Start van gigantisch project (kosten 18,5 miljoen) Sloop van krotten voor dijkverzwaring Gemeente krijgt extra volume Ik weet van mezelf dat ik soms fanatiek ben Generale van kinderoperette G. Aarsen terug in Scherpenzeelse raad: Bloedslag op 14 maart Opgeruimd staat netjes Weekagenda Utrecht Al jaren ambitie als raadslid Scheepvaartberichten Bidstond voor het gewas Film van bejaardentoclit trok veel bekijks Bekendmaking Studie Schoolarts vertelde op ouderavond over haar werk Aan rij d ing met lichte schade Zomerprogramma „Jong Gelre" BURGERLIJKE STAND SCHERPENZEEL DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN 'T VERKEER Heeft het nog zin DONDERDAG 9 MAART I9t# OPHEUSDEN Het polderdistrict de Neder-Betuwe heeft gisteren met ver eende krachten een dijkwoning aan de Rijnbandijk, tegenover de Dorpsstraat, te Opheusden met de grond gelijk gemaakt. Het betrof hier een van de ruim 150 woningen in het district, die in verband met geplande dijkverzwaringen zullen moeten verdwijnen. Het aantal dijkwoningen, dat in de gemeente Res teren op de nominatie staat om gesloopt te worden bedraagt ongeveer vijftig. Voornamelijk betreft het onbewoonbare en onooglijke krotten, doch in ver schillende gevallen verdwijnt tevens een stukje romantiek, dat moeilijk uit het Betuwse rivierlandschap valt weg te denken. De bedoelde huizen vormen echter een ernstige belemmering voor een noodzakelijk gebleken dijkverzwa ring, zodat in dit geval het toeristisch belang niet boven het algemene belang gesteld mag en kan worden. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelde zijn de huidige dijken slechts Bloed is als geneesmiddel niet meer te vervangen. In 1967 verbaast zich hier niemand meer over. Niettegen staande deze bekendheid is er een te kort aan bloedplasma. Jaarlijks worden er te Rhenen hloedafnameavonden ge houden. Uit het bloed dat op deze wijze „mas saal" word afgenomen worden plasma en plasmafracties bereid. Het plasma kan op twee manieren worden bereid, n.l. gedroogd en als oplossing. Beide dienen als vervangingsmiddel van bloed. Het voordeel van plasma boven bloea is, dat het lang kan worden bewaard, terwijl bloed maximaal drie weken houdbaar is en ook is een voordeel dat voor een plasmatransfusie geen grosps- bepaling nodig is; vooral in tijden van nood (grote branden, rampen en onge lukken) is dit zeer tijdsparend. Een .bloedbank" is een instelling voor het in voorraad houden van een of meer flessen bloed, waar bloed wordt afgenomen terwijl nog niet bekend is aan welke patiënt het bloed zal wor den toegediend. Deze voorraad dient onder meer om in spoedgevallen on middellijk over bloed te kunnen be schikken. Er zijn twee typen bloedbanken. Ten eerste de bloedbanken die behoren tot de Interne organisatie van ziekenhui zen, en ten tweede de regionale bloed bank, die voor verschillende ziekenhui zen in een plaats of streek werkt. Om duidelijk beeld te krijgen dat er steeds meer bloed nodig is voor direc te transfusies laten wij hier een paar cijfers volgen over het jaar 1966; plm. 265.000 flessen bloed voor directe trans fusie, d.w.z. 725 gemiddeld per dag, of 35 gemiddeld per uur. Iedere inwoner uit Rhenen en omge ving in de leeftijd van 18 tot 65 jaar kan een klein deel van zijn bloed aan zijn medemens afstaan. Hiertoe bestaat gelegenheid op dins dag 14 maart in gebouw Irene. De Roode-Kruisafdeling Rhenen re kent op een grote toeloop van bloedge vers. Er zal worden gezorgd voor een vlotte