Sovjets boeken succes met hun Afrika-i nfiltratie Thielen vraagt uitspraak van de rechter Californische democraten steunen Robert Kennedy Niemand krijgt Svetlana te zien Nederlaag Eindelijk voldoende ijsvrije havens Vuurhaard met een lengte van vierhonderd meter... Over de grenzen Grensincidenten door Moskou uitgelokt MACHTSSTRIJD IN N.P.D. ACTIE BEGONNEN TEGEN JOHNSON Vertrouwelijke documenten op speelplaats Onze militaire medewerker schrijft W oeste smokkelaar veroordeeld Bekentenis van nazi-arts Horst-Schumann Held was nog springlevend.... Meredith nu reeds kansloos DUIDELIJK OUD NAZI SCHADELIJK FORMEEL CAMPAGNE UITGESTELD NIXON Afcent operationeel in Brunssuni Vrees voor uitbarsting van Vesuvius Belgen bekennen overval op bejaarde man Bosbranden bedreigen Tasmanië DINSDAG 14 MAART 1967 portgeleden spraken we in dit blad de mening uit dat er een dreigen de Russische schaduw valt over het todden -Oosten. Deze uitspraak was en is gebaseerd op een aantal feiten die, tezamen gevoegd, deze beangsti gende prognose wettigen. Allereerst is er het Middellandse Zee-gebied. Als tegenhanger van de Zesde Amerikaanse vloot, die in de Middellandse Zee een zekere waar borg voor vrede en rust vormde, heb ben de Russen een Middellandse Zee- vloot opgebouwd, bestaande uit een onrustbarend aantal onderzeeboten waarvan een deel met nucleaire voort stuwing kruisers, torpedojagers en vele kleinere en bevoorradingssche pen- Oorspronkelijk poogden de Rus sen het gemis aan bevoorradings- en onderhoudshavens op te vangen door gebruik te maken van buiten de terri toriale wateren voor anker liggende bevoorradingsschepen. De vele nade len hieraan verbonden, maar vooral de toenemende omvang van deze vloot maakte het noodzakelijk echte bases te verwerven. Via de militaire en economische hulp aan Egypte slaagde men daarin uitstekend. Na enige pres sie kreeg men toestemming om voor deze vloot permanente havenfacilitei ten te houwen te RAS BENAS aan de Rode Zee, terwijl ook de bestaande mogelijkheden van Alexandrië en an dere havens kunnen worden benut. Ook Algerije werd duidelijk gemaakt dat het iets tegenover de grote mili taire en technische Russische hulp diende te stellen. Vrij regelmatig ko men ook daar Sovjet oorlogsbodems bevoorraden. Het is voor ingewijden allang geen nieuws meer dat de Sovjet-Unie wa pens levert aan Syrië, Irak, Egypte en Algerije. De laatste tijd is deze wapenstroom echter zodanig toegeno men dat het bij velen ernstige zorgen baart. Temeer daar de aard der wa pens langzamerhand is geëvolueerd tot moderne bommenwerpers, jagers en dergelijke. Wat moet nu bijvoor beeld Syrië, een land 5y2 maal Ne derland met 5 miljoen inwoners, doen met de 800 miljoen gulden aan wa pens, die het in de afgelopen jaren via het communistische blok kreeg? Na tuurlijk vraagt Rusland daar nu of straks iets voor terug. Op het ogen blik al is dat een militaire basis in Syrië, niet ver van de grens met Tur kije: een directe bedreiging van de NAVO-zuidflank dus. De recente grensincidenten tussen Israël en Jor danië schijnen vrijwel zeker in Russi sche opdracht te zijn uitgelokt door Syrische guerrilla's. Wat te denken van meer dan 10 miljard guldens aan wa pens, van onderzeeboten tot bommen werpers en raketten, die in de laat ste 6 jaar Egypte binnenkwamen? Er bestaan in Egypte meer dan 30 lucht- afweer-raketbases. Dit zou duiden op een defensieve instelling, doch zeer goed ingelichte Engelse kringen zijn ervan overtuigd dat het de bescher mende voorlopers zijn van nog te in stalleren IRBM's, d.w.z. raketten voor de middelbare afstanden. Ook Alge rije krijgt veel meer wapens dan het voor een effectieve verdediging van zijn landsgrenzen nodig heeft en ook daar is de aard van de wapens in sommige gevallen aanvallend van ka rakter. In Oost-Afnka werd een poging ge daan om Ethiopië door hulpverlening binnen de invloedssfeer der Sovjets te brengen, hetgeen echter