„Kees en Karin" leren de jeugd zich gedragen in schouwburg Theater is geen speelwei B.N.G. Bernard Malamud onderscheiden UIT DE KERKEN FINANCIËLE NOTITIES Gijsbrecht Spelregels Pamflet Propaganda VANAVOND MORGEN WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart Kas-Associatie in Giro-Centrale K.N.S.M. succes met efficiency Grotere omzet bij W yers Pagina 2 WOENSDAG 8 MAART 1967 JANET Maar zij wist ook dat de won dere, volmaakte verering, die verruk kelijke en verbijsterende hartstocht, die een jongeman in vervoering kan brengen, wanneer hij voor het eerst van zijn leven een vrouw de zijne kan noemen, voorgoed voorbij was en nim mer terug zou keren. Samuel had de banden des bloeds tussen hen versterkt, maar niet meer dan dat. Zij zouden elkaar liefhebben in ziekte en gezondheid, vreugde en droefheid, zij zouden zijde aan zijde slapen in hun kamer boven het por taal, oud en zwak worden en tenslotte samen rusten, niet gescheiden door de dood, op het kerkhof van Lanoc. Janets gevoelens voor Samuel liepen evenwijdig aan die voor Thomas. Sa muel was van haar afhankelijk door de liefde en steun die hij bij haar vond, tot hij groot genoeg zou zijn om voor zichzelf te zorgen. Maar zij wist in zichzelf nog altijd een tweede IK aanwezig. Het ene was de tevreden vrouw en moeder, die vol belangstelling zat te luisteren naar al le plannen van haar man en lachend het gesnap van haar jongen aanhoor de, bezoeken bracht bij familie en bu ren, vol diepe vreugden om de gebeur- telijkheden in haar dagelijks leven. Maar dat tweede IK was ongebonden en ver weg; stond zegevierend op de tenen boven op de hoogste heuveltop, door een nevel onttrokken aan het oog van de gewone wereld; het ge zicht van zonlicht omstraald. Het eni ge wat zij er zelf van begreep was dat de vrede van God haar ontzegd was, maar dat zij die toch het dichtste na bij voelde in de vrije natuur van de heide en de rotsen aan zee. Veertien dagen na Samuels tweede verjaardag werd, in de lente van 1833, zijn zusje geboren. Ze had blond haar en blauwe ogen net als Samuel en ze bracht niet meer last met zich mee, dan hij op dezelfde leeftijd. Het meisje werd Mary gedoopt. Thomas was bij na even trots op zijn dochtertje, als hij op Samuel was geweest. Al geloofde Thomas graag dat hij in alles zijn zin kreeg, Janet had toch meestentijds het laatste woord. Zij kon er zo onopgemerkt een opmerking uitgooien en Thomas kon dan naar zijn werk gaan met het onbehaaglijke gevoel dat zij toch eigenlijk aan het langste eind trok. Hij noemde dat „Jennie toegeven", maar het was meer dan dat. Het was zijn onderbe wuste onderwerping aan een karakter, dat sterker was dan het zijne. Haar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiBiuiuuiiu diepste gedachten bleven voor hem ook vaak een raadsel. Wanneer zij het breiwerk op haar schoot liet rusten en in gedachten scheen te zijn verzonken, vroeg hij haar: „Waar zit je aan te denken, Jennie?" Dan placht zij glim lachend het hoofd te schudden en niets te antwoorden of met een of andere onzinnigheid voor de dag te komen: „Als het aan mij had gelegen, Tho mas, was ik een man geweest!" Dat klonk altijd weinig aanmoedi gend. Hoe kwam ze aan die onzin? Er bestond toch geen beter huisgezin dan het hare in heel Plyn? Geen lie ver kinderen en geen trouwer, meer liefhebbend man dan hij? „Soms ben je een raadsel voor me, Jennje, weet je dat wel?" Opeens kon haar stemming dan om slaan als bij een zomerse bui. Dan ging ze op de vloer zitten bij de kin deren en deed hun spelletjes mee. Of ze interesseerde zich ineens voor het werk op de werf, waarover ze