Stand van zaken in de bouw hield raad aan de praat DODE BIJ ONGELUK M. Hendriks (KVP) „Er moet n psycholoog in 91 bouwteam99 Solisten stelden enigszins teleur prinses 4ojk Ds. Van Enk (A.R.)„De mensen vinden t fijn in een flat te mogen wonen VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. lifcTeüe ïse Geref.verontrustenkrijgen veel reacties van kerken 3550 4163 JUBILEUM KAPELAAN Het Beste Concert Ritmeesterkoor Deze week in: beatrijs anjfcife VAN WOUT BLAUWKOUS Gouden echtpaar MIST u uw dagblad DE VALLEI? Bel: BEJAARDEN Permanent FORD-show in showroom KIPPEN Vergadering van de Ger. Jeugdvereniging de advertentie van Uit voorraad leverbaar bij: Rhenen: L. Edel Zn. Veenendaal: E. Hootsen. Filmmiddag voor de jeugd in Renswoude Zingen Kerk en recreatie Om de beurt Jeugdruimtevaart Canada Legerpredikant Geen paasappel Ikke, en de rest.... Jubileum Postzegels VRIJDAG 3 MAART 1967 llillltiil Een poosje geleden waren we met onze kuierende bejaardensoos op de rand weg. Of op de rondweg. U zegt het maar als ik me verkeerd uitdruk, want ik zie het verschil niet zo scherp. In ieder geval bewoog ons clubje zich over het tegenpad van de zo magni fiek gladgestreken weg lang het sport park, waar zelfs de meest bezadigde automobilist zich niet kan inhouden. Men suist erover met snelheden die het dubbele van de toegestane vaart benaderen. Maar wij liepen veilig op de tegels en bij het overdekte zweminrichtinkje, dat midden in het land op een hoopje opgebrachte grond geboren staat te worden, hielden we halt. Er was niemand die hoefde te zeggen: „Laten we 's kijken of ze opgeschoten zijn." Zo iets voltrekt zich in ons straatpraatgezelschap vanzelf. Bij bouwwerken groot of klein stop pen we. Om de vorderingen te bekij ken. Dat is een ongeschreven regel in ons nooit op papier gestelde huis houdelijke reglement. „Nou ik het een paar keer gezien heb, valt het me toch nog mee, als ik het daar zo zie staan" zei er één. „D'r gaan vast nog verscheije kuupies wa ter in." De meningen waren verdeeld. Sommi gen vonden het voorlopig groot ge noeg en meenden dat we niet boven onze stand moesten gaan leven. Ande ren gaven niet veel voor zo'n zwem- gelegenheid en praatten erover alsof het niet veel meer dan een uit zijn krachten gegroeid lavet was. Toen we daar zo stonden te prijzen en misprijzen kwam er een manspersoon op ons groepje aanwandelen. Hij had de tijd, als hij niet met moeder-de- vrouw op pad moest, aan zichzelf. Dat kon je zien aan de gang waarmee hij ons naderde. Ik schatte zo op het eer ste gezicht, dat z'n verwanten hem al meer dan vijf en zestig keer nog vele jaren hadden toegewenst en dat ze die wens zo langzamerhand wel konden veranderen in „nog een goeie gezondheid." We konden hem niet direct onderbren gen in onze plaatselijke bevolking of hij moest er eentje wezen uit de Schrijverswijk of de Engelenburg, hoe wel ook daar de aanvoer van bejaar den maar matig is. 't Was een vreemde, want hij vroeg ons naar de bestemming van het gebouw waar we voorstonden. Als je 't hem vroeg zou het een atelier moeten worden of een fabriekje van plastie ken dingetjes, bijvoorbeeld. Tenmin ste daar had ie het geval, afgaande op de buitenkant, voor versleten. Met enige gepaste trots werd hem aan het verstand gebracht, dat we ons be vonden tegenover een overdekte zwem inrichting. .O, juist", zei de vreemdeling met iets van het meeleven in z'n stem dat je iemand toedraagt die z'n nieuwe fiets komt laten zien terwijl jezelf een snel- brommer onder je billen hebt. „Ik kom uit Utrecht, ziet u" zei de man „daar hebben ze ook zoiets neer gezet, maar dan een paar slagjes groter." Het was niet z'n bedoeling ons de ogen uit te prikken, want hij liet het bij die ene mededeling aan gaande het gebouw-in-kwestie. Voor de rest begon hij ons uit te leggen ioe het kwam dat ie binnen onze renspalen was verzeild geraakt. Hij _iad een kamertje bij z'n eigen doch ter in de hoofdstad van de provincie, naar dat was z'n schoonzoon op het moment een beetje aan het vertim meren. En aangezien alles in de avonduren en op doe-het-zelf-capaci- teit moest worden gefikst zou hij zich wel een week of drie hier moeten zien te vermaken. Vanwege de ver timmering was hij gedetacheerd bij z'n schoondochter. 