MUTUAL FUND IN V.S. FACTOR VAN BETEKENIS Gewone Amerikaan heeft vinger in de economie Militairen waarschuwen V olkscongres; niet te hard voor Soekarno Rode Garde viel partijbureau aan AANVALLEN VANUIT BASES IN THAILAND OP N.-VIËTNAM ECONOMISCH NIET SOCIAAL F onster poogt Bonn gerust te stellen Verdorven stad eindelijk in bodem gevonden Belangstelling voor Volkscongres Podgorny: Peking saboteert VAN ONZE LEESTAFEL Oma geeft les in stelen VOORZICHTIG DEMONSTRATIE Protest tegen jacht op zeehonden Participaties Beurswaarde Gegevens Prognose 0 Vooruitzichten Bedenkelijk VERLIEZEN SABOTAGE STIJGING Chalfont in Brussel EURATOM DISCRIMINEREN Weinig elegant O VRIJDAG ^VfAART 1967 Mr. E. L. C. Schiff, de Nederlandse ambassadeur (midden met donkere bril) volgt de zitting van het Indonesische Volkscongres in het Sportpaleis. jjfepiKARTA De militaire leiders van Indonesië hebben gisteren in het Volks congres ernstig gewaarschuwd dat geen harde maatregelen moeten worden geno men tegen president Soekarno. Verscheidene andere sprekers drongen evenwel opnieuw aan op de afzetting en berechting van de president. De procureur-generaal, generaal-ma- joor Sugiharto, vroeg het congres sprekend namens de strijdkrachten te verklaren dat president Soekarno had gefaald in zijn verantwoordelijk heid als staatshoofd. Hij stelde voor ge neraal Suharto te benoemen als waar nemend president. Hij zei echter niets over afzetting en berechting van Soe karno. Vice-admiraal Muljadi, bevelhebber van de marine, was van oordeel dat het congres Soekarno tot na de verkie zingen in 1968 het recht moet ontzeggen politieke activiteiten te ontwikkelen. Ook hij steunde de overdracht van be voegdheden aan Suharto. Hij herinner de evenwel aan het verzoek van Suhar to om voorzichtig te zijn. „Neem geen beslissingen, die buiten het bereik van de strijdkrachten liggen", aldus Muljadi. Vice-luchtmaarschalk Nurjadin, be velhebber van de luchtmacht, en gene raal Sutjipto Judodihardjo, hoofd van de politie, waarschuwde eveneens dat har de beslissingen geweld tot gevolg zou den kunnen hebben. Jusuf Hasjim, lid van de orthodox- Islamitische Nahdatul L'lama, verklaar de daar tegenover dat zijn partij „geen haarbreed zal wijken" van de eis dat Soekarno zal worden ontslagen en be recht. „Niemand kan zijn wil opleggen aan het congres; ook de strijdkrachten niet", zei hij. Andere congressisten vroegen zich af Waarom de afgevaardigden van de strijdkrachten in het parlement wel hun steun hadden gegeven aan de resoluties, waarin unaniem de afzetting en de be rechting van Soekarno werden geëist. Die resoluties zijn nu in het congres in behandeling. Zij verweten Suharto en de militairen dat zij een compromis zoe ken. De bijeenkomst van het congres is tot dusverre openbaar geweest. Gister avond werd zij achter gesloten deuren voortgezet. Het gevecht begint nu pas goed in de commissievergaderingen. De strijdkrachten hebben in alle commis sies hun mannetjes, die het standpunt van generaal Suharto moeten verdedi gen en doordrukken. In Djakarta betrokken gisteren mili tairen met machinegeweren de wacht bij het luxueuze hotel Indonesi» Daar logeren de buiten de stad wonende af gevaardigden van de nationalistische partij P.N.I., die altijd op de hand van Soekarno is geweest. In Djakarta zijn gisternacht honder den anti-Soekarnistische studenten uit Djokjakarta (Midden-Java) aangeko men. Zij zijn van plan mét de Dja- kartase studenten de straat op te gaan als het congres Soekarno zaterdag niet afzet. In Djokjakarta zelf zijn gisteren pamfletten verschenen, waarin opgeroe pen wordt tot steun aan president Soe karno. HONGKONG Ongeveer 