Veenendaals dagblad A.R.P. daagt Geertsema (WD) uit Beel heeft 't moeilijk met vinden premier „Zal ik 't doen..." Buiten SOEKARNO BLIJFT HET MIKPUNT In China nog strijd SUPERSNELLE RUS INSTORTING NA NOODWEER Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Politieke partijen hebben ongunstige invloed op ondernemingsklimaat" Warmer HUURDERS IN GOES KRIJGEN 30 M£XE TERUG Debat in Volkscongres Nog geen nieuwe kappers-c.a.o. Dodelijke botsing in dichte mist Gevaarlijke tijd Uitdaging Goedgekeurd Man komt voor na bedreiging van ambassadeur Kind overleden na anderhalf jaar bewusteloosheid 88 kalveren verbrand OLIEBRAND OP STATION MÜNCHEN Verstekeling nam verkeerde schip Voorzitter van prot. chr. werkgevers: Noordzeegas Engeland in Pest in Vietnam 45 varkens verbrand Brazilië vernietigt koffiestruiken Opkomst 95 „SchootstafeP geslaagd Nederlander pleegde in Duitsland bankroof LUXE HOTEL IN VLAMMEN V Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan- 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.» bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 8 MAART I967 4Ie JAARGANG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uit de gesprekken die prof. dr. L. J. M. Beel gisteren met de vier fractieleiders bij zich thuis in Wassenaar heeft gevoerd moet hem dui delijk zijn geworden dat het nog niet zo eenvoudig is om een minister-president te vinden. Hij heeft het moeilijk. Dit ligt aan zijn opdracht. Prof. Beel beschouwt zich niet als informateur, maar zegt van zichzelf dat hij slechts adviseur is. Hij moet „de vorming van een kabinet bevorderen". „Zal ik het doen als Beel het me vraagt" lijkt mr. Biesheuvel, wach tend op de stoep tot hij wordt bin nengelaten bij informateur prof. Beel, te overwegen. Prof. Beel heeft gisteren pok de fractievoorzitters van de KVP, de WD en de CHU op bezoek gehad. GOES Ongeveer vfjftlg ge zinnen krijgen van de gemeente Goes dertigduizend gulden te ver delen. Het geld komt ten goede aan de huidige en de vroegere bewoners van 36 woningwetwonin gen in Goes, die de afgelopen twaalf jaar dertien procent te veel huur hebben betaald. Het gemeentebestuur is deze ver gissing op het spoor gekomen na een klacht van een huurder. Het bleek, dat bij een huurverhoging op 1 januari 1954 de huren van deze woningen met 26 procent wa ren verhoogd in plaats van met dertien procent. B, en W. zullen een reservepot aanspreken om de te veel betaalde huur terug te geven. Per woning komt dat neer op een bedrag van ruim achthonderd gulden. Ook de huurders die intussen uit Goes zjjn vertrokken krygen van de ge meente geld terug. UTRECHT De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor het kap- perspersoneel zijn vastgelopen. De ge zamenlijke werknemersverbonden heb ben 't contact met de Federatie van Pa- troonsverenigingen in het Kappersbe- drijf verbroken, nadat was gebleken, dat de werkgevers niet bereid waren de toegestane loonsverhoging van vier procent met terugwerkende kracht te verlenen. De bonden gaan nu proberen met de vier werkgeversorganisaties individueel tot een akkoord te komen. Bij de CAO voor de kappers, die eind december 1966 is afgelopen, zijn ongeveer 11.000 ondernemingen met ongeveer 16.000 werknemers betrokken. DIEPENHEIM Dinsdagochtend is in Diepenheira in dichte mist een ver keersongeluk gebeurd, dat aan de heer J. Katier uit Delden het leven heeft ge kost. De personenauto, die bestuurd werd door een zoon van de heer Ka- tier, kwam op een recht weggedeelte in botsing met een bus van de O.A.D. IVFu met het mooie weer, de nadering der lente en de in 't verschiet lig gende paasdagen, alsook door kampe ren enz. meer volk dan gewoonlijk in bos en veld verschijnt, moge hope lijk ten overvloede nog eens op het gevaar van brand worden gewezen. Vooral bij dennenbossen neemt het vuurgevaar een voorname plaats in onder de beschadigingen, middellijk of onmiddellijk door ons maatschappelijk leven aan houtgewas en natuurschoon toegebracht. De meest te duchten pe riode is die van de vroege lente, wan neer na de winter zich een drogere en warmere lucht laat gelden. Er heersen in maart vaak