JL v.j SAMSON NIEMEYER HALFZWARE SHAG Hij en zij lezen het dagblad DE VALLEI bm! Ja, ik heb het beste brood ontdekt zuiver JUWEEL brood Brand in tehuis: 18 doden Tevreden Samson shag BURGEMEESTER SCHILDERDE OP BRUG Meer Duitsers werkloos Ex-gevangene herkent Stangl Nieuwe c.a.o. voor vleeswaren- industrie KINDEREN IN HUN SLAAP VERRAST Veel banditisme op Sardinië Eerste officier in Bondsdag Gelderseh Landschap koopt „Schaffelaar" en „Hoevelaken" TVvee jongens met hun bromfiets onder een auto V.S. geloven in komplot DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN 1 VERKEER Ruiters van J)e Vi est-V el uwe" vergaderden Vrouw van Kosygin ernstig ziek WEEK CEL VOOR 6 TRES-LEDEN Ontsnapt in een kogelregen Kiosk leeggeroofd uit voorzorg Onderzoek V.N. in gevangenissen in Zuid-Afrika Kunstdiefstal in Napels Informatie in het telefoonboek De ware shag-kenner ziet direct die lange draad en voelt hoe prettig Samson rolt. Hij proeft de pit en geniet van de zacht heid. Dat kan alleen maar halfzware Samson zijn: de koning van de shag! Als altijd lekker vers in het plastic pak. f 1,25. 1 Abonneert U U kent mij van de TV? en voordelig: Juweel rozijnenbrood 1.09 DINSDAG 7 MAART 1967 a 11 li Tn een razend snel tempo is Amster dam gisteren de trottoirbanden op de meeste bruggen geel gaan schil deren. Burgemeester Van Hall was de eerste die de verfkwast ter hand nam. Hij had een brug over de Oudezijds Achterburgwal als werkterrein uit gekozen. Hij was in gezelschap van de wethouders De Wit, Tabak en Hamm. Langs de geel geverfde trottoirbanden mag nu niet meer worden geparkeerd. NEURENBERG De werkloosheid in West-Duitsland is in februari met 52.400 gestegen tot 73.600, een record voor de laatste reven jaar en 8,1 pro cent van de arbeidende bevolking. Het aantal werknemers dat verkort werkt, steeg van 240.000 in half januari tot 343.700 eind februari, hetgeen onge kend hoog is voor de naoorlogse perio de. Onder de werklozen bevinden zich 31.800 buitenlanders, onder wie 10.100 Italianen, 5.800 Grieken, 5.600 Turken en 4.000 Portugezen. Het aantal werklozen 534.200 man nen en 139.400 vrouwen was het drievoudige van een jaar geleden. Het zwaarst getroffen zijn de bouwvakkers van wie er 200.200 als werkzoekenden staan ingeschreven, of 146.800 meer dan een Jaar geleden. Dit is ten dele te wij ten aan het. ongunstige weer. Het aantal vacatures steeg de vorige maand evenwel met 20.500 tot 275.500, of ongeveer de helft van een jaar ge leden. BRASILIA Stanislaf Szmajner, een Poolse overlevende van het concentra tiekamp Sobibor, die op het ogenblik in Brazilië woont, heeft bij een confronta tie met Franz Stangl tijdens het week einde de nazi-oorlogsmisdadiger for meel herkend als de voornaamste ver antwoordelijke voor de liquidatie van 700.000 Joden. Szmajner, die destijds zestien jaar was, verklaarde tegenover de Brazi liaanse politie, dat Stangl er veel zorg aan besteedde het kamp niet het aan zien te geven van een gevangenis of een vernietigingsoord. Hij ontving de gevangenen vriendelijk maar bereidde terstond het vernietigingsprogramma voor. Hij leidde de Joden in groepen speciale kamers binnen waar zij stier ven door de uitlaatgassen van motoren of door het gas Zyclon B. De lijken werden vervolgens collectief verbrand en dé as werd in gemeenschappelijke graven gegooid. UTRECHT Ondernemers in de vleeswarenindustrie zyn voortaan ver plicht contact op te nemen met de vak bonden in geval van bedrijfssluiting of reorganisatie. Dat is bepaald in de nieu we c.a.o. voor de 16.000 werknemers in deze bedrijfstak. Het contract voorziet verder in een loonsverhoging van vier procent per 1 januari en een van anderhalf procent per 1 juli. Vrouwelijk fabriekepersoneel zal in het vervolg hetzelfde loon krijgen a*ls mannen die gelijkwaardig werk doen. De tweede gemeenteklasse is afgeschaft. De uitkering ineens van 350 gulden bij het behalen van het vakdiploma is vervan gen door een toeslag van 25 gulden per kwartaal. BONNEVILLE (Frankrijk) Bij een brand in een kindertehuis zijn gisteren 18 kinderen om het leven