Veenendaals dagblad Jaarbeursdirecteur drs. v. d. Kwast: „Bedrijfsleven doet goede zaken" Macht van Tsjoe groeit Buiten SYMPTOMEN KOMENDE LENTE Zwijgplicht voor vier fractievoorzitters ROBERT KENNEDY KOMT IN SENAAT MET VREDESPLAN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei drie baby's Ibotterblom! Raad gaat trottoirbanden op bruggen geel verven „Slaapfietser niet beboet Loon wekelijks kwartje lager IN HAMBURG ZAG MEN ER OOK GEEN GAT IN Weinig kans op succes I Aanhoudend onrustig Vietnamees dorp bij vergissing platgegooid NCR V wil zendtijd op zaterdag en zondag 99Resultaten laatste half jaar aanleiding om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien 99 Kwaje rakker Laatste fase van informatie Parkeerellende in Amsterdam Auto tegen trein twee broers dood DOORGAAN Geen Brits-Franse jagers voor onze luchtmacht Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 «n 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEB Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine «annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 3 MAART I967 4le JAARGANG TOKIO Het persbureau Nieuw-Chl- na heeft vandaag bevestigd, dat pre mier Tsjoe En-lai is benoemd tot lid van het hoogste militaire orgaan van communistisch China. Een bericht over een op 2 februari gehouden bijeenkomst van 10.000 Rode Gardisten te Peking zegt, dat Tsjoe de aanwezigen begroette uit naam van Mao en zijn wapenbroeder Lin-Piao en uit naam van het centrale comité der partij, de Raad van State, de militaire commissie van het centrale comité en de commissie voor de culturele revolu tie van het centrale comité. De laatste tijd wordt rekening gehou den met de mogelijkheid, dat Tsjoe is benoemd tot vïce-voorzitter van de machtige militaire commissie. Daar door zou hij dan niet slechts uitvoe rend maar ook militair gezag hebben gekregen. Tsjoe's militaire gezag is onlangs dui delijk geworden toen hij het 2.500.000 man tellende leger opdracht gaf in de provincie Honan te ijveren voor de zaak van Mao Tse-toeng. Op 22 februari heeft Tsjoe voor de eerste maal uit naam van de militaire commissie gesproken, waarvan Mao voorzitter en de minister van Defensie Lin-Piao in feite eerste vice-voorzitter is. Als premier was Tsjoe geen lid van de militaire commissie of de nationale defensieraad, die in naam voorgezeten werd door Mao's aartsrivaal president lioe Sjao-Sji. SAIGON Bij een per vergissing lieerde vliegtuigen op een Zuidviëtna- mees dorp zijn donderdag zeker 94bur- gers gewond, zo is vandaag in Saigon door een Amerikaanse militaire woord voerder meegedeeld. Het bombardement vond plaats op 't dorp Lan gVei, 56 kilometer ten zuid westen van de stad Quang Tri, de gro te agglomeratie die het dichtst bij de gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Viëtnam ligt. Vanuit de omge ving van Quang Tri beschieten de Amerikanen met zware artillerie Noord-Viëtnam. Volgens de woordvoerder zijn Ame rikaanse troepen ingeschakeld bij het reddingswerk. Het is nog niet precies bekend hoeveel burgers het slachtoffer zijn geworden van de luchtaanva, of wat de omvang van de materiële scha de is, evenmin als de identiteit van de vliegtuigen die de aanval hebben uitge voerd. in het zweet zijns aanschijns probeert de hardnekkige kweek met wortel en tak uit te roeien, zal moeilijk een woord in het credit van dit zg. sluipgras over de lippen kun nen krijgen. „Toch" aldus Thijsse „mogen we deze plant niet al te zeer verfoeien" en dan betoogt hij, hoe ze op onze dijken en in onze duinen belangrijk bijdraagt tot het vormen van een stevige grasmat. Een familie lid (het biestarwegras) is zelfs van groot nationaal belang als zoutverdra- gende grondlegger van nieuw duin. De boeren van een of twee geslachten ge leden voerden de door dorsen van aarde bevrijde wortels aan rundvee en schapen, „maar" voegt dr. W. C. H. Staring er wijs in zijn Huisboek van een eeuw geleden aan toe „zeer valt de boer te beklagen, die zooveel kweek in zijn land heeft, dat het de