Veenendaals dagblad Koningin benoemde mr. B. W. Biesheuvel tot formateur Eind volgende week is er een kabinet Botsing in de lucht: 26 doden Buiten Overval op trein: 10 doden DOCHTER VAN STALIN VLUCHT NAAR WESTEN Labour boekte verlies van vele stemmen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Aller ogen zijn gericht op Lijsten van kandidaat-ministers door fractieleiders ingediend Meerderheid bleef, maar Nieuwe depressie offensieven Mr. Biesheuvel gaat niet in Catshuis JEANETTE Johnson naar Azië 1 O Bladerloos goud SOEPELHEID O VEREENSTEMMING Man bij botsing uit auto geslingerd Dameshoedenzaak Vragen over recente geweldplegingen in Arnhem Washington „weet van niets99 Kleuter verdronken in riool put Gemeente-ontvanger in Dussen overbodig Politie Alkmaar zoekt nog naar kampeerder Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reef.» bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG MAART 1967 41e JAARGANG DEN HAAG Eind volgende week zal het kabinet-Biesheuvel gereed zijn. Vandaag begint het laatste werk: het aanzoeken van de mensen die de posten van minister of staatssecretaris zullen moeten bezetten. De aanstaande minister-president mr. B. W. Biesheuvel is gisteravond tijdens een langdurig gesprek met de Koningin benoemd tot formateur nadat prof. dr. L. J. M. Beel in het begin van de avond zijn advies aan de Koningin had uitgebracht. De Koningin heeft mr. Biesheuvel opgedragen een kabinet te vormen, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. URBAN A (Ohio) Een straalpassa- giersvliegtuig is even voor aankomst in Daytona in botsing gekomen met een particulier vliegtuig. Beide toestellen stortten neer, waarbij de 25 inzittenden van de Douglas DC9 en de piloot van het particuliere vliegtuig om het leven kwamen. Het was de tweede vliegramp in Ohio binnen vijf dagen. De DC9 van Trans World Airlines stortte met 21 passagiers en vier be manningsleden aan boord neer op een afstand van 72 km van de plaats waar zondag een Convair verongelukte. Bij deze ramp kwamen 38 mensen om het leven. Het lichte vliegtuigje kwam drie km verder terecht. Geen van beide vliegtuigen sloeg voor het ongeluk over de radio alarm. De DC9 was op weg naar Daytona, 48 km ten zuidwesten van de plaats van het ongeluk. De verkeerstoren van het fede rale luchtvaartbureau in Daytona had contact met het passagiersvliegtuig toen dit plotseling van het radarscherm ver dween. Getuigen hoorden een ontploffing. Ten noordwesten van Urbana lagen licha men en brokstukken over een stuk land van tien vierkante kilometer. Een van de lichamen was dat van een pas ge boren baby. ADVERTENTIE tf\nder 't voorbijrijden zagen we in de hagen van de bollenstreek aller wegen de gele kornoelje al volop in bloei, want de soort is daar wat vroe ger dan in midden-Nederland. Deze heester, door de volksmond Kornel genoemd, is een andere dan de z.g. rode kornoelje, die pas tegen mei-juni bloeit en het dan nog met weinig in teressante vuilwitte bloemen moet doen. Echter is het beroemde ijzer harde hout ervan het „dogwood" der Amerikanen) in de winter van een prachtige rode kleur en daarom neemt deze sanguinea een veel-geprezen plaats in onder hof- en parkheesters. De steenvrucht is schoensmeer-zwart met witte puntjes, doch die van onze maartse bloeier kersrood. Zo bezit ieder zijn bijzonderheden. De kleine hoog-gele bloempjes van de gele kor noelje staan in bundels langs de door- eengeslingerde dichte takken en ko men vóór het lover voor de dag. Op mooie dagen worden ze druk bevlogen door vliegen en kevers, die er de ho ning uit puren en voor de bestuiving zorgen. Ik hoor nog weieens van oudere buitenlieden, dat men de kor- nel-vruchten at, maar dat ze eerst volkomen rijp dienen te wezen om de scherp-zure smaak te verliezen. Of ze ooit veel opgang maakten, betwijfel ik. Meer plezier