„Doorman" er uit voordat A-duikboot vaart Tegen Amsterdamse agent honderd gulden geëist LITVINDER t rs.' S: - >°m* EIST HALF MILJOEN PAK UMLIfls) BU Nog geen ministeriële ingreep na ultimatum van huisartsen spaar veilig Postspaarbank Pseudo-NA\ O-officier krijgt vier maanden Enige van 74 klachten die voor komt Geslagen student zal worden vervolgd voor scheldwoord Partijen praten met hun „opstandige jeugd" Ordeverstorend „Billijk Van luxe leventje naar cel Exclusief Nieuwe kansen „OPGESPOORD Geprikkeld Klappen V.S.-kolonel gaf Russen inlichtingen Niet van plan BETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS Spaar bij de Postspaarbank- deveiligemaniervansparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? Dan kunt nier van u zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma- sparen! FEDERAAL VERZOEK (BV)D '66 LEIDERS Proces-Harster O.M. in Miinchen in hoger beroep Vervuilde oude man leefde maand op bier en brood DONDERDAG 2 MAART 1967 (Van onze parlementaire redactie) ADVERTENTIE DEN HAAG Het vliegdekschip Karei Doorman gaat er in de jaren 19721973 uit, ook al heeft de Ko ninklijke Marine dan nog geen onder zeeboot met kernvoortstuwing. Wel zal de marine tegen die tijd over an der vervangend oorlogsmaterieel moe-1 student had toegepast, ten beschikken. Staatssecretaris Van Es (Marine) zei dat gisteren in de Eerste Kamer, bij de behandeling van de begroting van defensie. Volgens hem zou het een verkeerd beleid zijh de Karei Door man nu al uit de vaart te nemen. Er is ook geen aanleiding toe. Het schip zal zeker nog tot in het begin van de jaren zeventig aan de eisen van de NAVO kunnen voldoen. AMSTERDAM De eiiige van de 74 klachten over het optreden van de politie vorig jaar in Amsterdam die tot een vervolging heeft geleid, moet vol gens de officier van justitie, mr. L. van den Berge, worden afgerond met een boete van honderd gulden voor de politieman in kwestie. De indiener van de klacht, de student Cas A. P. M. Wouters (23), die ais ge volg van het optreden van de politieman een blijvende schade aan het netvlies van zyn rechteroog heeft opgelopen, zal echter ook nog strr.frechtelijk worden vervolgd. H(j had, nadat de politieman hem met zyn gummiknuppel had mis handeld, één scheldwoord laten horen, het enige daadwerkelijke verweer dat de De officier kondigde dat gebeuren als hij zijn grote mond niet zou houden. Het woord ponum of smoel zou ik nooit gebruiken, dat ligt niet in mijn aard", verzekerde de politieman. „Zijn hele houding was één brok ver zet en hij zei: „Als je zo graag slaat, sla dan maar". Onze instructie was dat we geen arrestanten mochten maken en daarom duwde ik hem met een arm zwaai in de richting van het trottoir, maar hjj bleef me tergend aankyken". „Daarop trok ik mijn wapenstok en gaf hem drie klappen, waarbij hij over zijn bromfiets viel. Toen heb ik niet meer geslagen, maar nadat hij dat scheldwoord had geroepen heb ik hem bij zijn schouder gepakt en gearres teerd". De student gaf zonder meer toe dat hij dat scheldwoord had gebruikt. Bij zijn eis van een boete wilde de itrfn i o^cier wel rekening houden met de TT TTrWlT rT7\TT\ ttfdens zjjn requisitoir tegen de politie- moeilljke situatie waar de Amsterdam- In de komende defensienota zullen meer bijzonderheden over de vervan gende schepen worden bekendgemaakt, deelde de heer Van Es mee. Hij kon er op dit moment nog weinig over zeg gen. De beslissing moet, dat ligt voor de hand, een volgende regering nemen. Wel zullen nieuwe fregatten straks een onderdeel vormen van