mislukte. Prompt werden dan ook alle hulpver leningsacties afgebroken en overge schakeld op het arme, doch strate gisch zeer gunstig gelegen Somali- land. Hier ligt de bedoeling er dik bo venop. Er dient een Russische mili taire basis in Somaliland t te komen, vanwaaruit de zuidelijke nadering en de ingang van de Rode Zee kunnen worden gedomineerd. Tanzania, het vroegere Britse Tan- gajlka, krijgt wapens van Chinese en Belgische makelij. Ook de Chinezen onderkennen de strategische waarde van het Midden-Oosten en Afrika en intrigeren, naar vermogen, mee in concurrentie met de Sovjet-Unie. T~\it alles is natuurlijk niet zonder sa- menhang. De Russen hebben in 1962 bij de Cubaanse crisis hun les geleerd. Ze ondervonden wat het bete kent als men zich in een militair avontuur stort en het omringende zee- en luchtgebied niet beheerst. Om in het olierijke Midden-Oosten te kunnen ageren, het Suez-kanaal te beheersen, de Amerikaanse Middellandse-Zee- vloot te neutraliseren en vaste voet in de jonge Afrikaanse landen te krijgen, moeten grote delen van dat Midden- Oosten, delen van Noord- en Oost- Afrika, evenals belangrijke delen van de Middellandse Zee zelf, beheerst worden. Juist nu de Verenigde Staten zich moeilijk teweer kunnen stellen door hun gebondenheid in Viëtnam en Engeland door zijn slechte economi sche toestand gedwongen is zijn ver plichtingen in het Midden-Oosten en het Middellandse Zee-gebied te beper ken of op te geven, staan de Russen klaar dit rhachtsvacuüm op te vullen. Reeds eeuwen pogen de Russen hun invloed naar het zuiden, naar ijsvrije havens, uit te breiden. Zoals het zich nu laat aanzien voor het eerst met succes. Want er komen nog meer mo gelijkheden: de Engelsen gaan Aden verlaten en De Gaulle zal Frankrijks troepen hautain terugroepen als Frans Somaliland binnenkort niet loyaal voor Frankrijk gaat stemmen. Kansen te over. Om communistisch geo-politieke re denen is Rusland sterk pro-Arabisch en dus anti-Israël. Dit moet voor de Israëliërs wel een zeer gTote teleur stelling zijn, aangezien het de Sovjet- Unie was, die 19 jaar geleden als eer ste de Joodse staat erkende. Zeer ve le Joden in Israël zijn van Russische oorsprong en als „links revolutionaire staat" verwachtte Israël altijd steun of toch minstens sympathie van het communistische Rusland. Nog steeds heeft het deze hoop niet geheel verlo ren, terwijl ook de aanwezigheid van nog minstens drie miljoen Joden In Rusland tot een voorzichtige houding noopt. De Sovjet-Unie volgt in het Midden- Oosten en Afrika een geheel andere politiek en tactiek dan in het verleden. Men dwingt geen communistische minderheids- of satellietregeringen meer op, maar breidt de invloedssfeer uit via de steun'aan krachtige, sterk nationalistisch getinte stromingen en regimes. Met technici, deskundigen adviseurs, veel wapens en politieke steun aan nationale wensen en verlan gens, wordt veel meer bereikt. Op zo'n manier „ontwikkelingshulp" verstrek ken loont. Men maakt de betrokken landen langzaam maar zeker econo misch afhankelijk en bereikt zijn doel zonder veel risico's. Ook de Engelsen pasten daar vroe ger altijd de tactiek van verdeel en heers toe, maar dat ging dan meestal gepaard met het stimuleren van na tionalistische gevoelens en nog minder met gevaarlijke wapenleveranties op grote schaal. In plaats van de econo mische ontwikkeling te stimuleren, worden de jonge staten met wapens in staat gesteld op agressieve wijze hun nationale wensen te bevredigen. In plaats van paciferend te werken, worden onrustige explosieve gebieden gevormd, waar de landen steeds meer afhankelijk worden van de Sovjet- Unie. Het is een nieuwe manier van koloniseren. Steeds meer troebel wa ter om in te vissen. Deze onrusthaar den kunnen echter snel oplaaien tot oorlogen. VVat is er aan te doen? De Verenig de Staten, Engeland en de rest van Europa zullen voor het te laat is meer steun moeten verlenen