Zoeken naar schuldigen Alle blaam voor Helms OPENLIJKE STEUN WAS ONMOGELIJK Industriecomplex gebombardeerd West-Berlijn kiest Aanval op radicale deel N.P.D. Siamese tweeling geboren „Isaac Sweers" te water WEER KOSMOS GELANCEERD „Reactionaire staatsgreep9 Castro wilde weer contact met Y.S. V.S.-aanval op N.-Viëtnam Gevechten worden heviger Von Thadden geroyeerd IN DUITSLAND Rehabilitatie Afschaffing van dienstplicht in Luxemburg Kampeerder bleek onschuldig Gesprek tussen Engeland en Malta werd mislukking Einde staking Petrochim NIEUW BOEK OVER JOHN KENNEDY Soustelle gearresteerd en weer vrijgelaten Pagina 5 ZATERDAG II MAART 1967 C.I.A. EN HET SUBSIDIEBELEID rtoed geld veranderde plotseling in slecht geld op 13 februari van dit jaar. Op die dag maakte Eugene Groves, de voorzitter van de grootste vereniging van Amerikaan se studenten, NSA, bekend dat de NSA jarenlang was gesubsidieerd door de Amerikaanse inlichtingen dienst, CIA. Groves zou dit feit nim mer openbaar hebben gemaakt in dien het tijdschrift Ramparts niet in advertenties had aangekondigd dat het in maart deze affaire uit de doe ken wilde doen. Ramparts is het tijdschrift dat eni ge tijd geleden de wereld schokte met onthullingen over geheimzinni ge sterfgevallen in Dallas, Texas en elders in de Verenigde Staten na de moord op president Kennedy. Het was ook Kamparts dat in april van het vorige jaar berichtte dat de Uni versiteit van de staat Miclügan zich had laten gebruiken als dekmantel voor vijf experts van CIA die tot taak zouden hebben Zuidviëtnamese politiemensen op te leiden. CIA opgericht in 1947 is het Amerikaanse nationale veiligheids- enige overheidsorgaan waarop de raad toeziet. Die raad heeft maar één taak: de president van de Ver enigde Staten raad geven. Hieruit blijkt dat de president van de Ver enigde Staten verantwoordelijk is voor alles wat CIA doet. De bewe ringen van de laatste tijd dat CIA „een staat in de staat" zou zijn, kloppen daarom niet met de werke lijke toestand. Uit de verantwoorde lijkheid van de president voor de da den van CIA, zoals zij verankerd is in de wet, trok president Eisenho wer de bittere consequenties toen Francis Gary Powers in mei 1960 een verkenningsvlucht in een U-2 bo ven de Sovjet-Unie niet tot een goed einde had kunnen brengen. Hetzelfde deed president Kennedy na het mis lukken van de inval op de Cubaanse kust, in de Varkensbaai, in het be gin van 1961. CIA heeft drie hoofdtaken. Die zijn: het vergaren en bewerken van niet-geheime inlichtingen over andere landen, met inbegrip van ge gevens die worden verzameld door andere Amerikaanse overheidsor ganen; RICHARD HELMS (op bij gaande foto), de huidige directeur van CIA, beseft even goed als zijn voorgangers dat alle blacan hem zal treffen indien een grote actie van CIA mislukt en de kritiek los barst. Het is dan een schrale troost dat in de sterkst sprekende gevallen de president van de Ver enigde Staten de verantwoording op zich neemt. Helms begon zijn carrière als journalist. Van 1935 tot 1937 maakte hij deel uit van het korps jonge ver slaggevers van het persbureau United Press in Europa. In de Tweede Wereldoorlog kwam hij bij de Amerikaanse inlichtingen dienst die toen OSS heette). In dienst van OSS kwam hij in 1946 in aanraking met Allen Dulles, de latere directeur van CIA. ALLEN DULLES was direc teur van de Amerikaanse inlich tingendienst (CIA) toen de nu in opspraak gebrachte verdekte sub- sidiëringspolitiek voor het eerst werd toegepast. In zijn boek The craft of