Ajax richt zich nu volledig op prolongatie nationale titel Guido Reybroeck won weer etappe in Parijs-Nice DVSA's strijd om lijfs behoud vlot niet zo goed Candia kan nu bouwen Koningin zond vogel vriend je chocolade-ei Koninklijke Luchtmacht volgt Amerikaanse modelijn Tennisstrijd om Zuidafrikaanse titel Spoeling dun in Eurona Cup-toto Imre Rietveld door Japanse verslagen Astrid Suurbeek had verrassingen in petto Afscheidswedstrijd voor Leo de Winter Wieleruitwisseling Nederland-Rusland AZC organiseert morgen strijd om clubkampioenschap Record-transfer in Engeland Europa Cup voor spelers onder de 23 Jeugdhandbalteam Okker plaatste zich voor halve finale Kritiek weerlegd door N. S. -personeelschef Schorsing voor judoka Bluming HAAT EN NIJD Piet van Donk t Trudy Groenman in halve finale Vervalsing op voetbalkaarten Garderobe wordt op 28 punten gewijzigd Ered ivisie Eerste divisie Tweede divisie Karig voetbalprogramma Vreeswijk-DVSA Studentencentrum voor Eindhoven Expositie „Chemie" In Schoonebeker raadhuis werd brand gesticht Strepentrekker verongelukt W.G. te Amsterdam krijgt nieuwe „zustersschool" F reinet-beweging Nederland ZATERDAG II MAART 1967 Ajax zal, nu het voor de Europa Cup- strijd ia uitgeschakeld, ongetwijfeld al les op alles zetten om wederom de na tionale titel te veroveren en daardoor volgend jaar weer aan de Europa Cup wedstrijden mee te doen. De Amster dammers gaan morgen op bezoek bij DOS en zullen, wanneer de mentale klap na de nederlaag tegen Dukla niet te groot is geweest, de volle winst wel veroveren. Intussen zal Feyenoord trach ten alsnog naast de Amsterdamse ploeg te komen. Het moet daarvoor zondag eerst een moeilijke klip omzeilen in De venter tegen Go Ahead. Nummer drie van de ranglijst, ADO, kon tegen Sittardia wel eens op zware tegenstand stuiten. In Rotterdam wordt de derby Sparta - Xerxes gespeeld, waarin we de Spartanen toch de bes te kansen geven. Willem II en Elinkwijk zullen niet veel kans krijgen om hun positie te verbeteren in de wedstrijden tegen resp. GVAV en MVV. Voor de overige verwachten we, in to- tot-stijl, in de eredivisie de volgende re sultaten: PSV - Fortuna '54 1; DWS - NAC 1 en FC Twente - Telstar 3. In de eerste divisie gaat het NEC bij zonder naar wens. De Nijmeegse for matie maakte al verschillende misstap pen, maar had steeds het geluk, dat de concurrenten hetzelfde deden. Zon dag moet NEC de volle winst kunnen veroveren in de thuiswedstrijd tegen het onder aan de ranglijst bungelende De Volewijckers. Voor de Graafschap blijft het zaak aan verbetering van zijn positie te denken. Morgen zal dat evenwel een moeilijk probleem worden, want tegen stander SC Cambuur heeft nog prach tige mogelijkheden op een eindklasse ring, die recht geeft op promotie. In tussen moet Volendam dan zijn tweede plaats verdedigen tegen Holland Sport, dat bij een nederlaag ver achterop Johannesburg De Australiër Roy Emerson verdedigt zijn titel in de a.s. Zuidafrikaanse tenniskampioenschappen (13—27 maart op Ellis park in Jo hannesburg). Op de ranglijst voor dit evenement staat hij tweede achter Wim- bledon-kampioen Manuel Santana van Spanje. De Zuidafrikaanse kampioenschappen zijn dikwijls een goede aanwijzing ge weest van de tenniskracht. Van Emerson kan men verwachten, dat hij in Johan nesburg een aanloop gaat nemen om zich te herstellen als de beste amateur ter wereld. Het vorig jaar heeft de Amerikaanse speelster Billie-Jean King gewonnen van de Australische Margaret Smith, die toen 's werelds sterkste was. De Amerikaanse veroverde dat jaar ook de kroon van Wimbledon. De plaatsingslijst bij de heren luidt: 1. Santana, 2. Emerson, 3. Bob Hewitt (een Australiër, die in Zuid-Afrika woont), 4. Cliff Drysdale (Zuid-Afrika), 5. Ken Fletcher (Australiër, die in Hong Kong woont), 6. Clark Graebner (V.S.), 7. Owen Davidson (Australië), 8. Bill Bowrey (Australië). Na het opmaken van de lijst heeft Drysdale zich wegens maagklachten teruggetrokken. Bij de dames is de lijst: 1, mevrouw King (V.S.), 2. Maria Bueno (Brazilië), 3. Nancy Richey (V.S.), 4. Annette van Zyl (Zuid-Afrika), 5. Rosemary Casals (V.S.), 0. Pat Walkden (Rhodesië), 7. Judy Tegart (Australië), 8. Christine Truman (Groot-Brittannië Bij de herendubbel staan