Oppositie is nog te zeer verdeeld NIEMAND OVERLEEFDE RAMP Convair neergestort; 37 slachtoffers Djakarta op kookpunt Over de grenzen Mossadeq Kredietgarantie voor Krappe" Krupp Rainier wint van Onassis Gaullisten veroverden al 62 zetels GEHEIME DIENSTEN WEER SLAAGS Kosygin: V.S. lieten kans op vrede lopen NADER BESCHOUWD Labour boos over standje van Wilson Na de eerste stembusronde in Frankrijk' Jong en verdacht van moord op neefjes Tsjombe bij verstek voor rechter SCHAMEL BETER Concertzaal in Brussel in brand Na onthullingen over C.I.A. Duitse juristen gedagvaard Johnson wil bij dienstplicht loten regering Duitse opgelicht Kater liep naar huis 700 km I Rode regering Kerala in Jonge vrouw viel baby's aan DINSDAG 7 MAART 1967 MONTE CARLO. Het hooggerechts hof van Monaco heeft vandaag de aan klacht van de Griekse reder Aristoteles Onassis, dat de Monagaskische regering met aandelen In een particuliere onder neming heeft gemanipuleerd, van de hand gewezen. Het hof wees de eis van Onassis en andere aandeelhouders af om een wet, waarbij nieuwe aandelen in de Société des Bains de Mer (S.B.M.) wer den gecreëerd en waardoor Onassis zijn meerderheid in de maatschappij moest afstaan aan prins Rainier, in stryd met de grondwet te verklaren. De maatschappij bezit het casino van Monte Carlo, vijf luxueuze hotels en een aantal andere toeristische trekpleisters. Vorig jaar juni nam de nationale raad, het parlement van Monaco, een wetsont werp aan, dat voorzag in het creëren van 600.000 nieuwe aandelen S.B.M. Prins Rainier gaf zijn steun aan een splitsing van de aandelen in de verhou ding van zes op vijf, waarmee Onassis zijn meerderheid kwijt raakte, hoewel hfl zijn belang vergrootte van 520.000 tot 624.000 aandelen. Onassis maakt een roridreis in de buurt van Zuid-Amerika en het is niet bekend wat zijn volgende stap zal zijn. De hoofdoorzaak van het tien jaar oude conflict is verschil van oordeel over de toekomst van het toeristenbedrijf in het vorstendom. Prins Rainier wil van Monaco een toeristencentrum voor de bovenste middenstand maken en zo doende meer mensen trekken, terwijl Onassis een van de rijksten ter we reld probeert Monaco te behouden als „speelweide" voor miljonairs. ROCKFORD, (Illinois) Verdacht van moord op twee 14-jarige neefjes is maandag in Rockford in de Amerikaan se staat Illinois een zeventienjarige jongeman aangehouden. De vermoorde jongens, Ronald John son en Wayne Mullendore, waren vorige week bij een muur in een park badend in hun bloed gevonden. De politie ver onderstelt, dat de jongens met hun ge zicht tegen de muur waren gezet al vorens zij waren doodgeschoten. KINSJA'SA Oud-premier Moise Tsjombe van Kongo is gedagvaard om te verschijnen voor een bijzonder mili tair hof in Kinsjassa om terecht te staan wegens onder meer hoogverraad en subversie. Hij kan ter dood veroordeeld worden. Naar verluidt bevindt Tsjombe zich in Madrid. Hij zal bij verstek worden berecht. Het hof bestaat uit dezelfde leden als het hof dat In mei vorig jaar de deel nemers aan het „pinkstercomplot" tot de strop veroordeelde. Samen met Tsjombe zal een aantal voormalige officieren van het Kongole se leger terecht staan. Zij worden be schuldigd van medeplichtigheid aan de rebellie van Katangese gendarmes in Kisangani van vorig jaar. Bij het aankondigen van het proces heeft de openbare aanklager Alidor Kabeya onthuld dat het onderzoek naar de omstandigheden van de dood van Pa trice Loemoemba goede voortgang boekt. Loemoemba, de voormalige pre mier van Kongo, is onder nog onbeken de omstandigheden om het leven ge bracht tijdens het hoogtepunt van de afscheiding van Katanga, die onder lei ding van Tsjombe was voltrokken. De centrale regering had Loemoemba per vliegtuig laten overbrengen