N azi-moor denaar gearresteerd in Brazilië Garrison Clay in „Oswald en komplot Frankrijk zondag naar de stembus Rusland tot gesprek bereid Hochhuth schokt weer Hij leidde martel-school Mond voorbij VAN ONZE LEESTAFEL Weer geen vierde mei Levensredder Raketten Links-Labour tegen Wilson in actie Run op Britse bank in Libanon Sy rië maakt einde aan olie-oorlog VOLGZAAM INGREEP PROEF OLIFANT LEIDT WEDSTRIJD ^Arresteer ons" vragen Viëtnam- demonstranten THUIS Lyons wil hotel in Amsterdam Roemeen zal V.N. leiden Uitlevering Polen Wiesenthal Na arrestt/lie in New Orleans Verrassend Bezoek BERLIJN BOEK Wilson dreigt rebellen VRIJDAG 3 MAART 1967 De Gaulle speculeert op verdeeldheid oppositie Kolonel George Moranda, hoofd van de nieuwsdienst voor het Ame rikaanse leger in Europa, is uit zijn functie ontheven. Hij werd ontsla gen nadat hij in de legerkrant „Stars and Stripes" een verhaal had geaccepteerd over Michael A. McGhee, de zoon van de Ameri kaanse ambassadeur in Bonn, die onder Invloed van LSD in een auto zou hebben gereden. Kolonel Mo randa is naar Washington terugge roepen. WASHINGTON De Sowjet-unie Is bereid te onderhandelen met de Ver enigde Staten over beperking van de produktie van offensieve en defensieve raketten. Dit is het Russische antwoord op een recente uitnodiging van president Johnson voor onderhandelingen over verdere vervolmaking van defensieve raketten. De uitnodiging van president Johnson was vervat in een brief die hij Kosygin zond op 27 januari. Zij had alleen be trekking op een systeem van verdedi ging met kernwapens tegen aanvallen met intercontinentale raketten. (Een dergelijk stelsel is krachtens het in 1963 gesloten Verdrag van Moskou verbo den). President Johnson zei gisteren dat hij verwachtte dat de eerste Amerikaans- Russische besprekingen over dit deel van het ontwapeningsprobleem op am bassadeursniveau in Moskou zouden be ginnen. Als onderhandelaar aan Ame rikaanse zijde is de ambassadeur van de Verenigde Staten in Moskou, Llewellyn Thompson, aangewezen. LONDEN De Labourregering van premier Wilson heeft een gevaarlijke opstand in eigen gelederen overleefd en een motie voor de defensiebegroting met 270-231 stemmen gewonnen. Bij de motie over de begroting van 22 miljard gulden onthielden 46 Labour parlementsleden zich van stemming. De gebruikelijke ruime meerderheid van 90 slonk hierdoor tot 39. De conservatieve oppositie was even met stomheid geslagen over deze uit slag en hief toen vol leedvermaak een spreekkoor van „aftreden, aftreden" aan. Als de regering op een zo belang rijke kwestie was verslagen, zouden automatisch verkiezingen zijn gevolgd. Dit was de ernstigste opstand onder de socialisten sinds Labour 214 jaar ge leden aan de macht kwam. De afvalli gen waren de linkervleugel die op Defen sie wenst te bezuinigen, een kleine groep pacifisten die tegen elke defensie-uitga ve is en een deel van de rechtervleugel die op deze wijze uiting gaf aan alge mene ontevredenheid over het partij- beleid. Een van de tegenstemmers was Christopher Mayhew die als minister van Marine aftrad naar aanleiding van de beslissing van de regering om ten oosten van Suez troepen te handhaven, zonder er meer vliegkampschepen te stationeren. BEIROET Het kantoor van de Brit- tisb Bank of the Middle East in Bei roet heeft plotseling een groot aantal op vragingen te verwerken gekregen. Hon derden beleggers dromden voor de bank samen en vormden lange rijen. Dit is waarschijnlijk het gevolg van een ge rucht dat de bank woensdag een cheque heeft geweigerd omdat de handtekening niet duidelijk was. Inmiddels zijn Libanese regeringsfunc tionarissen de bank te hulp gekomen door te verklaren dat er een samenzwe ring bestaat om 's la»ds economische en financiële reputatie in diskrediet te brengen. Een functionaris van de bank heeft tegenover de pers verklaard dat niemand in paniek behoeft te raken. „Wij