altijd heel verstandige vragen stelde. Vlak daarop kon ze dan weer de wildste, domste dingen zeggen, bijvoorbeeld meewarig spreken over die boef van een Dan Crabb, die ze eindelijk bij zijn smokkelpartijen hadden gesnapt, en die nu Sudmin terecht zou staan. „Maar lieve, dat is een schavuit die vent. Hij heeft de douane bedrogen, de wet overtreden en de hand opgeheven tegen eerzame medeburgers." „Ja Thomas, maar tóch is het een flinke kerel, die zijn mannetje durft te staan!" „Noem je dat flink, zo'n achterbaks heid, zo'n sluikhandel in donker?" ,,0 ja, ik kan er alles voor voelen. Vaak heb ik me zo'n leventje inge dacht. In een pikdonkere nacht, bij voorbeeld in het bosje van Lanny- whet, waar je niets anders hoort dan de dreunende golven op het strand. Dan zie je opeens een lichtje flonke ren en hoor je het zachte gepiep van de dollen. Dan volgt er een fluitje en het kraken van kiezel, als je zachtjes over het strand naar de boot loopt. Fluisterende stemmen als de vracht wordt uitgeladen. Dan klinkt plotse ling een waarschuwingskreet door de nacht, boven van een heuvel. Een wilde verwarring volgt op het strand. Er vallen schoten. En dan zet je het op een lopen met je haren in de wind want dan gaat het om je lieve leven, met een stuk of zes hijgende douane ambtenaren achter je hielen! Tho mas, dat zou leven zijn en sterven te gelijk...." Ze keek lachend op naar het be droef d-ontstelde gezicht van haar man. V De daarop volgende Kerstmis lag er sneeuw over de velden en heuvels van Plyn. Thomas ging naar de bossen van Truan en kwam thuis met grote bossen hulst, vol vlammend-rode bes sen. Daar deed hij klimopranken door heen, die overvloedig tegen het huis groeiden en hing met Janet deze ver siering in alle kamers. Handig maakte Thomas een kruis van omgebogen hulsttakken. Dat hing hij boven hun portaal. Janet bereidde een feestelijke Kerst viering voor en was dagenlang druk in de weer. Zij zouden de eerste dag bezoek krijgen en zij wist bij ervaring hoe haar gasten met haar cake, pud ding en pasteitjes omsprongen. Ook zouden ze wel een kop warme bouillon lusten voor ze de koele avondlucht in gingen. Thomas zat bij het haardvuur met de bijbel op zijn knie. De twee kinde ren hingen aan moeders rokken en bedelden om een voorproefje van alle lekkers, dat zo heerlijk rook in de pan, die boven het vuur hing. „Kom, laat je moeder met rust kin deren. Zoet zijn, anders krijg je met Kerstmis niets van de pudding!" snauwde Janet. Hun vader moest toen ook wel zijn gezag laten gelden en riep: „Niet lastig zijn voor moeder, Sammie. Jij en je zusje moeten je moeder niet hinderen. Kom bij vader, dan lees ik je voor uit de heilige schrift." Gehoorzaam kwamen de kinderen bij hem. De jongen trok zijn zusje over de grond, daar ze nauwelijks lo pen kon. Met zijn bedachtzame stem las Thomas de eerste hoofdstukken van Mattheus. Het was niet waar schijnlijk dat kleine kinderen van hun leeftijd er iets van snapten, maar rus tig zaten ze met een pop van oude lappen te spelen. (Wordt vervolgd) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIlllllllllllllllllllIlilllll llllllllllllUlllllllllllllllllllltlll 3448. De strijd was gestreden. In de nagloed van een radio-actieve wolk dreven de restanten van het eens zo trotse heelalschip naar alle kanten weg. Van de kort geleden nog zo arrogant gebiedende superwezens was to taal geen spoor meer te bekennen. Hun minachting voor andere levensvormen was hun noodlottig geworden en de schepsels die zij zonder meer tot hun slaven wil den maken, hadden fel van zich af gebeten. Zo er al ergens in de verre ruimte