Veenendaals dagblad Buiten McNamara: „30.000 Chinezen in Vietnam" „Situatie in de bouw geeft weer moed" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Fransen hielden eerste ronde verkiezingen Vliegramp in Liberia: 66 doden Aanhoudend zacht weer Meningen van Franse pers MINISTER „IN DE WOLKEN" OVER ZWEEFVLUCHT Neger eerder in dienst dan blanke Meer geld voor ontwikkelings hulp VIER FRACTIEVOORZITTERS VANDAAG NAAR KONINGIN Relletjes Mos in bloei Twee artsen tegen L.H.V.-besluit in oppositie Verrassende onthulling: LIJKJES VAN TWEE BABY'S GEVONDEN Echtpaar verdronken Nieuw gesprek MMSTER WITTE BIJ OPENING VAN DE VOORJAARSBEURS Program Zijlstra Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei**, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 6 MAART I967 4le JAARGANG DE GAULLE HANDHAALT ZICHipormatie weer geheel „open" PARIJS De Gaullistische kandidaten, die de president steunen, hebben zich zondag fel geweerd in de verkiezingen voor een nieuwe Franse nationale vergadering. Zij hebben zich weten te handhaven als de grootste politieke groepering van Frankrijk, maar zij zijn er niet in geslaagd reeds nu stembus winsten te behalen op de versterkte oppositie. De eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen heeft weinig verande ring te zien gegeven in vergelijking met de eerste ronde in 1962. De drie grote partijen Gaullisten, communisten en de linkse groepering van Mitterrand hebben zich overal gehandhaafd. Ditmaal heeft 76 procent van de kiesgerechtigden gestemd. In 1962 was dat 66.4 procent. De stemverdeling is volgens het ministe rie van Binnenlandse Zaken voor de 470 zetels voor het moederland als volgt Gaullisten 8.453.512 of 37,75 pet Communisten 5.029.808 of 22,46 pet Groep-Mitterrand 4.207.166 of 18,79 pet Democr. Centr. 2.864.272 of 12,79 pet Uiterst links 506.292 of 2,26 pet Uiterst rechts 194.776 of 0,87 pet Het aantal stemgerechtigden was 28.291.838. Gestemd hebben 22.887.151 of 80.9 procent. Het aantal geldige stemmen was 22.392.317. De voornaamste verliezer is het de mocratisch centrum van Jean Leca- nuet. Jacques Soustelle, eens de rechter hand van De Gaulle, maar nu gezocht wegens samenzwering tegen de staat, heeft in 'n kiesdistrict van Lyon 7.934 stemmen gekregen. Hij kwam op de tweede plaats, na eer gaullist met 13.823 stemmen. De minister van Buitenlandse Zaken Maurice Couve de Murville behaalde in zijn district slechts 42 pet van de stemmen en zal aanstaande zondag aan de tweede ronde moeten deelne men. Hij zal dan de strijd moeten op nemen tegen Edouard Frederic-Dupunt, een onafhankelijke, die het dictrict in de gemeenteraad vertegenwoordigt. Oud-premier Pierre Mendes-France werd in Grenoble tweede achter Jean Vanier, de aftredende Gaullistische af gevaardigde. Vanier kreeg ongeveer 39 pet van het totaal en Mendes-Fran ce 34 pet. De communistische kandi daat, die 20 pet van de stemmen kreeg zal zich vermoedelijk terugtrekken met een verzoek aan zijn volgelingen om op Mendes-France te stemmen. Indien de communistische kiezers deze aanbeve ling volgen het is niet zeker, dat z(j dat zullen doen zal Mendes-France voldoende stemmen krijgen om gekozen te worden. Later heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken, waar alle uitslagen binnenkomen, verklaard dat Pompidou en Faure gekozen zijn. Aan de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen zijn zaterdag nog enkele heftige Zuidamerikaanse taferelen vooraf gegaan. In verscheide ne plaatsen zijn groepen gaullisten en anti-gaullisten elkaar te lijf gegaan. In Bordeaux bewerkten zij elkaar met stokken en fietskettingen toen an dere politieke argumenten faalden. De kandidaat van uiterst rechts, de advocaat Tixier-Vignancour, stond za terdag het huilen ook nader dan het la chen. Dit was overigens niet te wijten aan een sombere verwachting van de verkiezingsuitslag, maar aan een traan gasgranaat die vlak bij zijn hoofd ont plofte. Gevaarlijker