zijn volkomen solide", zo zei hij, „de geruchten die verspreid worden zijn vals en verstoren de Libanese economie". De gouverneur van de Libanese Centra le Bank, Philip Tekla, heeft bevestigd dat de Britse Bank over voldoende mid delen beschikt om aan al haar verplich tingen te voldoen en dat de centrale bank bereid is alle mogelijke hulp in contanten te verstrekken. BEIROET Syrië heeft een einde gemaakt aan zijn olie-oorlog tegen de Iraq Petroleum Company (IPC) en er mee ingestemd de buisleidingen die van Irak naar de Middellandse Zee lopen, te heropenen. Op het spel staan 487 zetels in de Na tionale Vergadering. De beslissing over de bezetting daarvan ligt verdeeld over twee ronden in handen van de ruim 28 miljoen Franse kiezers. Een kandidaat, die zondag in zijn district meer dan vijftig procent van de stemmen behaalt, krijgt de beschik bare zetel. In de overige gevallen zal op 12 maart een tweede stemming nodig zijn, waarbij dan een enkelvoudige meer derheid voldoende is. Wat deze Franse parlementsverkiezin gen extra belangwekkend maakt is niet dat het Franse kiezerskorps over het po litieke wel en wee van enkele honder den politici zal beschikken, maar dat het zal beslissen over de Franse politiek voor de komende jaren. Een Gaullisti sche overwinning zal de Franse presi dent verzekeren van een nieuwe rege ringsperiode met een volgzaam parle ment. De absolute meerderheid, die de gaul listische groeperingen sinds 1658 in het parlement bezaten op het ogenblik hebben zij 266 zetels stelde de pre sident in staat een regeringspolitiek uit te stippelen, geheel overeenkomstig zijn inzichten. Een nederlaag voor de gaul listen zou tot hooglopende conflicten aan leiding kunnen geven met onoverzienba re gevolgen. De vraag die iedere politicus in Frank rijk bezighoudt is wat de Gaulle zal doen als de gaullisten de absolute meer derheid verliezen. De Franse president heeft bij meer dan één gelegenheid la ten weten dat hij niet van plan is te buigen vpor een vijandig parlement. Tegenstanders van de Gaulle leggen dit zo uit dat hij in dat geval de Na tionale Vergadering zal ontbinden en nieuwe verkiezingen zal uitschrijven of zal grijpen naar artikel 16 van de grond wet, krachtens hetwelk de president bij volmacht kan regeren als het land ge confronteerd wordt met een binnen- ctf buitenlandse noodsituatie. De oppositiepartijen hebben van hun kant duidelijk gemaakt dat zij zich in geen geval van hun eventuele verkie zingsoverwinning zullen laten beroven door een presidentiële ingreep. Ofschoon diverse opinie-peilingen een nek aan nek race voorspellen en de gaullisten naar verwachting wel 'n aan tal zetels zullen verliezen, ziet het er niet naar uit dat de oppositiepartijen 't heft in handen zullen krijgen. Daarvoor zijn twee redenen: 1. De populariteit van de president is de laatste jaren weliswaar voortdurend gedaald, maar is toch nog groot. 2. Ondanks verscheidene pogingen is de oppositie er niet in geslaagd een doel treffend tegenwicht te vormen tegen de hechtheid van de gaullistische partij. De onderlinge verdeeldheid is daarvoor te groot. Er zijn drie grote oppositiepartijen: het verbond van niet-communistische linkse partijen onder leiding van Fran- gois Mitterand, de communistische par tij van Waldeck Rochet en het democra tisch centrum van Jean Lecanuet. In één ding stemmen zij geheel overeen: de wens om de gaullisten te verslaan. De links groepering van Mitterand en de communisten hebben zelfs een af spraak gemaakt dat zij eikaars kandi daten voor de tweede ronde zullen steu nen. Maar er is geen schijn van kans dat de twee groepen elkaar zullen vin den als het zou aankomen op het formu leren van een regeringsprogramma in het geval dat de gaullisten een neder laag lijden. Op de grote verdeeldheid tussen de drie oppositiepartijen hebben de gaullis ten hun hoop gevestigd. Het ontbreken van een duidelijk