Davidson en Bowrey bovenaan, bij de dames Maria Bueno en Nancy Richey. Den Haag de cijfers van sporttoto 35 (Europa Cup-toto) luidden: aantal deelnemers: 391.157; bruto inleg: 469.699,20 gulden; prijzenbedrag: 155.000 gulden. Voor de eerste prijs van 77.500 gulden kwamen 129 meldingen binnen. Prfjs- winnaars ontvangen bruto circa 600 gul den. Voor de tweede prijs waren er 4078 meldingen, waarvan 95 met 2 kolommen en 8 met 3. Per kolom wordt bruto 18,60 gulden uitbetaald. De cijfers van sporttoto 36: aantal deelnemers: 615.434; bruto inleg: 845.262,60 gulden; prijzenbedrag: 278.937 gulden. Er kwamen geen meldingen met 13 goede voorspellingen. Tweederde van de eerste prijs ging daardoor naar de twee de en eenderde naar de derde prijs. Tweede prijs: 185.958 gulden, 12 mel dingen, bruto 23.244,20 gulden. Derde prijs: 92.979 gulden, 83 meldin gen, bruto 1.120,20 gulden. KOPENHAGEN Imre Rietveld heeft vrijdag in de finale van het dames enkelspel van de internationale Deense badmintonkampioenschappen verloren van de Japanse Noriko Takagi. De set standen waren 511, 311. De titel van het heren-enkelspel was voor de Maleisiër Tan Aik Huang, die in de eindstrijd de Deen Erland Kops met 157, 1511 versloeg. CANNES Astrid Suurbeek heeft vrijdag in het internationaal tennistoer nooi in Cannes voor een verrassing ge zorgd. In het damesenkelspel versloeg Astrid Suurbeek, slechts zevende op de Nederlandse tennisranglijst, eerst de als derde geplaatste Britse Robin Lloyd met 6-3 en 6-4 om vervolgens de Frangaise Monique Salfati met 6-4, 6-2 in de kwart finales uit te schakelen. raakt. Het zal in die wedstrijd ongetwij feld geducht spannen. Heracles en FC Den Bosch zullen zich ook nog niet als uitgeschakeld beschouwen en moeten de strijd opnemen tegen resp. Alkmaar en RBC. Ook daar wordt het moeilijk. Als resultaten van de overige wedstrij den verwachten wij: Vitesse - SC Dren te 1; RCH - Blauw Wit 3; SVV - FC Zaanstreek 3; DFC - Velox 1 en DHC '66 - Eindhoven 2. Het ziet er niet naar uit, dat er zon dag in de kopgroep van de tweede di- AMSTERDAM De Amsterdamse atleet Leo de Winter, die op eerste Paas dag voor een studiereis naar Amerika vertrekt, krijgt van zijn vereniging AAC een afscheidswedstrijd aangeboden. Dit evenement wordt morgen in de Sporthal- Zuid in Amsterdam gehouden en vele Nederlandse topatleten geven hierbij acte de présence. AMSTERDAM. In juni van dit jaar zullen op basis van uitwisseling een aantal wedstrijden tussen de beste Rus sische wieleramateurs en onze kandida ten voor de wereldkampioenschappen op de baan worden gehouden. Daartoe zal een ploeg van 7 a 8 Nederlandse renners op 8 juni naar Moskou reizen, waar zij op alle wereldkampioenschapsnummers de sprint, de tandem, persoonlijke en ploegachtervolging, de tijdrace over 1 km en achter motoren hun krachten met de Russen gaan meten. Op de terug reis op 19 juni zullen onze amateurs vergezeld worden door de Russen, die in ons land in Amsterdam, Alkmaar, Nij megen en waarschijnlijk Utrecht zullen rijden. Vast staat dat de Russen deelne men aan de Grote Prijs van Amsterdam op 22 juni, waarvoor ook de sterke Franse amateursprinters Trentin en Mo reion reeds zijn uitgenodigd. Het baanseizoen wordt overigens reeds op tweede Paasdag (27 maart) door Alk maar geopend met een wedstrijd Neder landBelgië. Onze zuiderburen zullen in de kaasstad vertegenwoordigd worden door de renners, die als proef voor Me xico een paar weken op grote hoogte in de Pyreneeën hebben getraind. DEN HAAG Naar aanleiding van uitlatingen, die hij zich tegenover de pers zou hebben veroorloofd, heeft het bestuur van de NJJB John Bluming uit Amsterdam, hangende het onderzoek, een voorlopige schorsing opgelegd. visie veel verandering ontstaat. Koplo per Haarlem moet in staat worden ge acht Hermes DVS met een nederlaag huiswaarts te sturen. FC VVV moet over Helmondia '55 de baas kunnen bljj- ven en Fortuna VI achten we sterker dan EDO. Limburgia zal in Zwolle tegen PEC moeite hebben om de drie - boven - de - streep goed te blijven volgen, waarvan Roda JC dan zou kunnen pro fiteren via een overwinning op Wilhel- mina. HVC krijgt in Hilversum tegen SC Gooiland een moeilijke dag, maar moet toch in staat worden geacht de volle winst binnen