Comité chronisch zieken wil record bij lustrum „Wij leveren jaarlijks 20 miljoen arbeidskrachten" Verkeersles op b.l.o.-school Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne Collecte voor vakantie festijn V oetbalwedstrijden in voorbereiding hier woont gezondheid Palmpaas- optocht in twee delen Botsing op kruising Weer meer televisies kapokmatras Voorzitter imkersvereniging Resteren en Omstreken 3550 4079 mmm 11 |i Bijenmarkt dit jaar 12 april ■b /m mm AGENDA de veelzijdige voeding BURGERLIJKE STAND MIS T u uw Autodiefstal na inbraak Geef uw kind de rijke schakering onmisbare voedingsstoffen die iedere Liga bevat, hoog waardige eiwitten, vitamines, mineralen... In Liga woont gezondheid, groeikracht, vitaliteit! Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Afdeling Leersum Plattelandsvrouwen nu 152 leden KESTEREN AMERONGEN Beatavond voor scholieren Zang- en orgelavond in Nieuwe Kerk Kalm Bijenmarkt Kleuter gewond Ruitenkrakers aangehouden Vasten GRATIS BOEKJE WOENSDAG 15 MAART 1967 VEENENDAAL De heren Middelhoven, Slotboom en Van Hardeveld organiseren dit jaar voor de vijfde maal de vakantieweek voor chronisch zie ken. In de vijf jaar is het aantal mensen, dat gebruik van dit evenement maakt uitgegroeid van 16 tot 36. Dit jaar hoopt men 45 zieken mee naar de „Blije Werelt" in Lunteren te kunnen nemen. Voor een groot deel hangt dit echter af van de opbrengst van de collecte, die ook dit jaar weer gehouden wordt. Be halve van de opbrengst der twee voetbaltoernooien die elk jaar gehouden wor den, is de mogelijkheid om meer patiënten mee te nemen voornamelijk afhan kelijk van de offervaardigheid van dè Veenendaalse burgerij. Men hoopt dan ook de benodigde extra f 2.000,uit de huis-aan-huiscollecte te halen. Deze collctie vindt plaats in de week van 10-15 april. KESTEREN De drukke periode voor het bijenvolk breekt zo langzamer hand weer aan. Met name in het Betuwse land zullen de kleine beestjes tijdens de naderende bloesemperiode weer veel en nuttig werk verrichten. Schijnbaar onvermoeibaar zal het ene bloempje na het andere worden bezocht, al ware het hun opgedragen. Vrolijk zoemend op de wijs van de natuur verrichten zij hun taak al duizenden jaren achtereen. Doordat de mens de bijen bij hun zwa re arbeid wilde helpen, ontstonden de zogenaamde imkersverenigingen, die in samenwerking met onder anderen de fruittelers de bijenvolken gingen lei den door ze met hun korven bij de geliefde bloesems te plaatsen. De imkers vereniging Kesteren en Omstreken behoort met ruim 60 leden tot de belang rijkste in ons land. De heer J. van Appeldoorn is nu reeds sinds de oprich ting van do vereniging in 1926 voorzitter en staat nog steeds versteld van wat de beestjes presteren. liga Voor de collecte heeft het comité, dat altijd een groot deel van zijn beschik bare vrije tijd opoffert, nog een bedrag nodig, dat 2000 hoger ligt dan vorig jaar. Dit komt, doordat men in dit eer ste lustrumjaar in plaats van 36, 45 men sen een gezellige vakantie wil bezorgen. Die vakantie is vaak zo goed, dat een aantal deelnemers het bezoek van fa milie verwenst iets dat in een zie kenhuis onbestaanbaar is. Ook dit jaar zal de vakantie weer doorgebracht wor den op „De Blije Werelt" in Otterlo. Sinds vorig jaar is daar het aantal bedden van 36 tot 45 uitgebreid, zodat er voor een record aantal mensen ruim te is. De collecte levert nog wel enige moei lijkheden 'op, omdat er niet voldoende LEERSUM De afdeling Leersum van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, is de grootste van de provincie Utrecht. In een tijdsbestek van S jaar is de afdeling uitgegroeid van 11 maart 152 leden. Eenmaal per maand komen de Leer- eumse dames een avond bij elkaar. Dat deze avonden druk worden bezocht komt voor een groot gedeelte door de activiteiten van het bestuur. Er worden verschillende sprekers uitgenodigd, ten toonstellingen bezocht, demonstraties gehouden enz. Ook organiseert de Leersumse afde ling zelf tentoonstellingen. Op 7 en 8 februari werd in hotel „Dasthuizen" 