oostelijke winden, de regenval neemt af en de sneeuw is weg. Er komen weinig mensen in het bos en op de heide, doch zij dienen er goed op bedacht te wezen, dat de cal- luna, bunt en pijpestrootje nog dor zijn, evenals de droge, krullige blaad jes, die door het houtgewas dwarrelen en zeer vuurgevaarlijk zijn. Ge kunt er gerust op rekenen, dat ge tot in mei terdege op Uw hoede moet wezen; als dan begroent zich heester, struik en bodemwas, terwijl er meer regen valt. Jong naaldhout, harsig en met een ver- radelijk-grazige parterre, bovendien rijk aan dor sprik, brandt als tondel door loop- en kroonvuur. Natuurlijk zorgt een goed bosbeheer voor tra's brandsingels, -stroken en -wegen, is uitermate voorzichtig bij het afstoken van hei en neemt tal van andere maat regelen. Overigens heeft men bij de beteugeling de uitnemend geoutilleerde „Veluwse Bosbrandweer" achter de hand, een prijzenswaardige organisa tie. Maar de houding en het begrip van het publiek blijft toch nummer één 8 maart '67 A. B. WIGMAN In het bijzonder de paragraaf over de verhouding tussen de overheidsinkom sten en -uitgaven zal heel wat duide lijker moeten worden eer de a.r. mr. Biesheuvel als premier acceptabel kan worden. Toen mr. Biesheuvel bij de woning van prof. Beel arriveerde, zei hij: „Ik kom hier als voorzitter van een zeer eensgezinde fractie, die vanochtend nog bijeen is geweest. Ik kom zonder aspi raties. Hij meende no galtijd dat er vóór 1 april een nieuw kabinet kan zijn. Na afloop van het anti-revolutionaire fractieberaad had mr. Biesheuvel nog overleg gepleegd met dr. W P. Berg huis, de voorzitter van de A.R. Partij. „Overleg is nu wel nodig", zo werd ge zegd. Mr. W. de Kwaadsteniet, secretaris van het centraal comité van de AR- Partij, heeft gisteravond het liberale kamerlid mr. W. J. Geertsema uitge daagd. Aanleiding hiertoe vormde de uitlating van laatstgenoemde, „dat het hem in het geheel niet zou verbazen ais die geruchten waarheid zouden be vatten, die willen dat de interne situatie in de AR-partij de voornaamste reden is van prof. Zijlstra's tegenzin om het minister-presidentschap voort te zet ten". Mr. De Kwaadsteniet, dio gisteravond sprak in een radio-uitzending, verzocht mr. Geertsema contact op te nemen met prof. dr. Zijlstra en hem te vra gen of die geruchten waa: zijn. „De heer Geertsema behoeft niet eens te vragen of dit de voornaamste reden is geweest; hij mag vragen of dit „über haupt" ook maar ergens in de over wegingen van prof. Zijlstra een rol heeft gespeeld", aldus mr. De Kwaad steniet. Hij verzocht het liberale kamerlid zijn woorden waar te maken of publie kelijk in te trekken. Hij wees erop, dat de beslissing, van prof. dr. Zijlstra in het persoonlijke vlak was gelegen en concludeerde o.m. dat „hoe teleurgesteld wij over deze beslissing ook zijn, wij zullen deze te hebben accepteren". De heer De Kwaadsteniet wees erop, dat de AR-par tij een beleid voorstaat in dezelfde geest als het kabinet-Zijlstra heeft ge voerd. „Graag zouden wij zo'n beleid met hem hebben willen voeren, maar als dat niet kan en dat is nu duide lijk dan zonder hem datzelfde be leid", aldus mr. De Kwaadsteniet. De Eerste Kamer heeft gistermiddag de begroting 1967 van het Ministerie van Economische Zaken en die van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. DEN HAAG Verdacht van het dreigpn met een misdrijf tegen het le ven van de Britse ambassadeur in Ne derland zal donderdag 23 maart de 47- jarige in Soerabaja geboren en thans gedetineerde W. S., voor de Haagse rechtbank terecht moeten staan. Verdachte had 7 november '65 een ruit ingegooid van de ambassade aan het Westeinde te Den Haag, nadat hij eerst een brief had gestuurd, waarin hij had aangekondigd tot serieuze actie te zullen overgaan, indien hij geen aandacht zou krijgen voor het hem aangedane onrecht. Dit onrecht hield nauw verband met het feit, dat S. niet in staat werd gesteld zijn ex- vrouw en kinderen in Engeland te be zoeken. De aangekondigde serieuzere actie bleek onder meer uit de zin: „Wan neer ik schiet op u, zal dat meer pu bliciteit geven." Behalve zijn dreige menten tegen