Zoltan Kodaly, was vader Hongaarse volksmuziek Mr. Polak blijft bij eis Tingel-Tangel vierde tienjarig bestaan Breughel verkocht Prins Bernhardfonds steunt filmmuseum Zanger Nelson Eddy overleden KNTV protesteert tegen afbreken van „De Harmonie" Kamermuziek Nieuwe generatie RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE OERM TELEVISIE T.V. LANGENBERG Johnny Hart ZOET Flauw Reorganisatie Duyvis DINSDAG 7 MAART 1967 JANET Thomas' mond ging wijd open van verbazing, zijn lange benen knikten en hij stond maar verstomd te kijken, met een grijns van het ene oor naar het andere. Janet moest nu lachen of ze wilde of niet, toen hij daar zo op zijn benen stond te zwaaien, zonder een woord uit te brengen. „Je hebt vast nog nooit eerder een kind gezien!" besloot ze. „Raak hem gerust maar eens aan, hij is spring levend, hoor." Thomas stak zijn vinger voorzichtig naar voren en raakte de wang van zijn zoontje. Het kind deed de ogen open en knipperde even. „Zie je dat", riep Thomas verrukt. „Wel ja, hij kent me al!" Samuel was een zoet kind en be zorgde zijn moeder weinig last. Hij was niet onrustig, huilde niet veel, maar gedroeg zich als een normale, gezonde zuigeling. Thomas kon hem nauwelijks een minuut met rust laten en misgunde zich de tijd dat hij bene den op de werf moest zijn. Het was hem een fiere vreugde zijn zoon in de armen te dragen, wanneer zij op zon dagmiddagen bij grootmoeder op be zoek gingen, op de heuvel. Janet liep dan wat langzaam naast hem, dank baar dat ze even van het vrachtje verlost was. Thomas liep met bedaar de passen en opgeheven hoofd en tel kens bleef hij even staan om zijn zoon aan een buurman te laten zien. Er werd dan heel wat afgesold met het kind en Janet was hoogst verwon derd over al dat getroetel. Want ze wist dat de jongen het liefst alleen in zijn nestje lag en het gelukkigst was als hij in het bad naakt in haar ar men spartelde. Maar Thomas was week als was in alles wat de kleine Samuel betrof. Als Janet het kindje 's avonds ontkleedde en hij zijn gebal de vuistjes in de lucht stak, zag zijn trotse vader hierin een bewijs van kracht. „Kijk eens, Jennie, wat een spieren in zijn armen! Wat zal de jon gen later met de zaag te werk gaan!" Zo ging het eerste jaar voorbij, geluk kig en tevreden met zijn drieën. In het najaar van 1831 werd oom Coombe bedlegerig tengevolge van reumatiek. De hele last van het be drijf kwam nu op Thomas neer. Hij be gon verbeteringen in te voeren, waar hij maar kon. De glijbaan werd ver groot en de modder weggebaggerd, beneden aan het strand, zodat een groter type schepen veilig te water water kon worden gelaten. Stuk voor stuk kwamen de opdrachten binnen voor stevig gebouwde visserspinken en loggers, die een stormpje konden doorstaan. Thomas hield maar weinig vrije tijd over om met zijn zoon te spelen. Zij, die er in Plyn verstand van hadden, knikten en wezen op hem met een zekere trots en zeiden dat het een prachtig bedrijf was, dat Thomas op deze manier tot bloei bracht. Janet genoot ervan, de lof over haar man te horen, omdat de mensen in Plyn er altijd als de kippen bij waren kri tiek te oefenen op anderen. Samuel kroop over de vloer aan haar voeten of rolde zich op zijn rug heen en weer. Hij graaide met zijn handjes en keek met zijn verstandig gezichtje ernstig naar zijn moeder, die nu wel zag dat hij op zijn vader begon te lijken. Ja- net wachtte gewoonlijk 's avonds met hem naar bed te brengen tot Thomas thuis was. Dan werd hij in de keuken bij het