te halen. Voor Wageningen moet in Hilversum tegen de club van die naam tenminste de halve winst kunnen worden geboekt en Veendam moet over EDO kunnen zegevieren. ZFC krijgt bezoek van NO AD en dat wordt, tenminste voorlo pig, de beslissing over de vraag, welke ploeg aanspraken blijft behouden op een goede eindklassering. Excelsior is in Rotterdam te sterk voor Zwolse Boys en De Baronie houdt Tubantia er waar schijnlijk wel onder. APELDOORN. Zondagmiddag or ganiseert de Apeldoornse zwem- en po loclub AZC in het Sportfondsenbad de clubkampioenschappen, waarvoor dit jaar bij de leden een grote animo be staat. Voor de 88 onderdelen, verdeeld over zes leeftijdsgroepen, hebben maar liefst 157 zwemmers en zwemsters in geschreven. In de pauze van de wedstrijden, die om half twee beginnen, kunnen de ouders van de AZC-leden hun talenten tonen op 25 meter schoolslag of vrije slag, naar keuze verdeeld in twee leef tijdsgroepen, t.w. tot 35 jaar en boven 35 jaar. Voor dit extra nummer bestaat ook veel animo en de strijd tussen de ver schillende ouders wordt met spanning afgewacht, vooral nu de heei1 R. Kroon, bestuurslid van AZC, heeft aangekon digd dat het nu zijn kans is om na 34 jaar revanche te nemen op de heer P. BIjlsma, wiens naam nog steeds op de clubrecordlijsten van AZC prijkt en die de heer Kroon 34 jaar geleden tijdens zwemwedstrijden van de zwemvereni ging Bredius te Beekbergen versloeg. Ook de 100 meter vrije slag heren wordt met spanning afgewacht, want zwemmers als Henk Wisselo, Kobus Rouwenhorst, Rick van der Brink en Reijn Exalto zullen elkaar gezien hun kleine verschillen in tijd, weinig toege ven. SAINT ETIENNE Voor de derde achtereenvolgende maal heeft een Belg een etappe in Parijs-Nice gewonnen. De ze keer was het Guido Reybroeck, die tevens zijn tweede ritzege boekte. Hij bleek duidelijk de snelste van de onge veer vijftig renners, die in St. Etienne de overwinning bevochten. Het had er overigens lange tijd naar uitgezien, dat er een kleinere groep met voorsprong zou aankomen, maar een krachtsinspan ning van Jacqaes Anquetil en zijn ploeg genoten verhinderde dat. Na 143 km had zich een kopgroep ge vormd van ongeveer twintig man en daartoe behoorden o.a. Poulidor, Van Looy, Gimondi, Den Hartog, Beugels, Janssen, Aimar, Simpson en leider Merckx. Het leek, alsof Anquetil zich voor de tweede keer had laten verras sen (in de eerste etappe moest hij veer tig seconden prijsgeven aan zijn concur renten), maar de Normandiër reageerde sterk en met de hulp van zijn ploeg genoten nivelleerde hij de achterstand van zijn groep, die op 23 km voor het einde meer dan een minuut bedroeg. De samenwerking in de kopgroep liet ech ter veel te wensen over. Enkele renners weigerden het tempo aan te geven, om dat zij te weinig ploegmakkers in de voorste gelederen hadden. Hierdoor kon den de renners, die de boot gemist had den, bijkomen. Van de Nederlanders handhaafden Janssen (derde), Den Har tog, Lute en Beugels zich, maar De Roo, Tummers en Leyten raakten verder ach ter. De uitslag van de derde etappe was: 1. Reybroeck (Belg.) 5 uur 22 min. en 5 sec.; 2. Godefroot (Belg); 3. Janssen (Ned.); 4. Rosiers (Belg); 5. Van Drom- me (Belg); 6. Durante (Italië); 7. Van Looy (Belg); 8. Van Clooster (Belg.); 9. Grain (Fr.); 10. ex eaquo een groep van 32 renners, onder wie: Den Hartog voor morgen is niet bijzonder groot nu Scherpenzeel, RK Unitas, Candia '66 en Oranje Wit niet spelen. In Veenendaal is zonder twijfel het belangrijkste duel Veenendaal - EMS, ploegen, die op de ranglijst niet zo ver van elkaar verwijderd staan. Vorige week verloor Veenendaal van KDS, alhoewel het spel van de geel- blauwen een stuk beter was dan de week daarvoor tegen SVF. EMS heeft niets meer te winnen en ook niets meer te verliezen, hetgeen ook voor Veenen daal geldt. Daarom zal het vermoede lijk een rustig duel worden, waaruit Veenendaal als thuisspelende ploeg wel de winst zal weten te behalen. Veenendaal 16—19, EMS 16—15. DVSA is nog steeds hard bezig het degradatiegevaar af te wenden. Dit gaat de Amerongse ploeg niet al te best af. Vorige week een nederlaag tegen het toch niet al te sterke Midlandia en een week daarvoor een puntenverdeling met SVF. SVF heeft lange tijd veel ongun