de ambassadeur, wordt S. ook ten laste gelegd, dat hij her haaldelijk zijn familie in Wassenaar lastig viel, omdat deze hielp bij het geheimhouden van de woonplaats van zijn voormalige echtgenote. De Haagse rechtbank had hem in verband met dit laatste al eerder verboden zich op te houden in Wassenaar of naaste omge ving. EINDHOVEN In het Sint-Joseph- ziekenhuis te Eindhoven is het vierja rig meisje A. S. overleden, dat daar anderhalf jaar geleden in bewusteloze toestand was opgenomen en sindsdien niet meer bij kennis is geweest. Het kind was in september 1965 bij het spelen in een vijvertje achter een woning aan de Vesaliuslaan geraakt en daaruit bewusteloos opgehaald. Ver moedelijk is toen door gebrek aan zuurstof een defect in de hersentjes ont staan. DJAKARTA Invloedrijke vertegenwoordigers in het Indonesische Volks congres hebben tijdens de voortzetting van de bespreking van de toekomst van president Soekarno diens afzetting geëist en een justitieel onderzoek naar zijn rol voor en tijdens de staatsgreep. Het gebouw was omgeven door tanks en andere militaire wagens. TOKIO Radio-Moskou meldde dins dagavond dat in Zuidoost-China verzet bestaat tegen de leiding in Peking. Aan hangers van Mao Tse-toeng die onlangs in de provincie Kiangsi de macht in handen hadden genomen, verzetten zich nu tegen Peking. Een plaatselijk radio station had dit gemeld. Voor de opstand in Kiangsi was men, volgens het radio station, in de kustprovincie Kwantoeng, de provincie Tshinghai en de stad Woe- han in verzet gekomen. De toestand in Tibet zou nog steeds gespannen zijn. Volgens Radio-Moskou zetten de Maoïsten steeds meer militairen in om aan deze rebellie een einde te maken. In Woehan zou een anti-Maoïst ter dood zijn veroordeeld terwijl anderen in de gevangenis zitten. MüNCHEN 82.000 liter stookolie stonden vanmorgen in brand op het sta tion van Ludwigsfeld bij München, na dat een goederentrein bij het rangeren op een andere goederentrein was gebotst. Door de botsing raakten drie tankwa gons in brand. De chaos werd groter, doordat twee wagons met 140 kalveren door het vuur werden aangetast. Slechts 52 van de van pijn brullende dieren, konden levend naar het slachthuis gebracht worden. De botsing was zo hevig, dat tien wagons ontspoorden en zes kantelden. PERTH (Australië) Een Griekse zakenman, die zich te Bombay aan boord van een schip had verstopt om een bezoek aan zijn zieke moeder in Griekenland te kunnen brengen, kwam tot zijn schrik tot de ontdek king dat hij via Australië naar com munistisch China onderweg was. De 42 jaar oude Themistocles Emma nuel Negris kwam met het graan schip Archontissa te Freemantle in Australië aan. Hij was doodsbang en verklaarde tegenover de Australische immigratie-autoriteiten: „Als ik naar rood-China wordt gestuurd, zal ik als spion worden geëxecuteerd. Ik maak geen enkele kans". De autoriteiten hebben Negris geen toe stemming verleend het schip te ver laten, maar een regeling getroffen krachtens welke hij donderdag naar Griekenland kan vliegen. Negris begaf zich op 18 februari aan boord van de Archontissa. Hij hoorde dat het schip naar Port-Said zou va ren. „Onderweg wijzigde het echter zijn koers en voer naar Australië", zei hij. „Vervolgens vernam ik dat het schip met een lading graan naar China ging". Hij verklaarde in Bombay geen uitreis vergunning te hebben kunnen krijgen en bij zijn terugkeer gearresteerd te zullen worden. Negris' vrouw, die twee zoons in Enge land heeft, woont op dit ogenblik nog steeds in Bombay. Hoe hij haar daar weg moet krijgen is hem nog een raadsel. Dinsdagmiddag is op een kruispunt in het Eindhovense stadsdeel Stra tum de zestigjarige W. J. Rensen op mzijn bromfiets aangereden door een autobus. De man werd zo zwaar ge wond dat hij twee uur later in het Sint- Josephziekenhuis is overleden. MOSKOU Ruslands nieuwste kruiser VARY AG met op het dek zichtbaar grote rakethouders. Volgens de Russen kan vanaf deze kruiser, die de snelste ter wereld zou zijn, elk doel op of onder water en in de lucht geraakt worden. UTRECHT Het zijn vooral de politieke partjjen, die met hun eisen het