Veenendaals dagblad Bulten „Stabiel bouwklimaat dringend gewenst" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Mendes-France verovert zich een plaats terug in politiek Gaullisten moeten rekening houden met sterke oppositie Lodaline groen grote flacon 98 ct weekend-systeem Vuur raasde in ambassadeurskamer „Financiën" mikpunt van speculaties Mexicaanse achtling overleden SOEKARNO WEGGEWERKT Zwaar bewolkt Kns van minister Klompé voor Hans Tiemeyer Mevrouw Gandhi weer premier van India met latioline ivb) Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten KANS GEMIST OPPOSITIE STEUN Engeland bestrijdt rassendiscriminatie Het ei BIESHEUVEL FORMEERT RUSTIG VERDER Douane vindt deel buit van inbraak Intlon. vliegtuigen beschieten dorpen oproerige Papoea's Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Rec!.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 13 MAART I967 4le JAARGANG HARDE KLAP VOOR DE GAULLE Suharto volledig SOEKARNO ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ADVERTENTIE [fleXa] PARIJS Hoewel de definitieve uitslag nog niet bekend is en over de juiste zetelverdeling enige onzeker heid bestaat, kan wel worden ge zegd, dat de gisteren gehouden twee de ronde in Frankrijk voor de Gaul listen een bittere teleurstelling is ge worden. Het hangt van een zetel af of de aanhang van president De Gaulle de absolute meerderheid in de nationale vergadering zal behou den. Op die van Polynesië na zijn alle uitslagen binnen. Van 485 van de 486 zetels in het parlement is de ze telverdeling naar alle waarschijnlijk heid als volgt: Gaullisten 244 zetels, communisten 73, Linkse Federatie 116, Democratisch Centrum 27, On afhankelijke Conservatieven 15, an dere linkse groeperingen 10 zetels. Door wellicht op het kantje af de meerderheid te behalen zijn de Gaul listen erin geslaagd senator Lecanuet met zijn Democratisch Centrum bui ten spel te houden. Lecanuet had gehoopt in een posi tie te komen, die hem de kans zou geven druk op de regering uit te oefenen wat haar houding tegenover de V.S., een verenigd Europa en de eventuele toetreding van Engeland tot de EEG betreft. Het Democratisch Centrum had bij de eerste verkiezingsronde 385 kandi daten gesteld. Het heeft maar 27 ze tels gekregen. In de oude assemblee beschikten de Gaullisten over 282 afgevaardigden, de niet communistische Linkse Fede ratie over 91, de Communistische Partij over 41, het Democratisch Centrum over 55 en de Verenigde Democraten over 5. De Verenigde Socialisten hadden 1 zetel. Er waren verder nog 6 onafhankelijken. Voor het eerst sinds 1958, toen De Gaulle opnieuw aan het bewind kwam, zal er een krachtige oppositie in het parlement zijn. De linkse par tijen, waaronder communisten, dissi dente socialisten en de Linkse Fede ratie, wier samenwerking bij de ver kiezingen zo schadelijk voor de Gaul listen is geweest, hebben hun geza menlijk zetelaantal vergroot van 142 tot 199. De linkse oud-premier Pierre Men des-France is na een afwezigheid van negen jaar in het parlement terugge keerd Met de hulp van de communis tische stemmen heeft hij een Gaullis tische kandidaat verslagen. Minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, is door een recht se kandidaat verslagen met zo'n klein verschil, dat de stemmen twee- mal zrjn overgeteld. Ook de minis ters Pierre Messmer (Defensie) Alexandre Sanguinetti (Oudstrijders) en de staatssecretaris voor Buiten landse Zaken Jean Charbonnel keren niet in het parlement terug. Jacques Soustelle, die gezocht wordt wegens samenzwering tegen de staat en van België uit geprobeerd heeft in Lyon te worden gekozen, is daarin niet