medewerking zodat ieder weer spoedig thuis zal zijn. Men kan zich als bloedgever (donor) opgeven bij: G. B. Rungen Acacialaan 9 tel. 2690; W. Janssen Populierenlaan 6 tel. 2920; H. J. v. d. Spoel Fred, v.d. Palsthof 6 tel. 2518; Dr. Deijs Fred, v.d. Palsthof 25, tel. 2481. RHENEN Onder zeer grote be langstelling van de zijde der ouders opende de waarnemend voorzitter van de oudercommissie mevr. Leemkuil de ouderavond van de openbare kleuter school „De Bloesem". Speciaal verwel komde zij mevr. Buenk, schoolarts, wet houder mr. Deen, hoofden, personeel en oudercommissieleden van kleuter- en la gere scholen. Mevr. Buenk vertelde op boeiende wij ze over haar werk als schoolarts, dat ook gezien moet worden als hulpmiddel bij de opvoeding. Immers de lichamelij ke gezondheid gaat hand in hand met de geestelijke gezondheid. Zij vroeg vooral aandacht voor het nauwkeurig beantwoorden van de invulformulieren als het kind, voor het eerst op de kleu terschool, door haar onderzocht wordt (later op de lagere school gebeurt dit in de le, 3e en 6e kl„ op de vervolg- scholen in de 2e en 4e klasse). Zich later openbarende afwijkingen kunnen daaruit worden afgelezen. Vooral de na druk legde zij op het vroeg leren van regelmaat in het leven, zoals eten, sla pen, zindelijk worden. Het veel voorko mende bedplassen werd uitvoerig be sproken Haar met aandacht beluisterde rede werd beloond met een prachtig bloem stuk. Bloemen van de oudercommissie kregen ook mej. Willemsz en mej. Han- nisse, uit dank voor de zorg voor de kleuters, die voor een zeer uitgebreide collectie tekeningen en werkstukken had den gezorgd, die in de pauze volop de belangstelling kregen van de bewonde rende ouders. Uit de mededelingen van het hoofd bleek, dat de kleuterschool „De Bloesem" gepromoveerd was tot de enige opleidingsschool in Rhenen voor kleuterleidsters (leerlingen van de kleuter-kweekschool uit Arnhem). In april worden er weer examens afgeno men. Een mooi succes voor de school leiding en de kinderen! De oudercommissie werd uitgebreid met de dames Van Dijk en Albers. De aanmelding van nieuwe lewlingen voor de openbare kleuterschool en de opgave voor de openbare lagere school vindt plaats op dinsdag 14 maart. Tot slot van de avond vertoonde mej. Van Eek een serie prachtige dia's van Rhenen. berekend op de normale hoge water standen. Bij abnormaal hoog water zou den zij echter niet de vereiste zeker- hied bezitten. Na de aan te brengen verzwaringen zijn de dijken berekend op een waterstand, die misschien maar eens in de tweeduizend jaar zal voor komen. Alle woningen die strijdig staan ten opzichte van het dijkbelang moeten in verband met de dijkverzwaringen ver dwijnen. Het gaat hier om de huizen, die zich op het talud van de dijk of binnen tien meter van de dijkvoet be vinden. Het polderdistrict koopt de wo ningen van de eigenaars en zo gauw als deze zijn ontruimd worden ze afge broken. Voorlopig beperkt men zich met het slopen slechts tot de onbewoon baar verklaarde woningen, maar zodra andere woonruimte beschikbaar is voor de eigenaars van de overige dijkwonin gen zullen ook deze tot de prooi gaan behoren van de sloophamers. Mammoet Men verzekerde ons dat de betrokken gemeentebesturen alle medewerking verlenen tot de realisering van dit mammoet-sloopproject. Een stimulering hiertoe is namelijk het feit, dat de ge meenten voor de opruiming van iedere krotwoning een extra bouwvolume krij gen toegewezen. Over ongeveer twee jaar hoopt men