Meer vrijheid voor de priesters Nieuwe beleidslijnen van de Nederlandse bisschoppen Mr. Cals uitgerust terug uit de West RAIFFEISENBANK Direct weer idden mi in de politiek... IN MEMORIAM J. G. SUURHOFF Grote beide politie-actie Limburgen in Strokartonfabriek wordt in juli gesloten AANTAL UITGETREDENEN IN EEN JAAR VERDUBBELD Schoonmaak woede in Leiden spaarbank en alle bankzaken Practicus SCHEIDING GESTEGEN Juwelendief STATUUT gestraft met ruim 2 miljoen spaarders WENS VAN N.K. V. Ook recht voor werknemers op onderzoek Metrobouw dupeert Rotterdamse cafés Ook in Suriname Nederlands protest tegen goedkope Franse kolen „Hoog-Catharijne" zal 530 miljoen gulden kosten Kabels gestolen in Antwerpse haven Weigering werd Alkmaarse jongen fataal Gedetineerde zaagde tralies door MAASVALLEI DOORVOERLAND VOOR ILLEGALE WAPENHANDEL DINSDAG 14 MAART 1967 (Van een onzer verslaggevers) DOORN In het A. C. de Bruyn-instituut in Doorn hebben de Nederland se roonvskatholieke bisschoppen gisteren nieuwe richtlijnen bekendgemaakt voor de opleiding en de taken van de priesters in Nederland. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse roomskatholieke kerkprovincie deden de bisschoppen dat in de vorm van een persconferentie. De belangstelling was zo groot, dat het er de schijn van had alsof men verwachtte, dat het Nederlandse episcopaat het celibaat ter plaatse zo opheffen. Zover kwam het uiteraard niet, maar in de nieuwe bisschoppelijke be leidslijnen vielen toch wel enkele fris se ideeën te onderkennen. Zo erkennen de bisschoppen de wen selijkheid van een scheiding van leef- en werkmiileu van de priesters. Een van de mogelijkheden om dit te bevor deren zou kunnen zijn, dat priesters die dit willen, in staat gesteld worden in vrijheid te kiezen voor de leefwijze die het beste bij iedere persoonlijkheid is aangepast. Wellicht moeten er dan mo gelijkheden geschapen worden om privé te wonen, zo zeggen de bisschoppen. Voorts zullen priesters in de gelegen heid worden gesteld om, zo zij dit wen sen, naast hun priesterlijke functie an der werk te verrichten, zoals arbeid in bedrijven, dienstverlening op sociaal maatschappelijk vlak, enz. De priesters behoeven voortaan ook niet meer met enige angst naar de maand augustus uit te zien. In deze maand plachten nietsvermoedende pries ters brieven van de bisschoppen te ont vangen dat zij waren overgeplaatst. „Om een gezonde arbeidsvreugde bij de priesters te bevorderen", zo zeggen de bisschoppen in hun nieuwe richtlij nen, „is het uitermate gewenst dat de verschillende functies door de juiste mensen worden ingenomen. Daarover zullen wij zoveel mogelijk met de pries ters zelf in overleg treden inzake hun benoeming en verplaatsing." Aan de kwestie van het celibaat zijn ta het rapport van de bisschoppen en kele voorzichtige passages gewijd. „Overtuigd van de positieve waarde ook voor onze tijd van het ongehuwd blijven omwille van het Rijk der He melen, zijn wij anderzijds van mening, dat het facultatief stellen van het celi baat van priesters een verdere studie en onderzoek vraagt," zo staat er be hoedzaam. De kwestie van het celibaat is in de Nederlandse rooms-katholieke kerk de laatste tijd sterk in discussie. Uit een rapport van een sociologisch instituut blijkt dat het aantal in 1968 uitgetreden priesters verdubbeld is ten opzichte van 1965. Overigens blijkt uit het overzicht niet in hoeverre de kwestie van het ce libaat bij de uittreding een rol heeft gespeeld. Volgens het rapport hebben in 1966 zestig priesters het ambt verlaten. In 1965 waren dat er dertig. De meesten waren jonger dan vijftig jaar. De verdere studie over de kwestie van het celibaat waarover de bisschop pen in hun nieuwe richtlijnen spreken, ia opgedragen aan het Instituut voor