,Ik ben 't oneens met fractiebeleid' \eenendaalse Grift vervuilt door afval Geen „golf", maar ook geen grapje Dolderse Boys verpletterd door Advendo: 7-1 AR-secretaris Sjoerd de Jong: Veenendaal moet ook recreatie bieden Morgen op terrein van v.v. Veenendaal eerste wedstrijden EDENAREN OVER WINKELDIEFSTALLEN VAN DE LAATSTE TIJD: Winst voor jeugd van WSDY en DEZ BON BOUQUET 4.95 Weer drie goals van J. Donkelaar Samenwerken SCHOOLVOETBALTOERNOOI Zondags open Van Engelenburg ruimer gehuisvest Slechte fractie BETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS SCHERPER OPLETTEN NIET OP HET BRIEFJE BASIS Pagina 4 DINSDAG 14 MAART 1967 V EEN EN DA A L Met zijn 27 jaar is Sjoerd de Jong waarschijnlijk de jongste secretaris van een plaatselij ke Anti-Revolutionaire Kiesvereniging in Nederland. Hij behoort tot de onge veer 60 van de leden va/i deze kies vereniging in Veen endaal. die jonger zijn dan 40 jaar. Zijn leeftijd brengt mee, dat hij vooruitstrevend en strijd baar is. Va/i zichzelf beweert hij, dat hij volbloed Anti-revolutionair" is en dat zal wel: tijdens een hele avond praten komt er nauwelijks iets uit zijn mond, dat geen betrekking op de ARP heeft. Overigens zat de liefde voor de partij er reeds vroeg in: reeds op 15-ja rige leeftijd uw hij lid van Arjos, de jongerengroep van de AR. Al die tijd heeft hij actief aan de opbouw en naar hij hoopt de verkiezingsover winningen (indien ze er waren in die tijd) meegewerkt: vaak als een actief lid van het „plakkersgilde"Als er weer een verkiezing in het zicht is en er komt iema/ul met een levensgroot aanplakbiljet, da/i kan men er bijna zeker van zijn, dat het de heer De Jong is. Hij was al lid van de propagatida- commissie voor hij lid van de kiesver eniging werd! Als een van de taken van het bestuur ziet hij het om de raadsfractie in de gaten te houden en eventueel te vermanen, indien het be leid van de fractie niet strookt met dat van het bestuur. Sjoerd is nog niet zo lang secretaris. Pas nadat vorig jaar de raadsverkie zingen geen succes waren mede door het geharrewar rond het opstellen van de kandidatenlijst en er een nieuw bestuur gekozen moest worden, werd hij secretaris. Voorzitter werd toen drs. H. Hiensch („iemand die enorm popu lair is in Veenendaal", meent Sjoerd). Hij was liever niet in het bestuur ge komen („Ik was liever lid van de pro- pagandacommissie gebleven. Maar ik werd met een zo ruime meerderheid gekozen, dat ik niet bedanken kon.") maar nu is hij er toch wel tevreden mee. De heer De Jong is een groot voor stander van het samengaan van de christelijke partijen in een CDU. Hij hoopt en verwacht, dat dit in een ter mijn van 5 a 10 jaar verwezenlijkt kan worden. Hij vertelde, dat plaatselijk de zaak altijd moeilijk gelegen heeft. „De CHU keek de AR hier altijd wat met de nek aan. Ze vond altijd, dat de AR wel bij haar kon aansluiten. Nu de AR VEENENDAAL Morgenavond om zes uur zullen op het terrein van v.v. Veenendaal de eerste twee wedstrijden plaatsvinden van het Schoolvoetbaltoer- nooi 1967, dat wordt georganiseerd door de vereniging „Oranjedag". Secretaris van het toernooi is dit jaar Veenendaal- bestuurslid A. H. Derksen. De wedstrij den worden afwisselend op de terreinen van v.v. Veenendaal en het sportcomplex Panhuis gespeeld. De scholen zijn in de volgende groepen ondergebracht: Groep 