Veenendaals dagblad Gezondheid zeer slecht genoemd Soekarno wordt voorlopig als president behandeld Buiten Biesheuvel formeert veel telefonisch De Gaulle houdt meerderheid Toenadering tot „zwarte staten" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Oud-minister Suurhoff overleden POSITIEVE OPPOSITIEVAN STUDENTEN TE VER WA CHTEN STEMBUS IN WATER GEGOOID Zachter MARGRIET WEER AAN 'T WERK IN VERPLEGING Senator Dodol verdachte in corruptiezaak Vergroot de militaire druk op Vietnam Geen fluor in he* Haagse drinkwater Vliegramp in Zuid-Afrika zeker 21 doden Tsjombe werd ter dood veroordeeld Bij de kief ten PALEIZEN BERUSTING OPPOSITIE Goederenlijntje is onrendabel Vier van zijn van vijf Amerikanen mening: Nog geen afspraken voor bezoeken Weer kosmos gelanceerd Vrouw mishandeld door insluiper LANG ONZEKER OVER UITSLAG PUZZEL VRUCHTEN Doodstraf voor Supardjo AKKOORD Z.-AFRIK A MET MALAWI 0 De ondertekening gisteren van een handelsakkoord met Malawi; BESLISSING VIEL IN TIEN MINUTEN Soldaat» in Kampen heeft nekkramp Betog mgen rn Peking hervat Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Wal boer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 14 MAART I967 4le JAARGANG AMSTERDAM Oud-minister J. G. Suurhoff is vannacht in het Cen- traal-Israëlisch Ziekenhuis te Amster dam op 61-jarige leeftijd overleden. In 1965/'66 trad de heer Suurhoff op als minister van Verkeer en Waterstaat in het kabinet-Cals. Hij is voorts voor zitter van de Partij van de Arbeid en van de Raad voor de Emigratie ge weest. De heer Suurhoff was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Grootofficier in de Orde van Oran- je-Nassau. Jacobus Gerardus Suurhoff werd 23 juni 1905 te Amsterdam geboren. Hij volgde daar lager en mulo-onderwijs en was werkzaam op verschillende scheepvaartkantoren. Hij studeerde bij prof. R. Kuyper staatshuishoudkunde. In 1925 werd hij te Amsterdam afde- lings-secretaris van de SDAP en vijf jaar later kwam hij bij het NVV waar hij geruime tijd de functie van chef van het documentatiebureau vervulde. In 1939 kreeg hij zitting in de gemeen teraad van Amsterdam en werd hij te vens gekozen tot lid van de Tweede Ka mer. In oktober 1940 arresteerden de Duitsers hem, maar kort daarna werd hij weer vrijgelaten doch hij werd in fe bruari 1941, in verband met de ver- zetsstaking, wederom in hechtenis ge nomen. Van mei 1942 tot juni 1943 was de heer. Suurhoff gegijzeld. Hij was medewerker aan het illegale blad „Je Maintiendrai", schrijver van de illegale brochure „Werknemer en toekomst" en maakte deel uit van het hoofdbestuur van de Nederlandse Volksbeweging. Hij was voorts lid van het Amsterdams Werkcomité uit de Verzetsbeweging. Na de bevrijding keerde hij in de Tweede Kamer terug. De heer Suurhoff volgde in 1952 mr. A. H. Joekes op als minister van So ciale Zaken in het derde kabinet-Drees. Deze functie bekleedde hij tot decem ber 1958. yyijlen de Friese vogelkenner vooral autoriteit voor de weide vogels van zijn provincie Tsjeard Gs. de Vries, noteerde geregeld de eerste kievitseieren sinds 1897 en ons Metereologisch Instituut, in het bezit van zijn statistiekje, zette het voort en kan natuurlijk allerlei weerkundige achtergronden aan late of vroege leg over zeventig jaren verbinden. Vele seizoenen gold als datum van het vroegste ei de 9e maart 1912; dit record werd pas in 1959 (de 8e) ge broken. Het staat vast, dat een mild voorjaar het leggen bevordert en een koude, gure lente remmend werkt. Iedere goede vriend der levende natuur ziet de gekuifde vogels met hun weerschijnende paarsig-groene mantel in de prille tijd der seizoenen weer boven en op hun territorium bezig en hun roep is hem even dier baar als de zingende lijster of de koerende houtduif. In alle moderne talen wordt hij naar vlucht en geluid aangeduid: Frans (vanneau) herinnert aan het waaierend klappen of wan nen van de vleugels (Engels: to fan); Duits: Kiebitz, Engels: lapwing of green plover en een gezellige Franse naam, aan de roep ontleend, is dix huit. Intussen is het gelukkig aan de echte kenners voorbehouden, om de eitjes te vinden, want de kief ten zijn ware weglokkers. Shakespeare wist het al: „The lapwing, who crieth