Gewoon, mensen wakker maken HOOFDSCHOTEL Tentlijn, safaripakken en blazers favoriet „Die wekkers, tja, daar willen ze niet aan" Hogere en lagere prijzen Mooi en comfortabel Afwisseling nodig voor een fraaier geheel Veelzijdig gebruik van laserstraal Na overval begint ze er niet meer aan collectie van dick holthaus Make up avondjaponnen IN KAMER EN TUIN Modelletjes wor moeder en kitul Mooie lijn in Voor radio Met een spijker Geen snurkster Ze wisten het Wekkers kopen Mantels I Mevrouw Marie Kani.s uit Den Haag slaapt vandaag al weer héél lang uit. Tot negen uur wel en dat is dan een van de eerste keren in bijna 71 jaar. Rond de oogjes is het nog wat blauw en dat is géén ogenscha- duw. De blauwe ogen en een bult op het voorhoofd, die ze wil wegwer ken met asperines, hebben Marie Kanis een beetje beroemd gemaakt. Twee weken geleden heeft een nare man haar zo'n beetje overvallen, om vier uur 's nachts, terwijl ze juist op weg was om haar eerste mannetje uit het bed te kloppen. „De porster van Den Haag is overvallen", aldus de berichten. En nu wil iedereen we ten wat mevrouw Marie Kanis al die jaren eigenlijk voor werk heeft ge daan. Porren, dat is een heel oud beroep dat meestal door mannen werd uitge oefend. Mannen die zich nooit ver sliepen en daarom werd gevraagd of «ij vroege werkers uit hun bed wil den porren. „Maar porren is een ake lig woord", beslist Marie Kanis, „ik heb het altijd wekken genoemd. Ge woond, mensen wakker maken." Omdat ze niet in het ziekenhuis wilde blijven en ook niet naar haar eigen kamertje kon met al die blau we plekken en die bult, logeert zij voorlopig bij haar zuster, die ook in Den Haag woont. De oranje poes zit op schoot, de koffie staat klaar en de pony en de rest van het haar zijn zojuist nog gekamd. Marie Kanis gaat vertellen: Morgen kom ik voor de radio. Misschien wel een half uur, omdat iedereen opeens wil weten wat voor werk ik heb gedaan." U haalde dus iedere morgen zeven of acht mensen uit hun bed, mevrouw Kanis, maar konden die mensen niet veel beter een wekker nemen? Of desnoods twéé „Precies", roept Marie Kanis, „dat heb ik me ook altijd al afgevraagd. Maar die wekkers, daar willen ze ze ker niet aan. Ik heb het wel eens gevraagd aan een van mijn nieuwe klanten. Maar die zei, Marie, al zet ik drie wekkers naast mtfn bed, dan slaap ik er nog doorheen. En daarom betaalde hij nog liever die één gulden vijftig, om zich door mij te laten roe pen." Voor één gulden vijftig per man of meer of veel meer (wel drie gulden per week) stond zij zes dagen van de week voor de deur van haar clientè le, zo vroeg als de heren of dames dat maar wensten. Dertien Jaar gele den, toen ze voor het eerst mensen wakker ging maken, deed ze het voor minder geld. Maar duurdere tijden, duurder wakker worden. „Dat werk ls ai héél oud," vertelt de wakkermaakster. ,,Ik weet nog wel dat zo iemand ln myn jonge jaren koffiebaas werd genoemd of klopper of porder. M(jn vader was ook b(j zo iemand aangesloten, want hy moest al heel vroeg in de bierbrouwerij koffiebaas werd genoemd of klopper zyn. Wat is dat toch iedere morgen voor getik aan je raam, heb ik hem wel eens gevraagd. Wel, dat was ge woon de klopper, die met een spyker aan een lange stok tegen het slaapka merraam van m(jn vader en moeder tikte. Het raam kapot geslagen? Nee, dat is nog nooit gebeurd. Die mensen tikten heel rustig, maar wel zo dat myn vader er wakker van werd." Marie Kanis deed het niet met een ■tok en een spijker. Inderdaad, dééd want na het gebeuren van weken geleden, maakt zij niemand meer wakker. Op aanraden van de politie „Zo'n aardige man was dat", vertel de zij, „en die zei, Marie Kanis, dat werk mag je niet langer doen. Dat is onverantwoord voor een vrouw van