1 1. Patrimonium; 4. Jul. van Stolberg; 7. Pr. Beatrix; 10. Chr. Nat. I. Groep 2 2. Kon. Juliana; 5. Gr. van Prinsterer; 8. Salvator; 11. Chr. Nat. II. Groep 3 3. Rehoboth; 6. Dr. Hekster; 9. R. v. Gaasbeek; 12. Pr. Wilhelmina/Oranje; 13. Chr. Nat. III. De wedstrijden duren 2 maal 20 minu ten en in elke groep wordt een hele com petitie gespeeld. Het team met de mees te punten in elke groep gaat over naar de halve finale. Eindigen meer elf tallen met een gelijk puntentotaal, dan zal het doelgemiddelde de plaats op de ranglijst aanwijzen. Vereniging „Oranje" stelt als prijzen vier fraaie bekers beschikbaar. De aan vangstijden zijn voor alle matches vast gesteld op 18.00 uur. ADVERTENTIE EEN WIJN MET ECHTE FRANSE COGNAC 'i VERRASSING COGNAC CADEAU landelijk gezien vooruit gaat (en ook plaatselijk weer wat teruggewonnen schijnt te hebben) is de AR nog steeds bereid tot samenwerken. AR-voorzitter Hiensch heeft zelfs en kele contacten gehad met CHU-voorzit- ter Van Dam om tot een plaatselijke samenwerking te komen. Deze heren waren met elkaar van mening, dat het niet kan blijven zoals het is, maar tot welk resultaat de besprekingen geleid hebben kan ik nog niet zeggen. Ik ge loof, dat er een zekere bereidheid is om tot samenwerking te komen." De kiesverenigingssecretaris is „een fel te genstander van de PvdA. Politiek moet christelijk zijn en daarom ook wil ik zo graag een bundeling van alle christelij ke partijen, ook met de KVP. Ik geloof trouwens, dat die partij dichter bij de AR staat, wat dit punt betreft, dan de CHU. Indien het zou lukken, dan zou een CDU waarschijnlijk een meerder heid in het Parlement kunnen krijgen." Het bestuur en als propagandist is de heer De Jong er natuurlijk enthou siast over is van plan dit jaar een grote ledenwerfactie op touw te zetten. Door middel van onder meer huisbezoek bij sympathiserenden hoopt men de plaatselijke afdeling een stevige basis te kunnen geven. Overigens heeft het nieuwe bestuur in de loop van enkele maanden reeds 50 nieuwe leden inge schreven (al hebben er ook een 15 be dankt, waaronder mensen, die reeds 30 jaar lid waren). Ook de „randleden" zullen bezoek ontvangen, zodat het con tact met de leden niet alleen via de vergaderingen loopt. Wethouder Van Kuijk heeft enkele weken geleden verklaard, dat er binnen een paar jaar een groot overdekt zwembad gebouwd zal worden. De heer De Jong denkt, dat de fractie in dat geval half om half voor en tegen open stelling op zondag zal stemmen. Hij is het daar niet mee eens: „Ik vind, dat je als christen niet mag tegengaan, dat een ander de zondag doorbrengt, zoals hij dat wenst. Voor openstelling op zon dag stemmen wil nog niet zeggen, dat je er zelf op zondag gebruik van maakt. Ik hoop dat de hele fractie dan ook voor openstelling zal stemmen. Als we een werkelijk progressieve fractie hadden, dan zou dat ook gebeuren. Nu kun je eigenlijk niets van tevoren voor spellen. Het bestuur van de AR hoopt spoe dig een vergadering te beleggen, sa men met de fractie. Op zo'n vergade ring kan gesproken worden over aller lei dingen, die het algemeen belang van Veenendaal raken, meent de heer De Jong en „dan willen we de fractie duidelijk maken, hoe wij over verschil lende dingen denken. Je moet als be stuur natuurlijk niet alleen maar de VEENENDAAL De Bischop Davids Grift, die zo prachtig