vuur in zijn wiegje gelegd en gingen zij aan tafel, de dingen van de dag bepratend. „Die grote schuit schiet al mooi op, Jennie. Morgen vóór de middag ko men de planken er al op. Ik heb ple zier van dat materiaal, dat we een maand of tien geleden uit de bossen van Truan hebben gehaald." „Ik ben trots op je, Thomas. Ieder een is het er over eens dat je vlugger en beter werk levert dan oom Coombe ooit gedaan heeft." „Dat is allemaal voor jou en de jon gen, Jennie. Kijk hem daar eens lig gen met z'n lieve snuitje. Wie weet, niet zo heel veel jaren verder komt hij z'n vader helpen, is het niet m'n jongen?" Samuel lag te trappelen in zijn wieg en dacht er niet over te slapen. Luidkeels begon hij te huilen. Tho mas knielde naast het wiegje: „Kom, kom, Sammie, niet zo huilen, grote ke rel!" Hij drukte een kus op de gebalde vuistjes. „Stil maar jong-, stil maar! Je doet je vader verdriet met al dat geschrei!" Samuel brulde door tot zijn gezicht je paars-rood zag. Janet schudde glimlachend het hoofd, draaide het kind op zijn buikje en klopte het zachtjes op de rug. „Wat een drukte", spotte ze tegen haar man, „voor zo'n enkel broer tje!" Thomas zuchtte beschaamd. Zij had meer verstand van kleine kinderen dan hij. In de zomer van het volgende jaar, tijdens een paar natte, kille dagen, vatte oom Coombe kou en binnen 24 uur was de oude baas overleden. De scheepswerf zou nu van Thomas zijn. Een hele verantwoordelijkheid lag nu op de schouders van de jonge man. Hij was net 27 maar Thomas was volhardend en standvastig en hij was niet van plan zich te laten kloppen. Het leek wel of door deze nieuwe zorgen Thomas' jeugdige luchthartig heid, die altijd reeds door een natuur lijke ernst was getemperd, thans voor goed tot het verleden behoorde. Hij was nu een man aan wie niets jon gensachtig meer over was. Hij dacht in ponden, schellingen en stuivers én al beweerde hij dat hij alleen maar voor vrouw en kind werkte, hij zou de eerste zijn om toe te geven dat zij geen ogenblik in zijn gedachten kwa men wanneer hij naar het fiere bord keek, dat nu boven de ingang van de werf prijkte: „Thomas Coombe, Scheepsbouwer". Hij had nu reeds meer naam dan zijn oom ooit had verworven. Janet merkte de verandering wel, die over hem gekomen was, maar daar maakte hem volstrekt geen ver wijt van. Voor haar had de menselijke natuur geen geheimen. Zij aanvaardde deze verandering als iets, dat vanzelf sprak. Dat zijn werk nu nummer één geworden was, vond zij niet meer dan juist; ze zou op hem hebben neerge zien als hij het bedrijf zo sloffig op zijn beloop had gelaten als in de da gen van oom Coómbe. De werkelijkhe den des levens zag ze recht in de ogen en ze onderscheidde scherp echt van onecht. Kon ze de veranderde le venshouding voor zichzelf verklaren, dan treurde ze daar niet om en sloot er evenmin de ogen voor. Zij wist dat de liefde van Thomas voor haar echt en oprecht was en dat hij nergens an ders troost zou zoeken dan alleen bij haar. (Wordt vervolgd) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiin 3447. Professor Dubois schudde het hoofd en riep uit: „Je was dus al die tijd van plan om het juiste mo ment de kernstraal te gebruiken! Maar waarom speel de je dan zoveel toneel tegenover ons?" Arend grijns de breed. .Vanwege di gedachtenlezerij, prof! ALs ik jullie mijn voornemen kenbaar maakte, zou vroeg of laat een van ons zijn mond voorbij gepraat, of liever zijn hoofd voorbij gedacht hebben en had de Vijand ons te grazen genomen. Hoe minder