jouw leeftijd. En wat die aardige man zei, daar houd ik me nu aan." Maar hoe kreeg zij haar mensen dan wakker, zo helemaal zonder spij kers en stok? „Bellen", zegt ze. „Heel gewoon aanbellen. Net zo lang totdat je van binnenuit hoort roepen dat er iemand wakker is geworden. Die stok met die spijker was ook zo'n beetje om in het huis verder niemand wakker te maken, behalve de man die moest opstaan dan. Met aanbel len heb je natuurlijk kans dat toch iedereen wakker wordt. Kan ik ook niet helpen, dat heb je met een wek ker precies zo." Zelf heeft ze zich ln al die dertien jaren nog nooit verslapen. Want Ma rie Kanis zelf had wél een wekker. Die liep zes dagen per week af om twee uur 's nachs, omdat zij om half drie haar eerste klant uit bed moest trommelen. Een bakker, vandaar, Daarna werd het moeilijker, want na de bakker uit bed te hebben gebeld, kroop de wekster zelf weer onder de dekens, in haar kamertje thuis. „En die wekker liep geen tweede keer af, voor de mensen die ik om half vijf moest bellen."- zegt ze. „Ge woon, omdat ik het ding zelf niet kon opwinden en gel(jk zetten. M(jn vin gers willen niet meer zo best en ik heb trouwens geen verstand van die knopjes en radertjes ook. Maar wak ker werd ik altijd, precies op het juiste uur. Want ik ben nooit zo'n vas- t» slaapster en zo'n langslaapster en zo'n snurkster geweest. Vroeg op, dat was bij ons thuis vroeger héél ge woon." Ze klopt een paar draadjes van haar jurk en brengt het ponyhaar in orde. Want Marie Kanis kent een versje over porders en dat gaat ze nu opzeggen: „Myn vader is porder ik zie hem al gaan..." Haha, verder kent ze het niet. Maar als grapje vindt ze het wel geslaagd. versje over porders en dat gaat ze nu Voor zover zij weet, is ze een van de weinigen geweest die in deze tijd nog aan porren doen. Jawel, in IJmuiden en zo, daar zijn nog men sen die de vissers wakker kloppen, heeft ze eens gelezen. En pas kwam ze nog iemand tegen wiens vader vroeger ook had gepord en in Am sterdam moet ook nog iemand zitten. Maar verder was ze in Den Haag in ieder geval de enige die dit werk nog deed. vraagd. Marie, als je toch zo vroeg op bent, kun je mij dan niet komen wakker maken. Marie wilde wel en men meer mensen Ik zodra dat bekend werd, kwa- V OOl UOppCIl men meer mensen vragen om te wor- *- den gewekt." Marie Kanis is altijd hulpverpleeg ster geweest, in ziekenhuizen in Den Haag en Haarlem. Daar moest ze ook vroeg uit de veren en omdat ze vroeger thuis ook altijd om een uur of vijf opstond en toch niet kon uit slapen, daarom hlééf ze altijd heel vroeg uit bed komen. „Ze wisten het ln de buurt", ver telt ze. ,,Ze wisten dat Marie Kanis om zes uur 's morgens al wel eens een wandelingetje door de buurt maakte. Toen hebben ze me g e- „Wil je me wakker komen maken", dat is haar vaak gevraagd. Inciden teel door mannen die een vrije dag hadden en vroeg wilden gaan vissen. Soms door jongens die zaterdags en zondags in de heel vroege uren al met een bloemenwagen op stap moesten en ook wel door dames die zeer vroeg op hun kantoor werden ontboden. Ze hadden maar te vertellen hoe laat ze het hebben wilden en Marie Kanis stond voor hun deur. „Maar ik belde maar één keer, tot dat ik jaaa hoorde roepen", zegt de wekster. „Als de mensen zich dan nog eens een keer wilden omdraaien en per ongeluk weer in slaap vielen, daar kon ik me natuurlijk niet druk over maken. Maar ik heb nooit ge hoord dat zoiets is gebeurd. En ze kijken natuurlijk ook wel uit voordat ze zoiets doms aan mij gaan vertel len." En al die mensen moeten nu een wekker gaan kopen. Of twee of drie, als ze „er doorheen slapen." Want Marie Kanis slaapt uit en laat zich wekken door de oranje poes. Maar nooit later dan negen uur, omdat