Luchtige franje rond opening van „Holland Festival 1967" Stil Danny Kaye komt in Kopenhagen zingen C. Huygensprijs voor Louis-Paul Boon Getijdenboek werd gestolen FINANCIËLE NOTITIES VANAVOND MORGEN WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER Lukas Passion „En rond" spelen RECHTER TIE Laatste boek TEKKO TAKS TELEVISIE Rentedaling goed voor bouw Minder winst Hoo T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart govens Cliënt Forum Bank verliest geding Pagina 2 VRIJDAG 3 MAART 1967 JANET „Het kan me niet schelen of het pas geeft of niet, Thomas", zei ze later, „maar het was een heerlijk gevoel". Zo was de verloving tot stand ge komen tussen Janet en haar neef Tho mas Coombe van Plyn, in het graaf schap Cornwall, in het jaar 1830, toen hij vijfentwintig en zij net negentien was. Nu waren de nevels opgetrokken en leek Plyn niet langer een droomstad. Stemmen woeien van de havenkant naar hier, meeuwen doken in het wa ter en de mensen stonden aan hun huisdeur. Janet stond roerloos op de top vam de heuvel, uitstarend over zee. Het was of zij twee verschillen de naturen in zich verenigd voelde. Eén daarvan wilde de vrouw worden van een man, hem verzorgen en hem innige liefde schenken. De ander ver langde niets liever dan op een schip te zijn, verbonden met de deinende zee en de hoge luchten daarboven, vrij en ongebonden als een zee meeuw. Toen zij zich omkeerde zag zij hoe Thomas de heuvel op naar haar toe kwam. Ze glimlachte en holde hem tegemoet. „Ik geloof wel, dat het zondig is je man op de ochtend van je trouwdag tegemoet te lopen", lachte zij. „Eigen lijk behoorde ik thuis te zijn om me klaar te maken voor de kerk en niet hier op de heuvel, met mijn hand in de jouwe". Hij nam haar in zijn armen. „Al ziet iedereen het, het kan me niets schelen", zei hij fluisterend. „Jennie, het is zo iets geweldigd, mijn liefde voor jou!" Schapen schuifelden over het gras en zoete geuren van bloeiende brem vervulden de lucht. Wanneer zouden de kerkklokken van Lanoc beginnen te galmen? „Het is zo'n wonderlijk vreemde ge dachte, Thomas, dat wij nooit meer uit elkaar zullen gaan. Vreemd ook, dat wij ons leven lang hier in Plyn zullen blijven. Wij trekken niet uit over de wereld, zoals sommige men sen doen. Onze kinderen zullen hier naast ons opgroeien, op hun beurt trouwen en hun kinderen vervolgens weer. Als we gestorven zijn, liggen we al lebei ginds op het kerkhof van Lanoc. Het zal ons gaan als de bloemen, die haar plek niet verlaten en 's zomers haar kelken ontsluiten. Als dan de herfst komt en de bladeren vallen, vliegen de trekvogels weg naar het Zuiden. Hier staan wij nu, Thomas, en wij weten niet wat er komen gaat". „Het is zondig over de dood te spre ken, Jennie, en het leven dat nog vol gen zal. Alles is in Gods hand. Wij mogen er niet naar vragen. Ik "wil niet over onze kindskinderen denken, alleen over ons beiden en het is onze trouwdag vandaag! Ik heb je zo heel erg lief, Jennie". Zij klemde zich aan hem vast, maar keek tegelijk over zijn schouder in de verte. „Over honderd jaar staan hier twee anderen, Thomas, precies als wij.... en zij zullen bloed van ons bloed, vlees van ons vlees zijn''. Zij stond te trillen in zijn armen. „Je zegt wonderlijke dingen, Jen nie, bepaal je gedachten tot ons twee- en en keer terug uit die verre dagen, wanneer we er geen van beiden meer zullen zijn!" „Het