170 mensen zijn de vorige week in Fat Sjan, 160 ki lometer ten zuidwesten van Kanton, om het leven gekomen of gewond by vecht partijen tussen voor- en tegenstanders van partijleider Mao Tse-toeng. Dit deel de gisteren een in Hongkong verschij nend dagblad mee, dat zijn berichten ontleende aan reizigers, die uit deze streek kwamen. In de gehele provincie zouden troepenbewegingen plaatshebben. Volgens het dagblad ontstond de ern stige vechtpartij de vorige week vrijdag, toen ongeveer tweeduizend Rode Gardis ten een bureau van de partij binnendron gen, waarin zeshonderd mensen i^an het werk waren. Eenheden van het Chinese leger mengden zich later in de strijd. De andere dag bleek uit muurkranten in de stad dat er tenminste 170 doden of ge wonden waren. OTTAWA Brian Davies, secreta ris van een Canadese vereniging voor dierenbescherming, wil in Canada een miljoen handtekeningen verzamelen bij wijze van protest tegen de zeehonden- jacht, die elk jaar in de Baai van St. Laurens wordt gehouden. Hij wil dat de Canadese regering dit gebied tot be schermd domein voor zeehonden ver klaart. De jacht is inmiddels weer begonnen. Vijf kleine vliegtuigen, die de jagers zouden brengen naar het gebied waar de zeehonden zich plegen op te houden, zijn op het ijs verongelukt. Rond 50 jagers zouden op het ijs bij de Madeleine-eilanden van de buitenwe reld afgesloten zijn. Zij zouden echter niet in gevaar verkeren. Dit jaar mogen er maar 50.000 jonge zeehonden gevangen worden. Op de oudere dieren wordt later met knuppels en geweren gejaagd. Het vorig jaar zijn bijna 5500 Cana dese jagers in de Baai van St.-Laurens werkzaam geweest. Zij hebben zowel op de ijsvelden ten noorden als ten oos ten van New Foundland op zeehonden gejaagd en doodden in de zeven weken van het jachtseizoen ongeveer 170.000 dieren. Eenzelfde aantal werd in deze streek door Noorse jagers gedood. De zen staan echter niet onder toezicht van de Canadese overheid. De waarde van de door de Canadezen gevangen dieren wordt geschat op ruim 7 miljoen gul den. O STANDERTON Als gevolg van blikseminslag in een Afrikaanse school bij Standerton, in Transvaal, zijn don derdag een onderwijzeres en tien kinde ren om het leven gekomen. Twaalf kin deren zijn naar het ziekenhuis gebracht met meer of minder ernstige verwondin gen. NEW YORK Het mutual fund heeft zich in de Amerikaanse beleggingswe reld een plaats veroverd, waarmee in alle prognoses over het verloop van de beurzen rekening wordt gehouden. Dat moet ook wel, want dank zij het mutual fund hebben miljoenen Amerikanen indirect deel aan de groei van het Amerikaanse bedrijfsleven. Een mutual fund kan niet helemaal worden vergeleken met onze beleggings maatschappijen, wier aandelen aan de beurs worden genoteerd. Het is een soort pot van aandelen. Die pot geeft bewijzen van deelneming uit, welke niet verhandelbaar zijn op enige beurs. Immers wil een houder van zulk een bewijs, een participatie, dit verkopen, dan kan hij dat aan het bestuur van de „pot", het mutual fund, aanbieden. Deze koopt dit dan in tegen de waarde van de onderliggende effecten op de dag waarop de participatie wordt aangeboden. komt naar het publiek toe, zulks in te- gentelling tot de houding van sommige bedrijfsbesturen hier te lande, die de aandeelhouders zien als lastige potte- kijkers, die alleen maar in hun maat schappij mogen beleggen. Zulk een participatie heeft geen stem recht; zij is slechts een bewijs dat men recht heeft op een stukje van het ef fectenbezit van dat mutual fund. In, Ne derland kennen wij ook wel een paar van deze funds. Enkele van hen heb ben geen of weinig effecten, maar wel