Hl Loongesprek i n de bouw weer afgebroken oor veediefstallen twee jaar geëist Reus onder de hoogovens Mislukte roofoverval op diamantair Neem de trein naar de Voorjaarsheurs! Luchtbrug naar Praag volgende week op normale vlieghoogte Ansje van Brandenburg trekt geding tegen gemeente Rotterdam in 8 beursdagen Narigheid en moeilijkheden verwacht Bekentenissen na overval Ijtrechtse politie adviseert: Protest tegen schoenenbeurs op zondag U VOORJAARSBEURS BOUW+VERWARMING UTRECHT Hevig gevecht in studen tensoos Berging van wrak „Jacob Verolme"' wordt te duur RAPPORT „Schoten in de kerk*" in hoger beroep Tegen Zutphenaar en schoonzoon Controle bij DC-7 gemakkelijk uitvoerbaar MR. KOOT KLAAGT NED. STAAT AAN IN STRAATSBURG TEGENSLAGEN NIET GEBOEKT Hervorming op Curie komst ZATERDAG 4 MAART 1967 ADVERTENTIE w Voordelige reis- en Geopend: entree-biljetten op de dagelijks van 9-17 uur, N.S.-statlons verkrijgbaar, behalve zondag. MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG 0H00KE MAART MAART MAART MAART MAART MAART MAART MAART DEN HAAG „Ik verwacht wel wat narigheden en moeilijkheden in de bouw nijverheid." Deze uitspraak deed vrijdagmiddag de heer A. Buys, voorzitter van de Centrale Commissie Bouwnijverheid, het overlegorgaan van de bij de drie vakcentrales aangesloten bouwbedrijfsbonden, op een in het perscentrum Nieuws poort te Den Haag gehouden persconferentie, nadat vroeger op de dag de bespre kingen met de werkgevers over een nieuwe c.a.o. in het bouwbedrijf in het slop waren geraakt. Woensdag a.s. zullen de bondsraden in Utrecht bijeenkomen om hun standpunt te bepalen, maar de heer Buys achtte de kans om dan weer tot een gesprek met de werkgevers te komen nul. Wel had hij een klein beetje hoop. dat er na verloop van tijd toch wel weer een c.a.o. voor het bouwbedrijf zal komen. De sfeer tijdens de besprekingen van gisteren noemde hy bijzonder slecht. Van de 250.000 tot 300.000 werknemers in de bouw in ons land zijn er 210.000 georga niseerd. De heer Buys wees erop, dat de werknemersorganisaties wat betreft de looneisen een concessie hadden gedaan de eis van de twaalf cent verhoging voor de uurlonen van alle groepen was voor de eerste twee groepen losgelaten en op elf cent gezet. De heer Buys was van mening, dat wanneer de werk geversorganisaties zouden besluiten hun leden te adviseren de lonen voor de vijf groepen met resp. 10,10, 11,12 en 12 cent te verhogen, dus in over eenstemming met de oorspronkelijke werkgeversvoorstellen, dit zou beteke nen, dat de uitkomst beneden de toe gestane loonmaatregel van het College van Rijksbemiddelaars (vier procent verhoging zonder toestemming is toege staan) zou blijven. De door de werknemers voorgestelde verhoging per 1 maart van twaalf cent per uur voor alle groepen en vijf cent per 1 juli a.s. zou volgens voorzitter Buys wel door het College van Rijks bemiddelaars zijn goedgekeurd, maar hij merkte op, dat de werkgevers een andere interpretatie hadden. De heer Buys liet de tot dusver ge voerde zeven besprekingen de revue passeren en merkte op, dat van werk nemerszijde het investeringsloon en de DELFT De politie te Delft heeft 'n 16-jarige jongen aldaar in arrest gesteld en vermoedelijk zullen nog meer ar restaties volgen in verband met een vechtparij, die donderdagavond heeft plaats gehad in de Delftse studentenso ciëteit „De Koornbeurs" van de SSR. Twaalf jongelui waren, gewapend met een staaf ijzer, de sociëteit binnenge drongen, waarin zich slechts zes studen ten bevonden. Zij sloegen er flink op los, zodat de studenten gehavend het slagveld moesten verlaten. Toen de politie arriveerde waren de vechtlustige knapen verdwenen. Een van hen kon echter