't Was een aardige man, daar niet van, maar z'n opmerking over de overdek te had toch wat schade in ons ge- meeschapsgevoel aangericht. Op de gang naar huis hebben we ons terdege afgevraagd of je nou wel of niet een zwembad van het gebouw af kon zien. Uiteindelijk kwamen we tot de conclusie, dat er ook voor een bui tenstaander geen twijfel mogelijk kon zijn en dat de man met al z n vriendelijkheid ons had willen stan gen. „Duidelijk een zwembad", vonden we eenparig. „En geen haar minder dui delijk dan zo'n grote knots in de stad". „Alleen wat eenvoudiger van opzet," vulde buur Bram aan, „net zoals de wethouder laatst in de krant zei", 't Ligt er natuurlijk aan hoe je zoiets zegt. En wat geeft het ook? Binnen twee jaar hebben we een groot bad. Misschien niet helemaal zo groot als we denken, want vijf jaar geleden dachten we dat ook. Maar we doen het ook met iets van minder eenvoudige opzet. Binnen vijf jaar. Wout Blauwkous RENSWOUDE Dezer dagen was het echtpaar Breeschoten aan de Arn hemsestraat 50 jaar getrouwd. Samen met de kinderen, kleinkinde ren en verder familie en vrienden is men in restaurant „De Hof" gezellig samen bijeen geweest. De heer en mevr. Breeschoten genie ten beiden nog een goede gezondheid. VEENENDAAL De gemeenteraad kwam gister avond bijeen in de brandweerkazerne. Dat is ongeveer het enige belangrijke, dat er van deze vergadering te melden valt. Kennelijk bij gebrek aan wat beters wierp men zich met man en macht op de nota, die door het college van B. en W. in verband met de woningbouw was uitgebracht. De discussies over dit onderwerp duur den bijna twee uur, maar veel nieuwe gezichtspunten kwamen er niet uit voort. De rest van de agenda de nota was punt 4 van de 18 punten tellende lijst werd vrij gemakkelijk afgedaan, omdat er in feite geen zinnig woord over te zeggen viel. Eigenlijk slechts één punt leverde enige discussiestof op nl. de mededeling van de burgemeester, dat er een in gezonden schrijven binnengekomen is van de heer M. G. H. Hendriks (KVP) over het woonwagenkamp. Een ding werd duidelijk tijdens de vergadering; ds. Van Enk (AR) is het enige gemeenteraadslid, dat niet k priori gekant is tegen de hoogbouw. tot 1T.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur De heer Van Manen (AR) opende de rij van sprekers over de bouwnota. Hij zei ondermeer: „Met waardering heeft onze fractie kennis genomen van de door u uitgebrachte nota', (een waar dering, die door vrijwel alle fracties ge deeld werd). „Ik ben verheugd te con stateren, dat er een aanmerkelijk aan tal woningen gebouwd wordt. Toch heb ik één zorg voor de toekomst; het huur- verschil tussen premie- en woningwet woningen. De eerste komen ongeveer f 10,- duurder, dan de woningwetwonin gen in dezelfde uitvoering". Hierbij doelde hij op de woningen in de Engelen burg, die i.p.v. door Eurowoningen uit gevoerd zullen worden door Patrimo niums Bouwvereniging. Hij vroeg zich af, hoe dit kwam te liggen in het plan „De Molenbrug". Indertijd was de ver moedelijke huurprijs vastgesteld op f 42,-. Maar indien de cycluswoningen in de premiesector uitgevoerd zouden worden, dan zouden ze ongeveer f 10,- DS. D. van ENK flats duurder worden. Hij betwijfelde of er een markt voor woningen van deze prijs zijn