stiger gestaan dan DVSA, maar de ploeg uit Cothen heeft de laatste weken al voor behoorlijke tegenstand gezorgd. DVSA zal om het gevaar door SVF voorbijgestreefd te worden te bezweren RHENEN. Van de secretaris van de. sportcomraissle vernemen wij, dat rijksgoedkeuring is afgekomen voor de bouw van het clubhuis op het gemeen telijk sportcomplex. Van de andere zij de is ons verzekerd, dat de sportver eniging „Candia '66" voor de bouw de gelden praktisch bjj elkaar heeft, zodat de actieve voetbalvereniging binnen niet al te lange tijd een eigen home zal hebben, waarin ook andere sport verenigingen terecht kunnen. O 0 Vrijdagmiddag is op de rijksweg Meppel-Zwolle bij de kruising Lank- horst de 51-jarige K. Mulder uit Stap horst om het leven gekomen, toen hij plotseling de weg overstak. Hij werd aangereden door een personenauto en was op slag dood. zijn resterende wedstrijden in winst om moeten zetten. Morgen zal dat geen eenvoudige taak zijn, want Vreeswijk is geen ploeg om mee te spotten, al staat het slechts twee plaatsen boven DVSA. Wij verwachten, dat DVSA een punten verdeling uit de strijd kan slepen, daar Vreeswijk niets te winnen en te verlie zen heeft. Vreeswijk 16—14, DVSA 17—7. In de vierde klasse F Oost zal Op- heusden de reis aanvaarden naar Sem- pre Avant. In de afdeling Utrecht speelt HDS te gen En Avant in Leersum. De Leer- sumers, die vorige week in een emo tioneel duel waren gewikkeld met DVSU (Utrecht), zullen tegen degradatiekandi daat En Avant ook op sterke tegen stand stuiten. HDS 13—15, En Avant 12—1. VEENENDAAL Het jubileumcomi té van de voetbalvereniging Veenendaal gaat een jubileumkrant uitgeven, die waarschijnlijk in mei van dit jaar zal verschijnen. De samenstellers van deze krant zijn momenteel aan het speuren naar ar chief-foto's en naar alle mogelijke in teressante gegevens over de afgelopen veertig jaar. De samenstellers hebben daarbij de medewerking nodig van verschillende personen, van de v.v. Veenendaal zelf, maar ook van personen van andere ver enigingen. VRC, de vereniging, die ontstond, toen een aantal voetballers van de zaterdag middagcompetitie van v.v. Veenendaal zich losmaakte van de „moedervereni ging" Veenendaal is in het bezit van een aantal foto's en krantenknipsels uit vroeger tijd. Het jublileumcomitè van v.v. Veenendaal zou deze foto's graag gebruiken voor de uit te geven jubileumkrant. De foto's van „Veenen- daal-toen", in het bezit van VRC, zul len echter niet in deze jubileumkrant verschijnen. De reden daarvan is, dat VRC van het standpunt uitgaat, dat het altijd haat en nijd tussen v.v. Veenen daal en VRC geweest is en dat daarom de foto's en andere gevens niet afge staan zullen worden. Haat en nijd zou het dus tussen deze verenigingen zijn. Het is mogelijk, maar jammer in ieder geval... Maar haat en nijd kunnen verdwij nen. Daaraan kunnen beide verenigin gen werken. De ene vereniging zou de andere vereniging bijvoorbeeld eens be hulpzaam kunnen zijn bij het verschaf fen van gegeven's en foto's van vroe ger... (Ned.); Beugels (Ned.); Lute (Ned.); Merckx (Belg.); Anquetil (Fr.); Pouli dor (Fr.); allen dezelfde tijd als Rey broeck. 50. De Roo (Ned.) op 2.22; 51. Tummers (Ned.) op 3.03; 69. Leyten (Ned.) op 6.02. Het algemeen klassement na drie etappes luidt: 1. Merckx (Belg.) 12.50.05; 2. Grain (Fr.) op 42 sec.; 3. Reybroeck (Belg.) z.t.; 4. Janssen (Ned.) z.t.; 5. Van Rijckegem (Belg.) z.t.; 6. Van Dromme (Belg.) z.t.; 7. Huysmans (Belg.) z.t.; 8. Rosiers (Belg.) z.t.; 9. Wolfshohl (Did.) z.t.; 10. Poulidor (Fr.) z.t.; 15. Beugels (Ned.), z.t.; 16. Den Hartog (Ned.) z.t.; 23. Lute (Ned.) op 1.21; 44. De Roo (Ned.) op 3.43; 54. Tummers (Ned.) op 7.34; 63. Leyten (Ned.) op 9.14. De Fransman Pingeon moest de strijd staken en Planckaert (België) verscheen niet aan de start. DEVENTER In Deventer is na een langdurige ziekte op 40-jarige leeftijd overleden de sportjournalist Piet van Donk. Van Donk, die bij de Dienst Leger- contacten op Java zijn journalistieke loopbaan begon en vervolgens werkzaam was op Oost-Java bij „De Locomotief" werd na zijn repatriëring sportredacteur van het Deventer Dagblad. Gedurende een jaar was hij vervolgens directeur van de voetbalvereniging Go Ahead, waarna h(j als