is niet, dat ik bang ben voor mezelf", fluisterde ze, „maar voor die anderen, die na ons komen. Wie weet hoevelen van ons afhankelijk zul len zijnver in de toekomst! Ze zullen óók op de top van deze heuvel staan in de vroege morgenzon". „Als je bang bent, Jennie, vraag dan de predikant, hij zal je rust ge ven. Hij weet alles het beste, omdat hij iedere avond in de bijbel zit te le zen". „Het is de bijbel niet, de predikant niet, het zijn mijn voortdurende gebe den tot God niet, die ons helpen kun nen, Thomas. Ook niet ons staan hier in de zon en het uitzicht over de rus tige golven al houd ik daarvan ook nóg zoveel". „Wat is het dan, Jennie?" „Ik geloof in m'n hart, dat werke lijk maar één ding erop aankomt. Dat is, dat jij en ik elkaar liefheb ben en degenen liefhebben, die na ons zullen komen". Zij gingen langs de helling omlaag en zeiden verder geen woord. Voor de deur van het huis stond Janets moe der hen al op te wachten. „Waar zaten jullie?" riep ze hun toe. „Het geeft geen pas en het is ook glad verkeerd, Thomas, je bruid op te zoeken voor je haar in de kerk hebt ontmoet. En jij, Janet, ik schaam me over je, dat jij in je ouwe jurk de heuvel opklimt op de ochtend van je huwe lijk. Je zusters zijn al boven op je kamer, om je te helpen met kleden. Dadelijk komen de mensen en jij bent nog niet eens klaar! Thomas, maak dat je wegkomt, en jij ook, Ja- net!" Janet ging naar boven, naar haar slaapkamertje, dat zij met haar beide zusjes deelde. „Vlug, wat, Jennie", riepen ze. „Heb je ooit van je leven een kind gezien, dat zo treuzelt als jij, op een dag als vandaag?" Zij betastten met eerbied en ontzag de witte japon, die op bed lag uitge spreid. „Het idee, Jennie, dat jij over twee uur een getrouwde vrouw zult zijn! Als het mij overkwam, zou ik, geloof ik, geen woord kunnen uitbren gen. Vannacht lig je naast neef Tho mas, en niet meer naast ons. Ben je niet bang?" Janet dacht even na en schudde haar hoofd. „Als je werkelijk van iemand houdt, hoef je nergens bang voor te zijn". Ze hielpen haar met haar trouwja pon en plooiden de sluier keurig over haar hoofd. „O, maar Jennie! Je ziet er zo beeldig uit, net een koningin". Ze hielden haar het gebarsten spiegel tje voor, zodat ze zichzelf kon zien. Het was helemaal niet de oude, wilde robbedoes van een Janet, die langs j het strand kon dwalen. Een bleek, maar rustig gelaat zag haar aan, met ernstige, donkere ogen. Haar moeder riep onder aan de trap: „Kind, je valt nog flauw als je niet eerst wat eet. Kom vlug bene den!" „Ik heb geen trek", gaf Janet ten antwoord. „Gaan jullie nu maar en laat me alleen. Ik moet voor het laatste nog even alleen blijven". Ze knielde voor het venster neer en zag uit over de haven. In haar hart woelden allerlei onverklaarbare gevoelens, die zij volstrekt niet thuis kon brengen. Ze hield dolveel van Thomas, maar ze voelde dat er op de bodem van haar ziel nog iets gro- ters lag te wachten, iets, dat sterk was als een oerkracht, stralend in al tijd durende schoonheid. (Wordt vervolgd) KOPENHAGEN Danny Kaye zal vermoedelyk „Wonderful, wonderful Co penhagen" komen zingen in het hart van de Deense hoofdstad zelf. Een woordvoerder voor de gemeente raad heeft gisteren meegedeeld dat de Amerikaanse komiek er mee ingestemd had een Olympiade voor schoolkinderen uit 56 steden in de gehele wereld te ope nen. Deze wordt gehouden in verband met