gekomen en 33 kinderen gewond geraakt. Het dodencijfer steeg tot 18 toen nog twee verkoolde lichamen werden gevonden in de puinhopen van het ge bouw, en een van de gewonde kinde ren in het ziekenhuis overleed. De kinderen, die tussen de acht en 16 waren, stonden onder voogdij van het departement Haute-Savoie. Som mige kinderen waren wezen, andere hadden ouders die beiden werkten. De brand, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld, verteerde het uit de 13e eeuw daterende klooster en kon pas na vijf uur door de plaatselijke brandweer onder controle worden ge bracht. De overlevenden zijn in de loop van de middag voor een appèl bijeengebracht op het plein van het stadhuis. Er deden zich hartverscheurende to nelen voor. De overlevenden zullen in andere in richtingen in de streek worden onderge bracht. Velen verkeren in een zenuw crisis. De brand is ontstaan in de ziekenzaal. Alle zieke kinderen konden worden ge red. Het vuur breidde zich zo snel uit dat de meeste slachtoffers in hun slaap zijn gestikt. Van de overlevenden vlucht ten velen in hun nachtkleding over de bevroren velden. Een meisje sprong met haar tweejarige zusje in de armen uit het raam. Beiden overleefden de val. CAGLIARI Niettegenstaande een grote uitbreiding van de veiligheidstroe pen op Sardinië, duren de geweldple gingen op het eiland voort. Zondag drongen vier jongemannen een tabaks winkel binnen te Caletta aan de oost kust. Toen zij op verzet stuitten, scho ten zij de eigenaar en een klant dood en namen de vlucht. Bij toeval werden zij enkele uren later door een politie patrouille aangehouden. In het zuiden van Sardinië ontstond zondag een hevige schietpartij tussen bandieten en politiemannen. Een ge wonde bandiet werd aangehouden. BONN Voor het eerst heeft een Westduitse officier in actieve dienst zit ting gekregen in de Bondsdag. Het is luitenant-kolonel Leo Ernesti, die de zetel van de onlangs overleden CDU-afgevaar digde Heinrich Wilper inneemt. De CDU-fractie had al een militair van la gere rang in haar midden, de sergeant majoor Hermann Stahlberg, die ook nog in actieve dienst is. BARNEVELD De Stichting Het Gelderseh Landschap is eigenaresse geworden van het landgoed De Schaffe laar te Barneveld. Mevrouw J. L. A. Clifford Cock-VanBreugel, Baronesse v. Nagell, was eigenaresse van het land goed, waarvan de geschiedenis terug gaat tot in de vijftiende eeuw. De be langstelling van de stichting gaat voor al uit naaf het zogenaamde Sterrenbos, de prachtig afwisselende beplanting van het parkbos met de waterpartijen, aan gelegd in de stijl van Lodewijk XIV en een drassig terrein dat van weten schappelijke waarde is. Het op het on geveer 90 ha groot zijnde landgoed domineerde kasteel De Schaffelaar zal in de nabije toekomst een passerende bestemming krijgen. Een en ander zal in overleg et de gemeente Barneveld geregeld worden. Het bestuur van de stichting heeft eveneens besloten tot aankoop van het landgoed Hoevelaken. Dit landgoed, waarvan het landhuis enige tijd gele den is verkocht, beslaat een oppervlak te van ongeveer 75 ha. De stichting heeft tot aankoop esloten onder het voorbehoud dat het rijk en de provin cie het geheel zullen subsidiëren, ter wijl de gemeenten dienen bij te dragen in de exploitatiekosten. Wat dit betreft kon een zegsman van de stichting mee delen dat de verwachtiingen optimis tisch zijn. BUNSCHOTEN Op het rijwielpad langs de weg Bunschoten - Amersfooort is maandagmiddag een bromfiets met twee scholieren uit Bunschoten aange reden door een personenauto, die de weg opreed zonder voorrang te verle nen. Beide jongens werden ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Amers foort gebracht, waar een van hen, de 16-jarige J. Vermeer, overleed. 0 Maandagmiddag is een driejarige jongen op de hoek van de Louis Pas teurstraat en de Van de Beltstraat in Schalkwijk (Haarlem-Oost), door een achteruitrijdende vuilnisauto overre- reden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, is de jongen overleden. WASHINGTON 59 van de honderd Amerikanen geloven dat er meer ach ter de moord op president Kennedy steekt dan algemeen bekend is, zo blijkt uit een opiniepeiling. Het Amerikaanse publiek heeft er vrede mee, dat het wa re verhaal van de moord nooit be kend zal worden en gelooft dat het weinig of geen nut heeft het onderzoek te heropenen. 