de eenheden die voor de Karei Doorman in de plaats zullen komen. Gedacht wordt verder conventionele onderzeeboten en lange-af- stands-verkenningsvliegtuigen. Evenals een aantal senatoren betreur de de staatssecretaris het dat de on derhandelingen met de Verenigde Sta ten over de onderzeeboot met kenrvoort- stuwing niet vlot verlopen. „Zelfs of) het gebied van de kenrener- gie voor vreedzame doelen is de kraan weer dichtgedraaid en dat is nog ont- moedigender, zei de heer Van Es. De driecilinderduikboten die Zuid- Af rika wil hebben, zouden, als de Ne derlandse regering te zijner tijd de uit voervergunning weigert, ook door de Koninklijke Marine kunnen worden over genomen. Zij kunnen eventueel in At lantisch verband worden gebracht. „De der dan in driecilinderboten zei marine ziet overigens meer in een-cilin- staatssecretaris Van Es. Zijn collega Schaper (luchtmacht) er kende dat de F-84-toestellen op vleugels I en staartvlak scheurtjes vertonen. Er is echter geen reden tot ongerustheid. De F-84 zal tot de vervanging door de F-5 in de lucht kunnen blijven. Minister De Jong herhaalde nog eens dat hij het niet noodzakelijk vindt een onderzoek in te stellen naar het Poolse verleden van generaal Von Kielmans- egg. Ook de Poolse regering heeft bij het achterhalen van de feiten nooit de naam van Von Kielmansegg genoemd. Wel is de minister bereid de kwestie met de commissie van rapporteurs uit de senaat te bepraten. Het ministerie van defensie heeft zijn standpunt over de film van Kees Brus- se „Sex is overal" nog niet bepaald Minister De Jong zei het niet juist te vinden wanneer de film in een groot gezelschap van dienstplichtigen werd ge toond. „Met een dergelijke film moet je bijzonder voorzichtig zijn" meende hij. Wel kan de film dienen voor kleine discussiegroepen. reeks ooggetuigen had toen al hun her inneringen aan de nacht van 23 en 24 Juli verteld. De student en zijn 24-jarige vrouw toen nog zijn verloofde vertelden dat ze die zaterdagavond naar de film wa ren geweest in het Leidsepleintheater. Na afloop zagen ze de politie buiten charges met honden uitvoeren en daar om schoten ze voor een half uurtje een naburig café binnen. Met hun brom fiets wandelden ze vervolgens de po litie had het verkeer van het Leidse- t plein geweerd - naar het Leidsebosje het helemaal niet om een het nog drie jaar duren, ik blijf waar ze bij de ingang van het Vondel- slmPe,f verkeersovertreding, maar om ROTTERDAM Op zijn knie speelt zijn tweejarig dochtertje Eri ca; naast hem op de zitbank ligt een lijvig dossier, dat drie jaar ju ridische strijd bijeenhoudt. „Al zou stond, maar hij was ervan overtuigd: „Hier is op een kwalijke en onnodige manier geslagen. Als het bevel op het trottoir te gaan lopen niet was opge volgd, had hij de student moeten aan houden. De opdracht dat er geen arres taties moesten worden verricht, gold andere situaties, waar massaal verzet kon worden gevreesd". Volgens de raadsman, mr. N. J. Ge vechten voor een billijke beloning zegt de Rotterdamse scheidkundele- raar ir. D. van den Akker (40) ener- giek. Hij had er vrede mee, toen in 1962 de Koninklijke Nederlandse So da Industrie in Delfzijl octrooi aan vroeg op zijn vinding, waarbij cor rosie bij de produktie van natron loog tot een minimum werd beperkt. Per slot van rekening was hij als corrosie-deskundige in dienst van de- t ze fabriek. Het wekte echter bij hem fel verzet, toen de directie wei- gerde hem een beloning voor de vin ding te geven. 