Veenendaals dagblad ZIJLSTRA WORDT GEEN PREMIER „Vier zonder rood zijn 't geheel eens Buiten Gespannen sfeer in Aden OE THANT SPRAK MET AFGEZANTEN UIT HANOI JEUGDVISTE OP RUIMTEVAART 13 maart iedereen particulier B I Bonn geschokt door rapport van F.D.P. Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Stangl nog in verhoor „Oorlog" in waspoeder 11 Informateur brengt koningin vandaag eindverslag uit Gesprek tijdens vakantie Zachte zondag Leotyne Price bestolen tijdens voorstelling Nieuw verhoor in de zaak- Kennedy Winkelier eist kwart miljoen van gemeente Akkoord over hoofdlijnen regeringsprogram en formule voor samenstelling kabinet Bois gcntil Guldens goedkoper Overeenstemming over lonen in Gas in tweehonderd huizen afgesloten landbouw Boete geëist voor wantoestanden in bakkerij Artsen besloten: Autobanden-Import Erkenning Oost-Duitsland bepleit Bur. voor reciactle en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Walboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLE Voortzetting van her nrauwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 4 MAART I967 4le JAARGANG DEN HAAG Het overleg van de vier fractievoorzitters en informateur prof. dr. J. Zijlstra over de hoofdlijnen van het regeringsprogram heeft tot volledige overeenstemming geleid. De informateur zal vandaag aan de Koningin eindverslag uitbrengen over zijn informatie-arbeid. Het overleg van informateur Zijlstra met de heren Schmelzer (KVP), Bies heuvel (ARP), Toxopeus (VVD) en Beernink (CHU) duurde vanaf vrijdag middag 15.30 uur tot ongeveer 00.15 uur. Direct na afloop toonden de frac tieleiders zich „absoluut tevreden" over het bereikte resultaat. Meegedeeld is, dat men in het gesprek over de formule wat betreft de per sonele samenstelling van het te formeren kabinet het eens is geworden. Het zal de taak van de formateur zijn om deze samenstelling verder uit te werken. BRASILIA Het hoofd van de Bra ziliaanse federale politie heeft gisteren gezegd, dat z(jn mannen nog steeds zoe ken naar bevestiging dat Franz Paul Stangl, de vroegere commandant van een concentratiekamp is, die door de Duitse en Oostenrijkse autoriteiten wordt gezocht. Kolonel Newton Leitao wilde aan journalisten slechts zeggen, dat Stangl, die dinsdag in Sao Paulo werd gearres teerd, zich hier in hechtenis bevindt en dat zyn zaak onderzocht wordt. Leitao herhaalde dat hij donderdagavond heeft gezegd, dat nog geen aanklacht tegen Stangl is ingediend. „Er bestaat nog geen zekerheid dat deze man en de nazi-oorlogsmisdadiger dezelfde persoon zijn", zo verklaarde Leitao. Van de zijde van de politie wordt vernomen, dat het verhoor van de 60 jaar oude Oostenrijker voortduurt. Stangl werd gearresteerd toen hy bij zijn woning in een rustige voorstad te rugkeerde van zjjn werk in de Volks wagenfabriek buiten Sao Paulo. Hij werd in een vliegtuig van de Braziliaan se luchtmacht naar Brasilia overge bracht. Hij bevindt zich thans in een cel van de politieke politie, ongeveer twee km van het centrum van deze nieuwe hoofdstad. Stangl woonde sinds augustus 1951 met zijn vrouw en drie dochters in Sao Paulo. De rechercheur, die de leiding heeft gehad van de achtervolging welke tot de arrestatie van Stangl heeft geleid, heeft verklaard, dat Stangl tegenover de politie in Sao Paulo een verklaring heeft afgelegd. De rechercheur Paulo Buon Christiaani heeft tegenover een verslaggever van „Jornal da Tarde" verklaard, dat Stangl in de verklaring zijn levensverhaal had verteld en dat dit over het geheel in overeenstemming was met de gegevens