ze zo laat toch al nooit is opgestaan. AMSTERDAM Heeft het broek- pak bij de Nederlandse vrouw niet zo aangeslagen, modekoning Diok Holt haus komt in zijn nieuwe voorjaars- colleotie hardnekkig met hetzelfde idee terug. Zowel in zijn japonnen als in zijn tailleurs en avondkledij brengt hij veelvuldig broekrokken in talrijke va riaties. Deze rokken, die veelal tot hoog in de taille brede plooien verto nen, zijn zo nu en dan nauwelijks van een gewone rok te onderscheiden. Zaak is daarom dat d emannequin in een vreemd standje moet gaan staan om een stuk pijp te laten zien of een witte pofbroek, die bijvoorbeeld onder een blauwe japon wordt gedragen. Veel tentmodellen vertoont de Holt- haus-couture, ideaal voor de vrouw die haar heupen een beetje moet „ont zien". Ook de boezem wordt dit jaar weer geheel verdoezeld. Om met een teleurgestelde showbezoeker te spre ken: waarom nou toch? De tailleur is bij de Amsterdamse couturier op zijn retour. Ook brengt hij veel safa- ripakken, weer met de broekrok. Hierbij worden, laag in de taille, ket tingceintuurs gedragen met verschil lende soorten, vaak grillig gevormde noten. Ook blazers zijn het komende sei zoen weer favoriet. Brede splitten en plooien hebben ook de klokkende mantels. In robes-mamteaux (mantel met bijpassende japon) zijn prachtige combinaties, zoals een kanariegele mantel met een rok van hetzelfde ma teriaal en een blouse in diepbruine tint. Perfect van lijn zijn de avondja ponnen, waarvan de rug vaak hoog wordt gesloten met een gekruiste band. In een cocktailtje, waarvan de kor te mouwen zijn gegarneerd met struisveertjes, zou Mary Dresselhuys, op een gouden stoeltje vooraan, waar schijnlijk zo haar portemonnaie heb ben willen omkeren. Veelvuldige ap- plausjes (kleine klapjes) kwamen on der meer van Charlotte Köhler. Ook van de directeur van de Doelen, de heer P. Verbist, die evenals de gast vrouw van het muziekcentrum, me vrouw C. van Veen, deel uitmaakte van de dicht op elkaar gezeten gasten. Ze heeft pony-haar en sinds kort slaapt ze uit. Eigenlijk zo'n beet je voor het eerst xan haar leven, want Marie Kanis is altijd bij zonder vroeg het bed uitgeko men. Om te porren een in Ne derland bijna uitgestorven bezig heid. „Wakker maken", zegt Ma rie Kanis zelf. UTRECHT De bezoekers aan de internationale voorjaarbeurs in Utrecht kunnen op het Vredenburg vooral hun hart ophalen bij de gebruiksgoederen, zoals huishoudelijke artikelen, glas, kristal, aardewerk en speelgoed. Een Haagse firma wil het gebruik van make-up-artikélen kennelijk stimule ren door nu poppen op de markt te brengen, die kunnen worden opge maakt. Hij toont een Franse teenager- pop met buigzame benen en lang en kort haar, die kan worden opgesmukt met haarverf, nagellak, lippenstift en zelfs ogensehaduw. Opvallend ls de grote vlucht, die de autoracebanen de laatste jaren hebben genomen. In vele stands worden racebanen in allerlei soorten en afmetingen getoond. Dat er werkelyk een bijzonder grote belang stelling voor het miniatuur autoracen bestaat, blijkt uit het feit, dat zelfs een fabriek als Marklin die al 108 jaar bekend staat als de trelenspeeia- list nu ook een autoracebaan heeft uitgebracht. ADVERTENTIE VLEES Mooi en comfortabel is deze slipper uit Istanboel, gemaakt van stof in diverse felle kleuren en bestikt met glinsterende pailletten. VLEESJUS Voor lekkere jus hebt u vlees no dig óf klein vlees dat u bakt in de koekepan óf groot vlees dat u bakt in de braadpan. Niet alleen boter of margarine gebruiken, maar beslist ook vet (voor de geur en smaak!) Doe pasvlees in de pan als boteren vet goed heet zijn. Let op de voor geschreven bak- en braadtijd. Scheutjes water bljgieten. Stukje wortel,ui en laurierblad meebraden, of