Boek over het laatste taboe: de dood... „NU NOG EEN FILM DAN ZIJN WE KLAAR Nieuwe kansen voor industriële expansie Zeeuws- V laanderen Bonn blijft er bij niet voldoende te zijn geraadpleegd Pravda waarschuwt tegen uitwisseling studenten MOGELIJK SPIONNEN VAN C.I.A. Piloot gered van ijskap ,,/e moet er gewoon over kunnen praten 4 5 2 Weerzien met pleegmoeder GEEN SPOT KLEIN GAATJE POLITIEK FILM Dienstweigeraars in hongerstaking Rusland wil in de I.C.A.O. ^lleml gewicht van kraan doodt man Klan-leden opnieuw gearresteerd Proces-Pont Beklaagde verzet zich tegen aanklacht Christine Keeler geeft autorijden op "n Krachtveld van plannen Geen goud van Tsaar in Londen Medische ingreep (nog nooit beproefd) redde vrouw Attaché Terug Rich a rel Speck werd ziek in cel Henry R. Luce DONDERDAG 2 MAART 1967 Tn het stampvolle beatpaleis van het 32ste boekenbal draagt een verhoginkje Cuby and the Blizzards. De hitte van het geluid en de beweging is in de lijven gekropen. Ook als het geluid plotseling wegvalt, blijft de hitte hangen. Het moment wordt krampachtig stil gehouden om een kleine man in de gele genheid te stellen het podium te beklimmen. Hij is te groot voor een lilliputter circusartiest, maar te klein voor een goed uitgebalanceerde straatzanger. Hij is de grote alleenling, één anonimicus van de velen in een kersvers boek: „Laat je niet kisten". De man speelt op zijn accordeon en zingt een gelegenheidslied met dezelfde titel als het boek. Dan deelt hij pampletten uit om de verkoop van het boek waar hij een deel van is. te stimuleren. Dan gaat hij weer onder in het openingsgeweld van de boekenweek. Zijn bizarre ideeën over doodgaan liggen echter vast In „Laat je niet kisten", een werkje van twee Haagse jongeren Paul van Solingen (1944, beeldend kunstenaar) en Tom Weer- heym (1940, fotograaf). Dit is een stukje van zijn monoloog (pagina 77): „Ik ben de grote alleenling. Als Ik dood zal gaan en als mijn lichaam dan nog intact zou zijn, zodat de me- sen zeggen: Dat is me pas een kerel!, dan wil ik rechtop staan in het plas tic, met een uitdrukking op mijn ge zicht van: Vecht voor je leven. Je krijgt het niet cadeau. Man, ik heb een lichaam, zó. Zwem broekje aan: een pracht lichaam heb ik. Een hoop bloemen er om heen. Dat blijft allemaal in plastic goed. Je ziet het ook wel eens met een vlinder. De lucht wordt dan afgesloten. Nog nooit hebben ze dat met een mens gedaan. Een uniek geval. Ik zei toch al: de grote alleenling". In de Haagse Padmos studio, een stukje souterrain naast de Nieuwe Kerk, staat een bloemstuk van deze alleenling. Paul van Solingen en Tom Weerheijm vieren er hun eerste boek mee. Paul van Solingen: „Een boek, waarmee we hopelijk ons laatste ta boe, het taboe van de dood, kunnen wegwerken. Zes maanden lang heb ben we met een bandrecorder inter views gemaakt. Mensen die er be roepshalve mee te maken hebben, oude mensen die veel over de dood nadenken en ook veel mensen hebben zien sterven, maar ook zomaar men sen". De dood als onderwerp is niet nieuw voor de beide schrijf-debutan- ten. Ruim twee jaar geleden ontmoet ten ze elkaar tijdens een gezamenlij ke tentoonstelling over de dood, met de handen verbeeld, met de camera gefixeerd. Sindsdien hebben deze twee elkaar en de dood niet meer los gelaten. Paul van Solingen: „De dood, ja, je kiest het als onderwerp om creatief bezig te zijn. We wilden het ons niet gemakkelijk maken. Het is ook niet als spot bedoeld, beslist niet." Tom Weerheijm: „Als je iets niet begrijpt ga je er gauw mee spotten. Daarom dit boekje, 't verklaart veel. Je moet er gewoon over kunnen pra ten, dat doen de mensen in dit boekje ook. In het onderwerp de dood zit veel humor. Niet om te lachen eigenlyk, dat zou waanzin zijn. Maar het gewo ne. Mensen die er mee te maken hebben, zien het als werkobject. Dat is voor de buitenstaander de humor." Naast de tekst bevat het boekje ook foto's, onder meer een serie over cre matie. Paul van Solingen: „Het is een eerlijk beeldverhaal, over zoals het werkt. De