Frederik en Nina drie keer voor Nederlandse televisie W. F. Hermans geeft prijs aan India UIT DE KERKEN Deventer dit jaar geen culturele prijs FINANCIËLE NOTITIES Romantisch Functie Gasten RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN WISSELMARKT DAPHNE DU MAURIER vra PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart ovens en Hoog A.K.U. lager Ii v iilen (1 voo rs t el 1 en Premielening R"dam '52 Palmoliefabriek voor Indonesië Vracht index gestegen Peso devalueert veertig procent Voortzetting steun aan pond sterling Pagina 2 DINSDAG 14 MAART 1967 JANET 12 Regen verblindde de ogen van hen, die zochten. De kokende golven joe gen wolken schuim, de een na de an der, over de rotsen heen. De wind loei de alsof duizend duivels waren losge laten. Toen slaakte Thomas een luide kreet. Hoog boven zijn hoofd hief hij zijn lantaarn en het licht viel schuins op de gestalte van Janet, naast de bouwval van het kasteel. Ze hurkte, half geknield op het gras met haar hoofd achterover en haar handen op zij, tot vuisten gebald. Haar kleren waren doorweekt van regen en schuim- spatten, haar lange zwarte haren hin gen verward over haar gezicht. Zij had de tanden in de lippen gezet en er liep bloed uit de hoeken van haar mond. Zij keek woest uit de ogen als het eerste wezen op aarde, als een oerdier, als de eerste vrouw in weeën. Thomas knielde bij haar neer en nam haar op in zijn sterke armen. Heel alleen droeg hij haar langs de onbeschutte helling naar beneden, naar huis. Daar legde hij haar op bed. De ganse nacht woedde de storm. Toen eindelijk de wind ging liggen en de zee haar razend tieren slaakte, is er ook eindelijk rust voor haar geko men. Toen Janet haar klaaglijk huilen de zoontje, met zijn zwarte haar en wilde ogen aanzag, wist ze, dat dit meer dan iets anders ter wereld voor haar betekende: dat hij, naar wie ze zo smachtend verlangd had, eindelijk en ten leste gekomen was. „Joseph, laat je broertje los, kleine duivel, die je bent!" „Nee, doe ik niet. Hij heeft mijn scheepje en dat moet hij teruggeven!" protesteerde de jongen, vastberaden. „Ik wou alleen maar kijken hoe het er uit zag", huilde Samuel, „ik deed er verder niks mee. Laat me los, Joe, je doet me pijn". Beide jongens rolden over de grond. Samuel lag onder en zijn jonger broer tje was hem de baas. Joseph gooide lachend zijn zwarte haren uit zijn ge zicht, maar er blonk een gevaarlijke schittering in zijn ogen. „Geef op, zeg ik je, anders sla ik je plat!" zei hij zachtjes. „Wil je wel eens donders gauw los laten!" riep zijn vader, die nu tussen beide trad en de vechtende jongens uit elkaar trok. Samuel zag bleek en stond te trillen. Joseph lachte overmoedig. „Moeten jullie je zo misdragen op zondag? Heb je in de kerk niet beter geleerd? Schaam je! Jij Samuel, naar je kamer, jij gaat zonder eten naar bed. Maar jij, Joseph, hebt ransel ver diend!" Samuel ging zacht huilend naar bo ven. Thomas bleef met de boosdoener alleen. Joseph was pas zeven, maar groot en stevig voor zijn jaren, bijna even lang als Samuel, die elf was. Zo als hij daar met zijn grote donkere ogen zijn vader stond aan te kijken, het hoofd wat achterover en de kin omhoog, leek hij zo volkomen op zijn moeder, dat Thomas zich even moest omdraaien om zich te vermannen. „Weet je wel, dat je een heel ondeu gende jongen bent Het kind gaf geen antwoord. „Ben je ook van plan je vader ant woord te geven, als hij je wat vraagt? Zeg, dat je er spijt van hebt, onmid dellijk, versta je". „Dat doe ik als ik mijn scheepje te rug krijg, eerder niet!" hield de jon gen onbewogen vol. Hij stak zijn hand jes in zijn broekzakken en probeerde te fluiten. Deze uitdagende houding deed Tho mas versteld staan. Nooit had Samuel zich zo