het achtste eeuwfeest van Kopenha gen. De spelen zullen op 27 of 28 augus tus geopend worden in het Idraetspark Stadion. Onderdelen van de spelen zijn voetbal, zwemmen, atletiek, basketball en gym nastiek. Tot de steden die de uitnodiging reeds aanvaard hebben behoren Amsterdam en Brussel. Er zijn nog uitnodigingen naar een aantal steden, waaronder Antwer pen, onderweg. .Wonderful, wonderful, Copenhagen" is de ballade welke Danny Kaye zong in de bekende film „Hans Christian Ander sen" over het leven van de beroemde Deense schrijver van sprookjes. DEN HAAG Het Holland Festival 1967 krijgt ditmaal ook een speels facet. Daarvoor zorgt Syto Hoving in zijn Amsterdamse cabaret Tingel Tangel, waar hij een programma brengt onder de titel „Holland op zijn malst als het festivalst". - De openingsmanifestatie zal dit jaar in het Scheveningse Circustheater wor den gegeven. Nog niet zeker is, of 't Ne derlands Danstheater dan wel het Resi dentie Orkest daarbij betrokken zal zijn. Rotterdam is uitverkoren voor het slui tingsconcert dat door het Rotterdams Philharmonisch Orkest in De Doelen wordt gegeven. Voor het eerst zal het Rotterdamse orkest ook buiten zijn standplaats in het Holland Festival optreden. Zoals we al gemeld hebben, krijgt Amsterdam het orkest binnen zijn muren met een uit voering van de Lukas Passion van Pen- derecki. Voorts speelt het R.Ph.O. in Scheveningen en brengt daar onder an dere het Triple-concert van Beethoven en het Dubbelconcert van Brahms. So listen zijn Schneiderhan, Tortelier en Richter-Haaser. De aangekondigde opera van Tsjai- kofski „Piqué dame" met solisten van het Bolsjoi-theater uit Moskou gaat niet door. Daarvoor in de plaats komt de Nationale Opera uit Praag met „Het sluwe vosje" van Janacek. Ook het Pools Laboratorium Theater zal niet in het Holland Festival vertegenwoordigd zijn. Wel komt het Tsjechische mime- theater Obu, dat in een meng vorm van mime, toneel en ballet „Ubu Roi" van Alfred Jarry voor het form brengt. De componist Hans Werner Henze zal veel aandacht krijgen. Niet alleen is hij met zijn opera „Elegie für junge Lie- bende" vertegenwoordigd, ook op de or kestconcerten worden werken van hem uitgevoerd. Schneiderhan speelt met 't Concertgebouworkest Henze's Viool concert en ook het Residentie Orkest wijdt aandacht aan hem. Het Radio Kamerorkest, dat dinds kort als mobiel ensemble voor de nieuwe muziek is aangewezen, brengt een programma van geavanceerde muziek met werken van De Leeuw, Webern, Brons, Nelson en Isang Yun. Naast een herhaling van het War Requiem van Britten door het Concertgebouworkest staat ook het Re quiem van Ligeti in een uitvoering door het Residentie Orkest met koor op het programma. In de sector ballet zal Sonia Gaskell met het Nationale Ballet nieuwe cho reografieën uit Oost- en West-Europa brengen en komt het Kathakali Dance Drama Theater uit India naar Amster dam en Den Haag. Het twintigste Holland Festival in successie, dat van 15 juni tot 15 juli duurt, zal het zo goed als zeker zonder Elckerlyck moeten doen. Daarmee be hoort dan een Delftse traditie voorgoed tot het verleden. Voorts verhuist 't har monie- en fanfare-concert van Scheve ningen naar de nieuwe concerthal in Kerkrade, waardoor ook Limburg bij het feest der muzen betrokken is. Zowel de Nederlandse toneelmanifes tatie, Prometheus van Aischylos, in de regie van Erik Vos, als