most, where her nest is not 14 maart '67 A. B. WIGMAN DJAKARTA Dt. ir. Soekarno zal „voorlopig" nog worden behandeld als president. De nieuwe waarnemend-president van Indonesië, generaal Su harto, heeft dat gisteren gezegd in een korte radiorede. Suharto zei dat Soe- karno's gezondheidstoestand zeer slecht is. „Volgens een rapport van de be kwame presidentiële lijfartsen is de gezondheid van de president in wezen zo slecht dat wij als natie hem daarnaaT behoren te behandelen", aldus Su harto. Hij zei dat dit het beste was voor een vlotte uitvoering van het kabi netsprogramma. Hij herinnderde er aan dat in de resoluties van het Volks congres niet wordt gesproken over „afzetting" van de president. De zit ting van het congres had uitsluitend tot doel de conflicten uit de weg te ruimen, die een belemmering vormden voor het werk van de regering in het bijzonder op politiek en economisch terrein. De resoluties hadden geen an der doel, aldus Suharto. Hij voegde daar aan toe dat Soe karno een president zal zijn zonder enig gezag of enige bevoegdheid. De president is na het weekeinde niet uit Bogor (Buitenzorg) naar Djakarta te ruggekeerd. De beslissing over de vraag wat er met de presidentiële pa leizen moet gebeuren, is overgelaten aan generaal Suharto. Waarschijnlijk zal Soekarno morgen naar Djakarta vliegen c „de dienst" aan Suharto over te dragen. Verwacht wordt dat Soekarno zal gaan wonen in het paleis in Bogor, aangezien het paleis in Djakarta nodig zal zijn voor officiële ontvangsten en dergelijke. Het heeft er alle schijn van dat In donesië de overdracht van de presi dentiële bevoegdheden aan Suharto rustig heeft aanvaard. In Djakarta hielden vijfduizend studenten op het terrein van de universiteit een feeste lijke bijeenkomst, om de overwinning op de „oude orde" te vieren. Zij deden een beroep op alle studen ten om te helpen de besluiten van het congres uit te voeren. De studenten hebben zich blijkbaar neergelegd bij het besluit dat Suharto te eniger tijd zal beslissen over de vraag of Soe karno nog moeten worden vervolgd. De studenten zijn van plan nu een „positieve oppositie" te gaan voeren ten opzichte van het bewind-Suharto. „Elke regering heeft constructief toe zicht van het volk nodig", zeiden zij. „Er kunnen ook in de tegenwoordige regering nog altijd kleine Soekarno- tjes opkomen". Generaal Suharto heeft in zijn ra diorede gezegd dat de strijdkrachten zullen voortgaan samen te werken met het volk. „Dat zal evenwel niet leiden tot een militaire dictatuur", al dus Suharto. WASHINGTON Senator Thomas Dodd, een 59-jarige Democraat uit de Amerikaanse staat Connecticut die verdacht wordt van corruptie, heeft gisteren voor de senaatscommissie voor ethiek verklaard, dat hij onge veer 340.000 gulden van de opbreng sten van feestdiners en andere politie ke manifestaties op een eigen bankre kening had laten overschrijven. Een deel van dit geld had hij gebruikt voor verbeteringen aan z(jn huis, drank, bloemen, kaartjes voor rugby-wed- strijden en andere persoonlijke uitga ven. De senator betoogde dat het geld, dat genoemde manifestaties hadden opgebracht omstreeks 832.000 gul den bedoeld was als persoonlijke gift die hij naar eigen inzicht en niet uitsluitend voor politieke doeleinden kon besteden. In de jaren 1956 tot 1959 had hij in totaal circa 750.000 gulden geleend, voornamelijk voor 't voeren van politieke campagnes. De ruim 600.000 gulden die vier politieke feestdiners hadden opgebracht, had hij voor het grootste deel gebruikt om deze schuld te verminderen, ook al had hij „enig geld" aangewend voor persoonlijk gebruik. ENSCHEDE Als de regering haar fiat geeft, zal het grensoverschrydend verkeer op het goederenlyntje van En schede via Boekelo naar Alstatte binnen kort worden gestaakt. De Nederlandse Spoorwegen hebben een daartoe strek kend verzoek by de regering ingediend. De Bentheimer Eisenbahn, een parti culiere spoorwegonderneming, die het lijntje aan de Duitse kant exploiteert, stelt geen prijs op voortzetting. Ook voor de Nederlandse Spoorwegen is het lijntje onrendabel. Als het grensover schrijdend verkeer wordt gestaakt, zul len in ieder geval de fabrieksaansluitin- gen worden gehandhaafd. WASHINGTON