na 't braden een lepel tomaten puree toevoegen. Publikatie van Voorlichtingsbureau Vleet, Vleeswaren en Vieasoonserven "T Broekrokken komen in de collectie van Dick Holthaus veelvuldig voor; meestal duidelijk zichtbaar. Bij sommige modellen is het echter even turen. ROTTERDAM De prijzen ln de le vensmiddelenzaken blijven in bewe ging. Naast prijsverhogingen komen echter ook prijsverlagingen voor. Vooral bij vleeswaren zijn er nogal wat lagere prijzen. De wijzigingen in de prijzen die hier onder staan aangegeven, duiden er niet op dat alle fabrikanten en elke importeur verandering brachten in de prijzen. DUURDER pry» styging cent cent Blanke azijn fl. 0,9 ltr 59 3 Brinta pak 500 gram 72 3 Coc. boomschors 100 g 110 10 kattetongen 100 gram 75 5 Boekweitgrutten kar ton 500 gram 83 13 Rode bieten (hele fles) 135 5 Spruiten extra 210 10 Jam: aardbeien, abri kozen, enz. p. pot 157 5 kersen 175 5 Oranjemarmalade 126 6 Mayonaise (hele pot) 126 6 Boekweitmeel kar ton 500 gram 79 10 Appelstroop, 450 gram 95 5 GOEDKOPER prijs daling cent cent Kinderrepen (10 st.) 98 2 Komkommers ltr fl.) 63 20 Limonade, ringfl. 0.6 liter 112 38 Kapucijners, kar ton 500 gram 72 3 Vleeswaren Boerenmetworst 100 g 59 3 Snijworst, 100 gram 55 2 Bloedworst. ffln 100 g 24 1 Nierkaas 48 1 Gekookte lever 79 16 Berliner leverworst 46 2 Een klein berichtje in de krant ver meldde, dat Linnaeus hof bij Heem stede vermoedelijk gaat Verdwijnen. Dit is een terrein, waar verschillende bijeengebrachte, bloeien en groeien en groeien om ons mensen te laten zien wat al zo de natuur biedt. Zo in 't dagelijkse doen en laten, denkt men er veelal niet aan, maar wanneer zon dags of een andere dag daarheen een uitstapje gemaakt wordt, dan kan men veel moois anschouwen en velen ma ken daar ook gebruik van. Jammer dus, dat zo iets verdwijnen zal en we hebben in ons land al zo weinig op dat gebied. Andere landen hebben grote botanische parken, waarop de ogen niet uitgekeken raken op al dat moois wat bloeit en het bezoek van 't pu bliek, is dan ook zeer groot. Kijk maar eens, ivat 'n bezoek Keukenhof en de bollenvelden hebben, toch een bewijs, dat de bloemen in de behoefte aan ontspanning een grote plaats inne men. Op de gemeentekwekerij in Amster dam waren vele bijzondere bomen, bloeiende heesters en andere planten in lanen opgeplant en op gezette tijden voor 't publiek toegankelijk. Laten we dit alles nog niet meer verarmen, al zal 't ook wat geld moeten kosten en dat alles zich niet altijd zelf kan be druipen. Er valt daar veel te zien en te leren. Niet ieder kan in z'n eigen tuin zoveel moois planten, want be paald grote parkachtige tuinen zijn er niet meer, behalve de van vroeger bestaande buitens, welke ook lang niet alle een buitengewone schat van plan ten bezitten, maar gemeenten, met een eigen kwekerij en veel animo in botanisch opzicht, kunnen op bepaal de terreinen nieuwe plantsoenen aan leggen om gebouwen en vooral om scholengebruik maken van een uit zonderlijke aanplant. Bijzondere hees ters welke niet in onze tuinen in veel voud voorkomen en op zulke plekken geplant kunnen worden, zijn dan voor de wandelaar te aanschouwen. Verscheidene begraafplaatsen heb ben ook een entourage van prachtige heesters en bomen, welke men niet dagelijks om zich heen ziet en vooral prachtige conf if eren-combinaties. Bij mij is een schoolterrein, waarin de aaanlegger zijn kwekerij leeg gehaald heeft of liever gezuiverd heeft van ma teriaal dat hij niet meer kwijt kon zo dat het jarenlang een troosteloze bloemloze aanleg is geweesst. De ge meente heeft later geprobeerd het wat fleuriger te maken. Het is begrijpelijk, dat kinderen daar op de duur weinig oog voor heb ben. Mooie bloemheesters zijn exochorda wit, abelia wit (herfst), Buddleya glo- bosa en alternifolia, beide bloemen met vele bloemen langs de gehele tak ken in wit en mauve (juni), Caryop- teril prachtig blauw voor vakken in de herfst, Chimonanthus praecox met rooaachtige bloemen naar hyacinten ruikend (februari), Clethra met crè me trossen 'n groen blijvende in aug.