Veenendaals dagblad Ned. Bank brengt disconto terug op 4,5 procent Onthulling over het complot tegen president Kennedy Shaw door Russo geïdentificeerd Nederlandse economie gaat weer in goede richting Uitbreiding van controles in E.E.G. nodig Buiten V.W.- primeur in Genève Onzekere sfeer om kabinetsformatie RUMOER OM GESPREK JOHNSON-KENNEDY Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei grote flacon 98 ct VEEL MEER EXPORT; VOORJAARSBEURS WAS EEN SUCCES MANSHOLT OVER FRAUDE „Geen vijandschap tussen ons" Opening van zaken is toegezegd Minder zacht „Behoefte aan kruisende schootsvelden 250 kinderen ontkomen aan instorting Mej. Kloiiipé wellicht vice-premier WL J lil n BI! IfiliFn i Ji iiIhiI LEIDER FUIFJE Lorken-confetti ROUTES SEPT. 1963 Bom in ruim van Egyptisch schip Bij Antwerpen LES GELEZEN WAT MEER LICHT Vroege bloei van fruitbomen fe Coördinatie Meervoudig gebruik van dorps- en wijkcentra Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prljs 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 15 MAART I967 4le JAARGANG 99 NEW ORLEANS Perry R. Rus so heeft gisteren tegenover drie rech ters verklaard dat Clay L. Shaw een van de mannen was, die in september 1963 samen hadden afgesproken presi dent Kennedy te vermoorden. Russo, een 25-jarige verzekerings agent, is de tot gisteren anoniem ge bleven man die volgens Jim Garrison, de openbare aanklager van New Or leans, aanwezig was in de woning van de inmiddels overleden David W. Fer- rie, toen Lee Harvey Oswald, Shaw, Ferrie en anderen de aanslag op het leven van Kenned> beraamden. Russo deelde ook mee dat hij Ferrie goed had geuend. Russo legde zijn verklaringen tegen over de drie rechters af tijdens het openbare vooronderzoek. Hij zei dat na een fuifje in de woning van Ferrie hij, Oswald en „Bertrand" waren ach tergebleven. Russo identificeerde „Bertrand" op verzoek van de rechters zonder aarze len. Hij liep naar de stoel waarop Clay zat, ging achter Clay staan en hield zijn hand boven Clay's hoofd. („Bertrand" is genoemd in een van de 26 delen documentatiemateriaal, die behoren bij het rapport van de commissie-Warren. In het rapport zelf is de rol die deze „Bertrand" na de moord op Kennedy speelde in New Orleans geheel verdoezeld). Russo vertelde wat er tijdens de be spreking in de woning van Ferrie was voorgevallen. „Dave Ferrie nam de leiding in de besprekingen", zei hij. „Hij liep snel heen en weer en richtte zich tot Bertrand en Oswald". Op een zeker moment had Ferrie gezegd: „Wanneer we een moordaan slag willen plegen moeten we aflei dingsmanoeuvres toepassen". Verder zou Ferrie het hebben gehad over de „behoefte aan elkaar kruisende schoots velden". Ook zou Ferrie hebben gezegd, dat „drie, of ten minste twee" mannen de moordaanslag zouden moeten plegen. Tn een lang-vergleden tijd, toen de mensen nog geloofden, dat in de bomen een ziel huisde en toen zij kon den verstaan, wat de dieren tegen el kaar zeiden, zagen ze in de lork een heilige en toverboom. Wie hem be schadigde, werd zelf gewond en genas niet eerder, dan wanneer ook de larix hersteld was. Met zijn rook verdreef men de duivel en de kwade geesten in de z.g. winterse rooknachten; tenslot te toonde hij zich vuurbestendig en niet voor niets kunnen de lorken op een nauwe verwantschap bogen met de vele eeuwen tellende, wereldvermaar de cederen van de Libanon. Ongetwij feld is het genoeglijk, over deze en dergelijke zaken zijn gedachten te laten gaan bij het passeren onzer lente-larixen, maar in de meeste ge vallen zult ge toch al dubbel en dwars tevreden zijn met de schone