zou. Hij vroeg ook, waarom de rea lisering van eengezinswoningen waar op de gehele raad tot nu toe steeds had aangedrongen achter de Vijgendam niet mogelijk was in de Woningwetsec tor. Hij begreep niet, dat men wel goed keuring hechtte aan flats, die f 35,- per week kostten, terwijl voor deze grote eengezinswoningen, met garage, slechts dertig gulden huur per week geraamd was. De heer H. van Wagensveld (CHU) vroeg aandacht voor de bejaarden. Vol gens hem moeten er veel meer bejaar denwoningen gebouwd worden. Hij maak te een becijfering, waaruit bleek, dat ongeveer 1500 bejaarden voor een derge lijke woning in aanmerking komen, ter wijl er momenteel slechts 80 gereali seerd zijn en 76 in aanbouw zijn. Hij vroeg bovendien om een onderzoek naar de financiële positie van de woningzoe kenden. Het aantal in de premiesector gerealiseerde woningen moest naar zijn mening uitgebreid worden, omdat het kader van de Veenendaalse bedrijven niet of slechts met zeer grote moeite een woning in Veenendaal kon vinden. Opmerkelijk was ook zijn voorstel om een deel van het Salamanderplan in plaats van bungalows voor eengezins woningen eventueel twee onder een kap te bestemmen. Als analoog geval voerde htf hierbij aan de omgeving van de Bergweg, waar ook dergelijke wonin gen staan. De heer Van Remmerden (PvdA) vond, dat er te weinig woningwetwonin gen gebouwd werden. Op de opmerking van de heer Van Wagensveld over de kaderleden van de bedrijven zei hij: „Daar spelen allerlei factoren een rol in. Niet alleen het niet beschikbaar zijn van een gewenste woning, maar ook de weigering om hier te komen wonen". De KVP'er, de heer M. G. H. Hen driks vroeg aandacht voor het bouw team. Hij wilde dit graag uitgebreid zien met een aantal psychologen en so- ciologeni omdat „de mens centraal moet staan in' de planning van de woning bouw'. De woningen, die in de Dragon der gebouwd zullen worden, moeten vol gens deze spreker ook over 20 jaar nog „leefbaar" zijn. Mevrouw Buddingh (VVD) maakte zich bezorgd over het feit, dat indien de helft van het Molenbrugplan in dezelfde soort flats als thans in de Engelenburg gebouwd worden, er een totaal van on geveer 1.000 gelijke woningen verkregen wordt, die bovendien fouten hebben. Zo ontbreekt in dit type woning ondermeer een werkkast voor het opbergen van de strijkplank en de stofzuiger. Ze vroeg aandacht voor de Vrouwen Adviescom missie bij de opzet van nieuwe plannen. De heer H. Brouwer (BP) vroeg waar om men nog niet begonnen was aan de bouw van de 140 eengezinswoningen in De Engelenburg, die gerealiseerd zul le worden door de N.V. Eurowoningen. Hij was bang, dat hiervan niets terecht zou komen, evenals van de 288 cyclus woningen die deze maatschappq in de Molenbrug zal gaan bouwen. De heer Van de Berg (SGP) vroeg aandacht voor de gedeeltelijk gehandi capten. Er worden volgens hem wel wo ningen gebouwd voor de zwaar gehandi capten, maar er zijr vrij veel mensen, die een flat bewonen en deze niet of slechts met zeer grote moeite kunnen verlaten. Bovendien vroeg ook hij aan dacht voor de bouw van bejaardenwo ningen. Ds. Van Enk liet een voor de Vee nendaalse raad nieuw geluid horen, toen hij stelde dat „de bewoners, van de Palmengrift, die tot mijn kerkgenoot schap behoren zijn blij met hun flat. De kreet om meer eengezinswoningen, heeft voor mij kracht verloren, als ik de blije reacties zie van degenen, die een dergelijke flat hebben betrokken. Men vindt het fijn daar te mogen wo nen". Wel vroeg hij zich af, hoe het komt dat het aantal woningzoekenden gestegen was. Hij begreep dat niet om dat in andere plaatsen in Nederland de woningnood opgeheven was. De rij van sprekers in eerste instantie werd gesloten door de heer C. G. van Hall (PvdA), die de heer Van