intelligence noemt Dulles CIA 's werelds meest in de gaten gehouden inlichtingendienst. Hij komt tot deze gevolgtrekking: „Het is niet onze inlichtingen dienst die onze vrijheden bedreigt. Wij lopen eerder het risico dat wij onvoldoende op de hoogte komen van de gevaren die ons bedreigen en dat wij er niet op tijd in zullen slagen ze het hoofd te bieden." Dulles onthult in zijn boek ook, dat CIA steeds heeft gewaar schuwd voor de gevaren van over schatting van de militaire macht van de Sovjet-Unie. 9 het vergaren van geheime gege vens over andere landen; f het bestrijden van ondermijnen de activiteiten van andere lan den, met name de communistische, in de zogeheten psychologische oor logvoering. Die derde taak werd in de „koude oorlog" zeer belangrijk. Immers, de Sovjet-Unie gebruikte spoedig na de Tweede Wereldoorlog alle dat land ten dienste staande middelen om zonder gebruik van wapengeweld tot machtsuitbreiding te komen. Dat „offensief" leidde niet alleen tot de vorming van een gordel van vazal staten in Midden-Europa en op de Balkan. Het werd ook gevoerd aan het front van de internationale or ganisaties, en aanvankelijk was het gevaar groot, dat vele van die or ganisaties in communistische han den zouden vallen. JVla de communistische overne- ming van de macht in Tsjecho- Slowakije in 1948 richtten de weste lijke bondgenoten de NAVO op, in de verwachting dat zij dit nieuwe offensief tot staan zouden kunnen brengen door vergroting van geza menlijke militaire macht en door hechte militaire samenwerking. Dat was echter ten dele een misreke ning, want spoedig bleek dat mili taire macht geen remedie was te gen een grote verscheidenheid van infiltratie-tactieken die de Sovjet- Unie was gaan toepassen om inter nationale organisaties in de macht van het internationale communisme te krijgen. Zo werden na de Tweede Wereld oorlog in het Westen eerst vele hon derden bestaande nationale vereni gingen van allerlei aard na snelle infiltraties omgezet in communisti sche mantelorganisaties. Vele daar van hoopten de communisten ver volgens te gebruiken als springplank naar openlijke of verborgen macht over belangrijke internationale or ganisaties, zoals het internationale verbond van vakverenigingen, om ze tot machtige propaganda-instru- menten te maken. Dat offensief had het karakter van een samenzwering. Het was de grootste internationale samenzwe ring in de wereldgeschiedenis, en zij was gericht tegen organisaties die burgers van vrije landen in het le ven hadden geroepen tot bevorde ring van betere arbeidsvoorwaarden en versterking van de solidariteit der vakverenigingen, ter verbete ring van de nieuwsvoorzieningen in de wereld, ter bevordering van be ter onderwijs enz. pen voorbeeld van het succes dat deze infiltratietactiek kon ople veren vinden wij in de geschiedenis van de wereldvakbeweging. Het we~ reldverbond van vakverenigingen (WFTU) werd opgericht in oktober 1945 in Parijs. Op aandringen van de Sovjet-Unie koos het oprichtings congres de Fransman Louis Saillant als secretaris-generaal. Saillant slaagde er spoedig in verscheidene rasechte communisten In het secre tariaat van het WFTU in Parijs on der te brengen. Toen na elkaar verscheidene lan den in Midden-Europa en op de Bal kan onder communistisch bewind kwamen, kostte het Saillant en zijn medewerkers weldra geen mpeite meer het WFTU geheel tot een com munistische propaganda-instrument te maken. In januari 1949 verlieten onder aanvoering van het Britse vakver bond (TUC), het