decoratie der groenbestippelde twijgen, die thans als met confetti-bestrooid lijken. Te voren genoten we reeds van het cha mois der knoppen, die saladegroen uitlopen, wat nu al een zacht lente waas door de bomen sprenkelt. Nu moeten we over „m paar weken be dacht zijn op de rode pruikies der mannelijke bloemen en de paarsig- karmijnen kegeltjes der vrouwelijke beide aan dezelfde twijg alles ondermengd met het zachte jadegroen van de naalden en alles met alles een feestelijk gezicht Ge kunt er volop het meest van genieten bij los gegroe peerde bomen, die volop licht en lucht krijgen, dus niet zulke, die wat dor en dood in gesloten formatie staan. 15-3-'67 A. B. WIGMAN Perry Russo, tot gisteren de „onbe kende aanbrenger" waarmee het nieuwe onderzoek in New Orleans naar de moord op president Kennedy zou staan of vallen. De 25-jarige Russo wees de eerder gearresteerde en later weer vrijgelaten zakenman Clay Shaw in de rechtszaal aan als een van de beramers van de moord op Kennedy. Een van deze mannen moest volgens Ferrie afleidingsschoten lossen en an deren de schoten waarop het aan kwam. Russo verklaarde verder dat Ferrie verschillende ontsnappingsroutes voor de plegers van de aanslag had opge steld. Ferrie had vluchtwegen aange wezen en was met twee voorstellen gekomen. De plegers zouden óf eerst naar Mexico hebben moeten vliegen en vandaar naar Brazilië óf regelrecht naar Cuba. Ferrie, aldus Russo, had een vlucht naar Cuba riskant genoemd omdat er kans zou zijn geweest dat het 'lieg- tuig bij de nadering van Cuba werd neergeschoten. „Bertrand" had naar voren gebracht dat als zij per vlieg- uig naar Mexico zouden gaan zij geen gelegenheid meer zouden krijgen door te reizen naar Brazilië. Het nieuws over de moord zou Mexico snel berei ken. Russo deelde desgevraagd mee dat de bespreking in de woning van Fer rie half september 1963 was gehouden (President Kennedy werd op 22 no vember 1963 in Dallas doodgeschoten). Shaw, aldus Russo, had de uiteen zettingen van Ferrie waarmee de be- raadslageingen waren begonnen volle dig aangehoord. Toen Ferrie was uit gesproken, had Shaw naar voren ge bracht, dat de plegers van de aanslag niet zouden moeten vluchten naar het buitenland maar in de Verenigde Sta ten moesten blijven. Het was de bedoeling, zo werd ten slotte volgens Russo afgesproken, dat Ferrie op de dag van de moord op Kennedy naar Hammond in de staat Louisiana zou gaan en dat Shaw een zakenreis naar de Amerikaanse West kust zou maken. De raadsman van Shaw protesteer de tegen de verkl ringen van Russo. Hij noemde ze geruchten waarmee rechters geen rekening zouden mogen houden. BRUSSEL In Antwerpen is bij het lossen van het Egyptische schip „Port Said" een bom van vier kilogram in één der ruimen ontdekt. De bom, van Russische makelij, is door deskundigen van het Belgische leger weggehaald en onschadelijk gemaakt. UTRECHT De Nederlandse eco nomie begint zich weer aardig in de goede richting te begeven. Er zijn na melijk enkele hoopvolle tekenen, die r op wijzen, dat de trieste nevel van de laatste maanden aan het optrekken is: 1 De Nederlandsche Bank ziet geen reden meer om de hoge rente te handhaven en heeft haar officiële dis conto van vijf naar viereneenhalf pro cent teruggebracht. 