Andere systemen kosten kijker straks extra geld Si Herstel Jack Hawkins leerde opnieuw spreken Actrice Alice Foklas te Parijs overleden Vijftig jaar jazz op grammofoonplaat Nieuw zang-trio Toon praat vanavond niet op televisie „Radio Free Harlem" Sö UIT DE KERKEN Kleuren-t.v. komt van de grond Systemen Mondovisie Zwarte doos T.V.-nieuws tAOiO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart KMENSISi££NMf>j\ 7 f /s'/emTj {mm7 WAAR 1 KOMT'IE DAN UIT VOORT y 7ji Intergas verkocht Excelsior Britse reserves weer omhoog Argentinië weer voor devaluatie Pa^.nil 2 DONDERDAG 9 MAART 1967 JANET Janet rechtte haar rug en rustte even, met haar handen in de zijde. Zodra ze had opgeruimd, de tafel ge dekt en de kinderen naar bed gebracht had. zou het tijd worden hoed en sjaal tevoorschijn te halen en met Thomas naar de nachtdienst in La- noc te wandelen, over de besneeuwde heuvels. Zij had er eigenlijk geen lust ln vanavond. Het kon haar heel niet schelen naar de preek te gaan luiste ren en de gezangen mee te zingen. Liefst zou ze in 't donker willen slui pen, over de krijtrotsen, met het uit zicht over de ruisende golven. De maan zou boven zee staan en een zil veren lichtstreep trekken over 't don kere water tot in de hemel. Daar zou ze zich dichter bij de Kerstvrede we ten, dan geknield in het kerkje van Lanoc. Dichter bij datgene, waaraan ze geen naam kon geven, los van de wereld en van zichzelf, doch verbon den met al wat uitgaat boven het tij delijke en geen heden en morgen kent. Zij begon de tafel te dekken en On der de hand een uitvlucht te beden ken, waardoor ze uit de kerk kon blij ven. Maar Thomas deed haar zelf een verontschuldiging aan de hand. „Ik zie schaduwen onder je ogen van avond, Jennie, je bent wat bleek en moe. Voel je je niet lekker?" „Het zal van de kokerij en het buk ken boven het vuur komen. Ik heb wat pijn in mijn rug. Ik doe mis schien beter vanavond thuis te blijven, Thomas, en jou alleen naar Lanoc te laten gaan." „Ik vind het erg vervelend alleen te gaan, liefste, dat zou de eerste keer zijn op Kerstavond sinds we ge trouwd zijn!" „Toch is het verstandiger. Morgen moet ik goed in orde zijn, wanneer al die mensen komen." Zo werd het geschikt en toen de kerkklokken van Lanoc zacht over de velden riepen, begaf Thomas zich al leen op weg, met zijn lantaarn in de hand. Janet stond hem na te kijken in het portaal. Het kruis van hulst bo ven haar hoofd kraakte en ritselde in de wind. Nu was Janet alleen met de kinderen, die boven rustig lagen te slapen. Zij zette wat bouillon klaar voor haar man, die wel verkleumd en hongerig uit de kerk thuis zou ko men. Daarop sloeg ze haar sjaal om de schouders en keek uit het raam. Er lag een lichtend sneeuwdek. Hoog stond de maan aan de hemel. Geen ander geluid was te horen dan het zachte ruisen van de zee, die aan de andere kant van de haven de rotsen omspoelde. Ze wist dat ze de roep stem van haar hart moest volgen en dat de krijtrotsen op haar wachtten. Ze sloot dus de deur en borg de sleutel in haar keurslijf. Ze verbeeld de zich vleugels te hebben gekregen, zo snel droegen haar voeten haar voort naar de witberijpte heuvels ginds in de nachtelijke stilte. Daar leunde zij tegen de bouwval van het kasteel, het maanlicht op haar gelaat, de zingende zee aan haar voeten. Toen sloot ze de ogen en alle wirwar van gedachten verdween uit haar geest. Ze voelde haar vermoeienis niet meer, want ze werd vervuld door een kracht en een klaarheid als van de maan zelve. Toen ze haar ogen opsloeg, leek