toegepaste psychologie in Nijmegen en het katholiek Sociologisch Kerkelijk In stituut in Den Haag. Kardinaal Alfrink wees er gisteren op dat een sortering van de brieven die in de Concilie-postbussen binnen kwa men, al aantoont dat een dieper onder zoek een dwingende eis is. Van de veer tienhonderd bestudeerde brieven handel den er vierhonderd geheel of gedeelte lijk over het celibaat en hiervan sprak zestig procent zich uit voor wat men noemt afschaffing en veertig procent voor behoud van het celibaat, zo zei de kardinaal. Veel meer wilde hij er niet over zeggen. De vragensteller die wilde we ten hoe het Nederlandse episcopaat zelf over deze kwestie dacht, kreeg nul op het request. Het episcopaat dat op mgr. Bluys- sen na voltallig aanwezig was legde gisteren ook een nieuw concept-statuut voor het Pastoraal Concilie op tafel. Op de eerste openbare vergadering enkele maanden geleden in de Doelen in Rot terdam was gebleken, dat er aan de technische organisatie van het concilie het een en ander ontbrak. Het nieuwe concept-statuut bestaat uit 47 artikelen. Het voornaamste arti kel is ongetwijfeld artikel 17 dat luidt: Indien de bisschoppen van Nederland het bevestigingsrecht ten aanzien van een bepaald onderwerp niet bezitten, zal de Centrale Comissie het reeds bij stemming aanvaarde ontwerp ter be vestiging aan de Heilige Stoel te Rome voorleggen. Zo bevestiging niet gegeven wordt, zal de Centrale Commissie er naar streven, dat het antwoord van de Hei lige Stoel te Rome met beweegredenen omkleed aan de Nederlandse Kerkpro vincie wordt meegedeeld. AMSTERDAM (ANP) Het Amster damse gerechtshof heeft de 32-jarige zee man G.P.G. gisteren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De zeeman had in april en mei van het vorige jaar gasten van drie Amsterdam se hotels beroofd van juwelen. De Am sterdamse rechtbank had hem tot dezelf de straf veroordeeld. LEIDEN Een stad is in de greep van de schoonmaakwoede. Maar niet de vrouwen spelen dit keer de belang rijkste rol. Donderdag gaat een schoonmaakploeg van twintig man met werktuigen op stap om de hele stad radicaal schoon te mesten. Ty- dens de noeste arbeid zullen zy be halve het grove ^"11 op open terreinen tevens het straatvuil meenemen. Ook plantsoenen, die het team onderweg tegenkomt, krygen 'n flinke opknap beurt. De ploeg bestaat uit mensen die op het ogenblik geen werk hebben. Zy zyn uitgezocht via het arbeidsbu reau. De leiding van het schoonmaakpro ject is in handen van wethouder, me vrouw N. A. den Haan-Groen. Mede werking verlenen voorts 31 vrouwen, die in de verschillende wijken zullen optreden als contactpersoon tussen de schoonmakers en de gemeentereini gingsdienst. Al vele malen zijn de da mes bij elkaar geweest om de proble matiek rond het schoonmaakplan te bespreken. Naar verwachting zal de opknapbeurt ongeveer acht weken in beslag nemen. Dan hoopt Leiden te kunnen worden gekwalificeerd als de schoonste stad van Nederland. ADVERTENTIE IN ffllUIII snMHins Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. r"perwyl mr. Biesheuvel gisteren naar- stig het land afzocht naar mi- nisteriabcle figuren voor zijn kabinet, streek op Schiphol een oud-premier neer. Mr. Cals keerde terug uit de West. Uit gerust en opgeruimd. Tijdens zyn vakantie op Curasao heeft hij afstand kunnen nemen van de Nederlandse politiek, maar zodra hij op Schiphol terug was zat hij er weer mid denin. Enkele uitspraken: „Ik vind Biesheuvel een zeer be kwaam man, die bovendien onvermoei baar is en ook dat is heel belangrijk. Ik acht hem zeker in staat een goed pre mier te zijn". „Ik betreur het, dat de PvdA niet deelneemt. De kiezers hebben hun onte vredenheid over de gang van zaken dui delijk tot uitdrukking gebracht, maar dat betekent