met de uitvoering van de dijkverzwa ringen te kunnen aanvangen. Voordat al- ELST. Gisteravond werd in de zaal van café „Sportlust" de kleurenfilm vertoond van de tocht die de Elster bejaarden in 1966 hebben ge maakt. Het was een kleurrijke verto ning met prachtige landschapopnamen die een duidelijk beeld gaven van de streken waardoor de tocht ging. Het was een genoegen om het leuke onge dwongen onder elkaar zijn, het lachen en het plezier van de deelnemers te aanschouwen. Het was tevens een dui delijk antwoord aan de Elster midden stand en bevolking, die het ieder jaar weer mogelijk maken een dergelijke tocht te maken. De film voerde het gezelschap nog eens via Tiel, Den Bosch, Berg en Dal, de Zevenheuvelenweg met prachtige natuuropnamen, naar Arnhem en van daar naar Westerbouwing. Men zag de bejaarden o.a. in motorbootjes, tijdens de lunch, bij souvenir-stalletjes, zelfs waagden enkelen zich in de kabelbaan bij Westerbouwing en uiteindelijk de in tocht of terugkomst in 't dorp. Vooraf- RHENEN Burgemeester en wethou ders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat zij op maandag 13, dins dag 14 en woensdag 15 maart 1967 op de normale tijden waarop de reinigings dienst het huisvuil ophaalt, achter de roltrommelauto een extra wagen zullen laten rijden, waarmee grof tuin- en huis- houdafval kan worden meegegeven, dat men normaal verplicht is zelf naar de vuilnisbelt te brengen, mits dit bij de vuilnisemmer wordt klaargezet. Zij doen een beroep op de ingezete nen van deze gelegenheid vooral ge-, bruik te maken, in de hoop dat daar mee wordt bereikt, dat er geen vuil meer wordt gestort langs de openbare wegen en op andere van de weg af zichtbare plaatsen. Rhenen, 7 maart 1967. B. en W voornoemd, De secretaris, W. C. Pieter». De burgemeester, L. Bosch van Rosenthal. OPHEUSDEN Op de dijk te Op heusden bij de afrit van de Dorpsstraat ontstond gisteren een aanrijding tussen een personenwagen en een vrachtauto. De bestuurder van de personenwagen, W. v. L. uit Dreumel wilde vanuit de Dorpsstraat de dijk oprijden. De be stuurder van de vrachtwagen, v. d. G. uit Langbroek, die van links uit de richting Rhenen naderde verkeerde in de veronderstelling, dat v. L. zou stoppen en verleende zodoende geen voorrang, waarna een aanrijding ontstond. Beide voertuigen liepen lichte materiële scha de op. Een van de onooglijke onbewoonbaar verklaarde woningen, die onder de slopershamer vallen ten behoeve van het dijkverzwaringsproject. O le, in aanmerking komende woningen, zijn gesloopt zal echter nog wel 20 jaar kunnen duren. De totale kosten van de dijkverzwaringen zijn voorlopig beraamd op ongeveer f 18.500.000,-. De grootte van dit bedrag onder streept, volgens onze zegsman, wel de gelijk de noodzaak van het gehele pro ject, dat velen uit hun vertrouwde huis jes zal verjagen, maar dat uiteindelijk in het belang is van de gehele gemeen schap tussen de grote rivieren. Over enkele dagen nemen de werk lui van het polderdistrict Neder-Betuwe de slopershamer opnieuw ter hand om de volgende woning in het niet te la ten verdwijnen. Veel problemen levert dit niet op. Binnen enkele uren is de zoveelste „moord" door de deugd ver richt. Op grote vrachtwagens verdwijnt dan een krot of misschien een stukje romantiek in de vorm van puin. Het doel is echter duidelijk; een nog bete re bescherming tegen het alom gevrees de water. gegaan door de Elster muziekver. „Crescendo" ging het langzaam naar café „Sportlust". De