mensen hebben er allerlei ideeën van, maar weten doen ze het niet. De mens is bang voor wat hij niet weet." De foto's van de crematie „zeer exclusief" zijn in het buitenland gemaakt, zegt fotograaf Tom Weer heijm. „Waar kan ik moeilijk zeggen. Daar zou ik narigheid mee kunnen krijgen. Maar moeilijk was het wel. Je moet door een heel klein gaatje fotograferen. Het is werkelijk iets bij zonders." De Padmos studio van Tom Weer heijm en Paul van Solingen ademt dood, van alle kanten. Een zwart ge blakerd geraamte, een doodkist van eikehout (vijfhonderd gulden) als ta fel, een schaalmodel van een non- figuratief grafbeeld en de fundamen ten uit 1612 bdgouwd op de resten van een kerkhof. De studio ligt op sterven. Nog een jaar, dan moet het verdwijnen voor een nieuw stukje Den Haag. Paul van Solingen: „Ja, als je er over gaat nadenken, ademt alles dood. Toen we er een paar jaar geleden mee begonnen, was het nieuw, ston den we vreemd te kijken. Nu zijn we ook vakmensen geworden. Je praat er gemakkelijker over." De beide Haagse doodvorsers heb ben de eerste exemplaren van hun boek „uit politieke motieven" aangeboden aan de fractieleiders van hun politieke partijen in de Tweede Kamer. Tom Weerheijm: „Binnen kort komt de Wet op de Crematie in behandeling. We vinden het enorm belangrijk dat die er door komt. Een mens moet toch zelf weten hoe hij wil verdwijnen En daar in de Kamer weten ze er niks van." Paul van Solingen van Tom Weer-- heijm zijn bijna klaar met de dood VLEDDER Elf tewerkgestelden in het kamp voor erkende gewetensbe zwaarden in Vledder zyn in hongersta king gegaan. Dit als protest tegen een straf van veertien dagen streng arrest (door te brengen in een cel van het po litiebureau, omdat het kamp een derge- lyke accommodatie niet heeft) die één van de tewerkgestelden kreeg opgelegd. Ze fotografeerden het, legden er mo zaïeken van, stelden het ten toon, schreven het op. Tom Weerheijm: „Het enige dat we er nog mee willen, is een film maken. Het idee is al uit gewerkt. Het gaat nu nog om geld. Dan zijn we klaar." Op zoek naar eenander, nog niet bestaand taboe? Tom Weerheijm: „Misschien wel, maar nodig is het niet." PARIJS De Sovjet-Unie zal binnen kort toetreden tot de internationale or ganisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO), zo heeft de Russische minister voor de Burgerluchtvaart bij een re cent bezoek aan Parijs meegedeeld. De ICAO telt nu 110 lid-staten. Het hoofd kantoor is in Montreal gevestigd. Tot dusver staan alleen Rusland en China buiten de organisatie. De ICAO stelt zich ten doel op alle mogelijke manieren de ontwikkeling van de burgerluchtvaart in de gehele wereld te bevorderen. Als de Sovjet-Unie eenmaal lid is van de ICAO; kan haar nationale luchtvaartonderneming Aeroflot het lidmaatschap aanvragen van de IATA, het internationale genootschap voor luchtvervoer. Dit zou verstrekkende gevolgen hebben voor het internationale luchtverkeer. Enerzijds zouden de gro te steden in de Sovjet-Unie kunnen worden opgenomen in het internationa le luchtverkeer, terwijl aan de andere kant de Russen ook een belangrijke rol kunnen gaan spelen bij het wereld- vervoer. Ook wordt dan de mogelijk heid geopend voor een aanzienlijke ver korting van bepaalde verbindingen, als de Sovjet-Unie vroeg of laat aan ande re landen toestemming geeft over haar grondgebied te vliegen. HENGELO Aan de haven van Hengelo is gistermiddag een contrage wicht van een hoge kraan omlaagge- stort, toen men bezig was met de sloop van het onlangs vervangen gevaarte. Het contragewicht sleurde in zyn val de ongehuwde 25-jarige J. M. van Twisk uit Enschede mee. De man werd door het gewicht geraakt en was op slag dood. Prinses Anne zal in Australië een school bezoeken, zo is te Melbourne be kendgemaakt. De uitgekozen school is het instituut Clyde, halverwege de top van de Macedonberg bij Melbourne. MERIDIAN Achttien mensen, on der wie een sheriff en zfjn adjudant, z(jn In Meridian in de Amerikaanse staat Mississippi gearresteerd wegens