van Kinsja- sa naar Loemoembasji, dat toen Elisa- bethstad heette en de hoofdstad was van Katanga. In de aanklacht wordt Tsjombe on der meer ten laste gelegd de afscheiding van Katanga tot stand te hebben ge bracht in juli 1960, een Katangese gen darmerie te hebben opgericht, Noord- katangezen die tegen de afscheiding waren, te hebben laten vermoorden, het na 1965 ronselen van huurlingen, het organiseren van de muiterij in Ki sangani en het publiceren van tegen de regering gerichte pamflfetten. De terechtstaande officieren hebben gelegenheid gehad hun verdediging voor te bereiden. Allen hebben ontkend ver klaringen te hebben afgelegd tijdens het vooronderzoek, hoewel deze in de ten lastelegging zijn opgenomen. Allen schijnen de schuld op Tsjombe te willen schuiven. Het proces wordt volgende week voortgezet. PARIJS De versplinterde krachten van de oppositie zijn er niet in geslaagd de hegemonie van de Gaullistische partij in de Franse Nationale Vergadering te doorbreken. De eerste verkiezingsronde is een overwinning voor de Gaullis ten geworden. De Gaullisten hebben al 62 zetels veroverd; de oppositiepartijen zijn niet verder gekomen dan elf zetels. Komende zaterdag volgt de tweede ronde met de Gaullisten in de gunstigste positie. Er is geen twijfel aan dat de gaullis ten zondag de absolute meerderheid zullen behalen. In vele districten waar zij er niet in slaagden de absolute meerderheid te halen, lagen zij niette min ver voor op hun directe tegenstan ders. Bovendien is het de vraag wat er terecht komt 'van de op papier zo fraai uitgewerkte samenwerking .van linkse groeperingen. In beginsel hebben de linkse partijen afgesproken dat zij voor de tweede ronde hun eigen kandidaten zullen te rugtrekken, ten gunste van de linkse kandidaat, die bij de eerste ronde het hoogste stemmenpercentage heeft ge kregen. In districten waar de percenta ges tussen de linkse kandidaten veel uiteenliepen, zal dit niet veel moeilijk heden geven, maar er zijn heel wat dis tricten waar de percentages vrijwel ge lijk zijn. Daar zal overeenstemming heel wat moeilijker zijn. Gisteravond zijn de leiders van de linkse partijen bij elkaar gekomen om de strategie te bespreken voor komende zondag. Een belangrijk punt zal daar bij zijn de winst die de communisten hebben geboekt. Van alle linkse partijen hebben zij het er het best afgebracht. Op de communistische partij werden ruim vijf miljoen stemmen uitgebracht, een miljoen meer dan bij de verkiezin gen in 1962. Zij is nu de sterkste linkse partij in Frankrijk geworden. Mede op grond daarvan staan de papieren voor de communistische kandidaten in de 2e ronde *t gunstigst, wat de linkse kandi daten aangaat. Voor de centrumpartij van Jean Le- canuet, die hoopte te profiteren van de stemmen van ontevreden gaullistenis de eerste ronde een grote teleurstelling geworden. Opiniepeilingen gaven Leca- nuet een percentage van vijftien pro cent, maar de partij van de ,J?ranse John Kennedy" haalde slechts 12.79 procent van de stemmen. Met een schamele twee zetels moet de partij zondag aan de tweede ronde beginnen. In 26 districten hebben de volgelingen van Lecanuet een meerderheid op hun naaste concurrenten. De eerste ronde is ook een bittere te leurstelling geworden voor oud-premier Mendes-France, die op een triomfante lijke politieke terugkeer had gerekend. Hij eindigde ver achter de gaullisti sche kandidaat Paul Vanier. De kansen voor Mendes-France in de tweede ronde worden niét hoog aangeslagen. Het is vrijwel uitgesloten dat de com munisten, die als derde in het district van Mendes-France zijn geëindigd, be reid zullen zijn hun stemmen zondag aan de oud-premier te geven. Zij heb ben hem in de verkiezingscampagne bitter bestreden. De communisten heb