eindredacteur in dienst trad bij de Geïllustreerde Pers. De overledene heeft veel gedaan voor de stichting van de Deventer kunstijs baan, was voorzitter van de Deventer IJsclub en een van de organisatoren van de Europese schaatskampioenschappen van vorig jaar. Als speaker-commentator vervulde hij daarbij een opmerkelijke rol. BARANQUILLA In de kwartfinales van het internationale tennistoernooi van Baranquilla (Columbia), heeft Trudy Groenman samen met de Roemeen Ivon Tiriac de halve finale bereikt in het ge mengd dubbelspel door een overwinning met 6-3, 6-4 op het Zweeds-Franse paar Lundquist-Beust. Betty Stöve werd in de achtste finales van het gemengd dubbelspel samen met de Italiaan Di Maso met 6-4, 2-6 uitge schakeld door het Britse echtpaar Cox. LIVERPOOL Everton heeft vrijdag voor 800.000 gulden halfspeler Howard Kendall (20) van Preston North End overgenomen. Dit is de hoogste som, die ooit in Engeland voor een speler onder de 21 jaar is betaald. Het is 150.000 gul den meer dan de transfersom van de 19-jarige Emlyn Hughes, die vorige week van Blackpool naar Liverpool overging. Kendall heeft in het Engelse jeugd- elftal gespeeld en maakte zijn debuut in de league op 16-jarige leeftijd. Verschei dene clubs hadden belangstelling voor hem, zoals Tottenham Hotspur en Liver pool, maar uiteindelijk trok Everton aan het langste eind. BERN, Zwitserland Bulgarije en Oost-Duitsland komen na loting tegen el kaar uit voor de eerste wedstrijd in het nieuwe toernooi voor de Europabeker voor spelers onder de 23 jaar. In totaal hebben 17 elftallen hiervoor ingeschreven. De competitie voorziet in maximaal drie wedstrijden per kalender jaar. De winnaar behoudt de beker, maar als hij deze niet binnen zes maan den verdedigt, moet de trofee aan de Europese Voetbalbond (UEFA) terug gegeven worden. De eerste wedstrijd moet binnen drie maanden in Bulgarije worden gespeeld. De volgende uitdager zal dan geloot wor den uit de volgende vijftien elftallen: Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Finland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Neder land, Noorwegen, Polen, Roemenië, Spanje, Zweden, Zwitserland, Turkije en Joegoslavië. ZEIST Vrijdag is het wereldjeugd- toernooi zaalhandbal voortgezet met de halve finales bij de dames en heren. De eerste uitslagen luiden: Dames halve finales: Sittard: RoemeniëZweden, 14-4 (4-1). EindhovenTsjecho-SlowakijeHonga rije 3-4 (1-1). Roemenië en Hongarije hebben zich ge plaatst voor de finale, die zondag in Rot terdam zal worden gespeeld. Voor de vijfde tot en met de achtste plaats: Nijmegen: NederlandWest-Duitsland 9-5 (2-2). Schiedam: DenemarkenPolen 13-13 (5-7), 14-14 na verlenging. Na loting werd Denemarken tot winnaar verklaard. Heren: Voor de negende tot en met de twaalf de plaats: Leeuwarden: ZwitserlandSpanje 8-15 (4-6). BRUSSEL Tom Okker heeft zich geplaatst voor de halve finale van het heren-enkelspel van het internationale indoortennistoernooi in Brussel. De Ne derlandse kampioen zegevierde in straight sets (6-2, 6-2) over de Roemeen Sever. Nick Fleury moest zijn meerdere erkennen in de Australiër Carmichael. Onze landgenoot verloor in drie sets: 6-1, 1-6 en 6-3. Door met 6-3, 7-5 van het Australisch- Roemeense duo MacDonald-Sever te winnen, plaatste Fleury zich samen met Okker wél voor de volgende ronde van het heren-dubbelspel. i TAe tienjarige Thomas Pabon in Lei- i derdorp is een echte vogelvriend. I Hij kent de bijzonderheden van de meeste gevleugelde dieren op zijn duimpje. Hij verraste veertien dagen i geleden zijn ouders door hun een brief j i voor te lezen, die hij van plan was I aan de koningin te zenden. De brief luidde: „Lieve Koningin, Over enkele weken komen de trek(trekvogels) weer naar ons j land. Dan zullen vele kinderen in r de weilanden weer gaan zoeken naar het eerste kievitsei. Het is toch wel jammer, dat die kinderen dat doen, want ze zullen ongetwij feld verschillende nesten vernie- len. En ze zullen ook als het eerste kievitsei gevonden is, doorgaan met eieren zoeken en nestjes ver- i nielen. Ze zeggen wel eens, dat koeien de j nesten ook vernielen, maar dat is j niet waar. Kieviten zijn zeer slim en als een koe te dicht bij het nest komt, laten zij ze schrikken met scherpe