ge slaagd. Ook een verliezer, zij het geen poli tieke, is de elektronische rekenma chine, die een Gaullistische meer derheid van tussen de 250 en 290 ze tels had voorspeld... De vraag of De Gaulle al dan niet met het parlement zal kunnen rege ren hangt af van een blok van 30 tot 42 zetels van het Democratisch Cen trum en zijn medestanders. Jean Le canuet van het Centrum heeft voor de verkiezingen te kennen gegeven dat hij bereid is de Gaullisten op bepaal de punten te steunen als ze in ruil daarvoor hun programma aanpassen aan zijn eisen. Deze eisen zijn gericht op Europese eenheid en voortzetting van het Atlantisch bondgenootschap. Een andere klap voor De Gaulle is dat vier van de ministers van het ka binet van Georges Pompidou in hun districten zijn verslagen. Het zijn de in de politiek debuterende minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Couve de Murville, minister van De fensie Pierre Messmer (de man van de France „Force de frappe"), de minister voor de Oudstrijders Alexandre Sanguinetti (door velen ge zien als een snel stijgende ster bij de Gaullisten) en Jean Charbonnel, staatssecretaris voor samenwerking met de vroegere Franse gebieden in Afrika. LONDEN In Engeland overweegt men met behulp van nieuw aan te ne men wetten een einde te maken aan ras sendiscriminatie in het arbeidsproces. Men denkt hierby aan het voorbeeld van Amerikaanse wetten op dit gebied. De Britse regering is gedwongen te erken nen, dat op het gebied va-i de werkge legenheid de traditionele 3ritse ver draagzaamheid zich niet uitstrekt tot de huidskleur. Het rassenprobleem in Engeland is i nog niet oud. Dat dateert uit de jaren vijftig, toen immigranten uit de Geme- nebestlanden en koloniën naar Engeland kwamen om werk te zoeken. f\nze kieviten mogen weliswaar niet de belangstelling trekken als een internationale voetbalwedstrijd ge lukkig maar! doch niettemin kijken duizenden buitenlui van polder, greide, duin en wei geïnteresseerd uit naar het eerste ei. Ik kan u een klein rijtje vogels noemen, die doorgaans eerder zijn met hun legsel, maar de echte belangstelling gaat toch uit naar de fascinerende bontgevlekte kleinoden op de nog kale bodem en nooit zult ge in de krant bijv. gewag zien maken van het eerste reiger- of eendeëi. De kieft draagt de roem vanouds en het is een aardige, huiselijke traditie, dat deze elke lente doordringt tot in het koninklijk paleis. Ge kunt er slechts tot op zekere hoogte mee vergelijken, dat de „Getreuen von Jever" (een stadie in Oldenburg) elk jaar op de le april aan Bismarck op zijn ver jaardag 101 kievitseieren schonken. De vondst van lit seizoen betekent bijna een record (7 maart onder Tilburg), doch in 1961 was het de 4e en het vorige jaar merkwaardigerwijs op de zelfde dag als thans in 1967, dus de 7e maart. Ik houd dit kleine statis- tiekje voor de aardigheid bij en schrijf er een paar data voor u uit over: 1959 (Lunteren) 8 maart; 1961 4 maart; 1962 pas 24 maart; 1963 17 maart; 1964 25 maart en 1965 20 maart. Onze nationale vogel staat zozeer in de gunst, dat ik er ook morgen nog even over te spreken kom. 13 maart '67 A. B. WIGMAN overwinnaar De pubilerende Hans Tiemeyer kreeg na afloop van de première van „Blooms- dag", zaterdag in de Arnhemse Stads schouwburg door minister mej. mr. M. A. M. Klompé de versierselen behoren de bij het ridderschap in de orde van de Nederlandse leeuw opgespeld. Minister Klompé was de eerste van een lange rij die Hans Tiemeyer ter ere van zijn veer tigjarig toneel jubileum kwamen geluk wensen. Met een kus toonde onze vrouwelijke minister na deze officiële waardering ook haar persoonlijke