moeite waard is, om deze aldus op te zamelen En om onze rakker weer wat op te hemelen, mag ik ver wijzen naar het nut, dat hij in de homopathie schenkt bij leverziekten, jicht, diabetes en nog andere kwalen. De thee werkt dorstlessend bij koorts lijders. In oorlogen verschaft het kweekgras al sinds oude tijden een vervanging voor meelvruchten en koffie. De bloeitijd valt pas van juni augustus, doch met het verzamelen van de wortelstokken met de witte uitlopers begint de kruidenzoeker al in het voorjaar. Overigens behoeft hij er nauwelijks een uurtje aan te be steden, om ons tuin- en akkerverdriet te vinden, want het staat overal en ieder wil het graag kwijt. 3 maart '67 A. B. WIGMAN UTRECHT In het bedrijfsleven is weinig te merken van de gedrukte stemming waaraan de Nederlandse economie zou lijden. Op de beurzen die de laatste zes maanden in Utrecht zijn gehouden, zijn goede zaken gedaan, ook met het buitenland. De goede resultaten zijn niet alleen geboekt bij de verbruiksgoederen, maar ook bij de kapitaalgoederen. „De ervaringen van de deelnemers aan de Utrechtse beurzen geven aanlei ding de toekomst van ons land met vertrouwen tegemoet te zien. Het feit dat wij deze verwachting kunnen baseren op zeer recente, goede zakelijke gege vens geeft aan deze verwachting zelfs een element van zekerheid". Deze optimistische geluiden zijn af komstig van drs. J. H. D. van der Kwast, de algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. De moeilijkheden in het economisch leven zijn volgens directeur Van der Kwast van jonge datum: De investeringen in Nederland zijn vrij hoog. Het produktieresultaat blijft echter achter in vergelijking met dat van andere Westeuropese landen. Ne derland echter moet meer investeren dan de andere landen, met name in wa terbouw- en wegenbouwkundige werken en in onderwijs. Investeringen in we gen, havens en dergelijke projecten le veren echter geen directe produktieresul- taten op. Toch zijn zij onmisbaar. Een hoge rente kan daarom funest zijn voor Nederland. De bevolking groeit snel. Het percen tage van de bevolking dat aan het pro- duktieproces deelneemt, is evenwel laag. Van hen die tot arbeid in dienstbe trekking in staat zijn, werken in Enge land 768 mensen, in Zweden 754, maar in Nederland slechts 618 per duizend. Oorzaken zijn de geringe animo van de Nederlandse vrouw om buitenshuis te werken, de lange studieduur en wellicht de lange diensttijd. Zet de ontwikkeling door, dan zal binnen niet al te lange tijd nog maar één op de drie Nederlan ders actief aan het produktieproces deel nemen, waarschuwde de heer Van d^r Kwast. „Een bedenkelijk vooruitzicht", voegde hij er aan toe. De gemiddelde grootte van het Ne derlandse bedrijf is gering. Slechts gro tere, tegen verhoudingsgewijs lagere kos ten producerende ondernemingen kun nen de produktie op grote schaal aan. SNELREWAARD Zesendertigdui zend eendagskuikens zijn donderdag avond om het leven gekomen bij een brand op het bedryf van de heer J. Duits aan de Waardsedijk in Snelre- waard. Het vuur, dat woedde in twee tachtig meter lange schuren, werd be streden door de brandweren van Lin- schoten, Oudewater en Hoenkoop. Het woonhuis en enkele andere schuren konden worden behouden. Eigen groei, samenwerking of fusie kunnen de rentabiliteit verbeteren, de technische vooruitgang versnellen en de produktiekosten verlagen, aldus de heer Van der Kwast. DEN HAAG Vandaag legt prof. Zijlstra de laatste hand aan zijn infor matiewerk, voor hij morgen naar Soest- dijk gaat om de Koningin eindrapport uit te brengen. Vanmiddag heeft eerst nog een laatste gesprek plaats met de vier fractieleiders van de KVP, de ARP, de CHU en de WD, die gisteren het woensdag met de informateur be sprokene uitvoerig met hun fracties hebben doorgepraat. Na afloop van de verschillende besprekingen, deelden zij ieder voor zich mee, dat van hun kant geen moeilijkheden te verwachten wa ren. Verder zeiden zij niet veel, want de informateur had hun een strikte zwijgplicht