0 De export is in februari evenals de maand daarvoor fors toege nomen, waardoor onze handelsbalans over de eerste twee maanden een voor sprong van 345 miljoen gulden heeft gekregen op dezelfde maanden van vo rig jaar. 0 Het resultaat van de Utrechtse Voorjaarsbeurs verleidde drs. J. H. D. van der Kwast, directeur van de beurs, tot de uitspraak: Wij hebben het dieptepunt van de economische te ruggang achter de rug. Eind volgend jaar zal het herstel beginnen. De Nederlandse Bank heeft van van daag af alle rentetarieven met een half procent verlaagd. Zij zijn daarmee op het peil vai. juni 1964—mei 1966 terug gekeerd. In de verlaging wordt alge meen gezien een voortzetting van het be- leid-Zijlstra, een verdere rentedaling op langer zicht en het goedkoper worden van krediet. Dit laatste zal zeker in vloed hebben op de gang van zaken in het bedrijfsleven, vooral in de bouwnij verheid en bij de export. Betere balans In februari is ons land goed voor de dag gekomen met zijn buitenlandse han del. De export steeg met dertien pro cent tot 1927 miljoen gulden. De Invoer nam maar zeer magertjes toe (twee procent) ei bedroeg 2314 miljoen gul den, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. Door de al even florissante ontwikke ling in januari (een stijging van de ex port met twintig procent) is de handels balans aanzienlijk verbeterd. Het te kort daalde tot 675 miljoen gulden. Het optimisme in de handel kwam ook tot uiting in de zaken op de giste ren gesloten Voorjaarsbeurs. De koop kracht in de afdeling gebruiksgoederen blcof ongebroken. Vooral de zaken in goud en zilver trokken veel belangstel ling. De deelnemers in de sector kapi taalgoederen gingen overigens niet min der tevreden naar huis. Zij verwachten evenals de directeur van de Jaar beurs binnenkort een herstel van de conjunctuur. De heer Van der Kwast stelde daarbij wel als voorwaarde, dat de uitgaven van de overheid, vooral die van de lagere, in de hand worden ge houden. ANTWERPEN Een gedeelte van een in aanbouw zijnde kerk te Wilrijk, een voorstad van Antwerpen, is dins dagmiddag ingestort. Met een enorme klap zijn een betonnen overspannings- baik en een deel van het plafond bij elkaar een massa van driehonderd ton naar beneden gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de arbei ders him lunchtijd hadden, waaraan het te danken is, dat er geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Bovendien waren enkele minuten tevoren 250 kin deren van een naast de kerk gelegen school gepasseerd, die juist iets vroe ger naar huis gingen dan normaal. Eerder deze week week is België op geschrikt door het instorten van een deel van de oude weg van Brussel naar Namen. Door het verzakken van een oude steengroeve, ontstond plotse ling een gat van twintig meter lengte en vijf tot acht meter diepte. Een auto met twee militairen stortte in de put, doch beide inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. Van onze parlementaire redacteur. DEN HAAG De onbekendheid met wat kabinetsformateur mr. B. W. Bies heuvel nu precies aan het doen is, of hij nu al zeker is van de bezetting van een aantal ministerszetels of dat hij daarmee moeilijkheden heeft, is oor zaak geworden van een onzekere sfeer in Den Haag. Hij telefoneert veel, heeft een gesprek met mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé gehad als bemiddelaarster in de KVP, ontvangt een rapport over de afschei ding van de Europese kwesties van het departement van Buitenlandse Zaken en praat daarover nog eens met staats- WASHINGTON Het Witte Huis en senator Robert F. Kennedy hebben ont kend, dat president Johnson en de senator vijandiger dan ooit tegenover elkaar staan sinds een gesprek, dat beiden op 6 februari over Viëtnam hebben gehad. Beide kampen verwijten elkaar thans over en weer het verstrekken van in lichtingen, waardoor zowel de president als de New Yorkse democraat in een