door de nieuwe Veenendaalse wijken Schrijverspark. Jan Roeckplantsoen en langs de Palmen Grift stroomt, is de laatste dagen gedegradeerd tot een vervuilde stadsgracht. Vooral b(j de D.S. van Schuppenbrug aan de Kerkewyk liggen planken, oude kisten en an der vuil, dat niet tussen de brugsteunen door kan drijven. Als het water in de Bischop Davids Grift wat lager dan normaal staat, komen op verscheidene plaatsen stukken schroot en hout boven het wateroppervlak uit wat beslist geen fraaie indruk wekt. Vooral vreemdelingen zullen bij het zien van deze rommel moeilijk kunnen geloven, dat zij zich bevinden in een welvarende plaats. Vroeger heeft 't water van de Grift alle kleuren van de regenboog gehad, door dat enkele textielfabrieken er hun over tollige verf in loosden. Nu dat voorbij is lopen vogels op drijfhout naar voedsel te zoeken. Volgens de hoofdinspecteur van het Veenendaalse politiekorps, de heer W. C. H. Dekker, zijn het niet de burgers, die dit vuil in de Grift gooien, „mis schien, dat jongens er eens wat in gooi en" maar het komt in hoofdzaak van het traject Rhenen.-Veenendaal. „Als men in Rhenen de sluizen opengooit, komt er zoveel stroming in de Grift, dat al het vuil van dit traject, en van de watergangen die op de Grift uitkomen, naar Veenendaal stroomt en dan hoeft er maar één lange plank bij te zijn of het blijft tegen de D.S. van Schuppenbrug steken". Het is volgens de heer Dekker ver boden vuil in het water te gooien. De Grift valt echter niet onder het toezicht van de politie, maar onder het toezicht van het waterschap en deze instantie dient ervoor te zorgen dat het water schoon is. De heer Dekker zou zich in verbinding stellen met het waterschap om de zaak nader te onderzoeken. Voor de in de nabijheid van de Grift wonende burgers is het ook hinderlijk tegen het vuil aan te moeten kijken. Zij hebben dan ook niets liever, dan dat de rommel zo gauw mogelijk wordt verwij der. Het is te hopen, dat Veendaal na de voorjaarschoonmaak een kanaal heeft, dat er op z'n paasbest uitziet. VEENENDAAL De zaak van de firma B. C. M. van Engelenburg aan de Prins Bernardlaan heeft een vrij belangrijke uitbreiding ondergaan. Aan de achterzijde is de winkel ongeveer tien meter langer geworden, wat ruim te gaf voor een uitbreiding van de col lectie met een serie rokken. Het gehele aanzien van de winkel is veranderd; nieuwe toonbanken, ver plaatsing van de paskamers, andere vakken en een vergrote etalage, ge completeerd met een gezellig zitje. fractie op de vingers tikken, maar je moet met elkaar trachten tot een be sluitvorming te komen, die in het be lang is van de gemeenschap". Progressiviteit is een van de dingen die Sjoerd in het belang van de ge meenschap en op langere termijn ook van zijn partij acht. Tot pro gressiviteit behoort ook het oog hebben voor de belangen van een ander, meent hij en daarom heeft hij wat tegen op de plaatselijke afdeling van de CHU en de SGP. „Ik vind die zo statisch. De AR moet er altijd tegenop boksen. We mogen niet zoals de SGP overal tegen zijn. zonder met anderen rekening te houden. Ik geloof trouwens dat het AR- programma acceptabel is voor alle christenen, ook voor degenen die zonder eng te denken op de CHU of SGP stemmen. De AR is de meest in terkerkelijke partij plaatselijk en landelijk." Over de fractie in de gemeenteraad heeft