alternatief zal vele kie zers doen besluiten toch maar weer op de partij van de Gaulle te stemmen. Een eensgezind anti-gaullistisch front is dermate onwaarschijnlijk dat de gaul listen vermoedelijk ook aan de macht zullen blijven als zij de absolute meer derheid verliezen. In dat geval zal het democratisch centrum van Lecanuet op de wip komen te zitten. Lecanuet wenst in geen geval met de communisten samen te werken, ook niet in de 2de verkiezingsronde. Hij hoopt zoveel zetels te winnen dat het de gaul listen niet mogelijk zal zijn een meer derheid te vormen zonder hem. Hij kan bepaalde eisen stellen, zoals stopzetting van de „koude oorlog" met Washington of aandringen op sociale en economi sche hervormingen. Aan het verkiezingsfront opereert aan de linkerzijde ook nog een socialistische groepering onder leiding van oud-pre- ADVERTENT1E Bijzonder spannend De partijen geven elkaar niets toe. Maar iemand moet de winnaar zijn. Iemand moet de beste zijnMeegesleept door 't spel, doet Olifant mee. Enligt snel aan de kop van vele flessen, etiketten, toestan denAan de kop van Hollandse cognac. Olifant Vieux De tribune brult van enthousiasme. Olifant Vieux leidt AMSTERDAM Burgemeester Van Hall heeft gisteren tijdens het begro tingsdebat over de politie onthuld, dat de organisator van de betogingen tegen de oorlog in Viëtnam, de heer O. Boe tes uit Heiloo, de Amsterdamse hoofd commissaris van politie heeft gevraagd waarom er geen demonstranten meer worden gearresteerd. Hij zei arrestaties en veroordeling bijzonder op prijs te stellen, omdat daardoor de kwestie-Viëtnam in de pu bliciteit komt. De heer Boetes zou zich er tegen over de hoofdcommissaris over hebben beklaagd dat er geen arrestaties val len. ,,Ik kan me goed voorstellen dat men wil demonstreren tegen een af schuwelijke oorlog als die in Viëtnam. Daar zijn dergelijke demonstraties ook voor bedoeld. Maar moedwillig de po litie provoceren tot optreden, aileen om publiciteit te krijgen, vind ik vol komen onjuist", aldus mr. Van Hall. Eerder tijdens het debat over de po litie had provo-raadslid Bernard de Vries aangedrongen op het vertrek van mr. Van Hall „omdat het politie apparaat hem volledig uit de hand is gelopen." O MEXICO Operazanger Angel R. Esquivel, die bijna een halve eeuw is op getreden, is woensdag op 80-jarige leef tijd aan een hartaanval overleden. Esquivel was vooral beroemd in Ita lië, Zuid-Amerika en de Verenigde Sta ten. Van morgen af zal in Frankrijk vermoedelijk een scherpe daling intreden in de verkoop van verf, lijm en kalk. De officiële verkiezingscampagne is dan ten einde. De politie zal niet meer behoeven op te treden tegen elkaar bestrijden de groepen van „aanplakbiljetten-vernielers". De laatste klap zal zondag wor den uitgedeeld door het Franse kiezerskorps. mier Mendes-Franee. Hij wil, evenals Mitterrand en Rochet, eerst de kracht van de eigen groepering beproeven. Ook op de uiterst\leine rechtervleugel staan kandidaten klaar voor de ver- kiezingsproef. Zij worden geleid door Jean Louis Tixier-Vignancour, de ad vocaat die bekendheid kreeg door zijn verdediging van de Franse extremisten van het ondergrondse leger (O.A.S.). Na 12 maart zal de opwinding, die deze verkiezingscampagne in Frankrijk teweeg heeft gebracht weer snel luwen. De Franse kranten die dagelijks vele pagina's wijdden aan nieuws over de verkiezingen, kunnen hun aandacht weer op andere dingen richten. Zij hebben de Franse kiezers uitvoerig voorgelicht over de kandidaten die naar een zetel dingen. Ook over die kandidaten die zich louter uit partijliefde kandidaat hebben ge steld en geen enkele kans maken tot het parlement door te dringen. Zo hebben de gaullisten uit overwe gingen van propaganda een kandidaat gesteld in Aubervilliers, de thuishaven van de communistische partijleider Wal deck Rochet. Het is de 37-jarige kalen de Jean Rivoire, employé van een