misdragen, noch de kleine Her- bert of Philip, de jongste. Joseph al leen was zo'n brutale stijfkop, die al len naar zijn hand zette, net alsof er in hem iets totaal anders school dan in de andere kinderen. Hij spijbelde geregeld van school en er kwamen tel kens klachten over vechtpartijen. Tho mas leek wel geen gezag over hem te hebben. Alleen Janet wist met hem om te springen. Als zijn moeder hem even apart nam en hem wat toefluis terde, werd hij kalm en gehoorzaam. Het „Klimop Huis" kende tegen woordig maar weinig stilte en rust. Het weergalmde van zijn lach of uit barstingen van woede. Joseph was niet verwend en ook was er geen sprake van vertroetelen of toegeven. Het was alleen maar de aard van de jongen, die een toverkracht uitoefende op zijn omgeving, dat viel niet te ont kennen. Met de ontwikkeling van zijn karakter trad ook Janets persoonlijk heid meer naar voren. Van het mo ment van zijn geboorte af was er een verandering over haar gekomen. Haar plooibaarheid, die de eerste huwelijks jaren aan Thomas' wensen tegemoet was gekomen, bleek op eenmaal te zijn weggevaagd en tegelijk daar mede de droefgeestige vereenzaming, die haar de laatste tijd had bevangen. Zij was veel sterker, onbeschroomder, kordater van geest, ziel en lichaam; niet langer uitsluitend vervuld van de nederige wens haar man te behagen, voor haar gezin te zorgen, met slechts halfbewuste begeerten of onbestemde verlangens. Zij was niet langer onze ker van zichzelf, niet wetend hoe zij in de wereld stond. Zij was een vrouw van in de dertig en moeder van vijf kinderen. Thomas, die tot dusver de onbestre den leiding in huis en bedrijf in han den had gehad, zag zich zacht doch resoluut naar het tweede plan gescho ven. Janet had thans het eerste en 't laatste woord in het „Klimop Huis", ja ook beneden op de werf. Janet was het, die opdrachten verstrekte of be paalde verzoeken weigerde. Natuurlijk stond Thomas aan het hoofd, maar ieder, die bij hem werkte en alle men sen in Plyn wisten heel goed, dat ach ter hem zijn vrouw stond. Iedere werk man, die wat slabakte, richtte zich op met een gevoel van ontzag als Ja- net op de werf verscheen, met de kleine Joseph achter zich aan. „Kom, Silas Tippet", kon ze zeggen, „wat doe jij een tijd over dat ene stuk! Wat scheelt je?" „Och, wat zal ik zeggen, juffrouw Coombe, we heb ben 't razend druk en als u meneer Coombe vraagt „Klets niet man, dat is larie wat je daar vertelt", gaf Janet op scherpe toon te horen. „De schuit moet op 1 juni klaar zijn, en daaraan moeten we ons houden. Ik hoor spijkers op die plank van jou te zien en geen druppels bier!" Je kon er op rekenen, dat het schip op 1 juni klaar was. Het had er alles van weg of in het „Klimop Huis" en op de werf maar twee het voor het zeggen hadden Janet en Joseph. Doch in 1842 was Joseph nog maar 'n jongetje van zeven, die bekend stond als vreselijk brutaal. En Janet was in heel Plyn vermaard om haar schoon heid en humeur. 5 s s (Wordt vervolgd) 3453. Zodra Piloot Storm zijn taak in de stuurcabine verricht had, begaf hij zich naar de ziekenboeg, waar zijn twee gekwetste makkers waren ondergebracht. Buck vertoefde nog steeds in het rijk van Morpheus en zijn toestand begon wel enige ongerustheid te wekken. Met Charley was het beter gesteld. Hij lag eigenlijk alleen nog wat bij te komen, op orders van de pro fessor. „Hè, he, eindelijk komt ie eens kijken, hoor!" meesmuilde de roodharige wonder-mecanicien. „Man, ik lig gewoon te popelen om eens precies te horen, wat er allemaal gebeurd is, sedert het moment waarop ik naar Dromenland verhuisde. Arend haalde de brede schouders op en zei: „Och, dat is gauw verteld, hoor. We hebben even gewacht tot die geheimzinnige Vijand wat dichterbij kwam, en toen gaven we hem de volle laag!" Sandra was intussen binnengekomen en sloeg onbeschaamd haar armen om Arends nek. „Zoals ge woonlijk is mijn knulletje veel te bescheiden, Charley. Je kunt veilig aannemen, dat hij ons allen weer eens het leven gered heeft!" Charley wendde zich kwasi-hui- verend af en riep uit: „Zeg, willen jullie onmiddellijk ophouden met je gevrij! Daar kan ik niet tegen!" 