meer, onzichtbare ver kenners van dit vreemde ras voortzweefden, dan zou den zij uit het spoorloze verdwijnen van hun soortge noten misschien de conclusie trekken, dat het in dit zonnestelsel bijzonder ongezond voor hen was. De Vijand had zijn nietige tegenstander onderschat en in een duel van geest en materie het onderspit mee- ten delven. De pure wilskracht van één enkele man veranderde misschien de loop der historie. Deze Redder der Mensheid hield zich op dat moment al weer met andere zaken bezig. De twee gewonde makkers eisten hun aandacht, want de uitwerking van de blauwe straal scheen bijzondere gevolgen met zich te brengen. Zware koortsaanvallen wisselden af met pe rioden van ongewoon helder bewustzijn. Sandra bemoe derde het tweetal als waren het haar eigen zoons. Buck was er intussen zeer slecht aan toe. 7. Rechter Tie heeft het ebbehouten doosje openge maakt. Hij laat het doosje aan Tsjiao Tal zien en zegt verwonderd: „Dat is zonderling! Het is helemaal leeg!" Tsjiao Tai kijkt beduusd naar het lege doosje. „Daar begrijp ik niets van, edelachtbare! Ik heb toch duidelijk iets horen ritselen!" De rechter houdt het doosje bij zijn oor en schudt het. „Ja", zegt hij. „Ik hoor het ook. Heel duidelijk zelfs. Dat betekent dat er ergens in dit doosje een geheim laatje of zo moet zitten. Of misschien wel een dubbele deksel." Rechter Tie bevoelt het doosje aan alle kanten, terwijl Tsjiao Tai gespannen toekijkt. „Nee, aan het deksel en aan de zijkanten is niets bijzonders te zien", zegt Rechter Tie, „maar de bodem schijnt bij zonder dik, voor zo'n klein doosje." Hij klopt op de on derkant en gaat dan voort; „Ja, waarachtig, het klinkt hol!" „Er zit een dubbele bodem in!" roept Tsjiao Tai uit. „Ja, het geritsel komt inderdaad uit de bodem, Tsjiao Tai. Maar hoe krijgen we die open?" „Zal ik m'n dolk in die reet steken, edelachtbare?" „Nee, laat me eerst proberen de geheime veer of zo te vinden." Rech ter Tie bevoelt de zijkanten van het doosje voorzichtig met zijn vingers. „Aha, hier bevindt zich een kleine on effenheid..." Er springt een laatje open. De rechter vangt het kleine stukje papier dat eruit valt, in zijn hand op. TToe gedraag ik mij in de schouwburg, is voor de toneelgroep Arena een vraag met negen, gedrukte, antwoorden. In 'n fris foldertje ontworpen door de achttienjarige Karin Aartsen uit Vorden geven „Kees en Karin" de bezoekers aan de kindervoorstellingen van deze Haagse speelgroep een paar verrassende suggesties. Bij voorbeeld; „Schiet niet met propjes", „Ga niet gil len als de voorstelling heel erg spannend is", „Trek de meisjes niet aan de haren" en „Neem geen kraakzakjes met snoep mee". Is het nu zo droevig met onze jeugd gesteld dat een dergelijke verzameling waarschuwingen nodig is? Was het incident van de Nederland se Comedie in Rotterdam, waar een jeugdvoorstelling van de Gijsbrecht wegens wanordelijkheden werd afgebro ken, dan geen incident maar een onder deel van een verschijnsel? Berend Boudewijn (30), al enige ja ren artistiek directeur van de combina tie Arena - De Nieuwe Comedie, zegt er dit van: „Met de Gijsbrecht heeft het niks te maken; het plan voor dit fol dertje was er voor die tijd. Ach, en zo veel moeilijkheden hebben we nou ook weer niet. Het komt wel voor, maar daar gaat het ons niet om. We willen de jeugd toneelminded maken. Als je ze zonder meer voorstellingen voor de neus zet, zonder follow up, dan heeft het geen effect". De heer Boudewijn haalde zijn diploma toneelschool in Londen, vandaar misschien. Over het foldertje: „Eigenlijk is de educatieve kant van de zaak niet ons terrein. Het onderwijs