het een ogenblik alsof een nevel haar omringde en zij daar doorheen, naast de rots, de geknielde gestalte van een man zag liggen. Zij voelde dat hij van wilde wan hoop en verbittering vervuld was en dat zijn arme, verdoolde ziel tot haar riep om vertroosting. Zij ging op hem toe, knielde naast hem neer, drukte zijn hoofd tegen haar borst en streelde zacht met de hand over de grijze haren. Toen zag hij naar haar op met onrustige ogen, wild-bang voor zichzelf. Toen wist ze, dat hij aan de toekomst behoorde als zij dood in haar graf zou liggen en zij herkende hem als deel van haar. „Stil maar, liefje, stil maar, wees niet bang. Ik ben bij je, immer en altijöf en geen mens zal je kwaad kunnen doen." „Waarom ben je niet eerder geko men?" vroeg hij fluisterend haar om armend. „Ze hebben geprobeerd mij van je weg te houden en de hele we reld ziet zwart van de duivels. Er is geen waarheid meer, lieve, en geen weg te vinden. Je zult me helpen, is het niet?" „Samen zullen wij lijden en liefheb ben", hoorde zij zichzelf zeggen. „Elke vreugde en elke smart in jouw lichaam en geest zijn ook de mijne. Spoedig zal zich een weg voor je openen en de schaduwen zullen je geest weer verla ten." „Ik heb je dikwijls tot me horen fluisteren en ik heb je troostwoorden verstaan. Samen hebben we gepraat, als ik alleen was op zee, in de stilte op het dek van het schip, dat een stuk is van jou. Waarom ben je nooit eerder gekomen om me in je armen te nemen, zodat ik mijn hoofd aan je hart kon leggen?" „Ik begrijp het zelf niet", was het antwoord. „Ik weet niet waarvan wij komen, noch hoe de nevels verdwe- BRUSSEL/LONDEN Omstreeks 1975 zal een vijfde deel van de tv-kij- kers in de EEG kleuren-ontvangers hebben. Omdat de zes regeringen niet eenzelfde stelsel voor kleuren-tv hebben gekozen zullen de (kleuren)- I kijkers in België, de Elzas, Frans Savoye en Noord-Italië extra kosten moeten 1 maken als zij alle bereikbare kleuren-programma's wensen te ontvangen. nen zijn, waardoor ik tot je kwam. Ik hoorde je roepen en niets heeft me kunnen weerhouden." „De dagen zijn lang en moeilijk ge weest sedert je van mij weg ging en ik heb niet naar je raad geluisterd en ben je vertrouwen niet waard ge weest", bekende hij. „Kijk hoe oud ik nu ben, grijs van haren en baard en jij bent jonger dan ik je ooit ge kend heb, met je bleke meisjesge zicht en je tengere, jonge handen." „Ik heb geen besef van verleden en toekomst", sprak ze, „maar ik weet alleen dat er geen ruimte en tijd be staan, niet in deze wereld en niet in enig hiernamaals. Nooit zal er schei ding tussen ons zijn, geen begin en geen einde wij zijn samen één, jij en ik, gelijk de sterren en de hemel." Daarop bracht hij met moeite uit: ,,Ze fluisteren onder elkaar dat ik gek ben, lieve, dat ik mijn verstand ver loren heb en er dreiging uit m'n ogen straalt. Ik kan opeens een donkerte nader voelen sluipen. Als die komt voor altijd, dan zal ik je niet meer kunnen zien en voelen. Dan blijven mij alleen nog verlatenheid en wan hoop." Er schoof een wolk voor de maan en hij huiverde en rilde. Hij leek haar een kind, dat in haar armen huilde om steun. „Wees nooit bang als die duistere gedachten komen, want altijd rust je in mijn armen,net als nu", zei ze sussend. „Ook als je niets meer ziet of hoort en worstelt met jezelf, zal ik aan je zijde staan en voor je strij den." Hij wierp het hoofd achterover en zag haar aan, zoals ze daar stond, een lichtende gestalte in de nacht, met een glimlach op het gelaat. „Je bent een engel vanavond, die