Pa- rijse bank, door enkele kranten een po- liteke „kamikaze" genoemd, naar de Japanse piloten die zich in de Tweede Wereldoorlog met hun vliegtuigen op Amerikaanse schepen te pletter lieten vallen. De mensen van Aubervilliers hebben altijd voor ruim tachtig procent com munistisch gestemd. Rivoire heeft geen kans gezien een partijbijeenkomst te beleggen omdat niemand bereid bleek hem een zaal te verhuren. Hij kon niet meer doen dan met een auto door de straten rijden en via een luidspreker wat gaullistische leuzen roepen in de hoop dat niemand intussen de banden van zijn auto zou laten leeglopen. Het meeste werk had hij echter met 't aanbrengen van verkiezingspamfletten Vrijwel even snel als hij ze had aange bracht waren ze er weer afgetrokken. Maar Rivoire nam het rustig op: „Ik heb er genoeg", zei hij. Overigens bleven ook de manifestaties en wijkbijeenkomsten in andere delen van Frankrijk beperkt. De Franse kie zer van 1967 volgde de verrichtingen van zijn politieke voormannen voorna melijk voor zijn televisie- of radiotoes tel. DE GAULLE op hoop van zege LONDEN Nederland komt moge- lyk in aanmerking voor de bouw van een nieuw hotel door een dochteronder neming van het Engelse concern Lyons. Geschikte terreinen in de buurt van Amsterdam zijn al bekeken door mensen van Strand Hotels zoals de dochteron derneming heet. De onderhandelingen zijn nog aan de gang. Ook in Frankrijk en Portugal heeft men mogelijkheden on derzocht voor de bouw van hotels voor Lyons. Lyons omvat in Engeland o.m. de Londense hotels Cumberland, Regent Palace en Strand Palace. Daar zijn de afgelopen jaren nog bijgekomen een groot hotel bij London Airport, het Aeriel dat tien miljoen gulden heeft ge kost en dat als voorbeeld zal gelden voor de hotels die Lyons op het vasteland hoopt te bouwen. Lyons heeft al belangen in Nederland met de zg. Wimpy-bars. Het concern is in Londen evenwel het meest bekend ge worden door de zg. Tea-shops, meest kleine café's en restaurants met winkels met zeer populaire prijzen. Die hebben juist gisteren de prijs van een kop thee met een penny verlaagd tot zeven pence (ongeveer dertig cent). NEW YORK De Roemeense minis ter van Buitenlandse Zaken, Corneliu Manescu, kan er zeker van zijn dat hij gekozen zal worden als voorzitter van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties, die in september a.s. In New York bijeenkomt. Het zal de eerste maal zijn dat de vergadering geleid wordt door de vertegenwoordiger van een communistisch land. Tot dusver hebben meer dan 80 lan den laten weten, dat zij de kandidatuur van de Roemeense minister zullen steu nen. Onder de landen die hun steun heb ben toegezegd, bevinden zich omstreeks 35 staten in Afrika en Azië en de landen van Latijns-Amerika. De houding van laatstgenoemde (R.-K.) staten was tot nu toe onzeker, gezien de traditionele afkeer van het Katholicisme voor het communisme. De V.S. hebben zich als gastheer onthouden van een uitspraak. ADVERTENTIE RIO DE JANEIRO Na een jacht van meer dan negentien Jaar Is dinsdag avond om zes uur aan de poort van de Volkswagenfabriek in de Braziliaanse hoofdstad Sao Paulo de beruchte nazi-moordenaar Franz Stangl door de Brazi liaanse politie gearresteerd. Hjj is naar Brasilia overgebracht. De nu 55-jarige Oostenrijker Franz Stangl behoort met Eichmann en de nog niet gegrepen Müller tot de drie nazi's, die voor de meeste moorden tijdens het nazibewind aansprakelijk waren. Stangl was commandant van de Duit se vernietigingskampen Sobibor en Tre- blinka. De Oostenrijkse justitie beschikt over de bewijzen dat Stangl schuldig is aan de dood van zevenhonderddui zend mannen, vrouwen en kinderen. Tevens was Stangl een van de leiden de figuren in de moordenaarssehool Hartheim, waar de nazi's de toekom stige beulen op hun hardheid beproef den. In kasteel Hartheim bij Alkhoven in Duitsland moesten S.S.