ben het Mendes-France nooit vergeven, dat hij als premier in 1954 de steun van de communisten weigerde. De leider van de linkse federatie, Francois Mitterand, heeft het er beter afgebracht. Hij won gemakkelijk in het district Chateau-Chinon. Het was overi gens de enige zetel die de federatie won. Daar staat echter tegenover dat in 86 districten de kansen voor de kandidaten van Mitterand gunstig zijn voor het winnen van een zetel in de tweede ron de. Opmerkelijk was de uitslag in het dis trict Lyon,'waar Jacques Soustelle, een verwoed volgeling van De Gaulle tijd- dens de Tweede Wereldoorlog, maar nu een politieke balling, liefst 22 procent van de stemmen behaalde. Het is ech ter niet te verwachten dat hij zondag meer stemmen zal behalen dan de gaullistische kandidaat. BRUSSEL Kort voordat maandag avond in het Paleis der Schone Künsten te Brussel een concert o.l.v. André Van- dernoot zou beginnen, werd een begin van brand waargenomen in een afge sloten kelder. Hoewel de brandweer de brand snel kon bedwingen, moesten de 2.000 aanwezigen de zaal verlaten we gens de sterke rookontwikkeling. NEW YORK Het is weer volledig „oorlog" tussen de inlichtingendiensten van de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie en andere Oosteuropese landen. Dit blijkt uit Amerikaanse reacties op de recente onthullingen over financiële steun van CIA, de Amerikaanse inlich tingendienst, aan vele organisaties. Het blijkt ook uit het noemen van namen van verscheidene „handlangers" van CIA door de Prawda. Volgens de New York Times hebben specialisten van CIA in vele hoofdste den van de wereld de vrees geuit dat sommige van de beste wapens van CIA in de strijd tegen subversieve activitei ten van de communistische landen on bruikbaar zijn geworden door de rucht baarheid die aan de subsidiëringspoli- tiek van CIA is gegeven. Verslaggevers van de New York Times waren in de gelegenheid gesteld die specialisten hun mening te vragen. Uit de serie vraaggesprekken kwam naar voren dat: A de communistische landen hun sub versieve acties, gericht op verkrij ging van meer politieke invloed en macht, met onverminderde kracht voortzetten, vooral in Azië, Afrika en Zuid-Amerika; in de Verenigde Staten een „vals gevoel van veiligheid" heerst door dat de meeste mensen er geen be grip van hebben hoe de subversie ve acties gevoerd worden. De Prawda noemde CIA een „paard van Troje" dat zou worden gebruikt om in Russische instellingen van aller lei aard door te dringen en om subver sieve acties onder het Russische volk te voeren. Bij. de namen die Prawda noemde zijn die van prof. Gleb Struve, een expert op het gebied van de Russi sche literatuur, die doceert aan de uni versiteit van Californië. Prof. Gleb Stru ve is de zoon van een Russische minis ter uit het tsaristische tijdperk. Hij zou volgens de Prawda „smerige karwei tjes" voor CIA opknappen en zijnopen- lijk anti-Russische geschriften in heime lijke dienst van CIA publiceren. BONN Tegen dertien van de hoogste rechterlyke autoriteiten uit het Derde RUk is een gerechteiyk vooronderzoek geopend in Limburg aan de Lahn. De dertien juristen worden verdacht van medeplichtigheid aan de moord op tach tigduizend geesteiyk gestoorden, die werden gedood in het kader van Hitiers „euthanasie-programma". Onder hen z.yn acht voormalige presidenten van ge rechtshoven en vyf vroegere procureurs generaal. Op 23 en 24 april 1941 liet Hitelr in Beriyn deze leidende figuren van de toenmalige Duitse justitie op de hoogte brengen van de euthanasie-moorden. waarmee men in het diepste geheim was begonnen. De nazi's kregen toen de eerste ver ontwaardigde reacties van nabestaan den, die begrepen dat de patiënten moesten zijn vermoord. De juridische autoriteiten moesten helpen