aan de hemelpoort staat, voor Christus' ge boorte. Het is Kerstmis en zij zingen het Kerstlied in de kerk van Lanoc." (Wordt vervolgd) 3449. Om het effect van de blauwe energiestraal te eli mineren, moest de professor gebruik maken van enke le bijzondere medicijnen en een geheel nieuw serum. Piloot Storm, die slechts zeer kort „bestraald" was, on dervond geen moeilijkheden, en ook Charley reageerde tamelijk gunstig, doch de toestand van Buck baarde meer zorgen. Don en Sandra losten elkaar regelmatig af om bij zijn sponde te waken. Intussen moest de Zeepbel het noodgedwongen nog even zonder de bescherming van het krachtveld stellen, maar de generators stouwden al een flinke reserve in de bat terijen. Brokstukken van het vernielde vijandelijke schip bonkten en schrapten soms onzacht tegen de buiten wand van de Zeepbel en daarom verliet men zo snel mogelijk deze plek des onheils. Met de koers opnieuw uitgezet en het schip in de kleine, doch bekwame han den van Sandra, maakten Arenl en de professor een rondgang om nauwkeurig alle schade op te nemen. Be halve enkele zuurstofleidingen bleken er geen vitale de len geraakt te zijn en dat mocht na die hevige be schieting werkelijk een mirakel heten! 8. Rechter Tie strijkt het vodje papier dat in het ge heime laatje van het doosje zat, op zijn handpalm glad. Tsjiao Tai komt dicht bij de rechter staan. Samen be studeren zij de krabbels die op het vodje papier staan. „Verbazend onduidelijk geschreven", bromt Tsjiao Tai. „En met verbleekte rode inkt. Kijk, daar aan het begin staat een datum." „Ja", zegt de rechter, „het begint met de woorden ,Het jaar van de Draak, zesde maand, de tiende dag'. Dat was een jaar geleden, Tsjiao Tai. Wel heb je ooit!" Rechter Tie houdt het papiertje om hoog en bekijkt het tegen het licht. „Zie je wat daar verder staat, Tsjiao Tai? ,Red mij. Ik verhonger hier. Jade'. Wat moet dat betekenen?" „Dat betekent een noodkreet van een vrouw, die Jade heet, edelachtbare," roept Tsjiao Tai opgewonden uit. „Ze heeft de bood schap geschreven met haar eigen bloed!" De rechter knikt peizend. „Hier in de rechterhoek zit wat kaars vet", merkt hij op. „De boodschap werd dus bij het licht van een kaars geschreven. En met bloed." „Maar hoe komt zulk een boodschap in dit doosje, edelachtbare? En hoe is die antiquair aan dit doosje gekomen? Heilige Hemel, we moeten..." „Niet zo haastig, Tsjiao Tai! Het kan best een flauwe grap zijn. Maar we hebben nog wat tijd voor de zitting begint. Laten we de antiquair dus maar eens gaan vragen, waar hij dit doosje eigenlijk vandaan heeft." Deze opmerkingen staan in het rap port dat de Nederlandse afgevaardigde Oele voor het Europees parlement heeft opgesteld. Een rapport over de politieke en culturele vraagstukken betreffende de Invoering van kleuren-TV in de EEG. De parlementscommissie voor onderzoek en cultuur heeft het rapport deze week goedgekeurd. Zoals bekend heeft Frankrijk met de Oosteuropese landen gekozen voor het Secam-systecm, terwijl „de rest" van Europa met het PAL-systeem gaat werken. Deze systemen zijn niet zon der meer te „rijmen". De Belgische regering heeft mede daardoor de invoe ring van kleuren-TV uitgesteld tót 1970. En dan nog zal er een toestel op de markt moeten komen, dat aanzienlijk ingewikkelder is dan normale kleuren- ontvangers, omdat men zowel Duitse en Nederlandse (PAL) als Franse (Se- cam) programma's zal willen ontvan gen. Het opdoen van kennis en ervaring met de twee systemen is niet onbelang rijk (met het oog op de