99 „In de Octrooiwet is bepaald, dat de werkgever in zo'n geval verplicht is een billijke vergoeding te geven. Ik vind in mijn geval een half mil joen zeker billijk. Door mijn vinding bespaart de fabriek meer dan één miljoen per jaar". Ir. Van den Akker inmiddels weg bij de Soda-industrie en leraar geworden aan de H.T.S. in Rotter dam nam een advocaat en ging procederen. De kantonrechter stelde hem in het ongelijk. De rechtbank is het geschil nu aan het bestuderen. Zij heeft de ingenieur geadviseerd om met de fabriek tot een minnelij ke schikking te komen. „Ik geloof niet, dat dat ooit zal ge beuren. De fabriek blijft weigeren. Als ze nu met proeven eens aantoon den, hoeveel mijn vinding hun be spaart, dan zou ik al weer een heel eind zijn. Maar dat doen ze niet. Ook zie ik niet, dat ik ooit nog eens een deel van de rechten krijg van de buitenlandse patenten op mijn vinding". Wat gaat er in het leven van de leraar veranderen, als zijn eis ooit nog eens wordt ingewilligd en hij be zitter wordt van een half miljoen? „Niet veel", zegt hij. „Ik blijf le raar, ik geef nu eenmaal graag 'es. Misschien schaffen we een vakantie huisje aan in Scandinavië en Spanje en kopen we een snelle auto. Maar daar blijft het dan ook bij". ROERMOND De Roermondse politierechter heeft Conrad Richard Ot to B. (37) uit Krefeld gisteren veroor' geerde hij in december een paar dagen onder de naam kapitein Winkelmann en hy beloofde de hotelier nog meer deeld tot vier maanden onvoorwaarde- klandizie van officieren. Na een paar lijke gevangenisstraf met aftrek van dagen verdween hij zonder de rekening voorarrest. B had vermomd als van ongeveer vierhonderd gulden te Duits officier bij de Navo in Neder- hebben betaald. land en Duitsland lange tijd een luxe In Someren wist hij gastvrijheid te leventje geleid en in beide landen een krijgen bij de familie Jansen. Hij maak- spoor van oplichtingen en flessentrek- j te de mensen wijs eigenlijk in het le- kerij achter zich gelaten. Op 2 fe- gerkamp Budel thuis te horen. De fa- bruari vorig jaar werd hij door de ma rechaussee in een café in Arcen gear resteerd. „Ik heb deze zaak (twee gevallen van oplichting stonden er in de dag vaarding) bij de politierechter aan gebracht om de Duitse justitie zo snel mogelijk over deze man te laten be schikken", zei de officier van justitie, mr. W. Bartels. In zijn vaderland zal Conrad B. die grif bekende zich nog voor meer dan zeventig misdrijven moeten verant woorden. In totaal heeft hij door zijn praktijken hoteliers, zakenlieden en milie kocht voor 150 gulden een radio van d3 kapitein en gaf hem nog 155 gulden mee om in het legerkamp goed kope drank en een horloge te kopen. De radio nam Conrad B. ook nog even mee terug om de batterijen in Budel te laten opladen. Diezelfde radio verkocht B. later weer in Winterswijk. De familie Jansen in Someren heeft hem niet meer teruggezien. Toen hij op 2 januari ln Arcen werd aangehouden (zonder een cent op zak) haastig gemaakte vrienden voor enkele logeerde hij in het exclusieve hotel tienduizenden guldens benadeeld. Mr. W. Bartels eiste tegen Bde hoogste door de politierechter op te leggen straf: zes maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. In Mönchen-Gladbach had B. toeval lig een Duits legeruniform in handen gekregen. Bij het Britse leger had hij de militaire omgangsvormen leren ken nen. Conrad besloot ztfn „militaire loop baan" te beginnen als sergeant van het Rode Kruis. Wat later kocht hij een gloednieuw uniform waarbij hij een of ficiersrang beter gepast achtte. Hij bleef luitenant tot hij in de laatste maanden van