was het avontuur dat de communistische kandidaat in Fer- drupt in Oost-Frankrijk beleefde. Hij stopte met zijn autu om enige mannen, die bezig waren zijn affiches van de muren te rukken, een duchtige schrob bering te geven. Toen hij wegreed werd zijn auto door twee kogels getrof fen. De kandidaat bleef ongedeerd. reen andere kleur verschijnt in de bossen en op de hei zo vroeg in het jaar en is zó boeiend als die van het bescheiden mos, wanneer het onder een bepaalde hoek door de zon gevangen wordt. Hoe glanzen dan de chromaat en oranje plakkaten van slaapmos en gaffeltand op de open plekken tussen de bottende berken en hoe fraai is niet de warm-grijze, oker en chamois peinture der rendier- en korstmossen op boomstam, brand- plek, stronk en steen. Ook het sap pige groen der kussens op de bodem tussen ritselend blad en uitgebleekt gras, streelt onze schoonheidszin, doch het aantrekkelijkst blijven niet temin de kleureji, die in febr./mrt. en vaak al wel eerder zo nadruk kelijk optreden. In zijn aardige, ani merende boek „Tausend Wunder auf stillen Wegen" vergelijkt Hans Wil helm Smolik die mossen terecht met in de grond wortelende grijsgroene, matzilveren egels (kussentjesmos); voorts weeft het rozetmos dichte tapijten, vormen de puntige sterretjes van het gaffeltandmos en haarmos kleine palmbossen en groeien de dwerg-dennenbossen van het riempjes mos. Als een levend schild leggen hun kleedjes zich over de grond en ze be staan voor 80 90 uit water, wer kend als dorstige sponzen, als water bewaarders of -spaarpotten. Ze kun nen dorst, honger en vorst verdragen als geen ander groeisel, zijn vaak schijnbaar dood, doch herrijzen steeds. Overal kunt ge hen aantreffen, doch weinigen kennen veen-, boompjes-, sterre-, dak-, hoorntand-, haar-, slaop en bosmos uit elkaar; ge kunt er ech ter, evenals ik, gespeend van deze kennis (van nog slechts de zg. blad mossen), evengoed van genieten, voor al nu er soorten zijn, die zo kleurig in bloei staan. 6 maart *67 A. B. WIGMAN La Nation (Gaullistisch): „Het land heeft verstandig gestemd en zijn ver trouwen in de vijfde republiek beves tigd." Le Parisien Libéré: „De groep Mitter rand heeft een mooi succes behaald. Dat is een nieuw feit ir het politieke leven van Frankrijk." Le Figaro (gematigd rechts): „De kie zer heeft zich niet in gewaagde avonturen willen storten." Paris-Jour (gematigd links): „De Fransen hebben duidelijk voor stabi liteit gekozen. De Gaullisten krijgen opnieuw voor vijf jaar een absolute meerderheid in de nationale vergade ring". Combat (onafhankelijk links): „De Fransen hebben getoond in meerder heid behoudend te zijn. Zij zijn tevre den met de toestand zoals die is." MONRO VIA, (Liberia) Een passa giersvliegtuig van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij „Varig" is zondag ochtend vroeg met 89 inzittenden aan boord op ongeveer vijftig km van het vliegveld van Monrovia, de Liberiaanse hoofdstad, neergestort. 66 mensen kwa men om. Het toestel, een Douglas DC-8, kwam in een dorp terecht. Na twee huizen te hebben vernield, waardoor vijf dorpe lingen het leven lieten, kwam het vlieg tuig brandend tot stilstand op een be graafplaats. Het toestel, dat nabij het internatio nale Robertsfield, verongelukte, was van Beiroet, via Rome, op weg naar Rio de Janeiro. Een woordvoerder van Varig in Rome verklaarde, dat het de in mist gehulde landingsbaan van Ro bertsfield miste. Voordat het zou gaan landen deed zich een explosie voor. Er waren 69 passagiers en 20 beman ningsleden aan boord. Frankrijk koos een nieuw parlement. Een kloosterzuster met de bijbel in de hand deponeert haar stembiljet in de bus. DEN HAAG Twee Haagse huis artsen, de heren F. E. J. Bouritius en J. F. van der Vliet, hebben per tele gram het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst dringend verzocht de beslissing, die de ledenver gadering der L.H.V. vrijdagavond heeft genomen („iedere patient volgende week maandag