Veenendaals dagblad Nu prof. Beel informateur Wie komt er in het Catshuis? Buiten Rotterdamse kathedraal gaat dicht Bureau voor „priesters en religieusen in nood GARRISON VERHOORT NOG- EEN VERDACHTE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Waarschijnlijk wegbereider voor premierschap mr. Biesheuvel Velen lijden onder grote spanningen Vlissingen „wol-haven" Bespoediging vorming kabinet op basis van akkoord-Zijlstra Winkeldief had thuis magazijn Zuidelijke wind Ambassadeur Y.S. in Vietnam wil aftreden KAMPIOENEN HIELDEN RACE Lot Soekarno wordt beslist in weekeind Wilg Kiesinger in Berlijn Aanvaardbaar Linkse eenheid in Frankrijk r'" Vertrouwen 99 CRISIS Dochter voor Soekarno Zaak-Kennedy doorgezet Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaai, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG 7 MAART I967 4le JAARGANG Aan het informatiewerk van prof. Zijl stra is sinds gisteren een einde ge komen. Men moet nu wel aannemen dat hij definitief een streep heeft ge zet onder zijn veeljarige politieke loopbaan. Straks, als een nieuw ka binet zal zyn gevormd, zal hij z(jn beide portefeuilles overdragen en zal hij zich terugtrekken in wat hij het liefst doet als financieel-econo- misch vakman zijn vak uitoefenen. President van de Nederlandsche Bank is een functie die voor hem bij uit stek geschikt is. Vriend en vijand van deze Friese anti-revolutionair zullen dit politieke afscheid betreuren. In prof. Zijlstra zag de kiezer een stuk Nederlandse degelijkheid: degelijkheid als mens, degelijkheid als vakman, degelijk heid als politicus. En degelijkheid Ls een eigenschap die men in Neder land toch altijd nog meer waardeert dan spectaculair optreden. De stem menwinst die de anti-revolutionairen behaalden was voor een niet gering deel aan Zijlstra te danken en deze winst toonde aan dat men hem graag als premier had willen behouden. Dit is dus niet gelukt: om persoonlijké redenen zet prof. Zijlstra een streep onder zijn politieke carrière. Het is jammer, maar men moet het deze man gunnen dat hij zijn vakliefde trouw kan blijven. In een functie trouwens waarin hij nog veel voor ons land zal betekenen. Intussen roept deze gang van zaken toch wel vragen op. De overeenstem ming tussen de „vier zonder rood" blijkt voor een niet onbelangrijk deel een blijk van vertrouwen te zijn ge weest in de persoon Zijlstra. En een tweede Zijlstra, een tweede man in wie men zo algemeen vertrouwen stelt, blijkt er niet te zijn. De grote K.V.P. kan zo'n „topman" niet leve ren, een liberale premier is niet goed denkbaar (men heeft daar trouwens ook niet zo'n man beschikbaar) en zo komt men terecht bij de anti-revolu tionaire fractievoorzitter mr. Bles heuvel. Niet zozeer omdat hij zo'n topman zou zijn maar omdat hij, als Zijlstra, anti-revolutionair is. Laten we dit voorop stellen: we heb ben in mr. Biesheuvel alle vertrou wen. Hij is een zeer verdienstelijk bi v^indsman, een man ook die leiding kan geven en die integer is. Maar hij zal nooit een greep kunnen hebben op het sociaal-economische beleid van 'n eventueel door hem te vormen kabi net, zoals men die van Zijlstra had kunnen verwachten. Allereerst al niet omdat hij geen econoom is en in de tweede plaats niet omdat nu de functies van minister van Financiën en van Economische Zaken belangrij ker gaan worden dan die onder Zijl stra zouden zijn geweest. Aan deze twee functionarissen zullen nu hogere eisen moeten worden gesteld dan wanneer een econoom van formaat als prof. Zijlstra aan de top zou heb ben gezeten. De conclusie kan dan ook geen andere zijn: het wegvallen van de ene man Zijlstra maakt de politieke constella tie duidelijk moeilijker. En dat demon streert de zwakte van ons huidige parlementaire systeem. De vraag wie er in het Catshuis komt is belangrijk het antwoord daarop mag niet af hankelijk zyn van allerlei politieke toevalligheden. TTit het zilver van de wilgekatjes, die we van onze eigen boerenwal mee naar huis brachten, brak na weinige dagen in de warme kamer reeds het stofgpud door de zijdezachte bolletjes, zodat we dit ontluiken nog beter kon den volgen, dan in de vrije