Nederlandse Ver bond van Vakverenigingen (NW), en een van de twee grote Ameri kaanse vakverbonden, CIO, de wes terse landen het WFTU. Zij richtten in november 1949 het internationale verbond van vrije vakverenigingen op- Pas toen het te laat was, werd men in de westerse wereld wakker. In de Verenigde Staten verviel men van het ene uiterste in het andere, en dat andere uiterste was de kwa lijke „heksenjacht" van senator Jo seph McCarthy, waarvan duizenden onschuldigen het slachtoffer wer den. pinanciële bronnen waaruit voor heen rijkelijk kon worden geput voor uitzending van afgevaardigden naar congressen of andere bijeen komsten van Internationale organi saties, droogden in de Verenigde Staten opeens op. Dat was rampza lig, want zeer vele internationale or ganisaties dreven financieel op de naar verhouding zeer hoge Ameri kaanse bijdragen. Het was onder die omstandigheden dat In Washington op het allerhoogste niveau werd be- sloten CIA te laten zorgen voor ver dekte subsidiëring van de Vele groe peringen die plotseling in financiële nood waren komen te verkeren. Openlijke subsidiëring door de Amerikaanse regering was om rede nen van zowel binnenlandse als bui tenlandse politiek niet haalbaar. Verdedigbaar was dat beleid toen wel. Immers, een van de taken van CIA was bestrijding van ondermij nende communistische activiteit. In dien dat zou kunnen gebeuren door versteviging van de financiële po sitie van allerlei in moeilijkheden geraakte organisaties kon daar eigenlijk weinig bezwaar tegen zijn. Aan die verdekte steun van CIA danken de vele internationale organi saties die nu groot misbaar maken het, dat zij de laatste jaren op hun werkterrein de opmars van het com munisme in tal van ontwikkelings landen hebben kunnen tegenhouden of vertragen. Wie nu wil beweren dat de grote Amerikaanse bijdragen in de kosten daarvan zouden zijn geweigerd indien bekend was ge weest dat het veld via omwegen van CIA afkomstig was, is schijnheilig. I A at geld werd in vele gevallen gebruikt voor uitvoering van taken die in grote trekken overeen kwamen met de hierboven genoemde derde taak van CIA. De begunstig de organisaties zouden alleen dan onjuist hebben gehandeld indien aan de aanvaarding van de subsidies voorwaarden van CIA verbonden wa ren geweest. Zij die nu om het hardst roepen worden er liever niet aan herinnerd dat alleen voor een wereldjeugdfes- tival in Moskou de Sovjet-Unie naar schatting meer dan zevenhonderd miljoen gulden uitgaf in 1957. Dat was, naar de commissie van Bui tenlandse Zaken uit het Amerikaan se tehuis van Afgevaardigden in een rapport over ideologie en buiten landse politiek in 1964 spijtig vast stelde, meer dan in datzelfde jaar door de Amerikaanse voorlichtings dienst in 107 landen, over de gehele wereld dus, was uitgegeven voor propaganda-activiteiten. Nu de steunverlening van CIA in de openbaarheid is gekomen en al lerwegen naar schuldigen wordt ge zocht, zal het goed zijn dat ook aan onze zijde van de Atlantische Oce aan, gelijk in Amerika reeds in 1964 is gedaan, de vraag wordt gesteld of regeringen, rijke stichtingen of zeer grote ondernemingen in de af gelopen jaren wel voldoende hebben gedaan. Het antwoord op die vraag kan alleen maar negatief zijn. Vrij wel overal in ons deel van Europa heeft men jarenlang de rijke Ame rikaanse oom voor de kosten laten opdraaien en nimmer is in al die jaren de vraag gesteld uit welke bron die stroom van miljoenen en nog eens miljoenen dollars opwelde. Er zijn Europese staatslieden