HISWA-SNUFJESEEN BATMANBOOT EN LICHTE MINI-CRUISER Grote deining over tekening non-proliferatieverdrag Dr. ir. Sytsemaop het proefstation blijven we experimenteren „Niet zomaar, ploep, in het water'' WEST-DUITSLAND WIL GARANTIES KIJKEN NAAR ALLES LOEP STOMEN SUIKER Zware jachten Eerste prijs Punter Naar Amerika Verplichting „Bezorgd" In de lucht BLADLUIZEN ADVIES En dat dan, vragen we de heer Sytsema, die ontzettende, enorme aza lea. Een plant van meer dan twee meter doorsnee, schat Ik, met zo'n zeshonderd bloemen en dat staat maar gewoon bij de ingang van het proef station. Samen met een paar van die kleintjes en een bosje witte seringen van zo'n takje of honderd. „Oh, die azalea's", roept de heer Sytsema, „die zijn van de man die de azalea's in Nederland heeft geïntroduceerd en er nog steeds helemaal gek van is." En die seringen dan en die anjers die ik zojuist in de „nagebootste huis kamer" heb gezien, meneer Sytsema, betekenen die allemaal dat we van bloemenkweken nog steeds niet zoveel weten? De seringen zijn speciale ex emplaren van het proefstation, „voor getrokken op de vaas" zoals dat heet en zoiets is eigenlijk nog helemaal nieuw. En die anjers, daar wordt ook druk mee geëxperimenteerd: in plas tic verpakking, vijf dagen erin blijven, eruit die anjers en in vaasjes, waar precies wordt bestudeerd welke anjers uit welke plastic verpakking nu het langst mooi blijven. Een domme vraag, meneer Sytsema, maar wat gebeurt er nu eigenlijk alle maal In ons proefstation voor de bloe misterij? In zijn kantoortje, waar de geraniums groot en vurig in bloei staan (het werk van zijn assistente) heft de heer Sytsema de handen bo ven het hoofd. Er gebeurt vreselijk veel in het proefstation. Daar wordt naar bemesting gekeken en naar de samenstelling van de bodem, daar wordt gekeken wat er te doen valt te- tegen insekten die bloemen en planten belagen, daar worden plantenziekten onderzocht en bloemensoorten veredeld ofwel gekruist. Om maar even een paar dingetjes te noemen. Dr. Ir. Sytsema, 35 jaar oud en ver bonden aan de afdeling fysiologisch onderzoek, noemt wat hij doet dood eenvoudig: „Het bestuderen van de groei en wat daarbij verder ter tafel komt." In de zak van zijn colbertje zit een loep, zoals een kantoorman altijd een balpen in de zak heeft. „Om af en toe eens een bloemknopje van dichtbij te bekijken," zegt hij. Maar de heer Sytsema doet meer. Houdbaarheidsproeven heet dat. Mimo sa bijvoorbeeld, was tot voor kort een bosje gele bloemetjes dat binnen één dag in de vuilnisbak kon verdwijnen. Nu niet meer, dank zij de vinding van een Belg die zich constant met de houdbaarheid van snijbloemen bezig houdt. En de heer Sytsema heeft er proeven mee gedaan. Om even bij de mimosa te blijven, die nu zo'n zes dagen in een vaasje kan blijven staan en daarin zelfs pas tot bloei komt: de Belgische vinding betekent dat de kwekers van mimosa in Frankrijk, hun bloemetjes nu niet meer moeten „stomen", leren we van dr. ïr. Sytsema. Die kostbare en tijd rovende bewerking1 kan voortaan ach terwege blijven, mits de mimosa in knop wordt afgesneden, "geëxporteerd en nog steeds in knop in een vaasje gezet, met water waarin dan wat „Bel gisch poeder" moet. En grootste winst mimosa hoeft niet meer na een dag te worden weggegooid. De levensduur van bloemen die uit eindelijk in een huiskamer komen te staan de heer Systema heeft met veel bloemensoorten proeven gedaan. „Die gerbera's, bijvoorbeeld." legt hij uit. „De vraag was, moeten ze nu droog naar de veiling worden gebracht dat wil zeggen diezelfde morgen pas gesneden, of kunnen ze een nachtje in een koelcel Dat laatste was nieuw en stuitte bij de veilingen op reglementai re bezwaren. Maar de argumenten te gen die koelcellen, die zijnnu niet meer verdedigbaar." En om loemen in huiskamers waar ze toch bijna altijd terecht komen een beetje langer goed te houden, is daar ook al iets op verzonnen? We ho ren iets zeer ingewikkelds van de heer Sytsema, maar het komt er een voudigweg op neer dat in het bloemen water iets moet 'worden