het vorig jaar zijn werk terrein naar Nederland verlegde en zichzelf tot kapitein bevorderde. Na zijn aanhouding bleek, dat Conrad (die tal van valse namen>voerde en ook valse militaire identiteits- en rijbewijzen be zat) ook nog een Nederlands officiers uniform had. „In Mönchen-Gladbach gekocht, even als de valse kentekenplaten voor auto's van Duitse militairen in Nederland", be kende hy gisteren. De beslissing van de Navo om het hoofdkwartier van Af cent in Brunssum te vestigen bood de „kapitein" nieuwe kansen. In hotel De Bosbeek in Vlodorp lo- Breidenbach in het Noordllmburgse Grubbenvorst. Ook daar had hij hote lier H. Gevers de klandizie van officie ren beloofd. Hij had meteen voor de tweede helft van februari twintig kamers voor hen besproken. Daags voor zijn arrestatie had hij een aantal manschappen uit de Frederik-Hendrikkazerne in Venlo mee naar Grubbenvorst genomen en had hij de jongens in het hotel flink getrak teerd. De hotelier had de Nederlandse militairen 's avonds laat naar Venlo te ruggebracht. „Deze man liet een ketting van ellen de achter zich", aldus mr. Bartels. Een dergelijk misbruik van de gast vrijheid is een kwalijke zaak'. Ook in Winterswijk en Reuver had Conrad onbetaalbare hotelrekeningen achtergelaten en leveranciers met on gedekte cheques betaald. O In een flat in Parijs waar drie kin deren alleen thuis waren, is gisteravond brand uitgebroken. Véronique Langonnet (5) en haar zusje Nathalie (4) kwamen om het le ven, terwijl een derde zusje, een zui geling van zes maanden, met ernstige brandwonden in een ziekenhuis werd opgenomen. De vader van de kinderen had hen alleen gelaten om hun moeder van haar werk te gaan halen. park wilden opstappen. *e weigering gevolg te geven aan een De hoofdagent, bestuurder van een bevel van een politieambtenaar. „Zo'n in de auto's vol nolitiemannen en ma- weigering is regelrecht ordeverstorend". van de auto's vol politiemannen en ma rechaussees die daar voor uitrukken gereed stonden, riep dar ze op het trot toir moesten gaan lopen. Omdat ze dat niet direct deden („We wilden immers gaan rijden", zei Cas „Hij keek uitda- De ambtsinstructie voor de gemeen tepolitie staat het gebruik van geweld toe als er geen andere oplossing moge lijk is en dan nog binnen grenzen van redelijkheid en rechtmatigheid. Die gren- gend om", zei gisteren een marechaus- zen waren hier volgens de raadsman be slist niet overschreden, zodat alleen maar ontslag van rechtsvervolging zou kunnen volgen. see) was de hoofdagent uit de auto ge- stapt_ Intussen maakten de student en zijn verloofde aanstalten om weg te rijden, maar daar maakte hoofdagent D. be- L.H.V.-VOORZITTER zwaar tegen omdat het meisje met twee benen aan een kant wilde gaan zitten. Ze zei dat ze het ook wel anders wilde doen, maar ook daar had de hoofdagent geen genoegen mee genomen. 99 Volgens de student en zjjn verkla- UTRECHT Dr. J. F. A. van Rijn, de voorzitter van de Landelijke huisart sen Vereniging is terecht. Vandaag of vrijdag komt hij weer thuis na een paar dagen ogenschijnlijk zoek te zijn geweest. ring werd op de meeste punten beves- zijn bestuursleden wisten, dat dr. Van tigd door zijn vrouw was het verder aldus gegaan: „Ik vroeg waarom hij me het rijden kon verbieden. Het ant woord was toen: „Als je je bek niet houdt sla ik je op je smoel". Daarna vroeg de agent de verzeke ringspapieren en die vond mijn verloof de na enig zoeken in haar tasje. Ze gaf ze met de woorden „Jammer dat ik ze bij me heb", want we waren door de opmerking van die agent geprikkeld