Enk ant woordde op zijn opmerking over de toe neming van het aantal woningzoeken den: „Dat komt, doordat men zich op jeugdiger leeftijd voor i een woning laat inschrijven dan voorheen". De heer Bastmeijer moest als eerste van het college op de gestelde vragen en gedane opmerkingen antwoorden. Hij begon met te verklaren blij te zijn, dat er de laatste vier maanden 300 wonin gen beschikbaar gekomen zijn. Ook hem had het verschil in huurprijs tussen wo ningwet- en premiewoningen verontrust. In het plan Salamander was volgens hem voldoende ruimte voor de bouw van eengezinswoningen, maar de grond daarvoor had niet bepaald veel belang stelling. De stijging van het aantal wo ningzoekenden schreef hij aan het feit toe, dat men op jeugdiger leeftijd een woning aanvroeg (gedaald van 25 tot 21 jaar) en door het „dynamische karak ter" yan Veenendaal. Na de heer Bastmeijer nam de burge meester het woord. Hij vertelde dat hij in het bouwteam, dat met name ge vormd is voor de voorbereiding van de Dragonder, een pleidooi voor de zo vroeg mogelijke inschakeling van de Vrouwen Adviescommissie gevoerd had zoals hij reeds aan mevrouw Bud dingh beloofd had. Ook over de realisa tie van de xycluswoningen maakte de heer Hazenberg zich geen zorgen. Tegen de heer Hendriks zei de burgemeester: „Ik geloof niet, dat de psychologen en sociologen in een bouwteam op hun plaats zijn". gen „het planten van kerstbomen, omdat ik dan ieder jaar opnieuw kan begin nen" en ook het niet planten van jonge bomen ontmoette alleen afkeer bij hem. „Indien we het verkeer zo maar langs de sloot en de zachte berm laten rijden, dan komen er over een poosje verzoeken voor schrikhekken of paaltjes en dan vind ik 'bomen mooier". Het eventueel rooien van enkele bomen, indien er een doorbraak gemaakt moest worden naar De Dragonder zag hij niet als een be zwaar, temeer omdat niemand nog weet of het 3 dan wel 10 jaar zou duren. VEENENDAAL Kapelaan J. Ber kenbosch viert zondag zijn koperen priesterjubileum. Ofschoon kapelaan Berkenbosch nog niet lang in Veenen daal werkt, mag deze dag voor hem niet ongemerkt voorbij gaan. In parochieel verband is er om 10.30 uur (dus afwijkend van normaal), een plechtige Eucharistieviering in de Sal- vator-kerk. De missen van 10 uur in de Salvator en 11 uur in de Willibrord, ko men dus voor deze zondag te verval len. 's Middags van 15 tiur-16 uur is er, tijdens een receptie in de „Kleuterhof" (naast pastorie), gelegenheid om kape laan Berkenbosch geluk te wensen. Het parochie-geschenk zal dan tevens wor den aangeboden. VEENENDAAL Deze foto toont de totaal vernielde auto van de 20-jarige G. S. uit 's Gravenzan- de, die gistermorgen bij een botsing op Rijksweg 12 om het leven kwam. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het viaduct over de Stations straat. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385) 2244 In tweede instantie vroeg de heer Van Deelen, of het niet voorbarig was, dat de gemeente nu reeds plannen voor de Dragonder maakt, terwijl slechts een klein deel van de benodigde grond in handen van de gemeente was. De burgemeester antwoordde, dat men de rest van de grond zeker zou ver krijgen, eventueel via onteigening. Dat moest niet opgevat worden als een be dreiging, maar men moest er rekening mee houden, dat „als men handig wilde zyn, deze handigheid wel eens terug kon springen". Verder zei de burgemeester nog: „Ik heb het wel eens vaker gezegd; de kip pen leggen slecht en de eieren zijn wei nig waard, zo zegt men, maar als de ge meente een stukje grond nodig heeft, dan kan men er een aantal kippen op houden, die voldoende capaciteit bezitten om heel Nederland van eieren te voor zien." De bomen aan de Buurtlaan-Oost le verden enige stof tot discussie op, om