die de laatste tijd uitzicht hebben gebo den op betere verhoudingen met de Oosteuropese landen. Een hunner zei onlangs zelfs dat het IJzeren Gordijn eigenlijk niet meer bestond. Dat was wel een oververeenvoudi- ging. pr is een ontspanning groeiende gevolg van het afnemen van het militaire gevaar uit het oosten maar dan ook alleen van het mi litaire gevaar. Niets wijst er op dat de ondergrondse politieke strijd zal worden opgegeven door degenen die in verovering van de wereldheer schappij nog altijd het hoogste ideaal zien en juist in dat opzicht van geen vreedzame coëxistentie wil len weten. Er is in Washington een geleide lijk sterker wordende stroming die vindt dat West-Europa, nu het zo lastig wordt, maar moet beginnen wat meer zijn eigen boontjes te dop pen nu dat heel goed mogelijk is. Organisaties en instellingen die na de Tweede Wereldoorlog altijd op krachtige financiële steun uit de Verenigde Staten konden rekenen, moeten, nu die bron plotseling dreigt op te drogen, in ons werelddeel steun zien te verkrijgen. De consequentie hiervan is dat in vele Westeuropese landen, vooral de kleinere, haast moet worden ge maakt met het ontdekken en formu leren van een nieuwe dimensie van de buitenlandse politiek. BREMEN Fritz Thielen, de voor zitter van de zeer rechtse Westduitse Nationaal-Democratische Party (NPD) heeft, zoals wij gisteren in een deel van onze edities reeds meldden, gisteren zijn plaatsvervanger Adolf von Thadden en zeven andere partijleden, onder wie Otto Hess, geroyeerd, omdat zij door hun gedrag „ernstig afbreuk aan de partij hadden gedaan". De NPD, die zetels won in de Beier se en Hessische parlementsverkiezingen van vorig jaar, rekent erop, evenveel succes te hebben bij de verkiezingen op 23 april in Sleeswijk-Hölstein en Rijnland-Palts. Waarnemers in Bonn menen echter, dat de huidige crisis in de partij de kansen van de NPD zal schaden. De door Von Thielen uitgestoten par tijleden behoren allen tot de Nedersak- sische aanhangers van Adolf von Thad den. In politieke kringen in West- Duitsland wordt het royement van Von Thadden en andere leidende NPD-po- litici beschouwd als een poging van de betrekkelijk gematigde nationaal-demo- craten om zich van het radicale deel van de partij te ontdden. Voorts is ver nomen, dat er binnenkort een congres van deze omstreden partij wordt ge houden, waarop de „zuivering" zal worden voortgezet. Het besluit van Von Thielen behoeft overigens nog de goedkeuring van het partijbestuur, bin nen zestig dagen. O OP MANOEUVRE Twee Neder landse compagnieën „Mariniers" zullen deelnemen aan legeroefeningen in de Ardennen, in de omgevig van Bastog- ne, van 13 tot 17 maart a.s. Aan de manoeuvres „Red Eagle" genaamd, zullen in totaal 3000 man deelnemen. Doel is het beproeven van de offensie ve techniek van luchtlandingstroepen en »da verdediging ertegen. FREYUNG (Duitsland) Twee we ken geleden is in deze kleine Beierse stad een Siamese tweeling geboren, al dus deelden de plaatselijke ziekenhuis- autoriteiten mee. De geboorte werd geheim gehouden totdat de twee meisjes, die van de hlas tot de navel aan elkaar gegroeid zijn, voor onderzoek overgebracht wer den naar een ziekenhuis in Müehen. Het ziekenhuis in Freyung en dat In MUnchen wilden geen bijzonderheden over de kindertjes of over het jonge echtpaar geven. De dagbladen zinspelen er op, dat dt Italiaanse chirurg, Luigi Solerio, geraadpleegd zal worden over de mo gelijkheid de kindertjes van elkaar te scheiden. In mei 1965 deed hij dit op