12. Wanneer de antiquair Rechter Tie en Tsjiao Tie uit geleide doet, snauwt Tsjiao Tie tegen hem: „Het heeft je vandaag weer erg meegezeten, vrind!" En terwijl hij met de rechter de straat afloopt moppert hij: „U had op die armband moeten afdingen, edelachtbare! Die ouwe vent is een gemene afzetter!" „Och, de armband is bepaald een fraai stuk", zegt Rechter Tie. „Ik weet zeker dat mijn vrouw hem mooi zal vinden. Het ebbe- houten doosje kan ik haar natuurlijk niet meer geven. Wie weet is het een bewijsstuk in een moordzaak! Enfin, we gaan nu nog even een bezoekje brengén aan die schil der Lie Ko om hem te vragen hoe hij aan dat doosje is gekomen. Jade's boodschap is gedateerd op de tiende dag van de zesde maand, en Lie Ko heeft het aan de antiquair op de tiende van de tiende maand verkocht, dus vier maanden later. Ha, deze vervallen keet moet wel Lie Ko's huis zijn. Nee, erg welvarend ziet het er niet uit, moet ik zeggen. Die wrakke voordeur mag wel eens een likje verf hebben!" „Lie Ko had antiquair moe ten worden in plaats van schilder!" bromt Tsjiao Tai, terwijl hij met zijn knokkels hard op de verveloze deur klopt. Nadat hij nog eens klopt, horen ze het geluid van voetstappen naderen. HILVERSUM Nina en Frederik van Pallandt zijn in het land. De KRO heeft bijna twee jaar achter deze inter nationale minstrelen aangezeten. Ein delijk werd een gaatje gevonden in hun voor leken indrukwekkende agenda. Een gaatje van vier dagen, waarin zij sa men met de KRO en 'n gezelschap inter nationale artiesten drie televisie-shows opnemen. De drie programma's, die eenvoudig de titel „Nina en Frederik" meekrijgen, worden eind van dit jaar uitgezonden. Producer Nic. Notten van de KRO was gistermiddag bijzonder blij, dat het immer populaire echtpaar zich eindelijk weer eens in Nederland laat zien. Frederik had een verklaring voor het sporadisch bezoek aan zijn geboor teland: „Een administratieve kwestie van onze agent". Hij en zijn blonde vrouw werken negen maanden van het jaar voornamelijk in concertzalen, in heel Europa (soms verder weg.). Deze vorm van optreden eist boekingen op zeer lange termijn. Sinds zij zonder vooropleiding in de zomer van 1957 hun eerste onze kere stap op het podium van een Deens cabaret zetten, zijn Nina en Frederik „exclusief" gebleven; in die zin, dat zij niet met de elkaar snel afwisselen de modes in het amusement zijn mee- gehold, maar in feite steeds hetzelfde hebben gedaan. Goede liedjes gezongen op hun ma nier, omgeven vooral in de eerste jaren met een romantische waas. Frederik zegt: „Wij vinden onszelf niet exclusief. We zingen populaire pop songs en eeuwenoude, poëtische dingen. Ik heb geen vakje voor onszelf gevon den (ook niet gezocht). Het belangrijk ste voor ons is het lied te kunnen ge bruiken als een gereedschap om men sen te openen voor dingen, zoals wij die ervaren". Zijn vrouw: „Wij zijn opgekomen in de tijd van Elvis Presley. Het etiket van romantisch stel is blijven hangen. De mensen ons publiek hebben 't ervan gemaakt. Hoe moet je zo'n eti ket veranderen? Onmogelijk lijkt me, ROTTERDAM De in Groningen wonende schrijver W. F. Hermans, die begin van rte*e Maand de Haagse Vij verbergprijs van de Jan Campertstich- ting heeft gekregen voor zijn roman „Nooit meer slapen", heeft het bedrag dat aan deze prijs is verbonden (2500 gulden) laten storten op de giroreke ning van de actie Eten voor India. „Ik heb mij in het verleden altijd zeer principieel over literaire prijzen uitgelaten", zei de heer Hermans ons gisteren. „Als de omstandigheden an ders waren geweest had ik de prijs wel in ontvangst genomen en hem zelf aan India overgemaakt". Welke omstandigheden hadden er dan anders moeten zijn? De schrijver verduidelijkte zich: „Heel in het algemeen, wanneer een instelling die prijzen geeft een auteur wil bekro nen moet zij ervoor zorgen dat in de jury mensen zitten die bevoegd zijn over de auteur te oordelen en die door die auteur hoog worden aangeschreven. Deze zorgvuldigheid moeten dergelij ke instellingen in acht nemen". In de jury voor de Vijverbergprijs zitten mr. A. Mout, Gerrit Bogers, Pier re H. Dubois, Adriaan van der Veen en Gerrit Kamphuis. Op de vraag of de leden van deze ju ry door de heer Hermans niet hoog wor den aangeschreven antwoordde de schrij ver, dat hij moeilijk van iemand een prijs in ontvangst kan nemen die hem eenmaal een „literaire nietsnut" heeft genoemd. Ned. Herv. kerk: Beroepen te Groot-Ammers: J. Vos te Rijssen; te IJmuiden-West vac. H. van Niel): J. M. D .v. d. Berg te Leiden. Geref. kerken: Aangenomen naar Muiden-Muiderberg: K. Zijlstra te Bergen (N.-H.); naar Eer- beek-Laag-Soeren: L. B. Th. Steenstra, kand. te Lemmer. Bedankt voor Schiedam (vac. W. A. Krijger): D. Bouwknegt te 's-Graven- hage-Moerwijk. v Geref. kerken (vrijgemaakt): Beroepen te London en Watford (Onta rio, Canada): J. J. Wildeboer te Drie- sum; te Voorburg: C. J. Smelik te Bun schoten-Spakenburg. Aangenomen naar Hilversum: C. Bijl te Hoogezand-Sappemeer. Chr. Geref. kerken: Aangenomen naar Goes: A. Broersma, kand. te Leeuwarden. Geref. gemeenten: Bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk: J. van Haaren te Amersfoort. Bapt. gemeenten: Aangenomen naar Haulerwijk (Fr.): H. Sikkema te Rotterdam-Pernis. alleen door jezelf te blijven kom je er uiteindelijk af". Frederik: „We doen de dingen op on ze manier. Als de drie programma's die we gaan maken een gewone formu le hebben en dat hebben ze en als men dan vindt dat er iets bijzon ders aan is. dan is dat bijzondere van ons. We nemen nooit zomaar een lied je zoals 't is. We hebben beide 'n func tie, we doen er bewust iets mee". Nina: „Zwervende minstrelen lijkt me een toepasselijke kreet, of „een hokje", als men dat wil". Voornamelijk telefonisch hebben zij zich voorbereid op hun tv-programma's. Vandaag staan zij ineens voor de came ra's in studio A Frederik presenteert zijn vrouw, zichzelf, hun gasten. Niet al leen zang, ook mime-nummers en dan sende Mitchell Singers en Albert Votel. Drie maal Nina en Frederik voor het nieuwe tv-seizoen. Als zij hier in oktober op de scher men komen bedrijven zij alweer „lief dewerk" in Zuid-Afrika. „Ja", zegt Fre derik, „muziek is de taal van de liefde. Dat is wat ons werk is: werk van lief de". DEVENTER B. en W. van Deven ter hebben, na advies te hebben inge wonnen, besloten dit jaar geen culture le prijs toe te kennen. Er kwam geen kandidaat voor deze prijs in aanmer king. De culturele prijs van de stad Deven ter werd in 1957 ingesteld. Deze prijs, de Gulden Adelaar, wordt op de dag van de bevrijding van Deventer, 10 april, uitgereikt als blijk van gemeente lijke waardering voor een uitblinkende prestatie op het gebied van de beelden de kunst, de literatuur, muziek, toneel of wetenschappen. M HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Johan Wil lem Frisokapel en solisten: Galaconcert. 18.55 Gespr. brief uit Parijs. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ontmoeting der le vens overtuigingen: gedachtenwisseling over mod. geloofsvragen. 