opgelegd. Drs. W. K. N. Schmelzer, de fractie voorzitter van de KVP, was na het Dit zijn ze dan, de drie nog in leven zijnde baby's van de ,£1- ster vierling". Van links naar rechts Adri, Gert Jan en Gerda Botterblom. In een Arnhems ziekenhuis worden ze uitste- kend verzorgd. Hun toestand is bevredigend. fractieberaad van gisteren nog het mededeelzaamst door op te merken, „dat hij niet aannam, dat de aanvullin gen en suggesties van zijn fractie ver tragend zouden werken". Wat de vier nog hebben ingebracht is verder ge heim gebleven. De „uitstekende sfeer" bij het onder houd van de vier fractieleiders met de informateur van woensdag jl., waarvan het na afloop uitgegeven communiqué sprak, kon intussen nog wel eens om slaan, als blijkt, dat prof. Zijlstra zich tenslotte toch niet beschikbaar stelt voor het premierschap. Met name de fracties van de KVP en de VVD zijn nu nog" bereid onj, mee te gaan met 'n algemene beleidslijn, maar dit geldt al leen als er een ploeg aanvaardbare mi nisters aantreedt onder de vertrouwen wekkende leiding van prof. Zijlstra. De ze staat echter nog altijd op het for mele standpunt dat hij slechts informa teur is, dus uitsluitend voorbereidingen treft en verder nog wel van alles wil doen, mits hij het opstellen van het re geringsprogram en het samenstellen van de ministersploeg maar kan over laten aan de formateur, die na hem komt. De theorie doet opgeld, dat prof. Zijl stra op dit voorbereidende werk al zo zeer zijn persoonlijke stempel heeft ge drukt en er al zover mee is gegaan, dat hij weinig anders kan doen dan het ook afmaken. AMSTERDAM Donderdagavond laat is in de gemeenteraad van Amster dam een motie ingediend, waar alle fracties zich achter schaarden en die in hield dat de raad dinsdagmiddag, in plaats van het begrotingsdebat voort te zetten, er op uit zal trekken met kwast en verfpot. De nieuwe bepaling in de Verkeerswet, die toestaat, dat op bruggen wordt geparkeerd, leidt in Amster dam tot moeilijke verkeerssituaties. Vele bruggen in de hoofdstad z(jn prompt door de autombilisten tot parkeerplaatsen verheven, wat vooral in de binnen stad de doorstroming van het verkeer ernstig belemmert. De leden van de Amsterdamse gemeenteraad zonder uitzondering willen nu dinsdagmiddag de trottoirbanden op de bruggen geel gaan schilderen, ten teken dat daar niet mag worden geparkeerd. Ze hebben in de motie B. en W. uitgenodigd dit technisch mogelijk te maken. Bovendien wordt de burgerij in de motie opgewekt hierbij aanwezig te zijn. Het wat geschrokken college van B. en W. heeft de motie in beraad genomen. Iemand liet al het woord „happe ning" vallen. CHESTERFIELD EngelandEen 19 jaar oude motorrijder is vrijge sproken van onverantwoordelijk rij den, omdat hij, terwijl hij reed, in een diepe slaap verzonken was. Ter ry Mitchell verklaarde voor de kan tonrechter te Chesterfield, dat hij zich niets anders herinnert dan dat hij 's avonds naar bed ging en des morgens in het ziekenhuis ontwaakte. In het holst van de nacht is hij met zijn motorrijwiel tegen een auto op gereden. Zijn moeder, mevr. Kathleen Mitchell, verklaarde voor de kantonrechter, dat Terry dikwijls allerlei dingen in zijn slaap uithaalde. Soms staat hij op om met de hond een blokje om te gaan. Beslissend was de verkla ring van een arts, die zei: ,Jk ge loof dat dit een geval van slaapwan delen is geweest". Terry werd vrijgesproken en verliet als vrij man met de ogen i""f">nw\)d open de rechtzaal. Hoewel de trieste, sombere winter nog niet voorbij is kondigen zich nu al de eerste symptomen van de ko mende lente aan. Haarlem had er gis teren zelfs al negen. Het zijn de char mante bloemenmeisjes die dit jaar in binnen- en buitenland de ambassadri ces van „Nederland-Bloemenland" zul len zijn. Gisteren wandelden ze op gewekt de Haarlemse Grote Markt op om ons beroemdste nationale produkt uit hun mandjes rond te strooien. UTRECHT De directie van Bat ais eind vorig jaar begonnen met de af bouw van zwarte lonen. Zij doet dit geleidelijk: elke week wordt het loon een kwartje lager. Volgens de katho lieke bond van werknemers in indus triële bedrijven „St.