in de loop van de nacht worden gearresteerd. De student J. van W. heeft aangifte van mishande ling gedaan. werktijdverkorting van het verlanglijst je waren geschrapt. Volgens hem wa ren werkgevers en -nemers het er tij dens de besprekingen over eens ge weest, dat een loonsverhoging van vier procent een loonkostenstijging van 3,95 procent tengevolge zou hebben gehad. Ook wees hij op het werkgeversvoor- stel, dat de werkgevers gisteren heb ben ingetrokken, inhoudend het instel len van een wachtdag bij ziekte, zonder ROTTERDAM. De tanker „Jacob Verolme", die vorige maand bewesten Las Palmas explodeerde en die sedert dien op zijn kop enkele mijlen buiten de kust van dit Canarische Eiland drij vende wordt gehouden door de „Zwar te Zee" van L. Smit en Co., zal hoogst waarschijnlijk als „total loss" worden opgegeven door de verzekeraars, aan gezien berging plus reparatie veel duur der zouden uitkomen dan het uitkeren van het verzekerde bedrag. Men overweegt, aangezien ook de ber- gingskosten hoger zouden zijn dan de schrootwaarde van het wrak, het schip met buskruit of ander explosief mate riaal op te blazen, d.wz. een gat in de boven drijvende bodem aan te brengen, zodat het wrak naar de bodem van de zee verdwijnt. Woensdag zijn vanaf Zestienhoven per DC-7C van Martin Air nieuwe be manningsleden voor de sleper van Smit en Co naar Las Palmas vertrokken met drie bergingsexperts, die geen vergun ning kregen ook door de lucht explosie ven mee te nemen. L. Smit en Co. bevestigde gistermid dag, dat er zeker ernstig rekening mee wordt gehouden, dat de ertstanker wordt opgegeven. „Zeker is het nog niet", zo zei men. „Wel worden reeds alle voorbereidingen getroffen". L. Smit en Co zal aan de autoriteiten op Las Palmas toestemming vragen de „Jacob Verolme" in de nabijheid van het eiland tot zinken te brengen. ROTTERDAM De Rotterdamse cabaretière en vroegere tv-omroepster Ansje van Brandenberg heeft vrijdagmorgen het kort gediing, dat ze tegen de gemeente Rotterdam had aangespannen, ingetrokken. Ze nam deze beslissing na een sugges tie in deze richting van rechtbankpresident mr. J. G. L. Reuder. Onmiddellijk na de opening van de be handeling, die in verband met de belangstelling niet in de kamer van de president plaats had, maar in een der zittingszalen van het Rotterdamse ge rechtsgebouw, deelde mr. Reuder mee, dat de problemen van Ansje van Bran denberg de inrichting van haar nieu we rabaret in een van de kelders van „De Doelen" nog deze maand door de gemeenteraad van Rotterdam zullen worden behandeld. De raad zal dan te beslissen krijgen over een voorstel van Burgemeester en Wethouders een (aanvullend) krediet te verstrekken ten behoeve van de bouw van het nieuwe cabaret van Ansje van Brandenberg, dat evenals haar oude ca baret aan het Haringvliet, de naam „'t Winkeltje" zal krijgen. „Het is nu moeilijk deze zaak te behandelen", zei mr. Reuder. „Het lijkt me niet juist de overheid, door de behandeling van dit kort geding te laten doorgaan, het pistool op de borst te zetten. We moeten de ge meenteraad de gelegenheid geven in deze zaak een beslissing te nemen. In verband met de op handen zijnde raadszitting, vroeg mr. Reuder Ansje van Brandenburgs raadsman, mr. J. L. Janssen van Raay, de zaak in te trek ken. „Ik voel daar wel voor, maar de beslissing zal uiteindelijk bij mijn cliën te liggen", aldus de raadsman. Ansje van Brandenberg liet daarop weten, dat ze haar eisen in de zaak te gen de gemeente Rotterdam zou intrek ken. „Maar ik doè dat met enige aarze ling", zo voegde ze daar nog aan toe. Al met al had het in Rotterdam met veel belangstelling tegemoet geziene kort geding door het aanvaarden van mr. Reuders