wijs, hoe beter het was in dit geval. Het spijt me van de komedie, maar het heeft gewerkt, zo als je ziet!" Hij wees naar buiten, waar nog steeds een witte gloed hing op de plaats van het haltervormige reuzenschip. „Die zijn nu voorgoed onzichtbaar! En ik kan met geen mogelijkheid enig gevoel van medelijden voor die onbekende wezens opbrengen. Zij achtten zich zó oneindig ver boven ons verheven, dat zij niet eens de moeite namen om in nauwer contact te tre den. Wij waren alleen goed om hen naar onze planeet te brengen, waar zij dan wel even het heft in handen zouden nemen. Dat had een fraaie nachtmerrie kun nen worden." Arend nam z'n straalpistool op en hield 't Dubois voor. „Ja, ik hield jullie goed voor het lapje, hè? Ik kan dus altijd nog mijn geluk als toneelspeler zoeken, als ik eens het ruimtepak aan de wilgen moet hangen!" besloot hij tevreden. 6. „Precies!" zegt Rechter Tie. „Het feit dat dit ebbe- houten doosje versierd is met het teken voor lang leven mahkt het een leuk verjaardagsgeschenk. En kijk eens hoe fraai dat stukje jade is uitgesneden, dat is goed oud vakwerk! Jammer alleen dat iemand op het hout van de deksel een paar krassen heeft gemaakt." „Dat lijken wel letters", zegt Tsjiao Tai. „Ja, aan de linkerkant staat het teken voor „ingang" en dat daar aan de rech terkant lijkt wel voor „beneden", edelachtbare." Tsjiao Tai bekijkt het deksel aandachtig en zegt dan: „Neen, de krassen zijn gelukkig niet erg diep, edelachtbare. Ik ken een goede schrijnwerker in de benedenstad. Ik zal hem dit doosje brengen. Vanmiddag hebt u het dan weer terug, met het deksel keurig glad gepolitoerd." „Goed, neem het maar mee", zegt Rechter Tie. Als Tsjiao Tai op het punt staat het doosje in zijn móuw te steken zegt hij plotseling: „Hè, wat is dat nou?" Rechter Tie kijkt op. Tsjiao Tai houdt het doosje vlak tegen zijn oor en schudt het heen en weer. „Ik hoor iets ritselen!" zegt hij. „Och, dat is natuurlijk de kwitantie van de anti quair!" roept de rechter geërgerd uit. „Die heeft hij er in gedaan. Wacht, ik zal dat papiertje eruit halen." ROTTERDAM De wereldvermaar de Hongaarse componist Zoltan Kod&ly is in de nacht van zondag op maandag in zijn woning in Boedapest overleden Hij was 84 jaar oud. Koddly, na da dood van Bela Bartók in 1945 Hongarije's nationale componist, heeft zich in de eerste plaats verdien stelijk gemaakt voor zijn land als her ontdekker van de volksmuziek. Aan het begin van deze eeuw trok hij met zijn vriend Bartók door Hongarije en de na burige Balkanlanden en legde met be hulp van een Edison-grammofoon een schat aan volksmuziek vast. Die ont dekkingsreizen leverden voor een belang rijk deel de bouwstenen voor zijn com posities. Daarnaast zal Koddly onvergetelijk blijven door de verdiensten die hij zich voor het Hongaarse kinderlied heeft ver worven. In feite was Kodaly in de eer ste plaats een vocaal componist. In dat opzicht spreekt de befaamde Psalmus Hungaricus, die in 1923 de naam van de componist in de hele wereld beroemd maakte, duidelijke taal. Een veel ge speeld werk werd ook de orkestsuite uit het zangspel Hdry Jénos, dat in 1923 in première ging. Invloeden van de Hongaarse volksmu ziek weerspiegelen zich eveneens in sym fonische werken als de Dansen uit Ma- rosszék, de Dansen uit Galónta en de Variaties over het lied De pauw vloog op. In de jaren kort voor de Tweede Wereldoorlog schreef Kodaly belangrij ke werken als het Te Deum en het Con cert voor orkest. De enige symfonie da teert uit de laatste scheppingsperiode van de componist. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuim Op het gebied van de kamermuziek hebben zijn Duo voor viool en cello en de Solosonate voor vioolcello 'n plaats Sieto en Marijke Hoving met hun eerste lp. AMSTERDAM Een cabareteske jubileumspeech van de heer Schmelzer bij het tienjarig bestaan van Tingel- Tangel kwam niet uit zijn mond maar via een bandopname. Hij was gisteren door de politieke situatie verhinderd persoonlijk zijn gelukwensen aan het Amsterdamse cabaretgezelschap van Sieto Hoving aan te bieden. Niettemin zetten zijn woorden luister bij aan het feest. Velen uit de theaterwereld boden gisteren hun gelukwensen aan, onder wie Mies Bouwman, Nicolaas Wijnberg, Maria de Booy, Paul van Vliet, Jaspe- rina de Jong, Eric Herfst en anderen. Bij deze gelegenheid kon het jubile rend echtpaar de eerste langspeelplaat van Philips ontvangen die zeven num mers bevat uit zijn nieuwe programma „Zotten en wijzen". In een tegelijker tijd ten doop gehouden paperback van de uitgeverij Het Wereldvenster heeft Hoving een selectie samengebracht uit zijn elf programma's: „Tingel-Tangel" en „Niet voor lange tenen" (1957), „Zonder vijgeblad" (1958), „Lood om oud ijzer" (1959), „Hausse, Hausse hoe ra" (1960), „Gay Gay Sixties" (1961)? „Laat ze maar praten" (1962), „De hoogste tijd" (1963), „Je blijft lachen" (1964), „U had het nog nooit zo goed" (1965), en „Zotten en wijzen" (1966). Een voorwoord van Wim Kan treft raak de kern: „Een nieuwe cabaretge neratie werd geboren en groeide snel en voorspoedig op. Maar als zij eerlijk is zal zij moeten toegeven: Sieto en Marijke Hoving bouwden de kraamka mer! Het sociaal-politiek cabaret van Hoving die zelf de tekst schrijft kreeg velen in zijn ban zoals o.a. Lurelei, Pe- Pijn, Elsink, Shaffy, Gaaikema, Fiet en Frans Koster en Van de Merwe." De organisator van de huldiging, Wim lbo, memoreerde dat Hoving een geluk kige verwerking had gevonden van de oercabaretvorm van het Parijse Mont- martre en de inhoud van het Münchener „Lach und Schiessgesellschaft". Als dank bood het gelukkige en pro- duktieve cabaretechtpaar zijn gasten enkele nummers aan uit „Zotten en wijzen". BRUSSEL Tweè. herbergtaferelen van David Teniers zijn op een veiling in het Paleis voor schone kunsten in Brussel verkocht voor 19.500 en 10.500 gulden. Een landschap van Jan Breug hel bracht ook 19.500 gulden op, en 'n naakt van Permeke ging voor 4750 gul den weg. op het internationale repertoire veroverd. Kodély is nooit zo'n vooruitstrevend com ponist geweest als Bartók. Naar aard en wezen behoorde hij tot de laat-ro- mantici, zij het met een zeer eigen Hon gaars karakter. Hongarije verliest in hem niet alleen een belangrijk componist, maar ook 'n sleutelfiguur op het gebied van de peda gogie en de organisatie van het natio nale muziekleven. Kodély heeft zich nooit gemengd in Hongarijes politieke situatie van de naoorlogse jaren. Hij was in wezen een religieus man, die door zijn grote autoriteit boven de par tijen stond. AMSTERDAM Het Nederlands Filmmuseum In Amsterdam heeft de steun gekregen van het Prins Bern- hard Fonds bij de uitvoering van een project dat, gezien de beperkte midde len waarmee het filmmuseum moet werken, in verschillende fasen zal worden voltooid. Het museum heeft sinds jaren zijn filmbezit, nu zo'n 6 miljoen meter, on dergebracht in een grote filmkluis in Castricum (NH). Deze speciale afde ling van het filmmuseum kampt echter met een ontstellend