zou daar aan moeten doen. Soms gebeurt dat hele maal niet, soms ook is het uitstekend voorbereid. Maar een kind van acht, dat nog nooit in een theater is ge weest, kan je niet zomaar een toneel voorstelling presenteren. Het denkt nog dat de handeling gewoon vanzelf gaat, spontaan verloopt. Zo sterk, dat ze door actief mee te doen die handeling kunnen wijzigen. Of ze praten er rus tig doorheen. Dat komt door de t.v. denk ik. Dat ding gaat ook gewoon door als ze praten. Ik heb ze wel eens uitgelegd, dat to neel een afspraak is. Maar dan nog. Het foldertje geeft nu zwart op wit wat spelregels voor theaterbezoek. Een thea ter is geen speeltuin, maar ook geen kerk. Berend Boudewijn: „Als ik een firma heb die vim maakt, moet ik pro paganda maken om het te kunnen ver kopen. Toneel is ook een firma die re clame voor zichzelf moet maken. NEW YORK De Amerikaanse schrij ver Bernard Malamud heeft de nationa le romanprijs van zijn land gekregen voor zijn boek „The fixer". Mhlamud ontving in 1959 de nationale novelle prijs. De nationale poëzieprijs van dit jaar ging naar James Merrill voor zijn bun del „Nights and days'. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Ferwerd (toez.): A. v.d. Beek te Joure; te Maastricht (vac. J. Oyen) (toez.): L. Schellevis te Gou da; te Varsseveld (3e pred. pl.) (toez.) B. W. Vermaat te St. Nicolaasga; te Rotterdam-Delfshaven (vac. ir. D. Harteveld): Ph. J. Stoutjesdijk te Hel- lendoorn. Aangenomen: naar Hedel: W. A. S. Laurense te Benthuizen; naar Enkhui zen (vac. A. M. Arntzenius) (toez.): H. de Jonge te Geertruidenberg. Bedankt: voor Hoevelaken: C. Treure te Hasselt. Geref. Kerken: Beroepen: te Dedemsvaart (vac. A. Schweitzer jr.): P. S. Veldhuizen te 't Harde. Aangenomen: naair Laren (N.H.) (als ziekenhuispred.): J. Knol te Bever wijk. Beroepen: te Rhenen en te Alphen aan de Rijn (vac. wijlen W. Wijma): A. Bor- man te Witmarsum; te Oegstgeest: (vac. I. Meyer): W. E. Hoekstra te Le- wedorp (Zeeland). Bedankt: voor Sneek (vac. G. Cle mens): G. v. d. Veere te Hardegarijp. Geref. Kerken (vr\jgem.): Bedankt: voor Marienberg: R. Timmer man te Bunschoten-Spakenburg. Aangenomen: naar Franeker: H. van Mulügen, kand. te Zwolle. Bedankt: voor 's-Gravendeel, Meppel, Onstwedde, Opperdoes en voor Vlissin- gen: A. Broersma, kand. te Leeuwar den. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Aandijk-Enkhuizen en te Hoofddorp: D. Hakkenberg te Dor drecht. Bedankt voor Corsica (U.S.A.): A. Ver- gunst te Rotterdam-centrum. Beroepen te Slikkerveer G. Zwe- rus te Nunspeet; te Kootwijkerbroek J. Karens te Nieuwerkerk (Zeeland). Bedankt voor Ridderkerk A. W. Verhoef te Barneveld. Oud-Geref. Gem. in Nederland: Bedank^: voor Stavenlsse: J. van der Poel te Ede. Vrije evang. gemeenten: Bedankt: voor Enschede: W. de Goede te Nijverdal. Daarom willen we na dit foldertje in de toekomst ook meer mogelijkheden gebruiken, tot inleiding en naspraak. Toneel is nog altijd omgeven met een romantisch negentiende eeuws be grip, een goddelijk idee. Het is nog de vraag of je van toneel gelukkig wordt. Maar ik vind wel dat iedereen in de ge legenheid moet zijn dat voor zichzelf uit te maken. Ook een kind van tien jaar". De eerste fase daartoe is het kind vertrouwd te maken met de spelregels. De tips van Kees en Karin zijn nog kersvers. Het effect is dus nog niet te berekenen, al heeft de gemeente Nij megen al 5.800 foldertjes gekocht. Be rend Boudewijn: „Ja, gekocht. We zou den die dingen iedereen graag geven, maar dat zou betekenen, dat we hon derdduizend exemplaren per jaar moe ten laten drukken. En daar hebben we gewoon geen geld voor". Het idee voor een dergelijk foldertje komt uit Oost-Duitsland. Daar was Be rend Boudewijn een tijdje geleden op een congres dat gedoopt was Interna tionales Kinder- und Jugendtheater Fes tival. En daar werd een Oostduits pam flet getoond, waarin jonge kinderen iets van het theater werd duidelijk ge maakt. Berend Boudewijn nam het in gedachten mee en vroeg de grafisch ont werper W. 