voorstel nog geen tien mi nuten geduurd. Op de lange baan Zoals bekend, had Ansje van Bran denberg een civiele procedure tegen de gemeente Rotterdam aangespannen, omdat ze van mening was, dat de ge meente een toezegging inzake de inrich ting van haar nieuwe café-chantant ,,'t Winkeltje" in een van de kelders van het concertgebouw „De Doelen" niet was nagekomen. De gemeente zou haar hebben beloofd het nieuwe cabaret 15 november vorig jaar te kunnen betrekken. Eind april 1966 sloot zij, onder meer in verband met deze toezegging, haar oude café- chantant aan het Haringvliet. Volgens de Rotterdamse cabaretière, zou de gemeente Rotterdam haar zelf hebben verzocht een nieuw „Winkeltje" te beginnen in de Doelenkelder. Voorts zou er, volgens haar, sprake zijn van een mondelinge toezegging van de toen malige wethouder voor Kunstzaken, mejuffrouw mr. J. Zeelenberg, dat de zaak in orde zou komen. Ansje van Brandenberg spande, in overleg met haar raadsman, het kort geding aan, toen begin dit jaar bleek, dat de gemeente Rotterdam geen aan stalten maakte om de toezegging be treffende het nieuwe café-chantant in „De Doelen" na te komen. In de dag vaarding had ze van de gemeente Rot terdam geëist, dat onmiddellijk begon nen zou worden met de bouw van het nieuwe „Winkeltje". dat deze na vier worden inverdiend. dagen zou kunnen Het koppelen van dit voorstel aan het loonvoorstel, noem de hij iets dat in de twintigste eeuw alle perken te buiten gaat. Ook merkte hij op, dat in de laatste bijeenkomsten steeds was gevraagd deskundigen van beide kanten te laten nagaan in hoeverre de loonberekenin- gen van de werknemers onjuist zouden zijn en die van de werkgevers juist. Hij zei de indruk te hebben gekregen, dat de werkgevers, nu het voorstel van de wachtdag was teruggenomen, toch „iets naar huis hebben willen bren gen." De heer Buys wees ook op het inter imrapport, dat het Economisch Bureau Bouwnijverheid voor de aanvang van de eerste conferentie over de CAO had uitgebracht. Hieruit bleek volgens hem één ding duidelijk: namelijk, dat er voor de werkgevers geen reden was om in de ziekteregeling een verande ring aan te brengen. Het ziekteverzuim in de bouw is niet ongunstiger dan in de rest van het bedrijfsleven, aldus spreker, die ook de gang van zaken betreffende de lonen releveerde. De sfeer om deze onderhandelingen doet afbreuk aan de pogingen om pro blemen op andere terreinen van de bouwnijverheid tot een oplossing te brengen", zei spreker. Toen de beraadslagingen vandaag be gonnen, aldus nog de heer Buys, ston den de werkgevers op het standpunt, dat er voor hen geen aanleiding was om op hun aanvaarde standpunt met betrekking tot de lonen terug te ko men. De komende dagen zal in de bondsinstanties worden gesproken over de lonen en hij noemde het moeilijk de zaak van de lonen zo op te stellen, dat de bondsinstanties deze zal accep teren. AMSTERDAM De 39-jarige P. B., de even oude W. B. en de 36-jarige G. de P. uit de hoofdstad hebben be kend, dat zy 2 december vorig jaar de bedrijfsleider van BATA-International, de 40-jarige A. J. van Es, in diens ga rage aan de Zwingliweg te Amstelveen hebben neergeslagen en beroofd van zyn tas met f 6.000.-. De Amstelveense recherche verdacht hen al enige tijd van de overval, maar liet de zaak even rusten, toen de twee B.'s medio februari door de Amster damse politie werden aangehouden, we gens diefstal van textiel uit een loods op Schiphol. Een week later, op 22 februari, werd vervolgens ook de derde verdachte aan gehouden. De geroofde tas werd don derdagmiddag, op aanwijzingen van een van hen, opgedregd uit de Lijnbaans gracht in Amsterdam. Geld zat er niet meer in, wel de papieren van de heer Van Es. ARNHEM. Woensdag 22 maart zal voor het gerechtshof te Arnhem in ho ger beroep terechtstaan de 48-jarige koopman A. D .uit Amsterdam, die er van wordt verdacht 27 februari vorig jaar kogels te hebben afgevuurd in een Nijmeegse kerk. Door een van de kogels werd de 25- jarige mevrouw J. T.