ruimtetekort, waar voor een oplossing wordt gezocht. Op het landgoed Koningshof in de gemeen te Bloemendaal heeft het museum een pand kunnen krijgen waar nu de nieu we technische afdeling gevestigd zal worden. In de toekomst zullen hier o.a. de filmmuseumsecties expeditie, con trole, viewing, research, filmdocumen- tatie, herstel en conservering van films worden ondergebracht. Ook de nieuwe filmkluizen zullen op dit terrein worden gebouwd. Het Prins Bernhard Fonds heeft thans een subsidie gegeven voor de aanschaf van twee zogenaam de viewingtafels voor 35 mm en 16 mm filmfQrmaat. Het filmmuseum, dat deze tafels een uiterst waardevolle en red- dingbrengende aanwinst voor het mu seum acht, hoopt deze tafels in april in gebruik te kunnen nemen. ZOLTAN KODÓLY MIAMI BEACH De voormalige zanger en filmster Nelson Eddy is maan dag te Miami Beach in Florida overle den. Hij was 65 jaar. Zondagavond was hij op het toneel van een plaatselijke nachtclub getroffen door een lichte hersenbloeding. Aanvankelijk liet zijn toestand zich niet ernstig aan zien. AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Toonkunste naars-Vereniging heeft een schrijven ge richt tot burgemeester en wethouders van Groningen, waarin het getuigt van de ontsteltenis van alle leden over de voor genomen afbraak van het om zijn akoestiek zo beroemde concertgebouw „De Harmonie". Het is aldus de brief de vereni ging bekend, dat het gebouw thans eigen dom is van de Rijksuniversiteit te Gro ningen, doch ze verzoekt desniette min met klem, om in overleg met de cu ratoren der universiteit, de in cultureel opzicht zo fatale beslissing „De Harmo nie" aan het noordelijk muziekleven te onttrekken, ongedaan te maken. BH m HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Stereo: Lichte orkestmuz. 18.55 Gesproken brief uit Parijs. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Hersengymnastiek. 19.30 Liedjesprogr. 20.00 Nws. 20.05 Moet u 'ns horen: licht muz. progr. 20.45 Imp-Ulsen, ca- baretprogr. 21.15 Achter de muur, hoorspel. 21.50 Lichte gr. muz. 22.00 Wie Waagt, die zingt: intern, volks liedjes. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Ven ster op de hedendaagse muz. muzikale lezing. 23.30 Gevar. platenprogramma. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Country amd Western Express (gr.). 18.20 Uitz. van de Anti Revolutionaire Partij. Spreker: Mr. W. Kwadsteniet, secretaris van de ARP. 18.30 De Springplank: Jonge ar tiesten met orkestbegeleiding. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Conciliepostbus, lezing. 19.35 Geestelijke liederen. 19.45 Zoekend geloven: nieuwe katechismus voor volw. 20.00 Radio Kamerorkest en solisten: klass. en mod. muz. 20.50 Omroepdubbelkwartet: oude liederen. 21.05 Zij rekenen op U: gesprek met Mgr. A. Cuypers uit Columbia. 21.25 Viool en piano: mod. muz. 22.00 Kunst kroniek. 22.30 Nieuws. 22.40 Overweg- inf. 22.45 Gr.muz. 23.15 Context: 14- daags magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.45 Klass. gr.- muz. 23.55 - 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20 Schooltelevisie. NTS: 12.00-12.30 TELEAC: De detaillist als ondernemer (5). 18.45 Pipo de clown. 18.50 Nws. in 't kort. STER: 18.55 Reel. KRO: 19.00 Szeki Ballade: Hongaarse volksdans en -muz. 19.10 Batman, TV- serie. 19.56 STER: Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. KRO: 20.20 Ledigheid is des duivels oorkussen, luch tig progr. over vrijetijdsbesteding. 20.55 The avengers, TV-serie. 