natuur. Daar is echter alles veel weliger en overvloediger; de twijgen kunnen er zich onbelemmerd naar de zon strek ken en Freija, de lentegodin, glimlacht wel over de tuin met de krokusjes en akonieten, maar haar kinderen bin nenshuis niet bereiken. We hebben 't met onze bescheiden pluk nogal ge troffen, want we haalden de katjes van een mannelijke struik; vrouwelijke ontspruiten grijs en stekelachtig aan andere en moeten wachten, tot bijen, hommels en vliegen wat leven bren gend stof stuifmeel van een buurman aandragen. Daarom is het op mooie, zonnige dagen een hele drukte op en om het gouden gewas. Wie deze vrolijke sfeer bij de gulden pronk aanschouwt, kan zich moeilijk realiseren, dat de wilg altoos een symbool van droefheid en sombere herinnering is geweest. Zaten aan de rivieren van Babel niet de ballingen van Israël, die wenend gedachten aan Sion, met de harpen gehangen aan de wilgen En werden niet de zusters van Phaëton in deze bomen veranderd, toen zi{ luide weeklaagden over zijn dood door een val uit de zonnewagen In „Hamlet" verdrinkt Ophelia in het water, waarin het grijze wilgelover zich weerspiegelt en Christus bracht zijn laatste uren in de hof van Gethse- mané door en gedachtig hieraan liet de boom voortaan droef de takken hangen. 7-3-'67 A. B. WIGMAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prof. Beel is informateur. Hij moet de vorming van een kabinet bespoedigen. Dat dient te gebeuren op grond van het akkoord dat prof. Zijlstra met de vier fractievoorzitters heeft bereikt. De nieuwe informateur, die gisteravond twee uur lang bij de Koningin op Soestdijk is geweest, heeft toegezegd dat hij zijn advies op korte termijn zal uitbrengen. De algemene verwachting was gisteravond dat hij de weg zal effe nen voor de anti-revolutionair mr. Biesheuvel als premier. Het optreden van prof. Beel, de ne gende maal bij kabinetsformaties, is een gevolg van het-feit dat de adviezen die de fractievoorzitters gisterochtend aan de Koningin hebben uitgebracht, niet eenstemmig luidden. Iets anders was trouwens ook niet te verwachten. De KVP'er, drs. Schmelzer en de chris- telijk-historische fractievoorzitter mr. Beernink zullen mr. Biesheuvel hebben genoemd als de meest aangewezen for mateur en aanstaande premier. Deze zal ongetwijfeld van zijn kant de naam van drs. Schmelzer hebben genoemd, zo als ook de liberaal mr. Toxopeus dit moet hebben gedaan. De KVP zit nog steeds met de moei lijkheid dat zij, hoewel zij nog steeds de grootste partij in den lande is, geen ge schikte en bekwame minister-president kan leveren, zodat drs. Schmelzer wel genoodzaakt is om met iemand uit een andere partij te komen. Dan is mr. Biesheuvel, als de man met de meeste recente ervaringen op be stuursgebied en bovendien politiek nauw gelieerd met prof. Zijlstra voor hem 't meest aanvaardbaar. Voor mr. Beernink zal ook de politie ke verwantschap tussen de beide pro testantse partijen ondanks alles toch 'n factor zijn geweest. Mr. Biesheuvel heeft zich in dit sta dium blijkbaar niet als formateur be- schikbaar gesteld. Dat zou hij wel heb ben kunnen doen, indien htj er zeker van geweest was dat hrj door de andere drie zou worden aanbevolen wat niet het geval was. De enige overeenstemming tussen de vier fractievoorzitters bestond hierin, dat zij het erover eens waren dat het program-Zijlstra aan de nieuwe premier en de ministersploeg moest worden aan gepast. Daar geen van vieren door de anderen eenstemmig was aanbevolen, lag het min of meer voor de hand dat er een soort tussenfase zou worden ingelast. Prof. Beel moet dus nu met het ak koord van Zijlstra in de hand samen met de vier fractievoorzitters nagaan, wat zij daarin veranderd willen heb ben als een meneer X premier zou worden. Meneer X is dan in de gege ven omstandigheden mr. Biesheuvel. BERLIJN De Duitse Bondskanse lier Kurt Georg Kiesinger is in West- Berlijn aangekomen voor een parle mentaire werkweek. De Duitse Bonds dagcommissies en partijbesturen ver gaderen deze week in West-Berlijn. Oost-Duitsland heeft inmiddels bij monde van minister van Buitenlandse Zaken Otto Winzer de