exportpositie), meent de heer Oele. Hij vindt de hier aan verbonden kosten dan ook aan vaardbaar, maar hij vraagt zich af of de kijker deze moet dragen. Bij het uitwisselen van programma's tussen de twee systemen zullen de be trokken landen moeten meewerken om LONDEN De Britse acteur Jack Hawkins werkt weer aan een film een jaar nadat zijn strottenhoofd is wegge- nomen wegens kanker. Hij heeft hele- maal opnieuw moeten leren spreken door middel van de keelspieren en lucht ,7 uit de slokdarm. Zijn stem is zachter ge- z worden, maar hij is goed verstaanbaar 1 en zijn „nieuwe stem" lijkt enigszins op zijn vroegere geluld. „Ik beschouw mezelf als een geluks vogel", verklaarde hij in een interview tijdens de opnamen voor „The great Catherine". „Ik had kanker aan het strottenhoofd en ik had nu ook wel zes voet onder de grond kunnen liggen. Ze hebben 't echter op tijd ontdekt, voordat het zich ver spreid had tot de Mieren. Als dat was gebeurd was i'k fer geweest. Ze hebben nu mijn strottenhoofd weggenomen en ik heb helemaal opnieuw moeten leren spre ken. Ik doe het nu door lucht in te slik- 5 ken en langzaam weer naar buiten te laten". De 56-jarige Hawkins ziet er uitstekend uit. Alleen de gouden St. Christoforus- medaille die de Meine opening in zijn 1 keel bedekt, verraadt wat er met hem is gebeurd. PARIJS Alice Toklas, wier naam voorgoed verbonden zal blijven met de Amerikaanse artiestenkolonie in Parijs in de jaren twintig, is gisteren in Parijs overleden. Zij was 89 jaar oud. Alice Toklas was de trouwe metgezel- I lin van wijlen Gertrud Stein, die de be- roemdste artistiek-literaire salon in het Parijs van die dagen had. Tot de vaste bezoekers behoorden F. Scott Fitzgerald, Ezra Pound en Pablo Picasso. In zijn boek „A moveable feast" heeft Ernest Hemingway over die jaren geschreven. De beide dames komen er bij Heming way niet zo erg best af. Alice Toklas, die in San Francisco werd geboren, kwam kort na de eeuw wisseling naar Europa. Zij zal op het Parijse kerkhof Père Lachaise worden begraven, naast haar twintig jaar gele den gestorven vriendin Gertrud Stein. AMSTERDAM In het Lurelei- Theater in Amsterdam is het feit her dacht, dat precies 50 jaar geleden de eerste grammofoonplaat met jazzmuziek gespeeld door het oude Dixieland- orkest is verschenen. Deze oude plaat werd zulk een succes, dat een miljoen exemplaren werd verkocht, voor die tijd een overweldigend aantal. Deze opname heeft tevens de stoot gegeven tot de al gemene platenrage, die na een halve eeuw nog steeds niet is gedoofd. Ter gelegenheid van deze viering is een boekje verschenen van de heer F. A. S. Sterrenburg over het begin van het jazz- platenrepertoire. Zaterdag brengt de VPRO een nieuw trio de „Hejarvie's" op het scherm. Het bestaat uit Jenny Arean, Jacco van Renesse en Willem Nijholt. dubbele „vertaling" te voorkomen, zegt hij. In het rapport wordt verder vermeld, dat zeer binnenkort televisie via syn chrone satellieten kan worden verbreid. Dit systeem maakt bijv. Eurovisie uitzendingen goedkoper dan ze nu (nog) zijn: uitwisseling via relaisstations. Volgens de heer Oele kunnen tegen 1980 rechtstreeks uitzendingen van sa tellieten worden ontvangen. Tegen die tijd zal één systeem voor zwart-wit èn kleur nodig zijn, wil men tot „mondo visie" komen. De landen van de Euro pese gemeenschap zouden nu al voor bereidingen moeten treffen om dat uni form systeem tot stand te brengen. Aan de overbrenging van kleur tus sen de systemen PAL en Secam wordt intussen gewerkt. Tijdens een vorige