geslaagde wijze met een zevenjarige Siamese tweeling .Antinaen Giusseppi- na Foglia. MOSKOU Gisteren heeft de Sovjet Unie de 146ste Kosmos-satelliet gelan ceerd welke in 89.1 min. een elliptische baan rond de aarde beschrijft, waarvan de hoogte varieert van 190 tot 310 km. Volgens Westelijke deskundigen is deze betrekkelijk lage baan zeer geschikt voor militaire verkenning. Breznjef valt China fel aan MOSKOU -Sovjet-partijleider Leonid Breznjef heeft gisteren gezegd dat hetgeen in China gebeurt is veel lijkt op een „reactionaire militaire staatsgreep", waarbij Mao en het le ger het communisme aan de kant zetten. Na de felle uitval van min.-president Kosygin tegen Mao zei Breznjef in een rede in het Kremlin „dat China alle records die ooit door de Wes terse imperialisten gevestigd zijn bij hun propaganda tegen de Sovjet-Unie heeft geslagen". Hij beschuldigde Mao de commu nistische beweging in China te onder drukken en de VS in Viëtnam te hel pen. Hij hekelde de Chinezen, „op maniakale wijze het chauvinisme van een grote mogendheid in zijn walge lijkste vorm aan de dag te leggen" en betoogde dat zo iets de communis ten vreemd is. Hij liet er geen twij fel over bestaan, dat de Sovjet-Unie de tegenstanders van Mao steunt. De gebeurtenissen in China noemde hij een grote tragedie voor het Chinese volk. „De grote culturele revolutie" is een slechte camouflage voor het be leid van Mao, dat gericht is tegen de belangen van het Chinese volk, zo verklaarde Breznjef. Als studenten, die niets van het Marxisme weten, de communistische partij en staatsorganisaties vernie len, als zij mensen slaan en vernede ren, is dat een culturele revolutie? zo luidde zijn retorische vraag. Intussen heeft het officiële persbu reau Nieuw China laten doorscheme ren, dat de nationale federatie van Chinese vakverenigingen en verschil lende andere groeperingen, die in het begin van Mao's zuiveringscampagne de zijde van president Hoe Shao-Chi hebben gekozen, gerehabiliteerd zijn. Een van Mao's oude kameraden, vice-premier Tan Chen-Lin is met hernieuwde kracht aangevallen op muurkranten in Peking. De nieuwe beschuldiging luidt dat hij Tshot En- Lai verraden zou hebben. De 56-jaar oude, uit Mao's eigen provincie Hoenan afkomstige Tan, was een van de vijf vice-premiers voor wie Tsjoe in januari opgekomen is. LUXEMBURG De Luxemburgse minister voor de strijdkrachten, Gregoi- re, heeft by de Kamer een wetsontwerp voor reorganisatie van het leger inge diend, dat voorziet in een nieuw staand leger van slechts 600 man vrijwilligers. Het huidige leger telt 8000 man dienst plichtigen plus een artilleriebataljon van 600 man, dat In de NAVO-strijdkrach- ten is geïntegreerd. De Luxemburgse regering is van plan de dienstplicht af te schaffen. Wel zal een vrijwilligersbataJjon worden opge richt als reserve voor tijden van oor log. De huidige legerstaf zal worden vervangen door een opperbevel o.l.v. een luitenant-kolonel. Het officierskorps zal 5 majoors en 10 kapiteins tellen. De officieren die nu nog in dienst zijn, zul len naar administratieve overheidsfunc ties kunnen afvloeien. ZEIST Vrijdagmiddag hebben twee leden van de Alkmaarse recherche in Zeist de jongeman verhoord, die aan vankelijk in verband werd gebracht met de verdwijning van het jongetje Herman van der Molen en die zich bij de politie in zijn woonplaats had ge meld, zoals wij gisteren nog in een deel van onze oplage berichtten. Het verhoor heeft de rechercheurs tot de overtuiging gebracht, dat de jonge man in geen