de opera Or- feo van Monteverdi onder leiding van Bruno Maderna, zullen alleen in het Amsterdamse Theater Carré te zien zijn. In beide produkties wordt gebruik gemaakt van de gelegenheid „en rond" te spelen, wat alleen in Carré kan. Het staat voorts vast dat Misja Men gelberg weer in de sector jazz tegen woordig zal zijn. Wat de buitenlandse jazz-orkesten betreft is nog geen con tract afgesloten, maar het zal gaan tus sen Dave Brubeck, Miles Davies en Archie Shepp. AMSTERDAM In Amsterdam is vandaag de groep „Müsica Folklorica Argentina" geïntroduceerd, een groep die zich in vele delen van de wereld een grote faam verworven heeft, en nu een tournee door Europa gaat ma ken, waarbij Nederland het eerst aan de beurt is met een optreden in „de Doelen" te Rotterdam. Op de foto „Los Fronterizos", Argentinië's be roemdste vocale kwartet tijdens hun optreden. 3444. Met koortsachtige snelheid maakte Piloot Storm enige berekeningen en hij had moeite om zijn enthou siasme te onderdrukken. Als de Vijand passeerde om de Zeepbel in zijn magnetische straal te vangen en mee te slepen, zou dat onzichtbare ruimteschip op een bepaald punt slechts 'n kleine vijftig kilometer van hen verwijderd zijn. Zo dichtbij was het nog nooit ge komen en het was de afstand waarop Arends enige wapen, de kernstraal, het meeste effect kon hebben. Dit betekende dus een allerlaatste kans! Zijn oppervlak- kige gedachten voortdurend geconcentreerd houdend op onnozele dingen, die de Vijand niet achterdochtig kon den maken, wachtte Arend het kritieke moment af. Buiten was nog steeds niets te zien, maar het radar scherm registreerde nauwkeurig de curve die het on zichtbare lichaam maakte... Toen, met een bliksemsnelle beweging wendde hij zich naar het paneel van de vuur-installatie. De Zeepbel sidderde, terwijl een dertig-seconden kernstraal uit de top van de koepel wegsprong... 3. „Die Schatmeester had beter op zijn goud moeten passen, edelachtbare!" „Hij had alle voorzorgen geno men, Tsjiao Tai! Hij had zijn drie koffers, waaronder die, welke het goud bevatte, vlak naast zijn bed gezet en zorgvuldig afgesloten. Vier soldaten van zijn militaire geleide stonden de hele nacht op wacht voor de deur van zijn kamer. Die kamer had slechts één raam en dat was gesloten en niet geforceerd." „O, maar dan begrijp ik al wat er gebeurd is, edelachtbare! Het goud was al door lood vervangen, voordat de Schatmeester hier in Lan-fang aankwam!" Rechter Tie schudt zijn hoofd. „Nee, Tsjiao Tai, de Schatmeester had bij zijn aan komst hier, de avond tevoren, de koffer nog openge maakt en de inhoud geverifieerd. Ambtenaren, die rijksgoud vervoeren, moeten dat elke ochtend en elke avond doen dat is voorschrift! Na een lang en uitge breid onderzoek werd de zaak als onopgehelderd ge seponeerd en de Schatmeester oneervol ontslagen." „Dat was dan zijn verdiende loon!" De rechter hoort die op merking niet. Hij strijkt eens langs zijn snor en zegt: „Het onderzoek werd voorbeeldig geleid. Maar men heeft toch één grote fout gemaakt." DEN HAAG De Constantijn Huy gensprijs van de Jan Campertstichting groot vijfduizend gulden is dit jaar toegekend aan Louis-Paul Boon voor zijn gehele werk. De Jan Campertprijs gaat naar Han- ny Michaelis voor haar dichtbundel „On voltooid", de Vijverbergprijs naar W. F. Hermans voor zijn roman „Nooit meer slapen" en de bijzondere prijs naar