'van Stek om een aanvullen de gedachte. Deze gaf het door aan zijn leerlingen aan de Academie voor kunst en industrie in Enschede. Winna res Karin Aartsen is derdejaars leer ling van de cursus grafische vormge ving. Zij concretiseerde de eerste fase van Berend Boudewijns plan het to neel voor de jeugd tot een gewoon maar wel plezierig uitje te maken. Berend Boudewijn (30), artistiek direc teur van de combinatie ArenaDe Nieuwe Komedie. Hij zegt: „We gaan informatie geven van de stukken die op het repertoire komen en die sturen we dan naar onder wijzers van de lagere scholen. We zijn ook van plan om voor die lagere scholen een compleet lesuur te maken. Twee van onze mensen vertel len in dat uur hoe een stuk voorbereid wordt, met een maquette en misschien ook met een filmpje van een stukje re petitie. Voor de middelbare scholen willen we een serie eenakters voorbe reiden, die weinig of geen decor nodig hebben. Daar kunnen we ook mee op reis. Aanvullend maken we dan een pro gramma Wat is toneel? met allerlei toneelfragmenten. Het is gewoon propa ganda maken voor de schouwburg". Bij elkaar een stukje strategie op langere termijn. Maar eerst moet het afgelopen zijn met het propjes schieten en het haar trekken. Vandaar de negen antwoorden op de vraag: Hoe gedraag ik mij in de schouwburg? iHiiiitiiimmiiniiiimiiiimiiiiiiiimmiiniiniïiiinmniiiiiiiiimiimiiiiMniiiimiiniiniiimiiiiiiiiHiiiiiiHiiiiimiimiitiiniiiiiiiiHiii NEDERLAND I 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitz. van de CHU. 18.30 Platennieuws. 19.05 Dansorkest en zangsoliste. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor, ra dio-feuilleton. 20.55 Ik loop door het land, licht progr. 21.10 De Wekker, ca baretfantasie. 21.40 Vragenvuur. 22.05 Lichte orkestmuz. en zangsolist. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Radio Jazz Magazine. 23.25 Instrumentaal en semble: klass. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd: Fanfare-orkest en koorzang. 18.30 Spektrum: nws. uit de protestants christelijke organisaties. 18.50 Lichte gr.muz. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokr. 19.30 Muz. van Het Le ger des Heils. 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Stereo: Koorzang met accordeon- muz. 20.00 Bidstond voor gewas en ar beid. 21.00 Gr.muz. 21.10 Klass. gr.mu- ziek. 21.30 Oor-zaken: gevar. program ma. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Geestelijke liederen. 22.55 Aftakeling en wat eraan te doen, me dische lezing. 23.10 Stereo: Mod. or kestmuz. (gr.). 23.15 Stereo: Platen- nws. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 14.25-16.15 Eurovisie: Dukla - Ajax, rep. voetbalwedstrijd. VARA: 17.00-17.35 Voor de jeugd. NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journaal. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Mona, tv- film. 19.25 Openbaar kunstbezit. 19.41 Uitzending Stichting Socutera. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NTS: 20.20 Zend tijd politieke partijen. 20.30 Getuige charge, speelfilm (beide keuringen 14 jaar). 22.20 Eurovisie: Dukla - Ajax: samenvatting voetbalwedstrijd. 22.45 - 22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.01 Re clame. VARA: 20.05 Coronation street, filmserie. 