aan die landen, die zich nu nog teweer stellen, zoals Jordanië, Yemen, Saoe- die Arabië, Israël en elk ander Ara bisch land, dat bereid is te vechten voor zijn vrijheid en zelfstandigheid. Niet alleen verdedigingswapens voor deze landen, maar echte ontwikke lingshulp en steun is hier nodig. Ook om deze reden zou het een zegen zijn als het Viëtnam-conflict op korte ter mijn zou kunnen worden opgelost, zo dat de Verenigde Staten en de hele vrije wereld hun aandacht kunnen ves tigen op dit voor Europa zo belangrij ke deel van de wereld. BREDA Wegens bedreiging met zware mishandeling, beschadiging van een rijksauto en het smokkelen van 17.476 sigaretten is de 32-jarige J. van K. uit Den Bosch door de Bredase rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De gesmokkelde siga retten werden verbeurd verklaard. De officier van justitie had vijftien maanden wegens poging tot doodslag geëist. Van K. had nadat hij door een auto van de douane tot staan was ge bracht vol gas gegeven en was daar na rakelings langs de commies gereden. Vervolgens had hij de benen genomen. Brandschoon blakerde gisteren een viaduct over een snelweg ten zuiden van San Francisco in California toen een tankauto met benzine omsloeg. Ongeveer dertigduizend liter van het vluchtige goed zorgde voor een vierhonderd meter lange vuurhaard, die tot ver in de omtrek een dicht rookgordijn legde. FRANKFORT De vroegere nazi- arts dr. Horst Schumann, die in no vember door Ghana aan West-Duits- land werd uitgeleverd, heeft gisteren in het euthanasieproces in Frankfort gezegd dat hij de grootste verant woordelijkheid voor het doden van geesteszieken in de „inrichting" Son- nestein droeg. Hij bekende dat hij altijd zelf de gaskraan opendraaide. Bij zijn afwezig heid had de arts dr. Klausborn, die nu in Utersen woont, de opdracht de kraan te bedienen. Schumann beriep zich echter op „een bevel van de Fiih- rer om geesteszieken te „doden". De zestigjarige arts beschuldigde te vens zijn vroegere assistent dr. Klaus Endruweit (52) ervan te hebben ge holpen met de samenstelling van ten minste veertig tot vijftig transporten geesteszieken voor de gaskamers. Vol gens Schumann waren van de zomer 1940 tot augustus 1941 in Sonnestein tenminste twintigduizend mensen ge dood. SAIGON Een jonge Zuidviëtname- se opstandeling, wiens heldhaftige dood wordt bezongen in gedichten en liederen van de Viëtcong en in Noord- Viëtnam, leeft in een Zuidviëtnamees krijgsgevangenkamp. Het blad Ngme uit Hanoi heeft op 6 januari een foto afgedrukt van een standbeeld dat ter nagedachtenis aan de jongemani Ngoe- jen Van-Be, is opgericht. De jonge held zou volgens het blad stervend hebben uitgeroepen: „Leve het Nationale Bevrijdingsfront. Weg met de Amerikaanse imperialisten". Van-Be heeft gisteren op een pers conferentie uit de doeken gedaan hoe hij door Zuidviëtnamese militairen uit een rivier was gehaald, nadat hij uit een sampan van de Viëtcong was ge sprongen bij de nadering van oorlogs schepen van de regering. NEW YORK James Meredith heeft zijn republikeinse kandidatuur voor het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden ingetrokken. Nog voor de verkiezingen van 11 april moest hy 't afleggen tegen de democraat Adam Clayton Powell, op wiens vrijgekomen zetel hij het oog had laten vallen. Meredith wilde uitkomen voor het achttiende congresdistrict, de New Yorkse negerwijk Harlem. Maar de aankondiging van zijn kandidatuur vorige week viel niet in goede aarde. Zowel de politieke leiders als de bevol king van Harlem waren er tegen dat Powell bij de verkiezingen een tegen kandidaat zou krijgen. Powells zetel kwam vrij toen het Huis hem op 1 maart z'n lidmaatschap ontnam. Dat gebeurde nadat uit een onderzoek van een congrescommissie was gebleken dat Powell zijn vrouw op de loonlijst had laten zetten als lid van zijn staf, hoewel ze in Puerto Rico woonde en niet voor hem werkte. Po well had ook vliegbiljetten besteld op de naam van leden van zijn staf en die gebruikt voor zichzelf en voor Corinne Huff, een voormalige schoonheidsko ningin. Ook die stond op zijn loonlijst. De 59-jarige Powell is ondanks dit alles vrijwel zeker van zijn herverkie zing in Harlem. Zijn populariteit onder zijn kiezers heeft door zijn financiële manipulaties amper geleden. James Meredith. 