enkel opzicht iets met de verdwijning van het jongetje te maken heeft. Overigens is de politie met haar onderzoek nog geen stap verder geko men. Londen. De onderhandelingen tus sen Engeland en Malta over het geschil om de vermindering van de Britse troe pensterkte op het eiland zijn mislukt, zo heeft de Britse minister zonder porte feuille, Patrick Gordon Walker, het La gerhuis meegedeeld. De Maltese delega tie met premier dr. George Borg Olivier aan het hoofd, die de afgelopen elf da gen in Londen besprekingen heeft ge- voert, keert vandaag naar huis. „De besprekingen zijn geëindigd. Er zullen geen nieuwe bijeenkomsten meer worden gehouden, zo zei een woordvoerder van de delegatie. Het grote wrijvingspunt vormt het tempo, waarin de Britten hun troepen van het eiland willen terugtrekken. Mal ta vreest dat zijn economie hierdoor ont wricht zal worden. Volgens het Britse plan zou binnen vijf jaar tweederde van de 4.300 daar gelegerde militairen wor den teruggeroepen. Malta voert echter aan dat dit tweeduizend werklozen zal opleveren en eist een adempauze. Dr. Borg Olivier had al voor het overleg in Londen gewaarschuwd, dat bij uitbiyven van enig positief resultaat alle Britse militairen van het eiland zouden kunnen worden gezet. Een wetsontwerp, dat de Britse troepen van al hun faciliteiten en privileges berooft, ligt al voor derde en laatste lezing in het Maltese parlement gereed. Met de behandeling ervan was gewacht op het resultaat van het over leg in Londen. BRUSSEL Het technische perso neel van de „Petrochim" te Antwerpen, dat vorige week maandag in staking ging ter ondersteuning van looneisen, heeft gisteren besloten het werk te her vatten. Volgende week zal met de di rectie over de eisen, o.a. een loonsver hoging van 7y2 procent worden onder handeld. De directie heeft steeds ver klaard niet te willen onderhandelen zo lang het werk niet was hervat. Mevr. L. W. van den Wall Bcke-Bon- dam, echtgenote van de vlagofficier ma terieel, vice-admiraal H. M. van den Wall Bake, heeft gistermiddag in Amsterdam op de werf van de N.D.S.M. het fregat „Isaac Sweers" gedoopt en te water ge laten. Het schip hoort thuis in de zg. „Van Speijk-klasse". NE WUORK In de drie maanden voordat hij vermoord werd heeft pre- sidtnt John Kennedy zich inschikke lijk getoond ten aanzien van de stap pen die de Cubaanse premier Fidel Castro deed om de diplomatieke be trekkingen et de VS te herstellen, zo staat te lezen in een nieuw boek over Kennedy. Bijzonderheden over dit vertrouwe lijke diplomatieke overleg worden ge geven in het boek „The Reds and the Blacks", dat donderdag bij Harper en Row zal uitkomen. De schrijver is William Attwood, die in het najaar van 1963 lid was van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties en die nu hoofdre dacteur van het tijdschrift Look is. Een medewerker van senator Ro bert F. Kennedy hetft gezegd, dat de senator op de hoogte van het boek was en van mening was dit in „grote njnen juist" was. De ouvertures van uastro zouden in september 1963 be gonnen zijn. Attwood schrijft dat ny aanwijzingen heeft dat Cas- tro tot „aanzienlijke concessies" De reid was om tot een vergelijk met de vö te komen. Attwood nan met toe stemming van president Kennedy be sprekingen gevoerd met dr. Carlos cechunga, het hoofd van de Cubaanse delegatie van ae VN. Deze had hem verteid dat een grote kans bestond dat Castro hem zou uitnodigen naar Cüba te komen. Kort naar mi liield Adlai Stevenson, destijds hoofd van de Amerikaanse de legatie