gebruikelijke protesten laten horen tegen deze parle mentaire activiteiten in West-Berlijn. Oost-Duitsland stelt zich op het stand punt dat West-Berlijn geen deel uit maakt van West-Duitsland. Het be stempelt de Bondsdagwerkzaamheden dan ook als provocaties, die de „vrij heid en veiligheid van Europa" bedrei gen. De parlementaire werkweek staat in verband met de zondag te houden ver kiezingen van een stadsparlement voor West-Berlijn. Het stadsdeel wordt nu geregeerd door een coalitie van so ciaal-democraten en vrije democraten. In 1963 kreeg de SPD 61.9 pet. van de stemmen. Verwacht wordt dat de par tij van burgemeester Heinrich Albert zondag een nog grotere overwinning zal behalen. NEW YORK Henry Cabot Lodge," Amerikaans ambassadeur in Zuid-Viët- nam, heeft verzocht omstreeks mei/ju ni van zijn functies ontheven te wor den, zo meldt de New York Times van daag. In een telegram uit Saigon, schrijft de Times, dat Lodge geweigerd heeftin het openbaar over zijn plannen te spre ken. De inlichtingen zijn verkregen van vrienden van de ambassadeur. „Volgens welingelichte zegslieden zoekt het Witte Huis koortsachtig naar een opvolger", gldus de Times. „Dit zoe ken blijkt veel moeilijker dan verwacht werd," aldus de zegslieden. „En daar om is de datum van vertrek voor de ambassadeur nog niet vastgesteld". De 65 jaar oude Lodge, is sinds aug. 1963 met een onderbreking van 13 maanden in 1964-'65 ambassadeur in Viëtnam. De waarschijnlijkste kandidaten voor de opvolging zijn de plaatsvervangende ambassadeur William J. Porter en ge neraal William C. Westmoreland, Ame rikaans opperbevelhebber in Viëtnam. PARIJS Bij de zondag te houden tweede verkiezingsronde in Frankrijk, zal per district slechts één linkse kan didaat gesteld worden. De leiders van de Franse communistische partij en de federatie van links, waarin socialisten en radicalen z(jn verenigd, hebben maandagavond na lang beraad hiertoe besloten. Kandidaat wordt de man die zondag de meeste stemmen heeft gekregen. In vijftien districten wordt hiervan afge weken. De lijst met namen zal pas la ter deze week bekend worden. Twee uur lang is prof. Beel gisteren op Soestdijk geweest. Daar de fractie leiders van de K.V.P., de A.R., de C.H.U. en de V.V.D. niet tot een een stemmig advies waren gekomen gaf de koningin aan prof. Beel de opdracht de formatie van een kabinet te be spoedigen. De nieuwe informateur staat voor de taak om bij de anderen, met name de liberalen, het vertrouwen te wekken en hun de waarborgen daartoe te verschaf fen, dat het heus wel zal lukken met mr. Biesheuvel, al heeft deze dan gedu rende de afgelopen vier Jaar in drie verschillende kabinetten gezeten. Overigens ontstaat wel de ietwat merkwaardige toestand dat er met prof. Beel wordt gepraat om mr. Biesheuvel premier te maken. Alle vier fractielei ders vinden dat het program moet wor den bijgeschaafd of misschien enigszins vertimmerd, maar dat gebeurt niet door degene die er straks mee moet werken, de aanstaande premier dus, maar door een bemiddelaar. De aanstaande premier Biesheuvel moet door prof. Beel dan blijkbaar wor den binnengepraat, zoals ze dat op Schiphol doen met een vliegtuig dat landen moet. ROTTERDAM De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft besloten de uit 1892 daterende kathe drale kerk van de heiligen Laurentius en Ignatius aan de Westzeedijk in Rotter dam definitief te sluiten. Een belang rijke rol bij deze beslissing heeft het feit gespeeld, dat de reparaties aan de kerk het gebouw wordt belaagd door zogenaamde „steenkanker" de laat ste jaren steeds talrijker en duurder werden. Voorts vindt de bisschop, dat er spra ke is van een wanverhouding tussen de grootte van de kerk en de uit driedui zend leden bestaande parochie. Boven dien valt een duidelijke ontvolking van de parochie te constateren, als ge volg van. het feit, dat in het Westzee- dijkkwartier talrijke huizen worden ge sloopt, waarvoor kantoorgebouwen in de plaats komen. Men verwacht, dat de definitieve sluiting van de kathedraal nog voor het invallen van de winter zal plaats heb ben. De parochianen zullen in het ver volg aangewezen