welke door Simon Wie- senthal zjjn verzameld. T\eze welsprekende, poëtische naam, die de Fransen aan het Peper boompje geven, bekoort misschien wat meer dan de onze, hoewel deze toe passelijker is, wegens de brandend- hete smaak der bessen, die zwaar ver giftig zijn. Thans behoeft ge er even wel nog geen vrees voor te koesteren, want in de eerste helft van maart ver keren we nog in het stadium van de kleine rose, licht-purperen of witte sterbloempjes, versierend het nog loof- lozee hout, die een geur verspreiden, herinnerend aan die van anjers en dan ook vroege vlinders en bijen anime ren. Zijn ze uitgebloeid, dan ver schijnen de groene kogeltjes, erwten groot, die geleidelijk kraalrood of geel worden. Ze zien er smakelijk uit, doch waarschuw er de kinderen voor, want ze zijn door het dodelijke mezeceïne zeer gevaarlijk. Een dozijn dezer beziën kunnen een mens het leven kosten en aan dertig gram blóren sterft een paard. In de bijgelovige Middeleeuwen speelde de plant een grote rol. De homeopathie bedient er zich van en de oude farmacie idem bij de behandeling van wratten Spaanse vlieg"). In het latijn heet het peper boompje Daphne, zijnde in de Griekse mythologie de naam der dochter van de riviergod Peneus, die het meisje in een laurier veranderde. Het tweede deel der naam mesereum) komt uit Perzië, war onze lentepeper „maze- riyn" heet. Een vroegere Nederlandse naam is garoebast; ge ziet hem wel licht eens in een oude apotheek of kruidenwinkel. In het wild komt onze lentebloeier misschien wg slechts op de humus- en kalkrijke bodem van Z.-Limburg voor, doch als charmant sierheestertje staat hij in vele tuinen. 4 maart '67 A. B. WIGMAN De fractieleiders deelden mee, dat hun opgewektheid betrekking heeft op de volledige overeenstemming, die werd bereikt over de hoofdlijnen van het re geringsprogram. „Daarvoor is op zich zelf al reden, want dat Is in ons land nog nooit binnen veertien dagen ver toond", aldus de heer Schmelzer. De AJt.P.-fractievoorzitter, mr. Bies heuvel, noemde het feit, dat nu een „po litieke wilsovereenkomst" is bereikt, „heel belangrijk". Hij merkte op, het niet uit te sluiten, dat deze overeen komst ook nog in de volgende fase van de kabinetsformatie aan de orde zal kunnen komen. Informateur Zijlstra, die om klokslag half één nog verscheen, verklaarde geen mededelingen te willen doen. „Op dit moment neemt mijn computer niets meer op", aldus de informateur. Eerst vandaag zal hij, nadat hij eindverslag aan de Koningin heeft uitgebracht, na dere informaties verstrekken. In antwoord op een vraag, of h\j dan wel zal optreden als formateur en/of als premier van het te formeren kabi net, werd meegedeeld, dat „het stand punt van de informateur bekend is". In dat standpunt, dat zoals bekend af wijzend Is, is geen verandering geko men, zo werd daaraan nog toegevoegd. De fractievoorzitters waren eenslui dend in hun oordeel, dat de kabinets formatie vóór 1 april geheel zal zyn vol tooid. ROTTERDDAM Vandaag is de bom gebarsten op de markt van was middelen. Vele kruideniers zullen hun pryzen met verscheidene guldens verla gen, in sommige gevallen zelfs met by- na veertig procent. De deze week ontbrande concurren- tiestryd heeft Lever's Zeepmaatschap- pij (Unilever) doen besluiten de prys- binding voor Radion in plastic zak tij delijk los te laten, waarmee een onge kende prijzenslag tussen de kruideniers is ontketend. 