bij de VN, op 7 oktober een re de, war in hy vermaarde dat de kou de oorlog tussen de VS en Cuba be ëindigd Kon worden ais Castro niet langer bevelen van Moskou aannam, er een einde kwam aan de commu nistische infiltratie in andere Zuidame- rikaanse staten en Castro terugkeerde tot zyn democratische beloften. Att wood schryft, dat hy Lechunga kort na de moord op Kennedy weer ont moet had en dat Lechunga gezegd had, dat hij op 23 november 1963 van Castro de instructie gekregen had te beginnen. Door de moord op Ken nedy is hiervan nooit iets terechtge komen. SAIGON De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren voor de eerste maal in Noord-Viëtnam een industriecomplex gebombardeerd. Het doelwit was een me- taalfabriek te Ghal Ngoejen, het grootste industriecentrum van het land, 60 km ten noorden van Hanoi gelegen. De fabriek vervaardigt brugdelen, metalen aken en olievaten, „allemaal produkten die de infiltraties van mensen en materieel van Noord- naar Zuid-Viëtnam vergemakkelijken", aldus een Amerikaanse woordvoer der in Saigon. Het bombardement op Thai Ngoejen wordt beschouwd als de belangrijkste activiteit sinds -de bombardementen op Noordviëtnamese elektriciteitscentra les. De vliegtuigen die eraan deelna men waren afkomstig van bases in Thailand. Thai Ngoejen is een van de best beschermde gebieden In Noord- Viëtnam. Er staan zowel klassiek luchtdoelgeschut als SAM-raketten op gesteld en op enkele tientallen kilo meters afstand bevinden zich twee MIG-bases. Bij een luchtgevecht boven het in dustriecomplex is volgens de Ameri kaanse woordvoerder zeker één MIG- straaljager neergeschoten. Met een tweede was dat waarschijnlijk even eens liet geval en een derde was be schadigd. Het besluit om ook andere niet-mi- litaire doelen dan elektriciteitscentra les te bombarderen volgt op de re cente druk verzwaring op Noord-Viët nam door afwerping van mijnen In rivieren, vlootbombardementen op de kust en artilleriebeschietingen van Zuid-Viëtnam uit. Het valt samen met een algemene verheviging van de strijd te land in Zuid-Viëtnam door de Amerikaanse troepen in de afgelopen drie weken waarbij de Amerikanen en hun tegenstanders de zwaarste verlie zen van de oorlog tot dusver hebben geleden. ^"an welingelichte zijde in Saigon is vernomen, dat ook de Amerikaanse marine de beschieting van de Noord viëtnamese kust zal verhevigen. De lichte kruisers, met geschut van 15 centimeter, die op het ogenblik voor de Noordviëtnamese kust actief zijn, zullen vervangen worden door zware kruisers metkanons van 20, en 22,5 centimeter, die een groter bereik heb ben. Yfoor de verkiezingen voor het West- berlijnse stadsparlement op mor gen zondag 12 maart a.s. treden vijf partijen in het krijt. Twee daarvan echter, de nieuw ge vormde rechtse „werkgroep van onaf hankelijke Duitsers" en de communis tische „onafhankelijke socialistische eenheidspartij West-Berlijn", zullen naar men verwacht blijven steken voor de vijf-procents-barriére, waardoor het de „kleintjes" verhinderd wordt een ze tel te verwerven. De Nationaal-Democratische partij van Duitsland (NPD), die vorig jaar zo'n succes had bij de staatsparle- mentsverkiezingen in Hessen en Beieren, doet in West-Berlijn niet mee. In feite zal het dus in West-Berlijn gaan tussen de drie grote partijen die al aan het stadbestuur deelhebben na melijk de sociaal-democraten, de chris ten-democraten en de vrije-democraten (liberalen). Dij de vorige verkiezingen ine West- Berlijn, in 1963, behaalden de so