maand in Londen gehouden conferentie hebben Europese TV-technici overeen stemming bereikt over de beste manier om de systemen te koppelen. De Euro pese Radio Unie (EBU) is al geadvi seerd over het ontwerp van de appara tuur. De zogenaamde transcoder een zeer ingewikkeld stuk apparatuur (deskundigen spreken van „zwarte doos") zal slechts worden gebruikt door de TV-organisaties. Er zullen zo weinig transcoders nodig zijn, dat het zinloos is de apparatuur in de handel te bren gen. Het is de bedoeling dat elk land zijn eigen „zwarte doos" bouwt (op hetzelfde ontwerp). Volgende maand zal de technische commissie van de EBU in Amsterdam het ontwerp bekij ken en verschillende aanpassingen defi nitief goedkeuren. Deskundigen verwachten, dat de Oos tenrijkse en Tsjechische omroep bin nenkort samen de bouw van een grote transcode-installatie zullen bespreken. Oostenrijk (Wenen) is namelijk het centrum van uitwisseling tussen Oost en Westeuropese TV-organisaties (on der meer de dagelijkse uitwisseling van TV-nieuws). De Oostenrijkse regering sloot zich een maand geleden aan bij het „West- blok" door officieel voor het PAL-sys teem te kiezen. De uitvoerige pogingen van Frankrijk om Oostenrijk voor Se cam te winnen hadden gefaald. HILVERSUM „Praten met Toon", een gefilmd marathon-gesprek tussen de journaliste Eefje Smit en Toon Her mans, dat de Avro vanavond zou uitzen den, is uitgesteld. ^.Toon Hermans heeft de Avro hierom, wegens familie-omstan digheden verzocht. Door het uitvallen van dit program ma plaatst de Avro vanavond op het eerste net een forum-discussie naar aan leiding van de reacties op de verklaring van bonthandelaar Becker (17 februari in „Voor de vuist weg") over het le vend villen van jonge zeehonden. Jaap van Meekren leidt dit gesprek (eerste net, 22.00 uur). Worden jonge zeehonden werkelijk le vend gevild is een vraag, die allerlei gemoederen zeer in beweging houdt. Al jaren, maar de laatste maanden in het bijzonder. De VPRO gaat er ook iets mee doen in het radioprogramma „Te vroeg voor de thee" (donderdag 16 mrt. 13.45 uur, Hilversum 2). In dit programma wordt gepraat met leden van het „Actiecomité humanise ring zeehonden vangst". De VPRO te kent hierbij aan, dat er zonodig in een volgende uitzending gelegenheid zal zijn om op het onderwerp terug te ko men. NEW YORK De opsporingsdienst van de Amerikaanse Federale Commis sie voor de communicaties poogt reeds een maand een piratenzender te locali- seren, die zich „Radio Free Harlem noemt en die de nadruk legt op de ver dediging van de rechten van de negers. De zender kwam 12 februari in de lucht en de omroeper zei toen dat het radio station zendvergunning had en enkele kilometers uit de Amerikaanse kunst lag. De autoriteiten ontkenden dat zend vergunning was verleend en zeiden te menen dat vanuit Manhattan wordt ge zonden. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de KVP. Kaarten op tafel. Een uitz. over politieke zaken, die de aan dacht verdienen. 18.30 Licht gev. muz. progr. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sitar, radiotijdschrift voor gitaristen. IKOR: 19.30 Mens en Bijbel, bijbelgespr. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Residentieorkest met zangsolis te: klassieke muz. (In de pauze: 21.05- 21.40 Land der Muzen, kunstkroniek). 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Licht platen- progr. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM H 18.10 Sportrubriek. 18.30 Halte: pr. voor twintigers. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Radiokrant. 