beleeft ge aan afgesne den twijgen met knoppen, die in de kamer spoedig ontluiken en het door de glanzend-gouden kleur der bloe men overal doen. 10-3-'67 A. B. WIGMAN De formateur zei gisteravond dat hij de voortvarendheid die tot dusver in acht is genomen, graag zal behouden. Deze week zal het nog vrij rustig blij ven, maar eind volgende week hoopt mr. Biesheuvel zijn kabinet te kunnen presenteren. Hij heeft een ruime keuze uit de kan didaten die tijdens het overleg tussen de fractievoorzitters met prof. Beel zijn genoemd. „Ik kan de komende dagen dus passen en meten", zo zei mr. Bies heuvel. „Wat mij te doen staat is het zoeken van bekwame mensen die erin slagen voor de komende vier jaar een goed team te vormen", x De heer Biesheuvel wil op korte ter mijn, zo mogelijk vandaag, een gesprek hebben met de gevolmachtigde minis ters van Suriname en de Antillen. „De fractievoorzitters van de KVP, de VVD en de CHU hebben hun lijsten met kandidaten voor ministerposten in geleverd", zo zei de formateur. Uitgaande van dé formule zes minis ter voor de KVP, drie voor de WD, drie voor de ARP en twee voor de CHU heeft hij toch ruimte gekregen om zo nodig soepelheid toe te passen, zodat hij, als dit noodzakelijk zou zijn, kan schuiven. De heer Biesheuvel zei dat het in gro te mate aan de adviseur prof. Beel te danken is geweest dat de „hobbel" tus sen de liberale fractievoorzitter Toxo- peus en hem deze week is weggewerkt. Prof. Beel had gistermiddag nog een laatste bespreking met de vier fractie voorzitters. Toen zijn voor de eerste maal lijstjes met namen uitgewisseld. Het overleg over de verdeling van de portefeuilles over de vier partijen en de toewijzing aan de daarvoor in aan merking gebrachte mensen zal vandaag beginnen. Dit gebeurt in overleg tussen de vier fractieleiders, die er dit week einde ook nog eens rustig over willen denken. Nu het minister-presidentschap in han den van een anti-revolutionair zal ko men, lijkt het voor de hand te liggen dat „de driehoek" - gevormd door Finan ciën, Economische Zaken en Sociale Zaken zal worden bezet door twee KVP-ers en een liberaal. Voor de bestuursdepartementen als Binnenlandse Zaken, Justitie en Onder wijs komt de Anti-Revolutionaire Partij er weer aan te pas, naast de VVD en de CHU. De posten van Buitenlandse Zaken en Defensie zullen wel in handen van de KVP blijven. Voor de bezetting van al deze portefeuilles bestaat nu al vergaande overeenstemming. Hetzelfde geldt voor een technisch de partement als Verkeer en Waterstaat. De toewijzing en bezetting van Land bouw, Volkshuievesting en Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk zijn nog lang niet rond. Wel is het vrijwel zeker dat de post zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp blijft gehand haafd, wat echter allerminst betekent dat de KVP-er mr. Bot deze weer zal bezetten. Het zou zijn vierde overstapje zijn. AMSTERDAM De 52-jarige stoker J. Ruiter uit Amsterdam is donderdag middag uit zijn auto geslingerd toen hij op het kruispunt IJdoornlaan - Zuider zeeweg in Amsterdam-Noord met zijn auto in botsing kwam met een tankwa gen. De man raakte onder zijn kante lende wagen en was op slag dood. 0 Donderdagmiddag raakte het vijf jarig jongetje M. B. A. Blanke in de buurtschap Bentelo-Ambt Delden, onder een vrachtauto van de Dienst Gemeentewerken. De chauffeur, die achteruit reed, had zich van tevoren overtuigd dat de weg veilig was. Het jongetje moet geheel links van de weg met een fietsje gereden hebben. Het kind was onmiddellijk dood. ADVERTENTIE DEN HAAG Wanneer mr. Biesheuvel erin slaagt een kabinet te vormen, zal hy niet in het Cats huis gaan wonen. Hij heeft daar voor zyn persoonlijke redenen. Wel wil hy het Catshuis voor representatieve doeleinden geDrui- ken. BOGOTA (Columbia) Een tach tigtal gewapende bandieten heeft don derdag