-D. ernstig ge wond. De kogel zou bestemd geweest zijn voor haar zusje, de ex-geliefde van verdachte, de 23-jarige telefoniste Leny D. De officier van Justitie bij de recht bank te Arnhem eiste acht jaar gevan genisstraf met aftrek tegen de Amster dammer, maar de rechtbank sprak hem bij vervroegd vonnis op 23 decem ber vrij, in verband o.a. met het ver weer van de raadsman, dat de ver dachte meende, dat hij een alarm pistool in zijn hand had. UTRECHT Een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest, eiste officier van Justitie by de Utrechtse rechtbank vrijdag tegen twee veehandelaren uit Zutphen: de 30-jarige G. T. en de 56-jarige J. R. Het tweetal heeft zich schuldig gemaakt aan een in deze tyd nog maar zelden voorkomend delict, namely k het plegen van veediefstallen. R. is de schoonvader van T. Beiden zyn al meer dan eens met de justitie in contact geweest. Sinds 1964 hebben cy regelmatig samen, vooral op veemarkten (Utrecht, Doetinchem, Den Bosch), vee weggenomen en verkocht. Volgens de officier, gaat het in totaal om ongeveer achttien gevallen. De twee hebben er zestien van toegegeven. Het gaat hard met de bouw van hoogoven 6 op het terrein van Hoogovens IJmuiden. De oven met vier stijgleidingen en bijbehorende staalconstructie steekt al 70 meter in de lucht. De hellende lift voor de aan voer van de grondstoffen staat tegen de oven; de vier windverhitters heb ben reeds hun vorm en worden be kroond met twee tanks voor reserve koelwater. Als deoven gereed is, zal de hoogte meer dan 90 meter be dragen. In de herfst van dit jaar zal de hoogoven, die tot de grootste van de wereld behoort^ in produktie gaan. We werkten niet altijd samen, in 'n en kel geval deed T. het \yerk alleen. Dit werk was vaak zeer eenvoudig. Men koos een vlezig koebeest uit beiden waren op dit gebied uiterst des kundig men keek goed uit wie de eigenaar was en verdween deze even, dan was zijn koe ook spoedig verdwe nen in de gereedstaande veewagen van het duo. De gestolen dieren werden meestal weer vrij snel van de hand gedaan. Een grossier, die dacht met bonafide hande laren te doen te hebben, fungeerde als hun vaste afnemer. Dank zij het formi dabele geheugen van deze grossier, kon de politie zo'n indrukwekkend aantal diefstallen reconstrueren. In een enkel geval werden ook uit wei landen koeien gestolen. Dat was al dus vermeldde de tenlastelegging on der meer in Brammen gebeurd. Soms werden de dieren niet direct verkocht, maar in een weiland van T. onderge bracht om daar te worden opgefokt. De opbrengst die in vele duizenden gul dens liep deelden de schoonvader en schoonzoon eerlijk. Schoonpapa liet de rechters weten, dat hij in de handel trouwens altijd eerlijk was geweest, een AMSTERDAM Een Jongeman, ver moedelijk een Italiaan, heeft omstreeks half twee vrijdagmiddag bij de dia- mantfirma Vos, gevestigd in de Dia mantbeurs aan het Weesperplein te Amsterdam, een brutale, maar volledig mislukte poging gedaan een partij dia manten te roven. Als hij in zijn opzet was geslaagd, zou zijn buit meer dan f 1 miljoen aan edelstenen zijn geweest De man, die gewapend was met een pistool en een ploertendoder, had zich dezer dagen in verbinding gesteld met UTRECHT „Neem de trein", adviseert hoofdinspecteur C. van den Dorpe, chef Voorlichting van de Utrechtse politie, iedereen die de Voorjaarsbeurs in Utrecht wil gaan