voorzitter van de commissie, de heer Slok, dankte na afloop speciaal de heren H. Kosters, Van Erk en De Geus voor 't vele werk dat aan deze film ten grondslag ligt. Tevens vestigde de heer Slok de aandacht op de tocht voor de Elster bejaarden van 1967. Dit wordt een jubileumtocht, namelijk de twintig ste. KESTEREN De afdeling Midden- Betuwe van de vereniging Jong Gelre heeft dezer dagen de plannen voor het komende zomerseizoen bekendgemaakt. In de maanden maart en april zullen on der andere een beat-avond en een film avond worden georganiseerd, terwijl te vens gedacht wordt aan een lezing. Ook zal wederom dé befaamd geworden oriënteringsrit worden verreden. Het uitwisselingsprogramma vindt ditmaal plaats met een afdeling uit de provin cie Drente. Het zomerprogramma zal verder worden aangevuld met een sportavond, gezamenlijke sportavonden met andere afdelingen en niet te ver geten de bekende gezellige vergaderin gen. RHENEN. In het „Eigen Gebouw" voerden leden van het kinderkoor „De Roodborstjes" woensdagmiddag een kinderoperette op. De zaal was af- Geboren: Melis, zv P. v. d. Brandhof en J. G. v. d. Berg; Hendrika P., dv M. de Bruin en G. van Deuveren; Karin Margriet, dv C. Bakker en A. Mooibroek; Mathilde A., dv M. de Koning en A. H. van Stormbroek; Jacoba J. H., dv J. de Greef en J. H. van Loozenoord; Desiree Christine, dv W. Langenbach en G. H. Velthuis; Marco A., zv M. W. Oosterling en E. C. Eijgendaal. Gehuwd: E. Klarenbeek en A. C. Man- derhoolt. Overleden: J. M. Klaasse ev. L. Ny- meyer, oud 63 jaar. STADSSCHOUWBURG Zaterdag 11 maart 20 uur: „Man is man" door Toneelgroep Centrum. Woensdag 15 maart 20 uur: „De Vuur proef" door De Nederlandse Comedie. Donderdag 16 maart 20 uur: „Romeo en Julia" door Nationaal Ballet. Vrijdag 17 maart 20 uur: „Elisabeth, de vrouw zonder man", door Ensemble. Zaterdag 18 maart 20 uur: „Strikt ge heim" door Nieuw Rotterdams Toneel. TIVOLI Maandag 13 maart 20 uur: Musical: „Once upon a mattress" door de UVSV. Dinsdag 14 en woensdag 15 maart 19 uur: Matthaus Passion door de Koninklijke Oratorium Vereniging „Kerkgezang" m.m.v. het USO. Dirigent Jaap de Lange. Donderdag 16 maart 20 uur: Diesconcert door Utrechts studentenkoor en -orkest. GEBOUW VOOR K W Dinsdag 14 maart 20 uur: Concert door de pianist Reinbert de Leeuw. Woensdag 15 maart 20.15 uur: „Code" en „Darts" door ASTU. NICOLAïKERK Iedere zaterdag 19.30 uur: Orgelvesper. Wisselende organisten. CINE CAVE Oude Gracht 156 Iedere woensdag 21 uur: Café chantant en cabaret „Domei - Domga" WERFKELDER Oude Gracht 135 Vrijdag t.e.m. maandag 20.30 uur, za terdag ook 23.30 uur: Muzevalcabaret o.l.v. Hennie Oliemuller: „Dat kan je in je zak steken". CASINO Paardenveld 12 t.e.m. 16 maart 14-23 uur: Film over Wereldkampioenschappen Voetbal 1966 (in Cineac-systeem). LA GROTTA Werfkelder Oude Gracht 92 Iedere zaterdag en zondag: A go go. Heden, donderdag VEENENDAAL Hotel De Korenbeurs 20 uur: Forum avond CBB over De algemene Bij standswet. RHENEN Gebouw Muntstraat: Bazaar voor „Ons Genoegen". ELST Café Sportlust 19.30 uur:: Vertoning film Bejaardenuitstapje. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De Whisky-karavaan". Morgen, vrijdag RHENEN Gebouw Muntstraat: Bazaar „Ons Ge noegen". BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „De Whisky-karavaan". geladen vol. Feitelijk was deze op voering bedoeld als een generale repetitie, want vrijdagavond vindt pas de eigenlijke uitvoering plaats voor de SCHERPENZEEL Na een afwe zigheid van ongeveer een half jaar keert de heer G. Aarsen weer terug in de gemeenteraad van Scherpen- zeel. Hij volgt mevrouw D. Boer- Cazemier op, die te kennen heeft gegeven om persoonlijke redenen haar zetel ter beschikking te stellen. De heer Aarsen, die zo goed als ge heel hersteld is van een plotselinge ziekte, maakt er geen geheim van, dat hij zijn nieuwe politieke taak met genoegen aanvaardt. „Ik doe 't graag", zegt hij onomwonden in zijn woning aan de Nieuwstraat. Hij heeft als raadslid ruim twee jaar ervaring. In april 1964 volgde hij het toenmalige raadslid Jac van de Weerd in de PvdA-fractie op. Jn die periode heeft hij zich ontpopt als een man, die gauw met zijn woor den klaar stond en die, zoals zijn fractie-genoot wethouder P. de Jonge eens heeft gezegd, „een beetje getemperd moet worden". Als de heer Aarsen recht op de man af wordt gevraagd hoe hij daar zelf over denkt, zegt hij: „Ik weet van mezelf best dat ik fanatiek ben. Dat zit in de familie; we zijn geen van allen op ons mondje gevallen. Maar die felheid eist ook dat je beslagen ten ijs komtje moet wel heel goed weten wat je zegt De heer Aarsen ia een PvdA'er in hart en nieren. Hij bestempelt zijn partij als „de enige die de sociale rechtvaardigheid voorstaat". Tegen elk van de andere politieke partijen heeft hij zijn bezwaren, die hij kort samenvat: „De PSP vind ik te idea listisch, als ik denk aan de laat ste oorlog zult u begrijpen waarom. De principes van de CPN zijn in fei te zo gek nog niet, maar zij ontaar- G. Aarsen aan het woord in zijn huis kamer. volwassenen. Het is de moeite waard vrijdagavond voor deze kinderoperette vrij te houden. den in dictatuur als die partij een maal aan de macht is. De confessio nele partijen? Ja, je weet niet wat je aan ze hebt. In de ene plaats zijn ze voor zwemmen op zondag, in de an dere plaats zijn ze er tegen, om maar een voorbeeld te noemen..." Hij komt er ook ronduit voor uit, dat hij het raadsmaatschap al jaren lang heeft geambieerd. „Ik heb onge veer twintig jaar lang op de publieke tribune gezeten als correspondent van diverse kranten. Dan ga je je afvra gen wat je zelf zou doen als je lid van de raad zou zijn. Maar nu ik weet wat raadslid zijn inhoudt, zeg ik met de hand op mijn hart dat het niet zo gemakkelijk is als je als bui tenstaander wel denkt. Het lijkt alle maal zo simpel als je een raad bezig ziet, maar ga er maar eens tussen zitten..." Als raadslid moet je op en top ge ïnformeerd zijn over de zaken, die in de vergadering aan de orde komen, zo luidt een van de stellingen van de heer Aarsen. „Wanneer je dat niet bent, vegen ze de vloer met je aan. Als je het eens een keer bij het verkeerde eind hebt, is dat helemaal niet erg, als je de zaken maar bestudeerd hebt. Direct na de oorlog is hij lid ge worden van de toenmalige SDAP. Actief lid wel te verstaan, want het nieuwe raadslid merkt met grote stel ligheid op: „Als je ergens lid van bent, moet je niet achter de kachel blijven zitten. Daar houd ik zelf niet van en dat principe leer ik mijn kin deren ook..." Scherpenzeel omschrijft hij als een gemeente, die er wat de verschillen de openbare voorzieningen betreft, goed voor staat. Het zwembad, de gymnastiekzaal, de kleuterschool en het bejaardencentrum van straks, noemt hij hier als voorbeelden van. Bij dit alles heeft vooral de sport zijn speciale aandacht. Ten aanzien van het gemeentelijk sportveld aan de Eikenlaan heeft hij enkele kriti sche