19.40 Ama teurs musiceren. 20.00 Nws. 20.05 Tot uw orders: gevarieerd muz. progr. voor de militairen. 21.15 Achter de muur (VI), hoorsp. 22.00 Gonk: satirisch pro gramma.. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Da Capo (opn): I. Vioolrecital: klass. muz.; II. Stereo: Mod. koorzang; Hl. Rotter dams Filharmonisch orkest: mod. muz. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Country and Western Express. 18.20 Uitz. van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. 18.30 Musicerende dilettanten: Haarlems operakoor met piano en orgel: operamuz. 18.50 Onder nemend: nieuws en commentaren. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 De zingende kerk: toelichting op geestelijke liederen. 19.45 Zoekend gelo ven: nieuwe catechismus voor volwas senen. 20.00 Radiophilharm. orkest:kl. muz. 20.55 Zij rekenen op u: gesprek. 21.05 Promenade ork. en zangsoliste: operamuz. 22.00 Kunst: cult, progr. 22.3 Nws. 22.40 Overw. 22.45 Klem, hoorsp. 23.15 Kamerork. (opn): klass. muziek. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevisie. 12.00-12.30 Teleac: De detaillist als on dernemer (6). NTS: 18.45 Pipo de Clown 18.50 Journ. STER: 18.56 Reel. VARA: 19.00 Fanclub. 19.25 Koning Klant, con- sumentenrubr. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Z-Cars: spr. van McNeil, politiefilm. 21.35 Vrij en- tree:amusementspr. 22.00 Tussen Skyl- la en Charybdis: Grieks liederenprogr. 22.25 De wereld van vandaag. NTS: 22.35-22.40 Journ. 23.00-23.30 Kernfysica (22). NEDERALND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. NTS: 20.05 Première: nws. over films. 20.45 China - Wortels van wanhoop, Amerikaanse filmreport. 22.05 -22.20 Journ. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws en ocht.gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Li. gr.muz. en rep. (7.35-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Li. gr.muz. en rep. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huis vrouw). 9.00 Romantische orkestwerken (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Stereo: Barokmuz. (gr). 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Radio Kamerkoor: oude lied. 12.00 Stereo: Gevar. gr.muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Metropole-or- kest (opn.) am. muz. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Balletmuziek (gr.) 13.50 Gesproken portret. 14.05 Concert (opn.): 1. Tenor en piano: se- mi-klassieke en klass. lied.; H Pianore cital: klass. muz. 15.00 Voor de jeugd. (16.00-16.02 Nws.) 17.00 Voor de zie ken. 17.30 Miiltair commentaar. 17.40 17.40 Li. instr. kwartet en zangsol. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 7.10 Dagopennig. 7.15 Stereo: klass. gram. muz. 7.30 Nieuws. 7.32 Lichte gram. muz. 7.40 Radiokrant 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Stereo: klass; muz. (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Licht gram- mofoonmuziek. 12.27 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.30 12.30 Nieuws. 12.40 Variant: actuelitei- ten, reportages, berichten en lichte mu ziek. 13.30 Stereo: Lichte grammofoon- muziek. 14.00 De familie Leenhouts, hoorspel (dl. 22). (Herh. v. donderdag 9 maart jl.). 14.25 Stereo: Klassieke muziek (gr.). 15.20 Stereo: Cello en pia no: mod. muz. 15.50 Bijbel vertelling v. d. Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 Five o'clock, praatje. 17.15 Jazz en blues. 17.50 Overheidsvoorlichting: Werk en welzijn. Een uitzending van het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. HILVERSUM IH AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Kaleidoscoop: gevarieerd muziek programma. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvi taminen. (11.00-11.02 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Operette-Varia. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Vrolijk platenpro- gramma. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.02 Toer beurt: platenprogramma door AVRO's Jeugdafdeling. 17.00 Nws. 17.02 Actuali teiten. 17.05 Rhythm and blues. 17.35- 18.00 Hillbillytime. DINSDAG, 14 MAART 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van gisteren 10.20 Act. en muz. 11.00 Romeo in der Steinwiiste, Amer. film. 11.15 Unsere Sonne, report. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Ferdinand Fuchs bitter um Mitarbeit, detect, voor kinderen. 17.15 Filmreport, v. kinderen. 17.30 Der zweite Mann, report.'v. kinderen. 18.00- 18.05 Nws. (Reg. progr. NDR: 18.05 Ac. 18.16 Weekoverz. 18.50 zandm. 19.00 Act. 19.21 Gevaarlijke experimenten. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Reg. nieuws. 18.10 Der kleine Vagabund; TV-serie. 18.25 Hier und Heute. 18.50 Guten Abend 19.10 Zu Gastt in... Bremen. 19.40 Progr. over Versailles). 20.00 Journ. en weer- overz. 20.15 Auf den Spuren seltener Tiere, report. 21.00 Bratkartoffeln inbe grippen, spel. 22.45 Journ. en weeroverz. aansl: commentaar. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. Aansl.: Minitou. 18.55 Film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Euro pees dagboek. 21.15 New Orleans, Bour bon Street, misdaadfilm (niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.00 Informatie en meningen uit het economische leven. 22.30 Nws., weerber. en thema van de dag. 11 De grote Chinees werd door de klap die Tekko hem toediende een heel eind over de steiger geslingerd. In zijn val sleurde hij de derde Chinees, waarmede Tek ko tot nu toe nog niet van nabij had kennis gemaakr, met zich mee, daar lagen zijn drie belagers nu te rolle bollen. En terwijl de verwarde kluwen pindamannetjes zich trachtte te ontwarren kreeg Tekko gelegenheid zich te herstellen. Langzaam krabbelde onze vriend over eind maar hij voelde zich onpasselijk en duizelig en stond te zwaaien op zijn benen. „Oei-oei-oei, die tik is harder aangekomen dan ik oorspronkelijk dacht!" steun de Tekko terwijl hij voorzichtig zijn hoofd betastte en de dikke buil ontdekte die pijnlijk begon te steken. „Ik geloof niet dat ik in staat ben nog lang weerstand te bieden bij een eventuele volgende aanval. Maar waar zijn die kerels gebleven? Ze hadden me toch allang kun nen... O-O-O-H!" Tekko knipperde een paar keer met zijn ogen en sperde ze volgens wijd open. Hij slikte iets weg en voelde opeens alle pijn en narigheid niet meer. Recht tegenover hem stonden dreigend aaneenge sloten zijn drie belagers gereed om tot een nieuwe aan val over te gaan. En toen zag onze strijder voor gerech tigheid en eer hoe één van de Chinezen uit de mouw- van zijn koeliehemd plotseling bliksemsnel een vlijm scherp mes tevoorschijn haalde dat venijnig blikkerde in 't avondlicht... AMSTERDAM, 13 maart Op de Amsterdamse beurs daalde Hoogovens 4'/2 punt tot 343. Deli verbeterde een gulden tot 69.50. Philips kwam tot 83.60 doch AKU daalde tot 53.10. In de scheepvaartsector haalde Japanlijnen niet alleen het gehele koersverlies in, maar kwam aldaar nog een punt bo venuit op 188. Ook Scheepvaart-Unie kon het verlies inlopen en kwam op de voorgaande slotkoers van 138%. Kon. Boot verbeterde tot 95%. In de le periode werd Alb. Heyn ver handeld op 900 tegen een laatstgedane notering van 872. Tussen deze twee koersen kwamen steeds biedkoereen voor. Van de Grinten steeg 11, Ned. Gist 10 en Mijnbouwkundige Werken 6 punten. Mosa werd 10 punten lager gelaten op 220 als gevolg van de divi dendverlaging tot 14 (16) pet. Frans Beeren was 4% punt lager op 10%. Gebr. Naeff daalde 4 punten tot 148 op het