alle verzet klaringen dat in de doofpot te stoppen. Azië wensen. Voor zover nodig, moesten justitiële ambtenaren, uitsluitend mondeling en strikt vertrouwelijk, over de euthana sie worden ingelicht. De juristen accep teerden deze instructies zonder enige te genspraak. Daarom worden zij nu ge acht aan de euthanasiemoorden te heb ben meegewerkt. Velen van hen zullen waarschijnlijk nooit meer voor de rechter komen. De gemiddelde leeftijd van de verdachten Resten van de Convair 580 waarin alle 37 inzittenden omkwamen. Het weer was zoals men ziet zeer slecht. NEW YORK By een vliegtuigongeluk in de Amerikaanse staat Ohio zyn zeven endertig mensen om het leven gekomen. Het vliegtuig, een Convair 580 van de luchtvaartmaatschappy Lake Central Airlines, stortte in slecht weer neer nabij Kenton. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. MOSKOU De Russische premier Kosygin heeft gisteren de Verenigde Staten ervan beschuldigd dat zij doel bewust de kansen op vredesonderhande lingen in Vietnam hebben ondermijnd. Hij zei dat de Amerikanen de wereld misleiden met hun onophoudelijke ver zij vrede in Zuidoost- is 79; twee van hen zyn 89 jaar. WASHINGTON President Johnson is van plan dienstplicht bij loting te gaan instellen. Hij heeft het Congres hiervan maandag in kennis gesteld in een verzoek om verlenging met vier jaar van de huidige dienstplichtwet, die 30 juni afloopt. De hervorming die de president in gedachten heeft, behoeft niet tevoren door het Congres te wor den goedgekeurd en kan bij decreet worden doorgevoerd. Het zal overigens nog geruime tijd duren, mogelijk wel anderhalf jaar, voordat zij haar beslag krijgt. De nieuwe bepalingen zijn opge steld aan de hand van talrijke aanbe velingen met name van een speciaal daarvoor ingestelde commissie van twin tig man. De loting zal in beginsel worden ver richt onder de jongemannen van negen tien jaar. Op het ogenblik zijn er bijna twee miljoen in deze leeftijdsgroep, ter wijl de strijdkrachten er maar hon derd- tot driehonderdduizend per jaar nodig hebben. In het huidige systeem zijn rekrute ringsbureaus belast met de aanwijzing van dienstplichtigen, waarbij de wet ze veel vrijheid laat in de vaststelling van hun regels en normen, vooral wat uit stel betreft. Aan studenten zal volgens de nieuwe regeling in het algemeen geen uitstel meer worden verleend, j waarbij een uitzondering wordt ge- maakt voor hen die medicijnen stude- j ren. Ook gehuwden en mensen „op sleutelposten" zullen geen uitstel meer kunnen krijgen. johnson heeft voorgesteld het nieuwe systeem als naam te geven: „Fair and impartial random system of conscrip tion" of afgekort „fair". Kosygin sprak op een bijeenkomst in het Moskouse Bolsjoi-theater. Het was de eerste maal dat hij in een toe spraak de Vietnamese kwestie ter spra ke bracht sedert zijn bezoek aan Lon den de vorige maand. Zijn bezoek aan Engeland viel toen samen met een pau ze in de luchtaanvallen op Noord-Viët- nam ter gelegenheid van het Viëtname- se nieuwjaar. Kosygin zei dat de Noordviëtnamese minister van Buitenlandse Zaken een „uiterst belangrijk vredesinitiatief" had ontwikkeld. De Russische premier doelde op een verklaring van de Noord viëtnamese minister dat vredesonder handelingen zouden kunnen beginnen zo dra de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam definitief zouden worden gestaakt. „Hier was nu een reële mogelijkheid om de gewenste onderhandelingen op gang te brengen waar de Amerikanen steeds de mond vol van hebben", zo zei Kosygin, „maar de Amerikaanse re gering heeft deze mogelijkheid niet be nut. Integendeel, zij probeerde haar agressieve bedoelingen te maskeren door het naar voren brengen van voor stellen, die voor het Viëtnamese volk volstrekt onaanvaardbaar