dat men er niet geheel van overtuigd was, dat het opnieuw planten van bo men daar zin had. De heer Van der Haar (SGP) wilde weten, of er hard of zacht hout geplant werd, terwijl de heer Van Deelen een voorkeur voor naaldbo men bleek te hebben. Anderen wilden de bomen geheel weglaten, omdat het de verkeersveiligheid zou dienen en er de mogelijkheid bestond, dat deze bo men later weer gerooid zouden worden, bij de realisering van het Dragonder plan. De heer De Ruiter sprak zich uit te- VEENENDAAL De zangersdag van 8 oktober 1966 was niet de enige festivi teit die ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum van het Ritmeesterkoor werd georganiseerd. Een verlengstuk van de feestviering was het concert, dat gister avond in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan werd gegeven. In de volle zaal, met o.a. de directie van de Ritmeester, vertolkte het koor met medewerking van een aantal solisten onder leiding van di rigent Bertus van Vliet werken van Verdi. Hoewel het peil van de uitvoering, voor zover dat het koor betrof, vaak verras send goed was, stelde het geheel wat te leur, voornamelijk tfoor het krampachtig zingen van de solisten en de te sterke begeleiding van de piano. Daar het pro gramma weinig variatie bood viel dit hoe langer hoe meer op en werkte het op den duur remmend op de totale waardering. Het wat traag en aarzelend gezongen „Jeruzalem" uit „1 Lombardi" wil ik graag aan begin-zenuwen wijtenwant in het tweede lied „Signore dal tetto natio" be wees het Ritmeesterkoor gedisciplineerd en toch muzikaal te zingen. De solisten, Aukje Karsemeyer-de Jong (sopraan), Ni- ni Keulartz-de Vries (alt), Fred Bongers (tenor) en Piet van der Meulen (bas), kon den echter niet imponeren. Vooral in het solo-kwartet „Domine Jesu" hadden zij zoveel moeite met de techniek dat de muzikale voordracht te wensen overliet. In de twee beroemde liederen voor de pauze „Het Slavenkoor" en „Het Zigeu nerkoor", bewezen de Ritmee ster zangers meer zigeuner dan slaaf te zijn, hetgeen niet wegnam dat dirigent Bertus van Vliet meer dan tevreden kon zijn met de pres taties die door het koor onder zijn leiding werden geleverd. Na de pauze werden fragmenten uit „La Forza del destino" gezongen en het was inderdaad de macht van het noodlot dat opnieuw de solisten in vergelijking met het koor aan het kortste eind trok ken. Heel even, tijdens de aria van Leono ra, kon begeleider Wouter Schmidt zich intomen en meteen werd deze scène het hoogtepunt van de avond. Het koor re ageerde scherp op de aanwijzingen van Bertus van Vliet en Aukje Karsemeyer-de Jong kreeg gelegenheid te laten horen hoe welluidend haar stem is als zij niet hoeft te forceren. Het feit dat het niet altijd geloofwaar dige opera is wanneer vier in oratorium gestoken solisten naast elkaar uit een boekje staan te zingen neemt niet weg RENSWOUDE De Gereformeerde Jeugdvereniging vergadert ditmaal niet zondagavond, maar zondagmorgen na de kerkdienst in het verenigingsgebouw achter de Gereformeerde Kerk. ADVERTENTIE J. v. d. HAAR (S.GJ>.) wat voor hout ;ala dat ik graag een volgende uitvoering van het Ritmeesterkoor zou willen beluisteren. Zij in de eerste plaats zijn het geweest aan wie het welslagen van deze avond te danken is. JEROEN TERLINGEN AGENDA Heden, vrydag BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „A. C. zwaaien af." Morgen, zaterdag RHENEN Panoramamolen 20.00 uur: Mallemolen club m.m.v. „The Gang." SCHERPENZEEL Boschzlcht 20.00 uur: dansen met Os-Ka- Di. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 A. C. zwaaien af." uur: BARNEVELD, 2 maart 1967 Coöp. Veluwse Eierveiling Ede. Aanvoer 630.129 stuks, handel redelijk. Prijzen (in f per 100 stuks): eieren van 52-53g 10.40—10.73; 56-57g 11.71—11.87; 60-61g 11.93—12.55; 64-65g 12.63—13.21. BARNEVELD, 2 maart 1967 Eier veiling. Aanvoer 529.755 stuks, handel matig; eieren van 40-48g 7.769.76; 51-58g 10 31—12.10; 62-63g 12.50—13.18; 66-72g 13.22—14.44. BARNEVELD, 2 maart 1967 Eier markt. Aanvoer plm. 2 milj. stuks, han del vlug. Eieren van 51-58g 10.5012.25, kg-prijs 2.06—2.11; 59-65g 12.45—13.30, kg-prije 2.11—2.05. RENSWOUDE Het levensmidde- lenbedrijf van W. J. Brunt, dat eerst was aangesloten bij de „Centra", is nu overgegaan op „Ringzegels". Vanaf heden worden hier dus geen gele, maar witte zegels verstrekt. Ter gelegenheid hiervan organiseert de firma een filmmiddag op 9 maart a.s. in gebouw Rehoboth, speciaal voor de kinderen. KESTEREN/ARNHEM De Gelder se Bond van Landelijke Rijverenigingen organiseert zaterdag 4 maart in Musis Sacrum te Arnhem de jaarlijkse alge mene leden vergadering. Op de verga dering, die om 13.30 begint houdt dr. P. Schaik een lezing over het onder werp: Heden en toekomst van het paard. Het jongenskoor van de rooms-ka- tholieke kerk te Veenendaal kan, in verband met het leerprogram, de zang bij huwelijksmissen niet meer verzorgen. Deze taak zal nu worden overge nomen door het r.-k. dameskoor. Echter, de bruidsparen moeten er dan wel rekening mee houden dat de meeste dames van het koor een gezin hebben en moeilijk tussen elf en twee uur van huis kunnen. Daar om wordt er op die tijd niet gezon gen tijdens een huwelijksmis. De koordames verlenen hun mede werking liefst in de middaguren en doen een beroep op a.s. bruidsparen de aanvang van hun kerkelijke hu welijksinzegening te bepalen tussen twee en drie uur. Bovenstaande re geling heeft de parochie-adviesraad tot stand gebracht. Het comité Kerk en Recreatie te Rhenen, uitgaande van de hervorm de, gereformeerde en chr. gerefor meerde kerk, heeft aan het eind van het verslag over 1966 enkele conclusies gesteld, waarmee in het vervolg rekening zal worden gehou den. Men zal nog meer lijn in het werk moeten krijgen, speciaal wat betreft de evangelische achtergrond. De continuïteit in en de leiding van het team dient te worden verbeterd. Van 1 juli tot 15 augustus a.s. zal het comité weer zijn op de cam ping „De Thymse Berg" te Rhenen. Er wordt een beroep gedaan op jon gelui boven 18 jaar om deel te ne men in de werkteams, bestaande uit 3 personen. Men moet dan twee a drie weken op de camping werken. Behalve vergoeding van kosten voor slapen en eten krijgen de jongelui 'n zakgeld van 20 gulden per week. Nu de gereformeerde kerk te Leer- sum haar eigen kerk heeft betrok ken zal ds. L. Zwaan op zondagen een keer het woord in Amerongen en een keer in Leersiim bedienen. gels kunnen kleuterbijbels worden aangeschaft om naar kleuterscholen in Indonesië te verzenden. In de kerkportalen staat een kar tonnen doos waarin de afgeweekte postzegels kunnen worden gedepo neerd. Hierboven de naam van het fonds van de hervormde jeugdgroep J'67 te Rhenen dat geld bij elkaar tracht te krijgen voor een permanente jeugdruimte. Voor dit doel zullen di verse acties door de jeugd worden georganiseerd. Voorlopig heeft J '67 de beschikking over een zolderruim te. De kerkeraad van de chr. gerefor meerde Pniëlkerk te Veenendaal heeft zijn voorganger ds. J. Keuning toegestaan om drie maanden naar Canada te gaan in plaats van zes weken, waartoe reeds eerder was besloten. Ds. Keuning zal, vergezeld van z'n echtgenote, de trip in de maanden juni t/m augustus van dit jaar ma ken. Het verzoek is uitgegaan van de Free Chr. Ref. Chruch te Hamil ton. De géreformeerde ds. J. Kuiper te Doorn wordt legerpredikant. Hij heeft een verbintenis aangegaan voor vier jaar. De hervormde jeugdkerk te Rhe nen zal dit jaar geen paasappèl houden. Het appèl zal worden ge combineerd