geraakt. „Dat kan ik me wel voorstellen", gaf de president, mr. J. A. Bletz, direct toe. „Mijn verloofde vroeg of dat de nor male manier van optreden was en ik voegde daaraan toe dat ik dat een dom me manier vond. Hij zei weer: „Als je je bek niet houdt sla ik je op je po num. En even later: „Nu s... je op, anders sla ik je tegen de grond." Ik ant woordde: „Als u dat nodig vindt, sla dan maar". Ja, ik heb ook nog ge zegd dat hij tenminste drie keer moest hebben gesommeerd voordat hy mocht slaan". „Ik kreeg plotseling een klap van zijn hand op mijn rechteroog en daarop probeerde ik weg te lopen, maar hij kwam me met zijn gummiknuppel ach terna. Ik kreeg naar schatting vijftien klappen". Volgens zijn vrouw waren dat er nog meer geweest, waarvan zeker één op zijn oog. Volgens de verdachte en een marechaussee die het had gezien, wa ren het er maar drie geweest, waarvan twee op zijn schouder die mogeiyk ook zijn hoofd hadden geraakt. Andere ge tuigen, voorbijgangers, hielden het op aantallen daartussen, met uitzondering van de beheerder van de fietsenstalling van het hoofdbureau, die er maar twee had geteld. Hoofdagent D. vertelde dat hij eigen lijk alleen maar de veiligheid van de student op het oog had gehad en hem daarom had gevraagd op het trottoir te gaan lopen. Hij had wegrijden verbo den omdat er geen voetsteunen voor een passagier op de bromfiets zaten. „Die verzekeringspapieren vroeg Ik alleen maar om hem tijd te geven af te koelen, niet om hen- dwars te zit ten. Toen hij zei: Politiemensen zijn domme mannetjes, en: Een leuke tijd passering, in zo'n auto hangen, ant woordde ik dat er rare dingen zouden ALEXANDRIA Een gepensioneerde kolonel van het Amerikaanse leger, de 51-jarige William Whalen, is tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens „samenzwering met Sovjet-agen ten om Amerikaanse defensiegehelmen te verkrygen." Whalen werkte als veiligheidsofficier in het bureau van de commissie van de gezamenlijke stafchefs. In december gaf hij toe in de afgelopen paar jaar ver scheidene malen ontmoetingen met Rus sische agenten te hebben gehad. Vol gens de aanklacht ontving hij elke keer bedragen variërend van 200 tot 1.500 dollar. De Russen met wie hij contact had, waren een militaire attaché, kolo nel Edemski, en een ambassadesecreta ris, Sjoemajef. Hoewel Whalen inderdaad gegevens zou hebben doorgegeven, was de aan klacht van spionage' uit de tenlasteleg ging geschrapt, nadat de kolonel zich bereid had verklaard schuld te beken nen ten aanzien van twee andere pun ten, nJ. „samenzwering met buitenland se agenten om defensiegegevens te ver krijgen en „het optreden als een niet geregistreerde vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid". Op spiona ge staat als hoogste straf de doodstraf, terwijl voor genoemde misdrijven ten hoogste 20 jaar gevangenisstraf kan worden gegeven. Rijn in Rome deelnam aan een me disch congres. Daarna zou hij toen „het conflict" toch in kannen en kruiken leek een korte vakantie nemen in een piepklein Oostenrijks dorpje. Ook dat wist het bestuur, compleet met adres. Toen door de keer der zaken de vori ge week overleg dringend noodzake lijk bleek, ging er een telegram naar de voorzitter met het verzoek op te bellen. Van hieruit bellen ging niet, omdat het hele dorpje geen telefoon rijk is. Wie er b~él££fy geen dr. Van Rijn. Ten slotte heeft de vice-voorzitter dokter A. Weyenborg een kennis in Oosten rijk gebeld, die een twintig kilome ter van het vakantiedorpje af woont. De goede man is dokter Van Rijn in