Raadslid H. Remmelink: Resteren streekcentrum van de Midden-Betuwe Dat is pas een poes nVb J. VAN BEEK Engels passiespel met hindernissen Welstandscommissie is moeilijke tegenstander Ons dorp heeft kern nodig „VEENENDAAL" N.V. EEN NET MEISJE 1 b. EEN TYPISTE/FACTURISTE werkster leerling-ver koopster ttmtttttttttttttttttttttttttttttttttttittttttttt Architect Versteegh uit Leersum: (t Letterlijk: een schone brommer Fa. W. van Stempvoort en Zonen a. EEN MAGAZIJNBEDIENDE Man door stuk vallend beton verpletterd School jongens werk AAN U HET WOORD WALLET'S Brood- en Banketbakkerij GEZINSKREDIET RIJWIEL- EN BROMFIETSHANDEL annex reparatieinrichting ELEKTRO-MOTOREN DIESEL-BRANDSTOFPOMPEN DYNAMO'S STARTMOTOREN Grote voorraad ONDERDELEN ELEKTRO-TECHNISCH BEDRIJF NIEUW DYNAMISCH MODERN! BATAVUS Rein Veenendaal DE KONINKLIJKE V.S.W. N.V. secretaresse Gaullisten niet in debat GLAASJE OP LAATJE RIJDEN Amerika verloor weer goud zaterdag a maart i967 LEERSUM Leersum kreeg vrijdag middag bezoek van een twaalftal vertegenwoordigers van de nationale club van 250-ponders. De zwaarge wichten waren uitgenodigd door de heer en mevrouw Paumen, die hun hotel Het Centrum heropenden. De gasten werden onthaald op een kof fietafel, die in bijzonder korte tijd geheel was „leeggegeten". De heren van de club, deden hun vereniging weer alle eer aan! De officieéle heropening werd ver richt door mevr. Paumen, die een lint' doorknipte. De heer Fransen van de benzinemaatschappij Total hield daarna een vlotte toespraak. „Ik hoop dat het succes van uw zaak dezelfde omvang zal krijgen als die dikke heren hebben", zo zei hij onder meer tot de heer Paumen. MANCHESTER Aan 89 leden van de bezetting van de Britse versie van de Passiespelen van Oberammergau is medegedeeld dat de mogelijkheid be staat, dat het spel niet zal worden op gevoerd. Het nieuws bereikte hen pre cies na de laatste gekostumeerde repe titie voor de première, die morgen te Manchester zou plaatsvinden. De 2'/j uur durende Engelse versie zou ook te Dublin, Glasgow en Londen wor den opgevoerd. De 56-jarige Leicesterse schoolmeester John Mulvey, een der promotors, deelde ter verklaring mee: ,,Er is een copy right-geschil. Ik heb vernomen dat de Zwitserse uitgevers aan het hoogge rechtshof een vertoningsverbod zullen vragen, maar ik vertrouw, dat wij tot een of andere vorm van overeenstem ming zullen kunnen komen." Mulvey deelde mee, dat, indien de op voering niet doorgaat, hij en zijn deel genoot, de Leicesterse metaalhandelaar Francis Murphy, ongeveer 25.000 pond sterling (70.000 dollar) zullen verliezen. Mulvey en Murphy hebben het pro ject overgenomen nadat een groep Jood se impresario's er onder scherpe kri tiek van de Joodse Raad van afgevaar digden in Engeland van had afgezien. De raad had er bezwaar tegen, dat Joden deel zouden hebben aan de op voering van een spel, dat naar zijn mening anti-Semitische trekken ver toonde. De voornaamste spelers voor de En gelse versie zijn uit Oberammergau en Thiersee in Duitsland gekomen, H. REMMELINK op de bres voor ons dorp LEERSUM Als reactie op ons arti kel over de Welstandscommissie kwam op onze redactie het volgende schrijven van de Leersumse architect A. Ver steegh binnen. Wij laten het hier onver kort volgen. In uw uitgave van 8 dezer is een bij drage geplaatst van de Amsterdamse architect Maas, thans waarnemend se cretaris van de Provinciale Utrechtse Welstands Commissie, waarop ik gaar ne enig commentaar zou geven. De heer Maas schrijft van het etiket „Lastpost" af te willen. Hoewel ik die diskwalificerende uitdrukking nooit heb horen gebruiken in de meer dan 30 jaar, dat ik met genoemde commissie in relatie heb gestaan, moet ik wel erken nen dat die commissie voor vele archi tecten, waaronder ondergetekende, een moeilijk te bestrijden tegenstandster kon zijn, waarbij het vitten op soms de tails van ondergeschikt belang, een grote rol kon spelen in het uiteindelijk