niet, dat de verliezende par tijen niet aan het kabinet moeten deel nemen". „Er staan Nederland bijzonder moei lijke beslissingen te wachten. Een grote meerderheid in het kabinet is voor de uitvoering daarvan bijzonder belangrijk en nu is er slechts een kleine meerder heid. Natuurlijk kan ook zo'n kabinet wel een goed beleid voeren, maar het is moeilijker". „Jammer dat Zijlstra eigenlijk niet de consequenties heeft getrokken uit de verkiezingsuitslag, want op dit punt had den de kiezers zich heel duidelijk uitge sproken. Het zou de politiek van ons land ten goede zijn gekomen als hij thans ook de verantwoordelijkheid op zich had genomen". „De heer Schmelzer heeft reeds be toogd dat men het beleid van het kabi- net-Cals zou moeten voortzetten, maar dan met bepaalde voorzieningen op het financiële vlak. Nu de KVP geen pre- UTRECHT A.N.P.) Niet alleen de aandeelhouders maar ook de werkne mers moeten het recht hebben, een on derzoek te laten instellen naar misstan den en wanbeleid in een bedrijf. Dat is de mening van het Nederlands Katholiek Vakverbond. In het contactorgaan van het verbond „Medezeggenschap" wordt gezegd, dat de ondernemingsraad geen geschikt in stituut is om een onderzoek uit te lokken. De raad is immers een orgaan van de onderneming en heeft geen rechtsper soonlijkheid. Het N.K.V. zou graag zien, dat er een gespecialiseerde rechtspreken de instantie voor het bedrijfsleven wordt ingesteld. De voorkeur gaat uit naar een aparte ondernemingskamer, bij het ge rechtshof te Amsterdam. Daarnaast bestaat er volgens het N.K.V. behoefte aan een beroepsrecht, dat het midden houdt tussen het enquête recht met algemene strekking en de rechtsbescherming van de werknemer via de klachtenprocedure. De bedrijfs sluitingen en fusies hebben by de werk nemers een gevoel van onbehagen te weeg gebracht. Het N.K.V. wil daarom speciale maatregelen, waarbij voldoende rekening wordt gehouden met de belan gen van de werknemers. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Langdurige wegom- leggingen voor de bouw van een .netro- viaduct in Rotterdam-Zuid hebben vijf tien horeca-ondernemers bij Maashaven en Hillelaan in ernstige moeilijkheden ge bracht. De plaatselijke afdeling van de Neder landse Bond van Horecabedrijven heeft B. en W. financiële steun voor deze on dernemers gevraagd. „Enkelen van hen kunnen het beslist niet meer uitzingen tot de wegomleggingen weer ongedaan wor den gemaakt", schrijft de bond. De brief noemt het onrechtvaardig en onbillijk wanneer een werk als de metro, dat ten behoeve van het algemene Rot terdamse belang wordt uitgevoerd, voor een bepaald deel van de bevolking tot de ondergang zou leiden. mier krijgt, zou hij toch eigenlijk de fi nanciële portefeuille moeten bezetten". Over zijn verhouding tot de KVP: „Sedert vijf weken is er geen verhou ding. Wat er verder staat te gebeuren weet ik niet. Men heeft mij gevraagd mee te werken aan de vernieuwing van de partij en dat vind ik een heel belang rijk punt: Ik wil dat graag en ik zie enig perspectief". Voor het overige heeft de oud-pre mier niet veel meer te doen. „Ik ben al leen nog minister van Staat, en dat is vol te houden. Echt geen dagtaak". Tïervorming van het kiesstelsel wordt niet alleen in Nederland bepleit. De Progressieve Nationale Partij in Suriname waar morgen verkiezingen worden gehouden vraagt in haar ver kiezingsprogram 1. Een rechtstreeks door het volk geko zen minister-president. 