onroerend goed. Te allen tijde kon de houder van zulk een participatie deze aanbieden bij het bestuur van het fund, dat dan de plicht had dit stuk in te ko pen. Gezien de prijsdaling van het onroe rend goed van de laatste maanden, kwamen deze besturen dan in het nauw te zitten, want zij konden geen geld vrijmaken voor de inkoop van dergelij ke participaties en bovendien werd het te duur om krediet op te nemen. Uiter aard werd het dan erg onvoordelig als het bestuur om geld te krijgen gedwongen zou worden onroerend goed te verkopen. Men heeft toen uit lijfsbe houd besloten de inkoop het roye ment voorlopig te staken. Daarmee is uiteraard het hele begrip van mutual fund de nek omgedraaid. In feite kan dat ook niet anders om dat de markt waar men zonder grote schokken zijn bezit zou moeten kunnen verkopen, veel te klein is. Iemand die een grote post Nederlandse aandelen bezit van een lokale industrie, komt daar slechts met de grootste moeite en met de kans op een aanzienlijk koers verlies van af. Een vergelijking met de Verenigde Staten gaat volledig mank. Eind 1965 was de waarde van de activa van alle mutual funds in de Verenigde Staten ruim 35 miljard dollar. Die zal nu tus sen de 40 en 45 miljard dollar liggen. Als men daarbij in aanmerking neemt dat de beurswaarde van één enkele maatschappij, American Telephone and Telegraph Compagny, ver boven de 35 miljard dollar ligt, dan blijkt wel het enorme opvangvermogen van de New Yorkse effectenbeurs. Om deze grotere markt gaat een ver gelijking met Nederland niet op. Ook niet om de beweeglijkheid. Op grond van bepaalde inzichten kan een be heerder van de effectenportefeuille van een mutual fund plotseling beslissen een groot pakket aandelen af te stoten of te kopen. „Wij werken als in een goudvis kom. Iedereen kan zien wat wij doen", zei de beheerder van een fund. Zulk een order zal, gezien de omvang van de markt, weinig of geen invloed op de koers hebben. Deze omstandigheid geeft het mutual fund de kans op een be weeglijkheid, die gezien onze kleine beurs hier niet te verwezenlijken is. Gezien de spreiding die een mutual fund biedt, maar ook op grond van de verkoopactiviteiten, is deze „beleggings industrie" in de Verenigde Staten de laatste jaren bijzonder hard gegroeid. Daarbij komt dat het Amerikaanse pu bliek in een mate die voor Nederland ondenkbaar is, een stroom van financi ële gegevens krijgt voorgeschoteld, waaruit men naar hartelust en naar eigen inzicht, kan putten. Men heeft daardoor bereikt een bij zonder grote investeringsbereidheid, van het publiek rechtstreeks dan wel via het mutual fund die op zichzelf een wisselwerking tot gevolg heeft. Men Het bestuur van de New Yorkse ef fectenbeurs heeft zieh gewaagd aan een prognose voor 1975. Men voorziet een voortgaande groei, zowel van het parti culiere aandelenbezit als van het ge meenschappelijke. In 1965 waren er ruim 20 miljoen aandeelhouders in de Verenigde Staten. Thans naar schatting 22 miljoen. In 1975 zullen dat er dertig miljoen z(jn. In 1952 waren er „slechts" 6,5 miljoen aandeelhouders. Het bestuur verwacht dat de mutual funds in even sterke mate zullen groeien. Even sterk zullen ook de andere in stitutionele beleggers groeien, zoals de verzekeringsmaatschappijen en de pen sioenfondsen, die gezamenlijk een nog veel grotere macht bezitten dan de mu tual funds. Het bestuur van de New Yorkse beurs heeft berekend: 0 dat het bruto nationaal produkt der Verenigde Staten in tien jaar met ruim tachtig procent zal toenemen tot 1.139 miljard dollar; 0 dat de consumptieve uitgaven zul len stijgen met 79 procent tot 714 miljard dollar; 0 dat de particuliere