dividendvoorstel. GEBR. NAEFF Over 1966 wordt 12 pet. voorgesteld, waarvan 2 pet. als jubileumdividend wegens het 100-jarig bestaan. Over 1965 werd 10 pet. uitgekeerd. DORDTSCHE PETROLEUM Eerste interimdividend van 18% pet. op dè preferente en gewone aandelen. Dit na ontvangst van het slotdividend van Koninklijke Olie. K.P.M. Verhoging van 11 tot 12 pet. in con tanten. Op de winstaandelen zal f 364.52 (v.j. f 366.96) worden betaald. KJ.C.P.L. Over 1966 wordt 14 pet. voorgesteld tegen 12 pet. in 1965. MAXWELL De Maxwell Petroleum Holding keert in aansluiting op het slotdividend van de Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij van f 3,60 een eerste- interimdividend over 1967 uit van 18 pet. Dit komt neer op eveneens f 3,60 per aandeel van f 20. ROTTERDAM (ANP) Bij de trek king van de 2pet. premielening Rot terdam 1952 is de premie van 50.000 gevallen op no. 116280. Met 10.000 werden uitgeloot de nummers 191103 en 191790. Verder werden tien obligaties uitge loot met 1.000, deze premies vielen op de nummers 100776, 101414, 105722, 113274, 121935, 127153, 128117, 133901, 175773 en 182863. Premies van 500 vie len op 104147, 130990, 155902, 174884 en 187550. Met 150 werden 482 obligaties uitgeloot. MEDAN (ANP) De Indonesische staatsmaatschappij Aneke Tanaman heeft de beschikking gekregen over de modernste palmoliefabriek van Azië. De fabriek is door Stork Apparatenfa- briek in een jaar gebouwd, heeft 11 miljoen gekost en is deze week aan de Indonesische onderneming overgedra gen. LONDEN Het indexcijfer voor de vrachten in de wilde vaart is in febru ari gestegen van 100,5 tot 103,1. In fe bruari vorig jaar beliep de index nog 126,1. Voor de sector tijdcharter kwam de index vorige maand uit op 114,9 te gen 117,9 in januari. De cijfers worden berekend door de Engelse Kamer voor de Scheepvaart op basis 1960-100. BUENOS AIRES 'Reuter) De Ar gentijnse peso is met 40 pet. gedevaiu- j eerd. De koers bedraagt nu 350 per Amerikaanse dollar. De laatste note ring was 245/255 per dollar. Verder moeten banken en beursma kelaars een extra belasting van tachtig peso's voor elke dollar betalen, die zij op 6 maart in kas hadden. Met dit geld wil de regering arbeidershuizen bouwen. LONDEN De Bank van Engeland heeft bekendgemaakt, dat de regelingen die zij niet. de centrale banken van een aantal andere landen heeft getroffen voor steun aan het pond sterling met een jaar zullen worden verlengd. Hiertoe is zondag besloten op een bijeenkomst in Bazel van vertegenwoordigers van de centrale banken van Oostenrijk, België, Canada, West-Duitsland, Nederland, Ita lië, Japan, Zweden en Zwitserland als mede van de bank voor internationale betalingen. De verlenging van de steunmaatrege len die op 14 maart zouden aflopen, ge schiedde op Brits verzoek. In juni 1966 werd de Britse regering steun toegezegd tot een bedrag.van 900 miljoen dollar. Hieraan droegen ook de Verenigde Sta ten bij. Bovendien werd met Frankrijk een bilaterale overeenkomst gesloten voor steun tot een bedrag van 100 mil joen dollar. De Bank van Engeland deelde voorts mede, dat de regeling die in september 1965 met de Amerikaanse autoriteiten is overeengekomen (naast de wederzijdse standby-overeenkomst met het Federal Reserve System voor een bedrag van 1.350 miljoen dollar) niet is vervallen. Dit geldt ook voor de overeenkomst met de bank van Frankrijk. AMSTERDAM, 13 maart Londen 10.10—10.10 New York 3.61 A—3.61,V Montreal 3.33Ti— 3.34%Parijs 73.01— 73.06; Brussel 7.26%—7.27; Frankfort 90.90%—90.95%; Stockholm 69.93%— 69.98%; Zürich 83.41—83.46; Milaan 57.83%—57.88%; Kopenhagen 52.27%— 52.32%; Oslo 50.51-50.56; Wenen 13.98% —13.99%: Lkwabon 12.58%—12.60%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2