2. Vernieuwing van het kiesstelsel. Het moet gelijkwaardig worden voor alle districten, waardoor zowel het alge meen belang als het districtsbelang goed kan worden behartigd. Gekozen dis- trictsparlementen moeten de ontwikke ling van de districten bevorderen. TY66 gaat binnenkort beginnen met maandelijkse openbare bijeenkom sten, waar actuele problemen kunnen worden toesproken. Frascati zal daartoe als sprekershoek worden ingericht. Het is de bedoeling dat het publiek daar zijn mening geeft, waar dan studiecommis sies van D '66 hun voordeel mee kunnen doen. Het initiatief is van de afdeling Am sterdam van D '66, die van mening is, dat een verkiezingsstrijd vier jaar be hoort te duren. Drs. J. B. A. Gruyters zal als voorzitter optreden van de com missie voor agglomeratie- en bestuurs- problemen. De opzet is dat de bijeen komsten het midden houden tussen hea rings en openbare debatten. Van onze redactie economie DEN HAAG Nederland heeft bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal geprotesteerd tegen het besluit van de Franse staatsmijnen, om de prijs van huisbrandkolen per 1 april met twintig procent te verlagen. Onze regering vreest de terugslag die deze maatregel zal hebben op de Neder land0" -oort naar Frankrijk. Deze is lang ering. Het afgelopen jaar ver- koch 3 Limburgse mijnen bijna 1,6 miljoc m steenkool, cokes en briketten aan dat land, die een waarde had van ruim 124 miljoen gulden. UTRECHT Het omvangrijke Utrechtse saneringsplan „Hoog Catharijne" zal in totaal 530 miljoen gulden gaan kosten (250 miljoen voor de opstalkosten, 150 miljoen voor de opstalkosten voor reke ning van derden en 130 miljoen voor de grondverwerving en de kosten in verband met de gemeentelijke infrastructuur). Volgens de plannen, zal eind 1969 een kantorencomplex met een totale opper vlakte van 20.000 vierkante meter moe ten worden opgeleverd, terwijl in 1970 de nieuwe sporthal en het nieuwe station ge reed moeten zijn. Op de hoofdwerkzaam heden voor het plan „Hoog-Catharijne" ligt men thans een half jaar voor, maar het aanvullende aankoopbeleid is enigs zins achterop geraakt. Dit vertelde drs. J. de Vries, president directeur van de N.V. Verenigde Bedrij ven Bredero in Utrecht, die belast is met de uitvoering van het plan „Hoog-Catha rijne", tijdens de officiële ingebruikne ming van het nieuwe VVV-kantoor tegen over het Centraal Station in Utrecht. Het gebouwtje is het eerste begin van het Utrechtse plan, waarin de VVV-Utrecht, de voorlichtingsdienst van de gemeente Utrecht en een voorlichtingsruimte in verband met het plan „Hoog-Catharijne" een onderdak zullen krijgen. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM —De Bergen op Zoomse politie heeft vier mannen K. van D., J. S. en C. V. uit Bergen op Zoom en A. J. uit Roosendaal aangehouden. Zij hadden koperen las- kabels ter waarde van tweeduizend gul den gestolen bij de Antwerpse haven werken in Lillo. De kabels werden in Nederland ingevoerd en gebracht bij P. de J. in Bergen op Zoom. Deze is wegens heling aangehouden. Vreugde om vader Cals na zijn terug keer uit de West. Op de linkervleugel Marga, geheel rechts Maria Cals. Van een onzer verslaggevers ALKMAAR De elfjarige Alkmaarse scholier Herman van der Molen (zijn lichaam werd vrijdagavond in een houtopslagplaats even buiten Alkmaar gevonden) is om het leven gebracht, nadat hij had geweigerd op oneerbare voorstellen van de twintigjarige kan toorbediende P. B. in te gaan. Toen de jongen wilde weglopen is een worste ling ontstaan. B. heeft hem daarbij met zijn blote handen gewurgd, zo heeft hij nu bekend. Naar voorts uit het verhoor is gebleken, heeft B. vrijdagmiddag, kort voordat hij aan brigadier Van Osta zijn beken tenis deed, de moeder van het slacht offer opgebeld. Hij verzweeg zijn naam, verdraaide zijn stem en zei: „Uw zoontje is niet verdronken; hij is ver moord. Brigadier Van Osta weet er al les van". Toen de vrouw naar de brigadier ging, was deze niet thuis. Nog geen minuut nadat hij omstreeks half zeven was te ruggekeerd in zijn woning, kwam B. er zijn bekentenis