particulier") te vernie tigen of op te schorten voor een gerui me termijn. De peracute invoering van een resti tutiesysteem door de L.H.V. op een termijn van een week is, volgens hen, duidelijk een bedreiging voor de volks gezondheid. Leden van bevolkingsgroe pen met lagere inkomens zullen schro men tijdig geneeskundige hulp van hun huisarts in te roepen, uit vrees voor de financiële' consequenties, zodat dan een geneeskundig risico ontstaat, dat onder omstandigheden onnodige sterfgevallen kan veroorzaken. DEN HAAG Minister dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft zaterdag haar eerste zweefvlucht gemaakt. Van het vliegveld Ypenburg ging zij met de zweefvlieger ir. B. Fokkinga, voor zitter van de afdeling zweefvliegen van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, mee in een KA-8 tweezits les-zweeftoestel naar het Malieveld in Den Haag. Even la ter, aan de overkant van het aan grenzende water, in de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten, opende zij de expositie „Wevende kunst", die de KNVVL organiseert ter gelegen heid van haar zestigjarig bestaan. De stunt trok veel belangstelling. De bewindsvrouwe zei dat ze het reuze interessant en plezierig had ge vonden. STOCKHOLM Ongeveer 30.000 Chinese militairen bevinden zich in Noord- Viëtnam, zo heeft de minister van Defensie Robert McNamara in een exclusief interview met het blad Expressen verklaard. Het was de eerste maal dat een Amerikaanse topfunctionaris de Chinezen beschul digde op een dergelijke schaal bij de oorlog betrokken te zyn, zo schrijft het blad dat de grootste oplage in Scandinavië heeft. McNamara verklaarde tegenover de correspondent v^n Expresse;. In Wash ington, Ulf Nilssen, dat de Chinese mi litairen de Noordviëtnamezen als tech nici helpen bij de reparaties en ook luchtafweerbatterijen bedienden. De ra ming van hun aantal steunde rapporten van de Amerikaanse inlichtingendienst die bekend gemaakt zijn. In het vraaggesprek verklaarde Mc Namara nog: 1. De Zuidviëtnamese regering van ge neraal Ky is op het ogenblik niet volle dig democratisch en zij zou vallen in dien de Ver. Staten zich nu terugtrok ken. 2. De Amerikaanse luchtaanvallen heb ben in Zuid-Viëtnam niet duizenden bur gers gedood of invalide gemaakt, maar het aantal slachtoffers onder de burger bevolking is veel kleiner. 3. Een van de voornaamste oogmer ken van de bombardementen op het noorden is het moreel van de Zuidviët namese militairen te verhogen. 4. De Viët-Cong-leiders zijn „misleid" door Noordviëtnamese en Chinese com munisten en bevinden zich voor een groot gedeelte in de macht van Hanoi, ofschoon zij „zichzelf misschien als pa triotten beschouwen". Het vraaggesprek was vandaag op twee van de 75 pagina's afgedrukt. De Amerikaanse bevelvoering heeft bekend gemaakt, dat door twee abusie- velijke beschietingen door Amerikaanse kanonniers zes Viëtnamezen zijn gedood en 26 gewond. „Zij namen ons, geboeid en geblind doekt, apart. Toen zei iemand: „Het le doekt, apart. Toen zei iemand: Het le- Op zijn bed in het ziekenhuis gaf de 44-jaar oude Viëtnamese boer Vo Van Hiep vandaag deze beschrijving van het begin van een bloedige slachting van gevangenen door de Viët-Cong. Vo zei, dat hij de laatste was in een rij van 12 gevangenen die met messen be werkt werden toen de Viët-Cong over haast wegvluchtte voor de aanvallende Zuidviëtnamese troepen. SAN ANTONIO, (Texas) Een ne ger die is goedgekeurd voor militaire dienst in de Verenigde Staten maakt bijna tweemaal zoveel kans te worden opgeroepen als een blanke jongeman die is goedgekeurd. De nationale Amerikaanse adviescom missie voor de selectie van dienstplich tigen zegt, dat het aantal opgeroepen negers bij de strijdkrachten in verhou ding tot opgeroepen blanken „in ver scheidene opzichten onbillijk" is. Dit werd voornamelijk toegeschre ven aan het feit dat er minder negers worden toegelaten bij de reserves, die niet onmiddellijk worden