21.45 Vanavond in Nieuwpoort. 22.30 Epiloog. NTS: 22.35 -22.40 Journ. 23.00-23.30 Teleac: Kern fysica (21). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. NTS: 20.05 Mijn kinderjaren, progr. over de negerschrijver James Baldwin. 20.30 As en diamant, hoofdf. STER: 22.06 Reel. NTS: 22.10-22.25 Jour naal. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. en reportages. (7.30-7.35 Van de voorpag.). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.- muz. en reportages. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huis vrouw). 9.00 Romantische orkestwer ken (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Fluit, cello en klavecimbel: Franse barokmuziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 R.V.U.: Veranderde opvattingen over Menij .11.32 Pianorecital: klass. mu.z bejaardenwerk, door drs. J. J. van Mui jen. 11.32 Pianorecital: klass. muz. 11.50 Stereo: Gevar. gr.muz. 12.22 Voor het platteland, praatje. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Stereo: Tango- rumba-orkest en zangsolisten. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Weens Filharmonisch orkest (gr.): amus. muz. 13.50 Gesproken por tret. 14.05 Concert: A. Sopraan en pia no: mod. liederen; B. Pianorecital: mo derne muz.; C. Blokfluitrecital: oude muz. 15.00 Voor de jeugd. (16.00-16.02 Nws.). 17.00 Voor de zieken. 17.20 VARA-dansorkest en solisten. 17.45 Na kaarten in Praag: terugblik op de wed strijd Dukla - Ajax. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-be- richten. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr.). 7.30 Nws. 6.32 Lichte gr.muz. 7.40 Radiokr. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Operamuz. (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de huisvr. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Lichte gr.muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Variant: actualiteiten, reportages en veel muz. 13.30 Stereo: Metropole orkest: amus. muz. 14.00 De familie Leenhouts, hoorspel. NRU: Reportage voetbalwedstrijd Dukla Praag - Ajax. NCRV: 16.25 Gr.muz. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gr. muz. 17.35 Sopraan en piano: Liederen op Friese tekst. 17.50 Overheidsvoorlichting: Mens en samen leving. De heer G. A. W. v. Megen van het Min. van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk spreekt over de bureaus voor levens- en gezinsmoeilijk heden. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Ge varieerd muz.pr. (opn.) 10.00 Nieuws. 10.02 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00 - 11.02 Nws). 12.00 Nws. 12.02 Operette klanken (gr.). 13.00 Nws. 13.02 Actuali teiten. 13.05 Vrolijk platenpr. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.02 Li. muz. voor een Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Platenpr. voor de jeugd. 17.00 Nieuws. 17.05 Rhythm and blues. 17.35 - 18.00 Country and Western-muziek. DINSDAG 7 MAART 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van gisteren). 10.20 Act. en muz. 11.00 Docum. 11.45 Progr. over het wegverkeer. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45-17.55 Kin- derpr. 18.00 Nws. (Reg. progr.: 18.05 Act. 18.16 Weekoverz. 18.50 Zandmann. 19.00 Actualiteiten. 19.21 Film over le- kenjury. 19.59 Progr. overz. WDR: 18.05 Reg. nws. 18.10 Film. 18.25 Hier und heute. 18.50 Guten Abend. 19.10 Zu Gast in... Düsseldorf. 19.40 Feuilleton over Versailles). 20.00 Journ. en weerbericht. Aansl.: commentaren. 22.45 Filmreport. 