bezoeken. De beurs wordt maandag geopend en zal de Utrechtse ver keerspolitie handen vol werk bezorgen. Er is op diverse plaatsen parkeergelegenheid voor ca. 3500 auto's, maar op basis van de ervaringen in vorige jaren, verwacht de Utrechtse politie gemiddeld 15.000 auto's per dag. Voor 11.000 tot 12.000 auto's zal elders plaats moeten worden ge vonden. De Utrechtse politie zal proberen het „auto-surplus" zoveel mogelijk te laten parkeren in de straten van de wijken Kanaleneiland en Oog in Al. Op verschil lende In- en uitvalswegen zal alleen eenrichtingsverkeer mogelijk zijn. Ook de Weg der Verenigde Naties zal 's ochtends voor het stad-ingaande verkeer worden afgesloten. Het risico is groot, dat bezoekers, die toch met de auto komen ,hun vervoermiddel op grote afstand van de Jaarbeursgebouwen moeten parkeren. Het Gemeentelijk Vervoerbedrijf gaat tussen de Jaarbeursgebouwen en de parkeerplaatsen op af stand een pendeldienst onderhouden. De Utrechtse politie heeft aangekondigd, dat de bestaande en tijdelijk in te voe ren stop- en parkeerverboden streng zullen worden gehandhaafd. Het korps zal tijdens de Voorjaarsbeurs met 125 man in touw zijn om het verkeer te regelen. SCHIPHOL Het Ajax-elftal kan gerust zyn: de DC-7C van Martin Air, waarmee de ploeg, vergezeld door officials en een 70-tal bevoorrechte supporters maandagochtend naar Praag vertrekt, zal volkomen normaal dus met de voor het comfort van de inzittenden vereiste extra-zuurstofvoor ziening en overdruk in de cabine de vlucht uitvoeren. Dat zelfde geldt trouwens voor alle DC-7-machines, die aan de luchtbrug naar Praag voor de return wed stryd van Dukla tegen Ajax zullen deelnemen: dit type vliegtuig moet alleen een gemakkelijk uit te voeren controle ondergaan op een klein deel van de romp, vooraan by de deur voor de be manningsleden en die inspectie is intussen al uitgevoerd by twee DC-7C-machines van Schreiner en op een van Martin Air. Maandag zullen naar vrijwel stellig kan worden aan genomen ook de andere twee DC-7's van Martin Air in orde zyn bevonden. Hetzelfde geldt voor een DC-6B van Transavia, die eveneens alleen aan de buitenkant bij de neus moet worden geïnspecteerd. Treft men onder de lak geen scheurtjes aan, dan heft de Rijksluchtvaartdienst het verbod om van de overdrukinstallatie gebruik te maken terstond op en kan het toestel, evenals de DC-7-vliegtuigen, normaal worden gebruikt. Iets anders staan de zaken met sommige andere DC-6- machines. Deze vliegtuigen, die wat ouder zyn dan de DC- 7's, krijgen pas weer toestemming om met overdruk te vlie gen, als men de te controleren plek van de romp ook van de binnenkant uit heeft nagekeken en aangezien de binnenkant bekleed is en er allerlei leidingen langs lopen, is het moge lijk, dat de controle van deze toestellen meer tijd in beslag zal nemen. Wil men ze toch gebruiken, dan mag dat gerust, maar dan zonder overdruk in de cabine, hetgeen inhoudt, dat ze lager dan gebruikelyk moeten vliegen en niet boven een plafond van 3300 meter mogen gaan. De inspectie-maatregelen zyn genomen naar aanleiding van een explosie, die zich vorige maand in de V.S. in een DC-6 voordeed. Daarby ontstond een gat op de hierboven genoemde plek in de romp. Er deden zich geen persooniyke ongelukken voor. Het is duidelijk, dat de voorgeschreven inspecties uitslui tend ter verhoging van de toch al zo nauwgezet bewaakte veiligheid in de lucht moeten worden uitgevoerd en het be hoeft dan ook geen betoog, dat als men by deze inspec ties in de romp scheurtjes zou ontdekken het betrokken vliegtuig aan de grond biyft. de diamantair Vos, omdat hij, naar hij zei, diamanten wilde kopen. Voor vrij dagmiddag was een