opgeroepen, en dat er minder negers een officiers opleiding krijgen. Hoewel slechts elf procent van het dienstplichtig personeel in Viëtnam uit negers bestaat, is hun percentage in de legereenheden daar 14,5 procent en bij sommige vrijwilligers-parachutis- tendivisies, waarmee soldij wordt betaald, is 24 procent neger. Ongeveer twintig procent van alle militairen met gevechtstaken in het leger is neger. In de eerste elf maanden van 1966, waren 22,4 procent van alle gesneuvelden in het Amerikaanse leger negers. Een vliegtuig van Lake Central Air lines met 37 personen aan boord is zondagavond op een vlucht van Colum bus naar Toledo verongelukt. Geen der inzittenden zou de ramp hebben over leefd. DEN HAAG In de gracht aan de Groot-Hertoginnelaan in Den Haag zijn zaterdagmiddag de lijkjes van twee pasgeboren baby's gevonden. De kinde ren hadden ieder een plastic zak over het hoofd. Een voorbijganger had de lijkjes zien drijven. Hij had onmiddellijk de politie gewaarschuwd. Deze heeft nog geen idee van wie de kinderen zijn. De kin deren droegen geen kleren. Ze moeten al enige dagen wellicht een week in het water hebben gelegen. HOOFDDORP Het echtpaar G. H. van der Meer-Kroft, resp. 25 en 22 jaar, uit Roelofarendsveen is zondagavond door verdrinking om het leven geko men. Hun auto vloog op de Weteringweg (Haarlemmermeer) uit de bocht en kwam in de ringvaart terecht. Toen de heer en mevrouw Van der Meer uit de auto werden gehaald, bleken zij reeds te zijn overleden. DEN HAAG De kabinetsformatie ligt weer helemaal open. Vandaag gaan de vier fractievoorzitters opnieuw naar de Koningin. Dan gaat het om de aan wijzing van een formateur. Hun adviezen over wat er moet gebeuren, zullen echter sterk uiteenlopen nu prof. dr. J. Zijlstra zo duidelijk heeft doen blijken dat hij geen premier wil worden. Ook staat vast, dat de overeenkomst die hij met de vier heeft tot stand gebracht, op de helling zal komen, wie ook als formateur zal optreden. De keuze gaat tussen een K.V.P.-er en een Anti-Revolutionair. Voor de K.V.P. worden genoemd minister P. J. S. de Jong (Defensie) en minister mej. dr. M. A .M. Klompé (Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk). Ook is het mogelijk dat fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer zal optreden als maker van het kabinet, zonder dat hij er de leider van wordt. Als enige Anti-Revolutionair komt vi ce-premier en minister van Landbouw, mr. B. W. Biesheuvel in aanmerking. Het ligt voor de hand om te veronder stellen dat prof. Zijlstra zaterdag deze naam wel op Soestdijk heeft achterge laten. Daar begint de verwarring dus al. Voor de liberalen en de Christelijk-His- torischen zou een K.V.P.-er nog wel aan vaardbaar zijn, als dat helemaal niet anders kan, maar dan zal er toch heel wat aan het akkoord met prof. Zijlstra moeten worden vertimmerd. In die kringen denkt men vooralsnog niet aan mr. Biesheuvel als premier. Het was te verwachten dat deze si tuatie zou ontstaan, zodra zou blijken dat prof. Zijlstra inderdaad niet voor het premierschap kon worden gewon nen. Vooral voor de liberaal mr. E. H. Toxopeus en de Christelijk-Historische fractievoorzitter, mr. H. Beernink, gold het formatieoverleg van de afgelopen twee weken als het gesprek met prof. Zijlstra, met wie men wist waar men aan toe was. Het was tenslotte ook he lemaal zijn werk en ook zijn visie. Daar voelde men zich wel bij. Dat houdt In dat er met iemand an ders eerst nog het een en ander zal moe ten worden besproken, daar immers diens kijk op de dingen wel zal ver schillen van die van de informateur. En dit betekent dan een heropening van de besprekingen, want als er twee wil len gaan praten zullen de andere twee ook hun zegje willen zeggen. Als het aankomt op de keuze van de persoon van de toekomstige minister president zouden waarschijnlijk de libe ralen in het uiterste geval toch wel wil len meegaan met een niet-deskundige K.V.P.