een sa menzwering die zou hebben geleid tot de moord op drie strijders voor gelijke bur gerrechten in 1964 b(j Philadelphia. Het is de tweede keer dat deze acht tien mensen in staat van beschuldiging zijn gesteld voor deze moord. De eerste keer werden de aanklachten ingetrokken. De arrestanten zijn tegen een borgsom van vijfduizend dollar per persoon in vrijheid gesteld. Onder hen is ook de „keizerlijke tovenaar" van de Ku Klux Klan, Sam Bowers. Hij wordt nog van een tweede moord beschuldigd. De slachtoffers van de moord waren de twintigjarige Andrew Goodman en de 24-jarige Michael Schwerner uit New York (beiden blanken) en de 21-jarige neger James Earl Chaney uit Meridian. Zij verdwenen op 21 juni 1964 op weg naar Neshoba Couty bij Philadelphia, waar zij een onderzoek wilden instellen naar brandstichting in een negerkerk. Hun uitgebrande auto werd enkele da gen later in het kreupelhout langs een moeras gevonden. Hun lijken werden pas na twee maanden opgegraven uit een aarden wal. Het drietal was doodgescho ten. Chaney bleek tevoren te zijn mis handeld. JOHANNESBURG Prof. Adriaan Pont. Zuidafrikaans hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Preto ria, die wegens smaad is aangeklaagd, heeft voor het opperste hof in Johan nesburg verklaard, dat hij, toen hij in Nederland studeerde, een geschil heeft gehad met de Nederlandse hoogleraar Hoekendijk. Dit was in 1952. Pont zei dat Hoeken dijk toen de situatie in Zuid-Afrika een kastensysteem noemde, met de witte kaste aan de ene kant, de zwarte aan de andere en de politie er tussen in om te beletten dat de twee partijen elkaar naar de keel grepen. Pont zei, dat hij Hoekendijk had bestreden en dat hem later was meegedeeld, dat hij zfjn graad cum laude gehaald zou hebben, als hij anders over de rassensituatie gedacht zou hebben. Pont is aangeklaagd door ds. C. F. Beyers Naudé, directeur van Zuid Afri ka's multiraciaal Christelijk Instituut, en prof. Albert Geyser, hoofd van de faculteit der godgeleerdheid aan de uni versiteit van Witwatersrand. Zij bewe ren dat Pont in een reeks artikelen in „Hervormer", het officiële orgaan van de hervormde kerk, een van Zuid- Afrika's drie Nederduitse kerken, hen heeft beledigd. Het proces wordt als een van de belangrijkste gezien in de Zuidafrikaanse kerkgeschiedenis. Pont zei dinsdag in zijn verdediging, dat hij en Geyser in 1952 vier k vijf maanden in hetzelfde pension in Utrecht hadden gewoond. Hij zei verder, dat Geyser in 1958 op een bijeenkomst van predikanten had gezegd, dat de hervormde kerk gelijk „een witte poes die zwarte jongen had" was. .„Geyser," zei Pont, doelde op de niet- blanke kerken onder de blanke hervorm de kerk. LONDEN Christine Keeler. de vroegere vriendin van oud-minister John Profumo, heeft voor de rechtbank de verzekering gegeven, dat zy nooit meer auto zal rijden. Miss Keeler (25) werd een boete van f 350,- opgelegd omdat zy zonder verze kering of rijbewijs had gereden. Toen haar werd gezegd dat zij twee jaar niet meer zal mogen rijden, antwoordde haar advocaat Alan Macintosh: „Zij zal nooit meer ryden." Miss Keeler woont na haar huwelyk met een ingenieur in een voorstad van Londen. AOST Zeeuws-Vlaanderen bevindt zich in een krachtveld van plannen aan Belgische en Nederlandse zijde. Als de plannen goed gecoördineerd worden zit er een goede kans in dat het gebied ten noorden van Hulst, waar maar betrekkelijk weinig men sen wonen, stevig geïndustrialiseerd kan worden. Voor dat stuk Zeeland en voor West-Brabant met zijn vele arbeidskrachten is industrialisatie een aantrekkelijk perspectief. Op de kaart zijn de plannen en moge lijkheden aangegeven: schelde roept natuurlijk bezwaren op. Een kanaal dat de combinatie van een aantal plannen betekent van de westelijke oever van de Schelde bij Antwerpen naar Ter- neuzen, waardoor het havenge bied van Antwerpen verbonden zou worden met de te graven ha vens van Terneuzen. Het kanaal dat Beigië nu op zijn plannenlijst heeft staan loopt van Antwerpen naar Baalhoek, ten