waren". - Volgens Kosygin hebben de Amerika nen het nieuwjaarsbestand in Viëtnam gebruikt om de artilleriebombardemen ten van de gedemilitariseerde zone en van het zuiden van Noord-Viëtnam voor te bereiden. Intussen heeft de Amerikaanse leger leiding in Saigon toegegeven dat de twee vliegtuigen die afgelopen donder dag een Zuidviëtnamees dorp hebben gebombardeerd, waarbij ruim honderd dorpelingen om het leven kwamen, Amerikaanse toestellen zijn geweest. Voor de tragische vergissing werd geen oorzaak opgegeven. Het onderzoek is nog gaande. C? O BONN De Westduitse douanere cherche in Lindau, aan het Meer van Konstanz, is een internationale zwendel In graan op het spoor gekomen, waarbij 600 miljoen mark regeringssubsidies zou zyn uitbetaald aan mensen die er geen recht op hadden. Centrale figuur in de zwendel zou een 56-jarige Zwitserse procuratiehouder, Arthur Bauer-Hesler, zijn. Hij is gear resteerd maar op borgtocht van 500.000 mark vrijgelaten. Er ls nog geen aan klacht tegen hem ingediend. De Convair was onderweg van Chi cago naar Detroit. Op het traject Co- lumbus-Toledo kwam het terecht in zeer slecht weer en ysregen. Kort voor het in Toledo een tussenlanding zou maken meldde de piloot dat hy ging stijgen om boven het slechte weer te komen. Politie in Toledo vertelde later dat men eVen voor het ongeluk een ont ploffing meende te horen. Wrakstuk ken van het toestel werden over een gebied van anderhalve vierkante kilo meter verspreid. Ambulances en reddingstroepen uit de omgeving begaven zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp, maar er waren geen overlevenden. Er waren zeven en dertig mensen aan boord, onder wie drie bemanningsleden. De stoffelijke over schotten van de verongelukte inzittenden werden ondergebracht in een middel bare school in Marseille die was inge richt als lijkenhuis. Dit was het eerste grote vliegtuig ongeluk van dit jaar in Amerika. De laatste ongelukken gebeurden vorig jaar in augustus en oktober. In augustus stortte een passagiersvliegtuig neer nabij Falls City in Nebraska, waarbq 42 men sen om het leven kwamen. In oktober verloren achttien mensen het leven toen een vliegtuig op de grens van de staten Oregon en Washington in de bergen neerstortte. FLENSBURG. Een kater van zeven jaar uit Aken, die in het begin van het jaar een nieuw tehuis in Flensburg had^gekregen, heeft op eigen kracht: de 700 km terug naar zijn oude huis afgelegd. Midden-februari was hij in Flensburg verdwenen. In het weekeinde meldde hij zich weer in Aken. i TRIVANDRUM In de Indiase deel staat Kerala ls vandaag een commu nistische regering beëdigd. By de jong ste verkiezingen behaalden de commu nisten er een absolute meerderheid. Pre mier is de 58-jarige Pekinggezinde Nam- boodiripad. Hiermee ls een eind geko men aan het bestuur van Nieuw-Delhi uit, in maart 1964 ingesteld omdat geen enkele party in staat was een stabiele regering te vormen. In de Indiase staat Radjastan is de oppositie fel in verzet gekomen tegen het verzoek van de gouverneur van deze staat aan de Congrespartij, om een re gering te vormen. De Congrespartij is daar wel de grootste partij, maar zij heeft geen volstrekte meerderheid. De oppositie is van mening dat zij voldoen de steun van partijlozen heeft om een regering te vormen. Er worden herhaaldelijk betogingen gehouden. Het aantal arrestaties is op gelopen tot 230. Veertig politieagenten zijn door stenen gewond geraakt. De ontwikkelingen in Indonesië zyn in een uiterst kritiek stadium gekomen. Vandaag komt het Volks congres bijeen. Het moet in vijf da gen beslissen over het lot van pre mier Soekarno. De congressisten zul len moeten gaan tot op de bodem van hun niet geringe vermogen een compromis te vinden, willen zij ongelukken