kwaad daglicht komt te staan. Enkele medewerkers van de president zeggen, dat de senator en z(jn assistenten verantwoordelijk z|jn voor de lezing, van het gesprek door het blad „Time". De assistenten van de senator wij zen erop, dat drie van de vier perso nen, die bij het gesprek in het Witte Huis aanwezig waren, regeringsfunc tionarissen waren. Het gesprek werd gevoerd na een Europese reis, waar van Kennedy met „vredesvoelhooms" zou zijn teruggekeerd. De vier aanwezigen waren de pre sident, Kennedy, de onder-minister Katzenbach (een oud-medewerker van Kennedy) en de presidentiële mede werker Walt W. Rostow. Rostow en Kennedy hebben ieder afzonderlijk ontkend, dat de toon en de details van het gesprek als weer gegeven door „Time" correct waren. Volgens „Time" had Johnson Ken nedy de les gelezen over zijn kritiek op het Viëtnambleid. Johnson zou de senator gezegd hebben: „Als u zo blijft praten als op het ogenblik zult u binnen zes maanden in ons land geen politieke toekomst meer hebben. In zes maanden zult u alle schepen achter u hebben verbrand". Volgens „Time" heeft Kennedy Johnson daarop een schavuit genoemd en gezegd: „Ik hoef dat niet te ne men". Kennedy verklaarde zich akkoord met de ontkenning van voorlichtings ambtenaar George Christian van het Witte Huis, dat Johnson Kennedy te verstaan had gegeven hem nooit weer te willen zien. Kennedy probeerde niet het feit te JOHNSON rumoer ontkennen, dat het onderhoud met Johnson een stormachtig verloop had gehad. Hij zei, dat het lang aiet zo stormachtig was geweest als „Time" beschreven had. Hij en Johnson heb ben elkaar verleden week bij de be ëdiging van Ramses Clark tot procu reur-generaal de hand geschud. secretaris mr. De Block. Of hij van daag al aanstaande ministers zou ont vangen, was vanochtend nog niet be kend. Wel heeft mr. Biesheuvel toegegeven dat hij enigszins achterligt op zijn schema. Daarop volgde echter het be richt, dat hij de afsluiting van zijn formatie-arbeid aan het einde van deze week nog binnen zijn bereik acht. Het ligt voor de hand dat mejuffrouw dr. Klompé de eerste vrouwelijke vice- premier in ons land zal worden. Dan is het even vanzelfsprekend dat de aan staande premier eerst met haar gaat praten, als de op één na belangrijkste figuur in het nieuw te vormen kabinet, die moet weten wat er aan de hand is. Bovendien kan zij ook als gezaghebbend politica in de KVP voortreffelijke dien sten verlenen bij het aanzoeken van mi- nisteriabele figuren uit deze partij. In de KVP liggen nu eenmaal wat moeilijkheden, als het gaat om het le veren van geschikte mensen, die be reid zijn om in dit kabinet te stappen, in de overtuiging dat het een aller minst gemakkelijke en dankbare rege ringsperiode zal worden. Met dit ge sprek tussen formateur en aanstaande vice-premier is waarschijnlijk de grond slag gelegd voor de bespoediging van het aanzoeken van KVP-ers. Enigszins lastig ligt het ook in de CHU. Daarom zou de christelijk-histo- rische fractieleider mr. H. K. J. Beer- nink vandaag weieens de eerste bezoe ker bij de formateur kunnen zijn. In eigen kring zal mr. Biesheuvel de mogelijkheden stellig wel kennen. Tenslotte kan men aannemen, dat hij met de liberalen niet voor het blok zal komen te zitten. De VVD heeft voldoende namen ge leverd en prof. dr. H. J. Witteveen is zowel voor Financiën als voor Econo mische Zaken bereid. De dag van van daag zal waarschijnlijk wel enige op heldering brengen. KAPELLE In Zeeland staan de eerste fruitbomen in bloei. Het zijn de vroege pruimen of z.g.n. korozen, waar van de bloemknoppen zijn