23.55 Nws. DUITSLAND II 18.10 Nws., weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Sport. 20.30 De recherche waarsch.: film. Aan sluitend nws. 21.15 Politief. (Niet ge schikt voor jeugd, kijkers). 22.05 Cult, rubr. 22.35 Nws., weerber. en thema's van de dag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii iiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiL 6 - Zwijgend bracht Tekko zijn bezoeker naar de deur en ontmoedigd nam Prins Lum-Bia afscheid. „Nietsnut-" tige zoon van heerser over Pansjoerije groet hoogver heven heer Taks. Het mij spijten, dat gij niet willen helpen. Op verstrekkende snuggerheid nu met ledige han den naar verslagen vader in Pansjoerije terugkeren. Vaarwel!" „Ja, 't spijt me, dat ik u niet helpen kan of zo mijn waarde Prins, maar ik wel ook wel eens een poos je thuis zijn. Goede reis!" Tekko ging weer naar bin nen en hoewel het al lang bedtijd was, kon hij er toch maar niet toe komen om onder de wol te krui pen. Het idee, dat Prins Lum-Bia nu zonder hulp te rug moest naar China liet hem niet met rust. Hij ijs beerde de kamer op en neer en liet zich eindelijk in een leunsteul neervallen. „Het is toch wel heel erg jammer, dat die Prins Lum-Bia nu niet gekroond kan worden!' piekerde Tekko. „Maar waarom hij mij nu juist uitverkoren had om die vermiste parel op te spo ren is mij een raadsel. Enfin, die zaak is gelukkig al weer achter de rug en nu kan ik tenminste verder on gestoord van zijn rust genieten. Kom ik ga naar bed!" Tekko ging naar boven en was al gauw in diepe rust. Die nacht had Tekko allerlei dromen over China. Het geval Lum-Bia zat hem tóch aardig dwars. immiiimmiimiiiMiiimiiii iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimmimiimmiii DEN HAAG De Amsterdamse ad vocaat, aandeelhouder van de Exploita tie Maatschappij Scheveningen mr. R. J. Polak, wiens eis tot snelle verwisse ling van de aandelen E.M.S. in obliga ties gisterochtend door de president can de Haagse rechtbank werd behan deld, heeft al een succes geboekt. Ter wijl het kort geding nog aan de gang was deelde de Centrale Administratie Maatschappij, waarvan mejuffrouw P. Zwolsman de directie voert, mee dat de verwisseling van de aandelen E.M.S tegen obligaties C.A.M. pas na 1 mei mogelijk zal worden. De raadsman van de C.A.M., mr. A. E. J. Nysingh, lichtte dat voor de Haagse president toe. „De aandeelhou ders moeten een inzicht krijgen in de financiële situatie van de C.A.M. voor dat zij kunnen beslissen of ze hun aan delen willen verwisselen. Daarvoor is 'n emissieprospectus nodig en dat pro spectus moet steunen op een balans." Mr. Nysingh verbond daaraan een po ging tot overreding van mr. Polak: „Wacht nu eerst eens 1 mei af, zoals iedereen. Neem de eis terug en wees tevreden met het idee dat je versnel lend hebt gewerkt." „Dat plezier kan ik mijn tegenpleiter niet gunnen", was het weerwoord van mr. Polak, die zich normaal tegen de president bleef richten. „Er zijn al zo vaak datums genoemd. In 1965 is ook beloofd dat 16 februari 1966 de jaarstuk ken klaar zouden zijn, maar die kwa men toen pas in het najaar."s „Als men al de beloften en zoethou dertjes van de afgelopen tijd ziet, is het een beetje naïef om te veronderstellen dat ik op grond van het geloof van mijn tegenpleiter in zijn cliënten mijn eis zou intrekken. In deze hoek gebeuren de dingen alleen als de rechter ze ge last." Mr. Polak herinnerde er in dit ver band aan dat de heer R. Zwolsman in januari al had gezegd dat de zaak van de verwisseling rond was en dat ee E.M.S. zelf 