geluiden bijvoorbeeld. Lieve Koningin, ik zou u willen J vragen om die gewoonte van het j eerste kievitsei te ontvangen af t te schaffen. Hoe lekker u zo'n kie- I vitsei ook vindt." J Vader en moeder luisterden ernstig, J maar zeiden toch, dat Thomas de i brief niet verzenden moest. Thomas J heeft het toch gedaan. Donderdag j J werd hij thuis opgebeld uit Soestdijk. i Mr. J. van der Hoeven, particulier J secretaris van de Koningin, belde in opdracht van Hare Majesteit. Een antwoordbriefje achtte de Koningin j in dit geval niet voldoende. De heer Van der Hoeven zou Tho- mas zelf komen opzoeken en dit is j i nu gebeurd. In een AA-auto kwam 'i mr. Van der Hoeven in Leiderdorp aan. Thomas kreeg een chocolade-ei van Koningin Juliana en de monde- j linge boodschap, dat de Koningin J j zich had laten voorlichten door des- kundigen. Verbieden kan de Koningin het eierenzoeken niet. Er is een wet, die dat toestaat. Maar wel wilde de J Koningin haar grote waardering uiten J voor de liefde voor de dieren, die in r de brief van Thomas haar zeer ge- troffen had. UTRECHT. Drs. S. Buys, chef van de dienst Personeelszaken van de Ne derlandse Spoorwegen, is het helemaal niet eens met de kritiek op het perso neelsbeleid by N.S., die de voorzitter van de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel, de heer G. J. H. AJink, vorige week heeft geuit tijdens de alge mene vergadering van de bedrijfsgroep spoorwegen van de NBV. De NBV-voorzitter claimde het recht van de vakbeweging op inspraak op elk niveau. Daartegenover stelt drs. Buys, dat de vakbeweging die inspraak bij N.S. volledig heeft ten opzichte van 97 procent van het personeel. Een ni veau, dat naar zijn oordeel vrijwel ner gens zo hoog reikt als bij de Neder landse Spoorwegen. Voor de resterende twee a drie pro cent, de top van het bedrijf, die circa 700 man telt, heeft de personeelsraad en daarmee de vakbeweging, behalve haar stem in de algemene arbeidsvoor waarden, ook het recht van aanbeve ling, waarvan zij zeker gebruik maakt, zo stelt de heer Buys. De heer Alink's uitlatingen over „tel kens andere systemen" bij de beoorde ling van het personeel zijn voor drs. Buys een raadsel, omdat de heer Alink en zijn collega's de ontwikkeling van de personeelsbeoordeling bij N.S. van het begin tot het eind hebben meege maakt en er zelf wezenlijk toe hebben bijgedragen. De chef van de dienst Personeelsza ken is het in het geheel niet eens met de opmerking van de heer Alink, dat er vrees heerst voor willekeur en on dermijning van de rechtspositie inzake het psychologisch onderzoek van kandi daten voor eindfuncties. Een verant woorde keus met behulp van de psy- EINDHOVEN In juni van dit jaar zal te Eindhoven de eerste paal wor den geslagen voor de bouw van een studentencentrum, waarven de bouw en inrichtingskosten zijn begroot op 4.375.000 gulden. Het gebouw, dat ont worpen is door het architectenbureau Maaskant-Van Dommelen-Kroos en Senf te Rotterdam, wordt langs de Kenne- dylaan opgetrokken, dicht bij het T.H.- complex. Aangezien het plan door het Rijk in principe is goedgekeurd, kan, naar op een onder auspiciën van de Stichting Studentenvoorzieningen belegde pers conferentie werd meegedeeld, op een rijkssubsidie worden gerekend van 2.675.000 gulden. Voorts kan beschikt worden over een bijdrage van Philips en DAF van tezamen 700.000 gulden. Van provincies en gemeenten wordt een bijdrage van 100.000 gulden ver wacht, en van de studenten door zelf werkzaamheden 200.000 gulden. Het dan nog resterende bedrag van 700.000 gul den hoopt men te verkrijgen uit de particuliere sector, waarbij onder meer een beroep zal worden gedaan op de afgestudeerden der Technische Hoge school. In het studentencentrum zullen ge vestigd worden de voor alle T.H.