aan de gemeente te geven advies. Dit kwam o.a. voor in een bouwaanvraag van een architect uit een andere provincie, die daar ook in een welstandscommissie zit ting had en een bekend ervaren archi tect was. De architect van de Utrecht se commissie, die op de vergadering bij de behandeling van deze aanvraag het woord voerde was echter niet minder. Het geschil tussen die 2 architecten ging over een luifel boven een ingang deur, die wat smaller of breder en wat hoger of lager boven de deur moest worden aangebracht. De vreemde ar chitect verloor, m.i. vanzelfsprekend, het pleit. Maar wat had dat alles eigenlijk met „welstand' te maken? Niets! En juist daarover moeten de gemeentebesturen advies vragen aan een deskundig colle ge. In de nieuwe wet van „Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting" wordt ook niet anders gesproken dan van „wel stand' en van „Welstandscommissie'. Het woord „welstand' duidt c.q. niets meer aan dan een toestand van voor spoed of m.a.w. niet armoedig. Gaat men in plaats daarvan van „schoon heid" en van „schoonheidscommissie" spreken, dan verhoogt men de bedoeling van de wetgever in deze materie. De heer Maas schrijft „De meeste ontwerpen die we hier krijgen zou je kunnen classificeren als schooljongens- werk. Vandaar dat er ook nog steeds slechte huizen worden gebouwd. Slecht in esthetische zin... Maar „esthetisch" is geheel iets anders dan „welstand'. Esthetisch heeft wel te maken met schoonheid, geeft zelfs het menselijk ge voel daarvoor aan. Wat huizenbouw be treft moeten we hierover echter maar niet verder spreken. Over schoonheid valt eenmaal niet te twisten, dat is ge meengoed voor de mens, afhankelijk van innerlijke aard, van vergelijking en van beschaving, en vooral voor de huizen bouw na de tweede wereldoorlog hoort men daarover in het algemeen weinig goeds. Nu weten we wel dat het voor de mooiste bouwwerken, in vroegere eeu wen door mensen vervaardigd, moeilijk is architecten te vinden die de gave en ervaring hebben kunstige bouwwerken als de Cunera te Rhenen te herstellen en dat er na veel zoeken en prijsvraag-uit schrijvingen na vele jaren nog steeds geen architect is gevonden die de capa citeit bezat een Raadhuis te bouwen, de stad Amsterdam waardig. Over de mededeling van de heer Maas dat Rhenen ook zal worden op genomen in het grote orgaan dat in de maak is tot bundeling van alle ge meenten in één Provinciale Welstands- KESTEREN „De gemeente Kesteren heeft op het ogenblik nog de beste papieren om in de toekomst als streekcentrum voor de Midden-Betuwe te gaan fungeren. Het is echter een belangrijke zaak, dat we deze positie trachten te handhaven". Dit zijn woorden van de heer H. Remmelink, voor zitter van de nog jonge partij Gemeentebelangen te Kesteren. De groepering streeft er naar om de gemeente Kesteren in de toekomst in aanmerking te laten komen voor een belangrijke streek-functie. „Daarvoor is het nodig", zo vervolgde de heer Remmelink, „dat je in de toekomst kijkt en een sterk vooruitstrevend beleid voert. Gemeentebelangen wil Kesteren en Opheusden eigenlijk voorbereiden op de taak die in de toekomst wel eens voor de ge meente kan zijn weggelegd. Als men onze gemeente wil gaan beschouwen als streek-gemeente, dienen er in de nabije toekomst namelijk nog diverse voorzieningen te worden getroffen". De heer Remmelink vertelt in zijn smaakvol ingerichte woning enthousi ast over de belangen die zijn groepe ring voorstaat. „Om het onderwijs in Kesteren te completeren dient er bij voorbeeld een streek-huishoudschool te worden gesticht. Dat is van enorm belang, omdat er momenteel aanzien lijke afstanden moeten worden afge legd om dit soort onderwijs te kun nen volgen. Gezien de overige voor zieningen op het gebied van onder wijs in Kesteren mag deze tak in een streek-gemeente toch zeker niet ontbreken", zo merkt hij op. Aangezien de toekomst van Kesteren is gebaseerd op een belangrijke bevol