bewondering voor de auteur en mens Tiemeyer. Respect van de overheid bleek even eens duidelijk uit toespraken en ge schenken van de commissaris van de Koningin in Gelderland, de burgemees ter en loco-burgemeester van respectie velijk Nijmegen en Arnhem. Uit de toneelwereld kwam hulde bij monde van Rob de Vries, Ben Groenier, Elise Hoomans, Egbert van Paridon, de criticus Hans vanden Bergh en Bern- hard Droog, die als vertegenwoordigers van toneelorganisaties en als vrienden en collega's Tiemeyer als „een van de sterken" huldigden. Tiemeyer gaf aan het slot van zijn dankwoord het geschenk van het huldi gingscomité, hem overhandigd door An ton van Duinkerken (prof. Asselbergs), aan de Unicef „opdat daarmee kinderen blij gemaakt kunnen worden". (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De formateur, mr. Biesheuvel, heeft zijn activiteiten voor de vorming van een nieuw kabinet dit weekeinde beperkt tot een aantal tele foongesprekken. Vandaag zou bekendge maakt worden wat mr. Biesheuvel ver der gaat doen om zijn ministersploeg bij elkaar te krijgen. De linkervleugels van de KVP en de ARP hebben overigens laten doorsche meren dat zij bezwaren hebben tegen prof. Witteveen als minister van Finan ciën. Het lijkt echter wel uitgesloten, dat het door hen aangestoken strovuur tje, dat tot doel heeft de formatie van de heer Biesheuvel te torpederen, enig resultaat zal hebben. Ten slotte hebben de liberalen zich van het begin af op het standpunt ge steld dat zij genoegen zouden nemen met het ministerschap van Economi sche Zaken voor de heer Witteveen. De door de KVP naar voren geschoven kandidaat dr Hoefnagels, was echter noch voor hen, noch voor de formateur aanvaardbaar. Mr Biesheuvel stelt er zelfs prijs op dat prof. Witteveen Finan ciën onder zijn zorg zal nemen. De fractie van de KVP staat officieel op het standpunt dat deze partij, nu zij geen premier zal leveren, in elk geval „recht heeft" op Financiën of Econo mische Zaken. Voor de laatste post is al met enige nadruk drs G. J. M. Hor- bach genoemd. De meerderheid van de ARP-fractie valt in dit stadium ook niet over prof. Witteveen. De Anti's willen eerst bekij ken welke ministersploeg straks uit de bus komt. Dan pas kan worden bezien of een bepaalde figuur in dit geval de heer Witteveen al dan niet in het team past. MAASTRICHT De douane van de grenspost MaastrichtSmeermaas heeft in de nacht van vrydag op zaterdag een deel van de'buit van een brandkastkraak in Kessel bij Leuven onderschept. In de auto van de 35-jarige Maarten de J. uit Rotterdam werden onder de zittingen twee zakken met Belgische muntstukken gevonden, totaal voor ongeveer zestien honderd gulden. De Rotterdammer een bekende brandkastenkraker werd samen met zijn 29-jarige vriendin Sidonie de J. uit Hasselt aangehouden. De douane bracht beiden naar de Maastrichtse politie, maar vlak bij het politiebureau ontglipte de man aan zijn bewakers en verdween in het nachtelijk duister. Hij was gister avond nog niet gevonden. Het kostbaar ingerichte werkver trek van de Spaanse ambassadeur in Den Haag was gisterochtend nog slechts een uitgebrande ruïne, na dat een tot dusver onbekende in de voorafgaande nacht een fles ben zine met een brandende lont naar binnen had geworpen. Het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft het incident een betreurenswaardi ge laffe daad genoemd en de Spaanse ambassadeur namens de Nederlandse regering excuses aan geboden. Men zie ook elders in dit nummer. Het Centraal Bureau voor Tuinbouwvei lingen heeft in een rapport zijn ziens wijze neergelegd over het al of niet laten voortbestaan van een aantal vei lingen. Een van de conclusies is, dat de veiling te Kesteren moet blijven be staan. Algemeen bekend is, dat de Nederland se fruittelers het zwaar te verduren krijgen in E.E.G.