-stu- denten toegankelijke mensa en algeme ne ontmoetingsruimten. Voorts zullen erin worden onderge bracht de sociëteiten van het Eindho- vens Studenten Corps (E.S.C.) met 550 leden en van de Eindhovense Studenten vereniging Demos met 500 leden. De mensa zal een capaciteit krijgen van 1600 maaltijden per dag. Het gebouw wordt uit beton opgetrok ken. Het krijgt een inhoud van 22.000 m3. Het complex is gedacht in twee lagen; de lengte zal 110 meter en de breedte 40 meter bedragen. De Stich ting Studentenvoorzieningen, die haar kantoren eveneens in het gebouw zal vestigen, verhuurt de sociëteitafdelingen aan de studentenverenigingen. Begin april zal het bouwplan aanbe- stedingsklaar zijn. De bouwtijd is ge steld op anderhalf jaar, zodat begin 1969 het studentencentrum in gebruik genomen kan worden. AMSTERDAM. Dezer dagen is in het Nederlands Instituut voor Nijver heid en Techniek (NINT) in Amster dam een permanente expositie „Che mie" geopend. Hiermee heeft het In stituut, dat gericht is op voorlichting, naast de vijftien reeds bestaande afde lingen, de beschikking over een kleine afspiegeling van de chemische indus trie. De inrichting van de zaal, die door de Staatsmijnen werd bekostigd, werd bij de opening aan de Stichting NINT over gedragen door de heer P. J. A. Fri- sche, hoofd Voorlichtingsdienst van de Staatsmijnen. BOEDAPEST Een rechtbank in Boedapest heeft vrijdag vijf Hongaren veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot zes jaar omdat zij in 1964 en 1965 32.000 vervalste toegangsbewijzen voor voetbalwedstrijden hadden verhan deld. Onder hen bevonden zich hoog geplaatste functionarissen in de Hon gaarse sportwereld. DEN HAAG Er wordt naar gestreefd 1 januari a.s. een nieuwe persoonlijke standaarduitrusting voor personeel van de Koninklijke Luchtmacht in te voeren. De militaire garderobe, aldus „De Vliegende Hollander", officieel orgaan van de Koninklijke Luchtmacht, wordt op achtentwintig punten gewijzigd. Grove stof, bretels, schoenen met opgestikte neuzen, groen ondergoed, veehtpetje, veldmuts, vliegersjack, -sjaal en -sokken. Het camouflageprincipe, tot uitdruk king komend o.m, in groen ondergoed en groene handdoeken, wordt verlaten. De kleuren worden lichtgrijs of wit, zo als zakdoeken, ondergoed en handdoe ken. Voor de tenuen en overjas van gro ve stof komt het in de Amerikaanse luchtmacht gebruikte zgn. „Fatigue"- model werkpak, grijs van kleur, in de plaats. Bij werkzaamheden buiten kan daaroverheen regen- en windwerende ge voerde kleding worden gedragen. Bij felle kou komt een veldpet met bontge voerde kleppen van pas, waarvoor een Zweedse muts als voorbeeld heeft ge diend. De winterjas van grove stof verdwijnt; men is al bezig met het verstrekken van regenjassen, waarin een voering van een lichte wollen stof kan worden geknoopt. Er wordt nog nagegaan of het zomer- tenue ook moet worden vernieuwd of aangepast. Ook de standaarduitrusting van de vliegers verandert: de groene katoenen vliegerjakken worden vervangen door grijze leren jakken. Ook de vliegerover alls worden grijs. De speciale vlieger laars ruimt het veld voor de gewone „gevechtslaars"; de vaak fel gekleurde vliegersjaals en -sokken verdwijnen. Uit de persoonlijke standaarduitrus ting verdwijnen ook de insmeerborstel, schoenborstel en dekens, bretels en grijsblauwe sokken. De veranderingen zijn mede ingege ven door vliegveiligheidsoverwegingen, omdat verscheidene thans gebezigde kle dingstukken niet veilig genoeg werden geacht ter voorkoming van schade aan straalmotoren door vreemde objecten. De kosten van de nieuwe persoonlij ke standaarduitrusting worden geraamd op f 687,90, terwijl do oude f 698,55 kostte. chologische test bestrijdt juist wille keur, aldus drs. Buys. Tenslotte vindt hij de uitspraak, dat de dienst Personeelszaken bezig is een staat in de staat" te worden en zich zelf promoveert van middel tot doel, ronduit onvriendelijk. Hij kan hier geen verklaring voor vinden. Het beleid wordt immers sinds jaar en dag opge bouwd in nauw overleg met de vakbe weging, aldus de heer Buys. SCHOONEBEEK Uit het onder zoek, dat vrijdagmiddag door de tech nische dienst van de rijksrecherche in Groningen is ingesteld naar de oorzaak van een mysterieuze brand, die de nacht daarvoor heeft geypoed in het ge meentehuis te Schoonebeek ia gebleken dat onbekenden de brand hebben ge sticht. Ook de rechter-commissaris en de officier van Justitie, die bij het on derzoek tegenwoordig waren, kwamen tot dezelfde conclusie. Men beschikt evenwel niet over voldoende gegevens om tot een arrestatie te kunnen over gaan. De brand ontstond donderdagavond omstreeks half tien in twee op flinke afstand van elkaar liggende vertrekken in het gemeentehuis. Het