een overval gepleegd op een trein, die met een groot bedrag voor de uitbetaling van lonen en salarissen onderweg was. Van de elf personen, die de trein begeleidden, werden er tien vermoord. De bandieten schoten zeven politie mannen en drie burgers dood na de trein (in het noordoostelijke departe ment Santander) tot ontsporing te hebben gebracht. De buit was een bedrag van 250.000 peso (circa 40.000 gulden). De enige overlevende was de machi nist, die alarm had geslagen. De ban dieten namen de wapens van de trein- bewaking mee. ADVERTENTIE Eerst kijken bij Hoofdstraat 47, tel. 2462. DEN HAAG De heer Joekes, lid van de Tweede Kamer voor de VVD, heeft de minister van binnenlandse za ken schriftelijk vragen gesteld over het feit dat jeugdbenden de laatste tijd in de binnenstad en de wijk Malburgen van Arnhem vechtpartijen aanrichten, voorbijgangers molesteren en caférui ten en andere eigendommen vernielen. Hij vraagt of de minister een over zicht wil verstrekken van de klachten, die in de afgelopen zes maanden bij de politie in Arnhem zijn ingediend en van de eventuele maatregelen, die zijn ge nomen om vechtpartijen, molestaties en vernielingen tegen te gaan. Ook wil hij weten of de minister van oordeel is dat de politie in Arnhem de toestand meester is. O Omstreeks half acht donderdag is op de met automatische knipper lichten beveiligde overweg aan de Mo lenstraat in Soestdijk de 17-jarige T. W. v. d. P. uit Soest tegen een trein ge reden en aan zijn verwondingen overle den. WASHINGTON Svetlana Stalin, dochter van de vroegere Russische dic tator Joseph (Djoegasvili) Stalin, is via de Amerikaanse ambassade in India naar het Westen gegaan, hebben diplomatieke kringen in Washington don derdagavond meegedeeld. Zij had onlangs bij deze ambassade politiek asiel gevraagd. De juiste datum wilden de zegslieden niet opgeven. Svetlana is daarna per vliegtuig uit India vertrokken en zou nu in Rome zijn. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington wilde geen commentaar geven. Men zei van niets te weten. Svetlana Stalin werd in 1925 gebo ren. Sinds de dood van haar vader in 1953 heeft men weinig meer van haar vernomen. Haar moeder overleed in 1932, volgens sommigen door zelf moord of moord omdat zij het niet eens was met het hardvochtig optre den van Stalin. Svetlana is de dochter van Stalin en diens tweede vrouw Nadia Alliluejeva, die hem ook een zoon schonk, Vassi- iy- Vassily werd luitenant-generaal van de Sovjetrussische luchtmacht. Vol gens sommige berichten is hij in een dwangarbeiderskamp omgekomen of gevangen gezet in de Loebjankagevan- genis in Moskou. Een andere zoon van Stalin, Jacob, zou in 1945 in een nazi-concentratiekamp zijn gestorven. De jeugd van Svetlana schijnt droe vig geweest te zijn door de ruzie tus sen haar ouders. Haar moeder begon zich rekenschap te geven van de om vang van de zuiveringen. Een heftige scène moet zich afgespeeld hebben op 8 november 1932 ten huize van Vo- rosjilof tijdens een diner ter herden king van de oktober-revolutie. Voor het bijna voltallige politburo zou Stalin tegen Nadia zijn uitgevaren toen zij hem de ophanden zijnde exe cutie van een student verweet. Stalin werd woedend en beval haar zich niet met zijn zaken te bemoeien. Nadia verliet daarop de woning. Niemand heeft haar levend teruggezien. Een officieel communiqué zei dat zij aan een acute blindedarmontsteking was overleden. Politieke waarnemers in Washing ton menen dat Svetlana Stalin naar Washington zal komen en dat haar verblijf in Rome slechts tijdelijk is. Svetlana is tweemaal gehuwd ge weest, in 1945 kreeg zij een kind van haar eerste man. Op 3 juli 1951 zou zij getrouwd zijn met Michail Kaga- novitsj, de zoon van het lid van het politburo Lazar Kaganovitsj. De wes telijke pers schreef toen dat Stalin eerst tegen dit huwelijk was, omdat