58 procent is tegen een nieuw onderzoek, 27 procent voor en 15 procent heeft geen oordeel. Van de 77 procent die er zeker van is dat Lee Harvey Oswald de president doodschoot, is 44 procent van mening, dat Oswald deel van een groter kom plot uitmaakte. 35 procent meent dat hij op eigen houtje handelde en 21 pro cent heeft geen oordeel. BARNEVELD Onder voorzitter schap van de heer H. W. Bouwman werd maandagavond in café restaurant „De Bonte Koe" te Barneveld een eer druk bezochte jaarvergadering gehou den van het streekverband van lande lijke ruiters „De West Veluwe". heer J. v. d. Brink wees in zijn jaar verslag op het geslaagde indoor con cours hippique van het afgelopen jaar. ging met circa 10 pet kon door een zuinig beheer nog een batig saldo ver kregen worden, het ledental van het streekverband is weer toegenomen door de oprichting van een L.R. „De Randmeerruiters" uit Hierden. De penningmeester van het „Gouden Ei", de heer A. van Engelen kon een gunstig geluid laten horen, want ook dit jaar kon een bedrag aan de reserve worden toegevoegd. Hij wees en met hem meerderen p de grote post die moest worden uitgetrokken vpor de be taling van de vermakelijkheidsbelas ting aan de gemeente Barneveld. In to taal kost het concours ruim f 27.000, en bij stijgende kosten zal dit spoedig f 30.000,zijn. Uitvoerig werd gespro ken over hhet bouwen van een binnen- manege, hetgeen gesuggereerd was door burgemeester Van Diepeningen op de receptie bij het laatste concours „Het Gouden Ei". Uit de laatste bespreking met het college van B. en W. is aan het streek verband gezegd „Kom met een voor stel". De plaats waar deze sporthal ge bouwd moet worden is nog niet bekend, van „Het Gouden Ei", bestaande uit de heren H. W. Bouwman, J. v. d. Brink, A. Engelen, J. H. Ramshorst, J. Roe- lofsen, J. van Ginkel en Moens zagen hun inarindaat hernieuwd met algemene stemmen. De heer Engelen gaf een nadere uit eenzetting van de te verrijden provin ciale kampioenschappen. Dit zal niet meer geschieden door achttallen e.d. maar door een combinatie van achttal len, dressuur en springen n vereni gingsverband. De eerste streek wedstrij den worden gehouden op 15 april en 6 mei. Tenslotte werd het bestuur ge machtigd eventueel een reglementswij ziging voor te stellen. MOSKOU Mevrouw Klaudia Kosy gin, de vrouw van de Russische pre mier, ligt al drie weken in een zieken huis. Haar toestand geeft reden tot ernstige bezorgdheid. AMSTERDAM Tot een week on voorwaardelijke gevangenisstraf ver deelde het Amsterdamse gerechtshof gisteren in hoger beroep zes leden van het Utrechtse studentengezelschap Tres Faciunt Collegium. Zij waren op 10 april 1965 betrokken b(j een inwijdings ritueel met een roetkap waarbij de 20- jarige student jhr. I). L. L. Rutgers van Rozenburg uit Zeist omkwam. Een zevende lid van Tres, dat door de Utrechtse rechtbank was vrijgesprp- ken, werd ontslagen van rechtsvervol ging. Vijf van de overige zes leden wa ren toen veroordeeld tot een boete van tweeduizend gulden, de zesde tot een van duizend gulden. In hoger beroep had de procureur- generaal tegen alle zeven vijfduizend gulden boete geëist en een voorwaarde lijke gevangenisstraf, variërend van 2 tot 12 weken. De veroordeelden zijn de 26-jarige Utrechtse student jhr J. C. F. von M., de 30-jarige ambtenaar mr. M. L. L. E. baron De L. uit Den Haag (beiden wegens mishandeling van jhr Rutgers van Rozenburg), de 23-jarige Utrechtse student Ch. F. de L. M., de 26-jarige ambtenaar mr W. O. baron B. van S. (wegens mishandeling van de 21-jarige student A. R. baron Van Heemstra), de 23-jarige Utrechtse student F. J. J. F. (wegens medeplichtigheid) en de 31- jarige Rotterdamse advocaat mr L. J. R. (wegens mishandeling van de 20-ja- rige student jhr D. J. de Brauw). BRUNSWIJK De Beierse