kingsgroei zal Gemeentebelangen iedere suggestie stimuleren, die er op is gericht om te komen tot een winkelcentrum. „Ons dorp heeft een zogenaamde dorpskern nodig, waarop de zich kan oriënteren. Het moet niet de bevolking zich kan oriënteren. Het moet niet nodig zijn, dat men naar een andere gemeente moet om er in kopen te doen. We moeten ons zoveel mogelijk zelf zien te redden. Daarom dienen er voozieningen te ko men die in het belang zijn van de plaatselijke bevolking en tevens van de gehele streek". Als voorbeeld noemde de heer Remmelink het over dekte instructiebad, dat momenteel op stapel staat. „Zo'n overdekt zwem bad is in het belang van Kesteren en de hele omgeving. Alleen al in onze gemeente kunnen van dit bad ruim duizend schoolkinderen profiteren. Hun kan in schoolver band de zwemsport worden bijge bracht. Onze partij is blij dat het Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie commissie, doet vreemd aan, wanneer men leest de pagina's 21 en 22 van het door jhr. ir. de Ranitz geschreven boek je over „het Bouw- en Woningtoezicht", in 1946 uitgegeven door de Veren, van Ned. Gem. en Ned. Instit. voor Volks huisvesting en Stedenbouw. Hierin wordt juist betoogd dat het instellen van een supervisiestelsel te verkiezen is boven een welstandscom missie, omdat die „in het beste geval het zeer lelijke kan weren, doch nooit het schone bevorderen, omdat schoon heid verkregen wordt door karakter en karakter kan alleen uitgaan van één persoon, nooit van een commissie'. Het is m.i. jammer dat de hoge amb telijke besturen er steeds en op vele gebieden op uit zijn om meer macht te kunnen ontplooien, waarbij dan meestal de autonomie van de gemeen ten in het gedrang komt. Evenzo als het is gegaan met het verplicht stellen van de samenwerking van de gemeen ten Maarn, Leersum en Amerongen, in zake het bouw- en woningtoezicht en ge meentewerken, wat bovendien voor die gemeenten grote schadeposten teweeg bracht en het toezicht op het bouwen in mindere mate resulteerde, zeker niet ten goede kwam. plan destijds zo enthousiast door het college van B. en W. werd ontvan gen", aldus de heer Remmelink, die aandringt op een zo snel mogelijk realiseren van dit overdekte bad, dat volgens de jongste plannen bij het Dorpshuis en het gymnastieklokaal zal worden gebouwd. „Als men een maal met de uitvoering begonnen is, voel ik me pas gerust. Er worden te genwoordig zo vaak plannen door de overheid getorpedeerd voordat de uitvoering is begonnen, dat je beter direct na het verkrijgen van de ver gunningen maar kan beginnen". Naast de vele voor de toekomst beno digde voorzieningen tracht Gemeente belangen het plaatselijke verenigings leven zoveel mogelijk te stimuleren. Daarom streeft de partij ook naar een eerlijke subsidie-politiek. „Wij dringen echter wel aan bij het vereni gingsleven om ook eigen middelen aan te boren om aan geld te komen De heer Remmelink denkt hierbij on der andere aan het organiseren van bazaars, oliebollenacties etc. „Al deze wensen kunnen we niet alleen realiseren"gaat hij verder. „Wij streven naar een zo goed mogelijke samenwerking met de andere par tijen, mits zij de belangen van de gemeente voorstaan. Dit schept voor ons de mogelijkheid om te trachten de verhouding tussen de partijen on derling te bevorderen en desnoods misschien te verbeteren. Je kunt de andere partijen nu eenmaal niet weg cijferen, want we moeten gezamen lijk, de gemeente dienen en trachten groot te maken". Eén der belangrijkste onderdelen van de gemeentepolitiek vindt het raads lid de verhouding kiezer-gekozene Iedere maand, op de woensdag voor de raadsvergadering komen het be stuur van de partij, de raadsleden en de leden bijeen om de agendapun ten van de komende raadsvergade ring te bespreken. Er bestaat dan gelegenheid om vragen en grieven ter tafel te brengen. „Met deze methode willen wij komen tot een grote openheid ten opzichte van onze kiezer. Hierdoor