33 jaar, werd be kend als voorvechter voor rassengelijk- heid. Hij ging in 1962 als eerste neger naar de universiteit van Mississippi. BONN De door zijn ultra-rechtse partijgenoten afgezette voorzitter van de Nationaldemokratische Partij Deutschlands, Fritz Thielen, heeft gisteren de hulp van de rechter ingeroepen om zijn positie in de NPD te herstellen. Bij de rechtbank in zijn woonplaats Bremen diende hij een klacht in om de onrechtmatigheid te laten vaststellen van de twee maatregelen die tegen hem zijn genomen: 0 Afzetting als partijvoorzitter door het hoofdbestuur; royement als partijlid door de af deling Bremen. De rechtbank heeft de kwestie in onderzoek genomen en zegde toe bin nen tien tot twaalf dagen uitspraak te zuilen doen. Na afloop van de zitting verliet Thielen met een lach de rechtszaal. Hij zei: „De uitslag is beslist nu al duidelijk. Ik zal deze zaak ongetwij feld winnen; binnen anderhalve week is mijn gezag in de partij hersteld". Thielen heeft zijn rechtsgeding aan gespannen samen met zijn twee voor naamste medestanders in de min of meer gematigde vleugel van de par tij: Fritz Winkelmann, lid van het pre sidium, en Lothar Kiihne, voorzitter in de deelstaat Nedersaksen. Beiden zijn door het hoofdbestuur dit weekein de uit hun ambten ontzet. Thielen zei gisteren dat hij de vice- voorzitter Von Thadden, die hij „on evenwichtig" noemde, niet beschouw de als zijn belangrijkste tegenstander onder de extreme elementen. De ge vaarlijkste noemde hij Otto Hess, lid van het presidium. Deze man, zo zei Thielen, is „rücksichtslos": hij ver kondigt welbewust de opvatting dat politieke doelen boven alles moeten gaan en dat recht en wet daarvoor op zij moeten worden geschoven. De 58-jarige Otto Hees is reeds In 1930 lid geworden van Hitlers NSDAP. Hij vervulde hoge nazifuncties en in de SA was zijn rang Obersturmban- führer. Thielen kantte zich gisteren ook scherp tegen de Hamburgse NPD-voor- zitter Schweimer, die Thielen een „Volksschdaling" had genoemd een term waarmee men in de nazi-jaren naar willekeur iedere politieke tegen stander kon brandmerken: iemand die schadelijk is voor zijn volk. Wilhelm Gutmann, die dit weekeinde door het hoofdbestuur werd benoemd tot waarnemend partijvoorzitter, heeft binnen de NPD de „noodtoestand" af gekondigd. Tegen Winkelmann en Küh- ne heeft hij voorstellen tot royement aanhandig gemaakt. De vice-voorzitter Adolf van Thad den heeft de rechtmatigheid van zijn verkiezingen tot voorzitter in de deel staat Nedersaksen verdedigd. Vorige week was deze benoeming door een rechtbank onrechtmatig verklaard; dit werd de aanleiding tot de uitbarsting binnen de NPD. Von Thadden zei nu: „Deze verkiezing was in beginsel vol komen in orde. Er werd alleen een kleine formele nalatigheid begaan." Volgens recente gegevens van het federale bureau voor staatsveiligheid in Keulen zijn ongeveer 35 pet. van de 25.000 leden van de NPD besmet door een naziverledeu. Daarbij zijn diege nen die alleen maar passief lid van de NSDAP zijn geweest nog niet eens meegerekend. In de hogere regionen van de NPD wordt het aantal nazi's door dit bureau op ongeveer 76 pet. geschat. WASHINGTON De democratische partij in Californië heeft genoeg van president Johnson. Zij zal een campagne beginnen om zijn herverkie zing in 1968 te verhinderen als de oorlog in Viëtnam niet binnen zes maan den eindigt. In dat geval zal ze een „vredeskandidaat" naar voren schuiven om Johnson te bekampen. Tijdens een rumoerig driedaags con gres in Fresno, Californië, zegden de