Kaganovitsj een Jood is, maar later toegaf en een groot huwelijksfeest gaf met ongeveer 160 basten, dat 3 mil joen gulden kostte. RIJEN In Rijen is donderdagmid dag het vierjarig jongetje G. de Hoog verdronken in een rioleringsput. Een buurman, die te hulp geroepen werd, heeft het kind uit het water gehaald en mond-op-mondbeademing toegepast, doch zonder resultaat. BREDA Dussen heeft als eerste ge meente in Nederland een vol-automati- sche boekhouding. Daarmee zijn de ge meente-ontvanger en de gemeentelijke schatkist overbodig geworden. ALKMAAR De Alkmaarse politie weet nog steeds niet wie de ongeveer twintigjarige man is geweest die in de nacht van zaterdag op zondag op een Alkmaars kampeerterrein in een tent heeft overnacht. Op nog geen tien me ter afstand van dat terrein verdween zaterdagmiddag de elfjarige Herman van der Molen. Wel zijn gisteren twee mensen aange houden die aan net signalement van de kampeerder beantwoordden. Na een uitvoerig verhoor en een confron tatie met de negentienjarige scholier Gerard Dijkstra, die de kampeerder had gezien, liet de Alkmaarse politie hen vrij. Ze beschikten bovendien over een goed alibi. WASHINGTON „De communis ten in Vietnam weten, dat zij geen militaire overwinning meer kunnen be halen en zij proberen nu een „propa- ganda-zege" op ons te boeken". Pre sident Johnson zei dit donderdag in een persconferentie voor de Ameri kaanse t.v. Hij zei ook binnenkort naar Azië te zullen gaan. Ingaande op door de voormalige ad viseur van president Kennedy, Schlesinger, geuite beschuldigingen, dat Washington niet werkelijk over beëindiging van de oorlog in Viëtnam wil praten, zei Johnson, dat hij hier toe op elk moment bereid is. Er zijn echter nog steeds geen aanwijzingen, dat Hanoi bereid is. Op vragen over geruchten, dat de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, ontslag heeft ge vraagd antwoordde de president, dat Cabot Lodge al eens meer heeft ge zegd zijn post in Saigon te willen be ëindigen. Hij kan zijn functie neerleg gen wanneer hij dit zou wensen, maar de berichten die zeggen dat de rege ring bezig is een opvolger te zoeken zijn van alle grond ontbloot. Johnson, wiens persconferentie voor het eerst in kleuren door de televisie werd uitgezonden, voegde hieraan toe, dat hij nog deze maand met Cabot Lodge en de Amerikaanse bevelheb ber in Viëtnam, generaal Westmore- land, zal gaan praten. Waar de conferentie zal plaatsheb ben werd niet duidelijk. Waarschijn lijk is dit ergens in het gebied van de Grote Oceaan. President Johnson zei dat de V.S. nog steeds hopen tegen 1970 een man op de maan te brengen, maar er be staat geen zekerheid dat het doel bin nen de gestelde tijd zal worden bereikt. Gisteren zaten „de vier" by prof. Beel thuis: de fractieleiders van K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U. Twee van de vier fractievoorzitters zaten ook in 1963 in de gebloemde fauteuils in huize Beel: mr. Toxopeus van de V.V.D. en mr. Beernink van de C.H.U. In de stoei van drs. Schmelzer (K.V.P.) zat vier jaar geleden dr. De Kort, die toen al enig mislukt informatiewerk achter de rug had. De anti-revolutionairen werden toen vertegenwoordigd door de heer Van Eijsden. Foto's uit die tyd zijn niet beschikbaar, want in die jaren kwamen we nog niet by prof. Beel over de vloer. Tegenwoordig is de politiek veel duidelijker. Dat blijkt alzo uit de zetelverdeling in de salon van prof. Beel. Naast de informateur mag mr. Biesheuvel op de bank gaan zitten. Prof. Zijlstra ook maar dan in Amsterdam. LONDEN De toch reeds in moeilykheden verkerende regering van premier Wilson heeft vandaag een nieuwe slag te verduren gekregen door de grote stem menverliezen bij drie tussentydse verkiezingen. Voor de eerste maal sinds jaren zyn de conservatieven by de bookmakers favo riet voor de komende nationale