vuur werd ont dekt door een wethouder van de gemeen te, die naast het gebouw, dat uit 1885 dateert, woont. Beide branden konden betrekkelijk snel met behulp van schuimblusapparaten en dank zij de spoedige komst van de gemeentelijke brandweer, worden bedwongen. De schade in beide vertrekken Ls aanzienlijk, niet alleen door het vuur, maar ook door het bluswater. Het ar chief van de gemeente en de bevol kingsregisters werden gelukkig niet aan getast door het vuur. Begin februari besloot de raad van Schoonebeek de bouw van een nieuw raadhuis, waarvoor reeds tien jaar plan nen in voorbereiding waren, voorlopi' uit te stellen. Het plan zou een invest ring van ruim twee miljoen gulden vei - gen, hetgeen men een te zware bela - ting voor de toch al krappe gemeen kas vond. WADDINXVEEN Op de rijksweg Utrecht-Den Haag heeft zich vrijdag middag omstreeks 4 uur onder de ge meente Waddinxveen een ernstig onge luk voorgedaan tijdens het trekken van witte strepen waarbij gebruik werd ge maakt van een motorlijntrekker (gele wagen waarrftee verkeersstrepen op de wegen worden aangebracht). Ter hoogte van de brug over de Gouwe is door nog niet opgehelderde oorzaak de hogedrukketelinstallatie van deze wagen ontploft. De bestuurder van de wagen, de 36-jarige heer S. Blonk uit Bodegraven, werd daarbij zo ern stig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Donderdagavond omstreeks acht uur is de 83-jarige mevrouw Chr. F. Baumgarter uit Utrecht bij het over steken van de Everard Meijsterlaan in Utrecht aangereden door een personen auto. Zij is in de loop van de nacht in het St. Antoniusziekenhuis aan haar verwondngen overleden. AMSTERDAM Binnenkort zal de eerste paal de grond ingaan voor de verpleegstersschool, met daarboven het leerlingenwoonhuis van het academisch ziekenhuis „Wilhelmina Gasthuis" in amsterdam. Het torengebouw, dat 12 verdiepingen zal krijgen, zal woonruim te bieden aan 160 leerling-verpleegster» en leerling-ziekenverzorgsters. Dit zal niet voldoende zijn voor alle leerlingen, die het W.G. opleidt, doch voor ouderejaars bestaat de mogelijk heid om, zo zij dit wensen, buiten het ziekenhuis te wonen. Voor een betere groepsband tussen de aankomende leerlingen, acht de leiding het gewenst, dat zij gedurende het eer ste jaar inwonend zijn. Het schoolgebouw zal een oppervlak te van ongeveer 1500 m2 beslaan en twee verdiepingen hebben. Men hoopt de nieuwe gebouwen in 1969 te kunnen betrekken en daarmee de reeds aan merkelijk gewijzigde en verbeterde op leiding tot verpleegkundige nog aantrek kelijker te maken. Bovendien kunnen dan de andere op leidingen, die in het W.G. worden gege ven, geconcentreerd worden in dit op leidingscentrum. Het hele project zal een bedrag van ruim f 5 miljoen vergen. AMSTERDAM In Amsterdam is opgericht de Freinet-beweging Neder land die tot doel heeft de denkwijze van de Franse pedagoog Freinet in het Nederlands onderwijs ingang te doen vinden. De democratisering van het onder wijs staat bij de Freinet-beweging in het middelpunt. Men wil streven naar een school, waarin de leerlingen zonder autoritair ingrijpen van de volwasse nen hun problemen, ontdekkingen en vorderingen samen met de onderwijzer bespreken. Hiertoe zijn in Frankrijk vele werk wijzen ontwikkeld, die men kort aan duidt met Freinet-technieken. Deze zijn reeds in honderden Franse en Belgische scholen toegepast, de meeste al sinds tientallen jaren, en hebben hun bruik baarheid bewezen. Ook op enkele Ne derlandse scholen is reeds met deze technieken gewerkt en deze werkwijze heeft thans geleid tot oprichting van de Freinet-beweging Nederland. De beweging is voornemens twee maal per jaar een boekje uit te geven met werk van de kinderen, die zijn on derwezen met de Freinet-technieken. Voorts is men van plan, eveneens tweemaal per jaar, ervaringen en sug gesties te publiceren. Men hoopt in april een boekje over het rekenonder wijs uit te geven. 0 Op de agenda van de jaarvergade ring van het gemeentebestuur te Sand- gaet in Vermont V.S. stond dinsdag avond de toewijzing an gelden voor herstel van de schoorsteen van het stadhuis. Een uur voordat de vergadering be gon brandde het stadhuis tot de grond toe af. Oorzaak: de schoorsteen.

De Vallei | 1967 | | pagina 7