zijn op de kleine Sa cramentskapel tussen de Eendrachts- weg en de Eendrachtsstraat. Het is overigens nog niet bekend wat er met de kerk zal gaan gebeuren en welke kerk in de toekomst de func tie van kathedraal zal gaan vervullen. DEN HAAG De Haagse politie heeft de 47-jarige Rotterdamse kantoorbe diende A. M. aangehouden, nadat de ze op heterdaad was betrapt bij het stelen van een jasje in een zaak in sportartikelen te Den Haag. Een huiszoeking in de woning van de man te Rotterdam gaf aanleiding tot het vermoeden, dat hij zich, sinds medio 1965, op grote schaal aan win keldiefstallen in o.a. Den Haag, Voor burg, Rotterdam, Schiedam, Amster dam, Haarlem, Deventer en Maas tricht heeft schuldig gemaakt. In zijn woning werden goederen aange troffen tot een waarde van tussen 15.000 en 20.000 gulden. Daartoe be hoorden o.m. boeken, koffers, fototoe stellen, filmmateriaal, bandrecorders, schrijfmachines, een klarinet, diverse klokken, waaronder antieke, tafelaan stekers, gouden ringen en grammo foonplaten. Het verhoor van de man, die voor soortgelijke feiten al eerder met de politie in aanraking is geweest, wordt voortgezet. UTRECHT De Nederlandse bis schoppen, de Stichting Nederlandse Priesters en Religieuzen en het Ka tholiek Nationaal Bureau voor de Geestelijke Gezondheidszorg hebben samen de stichting „Centraal Advies bureau voor Priesters en Religieu zen" in het leven geroepen, met het doel hulp te verlenen of doen verlenen aan personen, die in ver band met hun kerkelijk ambt of re ligieuze staat in nood verkeren. De hulp kan zowel op het pastorale als op het psychische en maatschappelij ke vlak worden gegeven. Het nieuwe adviesbureau wil niet de gehele zorg aan zich trekken. Het wil bevorderen, dat hulp, die al ge boden wordt, zo effectief en deskun dig mogelijk wordt gegeven. Het zal, waar nodig, aanvullend werken en bovendien zal het regionale of plaat selijke hulpverlening op gang bren gen voor zover daarvan onvoldoende sprake is. De eerste werkzaamheden zullen zich richten op de inventarisatie van de problematiek en de al aanwezige vormen van hulpverlening. Ook zal het bureau een begin maken met het zo goed mogelijk opvangen van de individuele nood. Daarna wil men zo spoedig mogelijk het overleg aanpak ken en de coördinatie van de reeds aanwezige maatschappelijke en pas torale helpende instanties. De gegevens, die uit al deze werk zaamheden naar voren komen, kun nen belangrijk zijn voor studie, ver der gaand onderzoek en voorlichting over de situatie van het priester- en kloosterleven en de noodzakelijke ver andering daarvan. Het bureau is opgericht, omdat het duidelijk werd, dat niet kan worden volstaan met hulp in de vorm van in dividuele adviezen, nu er sprake blijkt te zijn van een meer algemene crisis in de beleving van het pries terambt en de religieuze staat. De verantwoordelijke zielszorgers, psy chiaters, psychologen en sociologen vonden, dat het tijd werd, dat dieper- gaande en deskundiger hulp werd ge boden De ervaring is, dat het huidige leef- en werkmilieu van de priesters ernstige spanningen kan oproepen, die bij velen nog worden versterkt door het celibataire leven. Bovendien blijken priesters en religieuzen vaak met opgewassen tegen de druk die wordt veroorzaakt door de snelle ver anderingen in de functiebeleving en de geloofssituatie. Een gedeelte van de uittredende priesters en kloosterlingen is het zo danig oneens met het huidige beleid van de R.-K. Kerk, dat zij het niet meer mogelijk achten deze kerk in hun ambt te vertegenwoordigen. Het Centraal Adviesbureau is ge vestigd aan ,de Frans Halsstraat 15 in Utrecht (tel. 19993). Tot directeur is benoemd N. J. M. Vendrik, pries ter van het aartsbisdom Utrecht. TOKIO De Japanse vrouw van president Soekarno,- Ratna Sari Dewi, heeft in het Keio universiteitsziekenhuis te Tokio het leven geschonken aan een dochter. VLISSINGEN. De aanvoer van ruwe wol uit Australië en Nieuw- Zeeland naar Europa zal voortaan plaatsvinden via de haven van Vlis singen. Het besluit daartoe vindt zijn oorzaak in het lage liggeld en de lage lossingskosten en ook de gun stige ligging