0 De Gruyter heeft het afgelopen weekeinde zijn filialen met een par ty Belgisch waspoeder Tensia la ten bevoorraden, in Nederland ver kocht als „Briomatic" tegen een prys die nog tachtig cent per drie kilo lager is dan het produkt van A.H. 0 Lever's Zeepmaatschappy (Unile ver) liet vyftien procent van zyn fabrieksprijs voor Radion (in plastic zak) vallen en gaf de winkelier als klap op de vuurpijl toestemming zelf nog iets van zijn marge te laten vallen: De prijsbinding werd tijdelijk buiten spel gezet. Voor kruidenier Heijn was dit weer aanleiding om het Radion maar liefst dertig procent goedkoper te ma ken, waarmee het bedrijf een kwartje beneden de inkoop van de winkelier kwam. 0 Het voordeel voor de consument zal onmogelijk lang kunnen duren. Gis teren waren de filialen van Albert Heijn door Lever van levering uitgesloten. Heijn had de prijs van f 6,30 naar f 4,24 per 2% kilo teruggebracht, wat de zeep- maatschappij al te ver ging. Vandaag zal het wasmiddel niettemin nóg goedkoper in de winkels liggen. NEW YORK De beroemde opera zangeres Leontyne Price heeft gisteren aan de politie meegedeeld, dat terwyi zij in de Metropolitan Opera de hoofdrol in „Aida" zong, uit haar huis bontman tels, juwelen en kleding ter waarde van 75.000 dollar zyn gestolen. Volgens haar mededeling hadden twee mannen by haar thuis aangebeld met de mededeling dat zy bloemen moesten af geven. Haar huishoudster, Lulu Schu macher, opende de deur niet en vertelde de mannen de bloemen maar neer te leggen. Enige minuten later toen zij ging kij ken, werd zij door de twee mannen ge grepen en met de handen op de rug vastgebonden. Gestolen werden vyf bontmantels, een aantal juwelen waaronder diamanten ringen, een halssnoer en verscheidene avondjurken. NEW ORLEANS Het bureau van de officier van justitie van Nw. Orleans, Jim Garrison, heeft vrydag bekendge maakt, 'dat nog een vierde man, een zekere Dante Marachini, is gedagvaard en anderhalf uur verhoord. Een van de eerder deze week voor een verhoor gedagvaarde overige drie is Clay Shaw, die is gearresteerd op be schuldiging van samenzwering tot het plegen van een moord. De namen van de resterende twee gedagvaarden zyn, de advocaat Dean Andrews en James Lewallen. Zy mochten na een langdurig verhoor vertrekken. Shaw, die woensdag werd gearresteerd, is op het ogenblik op een borgsom van 10.000 dollar op vrye voeten. Een voor lopig verhoor van hem is bepaald op 14 maart. Donderdag ontkende Shaw op een persconferentie, dat hij ooit in een komplot betrokken is geweest. Dante Marachini (42) werkt bij de Chrysler-Michoud raketfabriek. In 1963 heeft hij echter samen met Lee Harvey Oswald, de vermoedeiyke moordenaar van Kennedy, bij dezelfde koffiefabriek gewerkt. Marachini werd in Brooklyn geboren, maar in Italië opgevoed. HILLEGOM In Hillegom zijn sinds gisteren tweehonderd huizen afgesloten van de gastoevoer. De gasleidingen in de huizen voldoen niet aan de eisen voor aardgas. Het gasbedrijf achtte het niet verantwoord onder deze omstandigheden gas te blyven leveren. Meermalen hadden de eigenaars van de woningen een waarschuwing gekre gen, dat de leidingen niet aan de voor schriften voldeden en in orde gemaakt moesten worden. RANGOON (Birma) Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft deze week besprekingen gevoerd met een hoge Noordviëtnamese missie, zo heeft Le Toeng-soen, de consul-generaal van Hanoi, vrydag verklaard. Hy wilde geen bij zonderheden geven over het gesprek ook niet waar en wanneer dit gehouden is. Thant, die een week met vakantie in zyn geboorteland is, zal vandaag voordat hy via Londen naar New York terugkeert, een persconferentie geven. Het ge sprek het eerste van zyn soort tussen de secretaris-generaal en vertegenwoor digers van 'Hanuï, .,6 tot sGynd gebracht door voorzichtige diplomatieke manoeuvres ln de hoofdstad van dit neutrale land. Van diplomatieke zijde wordt verno men dat de missie Thant een speciale boodschap van president Ho Tsji-Minh heeft overhandigd over de voorwaarden waaraan Hanoi zal vasthouden voor het beginnen van vredesbesprekingen. Twee van de voorwaarden zouden zyn dat de Amerikaanse bombardementen op Nrd.