totale ondernemingsklimaat in Nederland dikwijls ongunstig beïnvloeden. Deze mening heeft de heer H. H. Wemmers, voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werk-, gevers, gelanceerd in een vraaggesprek met een hoofdbestuurder van de Neder landse Christelijke Vereniging van Hoger Personeel, die de tekst van het inter view heeft gepubliceerd In het orgaan van deze CNV-bond „Beroep en roeping". De heer Wemmers gelooft, dat men niet alleen de vakbeweging een verwijt mag maken voor de ongunstige beïn vloeding van het ondernemingsklimaat in ons land. De merkwaardige situatie doet zich zelfs voor, dat de politieke partijen veelal verder gaan in hun ver langens dan de vakbonden. Het totale klimaat in Nederland vervult de heer Wemmers wel met enige zorg. De heer Wemmers verwacht niet, dat er in ons land een wettelijke regeling van de werknemerscommissarissen tot stand zal komen, hoewel hij wel eens twijfelt. De grote vraag daarbij is, vol gens hem, welk kabinet er komt. De heer Wemmers heeft de indruk, dat wel eens te veel wordt verwacht Het zou aanbeveling verdienen in de raad van commissarissen iemand te hebben, die deskundig is op het sociale terrein en daar wordt hier en daar ook aan gewerkt. Maar daarvoor heeft men geen wettelijke regeling nodig. Men moet, aldus de heer Wemmers, niet verwachten, dat een werknemerscom missaris in staat zal zijn om bijvoor beeld de sociale gevolgen van een re cessie om te buigen. Wat betreft de democratie in de on derneming, wenst de heer Wemmers een duidelijk onderscheid te maken tussen meepraten en meebeslissen. Mee beslissen in de onderneming acht hij niet mogelijk, want daartegen verzet zich het karakter van de onderneming. Wel moet er de mogelijkheid zijn van doorstroming naar de top. Formeel behoeft er aan de onderne mingsraden, naar het oordeel van de heer Wemmers niets te veranderen, maar wel zou de raad wat meer ge kend moeten worden in die zaken, die voor het personeel van belang zijn. Dinsdagavond verklaarde een lid van generatie 1945, Sajuti Melik, in het eer ste open debat over Soekarno's toe komst, dat deze moet worden afgezet en vervangen door Suharto als waar nemer. Hij vroeg het Congres, Soekar- no elke politieke activiteit te verhinde ren. De generatie 1945 is nauw verbonden met de minister van Buitenlandse Za ken Adam Malik, die streeft naar afzet ting van president Soekarno. Een lid van het anti-Soekarno gerich te studentenfront, Firdaus Wadjdi, stel de president Soekarno verantwoordelijk voor alle huidige moeilijkheden van het land en eiste diens ontslag en gerech telijk onderzoek. „Wij kunnen niet ont kennen dat hij bij de staatsgreep was betrokken", zei hij voor het Congres. Mevr. Gani Surjokusumo zei: „Het heeft geen zin één man de schuld te geven voor de staatsgreep en voor de huidige toestand van het land, omdat hij door het volk werd gesteund". Zij vroeg het Congres zich de rede van ge neraal Suharto ter harte te nemen, waarin deze tegen bloedvergieten waar schuwde. AMSTERDAM Het eerste gas uit het gasveld dat in het Britse deel van de Noordzee werd aangeboord, is door British Petroleum (BP) aan land ge bracht via de 40 cm pijpleiding, die het „West Sole Gasveld" met het eind station in Easington verbindt. Tot nu toe werd de doorstroomsnelheid van het gas laag gehouden. Tot dusver was de pijpleiding gevuld met water. Zaterdag jl. echter werd een begin gemaakt met het verwijde ren ervan door middel van „noord- zeegas" uit het „West Sole Gasveld". De leiding werd schoongemaakt door een plastic bol die door de druk van het gas naar het Britse vasteland werd voortgestuwd. BP was de eerste maat schappij die 18 maanden geleden in de Noordzee gas aanboorde in com merciële hoeveelheden. Vanaf dat moment werden exploitatie- voorzieningen getroffen, werd begonnen met het leggen van de pijpleiding en werden er tevens diverse aansluiten de boringen verricht. m SAIGON Het dorp Cam Ranh, gele gen bij een van de grootste Amerikaan se bases in Viëtnam (300 km ten noord oosten van Saigon), is dinsdag voor Amerikaanse troepen tot verboden ge bied verklaard. Er zijn namelijk