20.55 Achter het nieuws, ac tualiteiten. 21.20 Uit Bellevue: kunstma gazine. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15 Journaal. 22.30-23.00 Teleac: De detaillist als ondernemer (5. herhaling). HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Actuali teiten. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenw. 9.00 Berlijns Filh. orkest (gr): klassieke muziek.9.35 Waterst. 9.40 Lichte gr. muz. voor oudere luisteraars. 10.00 V. de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminne (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 12.00 Stereo: Dansork. en zangsolisten. 12.25 Beurs berichten. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Johan Willem Friso Kapel: Concoursmuz. 13.00 Nws. 13.10 Journ. en beursber. 13.30 Stereo: Bari ton en piano: semi-klasse en moderne liederen. 14.00 Beiaardmuz. 14.15 Huis houdelijke zaken, pr. v. d. huisvrouw. 14.30 Licht instrumentaal ensemble. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Voordracht 16.20 Stereo: Koorzang: klassieke en mod. liederen. 16.40 Ste reo: Klavecimbelrecital: klassieke mu ziek. 17.00 Voor de jeugd. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Lichte gr. muz. en praat je. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Stereo: Klassieke gr. muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: klassie ke en mod. muziek (opn.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Mensen gelo ven, lezing. 11.45 Streeksgewijs: Infor matie uit Enschede. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 13.00 Pro memorie. 13.05 Klassieke gr. muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Alt en piano: klassieke liederen. 14.35 Klassiek pianospel. TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag, muz. lezing. 15.15 Sphinx, progr. voor de vrouw. NCRV: 15.45 Stereo: Klassieke gram- mofoonmuz. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Amusementsmuz. en voordr. (gr). 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Bekende Ned. lie deren en liedjes (opn). 17.30 Stereo: Lichte gr. muz. 17.50 Russische volks muziek. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Nieuwe langspeelpl. 11.00 Nieuws. 11.02 Lichte gr. muziek. 12.00 Nieuws. 12.02 Variant: act., rep. en lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.02 Top Twintig. 14.00 Nieuws. 14.02 Gev. muziekpr. KRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Act. 15.05 Chansons. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Tienershow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Verzoekpl. progr. WOENSDAG 8 MAART 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van giste ren). 10.20 Die Bassgeige, tv-opera. 11.25 Filmrep. 12.00-13.30 Act.kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Film. 16.55 Knutselprogram ma. 17.15 Filmserie over Canada. 18.00- 18.05 Nws. (Reg. programma: NDR: 18.05 Act. 19.16 Von Nachbar zu Nach- bar. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Film. 19.59 Pr.-overz. WDR: 18.05 Re gionaal nws. 18.10 Film. 18.25 Hier und heute. 18.50 Guten Abend. 19.10 Film. 19.40 Reacties van kijkers.) 20.00 Jour naal en weerbericht. 20.15 Filmreporta ge. 21.45 Filmrep. over de Elzas. 22.30 Journaal en weerbericht. Aansl.: com mentaren. DUITSLAND II 18.10 Nws en weerber. 19.20 Act. en muz. 18.55 Detective-film. 19.27 Weerbe richt. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Muzikaal am.pr. Aansl.: nws 20.45 Tv-spel. 22.00 Japanse documen taire. 