19.30 Stereo: Klassie ke gr. muz. 19.45 Op de man af, pr. 19.50 Gev. platenpr. 20.10 De familie Leenhouts, hoorspel. 20.35 Samen uit - Samen thuis, gev. progr. 22.00 Stereo: Gitaarmuziek (gr). 22.15 Avondoverd. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespr. 22.45 Kerk orgelconcert: klassieke muziek. 23.15 Weerwoord: kroniek van kunst en stijl van leven. 23.45 Stereo: Lichte gram- mofoonmuz. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reel. 18.59 Pauze. NTS: 19.00 De Verrekijker, internat, jeugdjourn. 19.10 Van gewest tot ge west. 19.30 Mensen in de sport: doc.- informatief progr. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 De hals band, thriller. 21.05 Praten met Toon: interview. NTS: 22.55 Journaal. Teleac: 23.00-23.30 Automatisering (6 herh.). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws in 't kort. STER: Reel. KRO: Bill Dana Show, TV-serie. 20.30 Gamma: vorderingen der weten schappen. 20.45 De Wally Show. 21.45 De zaak. STER: 22.15 Reel. NTS: 22.20 Journ. KRO/RKK 22.35-23.05 Verklaar u nader: discussie over geloofsinzichten. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.2 Li. gr.muz. (7.30-7.35 Van de voorpag.). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Li. gr. muz. 9.00 Strijkkwartet v. Kopenhagen (gr.): mod. en klass. muz. (9.5 Water stand.). AVRO: 10.00 Schoolrad. VARA: 10.20 Li. gr.muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Op. muz. (gr.). 12.00 Li. ork.muz. (opn.). 1225 Beurs- berr. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. voor de landb. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Journ. en beursber. 1.30 Cello en pia no: mod. muz. 14.00 Inl. tot muz.-begrip muz. lez. 14.15 Bij de tijd en bij de thee: gev. pro. VPRO: 15.30 Thuis: pr. voor thuiszittenden. 16.00 Nws. 16.02 Festival van Besancon 1966 mod. ork. muz. (opn.). 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Stereo: Muz. aanwinsten. 17.45 Act. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Li. gr .muz. en praatje. (7.30 -7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 LL ork.muz. (gr.) 8.30 Nws 8.32 Voor de huisvrouw 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: klass. muz.pr (opn.). 11.00 Voor de zieken. 12.00 Li. muz. (opn.). 12.27 Med. t.b.v. land en tuinbouw. 12.0 Nws 12.30 Act. 12.50 PI. nws. 13.00 Zingening: liedjesprogr. 14.00 Stereo: Muz. kent geen grenzen: li. gev. muz.pr. 14.00 Schoolrad. 15.00 Pizzicato: gev. muz.pr. 17.00 Coda: muz. pr. voor jonge mensen. HILVERSUM in AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Vro lijk pl.pr. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvit. (gr.). (11.00 Nws.). VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 Gev. pl. progr. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitnel. pers. 14.05 Tophits. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Li. muz. pr. 16.00 Nws. 16.02 Li. muz. uit Latijns Amerika. 16.20 Li. pl.pr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Pop- Party. DONDERDAG 9 MAART 1967. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (v. gister). 10.20 Sport. 10.50 Wetenschappelijke ru briek. 11.35 Act. en muz. 12.00-13.30 Act. rubr. 16.40 Nws. 16.45-18.00 Gevar kin- derprogr. 18.00-18.05 Nws. (Reg. progr.: NDR: 18.05 Act. 18.16 Film over jeugd- vorming. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 TV-film. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.05 Reg.nws. 18.10 Progr.overz. 18.12 Tips en kookpraatje. 18.25 Hier und heute. 