krijg je ook de zogenaamde „duidelijkheid" in de po litiek, waar de laatste tijd nogal eens over gesproken wordt". De heer Rem melink merkte op: „Het is dus niet zo; de kiezer heeft ge kozen en daarmee basta, we hebben de kiezer nodig bij het voeren van onze politiek". De groepering Gemeentebelangen is ontstaan, doordat een groepje inwo ners van Kesteren en Opheusden van mening was, dat er behoefte was aan een partij, die niet in een politiek harnas zit. VEENENDAAL De familie Vre dendaal aan de Cuneraweg in Vee- nendaal heeft een heel bijzondere kat. Dat blijkt wel uit de staaltjes van intelligentie die Mevrouw Vre dendaal over hem weet te vertellen. Zo gauw zij voor het middageten de tafel gaat dekken, gaat haar poes Mimi keurig in de houding zitten, met z'n pootjes op de borst en z'n kopje omhoog en blijft zo zitten tot al het vlees van de tafel is verdwe nen. Het poesje neemt dezelfde hou ding aan als men haar een stukje lever voor houdt, voor een koekje blijft hij echter rustig op vier poten staan: „Want dat is te min", zegt Mevrouw Vredendaal. Mooi zitten" is echter niet de enige uiting van scherpzinnigheid van de poes. „Als hij 's avond naar bed wil, gaat hij voor de deur zitten miauwen", ver telt de dochter des huizes, die één jaar ouder is dan de poes. Verder speelt hij graag een partijtje voet bal. Hij schopt dan met z'n pootje een balletje naar ons toe en dan is het de bedoeling dat wij het weer naar hem toegooien." Mevrouw Vredendaal vertelt, dat het poesje is aan komen lopen, als een heel mager zwervertje van een paar weken. Het diertje zat bij de volière in de tuin en probeerde een vogeltje te vangen. „We hadden me delijden met haar, want ze zag er zo miserabel uit." Terwijl Mevrouw Vredendaal uit dat verre verleden zit te vertellen, zit de poes te mop peren op z'n kussen. Het vreemde toestel op de buik van die evenzo vreemde meneer staat hem helemaal niet aan en dat gekke licht dat er uit 't toestel komt als hij mooi gaat zitten! „Mimi is overigens gauw aan iets gewend." gaat mevrouw Vreden daal verder, „we wonen nu veertien maanden in dit huis en ze weet al precies, dat ze niet verder dan de boom voor het huis mag komen. De auto's op de weg, ziet u." Volgens dierenarts M. Hoogeboom is het een bijzonderheid dat een kat twintig jaar wordt en nog veel merk waardiger is dat het dier op die eer biedwaardige leeftijd nog zo speels is. „Volgens mij wordt de poes der tig als het zo door gaat," zegt me vrouw Vredendaal optimistisch, maar de heer M. Hoogenboom trekt deze voorspelling in twijfel. Verleden jaar leek het mis te gaan. Toen bracht Mimi enkele mismaakte poesjes ter wereld en zij was er slecht aan toe. De dokter dacht toen al dat er spoedig een einde zou ko men aan de levenslust van Mimi, maar ze is weer hélemaal de oude geworden, volgens mevrouw Vreden daal. ,Jk hoop dat ze dat nog lang blijft ook", zo verzucht ze tenslotte. Wij vragen voor zo spoedig mogelijk voor WINKEL EN HUISHOUDING Mulderslaan 54 - Tel. 08385-2435 VEENENDAAL Niet genoeg contanten? Binnen vijf tot tien dagen beschikt u over geld. Al 40 jaar zijn wij gezins bankier. Voor ambtenaren en andere vaste werk nemers. Zonder borg. Uiterst discreet. Desgewenst schriftelijk. Kwijtschelding bij overlijden. Wettelijke voorwaarden. Vraag inlichtingen bij s N.V. NATIONALE VOLKSBANK Den Haag, Riviervismarkt 4, tel. 639586 Tevens in Amsterdam en Rotterdam gezinscrediet 1926 DE BANKIER VAN UW GEZIN Snel weg wezen, zonder problemen. Naar school, beat- club of kantoor. Makkelijk, dat mandje voorop. En die hippe kleur blauw is het helemaal. Miniprys v.a. f 488, VALLEISTRAAT 16 VEENENDAAL EIKENLAAN 40 VEENENDAAL vraagt voor spoedige indiensttreding leeftijd plm. 16 jaar Sollicitaties aan de zaak van 812 uur v.m. en van 1.305.30 n.m. of na telef. afspraak telef. (083851-2876. WIJ REPAREREN AL UW (zo mogelijk een bruikleen-motor beschikbaar) NIEUWE en GEBRUIKTE MOTOREN