prof. dr. J. Presser voor zijn boek „De onder gang". Deze prijzen bedragen elk 2500 gulden. Louis-Paul Boon is in 1912 in Aalst in België geboren. Hij was eerst huisschil der, maar hij vond literaire erkenning in 1942 met zijn eersteling „De voorstad groeit", waarvoor hij de Leo G. Krijn- prijs kreeg. Voordien had hij al veel ge schreven, maar hij had ook alles weer vernietigd. Daarna kwamen in hoog tempo ver scheidene boeken van hem uit, waarvan de bekendste zijn „Mijn kleine oorlog" (1946), „De kapellekensbaan" (1953), „Zomer te Ter-Muren" (1956) en het in gedeelten verschenen „Boontjes reser vaat". In deze boeken treedt de schrijver op als Boontje die zich vereenzelvigt met de verworpenen der aarde. Boontje is een sociaal sterk bewogen moralist, die een krankzinnige wereld veroordeelt. Over zijn laatste boek „Dorp in Vlaanderen" schreven wij destijds Louis-Paul Boon blijkt op 55-jarige leef tijd reeds 'n gezapig, gezellig keuvelend burger te zijn. Hij komt in dit laatste boek tevoorschijn als de tevreden land man voor wie het leven genoeglijk voortrolt. Van sociale bewogenheid is vrijwel niets meer terug te vinden en de lezer zal met weemoed terugdenken aan de oude Boontje." iiniiiinimnniniiiniinininiiiiiiiii AMSTERDAM Uit het Museum Amstelkring aan de Oudezijds Voor-burg wal in Amsterdam is een met de hand getekend getijdenboek gestolen. De waarde ervan wordt geschat op tiendui zend gulden. Het gaat om een twintig centimeter hoog, dertien centimeter breed en twee- eneenhalve centimeter dik boek, waar in behalve de tekst, ook miniaturen van Nicolaas Spierinck, gedateerd 1491, voor komen. Het boek werd uit een vitrine gestolen. De dief heeft daarvoor de schroefjes van de vitrine losgedraaid. HILVERSUM L 18.00 Nieuws. 18.15 Amerika in ter mijnen, lez. 18.20 Zendtijd politieke par tijen. 18.30 Jazz-rondo. 18.50 Informatie over info.rmatle. 19.00 Ronduit: progr. voor jonge mensen. 19.30 Uit de kunst. 20.00 Nieuws. 20.05 Het lege huis, mo noloog. 20.20 Zang en gitaar (opn). 20.45 Als wij geweten hadden wie Hij was, lezing. VARA: 21.00 Stereo: Ka merkoor en radiofilharmonisch sextet: moderne muziek. 22.10 Stereo: Instru mentaal ensemble: klassieke muziek. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Licht platenpr. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Lichte gr. muz. 18.55 Op het woord af, pr. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Rad. kr. 19.30 R.V.U.: Ned.-Vl. Jong. cont., door H. F. Leuvenink. NRU: 20.00 Operettemuz. (gr.). 20.55 Twee gener., gespr. 21.15 Lichte gr. muz. 21.35 Toonbeeld, prof. van Anton Webern. 22.05 Parlementair weekoverz. 22.25 Human. Verb. Kort comm., onder red. van en uitgespr. door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Volksmuz. 23.00 Avond concert: Dameskoor: oude en nwe. lied. II. Radiokamerork.klass. muz. 23.55 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltv. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journ. STER 18.56 Reel. KRO: 19.00 Telixer, jeugd- magazine. 19.30 Christus voor alleman? bijbelpr. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. TROS: 20.20 Beat-ensemble. 20.36 87th Precinct, tv-film. KRO: 21.15 Rue Brique, show- progr. 22.05 Brandpunt. 22.45 Journaal. Eurovisie: 22.50-23.20 Wereldkampioen schappen kunstrijden voor heren te We nen. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws in 't kort. STER: 20.30 The Dean-Martin-Show. 21.20 AVRO's Televizier. 