'n handwerktentoonstelling gehouden van het werk van de eigen leden. De klas sen van de huishoudschool uit Lang broek toonden hiervoor zelfs belang stelling. Enkele onderwerpen die het afgelopen verenigingsjaar werden behandeld wa ren zeer interessant zoals het telen en klaarmaken van champignons, de zui- velprodukten en het gebruik ervan, kof fieplantages. Zelfs werd een notaris uit genodigd, die door de dames werd on dervraagd over zijn werk. Verder nog het jaarlijkse reisje. Dit willen de da mes niet graag missen, want dat is „hun dag". De Bond van Plattelandsvrouwen in Leersum houdt op 28 maart haar vol gende avond. Dan zal de heer Tieman spreken over „Jeugd en criminaliteit". Dames die belangstelling hebben voor deze vereniging kunnen zich wenden tot de secretaresse, mevrouw Van de Wetering, Prinses Irenelaan i. tL Geboren: Geurt, z.v. L. de Wit en C. van Willigen (Opheusden). AMERONGEN Geboren: Janneke Ariette Jacoba; dochter van R. van der Poel en J. P. Schut, Pr. Irenelaan 41; Breunisje, dochter van M. van Appel doorn en J. van Soest, Pr. Beatrixlaan 26; Aaltje, dochter van P. van Dijk en J. Bleijenberg, Pr. Irenelaan 25. Gehuwd: Bertus Verver, 22 jaar en Karoline Koudijs, 22 jaar, Veenseweg 28. Vertrokken personen P. D. van Bur- ken van Koenestraat 28 naar Eist Gem. Rhenen. Ingekomen personen: E. Stehmann- Schuurman van Maurik in Kon. Wilhel- minaweg 95; A. L. A. de Korte-Milar van Wageningen in De Del 21. VEENENDAAL. Donderdagavond wordt in het NVV-gebouw een beat avond gehouden voor leerlingen van het Christelijk Lyceum te Veenendaal. Ook beatliefhebbers van buiten het Ly ceum zijn welkom. Nu het bestuur van de leerlingenver eniging „Eldorado" door moeilijkheden met het schoolbestuur is afgetreden, heeft een actieve leerling van het Ly ceum, Willem Jochemsen uit Renswou- de, het heft in handen genomen en een avond voor de leerlingen van het 'Ly ceum georganiseerd. Als deze avond slaagt, zal hij in de toekomst nog meer van dergelijke evenementen organise ren. Deze avond zal verzorgd worden door de Utrechtse beatgroup „The Rhythms". Van een schoolavond voor het Christelijk Lyceum is dit jaar geen sprake. Wel houdt Willem contacten met de leerlingenverenigingen van an dere middelbare scholen in onze omge ving. collectanten zijn. Zij, die willen collec teren kunnen zich opgeven bij de heer C. van Hardeveld, Bergweg 38, Veenen daal, tel. 2232. Andere activiteiten, die het bestuur op touw zet, zijn de organisaties van het Vrienaschapstoernooi en het Vete- ranentoernooi. Met het laatste toernooi hoopt men op maandag 8 mei te begin nen, in samenwerking met een aantal bedrijfsverenigingen. Indien de toezeg gingen gestand gedaan worden zullen dit jaar ook ploegen van de Mopavi en Hollantor deelnemen. In een vergadering die op 20 maart gehouden wordt zal hier over nader beslist worden. Ook vereni gingen van bedrijven, die hieraan nog nooit hebben meegedaan en die daarom geen uitnodiging ontvangen hebben kun nen aan deze vergadering deelnemen. Het Vriendschapstoernooi bestaat uit een aantal KNVB-clubs, die tegen el kaar spelen. Het leeuwedeel van de or ganisatie ligt in handen van de scheids rechters. Dit jaar voor het eerst zal er gespeeld worden volgens een afvalsys- teem, waardoor men de gehele compe titie op twee zaterdagen kan afwerken. Deze wedstrijden worden gespeeld op 't Sportpark aan het Panhuis. Een derde evenement van de orga nisatiecommissie is het organiseren van de wedstrijden tussen een vertegenwoor digend team van Veenendaalse KNVB- voetballers en een ploeg uit (waar schijnlijk) Ede. Ook vertegenwoordigers van de in selectieteams spelende voet ballers zullen een wedstrijd tegen een hoger geklasseerd elftal spelen. Men denkt hierbij aan een van de gerenom- dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur OVERBERG Onder auspiciën van het Produktschap voor Pluimvee en Ei eren te Zeist wordt donderdagavond in het Observatiekamp aan de Dwarsweg een bak- en braaddemonstratie met kip- en eiergerechten gegeven. Het