18.50 Guten Abend. 19.10 Film. 19.40 Film). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 TV-spel. 21.55 Revolutionaire kunst uit Duitsland. 22.55 Journ. en weerber. Aansl.: Comment. DUITSLAND II 18.05 Wintersp-ber. 18.10 Nws en weer ber. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en thema v.d. dag. 20.00 Staatscircus van Moskou. 21.35 De Kremlin-ronde. 22.20 Nieuws, weerber. en thema's v.d. dag. Aansl.: Wintersp. weerber. =iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimiiiiHiiiiiHiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimii 8. Langzaam langs de huizenkant sluipend volgde de pindaman de niets vermoedende Tekko. Toen zij einde lijk vlak bij de haven gekomen waren, klopte de Chi nees zachtjes op een deur, die geruisloos werd geopend. Hij zette zijn doos met koopwaar in de gang en wenkte de man, die hem opengedaan had hem te volgen. Een eindje verder deed hij nogmaals hetzelfde en beduide zijn beide makkers toen dat zij Tekko moesten volgen. „Dit zijn Tekko Taks waar Lum-Bia op bezoek zijn ge weest!" lichtte de Chinees zijn volgelingen fluisterend in. „Taks zullen Lum-Bia willen helpen. Wij dit moeten voorkomen volgens geheime ordens!" Tekko had de ha ven nu bereikt en kuierde bedaard in het duister langs de waterkant. „Hè, heerlijk rustig is het hier!" ver zuchtte onze vriend. „Ik kom er helemaal van bij. Kijk die grote stomers nu eens roerloos in het water liggen. Alles ademt hier rust. Oh, dat waren de boten naar Noorwegen, deze gaan naar Afrika zie ik en die daar gaan naar Amerika. Wacht, daar in de verte moeten dan de schepen van de China-lijn liggen. Mmmm, ik wil ze toch wel wat dichterbij zien!" Tekko liep in de richting van de boot, die op de rede voor anker lag, maar bleef toen plotseling staan. De weg tot de kanto ren en pakhuizen van de China-lijn was door een groot ijzeren hek afgesloten. En terwijl Tekko bleef staan mijmeren slopen de drie Chinezen tot vlak in zijn buurt vanwaar zij hem tussen balen en achter kisten bleven bespieden. i AMSTERDAM (8 maart) Op de Amsterdamse effectenbeurs boekten de internationale fondsen gisteren alle een krachtig herstel. Vooral Olies traden op de voorgrond na een flinke vraag, die het aandeel ongeveer f 2 deed oplo pen. Philips en Unilever wisten onge veer f 1,50 aan te trekken en AKU ongeveer 50 cent. Hoogovens zetten de opmars onverdroten voort. Steeds vas ter wordt gerekend op een onveran derd dividend van 20 procent. De han del bleef echter rustig. Dit was ook het geval met de lokale markt, waar de stemming sterk ver deeld bleef. Brocades, Van der Grin ten, Smit Transformatoren, Bührmann en Walvisvaart waren flink in herstel. Scholten Carton, Blaauwhoed, Naeff en Albert Heijn zetten hun opmars krach tig voort. Wyers haalde een deel van het dividend in. De winstbewijzen Ne- derlandsche Kabel traden eveneens op de voorgrond met een stijging. In reac tie waren Wessanen, RVS, Dagra, Van Beek, Leeuwarder Papier, Bergoss en Utermöhlen. Frans Beeren kwam op een nieuw laagtepunt. De laatkoers van de Nederlandse Aanneming Maatschappij werd verlaagd. De scheepvaartmarkt was over het algemeen in reactie met verliezen tot ca. 2 punten. Bij Koninklijke Boot heeft het jaarverslag toch een teleurstellende indruk gemaakt. KLM kon zowaar nog even boven het vorige slot komen, HVA was opnieuw lager. De staatsfondsenmarkt lag vrij luste loos, maar de leningen Bank Neder- landsche Gemeenten konden zich enigs zins herstellen. Ook hier bleef de han del klein. AMSTERDAM