Sjoerd de Jong zijn eigen me ning: „Ik kan deze fractie niet steunen, al wil ik ze natuurlijk ook niet verloo chenen. Behalve de heren Van Kuijk en Van Manen zijn de leden eigenlijk niet voor hun taak berekend. Vooral ds. Van Enk die ik overigens een bij zonder integere figuur acht stelt zich teveel op een theologisch standpunt en dat gaat niet op in de politiek". Van de fractie komt h(j op Veenen daal. De secretaris van de AR wil. wel enige veranderingen, veranderingen die voornamelijk bedoeld zijn om de „leef baarheid" van Veenendaal te vergro ten. Hij laakt het bijvoorbeeld, dat Vee nendaal slechts „per ongeluk" een bio scoop heeft (toen deze gebouwd werd stond hij in Renswoude) en dat er ver der geen gelegenheid is om „uit te gaan". Graag zou hij zien, dat er een schouwburg, of in ieder geval een ont moetingsplaats, een soort „sociëteit" gebouwd werd. „Als Veenendaal. dat toch bedoeld is als industrieplaats en kern voor de gehele omgeving op deze manier doorgaat, bloedt het dood. Be halve industriecentrum moet het ook recreatiecentrum worden, anders kun nen ze wel ophouden met bouwen, want dan wil niemand hier meer wonen." EDE De serie winkeldiefstallen, waarbij nQgal wat Edese jongeren zijn betrokken, is nu in behandeling bij de grootste en snelst werkende rechtbank die onze samenleving kent: de belang stellende bevolking van de eigen plaats. In het ene huis kan men de aanklager een vernietigend oordeel horen uit spreken over de jeugd enerzijds en over de ónachtzaamheid van de ouders anderzijds. Elders houdt de verdedi ging haar pleidooi voor diezelfde jeugd en diezelfde ouders. Wie zal dan uit eindelijk de rechter kunnen zijn? Interessanter is het misschien, te ho ren wat sommigen die er direct mee te maken hebben ervan zeggen. Mensen uit winkelbedrijf en warenhuis, onder wijzers. politie. Ook hun opvattingen lopen uiteen, maar zij zijn er in ieder geval bij wijze van spreken bij geweest. In warenhuis en winkel is men van oordeel, dat het aantal winkeldiefstal len niet is toegenomen, maar dat er al leen meer aan het licht komt, doordat men scherper is gaan opletten. Dit scherper opletten werkt weer preven tief, zodat men eerder verwacht, dat het aantal diefstallen weer zal afne men. Wordt iedere winkeldiefstal, zoals dat ook bij de grote warenhuizen in de ste den gebeurt, aan de politie gemeld? Het zou wel moeten, daar is men het ongeveer over eens, maar tot dusver is de regel gevolgd, dat men de delinquent vooral de jeugdige eerst zelf eens aan keek. Een bedrijfsleider: „je beslist er mee over een flink stuk leven van de betrokkene. De gevolgen kunnen nog jaren lang merkbaar zijn voor hemzelf en voor zijn huisgenoten. Ook als het nog maar een kind ls. Maar we heb ben onze normen wel wat strakker ge steld. Laten we het zo zeggen: niemand hoeft te proberen om ook maar een kleinigheid te stelen in de veronderstel ling, dat hij zich er bij de directie of de bedrijfsleiding wel uit zal praten. En dat geldt dan ook voor de jeugd." Een ander: „in een bedrijf als het onze ben je vanzelfsprekend vertrouwd geraakt met winkeldiefstallen, maar het blijft een ramp. Als ik drie van die gevallen op een dag heb kom ik haast nergens anders meer aan toe, gewoon van pure ellende. En wat kun je doen om het te voorkomen? Een klant die wat raar loopt te scharrelen aanhou den? Je