-verband. Hun Fran se en Italiaanse collega's hebben door klimatologische omstandigheden van hun land ontegenzeglijk een voor sprong. In dit licht bezien is het rap port van het Centraal Bureau van groot belang omdat hiermede in feite een aanzienlijke bijdrage wordt gele verd in de strijd om de markt. Concen tratie en rationalisatie zijn immers wezenlijke bijdragen om de positie van de Nederlandse fruitteler te ver stevigen. Voor Kesteren betekent het advies een verademing omdat in fruittelerskrin gen ongerustheid bestond over 't voort bestaan van de plaatselijke veiling. Kesteren' blükt hierdoor een belang rijk voorportaal van het Betuwse fr fruitland. Zaterdagmiddag ging het rood-wit- blauw omhoog voor de in het rood wit gestoken DOVO-ploeg. De Veenen- dalers wonnen zelf van Apeldoorn met 30 en naaste concurrent Go Ahead Kampen most in Sprang Capelle de eer aan SSC laten. Hiermee zijn de Veenendalers onbereikbaar geworden voor de concurrentie. De ploeg van trainer Hol heeft landelijk al meer van zich doen spreken en ook dit kam pioenschap vond zijn basis in sporti viteit en teamgeest. Onze welgemeen de felicitaties en succes in de strijd om het landskampioenschap. Een lid van het korps Rijkspolitie te Rhenen, wachtmeester Boos heft vrien delijk maar vermanend de vinger op naar de brozems en Leersumse E.H.B.O. winnaar te Ame- rongen. ADVERTENTIE DJAKARTA Generaal Suharto is als volledig overwinnaar te voor schijn gekomen uit het politieke conflict dat nu bijna anderhalf jaar lang in Indonesië heeft gewoed. Hij heeft niet alleen de stroming-Soekarno overwon nen, maar ook de groepen die Soekarno aan totale vergruizing wilden prijsge ven. Hij heeft daarmee het risico van een burgeroorlog bezworen. MEXICO (Reuter) Van de acht ling die vrijdag in Mexico werd gebo ren is geen enkel kind meer in leven. Veertien uur na de geboorte stierf het jongetje dat zijn drie broertjes en vier zusjes korte tijd had overleefd. De een-en-twintigjarige moeder, Ma ria Teresa Lopez de Sepulveda, was ontroostbaar. Zij wilde niemand ont vangen. Volgens de artsen was het een won der dat de kinderen levend ter wereld waren gekomen. Zij werden meer dan twee maanden te vroeg geboren. Hun gewicht varieerde van vier tot ruim vijf ons. Uit alle delen van de wereld waren medische benodigdheden naar Mexico gestuurd om het leven van de achtling te redden. Maar de artsen waren er al van overtuigd dat de kinderen niet in leven zouden blijven. Ofschoon ze al len normaal waren geschapen achtte men het niet uitgesloten dat hun hersens waren beschadigd. Het echtpaar Sepulveda heeft al een zoontje van twee jaar. De moeder had anti-conceptionele pillen ingenomen. Onmiddellijk nadat zij daarmee was gestopt was ze in verwachting geraakt. Zijn overwin ning blijkt uit de besluiten van het Volkscongres, die gisteren in Dja karta bekend wer den gemaakt: O Aan Soekar no zijn alle presi dentiële bevoegd heden en officiële titels (ook die van SUHARTO „grote leider vat» de revolutie") ontnomen; O Generaal Suharto is beëdigd als waarnemend president, nu Soekarno niet in staat is het presidentschap uit te oefenen; 0 Aan Suharto wordt overgelaten in een later stadium te bepalen of Soe karno moet worden vervolgd voor zijn vermeende aandeel in de staatsgreep van 1965; Soekarno mag tot de verkiezingen van volgend jaar geen politieke activi teiten ontplooien; O De leerstellingen van Soekarno neergelegd in zijn politiek