nieuwe afspraak gemaakt, waarbij de diamantair hem in zijn kantoor op de eerste etage van alles toonde. Toen dit niet voldoende bleek, belde de heer Vos een diamant makelaar in het gebouw, met het ver zoek even met zijn collectie langs te ko men. Op dat moment trok de bezoeker een pistool en sommeerde hij de diaman tair de op tafel liggende diamanten ter waarde van ca f 75.000 af te geven. In middels was de makelaar, de heer Zo merplaag, binnengekomen, die eveneens met het pistool werd bedreigd. Zijn col lectie stenen had een handelswaarde van f 1 miljoen. Hoewel beiden hevig waren geschrok ken, weigerden zij op de eis van de overvaller in te gaan. Om zijn omge ving te alarmeren, gooide de heer Vos, die volgens de politie nog een klap met de ploertendoder kreeg, een asbakje door een ruit. De man kwam toen ken nelijk tot de overtuiging, dat de overval niet volgens het juiste patroon verliep. Hij nam de vlucht en wist te ontko men. Toen de dader de diamantair voor de eerste keer bezocht, had hij een kaart je afgegeven, maar volgens de politie geeft dit weinig houvast, omdat het ver moedelijk vals is. Tijdens de besprekin gen met de heer Vos, sprak de man Frans, doorspekt met Italiaanse woor den. DEN HAAG Mr. P. H. C. Koot te 's-Gravenhage, voorzitter en oprich ter van de partij voor Ongehuwden en van de Partij voor Volkswil en re ferendum, heeft bij het hof voor de rechten van de mens in Straatsburg een aantal klachten ingediend tegen de Nederlandse Staat. Zijn klachten betreffen voornamelijk de gang van zaken bij de laatste verkie zingen. Volgens mr. Koot, zijn er stembussen voor 's avond zeven uur geopend, wat in strijd is met de Kies wet. Ook richt zijn klacht zich tegen het opstellen en aanhouden van foutie ve processen-verbaal van hoofdstem bureaus met de weigering inzage te verlenen in processen verbaal. Vol gens mr. Koot moeten de processen- verbaal volgens artikel 21 van de universele verklaring voor de rechten van de mens voor iedereen openbaar zyn. Ook meent mr. Koot, dat in Nederland discriminerend wordt opgetreden te gen ongehuwden, zowel op fiscaal als op zedelijk gebied. Artikel 248 bis van het Wetboek van Strafrecht cite rend, zegt hij, dat homofielen op een andere wijze berecht worden dan an dere mensen, hetgeen volgens hem in strijd is met de artikelen 1 en 7 van de universele verklaring van de rech ten van de mens. Zijn klachten betreffen eveneens de in Nederland geldende verplichte procu reurstelling. Daar het procureursbe- roep hier gecombineerd is met dat van advocaat, resulteert dit ook in verplichte kandidaatstelling. Men zou zichzelf tot de rechter moeten kun nen wenden. Nederland handelt hier mee, volgens mr. Koot, in strijd met artikel 10 van de universele verkla ring. Artikel 7 van deze verklaring wordt volgens hem geschonden, doordat Nederland weigert oud-KNIL-militai- ren hun salaris en Indische Neder lands schadevergoeding uit te beta len. mededeling, die achter de groene tafel enige verbazing teweeg bracht. Op de vraag van de president hoe T. ertoe was gekomen om op deze manier uit stelen te gaan, antwoordde hij, dat hij in korte tijd ernstige tegenslagen op zijn bedrijf te verwerken had gekregen. Er waren drie koeien aan kopziekte ge storven. Zijn schoonvader voerde helemaal niets tot zijn verontschuldiging aan. Tij dens het vooronderzoek had hij ver klaard helemaal te zijn meegesleept door zijn schoonzoon. Het grootste deel van de diefstallen is op de Utrechtse veemarkt gepleegd. De beide verdachten hebben overigens de benadeelden al schadeloos gesteld. Zij legden samen duizenden guldens op ta fel. Dit was voor de officier van justitie, mr. G. C. van den Berg, aanleiding