zult je maar eens vergissen, kijk eens wat er dan gebeurt. Toch geloof Ik, dat de meeste winkeldieven wel worden gepakt, de een wat eerder, de ander wat later. Over de jeugddiefstallen, waarover het nu eigenlijk gaat: „heel veel ou ders kijken nergens meer naar, wan neer hun kinderen terugkomen van 't boodschappen doen. Ja, misschien nog wel naar het wisselgeld, maar niet naar spullen die de kinderen ook bij zich heb ben en die niet op het briefje stonden." En: „het gaat bij ons niet om de schade, al kan die aardig oplopen. Ook voor ons is het veel meer een sociaal probleem. Zo gauw je die ellende weer eens in huis hebt denk je aan verdere gevolgen, er kan van alles uit voortko men. Daarom ben ik voor een strenge re aanpak, maar voor alles zou er thuis en op school een stuk opvoeding van gemaakt moeten worden, van die vraag hoe je voorkomt dat een kind in een winkel iets meepikt. Een onderwijzer: „dat zou dan toch een onderdeel moeten zijn van een bre der stuk opvoeding. Op school leer je een kind niet, dat het uit een winkel of op welke andere gemakkelijke plaats ook niets mag meepikken. Je kunt de opvoeding wel zo richten dat het kind weerstand krijgt tegen de aanvechting, het te doen. En als het toch gebeurd is en de school wordt ermee geconfron teerd, bijvoorbeeld doordat de meege pikte spullen in de klas terecht zijn ge komen „Er is een school in Ede, die er In dit geval veel werk van heeft gemaakt en ik geloof, dat men daar goed aan heeft gedaan. Vooral omdat men er niet van uitging dat het zo belangrijk was om te weten: die en die heeft er aan meegedaan, maar omdat het ken nen van de jonge daders een basis gaf waarop men verder kan werken." Een stem uit het politiebureau: „er is wel verschil tussen winkeldiefstallen in het algemeen en het geval, waarmee we nu te maken hebben. Bij winkeldief stallen zoals we die gewoonlijk doorkrij gen zijn er mensen bezig geweest die er op uit waren, zichzelf te bevoorde len. Hier speelden heel andere dingen mee, wat bijvoorbeeld ook blijkt uit het feit, dat de kinderen een groot deel van hetgeen zij hadden meegepakt weer weg gaven aan anderen. Daarom kunnen we echt niet spreken over een soort golf van jeugdcriminaliteit, die op 't ogen blik over Ede zou gaan. Het is een an der soort geval, dat wel veel aandacht behoeft, vooral van de opvoeders, maar dat niet moet worden overtrokken." Wat de gevolgen zullen zijn voor de jeugdige Edenaren, enige tientallen, die bij het geval zijn betrokken? Men wil op het politiebureau de zaak allerminst bagatelliseren, maar ook bij het onderzoek geldt, dat de zaak niet wordt aangepakt als een grote diefstal-affaire. Er worden rap porten opgemaakt, daarna zal de ju stitie het hele geval bekijken en be oordelen, het ene geval zwaarder laten wegen dan het andere. Voor sommigen wordt het misschien alleen een waar schuwing. En dan niet voor de kin deren alleen, misschien. EDERVEEN Een bijzonder goed spelend Advendo heeft zaterdag in de thuiswedstrijd tegen Dolderse Boys een fraai resultaat geboekt. Met 7-1 won nen de roodwitten van hun tegenstan der en van deze zeven doelpunten nam de produktieve J. Donkelaar er weer 3 voor zijn rekening. Door deze niet ge ringe zege kwam het Ederveense team weer steviger in het kampioenszadel te zitten. Advendo startte met een stevig offen sief en de verdediging