manifest, zullen aan een nadere bestudering wor den onderworpen. Met dat al is Soekarno's positie niet geheel duidelijk. In de resolutie, die het Volkscongres aannam, wordt hij ner gens meer president genoemd. Waar sprake van hem is wordt de titel „dr. ir." gebruikt. Het woord ontslag valt nergens. Het is zelfs niet duidelijk of Soekarno zal blijven resideren in het presidentiële paleis in Djakarta In feite betekent het besluit van het Volkscongres een bevestiging van de situatie, die al bestond sinds Soekarno op 22 februari zijn laatste bevoegdhe den aan Suharto overdroeg. De officiële beëdiging van Suharto door het Volks congres betekent evenwel dat Soekarno die overdracht niet meer ongedaan kan maken. Het besluit van het Volkscon gres heeft ook terugwerkende kracht tot 22 februari. UTRECHT Discontinuïteit In de bouw, die ontstaat doordat er eerst „een schepje op" moet en daarna weer moet worden afgeremd, is een bedenkelijke zaak. Zij heeft het bouw bedrijf in het verleden er steeds toe bewogen om een minimale vaste kern van personeel aan te houden en mini maal te investeren ter beperking van de vaste kosten. Dit heeft geleid tot een achterstand in sociaal en technisch op zicht. De produktiviteit en het produk- tievermogen zijn daardoor in gevaar gekomen. Dit betoogde vanochtend dr. W. J. Diepeveen, hoofd van de bouwafdeling van het raadgevend bureau, ir. B. W. Berenschot N.V. uit Amsterdam, in een voordracht voor de Lighthouse Club op de Voorjaarsbeurs in Utrecht. Volgens de heer Diepeveen raakt door de eenzijdige belangstelling voor de woningbouw, ook in het parlement, de zorg voor een gezond bouwbedrijf volkomen op de achtergrond. In de laat ste verkiezingsstrijd hebben bijvoorbeeld de programma's van de politieke partijen met geen woord gesproken over een ge zond bouwbedrijf. Twee partijen hadden het over een staatsbouwbedrijf. Misschien is het wel ver gezocht, maar is de naamswijziging van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, dat de bouwnij verheid geheel uit de titel heeft weg gelaten, werkelijk zo onschuldig? zo vroeg de heer Diepeveen zich af. Dr. Diepeveen gelooft, dat de door 't Centraal Planbureau voorspelde groei van de produktiviteit in de bouwnij verheid alleen mogelijk is bij een over heidsbeleid, dat meer dan tot dusver een stabiel bouwklimaat bevordert. Hetzelfde kan gezegd worden van de industrialisatie in de bouw. Het is nog steeds niet mogelijk gebleken om nu eens kernachtig te formuleren waaruit de industrialisatie in het bouwen eigen lijk bestaat. Het is wel duidelijk, dat de traditio nele bouwer, die het produktieproces telkens opnieuw op de bouwplaats moet opzetten en daar het hele produktieap- paraat als een kermisexploitant naar toe moet slepen, te rekenen heeft met enorme effecten op de kostprijs van wege deze ambachtelijke aanpak. Als Philips op deze manier zou werken, zou een televisietoestel minstens 10.000 a 20.000 gulden moeten kosten, zo is eens berekend. Sprekende over de perspectieven voor de naaste toekomst, zei dr. Diepe veen, dat de groei van het individuele bedrijf zich zal voortzetten. Het zijn vooral de grote ondernemingen, die het krachtigst zullen groeien. T Of het bouwbedrijf aan de grote ta ken van 1970 en daarna zal kunnen be antwoorden, hangt goeddeels af van de vraag of het bedrijf succes zal hebben met de bevordering van de produktivi teit. Dat ziet er voor de naaste toe komst niet al te rooskleurig uit. De produktiviteit in de bouwnijverheid neemt namelijk langzaam toe, hetgeen betekent, dat de bouw alle zeilen zal moeten bijzetten om de vaart van de nationale economie bij te