- Viëtnam onmiddelüjk moeten worden stopgezet en dat de Amerikanen hun militaire activiteit in Viëtnam moeten beperken. Van betrouwbare zijde wordt verno men dat de Sovjet-ambassadeur Alexei Rodionski en de Franse ambassadeur Millet o.a. een belangrijke rol gespeeld hebben om de ontmoeting tot stand te brengen. De Viëtnamese delegatie bestond uit generaal Le Tong-Soen, het hoofd van de Noordviëtnamese vertegenwoordiging bij de internationale controle-commissie in Hanoi, kolonel Ha Van Lau en Ngoyen Toe Huyen, een hoge ambte naar van het Noordviëtnamese ministe rie van Buitenlandse Zaken. De missie was het vorige weekeinde aangekomen. Lau en Hoyen zyn gisteren met een Tsjechisch verkeersvliegtuig naar Hanoi teruggekeerd. Reeds dagenlang hebben hier in diplo matieke kringen geruchten de ronde ge daan dat de missie een onderhoud met Thant zou hebben. Donderdagavond werd vernomen dat Thant, die steeds gezegd had, dat hy in Birma voor va kantie was, inderdaad met de Noord- viëtnamezen had gesproken. ETTEN-LEUR Het ziet ernaar uit dat de gemeente Etten-Leur, bij Breda, de heer J. J. Evers een schadeloosstel ling van een kwart miljoen gulden zal moeten betalen. De gemeente heeft de heer Evers op 4 juli van het vorige jaar uit zijn woning en zuivelhandel gezet. Het pand werd daarna afgebroken. Op 5 januari besliste het gerechtshof in 's-Hertogenbosch echter dat de uitzet ting en afbraak onrechtmatig waren. De gemeente Etten-Leur tekende te gen dit vonnis geen cassatie aan en pro beerde met de heer Evers tot een ge ruisloze afwikkeling van de financiële consequenties te komen. Die regeling is tot op heden nog niet tot stand geko men. Wel loopt nu een procedure tussen de advocaat van de heer Evers, mr. J. H. Schoordijk uit Venlo, en het gemeen tebestuur van Etten-Leur. Tot de uitzetting werd vorig jaar door de gemeente besloten nadat zij had ge probeerd met de heer Evers tot een ak koord te komen over de verkoop van zyn pand. Het huis en de winkel lagen in een zogenaamd doorbraakplan van de gemeente. DEN HAAG De hoofdafdeUng so ciale zaken van het landbouwschap heeft overeenstemming bereikt over de lonen in de landbouw, die op 1 mei moeten in gaan. De arbeiders ln de veehoudery krijgen een verhoging van 16,5 cent per uur, de arbeiders in de andere groepen zouden veertien cent krygen. Op 1 juli volgt dan nog een verhoging van vijf cent per uur. Op jaarbasis be tekenen deze verhogingen 6,6 procent voor de 60.000 landarbeiders. De arbeiders in de Amsterdamse en Rotterdamse havens krijgen met terug werkende kracht tot 1 januari een loons verhoging van vyf procent, gevolgd door een verhoging met anderhalf procent op 1 juli. De werktijd wordt teruggebracht van 42,5 uur tot 41,5 uur per week. Vandaag wordt in Den Haag door leerlingen van de Koninklijke Acade mie voor Beeldende Kunsten een ex positie van eigen werken betreffende zweefvliegen en ruimtevaart geopend. Het beeldhouwwerk van Rensje Morks maakte de meeste indruk. De toestand in Aden is nog steeds zeer gespannen. Op deze foto schieten Britse militairen