voorkomen. Want hoe ook de beslissing zal uitvallen, het lijkt haast onvermijdelijk dat onlusten er het gevolg van zullen zijn. Zich aan een beslissing onttrekken kan het congres niet. Het heeft een motie van het parlement voor zich liggen, waarin het ontslag van pre sident Soekarno en zijn vervolging voor medeplichtigheid aan de staats greep van 1965 worden geëist. Het congres moét zich daarover uitspre ken. De adviezen die het congres van buitenstaanders heeft gekregen, lo pen hemelsbreed uiteen. Het meest rechtstreeks is de opvatting van de minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik: Nu moeten wij de moed opbrengen recht te doen, zon der onderscheid des persoons. Dat betekent: een onderzoek naar de strafbaarheid van Soekarno. Hij komt daarmee welhaast zeker in conflict met de huidige regerings leider van Indonesië, generaal Su harto. Uit de rede die de generaal zaterdag voor het parlement heeft gehouden, spreekt grote ongerustheid over de gevolgen, die een hard op treden tegen Soekarno kan hebben. Hij heeft een dringend beroep op de congressisten gedaan geen span ningen op te roepen, die niet kunnen worden bedwongen. Hij heeft daarmee niet alleen het oog gehad op de grote steun die Soekarno vooral in Midden- en Oost- Java nog bij het volk geniet. Be langrijker voor hem is, dat tegen over mogelijke weerstand geen eens gezinde strijdkrachten zullen staan. De commandanten van alle onderde len van de krijgsmacht hebben wel iswaar de overdracht van de vroe gere presidentiële bevoegdheden aan generaal Suharto gesteund, maar dat wil niet zeggen dat ieder van hen ook zal instemmen met verdergaan de maatregelen tegen Soekarno. Ook binnen de onderdelen wordt niet eenparig over Soekarno's lots- bepaling gedacht. Uit Oost-Java werd al gemeld dat de legercom mandant van dat gebied het verwij deren van portretten van de presi dent heeft verboden. Het is duidelijk dat Suharto, die de innerlijke kracht van de strijdmacht kent, handhaving van Soekarno op een symbolische post verkiest boven de onzalige kan sen op een burgeroorlog. Malik is de exponent van de stro ming, die met Soekarno geen enkel risico meer wil lopen. Bij haar be staat de vrees dat de president, zo hij op zijn post wordt gehandhaafd, zijn kans weer zal grijpen bij de ver kiezingen, die voor volgend jaar op het programma staan. Het moet voor hem niet al te moeilijk zijn om, gebruik makend van de bijna on overkomelijke economische moeilijk heden waarmee de regering worstelt, zijn eigen populariteit gaandeweg te vergroten. Tot de stroming, die aldus denkt, behoren de ongebreideld agerende studenten, aangesloten bij de anti communistische actiefronten. Zij heb ben aangekondigd dat zij het con gresgebouw zullen bestormen, wan neer het congres niet zal beslissen in de geest van de motie van het parlement. Zij roepen daarmee de mogelijkheid op dat zij zullen ko men te staan tegenover hen, die nog maar kort geleden hun beschermers waren: de soldaten van Suharto. Het beeld dat Indonesië aan de vooravond van een van de belang rijkste beslissingen uit zijn geschie denis vertoont, is er met dat al een van de grootst mogelijke ver warring, Een vage geruststelling zou kunnen zijn dat er de erva ring heeft dat geleerd in Indone sië zelden iets ontploft op ogenblik ken waarop dat beslist wordt ver wacht. LONDEN Het blijft gissen in de socialistische fractie van het Lagerhuis, die eind vorige week een ongemeen scherpe terechtwijzing heeft gekregen van haar leider premier Wilson. Dat gebeurde nadat allerlei kritiek op de re gering van de uiterste linkervleugel van de partij was uitgelopen op rebellie op grote schaal tijdens een debat over de defensie-begroting. Meer dan zestig so cialisten onthielden zich toen van