gedaan dat ,D0E LANGER MET UW BLOMPf AMSTERDAM Geniepig vraagje: „Het wordt gemaakt van „kwartjes en dubbeltjes", het is 15,78 meter lang, het weegt tien tallen tonnen, het gaat (zeggen mensen die het weten kunnen) tonnen kosten en het komt te staan op de Hiswa in Amsterdam. Ra, ra, wat is dat?" Het antwoord wordt de bezoe ker aan de Hiswa op stand 38 gegeven, waar tussen 10 en 20 maart de Asperida II onge twijfeld omringd door een zwij gende compacte groep van aan bidders in al haar omvang zal tronen. De Asperida II is door de werf Cammenga'in Wormerveer gemaakt in opdracht van de Ame rikaanse hoogleraar in de metal lurgie Kenneth Wm. Coones. De heer Coones kwam na een studie van vijf jaar tot de vast stelling dat cupro-nikkel het ideale metaal is voor een jacht. Dat het ook twintig keer duurder is dan or dinair scheepsbouwgtaal heeft hem er niet van weerhouden zijn Aspe rida II naar ontwerp van S. M. van der Meer te laten bouwen. Het schip betekent een wereldpri meur van de Hiswa. Eén van de fijne kneepjes ervan: het onderwa tergedeelte is blank gepolijst. Het vertoont geen spatje verf. Dat heeft cupro-nikkel niet nodig. Er staan nóg twee wereldpri meurs op stand 38: een stalen mo torjacht (viskottermodel) van 18.60 x 4.75 x 1.60 meter en een stalen dubbelschroef motorjacht van de zelfde afmetingen. Elke boot is goed voor een gewicht van meer dan vijftig ton. Ze zijn daarmee de zwaarste jachten, ooit op een ten toonstelling neergezet. De Hiswa biedt dit jaar meer nieuws dan in 1966. Eén van de andere attracties op deze tentoon stelling wordt gevormd door de Moth Europe (stand 18), een ui terst snel eenmans zwaardbootje, dat door v. Doesburg (Loosdrecht) in licentie wordt gemaakt. Voordelen van de Moth Europe: gemakkelijk op de auto te vervoe ren, zij valt buiten de extra belas ting en zij maakt in het buitenland al opgang als wedstrijdboot. Het scheepje, dat zeven kwadraat me ter zeil voert, is gemaakt van ge- vormt plakhout. Dat zit de naam De Asperida II, op deze foto nog in aanbouw, is inmiddels volwassen geworden. Ze zal de volgende week, kant en klaar, op de Hiswa te zien zijn. Ze is het enige schip ter wereld dat van cupro-nikkel werd gemaakt, hetzelfde materiaal als van onze kwartjes. van Van Doesburg in aanmerking nemend wel goed. Op stand 88 van de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Water sport Vereenigingen (KVNWV) zal het stalen motorzeiljacht „Zwalker" wel veel aandacht trekken. De boot 8.05 meter lang werd ge bouwd naar een ontwerp dat op een prijsvraag van de KVNWV een eerste prijs kreeg. Verdere bij zonderheden: een motorvermogen van 42 PK. diepgang één meter, breedte 2,90 meter en zeilopper- vlak: 25 kwadraat meter. Het is mogelijk om met deze boot onder zeil en met behoud van een koers van tachtig graden op de windrichting uit te wijken naar een noodhaven. Onder dek is overal vol doende stahoogte; de verschansing en de goed afgeschermde kuip zijn afgestemd op varen buitengaats. Het schip is ontworpen door het welbekende scheepsbouwbureau W. de Vries Lentsch jr. Het is er op gemaakt om door twee mensen te worden bediend. Ook de nieuwe banjerkotter, een polyester „motorsailer" op stand no. 3 van de Eista Werf n.v., zal wel hoge ogen gaan gooien. Het is een goed jacht (viskottermodel), dat stoelt op een uitstekend ont werp van de directeur van Eista, de heer Lafeber, de man die ook de Doerak motorcruisers ontworpen heeft. Verdere attracties op de Hiswa: De batboot, onmisbaar tuig van de tv-held Batman en alleen voor de pronk en niet voor de verkoop neergezet op stand 102 van de groep-Van der Boogaard. De mini-oruiser (stand 149), een vederlicht bootje van 85 kilogram met een brandstofverbruik van een halve liter per uur, een prijs van elfhonderd gulden en aangespoord door een twee en een half PK twee- taktmotor. De minicruiser is ideaal voor het gebruik op bijvoorbeeld een kanovijver en is verder by uit stek geschikt voor lieden die graag lekker lui zo maar wat willen spelevaren. Er valt meer te zien op deze Hiswa: de houten