Vier van de vijf Amerikanen zijn tegen een stopzetting van de bombardementen op Noord- Viëtnam en willen dat president John son de militaire druk op de commu nisten vergroot, aldus de resultaten van een peiling van de openbare me ning welke het bureau Lou Harris voor de Washington Post heeft uitge voerd. Volgens het onderzoek staan de Amerikaanse burgers over het alge meen een hardere politiek voor dan de president. Het percentage onder vraagden dat het optreden van John son goedkeurt, heeft met 40 procent een nieuw dieptepunt bereikt. Van de 60 procent die dit optreden niet juist vindt, is echter ongeveer driekwart van oordeel, dat het staatshoofd zijn best doet in een moeilijke situatie, ter wijl vier van de tien Amerikanen de kritiek op hem ongerechtvaardigd vin den. Volgens het genoemde bureau is het percentage ondervraagden dat het met het optreden van de president eens is, gedaald, omdat hij in het ver leden de bevolking zou hebben voorge spiegeld dat een regeling van het con flict ophanden zou zijn. Prtnses Margrit justeren in het Amersfoortse ziekenhuis De Lichten berg gaan werken als Rodekruishelpster eerste klas. Zij zal een keer per week in het ziekenhuis werken om een bepaald aantal praktijkuren per maand te bereiken. Dat is noodzakelijk als zij haar diploma wil be houden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De formateur, mr. Biesheuvel, heeft nog geen afspraken ge maakt met mensen, die voor een ministerspost in aanmerking komen. Deze mede deling is met enige bevreemding ontvangen, omdat mr. Biesheuvel donderdag zei, dat hy gisteren met „mannetjes" wilde gaan praten. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat de formateur zijn toekomstige medewerkers telefonisch benadert. Als zy in principe „ja" hebben gezegd, zal hy ze officieel voor een bezoek uitnodi gen, zo wordt in Den Haag aangenomen. De formateur heeft gisteren wel een kort bezoek gebracht aan prof. Zijlstra, die nog premier en minister van Fi nanciën is. Dit bezoek kan hebben sa mengehangen met de taakverdeling tus sen de departementen van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken inzake Europese aangelegenheden. Het gaat hier om een oude kwestie: Moeten alle Europese zaken worden overgeheveld naar Economische Za ken, welk departement van nature de meeste aanrakingspunten met de EEG heeft? Minister Luns heeft zich altijd tegen een dergelijke overheveling ver zet. Prof. Zijlstra is jarenlang minister van Economische Zaken geweest en hij kan er dus belangrijke adviezen over geven. In dit licht moet ook het bezoek wor den gezien, dat de secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, drs. Brouwers, zondag aan mr. Biesheuvel heeft gebracht. Het schijnt intussen wel vast te staan, dat er al twee ministers defini tief zijn „gehuurd": mr. Luns voor Buitenlandse Zaken ondanks de pro blemen rondom de taakverdeling tus sen zijn departement en dat van Eco nomische Zaken en de heer De Jong voor Defensie. Over de bezetting van de andere pos ten kon vanochtend nog geen zinnig woord worden gezegd. DEN HAAG Van fluoridering van het Haagse drinkwater zal voorlopig niets komen. Met 24 tegen 19 stemmen verwierp de gemeenteraad vannacht na een marathonzitting het principevoor- stel, dat een meerderheid van B. en W. had ingediend. Tegenstanders van fluo ride in het drinkwater vond men in al le fracties. Voorstanders ervan werden niet aangetroffen bij de VVD en de PSP. Tijdens de urenlange discussies, viel te beluisteren, dat tandbederf dan wel een volksziekte mag worden genoemd, maar dat het niet aangaat om het drinkwater te fluorideren, als niet de mogelijkheid bestaat om op niet al te bezwaarlijke wijze de bevolking onge- fluorideerd drinkwater te verstrekken. Formateur Biesheuvel bracht gisteren een gecombineerd zieken- en zaken- bezoek aan prof. Zijlstra. Toen hij ver trok, ontmoette hij in de hal de de missionaire minister van Economische Zaken, drs. Bakker. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gis teren de 147e Kosmos-satelliet voor ruimte-onderzoek gelanceerd. Dit is de vierde kunstmaan in d- kosmosreeks, die binnen veertien dagen de lucht in gaat. BARENDRECHT Een tot nu onbe kend gebleven man is maandagmiddag in Barendrecht een woning binnenge drongen, waarin hij de 49-jarige vrouw des huizes, die alleen thuis was, aan viel en probeerde te wurgen. De politie tast nog in het duister omtrent het motief van de aanval. Er is nog geen spoor van de man gevonden. De man werd bij het binnentreden door de bewoonster ontdekt. Hij storm de de trap op, ging de vrouw, die op de eerste verdieping van het huis ver bleef, te lijf, sloeg haar en kneep haar keel dicht. Tijdens de worsteling vielen beiden van de trap. Omdat de vrouw daarop bleef gillen, vluchtte de man weg. Hij moet een krachtig postuur hebben en gekleed ge weest zijn in een grijs-geblokte over jas. Het slachtoffer heeft bij de val ver moedelijk een hersenschudding opgelo pen. Zij was na het gebeurde ernstig overstuur. PARIJS De Gaullisten hebben, net op het kantje, de absolute meer derheid in de Franse Kamer behou den. Zij bezetten nu 244 zetels de helft plus één van de 486 Kamerze tels. Nog nooit heeft er in Frankrijk over een verkiezingsuitslag zo'n grote onzekerheid geheerst als ditmaal, na de tweede ronde van de algemene verkiezingen. Tot gisteravond toe hebben de Fran sen zich beziggehouden met het zoeken naar een antwoord op de vraag of de gaullisten nu de absolute meerderheid hadden of niet. Zondagavond al had het ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt dat de gaullisten 244 van de 486 zetels hadden veroverd, maar kort daarop werd bekend dat er zich te Bastia, op Corsica, onregelma tigheden hadden voorgedaan. Bij een van de vele stembureaus haalde een aantal mannen een stem bus weg en wierp die in het water Met grote moeite visten de functiona rissen van het stemlokaal de bus weer uit het water op. Bij een ander stem lokaal in hetzelfde district schudden de tellers veertienhonderd stembiljet ten uit de bus, ofschoon er slechts 1205 ingeschreven kiezers waren. De commissie van onderzoek in Ajaccio heeft de hele dag getracht uit de door het water aangetaste stembil jetten en uit de puzzel van het teveel aan stembiljetten de juiste uitslag te puren. Zij kwam ten slotte tot de conclusie dat de gaullistische kandidaat 18.607 stemmen had behaald en de kandidaat van de linkse federatie 18.213. Deze conclusie leverde dus de laatste zetel op die de gaullisten nog ontbeer den om zich verzekerd te weten van de absolute meerderheid in de Kamer. Met nog één zetel (uit Polynesië) niet bekend, gaf het ministerie van binnenlandse zaken de volgende voor lopige uitslag (tussen haakjes de zetel verdeling van het oude parlement). Gaullisten Communisten Uiterst links Linkse federatie (Mitterrand) Diverse linkse groepjes Diverse rechtse groepjes Democratisch centrum (Lecanuet) De Franse pers is het er unaniem over eens dat het verlies voor de gaul listen te wijten is aan de tactische samenwerking tussen de linkse groe peringen en de communisten. DJAKARTA Het bijzondere mili taire tribunaal in Djakarta heeft giste ren brigade-generaal Supardjo (44) ter dood veroordeeld. Hy wordt beschouwd als de belangrijkste militaire leider van de mislukte staatsgreep in oktober 1965. De motivering door de rechtbank duurde bijna drieëneenhalf uur. Aan het einde zei de president: „Wij hebben niets ten gunste van de beklaagde kun nen vinden, alleen dat hij nog nooit eer der met de justitie in aanraking is ge weest". 244 (282) 73 (41) 5 (5) 116 (89) 5 (9) 15 (16) 27 (38) KAAPSTAD (Reuter) Zuid-Afrika, dat zich met zijn apartheidspolitiek veel vijanden heeft gemaakt, zoekt nu toenadering tot de „zwarte staten" in Afrika. Dat valt af te leiden uit: 0 Een aanbod van de Zuidafrikaanse minister van Economische Za ken, Jan Haak, aan andere Afrikaanse staten om advies, leiding of technische bijstand te verlenen. De ondertekening van het akkoord met Malawi was de eerste overeen komst die Zuid-Afrika met een niet- blanke staat heeft gesloten. Het ak koord komt in de plaats van een over eenkomst die Zuid-Afrika tot nu toe had met de niet meer bestaande Rho- desische federatie, waarvan Malawi deel uitmaakte. Jan Haak, de Zuidafrikaanse minis ter van Economische Zaken, en J. T. Koembweza, minister voor Handel en Industrie van Malawi, ondertekenden