zuidwesten van Bath. de Een olieleiding Terneuzen. van Gent naar Insteekhavens bij Terneuzen waar tankers olie zouden kunnen lossen. Het lossen aan de rand van een nauwe vaargeul (zwart in de kaart) zoals die van de Wester- Een tunnel en een brug op plannenlijst van Nederland ver bindt Terneuzen met Zuid-Beve land, een voor Zeeuws-Vlaande ren niet onbelangrijke zaak. Er is ook sprake van een tunnel en brugverbinding over een veel kleinere afstand ten oosten van Bath. Die verbinding zou het in dustriegebied eerst goed ontslui ten en openstellen voor arbeiders uit Brabant. MIDDELBURG Oosteiyk Zeeuws- Vlaanderen kreeg gisteren twee grote kansen voor een grootscheepse indus triële ontwikkeling: Het gemeentebestuur van Terneuzen onderhandelde met minister De Quay (verkeer en waterstaat) om ten oosten van die stad steigers of insteekhavens te bouwen voor tankschepen, die via een pijpleiding een nieuwe raffinaderij in Gent kunnen bevoorraden. De Belgische minister van openbare werken, de heer de Saeger kondigde in het Belgische parlement aan dat zo spoedig mogelijk technische besprekin gen met Nederlandse autoriteiten begin nen om een kanaal te graven van de lin- ker-Scheldeoever bij Antwerpen naar Baalhoek, een dorpje in Zeeuws-Vlaan deren aan de oever van de Wester- schelde. Door beide plannen wordt het mogeiyk dat zich aan de mond van het Antwerpse Kanaal en rond de oliehavens meer in dustrieën gaan vestigen. Grote industrie terreinen kunnen worden ontsloten. Over de kansen voor een pijpleiding naar Gent bij Terneuzen zei minister De Quay gisteren na afloop van zijn bespre kingen: „Tegen steigers in de vaargeul van de Westerschelde heeft Rijkswater staat terecht bezwaren. Ik heb ook be zwaren tegen tydeiyke steigers. Ik geef de voorkeur aan insteekhavens. maar de kosten daarvan zyn alleen verantwoord als er meer industrieën dan alleen een pompstation voor Gent mee kunnen wor den aangetrokken". Veel tyd voor een onderzoek hiernaar heeft hij niet, erkende de minister, want de Belgen schermen hardnekkig met een pypleiding naar de eigen kustplaats Zee- brugge als alternatief voor een pijplei ding naar Terneuzen. LONDEN De Bank of England heeft laten weten dat geen gelden van de laatste Russische tsaar of zijn familie zich in de kluizen van de bank bevinden. Tijdens het Anastasia-proces in Ham burg is opnieuw gewaagd van de moge lijkheid dat het tsaristische fortuin zich in de kluizen van de Bank van Engeland zou bevinden. DURHAM. Artsen hebben het le ven van e>en vrouw, wier lever niet nieer werkte, kunnen redden door haar bloedsomloop rechtstreeks in verbinding te brengen met die van haar man en van haar vader. Dit heeft prof. dr. Do- nall Thomas, hoogleraar aan de uni versiteit van Seattle, meegedeeld op een medische conferentie die te Dur ham in de Amerikaanse staat Noord- Carolina is gehouden. Voor de behandeling zweefde de vrouw op het randje van de dood. De lever heeft een zeer belangrijke functie. Ze verwijdert giftige stoffen uit het bloed. Vijf dagen lang bleef de bloeds omloop van de vrouw verbonden met die van haar man en daarna nog vijf dagen met die van haar vader. Hierbij werd 190 liter bloed uitgewisseld, waar bij de lever van beide mannen het werk deed dat de lever van de vrouw niet meer kon doen. Aan het eind van de behandeling kon haar lever haar norma le functie weer uitoefenen. De behandeling geschiedde 18 maan den geleden. De vrouw, haar man en haar vader, die alle drie dezelfde bloed groep hebben verkeren nu in blakende gezondheid. BONN Duitsland heeft woensdag een verklaring van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken van dinsdag van de hand gewezen, volgens welke er voldoende overleg geweest Is tussen Bonn en Washington over het voorgenomen verdrag tot de verdere verspreiding van kernwapens (non-pro- liferatie). De plaatsvervangend woordvoerder MOSKOU De Prawda het Sov jet-partijblad schrijft, dat de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst (CIA), Amerikaanse