voorradig. Levering van alle voorkomende elektrische apparaten. Tevens levering van HEEMAF-elektro-motoren. Aanleg van LICHT- en KRACHTINSTALLATIES. NIJVERHEIDSLAAN 29 - VEENENDAAL TEL. 08385-2532 en 4346 Gevraagd voor spoedige indiensttreding en Aanmelden Iedere dag van maandag tot vrijdag van 's morgens 9.0011.30 uur, 's middags van 1.306.00 uur. HOOFDSTRAAT Vrijdagavond tot 9 uur geopend. VEENENDAAL Woensdag tot J uur geopend.' Felle, sterke motor met membraan inspuiting. Sportief, elegant model. Taurus lak - Niros chroomonverwoest baar. Volledig Nederlands fabrikaat. met vaste voorvork v.a. 438.- met verende vork v.a. 479.- 'n Klasse brommer van Verkrijgbaar bij Gortstraat 1 - Telef. 2456 Veenendaal Een veelzijdig bedrijf: fabrikant van huishoudtextiel, chenille produkten, gerubberde- en gecoate weefsels. In verband met de voortdurende uitbreiding van onze contacten met het buitenland, hebben wij op het directie secretariaat plaats voor een die beiast zal worden met o.a. de volgende werkzaam heden: het verzorgen van de correspondentie in het Neder lands en de moderne talen voor de directie en enige staffunctionarissen, het bijhouden van het archief en het verrichten van verschillende administratieve taken. Voor de vervulling van deze functie gaan de gedachten uit naar een representatieve jonge vrouw, die een middel bare opleiding genoten heeft en die beschikt over ervaring in een soortgelijke functie. Kennis van en ervaring in het stenograferen in de moderne talen, de Franse taal in het bijzonder, is vereist. Belangstellenden kunnen zich voor nadere inlichtingen resp. sollicitatie wenden tot het Hoofd Personeelszaken, Kerkewijk 8, Veenendaal. PARIJS Een debat tussen trouwe Gaullisten en oppositieleiders na de toe spraak van De Gaulle aan de vooravond van de verkiezingen is onder druk van de regering afgelast. De Gaulle zal het land zaterdagavond via radio en televisie toespreken. Zon dag wordt de eerste stern-ronde gehou den. Heden te middernacht eindigt de officiële verkiezingsstrijd van drie we ken. Het is een oude traditie in Frank rijk om kiezers en kandidaten vlak voor de verkiezingen 24 uur rust te gunnen. De oppositie heeft aangevoerd, dat de laatste toespraak van De Gaulle in strijd met deze afspraak is. Bovendien eist hij het recht op radio en televisie voor zich op. Om de oppositie ook aan het woord te laten had Radio Europa 1, een particu liere zender die zetelt in Parijs maar uit Saarland uitzendt, een debat georgani seerd tussen drie Gaullisten en drie op positieleiders dat kort na De Gaulle's rede zou worden uitgezonden. WASHINGTON De Amerikaanse goudreserve is in januari met 33 mil joen gedaald tot $13,20 miljard en staat nu op het laagste peil sinds 1937. Frank rijk, vorig jaar een belangrijke koper van Amerikaans goud, bleef in januari bui ten de markt. Het land heeft sinds sep tember 1966 geen goud meer in de Ver enigde Staten gekocht. De Amerikaanse vooraad verminderde voor 9 miljoen door aankoop voor ar tistieke doeleinden. De rest werd afge nomen door ongeveer acht landen. Ver wacht wordt dat februari een verdere vermindering van de vooraad heeft op geleverd. De goud- en deviezenreserves samen zijn vorige maand gedaald met 709 miljoen tot 13,85 miljard. VENRAY Bij Nelissen Betonindus» trie N.V. te Venray is vrijdagmorgen de 21-jarige P. J. W. Sommers uit Vor- tuin-Mullem (gemeente Sambeek) door een vallend betonelement getroffen en om het leven gekomen. Het betonelement, een venster met een gewicht van ongeveer een ton, JB vermoedelijk in beweging gekomen, doordat het is weggezakt in de zand grond eronder. Bij politiecontrole bleek, dat de andere betonelementen, die in voorraad zijn, allemaal goed vast ston den. Een arbeider, die naast het slachtof fer stond, bleef ongedeerd, doordat hij juist stond op de plaats, waar het raam in het betonelement moet komen. Het element viel dus om hem heen.

De Vallei | 1967 | | pagina 4