zijn auto gaan halen en zo kon het overleg tot stand komen. Het telegram was nog steeds niet be zorgd. GRATIS ZAK RADION DEN HAAG Minister Veldkamp heeft gisteren geen commentaar willen geven op de spectaculaire ontwikkelingen in het artsenconflict, die regelrecht afgaan op een breuk tussen huisartsen en ziekenfondsen. Er zou gisteren op het departement ook geen enkele stap worden gedaan. Er zou zelfs geen in tern overleg worden gepleegd. Ook voor vandaag stonden er geen activiteiten in dit opzicht op het programma. Intussen is van de zijde van de groot ste twee ziekenfondsen meegedeeld, dat zij hun aanbod „tot uitvoering van het rapport-Van der Ven handhaven. Er is gisteren tussen de organisaties van de fondsen niet onderling overlegd. „Wij wachten af, wat de huisartsen vrijdag avond in het Rai-gebouw zullen beslis sen. Van ons zijn geen nieuwe stappen meer te verwachten. De dokters willen van hun kant niet horen van het woord ultimatum. „Wij hebben de datum van de dertiende maart voorgesteld, om minister Veld kamp een week extra tijd te geven voor het nemen van zijn maatregelen. Wat ons betreft hadden wij de nieuwe situatie ook een week eerder kunnen laten in gaan. Wij zijn met onze voorbereidin gen klaar. directeur-generaal voor de volksgezond- Prof. dr. P. Muntendam, de oud heid, is niet van plan, zichzelf als bemiddelaar te presenteren. „Dat zou", zei hij, „een overschatting van eigen belangrijkheid zijn." Prof. Muntendam herinnerde aan zijn misluk te poging in november, toen hij er niet in is geslaagd, de artsen en de fond sen aan de onderhandelingstafel te krij gen. Zou de heer Muntendam in de nieuwe situatie een verzoek krijgen weer te bemiddelen, dan zou hij dat waarschijn lijk niet afwijzen. Hij vreest dat het conflict nu in een dergelijk stadium is beland, dat er bijzonder weinig meer aan te doen zal zijn. De Nederlandse artsen staan volgens hem niet voor hon derd procent achter de jongste ontwik kelingen. Zij zullen de breuk zeker niet met hoera-geroep ontvangen. ADVERTENTlt De anti-revolutionaire fractieleider ii. brief die de Anti-Revolutionaire Jon- heuvel, zal vandaag met het bestuur van de Arjos gaan praten over de brief die de Anti-Revolutionaire Jonge geren Organisatie vorige week aan de Tweede-Kamerfractie had gestuurd. Daarin schreef de Arjos dat het pro gramma van prof. Zijlstra onvoldoen de duidelijkheid bood om een part nerkeuze te rechtvaardigen en dat de hervorming van de maatschappij een radicale aanpak vraagt. Men mag het gerust beschouwen als een pleidooi voor samenwerking met de Partij van de Arbeid. De Arjos is sociaal links, om het maar eens met een omstreden woord van de partij voorzitter dr. Berghuis te zeggen. Ze vreest dat de maatschappelijke her vormingen zoals die in het anti-revo lutionaire program van actie worden bepleit, bij samenwerking me( de •WD in de verdrukking komen. Aan minister Biesheuvel vandaag de taak linkse geesten onder controle te krij gen. Ook andere partijen houden het oog op de jeugd en daarmee op hun eigen toekomst gericht De Partij van de Arbeid gaat met de jonge socialisten praten. Daarbij behoort dan ook de groep van Tien over rood, die „ver bluft" was over het vrijage-aanbod van de PvdA aan D'66, enkele dagen na de verkiezingen. Aan drs. Den Uyl de taak om deze geesten te bezwe ren. De CHJO tenslotte, de Christelijk-Histo- rische Jongeren Organisatie, wil bin nenkort de geestverwante Tweede- Kamerfractie uitnodigen voor een ver gadering met de landelijke bestuurs raad van de christelijk-historische