de overeenkomst. Koembweza, die werd vergezeld door de minister Aleke Banda (Ontwikkeling), Gomile Koem- toemanji(Natuurlijke Bronnen) en vier blanke overheidsfunctionarissen wer den met alle gebruikelijke plichtple gingen ontvangen. Ze werden onderge bracht in het Mount Nelson hotel, waar gewoonlijk alleen blanken logeren. In een communiqué na afloop van de besprekingen werd meegedeeld dat het akkoord was ondertekend in de „erkenning van het feit dat Zuid-Afri ka en Malawi hetzelfde belang hebben bij een uitbreiding van de handel tus sen de twee landen". Viscount van de Southafrican Airways is gisteravond ongeveer 15 mijl uit de kust hier in zee gestort. Er zijn al 21 lijken aangespoeld. Aan boord van het toestel bevonden zich 20 passagiers en een uit vijf leden bestaande be manning. Volgens de in Johannesburg ver schijnende Rand Daily Mail is 't toe stel neergestort toen het in zware re gen en laaghangende bewolking nader de voor een landing. Twee sleepboten en twee mijnenve gers zijn uit de haven van East Lon don vertrokken om naar overlevenden te zoeken. Volgens de Zuidafrikaanse persasso ciatie was dit de derde en ergste ramp uit de 33 jaar oude geschiedenis van de Southafrican Arways. TSJOMBE veroordeeld KINSJASA Moise Tsjombe, de voormalige premier van Kongo, is gisteren door een speciale krijgsraad wegens hoogverraad bij verstek ter dood veroordeeld. De officier van justitie had driemaal de doodstraf en 99 jaar gevangenisstraf geëist. Er is geen beroep mogelijk tegen het vonnis. Alleen de Kongolese presi dent, Moboetoe, kan gratie verlenen. De krijgsraad veroordeelde nog twee mannen ter dood wegens hun aandeel in juli 1966 in de opstand van het Katangaanse Baka-regiment. Het waren luitenant-kolonel Ferdinand Tsjimpola, de commandant van de vroegere Katangaanse gendarmerie die in opstand kwam, en kapitein Ka- londa Moanda. Deze zou verantwoor delijk zijn voor de moord op kolonel Jozef Tsjatsji van het oppercomman do van het Kongolese leger, die in Kisangani door de rebellen om het le ven werd gebracht. Precies tien minuten had de krijgs raad nodig om tot een uitspraak te komen. Twintig jaar gevangenisstraf werd opgelegd aan kapitein Emma nuel Banza, luitenant Denis Mbangoe en Emmery Luther Katteng, het vroe gere hoofd van het kabinet van het ministerie van Sociale Zaken. Katteng werd ervan beschuldigd dat hij de verbindingsman was geweest tussen Tsjombe en de opstandelingen. Een oudere broer van Moïse Tsjom be, Tomas, werd bij verstek tot vijf tien jaar veroordeeld, eveneens omdat hij betrekkingen met de rebellen had onderhouden. Tomas woont in Brussel. KAMPEN In het Stadsziekenhuis te Kampen is maandag een 19-jarige dienstplichtige soldaat, gedetacheerd by de Tweede COAK in Kampen, opgeno men, die aan nekkramp lydt. De soldaat is afkomstig uit Katwyk. Volgens de be handelende artsen, is zyn toestand rede- ïyk. Ten aanzien van het militair perso neel op de Tweede COAK zijn de ge bruikelijke voorzorgsmaatregelen geno men, zoals het verstrekken van sulfa- tabletten en het verrichten van lichte dienst. PEKING In Peking zijn de mas sale betogingen hervat. Tienduizenden studenten en scholieren hebben vanoch tend in het centrum van de stad uiting gegeven aan hun misnoegen over vice- premier Tan Tsjen-Lin, die ook voor de landbouw verantwoordelijk is. (Van onze weerkundige medewerker) Het klimaat voor de kievitseierzoe kers wordt weer beter. Kon er gisteren nergens een hogere middagtempera- tuur dan acht negen graden af, in de nu uit zuidwestelijke richting aange voerde lucht behaalt het kwik maxima van negen tot twaalf graden, vooral wanneer er naderhand opklaringen voorkomen. De kans op lichte vorst in de nacht in de afgelopen nacht is het gras hier ,en daar wit gevroren is nu weer verdwenen. Een krachtig hogedrukgebied van 1045 millibaar boven de Golf van Bis- caje heeft de hand in deze ontwikke ling en zal in de komende 36 uur regen van betekenis vermoedelijk met succes tegengaan. Later vermoedelijk na morgen neemt de kans op wat onbesten digheid toe, terwijl er dan ook weer wat koelere lucht in de richting van Nederland zal stromen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1