democraten steun toe aan het vredes plan van de republikeinse senator Robert Kennedy. Dit plan behelst de onmiddellijke stopzetting van de Ame rikaanse bombardementen in Noord- Viëtnam met bereidheid om binnen één week daarna aan de conferentie tafel te gaan zitten. In september zullen de Californische democraten opnieuw bijeenkomen. Is de oorlog in Viëtnam dan niet afgelo pen, dan zullen ze onmiddellijk een campagne beginnen voor -een kandi daat die „de oorlogspolitiek in Zuid oost-Azië van de regering verwerpt." Gerard N. Hill, die tijdens het con gres werd herkozen als voorzitter van de democraten, zei dat er bij de voor verkiezingen in juni in elk geval een vredeskandidaat zal worden gesteld. Bijna de helft van de aanwezigen wilde staande de vergadering begin nen met een campagne om Johnson aan de dijk te zetten. Bij een stem ming werd een desbetreffend voor stel echter met 606 tegen 440 stemmen verworpen. De beslissing werd uitge steld tot september. Steun aan Kennedy's voorstel werd vooral verleend om druk uit te oefenen op de Verenigde Staten „om de Noord- viëtnamese onderhandelingsvoorstel- len aan te nemen". Slechts één afgevaardigde deed een goed woordje voor president Johnson. „Ik heb grote bewondering voor de president", zei Donald Skone-Palmer, maar zijn opmerking ging verloren in een lawine van kreten. ROBERT KENNEDY steun BRISBANE Het noorden van de Australische staat Queensland wordt geteisterd door overstromingen en zwa re regenval. Weerkundige stations ver wachten voorlopig geen verandering. Vliegtuigen voeren medicamenten en voedsel aan naar geïsoleerde plaat sen. Bij Cairns bezweek een stuwdam. In Innisfail brachten vijfhonderd dak lozen de nacht door in het stadhuis. LONDEN Wanneer de vijfjarige Gary Bishop had kunnen lezen, zou hij nu het geheime telefoonnummer kennen van een van de Britse staats- secretarissen van defensie en van andere hoge functionarissen van dat ministerie. Gary en zijn vriendje Gra ham Wardale hadden die nummers ge vonden in drie vertrouwelijke docu menten die op een speelplaats lagen in hun woonplaats Greenwich. „Ik kan nog niet lezen." zei Gary, „maar ik heb gekeken of er geen plaat jes in stonden. Ik heb er twee mee naar huis genomen en Graham de an dere." Later is er bij de speelplaats nog een lijst gevonden met geheime telefoonnummers van het ministerie van defensie. Deze documenten zijn allemaal ge- klassificeerd als vertrouwelijk. Dat is iets anders dan geheim of zeer geheim, maar ze kunnen toch van belang zijn voor lieden die op inlichtingen uit zijn. De telefoonnummers en de namen die erbij staan, maken het gemakkelijk om er achter te komen met wie men voor bepaalde inlichtingen contact moet zoeken. Vlak bij de speelplaats waar de do cumenten lagen, is een deel van het bedrijf gevestigd van Maybank Ltd, dat in oud papier doet. Dat heeft onder meer een contact met het ministerie van defensie om vertrouwelijke docu menten te vernietigen. Een deel van ons pegjier gaat naar ons bedrijf in Zaandam," vertelde men ons gisteren. Daar wordt er pulp van gemaakt. In januari zijn er op een grasvlakte bij Chislehurst in Kent, ten zuidoosten van Londen, een stel half verbrande geheime documenten gevonden, ook al van het ministerie van defensie. Die waren kennelijk afkomstig uit een van de verbrandingsovens van de Britse re gering, waar er toen blijkbaar iets mankeerde aan het toezicht. Inmiddels is bekendgeworden dat er een landelijk comité zal worden opge richt om propaganda te maken voor Richard M. Nixon als kandidaat van de republikeinen voor het president schap. Voorzitter van het comité wordt dr. Gaylord Parkinson, een 48- jarige verloskundige, die al veel cam pagnes voor de republikeinse partij heeft gevoerd. In de presidentsverkiezingen van 1960 werd Nixon, die vroeger vice- president was, verslagen door wijlen president John F. Kennedy. BRUNSSUM Na een zeer korte plechtigheid is