afleggen. Een schoen van de vermiste jongen, die vorige week dinsdag al werd gevonden bij de houtopslagplaats, heeft de Alk maarse politie, evenals het vinden van het fietsje, parten gespeeld. Het fietsje werd vorige week zondag a' gevonden, maar de zeventigjarige vin der besteedde er geen aandacht aan en zette het tegen een schuur. Pas 24 uur later deed hij aangifte van zijn vondst. Dinsdagavond vonden zoekende politie mensen een kinderschoen bij de hout opslagplaats. Hierbij werd direct ge dacht aan Herman van der Molen, die toen nog vermist was. Toen recher cheurs de schoen aan de ouders van de jongen lieten zien, hebben deze in hun verwarring de schoen niet herkend als van hun zoontje, aldus de Alkmaarse politie. Pas toen Herman werd gevonden, bleek aan een van zijn voeten een schoen te mankeren. Het bleek de al dinsdag ge vonden schoen te zijn. B. wordt morgen voor de officier van justitie in Alkmaar geleid. Hem zal doodslag met voorbedachten rade ten laste worden gelegd. De voorgeleiding valt samen met het tijdstip waarop de elfjarige Herman wordt begraven. ARNHEM Voor de tweede keer heeft de koopman Carl P. uit het Arn hemse Huis van Bewaring weten te ontsnappen, ditmaal door een tralie door te zagen, waarna hij er via het dak van een luchtkooi in slaagde over de muur te komen. Kon hij de vorige keer kort na zijn ontvluchting worden gegrepen in het woonwagenkamp te Doesburg, thans heeft de politie de man nog niet kun nen opsporen. P., die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, wordt verdacht van diefstal en bedreiging en verbleef daarvoor in het Huis van Bewaring, in afwachting van zijn berechting. (Van onze Haagse redactie) Minister Jacobus Gerardus (Ko) Suurhoff, die vannacht op 61-jarige leef- tyd te Amsterdam is overleden, was in leeftjjd de oudste bewindsman in het kabinet-Cals, toen dat in april 1965 aantrad. Hjj kreeg het beheer over het departement van Verkeer en Waterstaat en zag daarin een duidelijke binding met het ruim twee jaar eerder onder zjjn verantwoordelijkheid die van voor zitter van de Party van de Arbeid uitgebrachte rapport „Om de kwaliteit van het bestaan". Minister Suurhoff, die voor zich zelf en zijn departement de belangrij ke taak zag weggelegd om de leef baarheid van 't land te verhogen was nooit bang. dat zijn leeftijd een be lemmering zou zijn om met moderne toekomstvisies té komen. Toen hij 55 jaar oud, in 1961 tot voorzitter van de PvdA werd benoemd, na van 1952 tot 1958, in het derde kabinet-Drees, minister van Sociale Zaken te zijn geweest, vond hij zijn leeftijd voor die periode wellicht een bezwaar. „Het is een levensvoorwaarde voor de partij, dat wij aansluiting vinden bij de jongere generatie en zal ilc die aansluiting nog vinden?" zei hi) toen. Het Kamerlid mevrouw Trees Le- maire schreef daarop in „Paraat": „Suurhoff heeft niets van de oudere staatsman, die zijn gezag aan leef tijd en ervaring meent te moeten ont lenen. Hij is beweeglijk en lenig van gedachten: bepaald niet bang voor iets nieuws". Hoewel de heer Suurhoff het voor zitterschap van de PvdA als een ver frissende ervaring heeft beleefd „Een periode waarin je weer eens dichter tot de mensen komt" zijn er in die tijd ook gebeurtenissen ge weest, die hem teleurgesteld hebben. Zo bijvoorbeeld de ervaring, die hij op deed met de politieke verkiezings debatten voor de televisie. Suurhoff zat erbij zoals hij was: koele grijze ogen, een taxerende blik en fel, soms vinnig discussiërend. Het publiek zag ook een man, die een onbeheerste handbeweging maak te, als hij 't met zijn tegenstander niet eens was; ook een kettingroker, die de ene na de andere sigaret in rook deed opgaan. Er kwam kritiek, die hem heeft ge troffen. „Ik heb het toen wel even als een