investeringen zullen toenemen met 85 procent tot 172 miljard dollar; dat de overheidsuitgaven zullen groeien met ruim 6 procent tot 243 miljard dollar; 0 dat het besteedbaar inkomen van het publiek zal stijgen niet bijna 80 procent tot 783 miljard dollar; 9 dat de particuliere besparingen ruim 84 procent zullen groeien tot 48,5 miljard dollar; 0 dat de bedrijfswinsten in deze tien jaar met ruim 91 procent zullen stijgen tot 71 miljard dollar, na aftrek van belastingen. Van deze 71 miljard dollar zal naar schatting 32 miljard dol lar aan dividenden worden uitgekeerd en zal 39 miljard dollar opnieuw in het bedrijfsleven worden gestoken. Het is geen onderneming die op winst uit is, die deze cijfers heeft geprodu ceerd, maar een eerbiedwaardige in stelling als het bestuur van de New Yorkse effectenbeurs. Tegen de achter grond van dit klimaat kan men de ont wikkeling van de New Yorkse beurs be schouwen. Het zal geen lijn worden die recht naar boven wijst, maar een lijn, die ook wel eens een knik zal vertonen. De tendens zal zo is in de Verenigde Staten de vaste overtuiging in op waartse richting gaan. Voor de beleggingen en voor de be leggingsindustrie staat er nog een heel drukke tijd te wachten, gesteund als z(j worden door een formidabele elektroni sche apparatuur. Meer dan ooit zal het echter wij betoogden het al eerder aankomen op de man die uit deze berg van gegevens voor zijn onderneming de beste conclusies trekt. BANGKOK Amerikaanse vliegtuigen die gestationeerd zyn op bases in Thai land worden gebruikt voor het uitvoeren van luchtaanvallen op Noord-Viëtuam. Dit hebben Amerikaanse en Thaise functionarissen gisteren In een gezamenlyke verklaring toegegeven. De verklaring werd bekendgemaakt op een persconferentie, die vooraf ging e verklarig er eegeaao ee perscf ie vr aan een inspectietocht van een aantal journalisten langs de diverse Ameri kaanse bases in Thailand. De Amerikaanse legerleiding in Sai gon deelde gisteren mee dat de vorige week 232 Amerikaanse militairen in Zuid-Viëtnam zijn gesneuveld, het op één na zwaarste verlies dat de Ameri kanen in één week in de Viëtnamese oorlog hebben geleden. Tijdens de bloe dige gevechten in het centrale hoogland van het vorige jaar november sneuvel den in één week 240 Amerikaanse mili tairen. In een redevoering in Moskou heeft de Russische president, Nikolai Podgor ny. gisteren gezegd dat de pogingen om een einde aan de Viëtnamese oorlog te maken zowel door de Verenigde Staten als door communistisch China worden gesaboteerd. Volgens Podgorny lopen de opvattingen van China en Noord- Viëtnam over het Viëtnamese probleem ver uiteen. De Russische president liet zich on gunstig uit over de vredesvoorstellen die senator Robert Kennedy de vorige week naar voren had gebracht. „Ver klaringen die zijn bedoeld als een onder deel van een verkiezingscampagne zijn er alleen maar op gericht het Ameri kaanse volk te bedotten", meende hij. LONDEN Er zijn in EnpjÉand families met grootmoeders di<£ hun kleinkinderen leren hoe ze \Hikel- diefstallen moeten plegen terwijl de moeders van de kinderen zelf bezig zijn met stelen. Wij kennen dergelij ke families, heeft de directeur van een organisatie, van winkeldetectives in Engeland gezegd. Oma neemt de kleinkinderen mee uit naar een warenhuis om ze 't vak te leren en moeder is intussen zelf in een andere winkel aan het werk. Dit zijn de beroepswinkeldieven die hun buit later verkopen, aldus de di recteur van de organisatie die 100 particuliere detectives in dienst heeft. Hij beschreef amateur-winkeldie ven als mensen die de waar nodig hebben voor hun eigen gezin, meest huisvrouwen. Sinds