dertig gevallen van pest ontdekt. Onder de be trokkenen bevindt zich een Amerikaan. Overigens is pest sedert lang een in heemse ziekte in verscheidene gebie den van Viëtnam. In 1966 werden 2649 gevallen van builen- en longpest gere gistreerd en in 1965 waren er 4503 ge vallen van pest. RIO DE JANEIRO. Voor de derde maal in drie maanden is Brazilië door zware regenval getroffen. In de be nedenstad van Rio werden tenminste 14 personen bedolven onder een drie verdiepingen tellend gebouw dat in stortte. Acht werden onder de ruïne vandaan gehaald en tenminste zes worden er nog vermist. NEDER WEERT Bij een brand ln de stallen van een boerderij in Neder- weert zijn dinsdagmorgen 45 varkens omgekomen. De schade bedraagt f 10.000,-. RIO DE JANEIRO De uitvoering van het Braziliaanse plan tot inkrim ping van 's lands chronische koffie-over- schotten is met succes begonnen. Einde februari waren 543 miljoen kof fiestruiken ongeveer een vijfde van Brazilië's totaal omgehakt, in het kader van een plan om de kwekers te bewegen op andere gewassen over te schakelen. Het doel is in totaal 600 mil joen struiken te vernietigen. APELDOORN De oefening „Schootstafel", waarbij een proef werd genomen met het oproepen van met klein verlof zijnde dienstplichtigen van de 44- ste afdeling Veldartillerie waarover wij gisteren uitvoerig berichtten, blijkt met een opkomstpercentage van 95 procent volledig te zijn geslaagd. Dat blijkt uit de laatste berichten, die ons vanmorgen uit de legerplaats 't Harde, de plaats van opkomst bereikten. Dat betekent dat aan de verwachtin gen van de legerleiding, die gerekend had op een periode van 24 uur, nodig om alle mensen bij elkaar te krijgen, ondanks de wat ongunstige beelden van gistermiddag, volledig is beantwoord. OSNABRüCK Een rechtbank in Osnabrück heeft de 19-jarige Nederlan der W v.d. Z. uit Den Haag wegens medeplichtigheid aan een bankroof ver oordeeld tot viereneenhalf jaar gevan genisstraf. Van de twee Duitse medebeklaagden kreeg een 24-jarige kelner vijf jaar ge vangenisstraf, terwijl de ander wegens verminderde toerekeningsvatbaarheid naar een zenuwinrichting werd verwezen, zen. KRONBERG Een hevige brand heeft vanmorgen gewoed in een luxe hotel, dat vroeger het buitenpaleis in de Taunus van de weduwe van een Duitse keizer is geweest. De politie verklaarde, dat 20 perso nen door de vlammen ingesloten dreig den te worden, maar later gered zijn door brandweerlieden die uit de omlig gende plaatsen, waaronder Wiesbaden en Frankfort, toegesneld waren. Verschillende personen lijden aan de gevolgen van het inademen van rook, maar er zijn voorzover bekend geen do den te betreuren. Het paleis werd gebouwd in opdracht van keizerin Viktoria, de weduwe van keizer Frederik III en moeder van kei zer Wilhelm II. Het was haar residen tie na de dool van haar man. Zij woon de er van 1894 tot 1901. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur gaat vandaag en morgen verder omhoog. Uit zuidooste lijke tot zuidelijke richting wordt met toenemende snelheid zachtere lucht aangevoerd, waarin het kwik in onze omgeving tot een middagniveau van 13 15 graden zal oplopen tijdens zonnige perioden. Deze ontwikkeling houdt ten nauwste verband met de vorming van een diepe stormdepres- sie ten zuidwesten van Engeland, waaromheen windvlagen van 911 Beaufort worden waargenomen. En kele fronten ervan zullen de besten digheid van het weer in Nederland enigszins op de proef stellen, maar aanvankelijk verwachten wij nog geen neerslag van veel betekenis. Mogelijk komt het in een later stadium, tij dens de passage van een koufront, tot enkele sterkere buien. In De Bilt is in maart nog nooit een officiële zomerse dag, met tem peraturen boven de 25 graden, voor gekomen. Sedert 1848 geldt 22,5 graad als de hoogste maarttempera- tuur, die ooit op dat station werd geregistreerd. Dit gebeurde op 23 maart 1871. Het record van deze eeuw werd geboekt op 30 maart 1911, na melijk een maximum van 21,7 graad. Het vroegste tijdstip, waarop de ther mometer te De Bilt echte zomerse allures kreeg, was op een 12de april.

De Vallei | 1967 | | pagina 1