Veluwe-snelwegen Polder-autobaa n met 10 km strand gaat in juli open! OOèTELIJK FLEVOLAND zuidelijk: Flevoland Veldwyjc\ fluld LQndqoed X64teel. telentem AUTOKAM PIOEN ANWB welke van de drie wordt de schoonste van t land 1 Nijkerk. I* ^fólagi LHOPèTj "Rijwiel- West-Veluwe mag een feestsigaar ZWOLLE opsteken Zwolle t-w De activiteiten van Rijkswaterstaat op drie belang rijke Veluwse fronten (E8: Hoevelaken - Apeldoorn - Twente; rijksweg 28: Harderwijk Putten - Nijkerk - Hoevelaken en rijksweg 50: Arnhem - Apeldoorn - - Zwolle) zullen binnenkort een tussentijdse bekro ning vinden in de opening van de prachtige pol der-auto-snelweg van Nijkerk naar Harderwijk. Deze dubbele baan, die aansluiting geeft op de reeds enkele jaren geleden tot stand gekomen rijksweg van Harderwijk naar Zwolle (de mooiste „parkway" van Nederland door e Veluwse natuur), komt - als er niet zo heel veel regen en wind meer opduikt - half juli a.s. gereed en daar mag de westelijke Ve- tuwezoom dan wel een feestsigaar voor opsteken. Jarenlang moest het verkeer van Amersfoort naar Zwolle in sukkelgang door dit deel van de Veluwe. De weg kreeg de akelige bijnaam van „dodenweg". De in landschappelijk opzicht in Nederland onover troffen snelweg Zwolle-Harderwijk maakte een einde aan de verkeersnood op dit traject. De nood werd een deugd. In dubbel opzicht kan men dat straks zeg gen van het vervolg van de rijksweg 28 - het stuk van Harderwijk naar Hoevelaken. Want langs deze nieuwe rijksweg, die even ten zuiden van Harderwijk plotseling van een prachtig bosrijk landschap met zandverstuivingen, overgaat in een polderallee met ruime vergezichten over weiden en water, gaat zich een recreatie-oord ontwikkelen dat uniek is in Ne derland. Met de kaart op deze pagina - zo voortreffelijk ge tekend door de ANWB-man Julsing - hebben wij uit rijksweg 28 het stukje Harderwijk - Putten ge licht De lengte zal ongeveer 15 kilometer zijn. Naast dit stuk rijksweg 26 - voor een deel aange legd op een plaats waar tot voor kort rietkragen de grens markeerden tussen land en water - heeft de „Recreatiegemeenschap Veluwe" een bijna tien ki lometer lang zandstrand laten opspuiten dat deze zomer al, vanaf de rijksweg, via aftakkingen naar de strandwegen, bereikbaar is. Ook dit jaar komen al de parkeerplaatsen langs deze stranden gereed en er zal door de watersportliefhebbers al een voor lopig gebruik kunnen worden gemaakt van haven kommetjes bij Nulde (Putten) en Horst (Ermelo). Volgend jaar komen hier de toiletgebouwen, de rioleringen en nog meer parkeerplaatsen en tenslotte zal dit langgerekte strand, dat aan zeker tienduizenden dag-toeristen plaats biedt, compleet gemaakt worden met een motel, met paviljoens, een restaurant en een volledige haven-inrichting voor de watersport. Nog dit jaar zal een begin gemaakt worden met allerlei beplantingen. Om dit strand goed bereikbaar te maken, zijn, zoals men op de tekening kan zien, bij Nulde en bij Horst ongelijkvloerse kruisingen aangelegd, van waaraf men de strandwegen kan bereiken. Eerst was het de bedoeling langs de rijksweg een paral lelweg aan te leggen, maar om juist het verkeer uit deze recreatiestrook te weren, heeft men het bij afritten en parkeerplaatsen gelaten. Wie met de fiets gaat kan echter van het centrum Nulde tot het centrum Horst gaan. Vanaf het tankstation bij strand Horst tot bij de afslag naar strand Nulde is de middenberm van Rijksweg 28 twaalf meter breed, waardoor een middenbermbeveiliging niet nodig zal zijn. Verderop naar de richting Hoevelaken zal de strook tussen de twee autowegen tot ongeveer zes meter teruglopen. Een landelijke primeur is, dat naast de tankstations op dit traject van Rijksweg 28 parkeerplaatsen komen met speciale toiletvoorzieningen. Samen met elkaar - weg, strand en voorzieningen - bedragen de kosten van dit stuk Nulde-Harderwijk ongeveer dertig miljoen gulden. Van het land .zwemmen" we even over het water naar de dijk van de nieuwe polder Zuidelijk Flevo land. Deze dijk - het laatste stuk van de polder - zal einde van dit jaar een aansluiting krijgen aan de Knardijk van Harderwijk naar Lelystad (niet meer op de tekening aangegeven). Nog vóór Harderwijk buigt de dijk af naar het oosten, zodat vóór de haven van Harderwijk een geweldige baai ontstaat met allerlei mogelijkheden voor de water sport Wie die Knardijk eens op rijdt, kan nu al de plek zien, waar de aansluiting zal geschieden namelijk bij de scherpe knik die de Knardijk maakt. Daar staat op het ogenblik op de dijk een misthoorn. Het ligt in de bedoeling binnen de polderdijk aan deze baai een woonkern te stichten - een tweede Harderwijk dus eigenlijk. Maar dat is nog toekomst muziek. We spraken over de veelzijdige activiteit van Rijkswaterstaat op de Veluwe. Ook nog dit jaar komt een gedeelte van de E 8 tussen Hoevelaken en Apeldoorn gereed en wel het stuk van Hoevelaken tot een aftakking ter hoogte van Barneveld. Welke mogelijkheden voor de recreatie deze weg (die dwars door de Veluwe loopt) biedt, is nog moeilijk te overzien. Hetzelfde kan gezegd worden voor de Rijksweg 50 van Arnhem langs Apeldoorn naar Zwolle. Vast staat wel, dat de aanleg van deze weg met de vele ongelijkvloerse kruisingen, mede dienst baar gemaakt zal worden aan de recreatie, onder meer door het benodigde zand voor de viaducten daar weg te halen waar men er water voor in de plaats krijgt. Rijksweg 28, rijksweg 50 en de E 8, drie geweldige verkeersaders langs en door de Veluwe, zullen nog gaan wedijveren wie de schoonste is in het land Rijksweg 28 is het al, maar wie weet wat wegen bouwers en landschapsarchitecten van die andere twee maken. Bij al die activiteiten, waarbij de bereikbaarheid van het recreatiegebied Veluwe voor het wegverkeer wordt bevorderd, zullen de instanties op hun hoede moeten zijn voor het gevaar van versnippering van mooie en stille natuurgebieden. Het is goed dat in dit verband het grootste blok van samenwerkende gemeenten in Nederland (de twintig gemeenten van de Recreatiegemeenschap Veluwe) bij alle recreatieve ontwikkelingen ook het oog richt op het behoud van die gebieden, die misschien niet de massa trekken, maar die er niettemin toch zullen moeten zijn. De vinger dus op de snelkloppende pols'

De Vallei | 1967 | | pagina 9