opmerkingen: „Het is een prach tig terrein, maar een behoorlijke af rastering ontbreekt. Ik vind dat jam mer, waarom maakt men de zaak niet direct goed in orde?" Volgens hem schiet het gemeente lijk zwembad aan de Willaerlaan voor een deel zijn doel voorbij, omdat het zondag maar beperkt geopend is. Alleen de jeugd van dertien tot een entwintig jaar kan er dan terecht, met als gevolg dat er die dag bijna niemand komt. Het bad was in de Grote vaart: Aagtekerk 7 800 zw Bombay nr Aden; Acila 5 te Houston; Adonis 6 te Port au Prince; Aegis 8 te Amsterdam; Alk maar 6 rede Mersey; Amstelhoek 7 250 z Socotra nr Buenos Aires; Anco Spray 7 120 nw Key West nr Baltimore; Aris- toteles 8 te Amsterdam; Balticborg 7 te Delfzijl; Banggai 7 te Labuan; Ben galen 7 930 wt. Galapagos nr Papeete; Bovenkerk 3 te Durban; Daphnis 6 vn Gonaives nr Pto Limon; Deneb 7 te Bei roet; Dinteldijk 7 400 ozo Acapulco nr Los Angeles; Dorestad 7 te Rio Gran de; Gaasterdijk 7 130 zw Landsend nr New York; Garoet 7 te Le Havre; Goeree 7 te Schiedam; Gooiland 8 te San Fran cisco do Sul; Hollandsdiep 7 180 wzw Djakarta nr Durban; Karimun 7 180 wzw Guadeloupe nr Miami; Kennemer- land 7 150 w Kp Verdische Eil. nr Am sterdam; Kermia 5 te Singapore Roads; Kinderdijk 8 te Antwerpen; Konings- waard 7 75 n Landsend nr Thamesha- ven; Kopionella 7 60 zzo Stavanger nr Curagao; Krebsia 7 te Rotterdam; Ladon 7 vn Houston nr New Orleans; Lang- koeas 9 te Kobe; Limburg 4 te San Francisco; Mainlloyd 5 te Auckland; Medon 6 te Philadelphia; Merseylloyd 5 te Keelung; Musilloyd 7 te Durban; Oostkerk 5 te Antwerpen; Palamedes 7 te Paramaribo; Parthenon 6 vn Port of Spain nr Matanzas; Provenierssingel 7 180 nw Azoren nr Cadiz; Purmerend 7 45 wnw Pto Rico nr New Bedford; Randfontein 7 te Amsterdam; Schouwen 7 280 nnw Hawai nr Yawata; Sepia 7 te Sheerness; Sloterkerk 7 160 zw Brest nr Antwerpen; Solon 7 300 no Azoren nr Curagao; Spaarnekerk 5 te Tripoli; Straat Frazer 7 te Yokohama; Tero 7 60 w Valparaiso nr Tocopilla; Utrecht 6 te Manila; Vitrea 10 te Mena verw.; Vlist 5 vn Kobe nr Nagoya; Witmarsum 7 330 wnw Flores nr Le Havre; Zaan- kerk 7 vn Durban nr Lorenzo Marques; Zaria 9 vn Malta nr Mena. eerste plaats voor de jeugd bedoel, heeft men destijds in de raad ge zegd „In de raad is destijds besloten om premiewoningen beschikbaar te stel len voor leraren. Nu heb ik inmiddels gehoord, dat er toch een ULO-leraar in een woningwetwoning komt, om dat hij een ander huis niet accepteért. Dat vind ik niet juist, waarom maak je als gemeente anders een door- stroomverordening Raadslid Aarsen heeft verschillende pijlen op zijn boog die hij straks in de raad zal gaan afvuren. Er zullen scherpe pijlen bij zijn. Deze bijvoor beeld: „Ik vind dat er hier in Scher penzeel onvoldoende toezicht wordt gehpuden op het naleven van de bouwverordeningen, 't Ontbreekt vaak aan genoeg controle, de desbetreffen de ambtenaren moesten wat actie ver zijn De belangstelling voor bid- of dank stonden voor het gewas, neemt, verge leken met vroeger sterk af. In sommige streken van ons land lag destijds het gewone werk stil, werd er „zondag" ge houden en waren de kerkdiensten op die dagen druk bezocht. Thans merk je daar weinig meer van en op menige plaats is de kerkdienst uk de week ver schoven naar de zondag, waarop toch al een samenkomst was. Men kan zich afvragen: hoe komt dat toch En velen hebben dan het ant woord al klaar: 't komt doordat 't aan tal mensen die in de agrarische sector