21.30 AVRO Dans- test '67. STER: 22.10 Reel. NTS 22.15 Journ. 22.30-23.00 Teleac: Kernfysica (20). HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Voor de kinderen. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grmuz. (8.30-8.35 Van de voorp.). 8.50 Wegwijs: vakantie- tips. 9.00 Lichte gr.muz. 9.35 Waterst. 9.40 Stereo: Koperork. (opn). 10.00 ZO 135: gevar progr. (11.00-11.02 Nieuws). 12.15 Loon naar werken, lez. 12.27 Me- ded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Act. sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers (gr). 14.15 Uitlaat: progr. voor twintigers. 14.55 Radio Jazz-magazine. 15.25 Radioportr. 15.35 Zang met instrument, begeleiding. 16.00 Nws. 16.02 Radio Jazz magazine: NRU: Franse les. VARA: 17.00 Stereo Salonork. met zangsol.: am use m muz. 17.30 Radioweekjourn. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klass. kamermuz. (gr). 7.30 Nws. 7.32 Gee stel. lied. (opn). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn, ge- var. progr. (8.30-8.32 Nws.) 12.25 Markt- ber. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorl.: Ge ven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.50 Zon der grenzen, een rubr. over missie en zending. 13.00 Vliegende schijven: ver- zoekpl. progr. voor de militairen. 14.00 P. M., gevarieerd progr. 17.00 Carion- ca: radio voor tieners. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Orkestraal al lerlei (gr). 9.30 Leger des Heilsmuziek. 10.00 Nws. 10.02 Semi-klass. muz. (gr). 10.30 Lichte muz. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Variant: act., report., de strip: Mevr. en ik, berichten en veel muz. 13.00 Nws. 13.02 Tienerama. 14.00 Nws. 14.02 Velvet voices. 14.30 Toppers van toen. 15.00 Nws. 15.02 Kiosk. 15.30 Lagelanders (gr). 16.00 Nws. 16.02 Lich te muz. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow report., uitsl. commentaren en lichte plaatjes. AMSTERDAM 2 maart De beurs bleef buitengewoon stil en van affaire was nauwelijks sprake. Van de hoofd fondsen kwam alleen Koninklijke van zijn plaats met een herstel. De koers winst kwam per saldo uit op 1,50. Uni lever en Philips bleven daarentegen nauw rond de vorige slotkoers schom melen, hetgeen ook bij AKU het geval was. De uiteindelijke resultaten over 1966 werden voor Hoogovens nog meevallend genoemd. Vooral het vierde kwartaal vond men nogal hoopgevend. De span ning over het dividend is er in gebleven nu dit pas over twee weken bekend zal worden. Een ongewijzigd dividend zal ruim 32 miljoen kosten wat bij de be haalde winst van ca. 80 miljoen altijd nog gemakkelijk kan worden betaald. Maar ter beurze rekent men toch wel op een iets lagere uitkering dan de 20 pet. van het vorige jaar. De koers kwam 5 punten hoger te liggen. De lokale markt was weer verdeeld. Amsterdamsche Ballast werd op een biedkoers gesteld door het fraaie divi dend. De meelaandelen waren opnieuw vast terwijl Bangdoengsche Kinine en Scholten-Honig in herstel waren. Spaar- nestad trok onverminderd door. Bühr- mann. Brocades, Kon. Zout, Gist, Zwa nenberg en Centrale Suiker waren In herstel. Daarentegen lagen EMS, Kwat- ta en Billiton weer onder druk, terwijl Walvisvaart en Nutricia in reactie waren. De scheepvaartsector was opnieuw zonder richting met geringe afwijkingen. De Japanlijnen waren verder in