septenber vorig jaar is het aantal diefstallen in Engelse waren huizen sterk gestegen. Dat is 't ge volg van de deflatiemaatregelen van de regering, meent de directeur van de winkeldetectives. Zijn mannen heb ben in 1966 2363 winkeldieven gegre pen, veel meer dan het jaar daar voor. Meer dan driekwart van de win keldieven zijn vrouwen. Vijf procent van de vrouwen die vorig jaar wer den gearresteerd waren boven de ze ventig. Een klein percentage winkel dieven wordt gevormd door heel jon ge kinderen die doorkneed zijn in 't vak. Zeven Spaanse vissers hebben de dood gevonden in de golven nadat hun boot op een rots gelopen was en daarna gezonken. Het achtste lid van de bemanning van de boot, de 30 ton metende ,,Mas- cato" wist zwemmend de kust te berei ken. Het ongeluk werd geweten aan hoge zee en sterke noordoostelijke windsto ten. (Door H. J. M. Aben) Naarmate het tydstip nadert, waar op in de Europese Economische Gemeenschap de invoerrechten zul len zijn verdwenen, neemt het onbe hagen over de ontwikkeling binnen diezelfde gemeenschap toe. In de eerste plaats houdt de uitbreiding van de bevoegdheden van het Euro pese Parlement geen gelijke tred met, de afnemende invloed die de na tionale parlementen op de wetgeving van de gemeenschap hebben. In de tweede plaats is nu ook de vakbe weging in de gemeenschap ontstemd, omdat zij steeds meer aan invloed inboet. De aandacht van de gemeenschap is de laatste jaren vooral gericht ge weest op de vestiging van een doua ne-unie, op het ontwerpen van een gemeenschappelijk landbouwbeleid. Het vaststellen van een gemeen schappelijk sociaal beleid is ten ach ter gebleven, mede doordat het ver drag vrij vaag is over sociale aange legenheden. Ap initiatief van minister Veld- kamp Sociale Zakenhebben de ministers eind vorig jaar aange geven, hoe zij de sociale aangelegen heden willen aanpakken. Het resul taat is vrij teleurstellend geworden. De Commissie van de gemeenschap kan vrijwel niets doen zonder voor afgaande toestemming van de rege ringen van Frankrijk, West-Duits- land, Italië en Benelux. De organisa ties van werkgevers en werknemers mogen niet meer worden gehoord, voordat een voorstel wordt geformu leerd. Eerst nadat de plannen door alle ambtelijke molens zijn gegaan, mag het Economisch en Sociaal Co mité waarin werkgevers en werkne mers zijn verenigd, zQn zegje zeggen, zonder overigens zelfs maar de illu sie te hebben dat zijn mening ook nog maar enige invloed kan hebben. Was de Europese vakbeweging aan vankelijk verheugd over het initia tief van minister Veldkamp om ook de sociale problemen weer aan te pakken, de prijs die ervoor moest worden betaald acht men veel te hoog. De heer J. A. G. Alders, de bestuurder van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, die zich met in ternationale zaken bezighoudt, heeft hieraan onnlangs uiting gegeven. Wanneer het verdrag van de EEG niet overduidelijk aangeeft wat er op sociaal gebied moest worden ge daan, gebeurt er ook heel weinig. De politieke wil bestaat niet bij ze ker twee regeringen, volgens de heer Alders zijn ook de werkgevers niet tot medewerking bereid, waarbij hij overigens aantekende, dat de Neder landse en Belgische werkgeversorga nisaties nog het welwillendste zijn. Natuurlijk bestaat er by de onder nemers de vrees dat de vakbe weging bij een gemeenschappelijk so ciaal beleid steeds zal streven naar een optrekken naar het hoogste peil dat in een der zes landen geldt. Bo vendien bestaat er een zekere hui ver voor onderhandelen op Europees niveau. In Frankrijk bestaat bij de vakbeweging de neiging verouderde bedrijfstakken kunstmatig in stand te laten