werkzaam zijn, zo terugloopt. Natuurlijk, dat is duidelijk. Mechanisatie en ratio nalisatie hebben het aantal werkkrach ten verminderd, bedrijven zijn opgehe ven omdat ze niet rendabel waren of dat het bouwland voor de woningbouw b.v. werd opgeëist. Maar heeft het ene dan wat te maken met het andere Was de bid- en dank dag alleen een bóeren-plechtigheid T Zijn de stedelingen er niet bij betrok ken, die dagelijks de vruchten van het land in de vorm van brood, groenten, vlees, melk enz., op tafel krijgen En een bidstond voor het gewas heeft toch nooit de bedoeling gehad om een manifestatie te zijn van bouw- of vee boeren of van tuinders om te laten zien: dat presteren wij nu Zelfs op fokvee- dagen of op landbouwbeurzen heerst zulk een zelfvoldane stemming niet. Laat staan in een kerkelijke bidstond waar de kleinheid van de vragende, biddende mens juist uitkomt. Het is toch eigenlijk droevig als het alleen aan de boeren en andere agra riërs wordt overgelaten om oog te heb ben voor de opbrengst van het land. Er schuilt afstomping en domheid in de gedachte van stedelingen die het groeien van de vruchten maar onverschillig laat. Juist de verwondering over wat zich in de natuur afspeelt, vraagt een nieuwe aandacht. Anders begrijpen wij ons eigen leven ook niet meer. Wij zijn toch als mensen geen machines. Ook onze levensgang hoort nog grotendeels bij de natuur. Ons geboren worden en ons ster ven, onze liefde en onze voortplanting weerspiegelen wat ook in de planten- en dierenwereld zich afspeelt. En als het Evangelie ons sterven vergelijkt met het sterven van een tarwekorrel (Joh. 12:24) of ons geloven met het opkomen van het zaad (Luk. 8:15), zullen deze vergelij kingen stellig niet op moderne wijze door industriële voorbeelden vervangen kun nen worden. Wanneer men dus niet opnieuw oog krijgt voor de wondere gang der natuur, voor zaaiing en oogst, dan zal men ook geen aandrang krijgen daarvoor te bid den en te danken. Maar dan moeten de kerken ook wel beseffen wat de invloed is van het ge beuren in de natuur op de menselijke samenleving. Een overvloedige oogst betekent nog niet een overvloedige zegen en een schrale oogst hoeft geen schrale zegen te betekenen. Zeker niet in onze maatschappij, waar honger geen rol meer speelt en waar de prijzen zo'n grote rol spelen. Zulk een rol dat helaas het wonder in het vergeetboek geraakt. Bidden wil in dit geval zeker niet zeg gen: onze verantwoordelijkheid nu maar afschrijven op God de Here. Alsof Hij dan verder de zaak maar moet regelen. Het heeft bijvoorbeeld iets schijnheiligs als mensen wel bidden: „Geef ons he den ons dagelijks brood" en dan weige ren om er zelf wat aan te doen door bij voorbeeld aan een inzameling voor hon gerlijdende landen niet mee te doen. Bidden schakelt onze eigen werkzaam heid niet uit, integendeel. Bidden doe je wel in het besef van eigen ontoereikend heid. Maar wat je er aan kunt doen, mag je niet nalaten en wij zullen al biddende tegelijk meer bereid zijn ons brood (onze luxe zelfs) met anderen te delen. Dan voelen we onze kleinheid ook niet meer alleen omdat we zo gering zijn tegenover de grote God. Maar vooral als een schuld, omdat wij iij de verdeling zo tekort zijn geschoten en worden wij bereid voor aller welzijn te bidden en te werken. „Zie op ons neder in genA, opdat ons werk voorspoedig ga: en scheld ons alle misda&n kwijt, e Heer, die vol ontferming ziit." (Morsen'0; Eerbeek, ds. R. Jacuos

De Vallei | 1967 | | pagina 5