herstel. KLM moest iets afstaan van de winst van de vorige dag. De obligatiesector liet zich opnieuw van de goede kant zien. Het koersniveau was ongewijzigd tot iets hoger. AMSTERDAM Het lijkt wel of de vraag naar kapitaal de laatste tijd te rughoudend is geworden. De emissie activiteit is zeer beperkt. Dit is ook wel begrijpelijk in een tijd, dat de rent® zich, zij het langzaam, in dalende rich ting beweegt. Eind 1966 bedroeg het rendement op langlopende staatslenin gen gemiddeld 6,4 procent, eind janu ari 1967 6,09 procent, eind februari 6,07 procent. Van groot belang is de politiek, die de nieuwe regering zal volgen. Worden de gedachten van de informateur ver wezenlijkt, die o.a. hierin bestaan dat een behoedzaam en sober beleid moet worden gevoerd, opdat in de loop van 1967 niet opnieuw een toestand van overspanning zal ontstaan, dan mag op verdere rentedaling worden gerekend. Overigens heeft de tot stand gekomen rentedaling reeds gunstig gewerkt op het bouwbedrijf. De uitgifte van pand-- brieven door hypotheekbanken ligt in januari 1967 met f 6,3 min. Belangrijk boven alle maanden van 1966. Dit zegt het kapitaalmarktoverzicht in het jongste nummer van Economisch- Statische Berichten. VRIJDAG 3 MAART 1967. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteravond). 10.20 Das Fernsehgericht tagt, TV-film. 11.45 Film rep. 12.00- 13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Filmrep. 17.05 Progr. over beroepskeu ze. 17.30 Hank. TV-film. 17.55 Progr. overz. 18.00-18.05 Nws. (Reg. pr. NDR: 18.05 Act. 18.16 Das Freitagsmagazin. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Katy, TV-film. 19.59 Progr. overzicht. WDR: 18.05 Reg. nws. 18.10 Licht mu zikaal pr. 18.25 Journ. 18.50 Goeden avond. 19.10 Die seltsamen Meth. des Franz Josef Wanninger, TV-film. 19.40 Filmrep.). 20.00 Journ., weeroverz. en wintersp. weerber. 20.15 Act. rep. 21.00 Zwangspause, TV-film. 21.45 Nws, beerber. en wijtersp. ber. 22.00 Rep. uit Bonn. 22.15 Das Pferd, komedie. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 0.10 Nws. DUITSLAND n. 17.35 Sportpr. 18.05 Wintersp. weerbe richt. 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. Aansl. Minitou. 18.55 Raum ist in der kleinsten Hütte, TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en thema van de dag. 20.00 Die Kiste, detective-spel. Aansl.: Nws. 21.20 Eurovisie: Wereld kamp. Kunstrijden. 22.50 Nws, weerbe richt, thema van de dag en wintersp. weerber. 23.20 Licht muz. pr. =miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Lekka lekka!" lachte de Chinees aanmoedigend, terwijl hij Tekko de doos met lekkernij onder de neus duwde. „Kope kope, pinda, chocola, pepamunt, kauw gom en drop!" „Nou, als je dan niet ophoudt geef me dan maar een hazelnootreep!" pruttelde Tekko. „Hoe veel kost dat?" „Vijftien centen!" grijnsde 't pindaman netje. „Tlee, één kwartje!" „Nee, één is genoeg!" ant woordde Tekko. „Ik heb eigenlijk niet eens trek in snoep!" „Gij hebben meer trek in verzorging van tuin, denk ik!" merkte de Chinees op, die nog geen aanstal- te maakte om verder te gaan. „Gij hebben een mooie land zijn zeer schone tuinen met tere rose bloesems te- land zjin zeer schone tuinen met tere rose bloesems te gen aquamarijn blauwe luchten. Zij zeer zeker 't aan schouwen waard zijn!" „Ja, dat geloof ik graag!" mom pelde Tekko, die wachtte tot de Chinees weer eens