22.25 Nws, weerber. en thema's van de dag. aiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiu iituiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi llllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIillllllllllllllllilllllllllllllllimIlllllllllllillllllllllj I IZ£ 7. Het eerste waar Tekko aan dacht, toen hij de vol gende morgen ontwaakte, was China. Terwijl hij zich waste, schoor en aankleedde dacht hij aan China. Hij kon de gedachten aan dat verre vreemde land en aan Prins Lum-Bia maar niet van zich afzetten. Dat ging de gehele dag zo door terwijl hij in de tuin werkte, at en zijn krantje las. Na het middagmaal kon onze vriend het eindelijk niet langer meer uithouden in huis en be sloot een wandelingetje langs de haven te maken. Hoe wel het nog niet geheel donkers was, was de nacht toch in aantocht. „Zo, ik zal de zinnen maar eens wat gaan verzetten en mij een heerlijk laten uitwaaien aan de havenkant!" mompelde Tekko terwijl hij de deur achter zich dicht sloeg. „Ik zou er heel wat voor over hebben, als ik nooit over China had horen spreken. Maar nu dat een maal gebeurd is, zou ik toch wel willen weten hoe het met de Kroonprins gaat!" Nu, Prins Lum-Bia zat met een mistroostig gezicht op de rand van zijn bed in de hut van een stoomboot, die weldra naar China zou ver trekken. „Arme Vader!" mompelde hij, „Volk van Pansjoerije zal nu denken dat hoogverheven Vader pa rel uit kroon gestolen hebben. Oh, hoe durven ik mach tig heerser nog onder ogen komen?" Tekko liep intussen de straat uit en sloeg de weg in naar de haven. Hij merkte niet, dat hij door een pindachinees, die ergens op de stoep zat, nauwlettend werd gadegeslagen en dat, zodra hij de hoek om gegaan was, hij voorzichtig ge volgd werd. AMSTERDAM, 7 maart Het expe riment is begonnen: de Bank voor Ne derlandse Gemeenten heeft het aange durfd een lening met een rente van 6V2 pet. tegen de koers van 100 uit te schrijven. Ten beurze was men van oordeel dat ook deze lening er gemak kelijk zal ingaan temeer daar het ren tetype van 6% pet. historisch nog al tijd hoog is en bovendien tien jaar ge fixeerd zal blijven. Dergelijk soort le ningen blijkt thans op het Damrak erg gezocht te zijn en meer in de be langstelling te liggen dan de oudere soorten met lagere rentetypen. De obli- gatiemarkt was er dan ook nauwelijks ijets lager op hetgeen ook het geval was met de leningen van B.N.G. Ver wacht wordt dat op korte termijn bei de marktonderdelen een krachtig her stel zullen laten zien. Overigens bleef het ook ditmaal ui terst rustig op de beurs. De handel had weer weinig te betekenen en de mees te hoofdfondsen lagen erg zwaar in de markt. Zo moesten Philips en Unilever het weer ontgelden en elk ca. f 1,50 af staan. Koninklijke die in de ochtend- beurs flauw was, kon tijdens de offici ële beurs door toenemende belangstelling zodanig aantrekken dat een aanvanke lijk verlies grotendeels ongedaan werd gemaakt. AKU bleef ook nu ongewij zigd terwijl Hoogovens nog iets door trokken. De lokale markt was opnieuw ver deeld, voornamelijk door de uiterst dun ne markten. Toevallige vraag of spo radisch aanbod kunnen belangrijke koers wijzigingen tot stand brengen. Opnieuw vast waren: Dagra, Drukkerij de Boer, Scholten Carton, Wereldhaven, Zwanen berg, Metaverpa en Fokker maar Bro cades, Scholten-Honig, Bjyidoengs kini ne, E.M.S. en Hellingn-an moesten verder terug. In reactie waren: Uter- möhlen, Gist, Van der Grinten, Kon. Zout en Smit Transformatoren. Holland se Sociëteit was 10 punten lager op het dividendvoorstel. De overige verzeke ringsaandelen bleven goed op peil. Cen trale Suiker brokkelde verder af. Het verslag van de Kon. Boot deed een vaste stemming in de scheepvaart sector