-ers, die een functie in een concentratiekamp am bieerden, hun lugubere vakbekwaam heid bewijzen. Ongeveer veertigduizend Duitse en Oostenrijkse politieke gevan genen zijn in de kelders van het kas teel op uiterst wrede wijze doodgemar teld Via kijkgaatjes hebben Stangl en andere „instructeurs" toegekeken hoe de leerling-beulen hun slachtoffers mar telden en doodden om te beoordelen of de kandidaat-beulen meedogenloos ge noeg waren. Het is vrijwel zeker dat Stangl door Brazilië zal worden uitgeleverd. Min der zeker is welke landen zijn uitleve ring zullen vragen en in welk land Stangl terecht zal moeten staan. Stangl is Oostenrijker en de Oostenrijkse rege ring zal ongetwijfeld aan Brazilië de uitlevering van Stangl vragen, want sinds 1948 wordt Stangl door de Oos tenrijkse justitie gezocht. Aan het einde van de oorlog werd echter bepaald dat de oorlogsmisdadi gers in het land waar zij hun misdaden hadden bedreven, gevonnist zouden worden. Ook de Duitse regering heeft inmid dels reeds om Stangls uitlevering ver zocht. Het merendeel van zijn moorden heeft Stangl in Polen bedreven. Het is dus voorstelbaar dat ook de Poolse re gering aan Brazilië om uitlevering zal vragen. Voorts waren onder de honderd duizenden slachtoffers van Stangl tien duizenden Nederlanders, Belgen, Fran sen en Russen. Naar de heer B. Sijes van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie ver klaart, heeft de Nederlandse justitie zich al geruime tijd beziggehouden met de zaak-Stangl. Simon Wiesenthal, de man die al zo veel nazimisdadigers aan de justitie heeft uitgeleverd, heeft ook de justitie naar Stangl geleid. Gistermiddag was hij in Amsterdam om daar de verschij ning van zijn boek „Moordenaars onder ons" bij te wonen. Een onzer verslag gevers had een gesprek met hem over de zaak-Stangl. NEW ORLEANS Op beschuldiging van deelneming aan een samenzwering waarvan moord het doel was, is, zoals wij gisteren in een groot deel van onze edities meldden, Clay Shaw gearres teerd. Clay herkreeg zijn vrijheid nadat hij een borgsom van 10.000 dollar had gestort. Op verzoek van de openbare aanklager, Jim Garrison, die de arres tatie had laten verrichten, zal Clay op 14 maart voor de rechter worden ge leid. Volgens de motivering van een bevel tot huiszoeking bij Clay, zou deze Lee Harvey Oswald en anderen hebben ont moet in september 1963 in de woning van David W. Ferrie. In die bijeen komst zou de afspraak zijn gemaakt dat president Kennedy moest worden vermoord. ADVERTENTIE Clay was tot voor enkele jaren direc teur van de International Trade Mart, een organisatie ter bevordering van het handelsverkeer met het buitenland via de haven van New Orleans. Clay ont ving voor de wijze waarop hij die in stelling leidde in de loop der jaren ve le buitenlandse onderscheidingen. Na Clay's arrestatiê deelden twee van de voornaamste leden van de staf van onderzoekers van de commissie- Warren mee, dat zij in verband met de moord op president Kennedy nooit van Clay hadden gehoord. Later echter kwam de pasbenoemde minister van Justitie, Ramsey Clark, met de voor die twee wel verrassen de verklaring, dat Clay drie jaar gele den wel degelijk door de rijksrecherche (F.B.I.) was verhoord. Clay zou toen van alle blaam zijn gezuiverd. Na de arrestatie1 en vrijlating van Clay dagvaardde het bureau van Gar rison gisteren een derde man in ver band met het nieuwe onderzoek naar de moord op Kennedy. De gedagvaarde is Dean Andrews, een advocaat die de be langen van Lee Harvey Oswald zou hebben behartigd toen die in 1963 in New Orleans bij straatgevechten be trokken was geweest. Andrews is in de stukken van de commissie-Warren genoemd als de ad vocaat die herhaaldelijk door Oswald heette te zijn geraadpleegd toen hij in New Orleans woonde. Andrews zou de commissie-Warren destijds hebben meegedeeld dat hij op 23 november 1963, een dag na de moord op president Kennedy was opgebeld, en