teleurstelling gevoeld, dat bij deze televisie-uitzendingen het poli tieke oordeel van het publiek zo sterk bepaald wordt door uiterlijkheden", zei hij. „Wat je zegt, doet er min der toe dan het soort das, dat je draagt of de wijze, waarop je haar gekamd is. Maar ja, je moet er aan wennen. Ik heb later altijd tegen m'n mensen gezegd: Prepareer je er maar op en denk maar: Als Ken nedy het kan, moeten wij het ook kunnen..." Wijlen minister Suurhoff in een karakteristieke houding, sprekend in de Tweede Kamer. ^ls socialist heeft de heer Suur hoff zich nooit aangetrokken ge voeld tot de theoretische kant van de partij. Toen hij, zoon van een schildersgezel, op zijn achttiende jaar lid werd van de SDAP, duurde het maar kort of hij was secretaris van een Amsterdamse afdeling met 1400 leden. Hoewel zijn Mulo-oplei ding hem een kantoorbaan had ver schaft, besteedde hij zijn vrije tijd met het leiden van rumoerige ver gaderingen, die soms op knokpartij en uitliepen, als de communisten wat al te vurig werden. In zijn afdeling (Spaarndammerbuurt, Jordaan) stond hij vaak oog in oog met de jonge Henk Gortzak, die op zijn vijf tiende jaar al een geschoold straat debater was en de strijd niet schuw de. In de AJC leerde hij zijn vrouw kennen, die hem in zijn werk steun de, toen hij zes weken na zijn huwe lijk werd gekozen tot voorzitter van de Vakgroep Kantoorbedienden (nu Mercurius). Inmiddels had hij een belangrijke functie gekregen bij het documentatiebureau van het NW, waar hij snel omhoog klom. De be kroning van zijn vooroorlogse politie-j ke loopbaan kwam in '39, toen hij werd gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Na de oorlog illegaliteit, gijze ling, gevangenis werd hij in '45 bestuurslid van het NW en na het vertrek van Evert Kuper, tweede voorzitter. In 1952 werd hij tot het ministerschap van Sociale Zaken ge roepen. Toen in '58 het derde kabi- net-Drees viel, nam hij node afscheid van zijn werk en de jaren daarna heeft hij nooit verheeld, dat zijn am bities toch eigenlijk op het polltiek- bestuurlijke terrein lagen. In april 1965 ging zijn wens om ooit weer minister te worden in vervulling. Dat hij terugkeerde op een departement, dat hem op dat moment nog vreemd was, zag hij dankzij zijn ervaring niet als een bezwaar. Het gaf hem veel voldoening op deze post te mogen meehelpen „het gezicht van Neder land te bepalen," al werd hij in de anderhalf-jarige regeringsperiode van het kabinet-Cals geruime tijd door ziekte in zijn werkzaamheden belemmerd. Helaas is het hem niet beschoren geweest het nieuwe ge zicht van Nederland te zien. (Van onze correspondent) MAASEIK De Nederlandse politie en de Belgische rijkswacht zyn gisteren begonnen aan een grootscheeps onderzoek naar het wapenbezit onder Turkse ar beiders in Nederlands- en Belgisch-Limburg. Vermoed wordt, dat een flinke portie van de duizenden Beretta-pistolen, die de laatste tijd uit Italië naar Nederland z(jn gesmokkeld, aan Turkse arbeiders van de hand z(jn gedaan. Zeker is dat de 36-jarige dokterszoon Michel Gr. uit Maaseik aan de touwtjes van deze wijdver takte clandestiene wapenhandel trekt. Enkele wapenhandelaars in Limburg werken onlangs ontmaskerd. Dat ge beurde toen bleek dat het wapen waar mee op 20 januari de 49-jarige steiger bouwer Herman Pfeiffer uit Sittard werd neergeschoten, een door de Ge- leense handelaar in gebruikte auto's M. uit Italië gesmokkeld pistool was. In de woning van de handelaar werd vorige week een koffer vol Italiaans wapentuig gevonden. Bij de bijzondere opsporingsbrigade van de rijkswacht in Maaseik is bekend, dat nog meer man- Van onze correspondent GRONINGEN De Strokartonfa briek Albion in Oude Pekela zal, waar schijnlijk op 1 juli, worden gesloten, zo hebben de