opengegaan. Dat is op een heel vroeg tijdstip. De ontwikkeling van de knoppen der ove rige fruitsoorten is overigens ook reeds zodanig gevorderd, dat verwacht mag worden, dat er dit jaar sprake zal zijn van een vroege bloei. Het duurt echter nog wel enkele we ken voor er sprake zal zijn van het be gin van de bloei op grote schaal in het Zeeuwse fruitland. De vroege pruimen of korozen namen vroeger éen vrij belangrijke plaats in, maar nu is deze teelt niet meer van betekenis. Slechts hier en daar in de oudere centra treft men deze bomen nog aan. Drs. J. A. M. Verbeek (VVD) heeft bedankt als lid van de Leersumse gemeenteraad. Hij is het niet eens met o.a. de Viëtnam-politiek van zijn partij en heeft in het nabije verleden al meermalen blijk gegeven zich aan getrokken te voelen tot D'66, de par tij, die bij de jongste Kamerverkiezin gen zo goed uit de bus kwam. Blijven zitten als raadslid doet hij niet. „De liberale kiezers hebben nie het ver trouwen geschonken", zo zegt drs. Verbeek, „en als ik zou aanblijven betekent het volgens mij misbruik maken van dit vertrouwne". Hiermee geeft de heer Verbeek blijk over een gezonde opvatting te beschikken over politiek, waarvan anderen wel eens willen beweren, dat daarin alles is geoorloofd. De gemeenteraad van Leersum had gisteravond nog meer bijzondere gespreksstof. Het college van B. en W. heeft een ernstige fout gemaakt inzake een bestemmingsplan waarover een aantal bewoners van het bunga lowpark niet helemaal ten onrechte gebelgd zijn. Misschien omdat het col lege de fout ruiterlijk toegaf en een „mea culpa" uitsprak was de kritiek uit de raad nogal mild. De Veenendaalse commissie die ieder jaar een aantal chronisch patiënten een onvergetelijke vakantie week bezorgt, doet ook weer van zich spreken. De drie Veenendalers, die dit karwei op zich nemen, putten moed om hiermee door te gaan uit de reacties die zij krijgen van de vakan tiegangers. Onder hen zijn er velen, die het gehele jaar aan stoel of bed gekluisterd zijn. Menslievendheid pur sang vormt de grondslag van dit werk en met het organiserende trio hopen wij dat het resultaat van de binnen kort voor dit doel te houden collecte een afspiegeling zal zijn van het werk van dit comité. Verder op onze stads- en streekpagi- na's vandaag: Betuwse imkers leveren duizenden werkkrachten bloedarmoede bij de rijvereniging in Kesteren en telefoon voor meneer De Leeuw, die bij mevrouw De Leeuw op bezoek was. 9 In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is dinsdag de 42-jarige loodgieter B. Postma uit Dokkum over- led jn aan de zware inwendige verwon dingen, die hij 27 januari opliep bij een autobotsing in Broeksterwoude. Hij reed die morgen met zijn auto in volle vaart op een bestelauto in, die een voorrangsweg opreed. ADVERTENTIE ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT met Idnolme '(ivo) ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT Een Volkswagen-primeur op de zevenendertigste automobieltentoonstelling in Genève: de V.W. 1600-R.S. De auta heeft een topsnelheid van maar liefst 180 km per uur STRAATSBURG De EEG-com- missie is bezig met een onderzoek naar de vraag bij wie de verant woordelijkheid ligt voor controle op de documenten bij restituties en der gelijke, maar zij heeft in het verdrag nog geen artikel kunnen vinden dat de commissie daarvoor verantwoorde lijk stelt. Dit deelde gisteren in Straatsburg in het Europese Parle ment de vice-president van de EEG- executive, de heer S. L. Mansholt, mee naar aanleiding van mondelinge vragen die het Belgische christende mocratische lid