dat naar hij geloofde die onbekende hem had verzocht de verdediging van Oswald op zich te nemen. Volgens de commissie-Warren zou uit niets zijn gebleken, dat Oswald inder daad Andrews bij herhaling had be zocht om hem raad en bijstand te vra gen. De commissie ging daarbij af op verklaringen van een secretaresse van Franz Stangl, een foto van de zojuist in Brazilië gepakte oorlogsmisdadiger. BONN De toneelschrijver Rolf Hochhuth (35), de auteur van het ge ruchtmakende, tegen Paus Pius XII ge richte toneelstuk „De plaatsvervan ger", heeft opnieuw een stuk geschre ven over een omstreden onderwerp: de geallieerde bombardementen van de Duitse steden. De centrale figuur in zijn spel „De soldaten" is Winston Churchill. Hoch huth schildert Churchill als de held die, ondanks zijn humanitaire idea len, de vernietigende bombardemen ten beveelt, omdat de oorlogvoering dit noodzakelijk maakt. De auteur wil met zijn stuk in de eer ste plaats aandringen op een interna tionale overeenkomst ter beperking van de luchtoorlog tegen burgers. In de Conventies van Genève en Den Haag is dit alleen voor de oorlog ter land en ter zee bepaald. Reeds twee jaren geleden schreef Hochhuth daar over een brief aan de Duitse presi dent Lübke. Daarin drong hij erop aan dat de Bondsrepubliek de ont- werp-overeenkomst zou ratificeren die in 1957 door 82 landen was opge steld op de internationale Rodekruis- conferentie in New Delhi. Dit ont werp, dat de luchtoorlog betrof, werd echter door geen enkel land aan vaard. Hochhuth heeft voor zijn stuk vier jaar lang historische documenten be studeerd. Hij gaf aan het spel de vorm van een allegorisch stuk in de als in lopen, aardig, vrolijk. Het is maar al te duidelijk dat bij het trant van „Elckerlyc". Het speelt zich af op de ruines van de kathe draal van Coventry, de Engelse stad die door Hitiers bommenwerpers ver woest werd. De Freie Volksbühne in West-Berlijn wil in oktober de wereldpremière van het stuk geven. De bekende Wéstduit- se acteur O. E. Hasse zal de rol van Churchill spelen. Zijn tegenspeler is Dieter Borsche als de bisschop van Chichester, die de bombardementen destijds fel kritiseerde in e enrede in het Hogerhuis. Maximilian Schell speelt de rol van een oorlogsvlieger. Hochhuth twijfelt ook of hij wel toe stemming zal geven voor een opvoe ring in West-Duitsland, omdat hij vreest dat de rechtsradicale neo-na- zi's daar wellicht misbruik van zullen maken. Deze groeperingen leggen maar al te graag de nadruk op mas sale bombardementen, zoals dat van Dresden, om de Duitse schuld aan de concentratiekampen en andere oor logsmisdaden te verkleinen. Ook het Engelse National Theatre van Sir Laurence Olivier wil het stuk graag spelen. Richard Burton, de echtgenoot van Elizabeth Taylor, zou dan de rol van Churchill vervullen. Het stuk zal ook als boek verschij nen bij de uitgeverij Rowohlt, met een historische inleiding van Gole Mann. rkok voor dit jaar heeft de commis- sie Nationale Herdenking besloten om de nationale herdenking van hen, die hun leven lieten in de bezettingsja ren, niet op de 4de, maar op de 3de mei te herdenken! De reden? Dit jaar valt 4 mei op Hemelvaartsdag, en men heeft die dag minder passend gevonden om onze doden te herdenken. „Aantreden" (Ned. Vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd) maakt bezwaar tegen een dergelijke gang van zaken. „De herdenking van onze doden is een daad van piëteit tegenover hen, die tijdens de gruwelijke jaren van terreur het leven lieten in concentra tie- en vernietigingskampen, in de ge vangenissen en voor de vuurpeletons. Een daad van piëteit, niet omdat het moet, niet omdat om dit wordt voorge schreven, maar omdat ons dit door ons hart wordt ingegeven. Dat schreven we een vorige keer en we kunnen niet anders, dan deze woor den nog eens herhalen, omdat het ons geenzins duidelijk is, waarom op He melvaartsdag onze 300.000 