met de dienst, waarin de nieuwe lidmaten zullen worden be vestigd. Aan deze dienst zal een koor en een koperkwartet medewer king verlenen. De diaconie van een bepaalde, nogal forse gemeente van de gere formeerde kerken in Nederland gaf de volgende toelichting bij een op handen zijnde collecte: „De gemiddelde opbrengsst van 'n diaconale collecte op een zondag is 3000 gulden. De opbrengst van zon dag 5 februari 1967 zal als volgt wor den verdeeld: tweederde van het ge middelde van 3000, dus 2000 voor de diaconie, éénderde, dus 1000 gulden voor het we- relddiaconaat (wereldhulpactie). Al les wat we meer ontvangen is ook bestemd voor het werelddiaconaat." Een verbolgen gemeentelid teken de daarbij het volgende aan: „Alle goed gezinde kerkmensen die hun kerkblad van a tot z lezen zijn voor tweederde bij de neus genomen en voor de mensen die hun kerkblad wel lezen en meeleven met de nood in de wereld is de blijdschap om te geven voor tweederde geslonken." Kapelaan J. Berkenbosch te Vee nendaal viert a.s. zondag zijn 1214- jarig priesterjubileum met een plechtige mis in de Salvatorkerk, die hijzelf zal opdragen. Kapelaan Ber kenbosch kwam vorig jaar vanuit Kongo naar Veenendaal. De gereformeerde kerk te Veenen daal gaat gebruikte postzegels inza melen. Voor de waarde van deze ze- Vij lezen in kerknieuws" dat de Johannes Althussiusstichting (waar in we verontrusten in de CHU enn de AR elkaar hebbenn gevonden) een brief heeft geschreven aan de gene rale deputaten voor kerk en industrie De stichting is teleurgesteld over de oproep van de deputaten om de bidden voor de sociale nood in ons land en met name voor de toene mende werkloosheid. De deputaten maken volgens de stichting een kern fout door de werk loosheid als een van buitenaf ko mende ramp te beschouwen. De stichting echter ziet de werkloosheid als een gevolg van de inflatie en noemt deze een permanente anonie me diefstal en als zodanig instrijd met het achtste gebod. Ook de kerk heeft, aldus de stichting van veront rusten, van de inflatie geprofiteerd met haar kerkelijke obligaties. De leiders van de vakbonden krij gen een veeg uit de pan van de stichting. Zij hebben onverantwoor de loonsverhogingen doorgedreven en willen deze nu met inflatoire mid delen bestrijden. Uit reacties zoals wij die in de kerkelijke pers tegenkomen blijkt duidelijk, dat het optreden van het comité van verontrusten in de gere formeerde kerken en de van dit li chaam uitgaande schrifturen bij alle kerkeraden bepaald niet in goede aarde vallen. Wij geven een tweetal van deze reactiesIn het kerke- raadsverslag van Watergraafsmeer lezen we dat de kerkeraad na am pele bespreking van een ingekomen stuk besloot „aan deze groep nu eens duidelijk te maken dat de op gesomde grieven in eerste instantie aan het verkeerde adres zijn ge richt. Indien men meent bezwaren te hebben tegen uitspraken van the- mologen enfof hoogleraren dan zal men moeten beginnen met persoon lijk contact op te nemen met de desbetreffende personen. Bovendien zal in het schrijven gewezen wor den op de zeer fragmentarische ma nier van argumenteren die ronduit als onchristelijk moet worden be stempeld." Ook op de tafel van de kerkeraad voor algemene zaken te Voorburg lag een brief van de verontrusten. De kerkeraad verklaarde die niet ontvankelijk aangezien ,aar zijn oordeel dit schrijven thuishoort bij de kerkelijke instanties, wier juri- dictie zich uitstrekt over de in het schrijven vermelde personen. De kerkeraad wenst zich te onthouden van elke actie, die tegen personen in het schriijven vermeld, wordt onder- De kerkeraad gaf de scriba opdracht namens hem een brief van antwoord te sturen waarin zijn ge voelen kenbaar wordt gemakt. kerknieuws"

De Vallei | 1967 | | pagina 3