18 november 1965 al een aanbod tot verwisseling had gedaan, waarvan nooit iets was terecht geko men. Mr. Nysingh ste.lde daar tegenover, zich zo opwindend dat zijn handen er van gingen trillen: „In dat vorige aan bod was de C.A.M. niet gemengd dus daar hebben we in dit kort geding, dat tegen de C.A.M. is aangespannen, niet mee te maken." Mr. Polak was wel bereid de door hem in zijn dagvaarding genoemde datum van 18 maart te wijzigen in 30 juni die mr. Nysingh had genoemd. Wel wilde mr. Polak daarbij vastge legd zien dat de eerste rentebetaling op 1 december 1967 gehandhaafd zou blij ven. Dat had mr. Nysingh echter al toe gezegd in een poging om aan te- geven dat er geen of slechts een gering finan cieel belang aan een snelle verwisse ling" is verbonden. De president, mr. G. Witsen Elias, zal op 13 maart laten weten of hij die be zwaren deelt dan wel mr. Polak de ze kerheid zal geven die deze vroeg met de woorden: „Als er geen veroordeling volgt, komt er niets van de belofte, dat is gebleken." AMSTERDAM, 6 maart De beurs begon de nieuwe week zeer stil. Er werd weinig omgezet en gebrek aan voldoende belangstelling of aanbod (het eerste was in de meerderheid) ver oorzaakte hier en daar nogal flinke koerswijzigingen. De hoofdfondsen lagen verdeeld met opnieuw een flauwe stem ming voor Koninklijke en Unilever verlies van ca. f 1,50 maar enige be langstelling voor Philips waardoor dit aandeel tijdens beurs ongeveer f 1 wist aan te trekken. A.K.U. veranderde niet veel maar Hoogovens kon nog 6 punten aantrekken. Het opnieuw op losse schroeven ge plaatste kabinetsberaad maakte op de beurs een vrij slechte indruk. Aan de belangstelling kon dat bepaald wel wor den gemerkt. Enig aanbod in een bijzon der dunne markt liet Sunres, Udenhout, Tilburgsche Waterleiding, R.V.S., Alge mene Bank Nederland en Wilton teruglo pen waartegenover echter een stijging stond van de Amro-Bank, Van der Grin ten en Spaarnestad, Drukkerij de Boer, Blaauwhoed, Wessanen, Erdal en Naar- den. Amsterd. Ballast kwam tot notering op 400% en Leeuwarder Papier op 272. De opvallende dividendverhoging heeft hier wel indruk gemaakt. Centrale Sui ker begon op 366 en eindigde via 369 op 362, ca. 10 punten beneden het vorige sterk opgeschroefde slot. De E.M.S. kwam niet onder de indruk van het be richt van de heer Zwolsman en verloor weer terrein. Bandoengsche Kinine was weer eens op retour. Ook de rest van de beurs vertoonde geen lijn. Japanlijnen waren in een dun ne markt 3 punten lager; K.L.M. volgde Wall Street met een winst van f 12. De obligatiemarkt kwam nauwelijks van zijn plaats. Ook hier was weinig belangstelling. De aandeelhouders Duyvis zullen dit jaar langer moeten wachten op het jaarverslag dan vorig jaar. Toen ver scheen het in april. Dit jaar zal het pas op zijn vroegst augustus kunnen worden. Dat komt doordat het boekjaar is verlegd van het kalenderjaar naar 'n „fiscaal" jaar, eindigend op 30 april, hetgeen verband houdt met de vorig jaar overgenomen fabrieken van Wilco Conserven in Assen. Duyvis heeft hier voor het eigen aandelenkapitaal van f 4,08 miljoen op f 4,68 miljoen ge bracht. AMSTERDAM, 6 maart. Contante prijzen: Londen 10.08110.094; New York 3.60Ï—3.614; Montreal 3.334— 3.333; Parijs 72.964—73.014; Brussel 7.254—7.261; Frankfurt 90.83J—90.884; Stockholm 69.864—69.914; Zürich 83.284- 83.334; Milaan 57.744—57.794; Kopenha gen 52.144—52.194; Oslo 50.444—50.491; Wenen 13.97113.98i; Lissabon 12.573— 12.594.

De Vallei | 1967 | | pagina 2