punter op stand 165 van scheepmakerij J. J. Schel ling: de bouwpakketten van Romar Voss (stand 159); de scheepswan- kelm'otor Amsteltechniek nv., stand 14), die haast geen ruimte in be slag neemt: de buitenboordmotor met het verbluffend vermogen van 185 PK (stand 16, Snel en Van Tu- bergen NV) en de buitenboordmo tor waarvan de propeller-as een hoek van 45 graden met de staart maakt en waarvan de motorkap zich in de boot onder het achterdek bevindt (stand 82. Navigare Neder land, nv Borsumij Wehry). Een politiek verenigd West-Europa zou namelijk een nieuw gevormde po litieke eenheid zijn, die aan een niet door haarzelf ondertekend verdrag niet zou zijn gebonden. Tevens bleek, dat de Westduitse defensiebelangen onder het verdrag niet slechter of be ter gewaarborgd zouden zijn dan nu door Navo en Amerikaanse garan ties het geval is. Vorige maand reisde Brandt naar Amerika. Hij kwam terug met de con clusie, dat de militaire bezaren te gen het verdrag uit de weg waren geruimd, maar dat die op wetenschap pelijk en industrieel gebied waren blijven bestaan. De Bonner politici lieten zich daar na op ettelijke bijeenkomsten over de technologische consequenties inlichten door atoomgeleerden van het eerste plan, zoals de hoogleraren Von Weis- zacker en Heisenberg. Daarbij werd duidelijk, dat althans een deel van de nu zo omstreden beperkende maatre gelen waarschijnlijk binnen enkele ja ren door het voortschrijden van de wetenschap van geen belang meer zal zijn. Bondskanselier Kiesinger wist daar op in een speciale kabinetszitting de tweedracht in zijn regering voorlopig te bezweren. Men werd het eens op de formule, dat de Bondsrepubliek in prin cipe het non-proliferatieverdrag zal ondertekenen, mits aan de Duitse we tenschappelijke en industriële belan gen wordt tegemoet gekomen. „Wij zullen geen gevaarlijke compromissen aangaan", zei Kiesinger. In Bonn heeft men er voorts de monstratief de nadruk op gelegd dat non-proliferatie nog geen ontwapening betekent en dat straks op de grote kernwapenmogendheden meer dan ooit de verplichting rust metterdaad te gaan ontwapenen. Voorts probeert Bonn het Westduit se standpunt zoveel mogelijk te pre senteren in samenwerking met ande re niet-atoomlanden, omdat het niet als de spelbreker te kijk wil staan. Hiertoe zijn vele internationale con tacten opgenomen, o.a. met 'Zweden, Italië en Japan. Donderdagavond kwam in Bonn de voornaamste we tenschappelijke adviseur van de Brit se regering, Zuckerman. aan om de Westduitsers nog eens extra gerust te stellen. De storm in Bonn mag daarmee wat geluwd zijn intussen heeft men maar al te zeer de Oosteuropese lan den in de kaart gespeeld, die West- Duitsland gaarne doodverven als een revanchistisch land, dat naar atoom wapens snakt. LUXE Bloem Nadelen bij kleuren t.v. De Nederlandse Vereniging van Radio Detailhandelaren (NVRD heeft kort geleden voorlichtende geluiden laten horen over kleuren-t.v. Hou den we 't op het toestel dat over een maand of wat ook in ons land „ver- krygbaar" zal zyn, dan is er slechts reden tot snobistisch gejuich. De kleu renbeeldbuis behoort tot de technolo gisch ingewikkeldste massa-produkteu van deze tyd en dat heeft zyn conse quenties. 1 De prijs van het toestel is hoog. 2 De toestellen moeten (voorlopig) groot zijn. Grote nauwkeurigheid bij de constructie kan alleen worden be reikt bij buizen van 63 cm (scherm- diagonaal), waarvan 58 cm zichtbaar wordt. Deze toestellen zullen vooral veel dieper zijn dan de „gewone" 65 cm zwart-wit toestellen. 3 Door allerlei oorzaken is de zwart- wit-ontvangst op kleurentoestellen minder briljant en minder scherp dan op de „gewone" zwart-wit toestellen. 