Het vermogen van het beleggingsfonds Intergas is in febru ari toegenomen van 13,59 tot 13,7.4 miljoen. Doordat het aantal uitstaande participaties ongewijzigd bleef met 184.600 steeg de basiswaarde per partici patie van 73,60 tot 74,71 en de afgifte- prijs van 78,10 tot 78,90. De kosten belopen derhalve ruim 6 procent per par ticipatie. De verkopen van aandelen Excelsior zijn voortgezet. Nadat in januari een post van 45.000 werd verkocht, zijn in febru ari nog eens 11.000 aandelen Excelsior afgestoten, waardoor deze post nog 37.000 groot is. Verder werd per saldo voor 31.000 mark aandelen Gelsenkirche- ner Bergwerk verkocht. Daartegenover stond een aankoop van 2.450 aandelen Machinefabriek Breda, 380.000 mark 5 pet. converteerbare obli gaties Deutsche Texaco en 144.000 van een Italiaanse 5% pet. dollarlening. LONDEN De Britse goud- en devie zenreserves zijn vorige maand met f 140 mijoen gestegen tot 11;32 miljard. Zoals gebruikelijk is de werkelijke stijging niet onthuld, omdat men niet wil prijsgeven hoeveel Engeland heeft afbetaald aan andere leningen die eerder waren ver strekt. Aangenomen wordt dat de werke lijke stijging in de buurt van 500 mil joen ligt. In het laatste kwartaal 1966 is de toe stand op de betalingsbalans aanzienlijk beter geworden, waarschijnlijk was er toen een overschot. Over geheel 1966 heeft Engeland nog een tekort geboekt dat in de buurt van 2 miljard zal lig gen tegen 3,19 miljard in 1965. Het pond sterling doet het de laatste dagen uitstekend en ging gisteren weer iets omhoog. Op de effectenbeurs was de stemming opgewekt, ook al door aanwij zingen dat de komende begroting niet zo somber zal zijn als werd gevreesd. BUENOS AIRES In Buenos Aires was de valutamarkt gisteren gesloten met het oog op een mogelijke verdere devaluatie. De officiële koers van de Argentijnse peso was de laatste maan den ca. 1,40 per honderd. Op de zwar te markt is zij nu tot ca. 1,20 gedaald. Aan de hand hiervan wordt een deva luatie van 10 a 15 procent verwacht. Tevens wordt verwacht, dat de dek kingen voor het betalingsverkeer met het buitenland geheel of gedeeltelijk worden opgeheven. Hierdoor is het mo gelijk, dat ook de zwarte markt (voor allerlei betalingen buiten de autoritei ten om) weer wordt opgeheven. Een dergelijke sanering, die men al eerder van plan was, zou de economie en de reputatie van Argentinië wel ten goed' komen. AMSTERDAM, 8 maart. Contant' prijzen. Londen 10.08$10.09}; New York 3.60Ï—3.614; Montreal 3.33A— 3.33 AParijs 72.944—72.994: Brussel 7.264-7.261; Frankfurt 90.844—90.894; Stockholm 69.864—69.914; Zürich 83.29— 83.34; Milaan 57.76457.814; Kopenha gen 52.17452.224; Oslo 50.45—50.50: Wenen 13.97}—13.98}: Lissabon 12.57J— 12.59}. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: door de generale synode als zendingspredikant van de Gerefor meerde Zendingsbond, voor arbeid ln Kenya: W. J. Bouw, kand. te Oegst- geest. Beroepen: te Oud-Beijerland (vac. W. H. van Kooten): J. Zwijnenburg te Oude water. Geref. Kerken: Aangenomen: naar Dokkum (vijfde pred. plaats): G. de Jong te Coevorden, die bedankte voor Assen (vac. K. A. Fl eet). - Bedankt: voor Bennekom (vac. H. Groe- neveld): D. H. Borgers te Nijverdal. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Opperdoes: W. J. Quist, kand. te Hilversum. Geref. Gemeenten: Beroepen: te IJsselmonde: H. Rijksn te Gouda. Bedankt: voor Boskoop: A. Hofman te Zeiet. Evang. Lutherse Kerk: Aangenomen: naar Amstelveen: W. Bley proponent te Amsterdam.

De Vallei | 1967 | | pagina 2