in de lucht om het publiek tijdens een van de vele de monstraties te verspreiden. Er zijn de laatste tijd bij anti-Britse betogingen al verscheidene mensen om het leven gekomen. ARNHEM De voorraad margarine stond in het toilet, omdat het er zo koel was; het deksel en de bril van het closet waren defect. Muizenuitwerpsels lagen op en onder de machines waarmee de koekjes werden gemaakt en op de plank waarop krakelingen werden uitgerold. Grote hoeveelheden beschimmelde en ransige marsepein, fondant en chocola de lagen temidden van door muizen aangevreten verpakkingsmateriaal. Koek- en deegresten lagen overal ver spreid. Dit waren enkele van de beschuldi gingen in de dagvaarding tegen de 57- jarige koekjesfabrikant P. de J. uit Ede, die gisteren voor de economische politie rechter moest staan. „Ik had tegenslag in zaken en wist niet wat ik met de voorraden moest doen", zei De J., die nu ook nog koekjes fabriceert. „Maar nu is het schoon en helder, dat hebben controleurs al twee keer vastgesteld", zei hy. De officiervan justitie zei dat de moédeloosheid van de koekjesfabrikant geen reden was om geen emmer, geen schrobber en geen water te gebruiken. „Het was een vieze boel vol gegiste marsepein en chocolade met een zeep- smaak", zei hij. Hij eiste twee boetes van ieder 250 gulden. De rechter wilde eerst een rapport over de huidige toestand in het bedrijf en hield de zaak aan tot 14 april. AMSTERDAM Vannacht heb ben de leden van de Landelijke Huis artsen Vereniging tijdens een beslo ten vergadering in het RAI-gebouw besloten om met ingang van 13 maart ziekenfondspatiënten te gaan behandelen en te laten betalen als particuliere patiënten. Dit omdat naar de mening van de LHV een overeenkomst met de ziekenfondsor ganisaties onmogelijk is. De vergade ring besloot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veld kamp (die gisteren heeft geprobeerd de LHV te bewegen de fatale datum 13 maart op te schorten), mee te de len dat de LHV „geen mogelijkhe den ziet om met de ziekenfondsor ganisaties een overeenkomst te slui ten die geldt voor alle ziekenfonds verzekerden. Desondanks zal men de minister en de ziekenfons-organisaties op de hoog te stellen van de voorwaarden, waarop de LHV alsnog bereid is tot een hono reringsregeling voor de gebruikelijke huisartsenhulp volgens het abonne mentsysteem te komen, mits deze re geling geldt voor alle ziekenfondsver zekerden, 1 januari 1967 als ingangs datum heeft en indien vóór 13 maart '67 de zekerheid is verkregen dat deze regeling wordt gerealiseerd. Deze voorwaarden houden in, dat een honoreringsregeling slechts tot stand kan komen als deze is gebaseerd op de honoreringsstructuur van de ad viescommissie Van der Ven (inclusief de aanpassing aan de salarissen van de artsen in overheidsdienst). Een woordvoerder van de LHV ver klaarde na afloop van de vergadering, dat de „verzachting" van de oorspron kelijke eis, dat het door de artsen op gestelde contract voor 13 maart door de zes ziekenfondsorganisaties moet zijn ondertekend, geen concessie van de zijde van de LHV betekent. Hij zei, dat de LHV beslist niet bereid is de zaak op onderhandelingsbasis te rek ken. Met de belofte van nieuwe onder handelingen na 13 maart zal men geen genoegen nemen. Alleen als de LHV voor 13 maart de zekerheid heeft, dat de regeling er komt, heeft ze er geen bezwaar tegen als de technische uitwerking van het contract wat meer tijd vergt. Het is niet zo, dat de LHV niet meer met de ziekenfondsen wil praten over haar conceptcontract. Zelfs als wij op 13 