ontstaan. Kon. Boot zelfs trok ca. 2 punten aan. K.L.M. verloor f 6. AMSTERDAM De Kas-Associatie neemt deel aan het overleg voor het opzetten van een eigen girocentrale door de gezamenlijke banken. Binnenkort wor den nadere mededelingen verwacht, al dus het bestuur in de jaarvergadering. De Kas-Associatie heeft geen grote kre dieten meer lopen bij instellingen waar één man de baas is, zo werd geantwoord op vragen van een aandeelhouder. Deze herinnerde aan de vordering van 12,5 miljoen, die de Kas-Associatie bij Tei- xeira de Mattos had. AMSTERDAM. In het jaarverslag 1966 constateert de directie van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij N.V. (KNSM) dat het uiteindelijk re sultaat van het jaar de .juistheid van de verwachtingen, uitgesproken in het vorig verslag, heeft bevestigd. Hoewel nog niet voldaan over dit resultaat, verheugt het de directie toch wederom vier pet. te kunnen voorstellen op de preferente en 7y2 pet. op de gewone aandelen. Bovendien wordt de algeme ne reserve gedoteerd met f 500.000,-. Blijkens de geconsolideerde cijfers steeg het exploitatiesaldo van f 19 min. tot f 21,2 min. Interest en dividenden leverden op f 4,4 min. (v.j. f 4,1 min.). Gezamenlijke baten dus f 25,6 min. te gen vorig jaar f 23,2 min. Na afschrij vingen en reserveringen van tezamen f 20,8 min. (v.j. f 20,1 min.), is het be drijfsresultaat f 4,8 min. (v.j. f 3 min.). Voor winstuitkering is tenslotte beschik baar f 8,4 min. (v.j. f 8,1 min.), mede dank zij boekwinst verkoop zeeschepen ad. f 3 min. Het geplaatste gewone aandelenkapitaal bleef f 61,6 min. Het vervoer gaf over het geheel een daling te zien. Dit weerspiegelde zich in het omzetcijfer van f 320 min. (v.j. f 330 min.). De verdere kostenstijging gaf aanleiding tot zorg en dwong tot maatregelen om de kostenstijging op te vangen o.a. door inkrimping van de be manning aan boord en door verkoop van acht verouderde schepen. Het effect van deze en andere maat regelen werd vooral merkbaar in de laatste maanden van 1966, waardoor de resultaten weer in positieve zin door sloegen en wel zodanig, dat het exploi tatiesaldo tenslotte beter was dan in 1965. iiiiiiiimiiimiiiiii umiiiiimninniii AMSTERDAM De omzet van J. P. Wyers' Industrie- en Handelsonder neming is in de thans verstreken perio de van het boekjaar 1966-'67 met 5 6 procent gestegen ten opzichte van de overeenkomstige periode van het voor gaande boekjaar, zo werd in de jaar vergadering meegedeeld. Dit boekjaar zal naar schatting f 1,5 i f 2 miljoen worden geïnvesteerd, waarbij men bin nen het totaal aan afschrijvingen (f 2 miljoen) zal blijven. Hierdoor zal geen noodzaak bestaan voor een beroep op de open kapitaalmarkt. De verwachtingen voor de omzet in de komende maanden zijn niet pessi mistisch. Het marktaandeel dat Wyers via de groothandel in Nederland heeft, is nagenoeg constant gebleven circa 50 procent. Ondanks de prijsbeheersing door de overheid heeft Wyers zich wat de bruto winstmarges betreft op het zelfde niveau kunnen handhaven door een verschuiving naar goederen die ook in het verleden betere marges gaven. Nog steeds wordt circa 75 77 pro cent van de omzet uit Nederland be trokken. Wyers zal meer aandacht gaan beste den aan een sterkere groei bij de Bel gische vestigingen. AMSTERDAM, 7 maart Londen 10.08?—-10.09; New York 3.60?—3.61?; Montreal 3.331—3.33?; Parijs 72.94— 72.99; Brussel 7.26?7.26jj; Frankfort 00.84?—90.89?; Stockholm 69.87—69.92; Zürich 83.29?—83.34?; Milaan 57.76?— 57.81è; Kopenhagen 52.15?—52.20?; Os lo 50.44—50.49; Wenen 13.974—13.981; Lissabon 12.573—12.591.

De Vallei | 1967 | | pagina 2