-Willibrordus", gaat het hierbij om allerlei toeslagen die de Batadirectie in de loop der ja ren heeft ingevoerd om het tekort aan arbeidskrachten te bestrijden en de produktie op te voeren; toeslagen, die zij nu als „zwart loon" betitelt. De bond heeft berekend dat de afbouw met een kwartje per week voor een groot deel van het personeel uiteinde lijk neerkomt op een inkomstenverla ging van vijf tot twaalf gulden per week, met uitschieters naar boven (negentien gulden) en naar beneden. „St.-Willibrordus" deelt in zijn bonds orgaan mee dat een verzoek van de vakbonden om met de directie over deze zaak een gesprek te hebben, op de lange baan is geschoven en dat zelfs 'n verzoek om inlichtingen over het aantal en hoogte van de ai te bouwen toeslagen door Bata niet is ingewilligd. „Bata wil blijkbaar, kos te wat het kost, de conjunctuurinzin king gebruiken om het inkomen van de werknemers te verlagen", aldus de bond. EEFDE Op de met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang in de Al- men se weg te Eefde (gem. Gorssel) is donderdagmiddag een auto tegen een trein gebotst, die onderweg was van Winterswijk naar Apeldoorn. De beide inzittenden van de wagen, de 66-jarige J. H. ter Hogt en zijn broer, de 64-ja- rige D. E. ter Hogt, beiden schilder en afkomstig uit Almen, waren op slag dood. HENGELO „Wij betreuren het u bij de oplossing van uw woonruimte probleem niet behulpzaam te kunnen zijn", aldus de kern van een brief die de heer H. J. Kootstra uit Hengelo tot zijn verbazing heeft ontvangen van de Oberverwaltungsdirektor Goos van de Freie und Hansestadt Hamburg. De heer Kootstra had een maand geleden per brief een onderhoud aan gevraagd met de Hengelose wethou der van volkshuisvesting R. J. Ham burg. Hoe de aan de wethouder ge adresseerde brief, voor het buiten land onvoldoende gefrankeerd, in Hamburg terecht kon komen, is voor de afzender nog een volslagen raad sel. De naam Hamburg van de Hen gelose wethouder heeft kennelijk zo veel indruk gemaakt op de Hamburg- se ambtenaren, 'dat deze de natuur lijk in het Nederlands geschreven brief, netjes hebben oehandeld. In het welwillende antwoord van Oberverwaltungsdirektor Goos staat dat het Hamburgse gemeentebestuur de Hengeloër niet kan helpen aan een „Familiewohnung" omdat hij volgens een bepaald systeem niet voldoende punten heeft om daarvoor in aanmer king te komen. „Wij raden u aan om op de vrije woningmarkt naar een huis in Ham burg om te zien", luidt de vriende lijke slotzin van de brief. WASHINGTON Senator Robert Kennedy heeft een vredesplan voor Viëtnam in drie fasen voorgesteld, dat onmiddellijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam inhoudt. In een verklaring voor de Senaat heeft Robert Kennedy gezegd, dat de VS de oprechtheid moeten nagaan van de beweringen van de Sovjet-Unie en anderen, dat onderhandelingen zouden kunnen beginnen als de bombardementen op Noord- Viëtnam worden gestaakt. Terwyl de VS de bombardementen zouden stopzetten, zouden zy moeten verklaren bereid te zijn tot onderhandelingen binnen een week. Maar de Amerikaanse regering zou ook duidelijk moeten maken, dat besprekin gen niet lange t\jd zouden kunnen voortduren, zonder een overeenkomst dat geen der partijen uitbreiding van de oorlog in Zuid-Viëtnam zal versnellen. De volgende stap zou volgens sena tor Kennedy moeten zijn, de vorming van een internationale groep voor de inspectie van de Vietnamese grenzen en havens en het rapporteren van elke ARNHEM Op de provinciale leden vergadering van de NCRV te Arnhem heeft omroepdirecteur mr. A. H. van Veen bekendgemaakt, dat de NCRV bij de nieuwe zendtijdverdeling ook zend tijd op zaterdag en zondag zal claimen. Ter vergadering verwachtte men overi gens niet dat de NCRV haar eisen zon der slag of stoot ingewilligd zal krijgen. Tot nu werd op zaterdag uitsluitend door KRO en VARA uitgezonden. Ook inzake de