gisteren van Brunssum uit officieel een begin gemaakt met de operationele taak van Afcent, het hoofd kwartier van de Navo voor Midden- Europa. Voor de eerste maal werd in het bij zijn van de commandant van Afcent, generaal Graf von Kielmansegg, de vlag van Afcent naast de vlaggen van de landen van de Navo in top gehesen aan de vlaggemasten voor het nieuwe hoofdkwartier. NAPELS De Vesuvius, de vul kaan bij Napels, die al 23 jaar nau welijks tekenen van leven heeft ver toond, zal spoedig weer actief worden. Dat is de mening van prof. Giuseppe Imbo, directeur van het wetenschap pelijk observatorium dat op de hellin gen van de vulkaan is gevestigd. In de krater en op de kraterrand staat sinds kort elektronische appara tuur, die nauwkeurig elke vulkanische beweging moet registreren. BERN Svetlana Stalin is nog steeds de meest gezochte vrouw in Zwitserland. Ze is tegelijkertijd de best bewaakte vrouw in het land, want ofschoon ze kan gaan waar ze wil zorgt de Zwitserse politie er op haar verzoek voor dat niemand haar te zien krijgt. Daardoor heeft ze ook niet kunnen spreken met de vertegen woordigers van een groot Amerikaans tijdschrift die haar een half miljoen dollar willen aanbieden in ruil voor haar memoires. In ee npersconferentie in Bern zei Ludwig von Moos, de Zwitserse mi nister van justitie, gisteren dat Svet lana zo lang in Zwitserland mag blij ven als ze wil. Hij verwachtte echter niet dat zij zich voorgoed in het land zou vestigen. De Zwitserse regering, die haar een visum voor drie maanden heeft ver strekt, is bereid dat voor onbepaalde tijd te verlengen. Men heeft echter de indruk dat de dochter van Stalin niet langer dan drie maanden in Zwitser land zal blijven. Waarheen ze daarna wil is niet bekend. Als het aan het Britse socialistische parlementslid mevrouw Margaret Mc Kay ligt zou ze naar Engeland kun nen komen. Mevrouw McKay diende gisteren in het Britse Lagerhuis een motie in waarin zij de regering ver zoent Svetlana politiek asiel aan to bieden. Zij deed dat, naar ze zei, op grond van de „schitterende traditie van dit land om vluchtelingen voor politieke onderdrukking asiel te verlenen". Het is niet waarschijnlijk dat er over de motie zal worden gestemd. Een heel ander geluid liet het ge zaghebbende Zwitserse dagblad Tribu ne de Genève gisteren horen. Het deed een felle aanval op de federale politie, die naar de mening van het blad, Zwitserland voor heel de wereld belachelijk had gemaakt door zoveel drukte te maken om Svetlana's aan komst in Genève. „Svetlana was internationaal gezien volkomen onbelangrijk geworden" zo schreef het blad. „Zij is twee maan den in India geweest zonder dat ie mand speciale aandacht aan haar ge schonken heeft. Haar privéleven was het enige interessante aan haar en daarom- was er geen reden waarom journalisten haar niet zouden hebben mogen interviewen toen ze in Zwitser land aankwam". (Van onze correspondent) WEERT De Belgische rijkswacht heeft gistermorgen in Bocholt twee Belgen aangehouden, die zondagavond in de buurtschap Altweerheide bij Weert de 62-jarige M. Stals in zijn huis had den overvallen. De rovers, de 39-jarige E. V. uit Brussel en de twintigjarige F. T. uit Antwerpen, hebben bekend. Zij sloegen de heer Stals zondagavond neer en doorzochten ruim een uur lang zijn huis. Zij verdwenen tenslotte met een portemonnaie van de oude man (waar in veertien gulden), wat kleren, een fo totoestel, voedsel en een fiets. pr bestaat nog enige onzekerheid over het feit of de gaullisten na de tweede Franse verkiezingsronde van zondag met 244 zetels op het nip pertje de absolute meerderheid in de nationale vergadering zullen behouden. Maar deze ene zetel verschil maakt eigenlijk niet zo veel meer uit. Be langrijk is het onverwachte grote stem menverlies, dat de partij van president De Gaulle moest incasseren en dat re sulteerde in het prijsgeven van maar liefst 38 zetels. TYe achteruitgang