-er, op voorwaarde dat er dan een aantal bekwame en ervaren minis ters komt. Mr. Beernink zal dit echter niet zo gemakkelijk slikken, daar hij een groot voorstander is van een pre mier, die onder de geldende omstan digheden voldoende afweet van de finan- cieel-economische problemen. Prof. Zijlstra ziet een goede mogelijk heid dat de nieuwe formateur binnen veertien dagen een kabinet vormt. De toewijzing van zes ministerzetels aan de K.V.P., drie aan de V.V.D., drie aan de A.R.P. en twee aan de C.H.U. is vol gens prof. Zijlstra „een aanvaardbare basis". De verdeling kan echter niet worden losgekoppeld van de zwaarte van de diverse posten. Daarom kan er uiteindelijk nog wel een andere verde ling uit de bus komen. l'TRECHT „Juist nu de werkloos heid toeneemt, hoort men nogal eens de vraag stellen of de huidige bouwca paciteit niet te groot is. Ik aarzel niet op deze vraag met een krachtig ,,neen" te antwoorden. De vergroting van het bouwpotentieel in de achter ons liggen de jaren was niet alleen gerechtvaar digd, maar ook een gebiedende eis met het oog op de ogenblikkelijke en de nog voor een lange reeks van jaren te ver wachten behoefte. Op het ogenblik is de toestand inderdaad zorgelijk, vooral voor hen, die de werkloosheid aan den lijve ondervinden, maar toch meen ik, dat er voor zwart pessimisme geen plaats is". Dit verklaarde de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, nr. H. B. J. Witte, vanmor gen in Utrecht, waar hij de internatio nale Voorjaarsbeurs 1967 opende. Hij meent, dat er enkele bemoedigen de factoren zijn. De top van de werk loosheid schijnt te zijn gepasseerd en er is reeds een duidelijke daling van de rentevoet waarneembaar, die een gunstig effect zal hebben op de bereid heid om in bouwwerken te investeren. De hoeveelheid werk in uitvoering is op het ogenblik voor het hele land groter dan een jaar geleden. De totale bouw som van het nog te produceren werk in de gebouwensector, inclusief woningen, was 1 januari 5202 miljoen gulden, f 810 miljoen meer dan vorig jaar. Ir. Witte gaf een overzicht van de „verrassende resultaten", die sinds het verschijnen van de bouwnota (1963) van zijn ambtsvoorganger, drs. Bo- gaers, zijn bereikt. De bouwproduktie nam van 1963 tot 1966 met ruim 80 pro cent toe tot bijna 6100 miljoen gulden. Als men uit dit percentage de invloed van de prijsontwikkeling elimineert, blijft een stijging met 50 procent over. Deze kan, zo zei de minister, onder meer worden toegeschreven aan een stijging van de arbeidsbezetting met 17 procent en een toeneming van de pro- duktiviteit (produktie per manuur) met 18 procent. Het resterende gedeelte van de pro- duktiegroei kan op rekening van het weer worden geschreven: In 1966 kon den meer produktieve uren worden ge maakt dan in 1963. De bewindsman ging ook in op de bouwkosten. Die zijn, ondanks de pro- duktiviteitsstijging met 18 procent tus sen 1963 en 1966, in dezelfde periode ruim 20 procent hoger geworden. De belangrijkste oorzaak hiervan was de stijging van het loon per arbeider met 50 procent in die drie jaar en van de materiaalprijzen met 20 procent. Over de kwaliteitsverbetering van de nieuwbouw zei ir. Witte onder meer, dat in 1960 nog maar in 6 pet. en in 1965 al in 59 procent van de nieuwe woningwetwoningen centrale verwarming werd aangebracht. Dit laatste percentage heeft betrekking op de eengezinswoningen en de etage woningen samen. Voor de etagewo ningen alleen was het percentage zelfs 94. Het staat vast, aldus de minister, dat de eisen, die aan de gebouwen gesteld worden, verder zullen toenemen. Hij denkt daarbij aan een betere geluids isolatie en de behoefte aan meer ruim te En straks, zo zei hij, zal misschien een ingebouwde koelkast en wellicht ook een beter systeem van vuilafvoer algemeen verlangd worden. DEN HAAG Het beknopte rege ringsprogramma van informateur Zijl stra is het meest concreet op het punt vap de ontwikkelingshulp. In zijn pro gramma wordt duidelijk