van het Europees parlement, Victor Leemans, stelde over fraude in het financieringsstel sel van het gemeenschappelijk land bouwbeleid. Over de fraude zelf zei de heer Mansholt geen mededeling te kunnen doen, omdat de commissie nog geen enkel antwoord heeft gekregen op een brief om inlichtingen die ze in janua ri naar verscheidene regeringen heeft gezonden. „Wel zijn we zelf tot een aantal conclusies gekomen", aldus de heer Mansholt. Al moet nog nagegaan worden hoe de regels zijn ontdoken, toch is al duidelijk geworden dat bij graan uitvoeren waarvoor restituties zijn verkregen, niet is nagegaan of het graan de opgegeven bestemming heeft bereikt. Dit moet worden aange merkt als een verzuim van de betref fende douane-instanties. Verder is het voorgekomen dat boter werd uitge voerd naar Zwitserland en met ver valste documenten, weer in Italië in de gemeenschap is ingevoerd. Vooralsnog nemen we aan dat de regeringen verantwoordelijk zijn voor de controle en dat zal in de toekomst ook zo moeten blijven. Maar dan is wel nodig een zeer stringente samen werking tussen de controle-organen van de leden landen en dat vereist een communautaire coördinatie, zo zei de heer Mansholt. Hij wees er verder op dat per 1 juli, als de landbouwpolitiek een ge meenschappelijke geworden zal zijn, er nog veel meer punten in de gemeen schap zullen ontstaan waar fraude mogelijk is, dan alleen aan de gren zen. Er kunnen dan n.l. restituties worden gedaan als gevolg van inter venties. Er zullen voor die tijd strikte voorschriften en strikte, controle moe ten gaan gelden, die verder gaan dan de tot nu toe gehanteerde, en dat be tekent ook dat de commissie voor die tijd de raad nog een aantal voorstel len zal moeten doen. De heer Mans holt zegde het parlement toe het over de omvang van de fraudes volledig te zullen inlichten zodra de commis sie van de regeringen de gegevens ontvangen heeft. DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft besloten de rijksbijdrage in de bouw- en inrichtingskosten van dorps- en wijkcentra te verhogen met 10 procent voor projecten met een meervoudige bestemming. De opzet hiervan is, dat niet alleen vergader ruimte wordt verkregen voor de plaat selijke verenigingen, maar dat boven dien meer aandacht kan worden ge schonken aan het geschikt maken van een of meer lokaliteiten van het ge bouw voor speciale doeleinden. Hierbij valt bijvoorbeeld te denken aan een combinatie met bejaardenwerk, huishoudelijke en gezinsvoorlichting, jeugdservice, kleuterzorg of bepaalde activiteiten op het gebied van sport en recreatie. Dergelijke combinaties kun nen een uitkomst betekenen voor plaat sen, waar als gevolg van het ruimtege brek weinig voorzieningen bestaan in het belang van het maatschappelijke en cultureel leven. S Een depressie, die vanochtend ten oosten van IJsland lag, verplaatst S zich naar het noordosten, terwijl zich boven Frankrijk een in betekenis af- nemend gebied van hogedruk bevindt. Tussen deze druksystemen werd in de afgelopen nacht met zuidweste- lijke winden tamelijk zachte lucht naar ons land gevoerd. De tempera- tuur daalde dan ook niet verder dan tot 6 7 graden, aldus het KNMI. Een koufront, dat de voorste be- S grenzing vormt van iets minder zachte lucht, lag vanochtend boven de Britse eilanden en trekt naar het oosten. Na de passage van het front ruimt de wind bij ons naar richtin gen tussen west en noordwest. In onstabiele lucht achter het front zijn morgen, naast opklaringen, ook enkele buien mogelijk. Het weer zal minder zacht zijn dan vandaag. I

De Vallei | 1967 | | pagina 1