verkiezingen. Labour heeft een parlementszetel aan de conservatieven moeten afstaan en twee andere nauwelijks weten te behouden. Schotse en Welse nationalisten die „walgen" van het gezag te Londen heb ben in de districten Pollok (Glasgow) en Rhondda (Wales) zeer veel stemmen gewonnen. Rhondda is van oudsher een socialistisch bolwerk. De conservatieven veroverden de zetel van Pollok met een meerderheid van 2.201 stemmen. Een jaar geleden kreeg Labour die zetel met 1.975 stemmen verschil. „De uitslagen vormen een duidelijke motie van wantrouwen in de Labourre- gering", verklaarde Edward Du Cann, voorzitter van de conservatieve partij. Volgens de British Press Association zouden de conservatieven bij eventuele landelijke verkiezingen een meerderheid van eirca 100 parlementszetels krijgen indien de huidige trend zich voortzette. Bij deze berekening bleef de uitslag van Rhondda buiten beschouwing. Daar zou geen enkele conservatief ook maar de kleinste kans maken. Te Nuneaton in de Midlands won La bour met een meerderheid van slechts 4.054 stemmen. Bij de laatste algeme ne verkiezingen was die meerderheid nog 11.404 stemmen groot. In Rhondda daalde de meerderheid van Labour van 16.888 tot 2.306. Dat was een gevolg van onrust, gezaaid door de nationalisten van de Plaid Cym- ru (de Welse Partij). De nationalist Victor Davies slaagde bijna in het huzarenstuk om Labour 'n nederlaag toe - te brengen. Hij kreeg 10.067 stemmen tegen de Labourman 12.373. Wilson, die in het Lagerhuis nog al tijd kan rekenen op een meerderheid van 93 zetels, heeft nog geen commen taar op de uitslagen geleverd. Hij zal voor 1971 geen nieuwe algemene ver kiezingen behoeven uit te schrijven. Len Williams, secretaris-generaal van de Labour partij, zei opgewekt: „Geen van deze uitslagen kan de Tories veel vertroosting brengen". Labour troost zich met de gedachte, dat tussentijdse verkiezingen in Groot- Brittannië dikwijls vele proteststem men" opleveren. Politieke commentatoren houden re kening met de mogelijkheid dat de scherpe terechtwijzing van Labour-rebel- len door Wilson vorige week de socialis ten veel stemmen heeft gekost. Wilson zei tot de rebellen in de Lagerhuisfrac tie, dat honden maar eenmaal mogen bijten. De tweede keer worden ze af gemaakt. Deze uitlating zal hem waar schijnlijk zijn hele politieke leven lang voor de voeten worden gegooid. (Van onze weerkundige medewerker) Qinds middernacht weten wij wat we precies hebben aan de depressie, die ons woensdag en donderdag ver wend heeft met lenteachtige lucht stromingen. (Gistermiddag in Gelder land circa 15 graden C.) Het lagedruk gebied dat woensdag in de Golf van Biscaje een zware storm veroorzaakte bezat ook een koufront dat onze om geving in de late avond van donder dag passeerde met zware windstoten. Aan de achterzijde van het snel langs Londen naar Schotland gekoerste mi nimum blijft het weer vanmiddag nog onrustig en onbestendig met kans op buien. Helaas zijn we met deze ene depressie niet klaar: over de oceaan nadert een nog dieper lagedrukgebied (957 milli- baar), dat boven de Far Oer zal samensmelten met het Schotse mini mum. Het gevolg hiervan is dat het weer gedurende het hele weekeind onrustig en onbestendig zal blijven. Regenfronten trekken met grote snel heid over de oceaan naar West- Europa: een eerste systeem bereikt morgen Nederland. Op grond van de huidige luchtdruk verdeling kunnen wij vaststellen dat de periode met stormachtig weer begonnen in de tweede helft van februari hervat is. Evenals toen schuilt het grootste gevaar in krachtig ontwikkelde buien uan de achterzijde van de randstonngen, waarin zeer sterke westelijke winden in de hogere niveau's een uitweg zoeken en meest al vinden naar het aardoppervlak. De temperatuur blijft op een middag niveau van 10 12 graden C.

De Vallei | 1967 | | pagina 1