houden, daarmee de werkge legenheid voorrang gevend boven de noodzakelijke economische ontwikke ling en tevens de vestiging van nieu we bedrijven afremmend. Het gevolg van deze afwijzende houding en van de weigering van de ministerraad om met vaart en elan tot de vorming van een gemeen schappelijk sociaal beleid over te gaan, zijn echter nog ernstiger dan het theoretische gevaar overspoeld te worden door vergaande eisen. De Commissie is beperkt in haar bewe gingsvrijheid en daarmee ook het Parlement waartegenover zij verant woording verschuldigd is. Bovenal, werkgevers en werknemers missen voorlopig elke concrete inspraak in de ontwerp-verordeningeh en aanbe velingen. Er wordt wel over hen. maar in feite ook zonder hen gere ageerd. Uiteraard is het enthousiasme bij de vakbeweging aanzienlijk bekoeld. Dat zij haar medewerking niet hele maal heeft stopgezet, is alleen maar terug te voeren tot de nu nog over heersende mening dat daarmee al leen de tegenstanders van een ge meenschappelijk sociaal beleid in de kaart wordt gespeeld. Aan de andere kant: De vakbewe ging mag dan wel klagen over haar zwakke positie, het is haar in de gemeenschap nog steeds niet ge lukt tot eenheid te geraken. Confes sionele en niet-confessionele verbon den trekken nog gescheiden op en ook de wenselijkheid van Europese verordeningen op sociaal gebied wa ren nog een onderwerp van verhitte discussies. In ieder geval is wel duidelijk dat de gemeenschap zich steeds meer ontwikkelt in de richting van ver licht despotisme, waarbij ministers en ambtenaren zonder controle of medezeggenschap van de 180 miljoen burgers hun gang kunnen gaan. PODGORNY Mao speelt vals BONN Het Amerikaans-Engels di plomatieke offensief dat het verzet te gen het voorgenomen non-proliferatie verdrag moet breken is in volle gang. Dat verdrag moet blijkens de naam die eraan is gegeven voorzien in beperking van het aantal kernwapenmogendheden tot het huidige, maar sommige landen vrezen dat ook hun ontwikkeling van vreedzaam gebruik van kernenergie er sterk door zal kunnen worden ver traagd. Dat wantrouwen trachtten gisteren de Amerikaan William C. Foster in Bonn en de Engelsman lord Chalfont in Brus sel weg te nemen. Deze twee zijn de voornaamste woordvoerders van hun land in de Geneefse ontwapeningscon ferentie waarin het voorgenomen ver drag aan de orde is. Foster gaf de Duitse bondskanselier, Kiesinger, de verzekering dat de ont wikkeling van het vreedzame gebruik van kernenergie in zijn land niet door het verdrag zou kunnen worden ver traagd. Hij bracht naar voren dat het verdrag zou dienen ter vergroting van de veiligheid van alle landen zonder kernwapens. In Brussel besprak lord Chalfont het voorgenomen verdrag met het Neder landse lid van de commissie van Eura tom, mr. Sassen, en met de Belgische minister van buitenlandse zaken, Har mei. Voordat hij met mr. Sassen ging praten, deelde lord Chalfont mee dat de Britse regering nog geen definitief beeld had gevormd van de wijze waarop toe zicht op naleving van het beoogde ver drag zou moeten worden uitgeoefend. Doelend op de bezwaren van de meeste landen van Euratom zei lord Chalfont dat zijn land er natuurlijk niet op uit was de positie van Euratom te ver zwakken. Hij wees erop dat Engeland een associatieverdrag met Euratom heeft en naar het lidmaatschap van Euratom streeft. Het beoogde verdrag, aldus lord Chal font, is per definitie discriminerend, omdat het een scherpe scheidslijn wil trekken tussen landen met kernwapens en landen zonder kernwapens en de overschrijding van die lijn onmogelijk wil maken. Het verdrag zal volgens hem echter niet discrimineren tussen