maart genoodzaakt zouden zijn het verrichtingensysteem in te voeren, blijft dit concept op tafel liggen, aldus de LHV-woordvoerder. Dr. H. Festen, gedelegeerde van de Federatie VMZ, verklaarde vannacht, dat het voor de ziekenfondsen geen verschil maakt of het artsenvoorstel nu v óór 13 maart moet zijn gete kend of dat voor die datum alleen de garantie behoeft te worden gege ven, dat de overeenkomst zal worden gerealiseerd: de fondsen zullen het voorstel niet aanvaarden. Dr. Festen was byzonder teleurgesteld. „Ik had verwacht dat de artsen wy- zer zouden zijn", zo zei hij. Onze nel ►ervice een begrip! Fluiterstraat 78 - VeenendaaJ Tel 08385-4395 BONN In Bonn is consternatie ontstaan door de pubiikatie van een me morandum, waarin de vrije democrati sche party (Liberalen) aandringt op erkenning van Oost-Duitsland. Het me morandum, dat werd opgesteld door een studiegroep van de partij, adviseerde verder, dat West-Duitsland zyn aan spraken op gebieden, welke nu bij Po len behoren, zal laten vervallen. Het memorandum zal afgedrukt wor den in het nummer van het tydschrift Stern, dat maandag uitkomt. Volgens Der Stern waren leden van de studiegroep: Ewald Bucher, Walter Scheel en Thomas Dehler. Bucher en Scheel zijn ministers onder Erhard ge weest. Dehler is minister van Justitie onder Adenauer geweest. Erich Mende, de voorzitter van de F.D.P., heeft gezegd, dat het memoran dum alleen maar een studie was en dat de inhoud ten dele besproken zal wor den op het partijcongres, dat in april te Hannover zal worden gehouden. De pubiikatie heeft aanleiding gege ven tot scherpe reacties van de christen democraten, de regering en van een organisatie van verdreven Duitsers. De C.D.U. noemde de studie „onaanvaard baar" en de vluchtelingen zeiden, dat de aanbevelingen „onvoorstelbaar" zijn. Willy Wayer, de vice-voorzitter van de F.D.P., heeft verklaard, dat van er kenning van Oost-Duitsland en van de Oder-Neissegrens als de definitieve Oostduitse grens, absoluut geen sprake kan zijn. Dergelijke aanbevelingen ma ken geen kans door onverschillig welk partycongres aangenomen te worden, zo verklaarde Wayer tegenover een journalist. Later zei Mende in Liibeck, waar hy deelnam aan een forum, dat hij in de verhouding tot Oost-Duitsland niet ver der zou gaan dan een „eerbiediging de facto". Erkenning van Oost-Duitsland door de regering in Bonn, zou volgens hem een schending van de Westduitse grondwet betekenen en tevens neerko men op een bevestiging van de deling van het land en een afzien van de aan spraak op het zelfbeschikkingsrecht. (Van onze weerkundige medewerker) Een hogedrukgebied van 1030 milli bar boven Midden-Frankrijk heeft de wind gisteren verrassend snel doen af nemen. Daardoor kon het K.N.M.I. aan het eind van de middag alle waar schuwingen intrekken, na 10 dagen met zeven stormwaarschuwingen. Het ziet er niet slecht uit voor het weekeinde: zuidwestelijke winden zullen zachte oceaanlucht aanvoeren, waarin de temperatuur in het binnenland tot 10 d 12 graden kan oplopen, vooral bij wat zon. Het blijft daarbij op de mees te plaatsen droog. Afgaande op de statistiek, is de kans op een zachte maart na februariwarm- te groter dan op een gure. ln alle ge vallen werden de vijf warmste febru- ari's van deze eeuw gevolgd door een lentemaand, die 1 of 1,5 graad te zacht uitviel. Dit is wel de absolute tegenspraak met de opvatting van onze voorouders, die voor dergelijke gevallen nog wel eens een pessimis tisch rijmpje bij de hand hadden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1