jeugd. De CHJO heeft kortgeleden on gezouten kritiek geuit aan het adres van de leiding van de CHU. De voorzitter van de CHJO. de heer Jac. Huijsen, werd meteen gekozen in de commissie van drie, die moet na gaan wat de CHU na de verkiezings nederlaag te doen staat. Prof. Zijlstra en de fractievoorzitters in de Tweede Kamer vonden gisteren een brief bij de post van de Wereld- federalistenbeweging Nederland. De beweging pleit voor de benoeming van .een minister van internationale za ken. Deze figuur zou zich in de eerste plaats moeten concentreren op de on derwerpen ontwapening, vrede, het werk van de VN, veiligheid en de ont wikkeling van een politieke en econo mische rechtsorde. Tevens zou hij de grote lijnen moeten aangeven voor het beleid van zijn twee staatssecretarissen, een voor Europese samenwerking en een voor Buitenlandse Zaken oude stijl. De Vaste commissie voor de Binnen landse Veiligheidsdienst uit de Twee de Kamer heet voortaan Vaste Com missie voor de inlichtingen- en vei ligheidsdiensten. De Kamer besloot gisteren het aantal leden van deze commissie met één man uit te breiden. Behalve de frac tievoorzitters van de vijf grote par tijen maakt nu ook mr. H. A. F. M. O. van Mierlo er deel van uit. De fractievoorzitter van D'66 aanvaard de deze functie omdat „de zin van het bestaan van de BVD moet wor den onderzocht" en ook omdat hij „een scherpe controle" van deze in stelling wenselijk vindt. Mr. Van Mier lo was wei genoodzaakt iets in deze richting te zeggen, want de openheid die D'66 propageert is niet typerend voor het v^erk van de commissie voor de BVD. Alleen deze commissie hoeft geen verslag uit te brengén aan de Kamer, een bepaling waartegen de fracties van CPN, PSP en Boeren partij zich gisteren verzetten. Het presidium van de Tweede Kamer is gistermiddag definitief samenge steld. Voorzitter is mr. F. J. F. M. van Thiel. De overige leden zijn drs. G. M. Nederhorst, R. Zegering Had- ders, mr. W. Aantjes, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen en H. J. Lankhorst. Tot plaatsvervangende leden werden be noemd mr. R. J. Nelissen, drs. D. Roemers, mevrouw G. V. van Some- ren-Downer, G. A. Kieft, J. T. Melle- ma en ir. C. N. van Dis. Ook de heer Koekoek had best in het presidium willen zitten, maar de rest van de Kamer heeft hem dat genoe gen ontzegd. MUNCHEN. Het Openhaar Minis terie in Miinchen heeft revisie van de vonnissen in het proces-Harster aange vraagd. Vorige week vrijdag werden als bekend Harster, Zöpf en Slottke we gens medeplichtigheid aan moord op vele duizenden Nederlanders veroor deeld tot resp. 15, 9 en 5 jaar. Het gaat het Openbaar Ministerie bij de vonnis sen tegen Harster en Zöpf niet om de strafmaat of de vaststelling van de schuld, maar om het feit dat hun bur gerrechten niet vervallen zijn ver klaard. Ook de verdediger van Gertrud Slott ke heeft revisie aangevraagd. De mede aanklager in het proces, Robert W. Kempner, heeft van een dergelijke stap afgezien. Hij vertegenwoordigde o.a. de vader van Anne Frank. HAARLEM De 77-jarige Haarlem mer H. S. is volkomen verzwakt en ver vuild gevonden in zyn woning aan het Klein Heiligland in Haarlem. Hy had daar ran begin februari af gelegen en zich in leven gehouden met krentenbrood en bier, dat een medebewoner eens in de veertien dagen voor hem haalde. De politie, die na een anoniem tele foontje op onderzoek was uitgegaan, vond de bejaarde man onder enkele oude zakken op een divan. In het huisje heerste een onbeschrQfiyke chaos en vervuiling.

De Vallei | 1967 | | pagina 6