- sept. Eigenaardig en toch mooi is de Daoidia met wit losse bloemen en ge kleurde vruchten. Ze kan tot een boom uit groeien. We kunnen zo nog wat doorgaan, maar bij de Rhododendronfam. kas tanjes, heidesoorten e.a. zijn er talrij ke, die men nimmer ziet en die toch prachtig zijn. Ook onder onze bomen zijn er b.v. magnolia's, coniferen, wei slist bewaard moeten blijven. De prijs- ke beslist bewaard moeten blijven. De prijscouranten der kwekers hebben steeds minder soorten. Niet, omdat ze niet mooi zijn, maar omdat ze onbe kend blijven en daardoor geen han delsartikel worden. Met de bloemplanten is het al precies zo, ook daar missen we steeds oude bekenden, omdat ze te weinig op de voorgrond gebracht worden en toch kunnen ze in onze plantsoenen nog heel goed voor de dag komen. Een kuip met erythrina bezet met stengéls rode bloemen te kweken als een dah lia, vormt een mooi afwisseling op 't gazon. Deze genoemden zijn maar een zeer klein aantal van al 't moois, denk maar eens san de orchideeën en bromelia's voor de kassen. Probeer zelf in uic tuin eens wat anders en behoud het goede. ROTTERDAM Stoffenontwerpers hebben zich dit jaar met wel bijzon der veel fantasie uitgeleefd. Voor de Bijenkorf brachten zij dessins in na- ieve stijl: met alle mogelijke letter tjes en huisjes, appeltjes, peren en vele andere figuurtjes. Overeenkomstig deze sprookjesmo tieven zijn ook de modellen kinderlijk uitgevoerd. Moeder en kind kunnen in deze uni forme kleding een aardig span vor men. In zijde hebben de ontwerpers veel exotische dessins verweven. Een nieuwe plooihoudende stof is tercryl dat zowel in uni. ruiten, strepen als visgraat wordt uitgevoerd. Piqué dat voorheen alleen in wit bestond is thans verkrijgbaar in vele verschillende tin ten en deseins. Naast oranje, roze en hard geel worden ook pastelkleuren toegepast. Links „de man in het geel" voor aan het strand, met een badjas, sokken en schoenen in kanariekleur. Rechts „de vrouw in strepen", met een strandjurkje in mini-lengte. (Mode show bij Meddens in Rotterdam). Laserstralen, die wellicht de krach tigste lichtbron van het heelal zijn, worden voor velerlei doeleinden ge bruikt. Maar evenals de meeste ande re uitvindingen, kunnen deze stralen de mens zowel heil als onheil bren gen. De laserstraal kan worden ge bruikt voor de behandeling van ziek ten, maar kan op 50 meter afstand ook de ogen volkomen wegbranden. Verder varieert het gebruik van laser stralen van het opsporen van satellie ten tot hulp bij het leggen van riool buizen. Van het verwijderen van wratten en tatoeëringen tot het ma ken van gaatjes in diamanten en van het opsporen van kunstvervalsin gen tot het zoeken van doelen voor de artillerie. In dit laatste geval zijn laserstralen nauwkeuriger dan rader. Nieuwe ideeën voor het gebruik op sporing van gifgas, het verlichten van doelen op nachtelijke slagvelden, op sporing van vijandelijke raketten, 't graven van tunnels, hulp bij het ma ken van nieuwe chemische produkten uit steenkolen en het doorsnijden van chromosomen in levende cellen.- Laserstralen kunnen miljoenen tele foongesprekken verwerken, tot in de diepste diepten van de oceaan zien om vergane duikboten op te sporen en gezonken kunstschatten terrug te vin den of de maan en de planeten in kaart brengen door middel van ui terste kleine lichtbundels. MARIE NU OP KANIS HOUDT MET „PORREN"

De Vallei | 1967 | | pagina 12