stem ming. De manier waarop Wilson zijn partij genoten de les heeft gelezen heeft in de linker vleugel veel kwaad bloed gezet. Over het algemeen was men geschokt door zijn harde woorden, maar in het centrum en vooral in de rechter vleugel van de partij zijn velen bereid om zijn terechtwijzing zonder kritiek te slikken. Uiterst links is evenwel onverzoenlijk. Dat bleek vooral gisteren uit een brief aan de partijleiding van de aartsrebel van Labour, de 71-jarige advocaat Sid ney Silverman. Silverman noemde de woorden van Wilson: „De gevaarlijkste aanval die er ooit in Engeland in mijn tijd is onder nomen op de sociaal-democratie." De premier, aldus Silverman, trekt zich nooit iets aan van de mening van ande ren. Gisteravond heeft een aantal rebellen van de socialistische fractie zich bera den over de tactiek die ze .de komende weken zullen volgen. Het is nog de vraag of zij zich zullen laten meesle pen door de bijzonder individualistische houding van Silberman die zich -nooit iets heeft aangetrokken van partij-dis cipline. Er is nog een andere reden waarom men de zaak niet op de spits wil drij ven. Donderdag zijn er drie tussentijd se verkiezingen voor opengevallen plaat sen in het Lagerhuis. Een van die ze tels, voor het district Pollok in Glas gow, waar Labour vorig jaar maar een heel kleine meerderheid kreeg, kan wel eens verloren gaan. CHRISTCHURCH Hoofdinspecteur van politie. Gordon in de Nieuw zeelandse stad Christchurch heeft voor de radio medegedeeld, dat een negentienjarige getrouwde vrouw aangehouden was, on der beschuldiging van het toebrengen van zwaar lichameiyk letsel aan de der tien dagen oude MIchèle Lena Ennis, dochter van een niet een Nieuwzeelander gehuwde Nederlandse. Dit was een van de zes baby's van twee weken tot vyf maanden oud, die, zoals eerder gemeld, sinds december jl In Christchurch het slachtoffer werden van mishandeling, na dat ze in hun kinderwagen ergens bui ten by een winkel waren achtergelaten. Michèle Ennis, de laatste van de reeks, bloedde uit haar mond toen de moeder uit de winkel bij haar terug kwam en bleek drie steekwonden in de keel en een longwond te hebben. De toe stand van het kind was thans echter zeer bevredigend. D'e naam van de gearresteerde jonge vrouw werd, in afwachting van een psy chiatrisch rapport, nog niet bekend ge maakt. Hoofdinspecteur Gordon zei te verwachten, dat de gehele reeks aanval len op baby's thans wel opgehelderd zou worden, zodat de moeders zich weer ge rust zouden kunnen voelen. TYe geschiedenis gaat tegenwoordig ook in versneld tempo in het com putertijdperk. Zondag stierf vergeten in het Maj- mieh-ziekenhuis in de Iraanse hoofd stad Teheran tegen half zes, dr. Mo hammed Mossadeq. de man die eens de wereld in opschudding bracht met zijn plan om de Perzische olie te nationali seren en die de Sjah op de vlucht had gedreven, iets waarvan deze nog op het nippertje kon terugkeren. Mossadeq was in vele opzichten een merkwaardig, man. Hij begon laat aan zijn medische studie. Hij was een man van in de zeventig toen hij als politicus naam begon te maken. Hij is komediant en pias onder de Perzische premiers geweest. Hij be speelde het publiek beter dan Ko van Dijk en Paul Steenbergen samen. Maar hij was een dodelijk gevaarlijk man als men zijn toorn opwekte. Hij is beurtelings verguisd en beju beld, verafgood en door het slijk ge sleurd. Hij heeft de gevangenissen gekend en het schavot van vlakbij gezien. Hij offer de andermans leven zonder er een ge dachte aan te wyden, maar ging ook met» het zijne roekeloos om. Hij was de spe ler die alles inzette, de stenen op de grootste winst zag kantelen en toch met een niet tevoorschijn kwam. I) ,e oude uitgeputte man die nu is over leden was de eerste in de