ten opzichte van het achterland. De aanvoer vond eerst plaats via Antwerpen en Genua. NEW ORLEANS De openbare aanklager van New Orleans heeft een voor malige medewerker van Clay L. Shaw gedagvaard. De man, J. B. Dauenhauer, moet zich melden op het bureau van de openbare aanklager Jim Garrison om te worden ondervraagd in verband met het onderzoek naar het volgens Garrison bestaande komplot om president John F. Kennedy te vermoorden. Het is de vijfde dagvaarding die Garrison in verband met het onderzoek dat nu vijf maanden aan de gang is, heeft uitgevaardigd. Van de gedagvaarden is alleen Shaw gearresteerd, maar inmiddels op 10.000 dollar borgsom vrijgelaten. Z(jn zaak wordt op 14 maart voorlopig behandeld. TURKU (Finland). De Europese rallykampioen Rano Aaltonen, heeft met zijn wagen een wedstrijd ge reden tegen de wereldkampioen skiën Kalavi Hakkinen. Aaltonen won de wedstrijd met een zeer klein verschil. Dauenhauer is boekhouder van een maatschappij van onroerend goed, die een kantoorgebouw van 5 verdiepingen Ijheert, genaamd The Trade Mart. Shaw is directeur geweest van The Tra- de Mart. Dauenhauer is vanaf 1946 bij Shaw in dienst geweest, nadat beiden in de tweede wereldoorlog als officier samen hadden gediend in Frankrijk. Lee Harvey Oswald, volgens de com missie-Warren de moordenaar van Ken nedy, heeft in de zomer van 1963 bij het oude gebouw van The Trade Mart pamfletten uitgedeeld tegen de Ameri kaanse politiek inzake Cuba. Shaw heeft verklaard, Oswald nooit te hebben ge zien of gesproken en ook nooit iemand te hebben gesproken die hem kende. Garrison heeft verklaard dat in sep tember 1963 Shaw, Oswald en de free lance-vlieger David W. Fecrie in de wo ning van de laatste een komplot heb ben gesmeed om president Kennedy te vermoorden. Shaw heeft echter ver klaard Ferrie nooit te hebben ontmoet. Ferrie is op 22 februari overleden, tijdens het onderzoek van Garrison. Volgens Garrison was het zelfmoord, hoewel de lijkschouwer een natuurlijke doodsoorzaak constateerde. Dauenhauer is in gezelschap van zijn advocaat meer dan een uur onder vraagd door medewerkers van Garrison. De advocaat heeft verklaard dat zijn cliënt tot het uiterste medewerking ver leend heeft. DJAKARTA Het Indonesische volks congres ls vandaag In buitengewone zitting bijeengekomen voor een histo risch besluit over het lot van presi dent Soekarno. De 653 leden van het Congres zullen moeten beslissen over een resolutie, waarin voorgesteld wordt de 65 jaar oude Soekarno van zijn ambt te ont heffen. Het besluit zal in het land zonder twij fel felle reactie opwekken. Bij het begin van de zitting verspreid den meer dan 300 felle anti-Soekarno studenten pamfletten, waarin de pre sident werd aangevallen. De militaire commandant van Djakarta, generaal-majoor Amir Machmud, die alle demonstraties heeft verboden, was zichtbaar ontstemd toen hij zag hoe zwaar bewapende soldaten op en neer liepen in de wandelgangen van de badmintonhal waar de zitting van het congres wordt gehouden. Soekarno is niet uitgenodigd het woord te voeren in de zitting van het Con gres, dat zal beslissen of hij ontsla gen moet worden dan wel kan aan blijven. Men verwacht dat een besluit over Soekarno zaterdagavond of zondag morgen wordt genomen. O MAASBRACHT Op de Maas is om half acht gisteravond een onderlosser met wijnsteen gekapseisd, waarbij de 43-jarige G. Musse uit Maasbracht is verdronken. Zijn collega J. Blom werd licht gewond, doch kon worden gered. X^en frontale zone die maandag ons land voorbijtrok, veroorzaakte tij delijk bewolking, maar het bleef over al droog. In de nacht passeerde een zwakke rug van hoge luchtdruk. Dit ging gepaard met opklaringen, waarbij de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot aan het vriespunt daal de. Hier vormde zich opnieuw mist. Deze mist ging plaatselijk over in lage bewolking. Morgen zal met een zuidelijke wind lucht uit Frankrijk worden aange voerd. De bewolking zal daarbij waar schijnlijk voor het grootste deel weer oplossen. Mogelijk kan er later op de dag plaatselijk een bui vallen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1