uitwisselstuden ten in de Sovjet-Unie voor spionage werk heeft gebruikt. In een lang artikel zegt het blad dat de CIA de „verheven zaak" van culturele en wetenschappelijke uitwisseling ver vangen wilde door de vuile zaak van spioneren. Het blad gebruikte de recente ont hullingen over connecties van de CIA met Amerikaanse studentenactivitei ten in het buitenland, als basis voor het publiceren van details blijk baar uit de archieven van de gehei me politie, de KGB van beschul digingen tegen een aantal Amerika nen. Natuurlijk, aldus het blad, ver van alle Amerikaanse geleerden en stu denten die in Rusland komen zijn be roepsagenten van de Amerikaanse inlichtingendienst of „vrijwilligers" die de vervulling van spionagefunc- ties op zich hebben genomen. Maar men moet er rekening mee houden, dat de CIA met alle middelen pro beert om zoveel Amerikaanse stu denten die in de Sovjet-Unie stude ren bij het spionagewerk te betrek ken. De Pravda zegt dat sinds het cul turele uitwisselprogram tussen beide landen in 1958 begon ongeveer 300 Amerikaanse studenten en professo ren naar Rusland zijn gekomen. om halfjaarlijkse of jaarlijkse rap porten te schrijven. Gevraagd wor den inlichtingen over de politieke si tuatie in ons land, aldus de Pravda, beschrijvingen van laboratoria waar in de studenten werken, wetenschap pelijke stellingen, de procedure om toestemming te krijgen deze stukken te lezen, gedetailleerde informatie over Sovjet-geleerden. De Pravda zegt verder, dat de Amerikaanse ambassade in Moskou er bij betrokken is. „De eerste Ame rikaanse studenten hadden zich nau welijks in de gebouwen van de uni versiteit van Moskou gevestigd, of de toenmalige militaire attaché van de ambassade gaf zijn ondergeschik ten opdracht, om de studenten te ge bruiken om spionage-inlichtingen te verkrijgen. Verder vroeg de CIA de studenten De Pravda weet verder te melden, dat in verband met het schandaal in Washington over de connecties tus sen CIA en de studenten, de inter universitaire commissie haar studen ten die er zich op basis van uitwisse ling bevonden, dringend uit de com munistische landen heeft teruggeroe pen. Tenslotte zegt Pravda dat agenten van de CIA in de Ver. Staten gepro beerd hebben om Sovjet-studenten die zich in Amerika bevonden tot overlopers te maken. van de Duitse regering, Conrad Ahlers, heeft op een persconferentie, na een bij eenkomst van het Duitse kabinet, ge zegd, dat er weliswaar overleg met Duitsland had plaatsgevonden maar on voldoende. Maandag had bondskanselier Kiesin- ger geklaagd, dat Duitsland niet vol doende gekend wordt by het overleg over het onderhavige verdrag. Deze be schuldiging werd dinsdag door het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken tegengesproken en gezegd werd dat er „uitvoerig overleg met Duitsland en de andere NAVO-bondgenoten was gevoerd". De- Duitse woordvoerder zei nog, dat het overleg dat gepleegd werd met Duitsland slechts geschiedde nadat de onderhandelingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie reeds een zeer vergevor derd stadium hadden bereikt. Boven dien was het overleg met Duitsland niet geschied in het kader van een gemeen schappelijke politieke conceptie. Ahlers verklaarde, dat Kieslnger gro te waarde hechtte aan goede betrekkin gen met de V.S., maar hij had op de kabinetsvergadering van woensdag ge zegd, uitvoerig politieke besprekingen met Washington te wensen. In ambtelijke kringen in de V.S. is bezorgdheid uitgesproken over een naar men meent groeiende anti-Amerikaanse stemming in Duitsland naar aanleiding van het verdrag tegen verdere kernbe wapening. In de Duitse Bondsdag hebben de li beralen, die in de oppositie zijn, een motie ingediend waarin van de rege ring wordt geëist haar houding tegen over de V.S. ten aanzien van het ver drag in kwestie te verduidelijken. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben meegedeeld, dat over een be zoek van Kiesinger aan Washington reeds geruime tijd gesproken is tussen de bevoegde instanties in Washington en in Bonn. Overigens wordt het in Washington als normaal beschouwd, dat de Duitse bondskanselier na zijn onlangs gevoerde besprekingen in Parijs, ook in Washington komt praten. ie De Oostduitse student Francois Melis (26 jaar) heeft gisteren in Amsterdam de vrouw gevonden die hem tijdens de oorlog als kleuter liefderijk heeft verzorgd, maar die hij na de oorlog uit het oog was verloren. Tijdens de oorlog zaten zijn ouders in een concentratiekamp. Zij wisten hun zoon in een wasmand uit het kamp te smokkelen. Frangois kwam tenslotte bij de familie Bosman in Amster dam terecht. Direct na de oorlog ging hij terug naar zijn ouders in Oost-Duitsland. waarna het contact met de familie Bosman verloren ging. Frangois Melis is nu met een groep Oostduitse studenten in ons land op uitnodi ging van de Anne Frank Stichting. Het enige dat hij zich nog over zijn Amster damse periode herinnerde was dat hij de vrouw, bij wie hij ruim twintig jaar geleden in huis was, tante Hennie noemde. Met dit schaarse gegeven lukte het toch de blijde hereniging tot stand te brengen. PEORIA, (Illinois) Het proces van Richard Speck is geschorst in verband met ziekte van de 25-jarige beklaagde, die verdacht wordt van moord op acht leerling-verpleegsters. Rechter Herbert C. Paschen beraad slaagde achter gesloten deuren meer dan twee uur met beide advocaten voordat hy de reden van de schorsing bekend maakte. „De beklagde, mr. Speek voelt zich niet goed en wordt in zyn cel door een arts onderzocht" zei de rechter. Als het medisch onderzoek is voltooid zullen nadere bijzonderheden over de ziekte bekend worden gemaakt. Het is waarschijnlijk niets ernstigs. De acht meisjes werden op 14 juli 1966 in een zusterhuis in Chicago ge wurgd en neergestoken. Speek werd op 17 juli gearresteerd toen hy in een zie kenhuis werd opgenomen voor behande ling van een zelf toegebrachte wond aan zijn linkerarm. Toen hy in het zieken huis lag, bleek hij een hartkwaal te heb ben. GODTHAAB (Groenland) Een Amerikaanse particulier piloot is gered van een verlaten yskap in Groenland na een reddingsactie van 48 uur waar heli kopters, parachutisten en een zestal vliegtuigen aan deelnamen. George Grossec moest twee dagen ge leden een noodlanding op de ijskap ma ken toen in een storm zyn benzine op raakte. Twee parachutisten hielden hem ge zelschap. Ten slotte slaagde een C-130 militair toestel met ski's erin op het ys te landen en het drietal aan boord te ne men. (Time-Life) overleden NEW YORK Henry R. Luce, pre sident-directeur van de maatschappij die de tijdschriften Time en Life uitgeeft, is dinsdag in Phoenix, Arizona, op 68-ja- rige leeftyd gestorven. Tientallen jaren lang is Luce een van de invloedrykste figuren in de Ameri kaanse journalistiek geweest. In 1964 droeg hy het hoofdredacteurschap van de bladen over aan Hedley Donovan. De niaatschappj' geeft ook Fortune en Sports Illustrated uit. De gezamenlyke oplage over de gehele wereld bedraagt meer dan 13.115.000 exemplaren. Henry Luce werd op 3 april 1898 in China geboren als zoon van een zendeling van de presbyteriaanse kerk. Hy studeerde in Oxford en Yale en begon zyn car rière als journalist in 1920 bij de Chi cago Daily News. Tezamen met een stu diemakker, Britton Hadden, liet hy op 3 maart 1923 het eerste exemplaar van Time verschynen. Henry Luce laat een vrouw en twee zonen uit zyn eerste huwelyk achter. Zyn weduwe, mevr. Clare Booth Luce, is een bekende dramatische schrijfster, journaliste en tweemaal gekozen tot lid van de Kamer van Afgevaardigden, tus sen 1943 en '47. In '53 werd zy door pre sident Elsenhower benoemd tot ambas sadeur van de VS in Rome, waar zij vier jaar deze functie bekleedde. DEN HAAG Aan mr. J. G. Riet kerk, die by de verkiezingen voor de Tweede Kamer gekozen is voor de WD. is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als secretaris van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond. Hy blyft In de functie van adviseur verbonden aan het CSW. i

De Vallei | 1967 | | pagina 9