ciaal-democraten, toen nog onder de lei ding van Willy Brandt, de huidige Duit se minister van Buitenlandse Zaken, 61,9 pet. van de uitgebrachte geldige stemmen, hetgeen met 89 van de 140 stadparlementszetels werd gehononeerd. Op de tweede plaat kwamen de Christen-Democraten met 28,9 pet. (41 zetels) en de vrije-democraten met 7,9 pet (10 zetels). De overblijvende 1,3 pet. der stem men was toen voor de communisten, die sedert 1948 geen zetel in het West-ber- lijnse parlement gehad hebben. In tegenstelling tot West-Duitsland, waar de communistische partij is ver boden, mag zij in West-Berlijn opere ren, op grond van een viermogendhe- denovereenkomst van 1945. ¥Ye sociaal-democraten, die sedert de dagen van Ernst Reuter, Otto Suhr en Willy Brandt in feite in West-Berlijn de macht uitoefenden, moeten zich thans scharen om de nieuwe burge meester van het stadsdeel, de protes tantse (voormalige) predikant Heinrich Albertz. Hij heeft als leuzen voor de verkiezingscampagne gesteld: stabili- mm HEINRICH ALBERTZ stabiel op kansel teit in West-Berlijn, verbetering van de economie en handhaving van maat schappelijke verworvenheden. Willy Brandt is echter, ondanks zijn huidige federale functies van minister van Buitenlandse Zaken en vice-kanse- lier, mede in het strijdperk gebleven als kandidaat voor de arbeiderswijk Wedding in de Franse sector. Hij en zijn famileden zijn Berlijners gebleven. De Christen-Democraten, die de af gelopen vier jaar in West-Berlijn in de oppositie zijn geweest, hopen thans enkele procenten vooruit te gaan, zodat zij Albertz er toe zullen kunnen brengen, hun partij weer in de stede lijke regeringscoalitie op te nemen, naar het voorbeeld van de „grote coalitie" in Bonn. Ook de Vrije-Democraten, die in het aftredende stadsbestuur drie „wethou ders" hadden (Financiën, Justitie en Ge zondheidszorg) hopen ook aan de nieu we regering te kunnen deelnemen. A 11e partijen, behalve de genoemde rechtse „werkgroep van onafhanke lijke Duitsers", hebben kandidaten ge steld in alle tachtig districten, de „werk groep" slechts in twee-derden daarvan. Ile verkiezingen in West-Berlijn ge- L7 schieden volgens een ingewikkeld mengsysteem van meerderheidsstelsel en evenredige vertegenwoordiging. Be halve dat er tachtig parlementsleden worden aangewezen met meerderheids- stemmen (in 1963 waren dat alle so ciaal-democraten) worden de op de an dere partijen uitgebrachte stemmen ge teld en de resterende zetels verdeeld naar rato van de stemmenaantallen die op de partijlijsten in de diverse distric ten zijn uitgebracht. Aangezien elke kandidaat kan mee doen öf aan de rechtstreekse, óf aan de lijststemming; maar niet aan beide tege lijk, kan het voorkomen dat favoriete kandidaten van de kleinere partijen toch geen zetel verwerven. Van de 2.200.000 zielen tellende bevol king van West-Berlijn zijn ongeveer an derhalf miljoen personen stemgerech tigd. Tegelijkertijd worden de leden van de twaalf afzonderlijke „gemeentera den" gekozen. BRUSSEL Dt verbannen Franse politicus Jacqües Soustelle is in Brus sel gearresteerd en onmiddellijk weer in vrijheid gesteld, zo berichtte het Brusselse dagblad „La Derniére Heu- re" gisteren. Brusselse dagblad „La Derniére Heu- Soustelle, een kandidaat die er in de tweede ronde van de Franse verkiezin gen zondag in Lyon goed voor staat, voert vanuit de buurlanden van Frank rijk een semi-clandestiene politieke campagne. Op 5 maart verzamelde hij 22 pro cent van de stemmen in de eerste ronde.

De Vallei | 1967 | | pagina 5