grenspo litie heeft bekendgemaakt dat zondag een 27-jarige Oostduitse vrachtwagen chauffeur en zijn 23-jarige verloofde on gedeerd naar Westduits grondgebied zijn ontkomen onder een regen van ko gels die door Tsjechische grenswachten op hen werd afgevuurd. De politie zei dat de man en de vrouw er de voorkeur aan hadden ge geven hun geluk via Tsjecho-Slowakije en niet direct vanuit Oost-Duitsland te beproeven. In het afgelopen weekend zijn nog drie andere Oostduitsers over de Beier se grens naar West-Duitsland gevlucht. De politie bericht verder dan een dronken 24 jaar oude Beierse hoefsmid over de prikkeldraadversperringen van de Oostduitse grens is geklommen. De man kwam terecht in een communis tisch mijnenveld maar gewaarschuwd door geschreeuw van Westduitse grens wachten liep hij niet verder maar klom ongedeerd weer terug over het prikkel draad. STOCKHOLM In alle gemoedsrust heeft in het weekeinde een jonge man inBorlange in Zweden de inhoud van een kiosk (sigaretten en tabaks- artikelen) in zijn auto geladen. Nieuwsgierige voorbijgangers vertel de hij ter geruststelling: ,J)e politie is bang, dat in de komende nacht in deze kiosk wordt ingebroken. Daarom breng ik deze spullen, bij wijze van voorzorgsmaatregel, maar vast in veiligheid". En de jongeman, hij ging door met inladen. Maar de eigenaar van de kiosk kon eerst veel later aan het rekenen slaan om de waarde van de „uit voorzorg" weggenomen artikelen vast te stellen. Hij is gekomen tot een be drag van, in Nederlands geld uitge drukt, ongever 8000 gulden. GENèVE De V.N.-commissie inza ke de rechten van de mens heeft be sloten een aantal deskundigen aan te wijzen om een onderzoek in te stel len naar beschuldigingen over kwelling en slechte behandeling van gevange nen in Zuid-Afrika. In een resolutie zegt de 32-landencommissie dat de groep, samengesteld uit juristen en ge vangenisfunctionarissen, gegevens dient te krijgen en getuigen moet horen. De commissie deed een beroep op secreta ris-generaal Oe Thant de Zuidafrikaan- se regering -met spoed de ernstige be zorgdheid van de commissie over te brengen. k NAPELS Uit 't nationale museum te Napels is een .marmeren kop van een Hermes-beeld gestolen. Het mu seum is een der belangrijkste op ar cheologisch gebied in Europa. Het heeft een grote collectie kunstvoorwerpen die in Pompeii en Herculaneum zijn opge graven. Het kopje is 12 cm hoog en is van een marmeren zuil van 70 cm hoog afge rukt. Het zuiltje stond op de eerste verdieping. De diefstal is rond het mid daguur gepleegd. Enkele honderden bui tenlandse en Italiaanse toeristen heb ben het museum voor de middag be zocht. Het Hermes-kopje dateert uit de eer ste eeuw van onze jaartelling. Deskundi gen schatten dat het gestolen voorwerp op de open markt een half miljoen lire (3.000 gulden) zal opbrengen. De artis tieke en historische waarde wordt ech ter veel hoger geraamd. Teneinde buitenlanders, die in de Bondsrepubliek Duitsland op zoek zijn naar organisaties voor 't vreem delingenverkeer behulp zaam te zijn, heeft de Deut sche Zentrale für Fremden- verkehr aan het Bondsmi- nisterie van Posterijen voorgesteld in de telefoon gidsen deze organisaties ge lijkluidend te vermelden. De Posterijen hebben dit voorstel aanvaard en in de telefoongidsen zal men de gezochte organisaties in de toekomst onder „Tourist- Information" kunnen vin den. Pittige SAMSON SHAG veelgevraagde zachte halfzware shag IETS GOEDS, Groots-gestreept overhemd met button-down (jeweetwel, van» die knoopjes) Jaar overheen een velours sweater Draag je natuurlijk een zwarte broek bij. Deze is van Terlenka en kost QQ met riem maar Deze aanbiedingen gelden tfm zaterdag a.s. Denkt u ook: „Brood is brood", net als ik vroeger? Ontdek dan óók Juweel brood. Brood opz'n broodst, zó lekker dat je 't haast zónder beleg zoudt eten (maar alle belegsmaakt er dubbel zo lekker op!) Dat brood is een belévenis. Vraag gauw naar dat lekkere hap- smul brood en merk hoe mals, hoe ovenvers het blijft van het eerste hapje tot het laatste kapje!

De Vallei | 1967 | | pagina 10