gezegd, dat de ze hoger moet worden, zowel wat be treft het uit te geven bedrag als wat betreft het percentage van het nationale inkomen, dat voor deze hulp wordt uit getrokken. Prof. Zijlstra heeft in de hoofdlijnen voor dit beknopte programma echter geen cijfer genoemd. Het nieuwe kabi net zal straks moeten afwegen hoe ver het met deze hulp kan gaan. De belangrijkste punten uit het pro gramma zijn: O WONINGBOUW: De hoge investe ringen hiervoor moeten worden gehand haafd. De regering zal, uitgaande van de financiële mogelijkheden, het aantal te bouwen woningwetwoningen vaststel len en het bedrijfsleven moet uitmaken hoeveel woningen er in de vrije sector kunnen worden gebouwd. Dat geldt ook voor de huurbescher- ming. Deze zou o.m. zo moeten worden veranderd, dat eigenaren van leegstaan de koophuizen gemakkelijker bereid ge vonden worden hun woningen te verhu ren. Er moeten maatregelen worden ge nomen om te voorkomen dat mensen met te hoge inkomens in woningwetwo ningen blijven zitten. Het indertijd door drs. Bogaers inge diende wetsonderwerp hiertoe zal, met behoud van de grondgedachte, zo moe ten worden aangepast dat het een doel treffende oplossing voor dit probleem geeft. 0 BELASTINGEN: Het is nodig dat de tarieven voor de loon- en inkomsten belasting worden aangepast aan de ge stegen lonen en prijzen. Een motivering hiervoor is, dat deze correctie op de voortgaande inflatie slechts tot 1964 is doorgevoerd. 0 GROND POLITIEK: Er moet naar worden gestreefd, dat bij de vaststellin gen van de schadevergoedingen geen re kening wordt gehouden met prijsverho gingen als gevolg van speculaties. Na gegaan dient te worden of het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp, dat deze speculaties wil tegengaan, doel matig genoeg is. Er moeten bovendien maatregelen worden genomen ter ver snelling van onteigeningsprocedures. 0 INKOMENSPOLITIEK er is bezin ning nodig om te komen tot een beoorde ling van wat een evenwichtige en rede lijke ontwikkeling van de inkomens is. DE HERVORMING VAN DE STRUCTUUR VAN DE ONDERNE MING: Het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad over de jaarverslagge- ving is een deugdelijke basis voor het beleid van het nieuwe kabinet. Over het enquêterecht, de taak van de onderne mingsraden en de structuurwijziging van de naamloze vennootschap moet eerst advies van de SER worden afgewacht. Toch zou het nieuwe kabinet, vooruit lopende op deze adviezen, het recht van enquête kunnen erkennen. Bovendien zou in de wet op de ondernemingsraden kunnen worden vastgesteld dat ze zou den moeten worden ingelicht over de economische gang van zaken in de on derneming, en tijdig moeten worden ge raadpleegd bij fusie, verplaatsing van het bedrijf etcetera. Ook zouden er aanvullende wijzigingen moeten worden vastgesteld over de rech ten van de werknemers bij faillissement. Zondag passeerde een zwakke fron tale zone ons land. Zij veroorzaakte veel bewolking, maar neerslag viel er nauwelijks. Gedurende verspreide op klaringen, die later op de dag voor kwamen, steeg de temperatuur op de meeste plaatsen tot 10 of 11 graden Opklaringen waren er eveneens de oorzaak van, dat zich in de afgelo pen nacht mist vormde, die in de och tend echter wegens een toeneming van de wind snel oploste. Vandaag werd het weer bepaald door de frontale zone van een depres sie tussen IJsland en Schotland. Dit had wel een toeneming van de bewol king tot gevolg, maar de regenactivi teit van het front was gering. Morgen zal op de flank van een ho- gedrukgebied, dat zich van de Azoren via de Golf van Biscaje naar Midden- Europa uitstrekt, met een zuidweste lijke wind zachte lucht naar ons land stromen. De storing, die dit toestromen van zachte lucht gaat veroorzaken, trekt in de richting van de Noordzee. In de zachte lucht bevindt zich veel be wolking, waaruit af en toe regen ot motregen zal vallen, zo verwacht het K.N.M.I. te De Bilt.

De Vallei | 1967 | | pagina 1