de kernwapenloze landen. Mocht dat ge vaar dreigen, dan zou Engeland zich daartegen zeker verzetten. In de Belgische Kamer heeft Har mei, de minister van buitenlandse za ken, verklaard dat redelijke oplossin gen mogelijk zijn voor de moeilijkhe den, die in verband met het non-prolife ratieverdrag zijn gerezen. Harmei had het over technische moeilijkheden. Zijn de twee controlesystemen dat van het Internationale Orgaan voor Kernenergie in Wenen en dat van Eura tom met elkaar in overeenstemming te brengen? Harmonisatie is mogelijk, meende de bewindsman. Het non-proli feratieverdrag zal zich verder in zijn inleiding moeten uitspreken dat voor vreedzaam onderzoek opdat landen zon der kernwapens niet in een ongunstiger situatie komen dan landen met kernwa pens. Besprekingen hierover zijn aan de gang en ik geloof, zo zei Harmei, dat een bevredigende formule te vin den is. Bijna een miljoen Spanjaarden wer ken in het buitenland. Dit blijkt uit een statistiek van het Spaanse ministe rie van Arbeid. De Spaanse beroepsbevolking telde eind 1966 12.337.400 man, waarvan 980.200 in het buitenland werken. Van dit aantal werkt 690.200 in Europese landen. Yn het inter-menseiyk verkeer is in- nerlyke beschaving 'n kostbaar goed dat men belaas steeds minder in onze samenleving aantreft. Dit geldt tegen woordig ook in de politiek, aldus stelt (VVD )vast. „Vernieuwers" in deze sfeer, zoals D'66 hebben er dezer dagen op on dubbelzinnige wijze getuigenis van afgelegd. Zo verklaarde mr. Van Mierlo, fractievoorzitter van deze partij in de Tweede Kamer, onlangs dat zijn partij wel mee wil aoen aan een regering, mits de partners bereid zijn te ontploffen. Elegant kunnen wij deze uitdrukking niet vinden doch zij kan er nog wel mee door, aangezien zij niemand persoonlijk kwetst. Geestelijke vader van D'66 drs. Gruijters wilde kennelijk in „progressiviteit" niet onder doen, toen hij het denkbeeld van de NVV- voorzitter Kloos ten aanzien van een concentratie in progressieve krachten, commentarieerde met de woorden: „Ik heb schijt aan Kloos". Onze droefheid en verontwaardi ging over een dergelijk gebrek aan stijl met betrekking tot de persoon lijke omgangsvormen, waarbij men elkaar overigens beslist geen „lie verdje" hoeft te noemen, vinden wij het best weerspiegeld in de re actie van de NRC, die schreef: „Dit zijn nu precies de vernieuwin gen in Nederlands politieke leven, waar we op hebben zitten wachten. Het lijkt wel een „culturele revolu tie." Oud-minister Vondeling zal zich bij iemand als de heer Gruij- tens ongetwijfeld thuisvoelen. Zijn taal was immers ook wel faecaal ge kruid. Wie geen vreemde is in het politie ke Jeruzalem kon verwachten dat de reactie van de NRC op de kor rel zou worden genomen door een andere „vernieuwer" in de politiek, namelijk de parlementaire redac teur van de Volkskrant, die zich ongezien aandient als „wandelgan- ger" en zich voor de televisie (dus wel gezien) ontpopt als de heer Faas, die het onlangs grandioos moest afleggen tegen onze geest verwant mr. Toxopeus, toen eerst genoemde aan laatstgenoemde de onnozele vraag stelde of hij (Toxo peus) graag minister-president wil de worden. Onder het kopje „NRC '66" merkt Wandelganger op: „We hadden niet begrepen tot nu toe, waarom een vrijzinnig-liberaal blad als de Nieu we Rotterdamse Courant een club als D'66 niet steunt. Het is nu dui delijk". Hierop citeert hij het reeds door de NRC vermelde, waaraan hij ten slotte toevoegt: „D'66 en Vondeling zijn gewoon niet netjes genoeg. Om bij de NRC in de smaak te vallen moet je even grijs en bloedloos zijn als het blad zelf." Tot zover de heer Faas, die het kennelijk