ver der zou gaan. „Zou hoogverheven Heer Taks niet graag kunstwerken van Oosterse tuinarchitectuur willen aan schouwen? Nederig zoon van Hemelse Rijk biedt aan om hoogverheven Taks daar naar toe te brengen. Hij zou het groteStop!" onderbrak Tekko de woorden vloed van de Chinees en terwijl hij met beide handen een afwerend gebaar maakte schrok hij: „Man, ik denk er niet over. Ik bén thuis en ik blijf thuis!" IJMUIDEN De Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken hebben vorig jaar een nettowinst ge boekt van 79,7 miljoen. Dit is ruini 18 pet. minder dan de 97,8 miljoen, die in 1965 werden verdiend. De omzet nam in het afgelopen boek jaar toe van 1.134,2 tot 1.201,3 mil joen, een stijging van ongeveer 6 pet. De kosten daarentegen namen met meer dan 10 pet. toe van 822,7 tot 908,3 miljoen en de afschrijvingen van 121,7 tot 130,6 miljoen. De verkrapping van de winstmarges leidde tot een daling van de bedrijfswinst van 189,8 tot 162,4 miljoen of van 16,7 tot 13,5 pet. van de omzet. Op 16 maart zal he* dividendvoorstel bekend worden gemaakt. Er is reeds (evenals in het voorgaande jaar) 6 pet. vooruitbetaald. Over 1965 werd onver anderd 20 pet. uitgekeerd. Met dit per centage houdt de Amsterdamse effec tenbeurs, ondanks de teleurstellende cijfers, ook nu weer ernstig rekening. Ook in het vierde kwartaal hebben de belangrijk hogere kosten een hoofdrol gespeeld. Zij stegen van ƒ220,8 miljoen in het laatste kwartaal van 1965 tot 226,1 miljoen, een stijging van 2,4 pet. De omzet was in het vierde kwartaal van 1966 door een gestegen afzet iets hoger dan in de laatste drie maanden van 1965. De opbrengstprijzen lagen ge middeld op vrijwel hetzelfde niveau. Door deze factoren steeg de omzet met nog geen 2 pet. van 293,5 tot ƒ298,3 miljoen. De afschrijvingen namen toe van 29,5 tot 33,2 miljoen, waarna een bedrijfswinst resteerde, die met 39 mil joen 4,2 miljoen lager was dan die in het vierde kwartaal van 1965. In pro centen van de omzet betekende dit een daling van 14,7 tot 13,1. AMSTERDAM De heer J. W. E. A. Muschter, cliënt van de Forumbank (die behoort tot Teixeira de Mattos), heeft een kort geding dat hij had aangespan nen tegen de bank en haar bewindvoer ders verloren. Hij had de rechtbank en in hoger beroep het Gerechtshof ge vraagd de bank te bevelen de door hem in bewaring gegeven effecten aan hem terug te geven en haar een verbod tot verkoop op te leggen. De heer Muschter kan wel zijn aan spraak op de effecten aantonen, maar niet op welke nummers hg recht heeft. Over hetzelfde onderwerp loopt een proefproces van de bewindvoerders van de bank, waarover een uitspraak van de Hoge Raad zal worden uitgelokt. Het Amsterdamse Gerechtshof betwij felde gisteren of het proefproces uitein delijk voor eiser gunstig zal uitvallen, maar wilde in ieder geval niet op de be slissing van de Hoge Raad vooruit lopen. Verder wees het Hof op de toezegging van de bewindvoerders dat geen effecten zullen worden verkocht voor deze beslis sing is gevallen. AMSTERDAM, 2 maart Contante prijzen. Londen 10.08%10.09; New York 3.6011—3.61 AMontreal 3.33 A— 3.33A; ParQs 72.90 72.95; Brussel 7.25% 7.26%Frankfurt 90.80% 90.85%; Stockholm 69.84—69.89; Zürich 83.25%83.30%; Milaan 57.71% 57.76%; Kopenhagen 52.14%—52.19%; Oslo 50.45%—50.50%; Wenen 13.96% 13.97 Lissabon 12.57%—12.59%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2