houden. NEW DELHI Mevrouw Indira Ghandi is vandaag beëdigd als premier van India. By het aankondigen van haar nieuwe kabinet zei ze te hopen, dat de regering het land zal leiden op de weg naar vooruitgang. President Radhakrisj- nan nam de 49-jarige dochter van Neh- roe de ambtseed en de eed op de geheim houding af. Na haar werd de 71-jarige Desai beëdigd als vice-premier, tevens minister van Financiën. Daarna volgden de zeventien andere ministers. De plechtigheid had plaats in een zaal in de ambtswoning van de presi dent, 23 uur nadat mevrouw Ghandi door de fractie van de Congrespartij in het parlement was herkozen als voor zitster. Deze verkiezing betekende dat zij automatisch met de vorming van een regering werd belast. Veertien maanden geleden, toen zij voor het eerst premier werd, had zij vijf dagen nodig voor de formatie van een regering. De belangrijke portefeuille van Land bouw en Voedselvoorziening ging naar de 55-jarige Jagivanram, die in het oude kabinet minister van Arbeid was. Hij is geboren in de door droogte getroffen staat Bihar. Het kwam tot zijn besluit, overwe gend dat Soekarno zich niet aan zijn grondwettelijke verantwoordelijkheden en niet aan de besluiten van het Volks congres had gehouden. Op het laatste ogenblik werd de zit ting van het Volkscongres nog met een dag verlengd. Dat schijnt het gevolg te zijn geweest van een poging van ver tegenwoordigers van de marine en van de nationalistische partij P.N.I. om de resolutie van het congres nog verder te verzachten. Zij hadden aan Soekarno willen refereren als „president". Suhartoe zei na zijn met ovationeel applaus begroete beëdiging als waar nemend president, daarover: „Het be sluit is het resultaat van de eenheid van de nieuwe orde". In Djakarta is gisteren al begonnen met de verwijdering van de portretten van Soekarno uit kantoren en winkels. Het was in Djakarta dit weekeinde rus tig, hoewel de vaagheid van het con- gresbesluit voor vele militaire tegen standers van Soekarno een teleurstel ling moet zijn geweest. DJAKARTA Een Westiriaans lid van het Indonesische Volkscongres heeft verklaard, dat naar schatting duizend Westiriaanse stamleden zijn omgeko men, sinds Indonesische straalviegtui- gen en troepen een offensief zijn begon nen om een opstand in West-Irian te onderdrukken. Genoemd congreslid, dat naar Dja karta gevlogen was, om de debatten van het Volkscongres over de toekomst van Soekarno bij te wonen, heeft voorts gezegd, dat de opstandelingen deel uit maken van de Arfak-stam, nakomelin gen van koppensnellers, die in het noordwesten van Irian wonen. Aanleiding tot de opstand zouden slechter wordende economische omstan digheden zijn. Naar het congreslid met nadruk verklaarde, zijn er hoegenaamd geen politieke beweegredenen in het spel. (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen nacht trok een klei- ne, maar actieve depressie over Brest en de Ardennen naar het oosten. Aan de achterzijde hiervan stak boven Noord-Frankrijk tijdelijk een zware westerstorm op met windsnelheden tot 130 km per uur. Het bijbehorende re- gengebied passeerde vanmorgen het Zuiden en Midden va ons land Thans wordt met noordwestelijke winden on- stabiele lucht over onze omgeving ge- i j voerd, waardoor plaatselijk een bui j kan vallen, aldus het K.N.M.l. Een nieuwe depressie koerst inmid- dels in oostelijke richting over de j Oceaan naar het zeegebied ten zuiden j van IJsland. Op de nadering van het i S frontensysteem, zal de wind m de loop j van dinsdag bij ons krimpen naar j zuidwestelijke richting. Het blijft in i het algemeen zwaar bewolkt weer. 4

De Vallei | 1967 | | pagina 1