van de gaullisten was niet voorzien door de opinie peilers. Het verkiezingspact tussen de nog altijd sterke Communistische Par tij en de Linkse Federatie werkte veel beter dan velen hadden verwacht. Dit „verbond" heeft geleid tot een parle mentaire kracht van links in het par lement zoals sedert de dagen van het volksfront van 1936 niet meer is voor gekomen. De tweede verkiezingsronde van zon dag werd verder ook gekenmerkt door de come-back van de linkse oud-pre mier Pierre Mendes-France die in Grenoble een gaullist versloeg. Onder het premierschap van Mendes-France werd in 1954 een einde gemaakt aan de Franse strijd in Indo-China in 1954. Jacques Soustelle die met De Gaulle heeft gebroken door de Algerijnse kwestie en nu in ballingschap leeft, werd in zijn kiesdistrict derde achter de gaullist en de communist. Soustelle heeft zijn campagne schriftelijk en met bandopnamen gevoerd van buiten de Franse grenzen, omdat de politie hem nog zoekt op verdenking van aanval len op de staatsveiligheid. De gaullisten zijn vooral geschokt door de nederlaag van Couve de Mur- ville,. die reeds sedert de terugkeer aan de macht van De Gaulle in 1958 minister van Buitenlandse Zaken is. Hij verloor van de politieke veteraan Edouard Frederic-Dupont, die de steun van het democratisch centrum had. In het district op de Parijse linker-Seine- oever ontliepen de kandidaten elkaar slechts weinig, zodat een herstemming nodig was. Fred*|^Dupont bleek 19.784 stemmen te hebben gekregen, slechts 279 meer dan Couve. Het waa duidelijk, dat de Linkse Federatie en de communisten Couve zijn nederlaag hadden bezorgd. /~»ouve de Murville had zijn campag ne gevoerd op basis van de gaul listische buitenlandse politiek. Hoewel hij een der best bekende ministers van Buitenlandse Zaken ter wereld is, DE GAULLE gevoelige klap kende men hem in zijn kiesdistrict nauwelijks in tegenstelling tot zijn op ponent die met de zetel ging strijken. Zegslieden uit de omgeving van de minister hebben voor de verkiezingen verklaard, te betwijfelen of hij zal aan blijven als minister bij een nederlaag. De beslissing is echter afhankelijk van het oordeel van De Gaulle. p|e linkse Federatie en de communis- -*^ten met Mendes-France en Fran- gois Mitterand als voornaamste expo nenten, hebben zich afgezet tegen de persoonlijke macht, die De Gaulle vol gens hen heeft. Ook vormt hun winst een weerspiegeling van de onvrede in het land over de stijgende prijzen, het aanhoudende woningtekort, de gepeper de prijs van de atoommacht, de slech te situatie in het onderwijs en het ge brek aan een adequaat stelsel van auto wegen. I-Ioewel de linkerzijde en het demo cratisch centrum van Lecanuet zich verheugd betonen over hun nume rieke sterkte in het land en in het par lement, lijkt het twijfelachtig dat de ze groepen zullen komen tot een ge disciplineerde oppositie. Daarvoor zijn er teveel elementen met afwijkende politieke inzichten binnen de oppositie. Wel kunnen zij het De Gaulle moeilijk maken op sommige punten waarover zij overeenstemming kunnen bereiken. De Gaulle kan hierop reageren met ontbinding van het parlement of het tot zich trekken van grote bevoegdhe den 'op grond van een „noodsituatie". Lecanuet, die vorige week veel stemmen bleek te hebben verloren, heeft in de tweede ronde van de ver kiezingen iets teruggewonnen van zijn glans van 1965, toen hij in de presi dentsverkiezingen De Gaulle dwong tot een tweede ronde. De volgende stap op het Franse po litieke schaakbord is de vorming van een nieuwe regering door de president, voordat het nieuwe parlement in april bijeenkomt. HOBART (Reuter) De zuidkust van het Australische eiland Tasmanië, die vorige maand door hevige bosbran den werd getroffen, wordt sinds gisteren opnieuw ernstig bedreigd. De politie van de hoofdstad, Hobart, is bang dat twee kleine bosbranden zich uitbreiden als de wind noordelijker wordt

De Vallei | 1967 | | pagina 6