als zijn taak ziet zijn le zers het gebruik van schuttingwoor den aan te bevelen. Nader commentaar lijkt ons over bodig .Alleen dit nog: het begrip democratie gaat kennelijk te hoog voor het bevattingsvermogen van hen, die aan geestelijke bloedar moede lijden. De vierde dag van mei is er een van meer betekenis dan de vierde dag van welke maand dan ook. We plegen dan de gevallenen te herdenken en vooral toch ook degenen, die het leven hebben gelaten in de jaren tussen 1940 en 1945, de periode van de Duitse be zetting. Dit jaar vormt daar een uitzon dering op, want dit jaar zal 4 mei niet de dag van de dodenherdenking zijn. IEr zijn andere zaken aan de orde, het is dan namelijk Hemelvaartsdag. En aangezien men het een niet met het an der te combineren vindt, en er met de christelijke kalender kennelijk niet te manipuleren valt, moet de dodenherden king wijken naar 3 mei. Het is een gang van zaken die de „N i e u w e Rotterdamse Courant" (lib. allerminst bekoort, maar het schijnt niet anders te kunnen. Een evenement waarbij alle Nederlanders betrokken zijn, moet worden verschoven voor een evenement, dat alleen het christelijk volksdeel beroert. Het zij zo. „Op 4 mei gebeurt er nog iets an ders ook. De demissionaire minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M .A. H. Luns, zal die dag naar West-Duitsland reizen om zich in Aken de Karel-de-Groteprijs van die stad te laten uitreiken. Deze prijs wordt hem verleend voor zijn bijzondere verdiensten op het ge bied van de eenwording van Euro pa, op welke gronden hij voorheen is verleend aan figuren als Chur chill, Spaak, Hallstein, Robert Schuman, Heath en anderen. Wij hebben ons afgevraagd of het gelukkig is dat-een Nederlandse mi nister zich nu juist op 4 mei, ook al is dat dan Hemelvaartsdag, in een Westduitse stad in het zonnetje laat zetten. Men kan natuurlijk aanvoe ren dat een dergelijke daad als geste van verzoening juist in het kader van de Europese eenwording past en dat het in minister Luns te prijzen valt dat er bij hem geen ge voelens van terughoudendheid te be speuren zijn geweest. Wij zouden de Nederlandse minis ter best voor deze werkelijkheids zin willen prijzen, als er niet ook nog een andere realiteit zou zijn, namelijk die van de gevoelens van de nabestaanden van de Nederland se slachtoffers van het nazi-regime. Hij zou zich hebben kunnen afvra gen welke indruk zijn reisje van 4 mei op hen zou kunnen maken. Wij zouden het bij de kwalificatie van „weinig elegant" willen laten." ROME Amerikaanse en Italiaan se archeologen hopen eindelijk hun on derzoekingen met resultaat bekroond te zien. Zij menen in Italië de plaats gevonden te hebben waar eens Sybaris gestaan heeft- Deze stad ging, volgens de overlevering, 25 eeuwen geleden, door haar lichtzinnigheid ten onder. Het ziet er nu echter naar uit dat de slechte naam uitgewerkt is. Archeolo gen zijn al meer dan honderd jaar aan het zoeken naar deze stad, waarvan de inwoners ongeëvenaard wellustig ge weest moeten zijn en waarvan de on dergang tenslotte bewerkstelligd werd door tot dansen afgerichte paarden, die de plaats letterlijk naar haar einde dansten. Men heeft in de laatste twin tig jaar wel een dozijn plaatsen in Zuid-Italië rondom de golf van Taran- to onderzocht, maar tot nu toe was dit zonder resultaat gebleven. Volgens dr. Giuseppe Foti, die het toezicht heeft op de opgravingen in Ca- labrië, hebben ondergrondse proeven met nieuwe typen vein Amerikaanse magnetometers aangetoond dat Syba ris heeft gelegen in de delta van de Crati, honderd kilometer ten zuidwes ten van Taranto, drie km landinwaarts.

De Vallei | 1967 | | pagina 7