doden niet zouden kunnen worden herdacht. Omdat het ons ook niet duidelijk ls, waarom na het gesol met de 5de mei datzelfde nu dreigt te gebeuren met de 4de mei. Want het heeft er al le schijn van, dat de eerste de beste reden wordt aangegrepen om tot een verschuiving van de herdenkingsda tum te komen. De 4de mei is voor ons niet zo maar een dag, maar een dag, waarop wij nu al jaren achtereen in diepe eerbied onze gevallen vrienden herdenken. Een besluit als wat nu genomen is, kan alleen maar dienen om twijfel te zaaien aan de oprechtheid van de ge voelens waarmee wij onze doden her denken, twijfel te zaaien omtrent de waarde van de 4de mei. Juist nu wij naar wegen tasten, om de jeugd te doordringen van het „waarom" van het verzet, betreuren wij een beslis sing als deze te meer. Wij spreken daarom met grote nadruk nogmaals ons verlangen uit, dat voortaan niet meer zal worden getornd aan de do denherdenking op 4 mei. Laat men ons na het gemarchandeer met de vijfde mei niet ook nog deze dag afnemen!" TY oordat de middenberm-beveiliging op Nederlandse autosnelwegen werd aangebracht, moest taaie tegen stand doorbroken worden. Dit verzet, dat niet van de eerste de beste kwam, berustte op de volgende argumenten: de ontsnappingskans op de andere rij baan was nog vrij groot en de vrees be stond, dat een afgesloten middenberm tot zeer ernstige ongevallen op de recht se rijbaan zou leiden. Na een paar jaar waarin middenbermbeveiliging als nor maal en noodzakelijk is geaccepteerd, heeft deze voorziening haar levensred dende functie duidelijk bewezen, aldus „De Volkskrant" (r.k.). „Op de drukste autowegen (rijks wegen 2 en 12) is de „ontsnappings kans" door een vrijwel ononderbroken verkeersstroom op beide rijbanen tot vrijwel 0 teruggebracht. De midden bermbeveiliging sluit het risico van een plotselinge frontale botsing, met meestal zeer ernstige afloop, vrijwel geheel uit. Hiervoor in de plaats is een ander ongevalstype gekomen, van een veel minder fataal karakter. Uit het spoor geraakte wagens die door de railing geblokkeerd worden of te rugkaatsen, zijn dikwijls oorzaak van kettingbotsingen op de eigen rijbaan. Dit verschijnsel hebben de tegen standers van rijbaan-afscherming juist voorzien, hoewel zij de gevolgen te zwaar schatten. Het aantal ongeval len op autosnelwegen is statistisch toe genomen; er zijn vergeleken met vroe ger, veel meer auto's betrokken bij botsingen en er worden meer lichtge wonden geregistreerd. Maar de dode lijke afloop, een onvermijdelijk ge volg van middenbermoverschrijding, komt op onze beveiligde autosnelwe gen vrijwel niet meer voor. Meer brok ken, maar minder doden betekent een verschuiving ten gunste van de ver keersveiligheid. Op grond van vroege re gegevens kan worden vastgesteld dat de middenberm-beveiliging tijdens haar nog maar kort bestaan tientallen mensenlevens gered heeft. Dit is een niet geringe voldoening voor oud-mi nister Van Aartsen die deze voorzie ning destijds doordrukte." LONDEN Premier Harold Wilson van Engeland heeft ruim 60 Labour-La- gerhuisleden te verstaan gegeven, dat zij hun zetel kunnen verliezen als zij de regering niet steunen bij de parle mentaire behandeling van belangrijke onderwerpen. Afgelopen dinsdag behaalde de rege ring bij de behandeling van het defen siewetboek in het Lagerhuis een meer derheid van slechts 39 stemmen, doordat 63 Labourafgevaardigden klaarblijke lijk van beide vleugels der partij zich van stemming hadden onthouden. Volgens verslaggevers zou Wilson hun op een vergadering van de Labour-frac- tie toegevoegd hebben: „Iedere moord mag eenmaal bijten. Bijt hij meer dan eens, dan is hij vals en wordt zijn man daat niet vernieuwd". Hiermede herin nerde hij aan het recht dat de partij heeft om tegenwerkende Lagerhuisleden af te zetten, of niet te steunen in nieu we verkiezingen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7