religieuze uitzendingen van NRU en NTS zal de NCRV haar standpunt duidelijke bepalen. Op deze bijeenkomst heeft mr. dr. J. Ozinga, de voorzitter van de NCRV, gereageerd op het aanvaarden van de nieuwe omroep wet. Hij zei verheugd te zfln, dat het bestel nu open is. Wel was hij van me ning, dat de beslissing in de Tweede en Eerste Kamer „sterk beïnvloed is door de commercie". Het voordeel van de stemming is volgens de heer Ozinga, dat men nu kan weten op wie de NCRV kan rekenen. Namens het provinciaal bestuur werd medegedeeld, dat het ledental van de NCRV in Gelderland in 1966 met 1039 leden gestegen is en nu op 76.000 is gekomen. ADVERTENTIE verdere uitbreiding van de oorlog. De derde stap zou geleidelijke vervan ging moeten zijn van de Amerikaanse troepen door internationale, onder lei ding van de Verenigde Naties. Kennedy is voorstander van een stre ven naar een definitieve regeling, die alleen belangrijke politieke elementen in Zuid-Viëtnam in staat stelt deel te nemen aan de keuze van de leiding van het land en de bepaling van hun toe komst. „Wij behoeven niet schuchter te wachten op een zeker resultaat en wa terdichte garanties uit vrees voor onze waardigheid en ons prestige". Robert Kennedy zei wel, dat als de Verenigde Staten tot de conclusie zou den komen dat de communisten het be gin van vredesonderhandelingen slechts zouden gebruiken als een voorwendsel om het conflict in het zuiden uit te breiden, de Amerikaanse regering dan haar strategie zou kunnen herzien en hetzij de bombardementen zou kunnen hervatten of een concrete barrière zou kunnen opwerpen om de communisti sche infiltratie tegen te houden. Als het zover was, zouden de V.S. meer begrip en steun van hun bondgenoten en him eigen volk gewonnen hebben. Donderdag is eveneens een brief ge publiceerd van president Johnson aan senator Henry Jackson. Daarin zegt de .Amerikaanse president, dat de bombar dementen op Noord-Viëtnam geheel aan hun doel hadden beantwoord en voort gezet zouden worden omdat zij een be langrijk middel waren ter ondersteuning van de Amerikaanse strijdkrachten en hun bondgenoten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk heeft ver klaard dat zelfs nog vorige maand voor stellen zijn bestudeerd die overeenko men met die van senator Kennedy, maar dat de regering slechts vijandige reacties van Hanoi daarop had gekre gen. Volgens Rusk is er geen reden om aan te nemen dat Hanoi geïnteresseerd is in een tweezijdige vermindering van de oorlogshandelingen. DEN HAAG De Koninklijke Lucht macht^ is niet van plan jagers van een nieuw Brits-Frans ontwerp aan te schaffen. Het bijzondere van dit vlieg tuig is dat in de lucht de vleugel kan worden versteld. Dit levert voordelen op als het toestel boven de geluidssnel heid gaat vliegen. Een militaire missie van Engeland en Frankrijk heeft in Den Haag de autoriteiten van onze luchtmacht inge licht over de mogelijkheden van deze zogenaamde swingwing-straaljager. Zij hoopte er in ons land belangstelling voor te wekken als opvolger van de Starfighter. Van Nederlandse zijde heeft rr. _i geen enkele toezegging gedaan. (Van onze weerkundige medewerker) De westelijke circulatie op de oce aan handhaaft zich en telkens nieuwe depressies gaan van Newfoundland naar IJsland. Tussen deze systemen en een hogedrukgebied van de Azoren tot over Frankrijk stroomt momenteel zachte lucht uit het Caraibische Zee gebied naar onze omgeving. De tempe ratuur kan in Gelderland ot circa tien graden Celsius oplopen. Het weer blijft hier de komende dagen onrustig met van tijd tot tijd kans op een regenbui. Op grond van het zachte februari weer (gemiddelde temperatuur drie graden boven normaalmag verwacht worden dat het eerste kievitsei in de eerste helft van de volgende week ge vonden zal worden. Wij spiegelen ons hierbij aan 1961, toen na een ruim vier graden te warme februari het eerste ei „record-vroeg" sedert 1897 werd geraapt, te weten op 4 maart in Vaassen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1