Oriënt, die de macht der grote oliemaatschappij en trotseerde. Toen hij in 1951 de „Anglo-Iranian Oil Company" nationaliseerde, sprak men nog niet van dekolonisatie en de ge dachte van een gelijke verdeling van de winsten tussen de oliemaatschappijen en de staat waar de olie gevonden wordt scheen nog niet aan de orde. Mossadeq was dus op zijn manier een voorloper. Hij was toen meer dan zeventig jaar. Mossadeq was een lange en uitge mergelde figuur, wat nog geaccen tueerd werd door zijn prominente neus. Hij zag er als een lijdende oude man uit en hield ervan dit nog eens te over- dryven door in een gestreepte pyjama in het openbaar te verschijnen. Het flauwvallen en het voorwenden van lichamelijke zwakte, was voor hem t MOSSADEQ veel bittere tranen een politiek wapen. Wanneer de zaken niet naar zijn zin gingen, viel hij flauw of wendde dit voor, meestal ging hij in het openbaar huilen. Ondanks de komedie die hij speelde was hij echter een onverzoenlijk strij der. Hij gaf zich zelfs niet gewonnen, toen de grote Amerikaanse oliemaat schappijen zich indertijd, tegen zijn ver wachting. solidair verklaarden met de Anglo-Iranian. Tegenover de wereldboy cot van Perzische olie knoopte Mossa deq onderhandelingen aan met kleine Italiaanse, Japanse en zelfs Amerikaanse maatschappijen. De Sjah heeft Mossadeq. ondanks diens pogingen om de monarchie ten val te brengen, geen kwaad hart toegedragen. De betrekkelijke milde straf, die hij in 1954 kreeg drie jaar gevangenis straf in plaats van de geëiste doodstraf was te danken aan tussenkomst van de Sjah, die later verklaarde „Mossa deq was hoe dan ook, de incarnatie van een nationaaL yerlangen, men veroor deelt nationale verlangens niet ter dood". Mossadeq was geen vriend van de communisten. ïyiossadeq werd in 1951 door de Sjah benoemd tot premier en begon on middellijk aan zijn gevecht met de An- glo-Iraanse oliemaatschappij. Het resul taat was de nationalisatie van de olie industrie in Iran. De Sjah was de promotor van deze campagne. Mossadeq, die uit een feodale aristo- cratenfamilie kwam, was fanatiek tegen buitenlanders gekant en kon geen over eenstemming met de maatschappij be reiken. Zijn verwoede gevecht om de indus trie over te nemen,, bracht Iran aan de rand van een bankroet en legde het land wijd open voor een communistische greep naar de macht. In 1953 werd hij door royalisten na bloedige onlusten afgezet. In een gevecht tussen legereenheden, die trouw waren aan Mossadeq en volksmassa's, die de Sjah steunden, kwamen minstens drie honderd mensen om en raakten honder den anderen gewond. BONN Het concern Krupp verkeert in liquiditeitsmoeilijkheden. Het zal van de Staat een kredietgarantie voor 300 miljoen mark krijgen om de export opdrachten te kunnen uitvoeren. Krupp heeft voor ongeveer een miljard aan bui tenlandse orders in zijn boeken staan. Daarbij zijn opdrachten uit Roemenië voor levering van complete mijnbouw- installaties. Het concern kampt echter met de con juncturele slapte en een crisis in de ko len. en staalindustrie en in de scheeps bouw. Daarom zit het krap in zijn con tanten. Het Exportkredietbureau in Frankfurt, een combinatie van 54 ban ken, heeft nu geweigerd voor de buiten landse opdrachten het doorgaans gebrui kelijke krediet van zeventig procent te geven. Om deze orders niet verloren te laten gaan wil minister Schiller (Economische Zaken) nu tot een totaal van 300 miljoen mark kredietgarantie geven aan een door Krupp op te richten maatschappij die de export zal behartigen. Het ministerie van Economische Zaken en Krupp bevestigden gisteren schoor voetend deze feiten, die door het week blad Der Spiegel zijn bekendgemaakt. Vandaag zouden officiële verklaringen worden uitgegeven.

De Vallei | 1967 | | pagina 6