aandeelhouders besloten. Met de vakbonden verd gisteren voor het eerst overlegd over de ma nier waarop de negentig personeelsle den moeten afvloeien. Oorzaak van de sluiting is de sterke kostenstijging als gevolg van de schaarste aan stro. De Albion werd in 1965 gekocht door een groep strofabrikanten, die opereren onder de naam Nesso. De vakbonden voorspelden toen al de sluiting van de onderneming, omdat Albion naar hun mening zou worden gebruikt als de vei ligheidsklep van de groep. De heer W. Liefaard, voorzitter van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Bedrijfs groepen Centrale, meent dat de sane ring van de bedrijfstak in de komende jaren zal moeten sluiten. In totaal wer ken er op het ogenblik twintig fabrie ken, met 2500 tot 3000 werknemers. De Meubelfabriek Hollandia in Ben- nebroek is failliet. Van de vijftig werk nemers zijn er het afgelopen weekeinde 43 ontslagen. Zij hebben hun loon tot en met zaterdag ontvangen. De mees ten zullen in andere bedrijven weer aan de slag kunnen. De N.V. Hollandia, gespecialiseerd in schoolmeubelen, kwam de afgelopen week in ernstige financiële nood toen de bank geen krediet meer wilde ge ven. De concurrentie op het gebied van schoolmeubelen is de laatste maanden verscherpt. Het in 1957 opgerichte be drijf bleek daar niet tegenop gewassen. De N.V. Industria in Emmen heeft aan twintig van de 130 personeelsleden ontslag aangezegd. Het bedrjjf, dat verlichtingsarmaturen maakt,' kampt et gebrek aan orders, vooral van de overheid, waartegenover de produktie door verbetering van de doelmatig heid juist is toegenomen. Bij de Herenconfectiefabriek Levita en Co in Nieuw Buinen zullen 130 werk nemers, merendeels meisjes, voorlopig nog maar de helft van de week werken. Het bedrijf, waarbij 270 mensen in dienst zijn, ondervindt de weerslag van de nog grote voorraden bij de detail handel. nen uit Geleen in opdracht van Michel Gr. in Milaan wapens hebben gekocht. Ook een zekere S. uit Echt is bij de sluikhandel nauw betroken. De hele Maasvallei is de laatste maanden doorvoerland geworden voor de illegale wapenhandel van Milaan naar Turkije. De Turken maken er geen geheim van dat een pistool in het vaderland veel geld opbrengt. Vaak is het mee nemen van een wapen al voldoende om de reiskosten te dekken. In januari van dit jaar werden aan de Neder lands-Belgische grens onder Breda twee groepen van vier Turken aange houden wegens verboden wapenbezit. Ze bekenden de wapens (en een hoe veelheid verdovende middelenvan Michel Gr. te hebben betrokken. Deze werd daarop aangehouden en opgeslo ten in Antwerpen. Nog geen tien dagen later was hij weer terug in Maaseik. „Helaas", verzuchtten de rijkswach ters in Maaseik. „Die jongen is ons telkens te slim af." Op 14 maart vorig jaar onder schepte de marechaussee aan de grens post in Vaals een volledig arsenaal dat vijf Turken mee naar hun vaderland wilden smokkelen. De wapens, een jachtgeweer, een Mauser-pistool, een Amerikaanse mitrailleur, een fn-pistool, een cilinderrevolver, een hoeveelheid munitie en een partij sabels, waren af komstig uit het wapendepot van Michel Gr. De doksterszoon heeft ook de hand in Smokkel van Turken naar Nederland. Voor veel geld levert hij de buitenlan ders valse ontslagbewijzen en verandert hij de leeftijden in hun paspoorten. Door de bepalingen van de EEG kun nen de buitenlandse arbeiders dan in ons land een werkvergunning krijgen. De Maasvallei is niet alleen een cen trum van sluikhandel in wapens, ook de vaste smokkellijnen van verdovende middelen lopen naar de dorpen aan de Nederlandse maasoevers. „Het is ontstellend" zeggen in Maas eik de rijkswachters, „hoe het gebruik van verdovende middelen in dit gewest hand over hand toeneemt."

De Vallei | 1967 | | pagina 9