om op te merken, dat dit hem enigszins ver baasde, omdat T. zo had geklaagd over zijn financiële positie. De officier vroeg zich af of het duo niet nog meer vee heeft gestolen in de afgelopen jaren. Zowel de president van de rechtbank (mr. M. B. van de Werk) als de officier van justitie had overigens grote waar dering voor het werk van de politie in deze ingewikkelde zaak. Het was een gigantisch karwei om al deze gevallen aan het licht te brengen. De veehandel is aldus de officier voor het grootste deel gebaseerd op vertrouwen. Naar zijn oordeel, heeft het tweetal dit vertrouwen op zeer grove wijze misbruikt. Hij vond het een uiterst ernstige zaak, waarbij met de strafmaat niet met weken of maanden, maar zelfs met hele en halve jaren moet worden gerekend. Hij zag geen aanleiding om tegen de beide verdachten verschillen de straffen te eisen. De Utrechtse rechercheur Van Dam, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij het onderzoek, deelde mee, dat de veediefstallen, die in de afgelopen jaren zijn gerapporteerd, zich speciaal beperk ten tot de markten van Utrecht, Doetin chem, Den Bosch en Zwolle. Het onder zoek werd ernstig bemoeilijkt door het feit, dat in de veehandel niet uitvoerig wordt boek gehouden. Hij was tot de conclusie gekomen, dat het initiatief van deze twee verdachten was uitgegaan en dat degenen, aan wie zij het vee ver kochten, helemaal buiten de zaak ston den. De beide verdedigers konden weinig meer doen dan clementie voor hun cliënten bepleiten. De raadsman van T. vestigde nog de aandacht van de recht bank op de bijzonder slechte jeugd, die deze veehandelaar heeft doorgemaakt. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. UTRECHT De Christelijke Bond van Schoenwinkeliers in Nederland heeft in een aangetekend schrijven aan de organisatoren van de internationale schoenenbeurs, die van 2 tot en met 5 april in Utrecht wordt gehouden, ge protesteerd tegen het feit, dat deze beurs op zondag open gaat. „Met grote verwondering", aldus de brief, „vernamen wij, dat de interna tionale schoenenbeurs op zondag zal opengaan. Wij spreken hierover onze teleurstelling uit, temeer daar over de ze zaak van enig overleg met de de tailhandel waarin wij numeriek de grootste georganiseerde groep zijn geen sprake is geweest. Onze teleurstelling en verontrusting berusten niet in de eerste plaats op ge krenkte gevoelens. Het is de veronacht zaming van Gods Gebod, die ons ter harte gaat. Wanneer zakelijke doelein den een ontkerstening van de samenle ving zouden bevorderen, is men bezig Gods Naam te ontheiligen en maakt men in naam der vrijheid ruim baan voor het ongeloof. Wij menen in het openstellen van de schoenenbeurs op de Dag des Heren een symptoom te zien van een derge lijke ontwikkeling en protesteren des wege met klem daartegen. Mocht u het onverwachte besluit niet meer onge daan kunnen maken, dan hopen wij vu rig, dat dit slechts eenmalig zal zijn". De bond heeft van de organisatoren een antwoord gekregen, dat erop neer komt, dat het bestuur van de beurs zich heeft neergelegd bij de wensen van het grootste deel der exposanten, onder wie een enquêe is gehouden. Voorts vestig de men er de aandacht op, dat het in het buitenland normaal is, dat de beur zen op zondag open zijn. VATICAANSTAD Een „belangrijk document" zal volgende week dinsdag of één van de daarop volgende dagen verschijnen, zo heeft monseigneur Faus- to Vallainc op zijn wekeiykse perscon ferentie in het Vaticaan meegedeeld. Volgens het persbureau AFP schijnt deze mededeling de juistheid van de geruchten te bevestigen volgens welke de paus de hervorming van de curie zou bekendmaken.

De Vallei | 1967 | | pagina 5