4 De afschrijvingskosten (slijtage) zijn hóóg. 5 De reparatiekosten zijn hoog. 6 Het stroomverbruik is aanzien lijk hoger. Al met al eerder een zwart dan een fleurig beeld van de nabije toekomst met kleuren-t.v. De detailhandelaren liegen er niet om. De NVRD zegt: onafhankelijk van de genoemde punten is de vraag tóch gewettigd of op het ogenblik de tijd voor het tweede toestel in huis niet is aangebroken. Terecht: een vraag. Alle geredetwist hing intussen in de lucht, omdat men niet eens over een voltooid ontwerp van het verdrag be schikte en evenmin de wetensclvappe- lijk-technologische consequenties van de overeenkomst kon overzien. Eerst werd ambassadeur Knapp- stein in Washington er op uitgestuurd om bij de Amerikanen eens precies te gaan vragen wat er nu elgenlyk aan de hand was. Daarbij kwam al direct uit de bus, dat naar alle waarschijn lijkheid het non-proliferatieverdrag de vorming van een Europese kernwa penmacht in het geheel niet verhin dert. BRANDT mogelijk J~^acht u soms ook dat wij Neder landers nu eindelijk wel wisten wat bloemen kweken was? Vergeet het maar, want in Aalsmeer hebben we een gloednieuw proefstation voor de bloemisterij. En daar heeft dr. ir. Wytse Sytsema ons gisteren wel an ders geleerd. Met de mimosa gaat het nu best en dat de gerbera's ge koeld naar de veiling worden ge bracht, daar kan geen mens meer een redelijk bezwaar tegen hebben, maar voor de rest „Het kan altijd beter", verzekerde ons dr. ir. Sytsema, „je moet er van uit gaan dat je van de hele zaak eigenlijk niets weet". Dr. ir. W. Sytsema, die „de groei bestudeert en wat daarbij verder ter tafel komt", in de nagebootste huiskamer met anjers die allemaal proef konijn zijn. bacteriën doodmaakt en de vorming daarvan tegengaat en nog iets dat voeding voor de bloemen betekent. Die voeding is suiker. Dus een schep je suiker uit de suikerpot bij de bloe men en de zaak is bekeken, meneer Sytsema Helemaal niet, want door suikej ontstaan weer bacteriën en die bevorderen de levensduur van snijbloe men juist helemaal niet. „Een oplos sing waarin voeding zit en een mid del dat bacteriën doodt", zegt hij, „dat moet het zijn." men altijd eerst een tijdje in de kou de kelderkast." En dan zeker een beetje van dat poeder erbij, al hoeven we de bloe men geen vier weken goed te houden, zoals de Amerikanen proberen. Bloe men die vier weken goed blijven, dat kan, dan moeten ze constant staan in een temperatuur van een halve graad onder nul. Heel mooi, heel onbetaal baar en heel onuitvoerbaar. Maar met bloemen blijven we experimenteren. Dit is de eenvoudigeentree van het proefstation voor de bloemisterij (toevallig zo eenvoudig omdat er pas een jubilaris was). En tussen dat bloemetje of duizend staat dr. ir. WSytsema, die weet dat er in Ameri ka proeven worden gedaan om bloemen vier weken goed te houden, in een vaasje. Maar die witte plastic vaasjes waar in we zo juist allemaal anjers hebben zien staan, daar zit alleen maar schoon water in, zonder een enkele oplossing erbij? Inderdaad, leren we van de man van het pz-oefstation, maar dat kan nu juist weer omdat het zeer zuiver water is, de vazen van plastic en heel schoon zijn en de anjers een gladde steel hebben. BONN In de Westduitse hoofdstad heeft het nog niet bestaande non- proliferatieverdag een deining teweeg gebracht, waarvan men zelf is geschrokken. De minister van Financiën, Strauss, sprak van „een nieuw Versailles"; oud-bondskanselier Adenauer van „een Morgenthau-plan in het kwadraat". De kranten van het Springer-concern kwamen met koppen in de trant van „Wij willen geen volk van bedelaars worden!" In het West duitse kabinet ontstond een begin van een scheuring, die voor het ogenblik weer gekramd schijnt. - mogelijkheid, dat de Westduitse in dustrie zou worden beperkt in haar ontplooiing op het terrein van de kernfysica en dat men industriële spionage zou hebben te vrezen van „atoomcontroleurs". Bovenal echter raakten de gemoe deren verhit door de veronderstelling, dat het verdrag de vorming zou ver hinderen van een eigen kernwapen macht van West-Europa, wanneer dit zich in de toekomst politiek zou ver enigen. Strauss, die in West-Duitsland zul ke Europese denkbeelden voorstaat, zei over het verdrag: „Dit waarborgt de maximale bewapening voor de sterkst bewapende landen en legt de machteloosheid van de andere landen voor eeuwig vast." Hij schreef een scherpe brief aan bondskanselier Kie