van de bezoekers kwam hierdoor onder zware druk te staan. Na vijf minuten was het al raak toen de keeper van Dolderse Boys na een hard schot van J. Donkelaar door zijn handen liet glippen (1-0). De grote vreugde van de supporters na dit doel punt was echter niet van lange duur, want een minuut later was de stand al weer gelijk door een grove fout in de Advendo-achterhoede (1-1). Beide ploe gen gaven elkaar na de gelijkmaker niets toe. De kansen wisselden aan bei de kanten. De aanvallen van Advendo hielden meer gevaar in en na een kwartier nam de thuisclub wederom de leiding. Uit een goede pass van Nap schoot C. Greuter onhoudbaar in (2-1). Ook Dolderse Boys kreeg enkele fraaie kansen, maar keeper Veldhuizen stak in een voortreffelijke vorm en liet zich niet verrassen. Nog voordat het rust- signaal klonk werd het 3-1 door J. Don kelaar. Uit een scherpe voorzet van Greuter joeg hij de bal in de touwen. Na de hervatting had Advendo de zeer sterke wind mee en ook nu weer werd het hechte defensieblok van de bezoekers genadeloos op de proef ge steld. Het werd spoedig 4-1, weer door J. Donkelaar. Hij passeerde op gerou tineerde wijze drie spelers en tegen het zuivere schot, dat hij afvuurde, had de keeper geen enkel verweer. Het spel van Advendo danig gestimuleerd door de mooie voorsprong werd met de minuut beter en vooral het binnen- trio Greuter, Marcus en Donkelaar was deze middag voor de tegenstan der ongrijpbaar. Het was Marcus die met een effectschot de stand op 5-1 bracht Dezelfde speler maakte er kor te tijd later 6-1 van door met een laag en zeer hard schot wederom de Boys goalie te verschalken. En nog was de doelpuntenhonger van de Ederveners niet gestild. Ongeveer tien minuten voor tijd schoot C. Greuter zijn ploeg naar een 7-1 voorsprong. De toeschou wers kregen een aantrekkelijke wed strijd voorgeschoteld met een geweldig goed combinerend Advendo, dat zijn kansen op de kampioenstitel door deze grote overwinning weer aanzienlijk heeft vergroot. Uitslagen: DOVO 6 Advendo 2 6-4. GVVV 6 Advendo 3 5-0. Pupillen Musketiers 1 Advendo 1 1-5. WAGENINGEN Voor de jeugd- vijftallencompetitie van district West werd zaterdagmiddag 11 maart te Wa ge ningen in hotel Hof van Gelderland wederom een tweetal wedstrijden ge speeld. De jeugd van WSDV (Wag.) won met 6—4 van de jeugd van VRD (Renkum) terwijl de jeugd van DEZ (Ochten) met 91 won van de jeugd van DJZ (Sl\jk-Ew(jk). De gedetailleerde uitslagen van deze wedstrijden waren als volgt: WSVD-jeugd (Wag.)VRD-jeugd (Ren kum) 64. 1. W. Janssen van DoornT. Brugman» 20, 2. B. BruinsmaW. v.d. Berg jr. 02, 3. H. StelP. Brugmans 20, 4. H. SchoutenB. v. Amerongen 11, 5. B. Sandcrse—R. Geurtsen 11. DEZ-jeugd (OchtenDJZ-jeugd ($l\jk- Ewijk) 9—1. I. F. AngelinoK. Rijndertsen 20, 2. C. Buis—W. de Bruijn 2—0, 3. R. Goe- debuureE. Doeleman 20, 4. K. Merkestein J. Doeleman 20. 5. J. de GramA. Jansen 11. De stand luidt nu: DEZ-jeugd (Ochten) 2 2 0 0 15-5 4 WSVD-jeugd (Wag.) 1 1 0 0 6-4 2 DJZ-jeugd (Sl.-Ewijk) 10 0 1 1-9 0 VRD-jeugd (Renkum) 2 0 0 2 8-12 0 Zaterdagmiddag a.s. staan voor deze jeugdvijftallencompetitie, die te Wage- ningen in hotel Hof van Gelderland wordt gespeeld, de navolgende wedstrij den op het programma: WSDV-jeugd (Wag.)—DEZ-jeugd (Och ten) en DJZ-jeugd (Sl.-Ewijk)VRD- jeugd (Renkum).

De Vallei | 1967 | | pagina 4