singer, waarin hij in bedekte termen dreigde met aftreden als minister. Ex-bondskanselier Adenauer 91 uitte zich overal waar hij maar ge hoor kon krijgen en zei onder meer: „Ik hoop, dat de Bondsrepubliek niet haar eigen doodvonnis gaat tekenen..." Ook uit meer gematigde christen-de mocratische kringen klonken bedenkin gen. Fractieleider Barzel verlangde het openhouden van de mogelijkheid voor een Europese kern wapenmacht. Veel verontwaardigde stemmen gin gen op bij de industrieën die zich be zig houden met reactorbouw en -ex port. De president van de industriële werkgevershond, Fritz Berg, verkon digde „uiterste bezorgdheid bij de in dustrie". De christen-democratische minister voor Wetenschap, Stoltenberg, acht 't verdrag voor wetenschap en industrie verre van onbedenkelijk. Het christen democratische Bondsdaglid Majonica kwam met het tactische voorstel een ,„club" te vormen van kernwapenloze landen, die gezamenlijk in verzet zou den moeten komen tegen het verdrag. Daartegenover vond het verdrag voorstanders zij het met allerlei voorbehoud in bondskanselier Kie singer en een aantal van zijn chris ten-democratische ministers en in de sociaal-democraten, onder wie de mi nisters Wehner en Brandt. Ook Brandt (Buitenlandse Zaken) evenwel houdt vast aan de voorwaarde, dat vorming van een Europese kernwapenmacht mogelijk moet blijven. En die houdbaarheidsproeven doet u natuurlijk vooral met de bloemen die het snelst verdord zijn, meneer Sytse ma? Nee. „Juist met de bloemen die het meest worden gekweekt," zegt hij, „dat is een economisch gezichtspunt, ziet u?" En de bloemen die het meest worden gekweekt zijn dan vooral an jers, gerbera's en natuurlijk rozen, om even drie belangrijke soorten te noemen. Samen niet dr. ir. Sytsema lopen we langs de nieuwe kassen van het proefstation, waarvan de meeste nog niet helemaal klaar zijn en waarin soms een veld van blauw-groene an jerstengels boven de teelaarde uit piept. Er zijn cellen waarin geen blad luis mag binnenkomen, omdat er van alles onderzocht wordt waarin hele maal geen enkele bacterie die zo'n bladluis meebrengt bij gebruikt kan worden. Én passant horen we dat bloemen nu ook wel over de weg naar het bui tenland worden vervoerd, in stikstof- gekoelde vrachtwagens,' die stikstof kunnen bijtanken in speciale stations langs de weg. Dat seringen nu niet meer met struik en al naar een kas hoeven te worden overgebracht om de bloemen „voor te trekken", maar dat het sinds kort ook met afgesneden bloemtakken kan. Dat alle kruisingen van bloemensoorten precies worden genoteerd en gevolgd en dat het jam mer is dat sommige kwekers gewoon weg vergeten zijn van welke soorten bloemen ze nu zijn uitgegaan bij het verkrijgen van de zus of zo bloem met de zus of zo naam. Onze oren tuiten van al dat voor trekken, veredelen, enten en aansnij den. Maar wat er in het proefstation allemaal gebeurt, dat weten we nu een beetje. Nog een vraagje, meneer Sytse ma, wat doe ik precies met een bos bloemen die een vaas in moet? „Alsjeblieft niet zomaar, ploep, een vaas in," roept hij. „Als ik een advies- je mag geven: eerst schuin afsnijden, dan de bloemen bij elkaar weg zetten, in schoon water en op een koele plaats zodat ze zich kunnen volzuigen. En dan pas schikken en in een warme kamer zetten. En waar zet je ze koel weg, als je centrale verwarming hebt? „Wel, heb ik zelf ook en ik zet de bloe- STRAUSS machteloos Het pijnlijkst in al deze beroering is, dat de Bondsrepubliek, uitgere kend op het ogenblik dat zij vorde ringen maakt met haar vredespoli tiek, plotseling weer de verdenking op zich laadt, een land van naar atoom bommen hunkerende machtspolitici te zijn. Van de produktie van kernwapens heeft Bonn al dertien jaar geleden af gezien. West-Duitsland bezit ook geen atoomwapens, en heeft de plannen voor een Atlantische kernwapenmacht al lang stilzwijgend terzijde gelegd. Wat men bedenkelijk achtte in het ge schetste non-proliferatieverdrag be doeld om verdere verspreiding van kernwapens tegen te gaan was de

De Vallei | 1967 | | pagina 7