kokkerel len begint om acht uur. VEENENDAAL Gisteren hebben de leerlingen van de scholen in heel Neder land deelgenomen aan het theoretische gedeelte van het verkeersexamen. In Vee nendaal werden de kinderen op 14 scho len op hun kennis van het verkeer getest, meerde Veenendaalse clubs. In plaats van op het Panhuis vinden de twee laatst genoemde toernooien plaats op het ter rein van de v.v. Veenendaal aan Berg weg. VEENENDAAL. Zaterdag worden, zoals gemeld, twee Palmpaasoptochten gehouden, een in Zuid en de andere in het centrum. Hieronder volgen de rou tes voor deze tochten: Centrum: start bij het Instuif gebouw, J. G. Sandbrinkstraat, Brouwerstraat, Schrijverspark, G. van Schoonbeke straat, Valleistraat, Verlaat, Zwaai- plein, Hoogstraat, Hoofdstraat, Sand brinkstraat en einde op het terrein van het jeugdgebouw. Zuid: start bij het Slotemaker de Bruïneplein, Klaas Katerstraat, Nic. Beetsstraat, De Savornin Lohmanstraat, Dr. De Visserstraat, Dr. Colijnstraat, Slotemaker de Bruïnestraat en einde op het Slotemaker de Bruïneplein. Aan het eind van de route zal aan de deelnemende kinderen een verrassing worden uitgereikt. De leiding van het jeugdwerk „De Instuif" nodigt alle kinderen van Vee nendaal, die geen lid zijn van een van de clubs, uit om zaterdagmorgen van af half tien in het Instuifgebouw aan de Sandbrinkstraat de Palmpasens te versieren. Daar is hout, groen, papier en dergelijke aanwezig. Indien men echter de Palmpasen wil versieren met eitjes, sinaasappelen, snoep of dergelij ke, dan moet dat zelf meegebracht worden. Als bijdrage in de door „De Instuif" te maken kosten is een ver goeding van f 0,35 vastgesteld. EDE. Door het comité Orgelcon certen Ede zijn in deze lijdensweken drie zang- en orgelavonden georgani seerd; de eerste is gehouden op 11 maart, de tweede en derde vinden plaats op de zaterdagen 18 en 25 maart a.s. De tweede zang- en orgelavond wordt dus gehouden op zaterdagavond aan staande in de Nieuwe Kerk aan de Verl. Maanderweg. Aan deze avond werken mee de jeugdkoren o.l.v. Henny Pomp, de organist Klaas J. Mulder uit Kampen en ds. A. den Hartogh die spreekt over het onderwerp „Het rech- ter-kruis". Het programma voor deze avond is als volgt: 1. inleidend orgelspel; 2. opening; 3. samenzang Psalm 69 vers 4, 5 en 7; 4. orgel: meditatie over Psalm 22, Jan Zwart; 5. samenzang: a. „Is dat, is dat mijn Koning", b. „Ja, ik kost Hem die slagen", c. „O Jezus, man van smar ten"; 6. orgel: koraalvoorspel „O, Lamm Gottes unschuldig", Max Reger; 7. zang door het knapenkoor: a. „Leer mij, o Heer, Uw lijden recht betrach ten", b. ,,'t Is middernacht"; 8. zang door het meisjeskoor: a. „Christus, hei lig Godslam", b. „O Hoofd bedekt met wonden"; 9. meditatie: ds. A. den Har togh spreekt over het onderwerp: „Het rechter-kruis"; 10. samenzang: a. „Komt knielen wij voor Jezus samen", b. „Wij willen nedrig Gode leven"; 11. zang door het kinderkoor: a. „Als ik in gedachten sta", b. „Kruis van Jezus"; 12. sluiting; 13. samenzang Psalm 146 vers 3, 4 en 8. in totaal waren er 576 deelnemers aan de examens. Ook de kinderen van de Prinses Wilhelminaschool aan de Geerseweg zet ten hun beste beentje voor, zoals de foto laat zien. Het verkeersonderwijs op de b.l.o.-scholen vereist een bijzondere aan- Heden, woensdag VEENENDAAL Hotel „De Korenbeurs" 20 uur: Jaarver gadering Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland afd. Veenendaal. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Die zeden in Zweden". Morgen, donderdag VEENENDAAL Hotel „De Korenbeurs" 19.30 uur: Bij eenkomst CPB. Voorlichting over groente en fruit. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Girl Happy". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen t.m. 1 april: Schilderijen en portretten van Els Amman uit Groningen. Dagelijks ge opend van 11 - 12 en 14 - 17 uur. Op zondag en woensdag gesloten. Het drukke seizoen staat voor de deur. Leden van de imkervereniging „Keste ren en Omstreken" bespreken tijdens een vergadering de vele plannen, die zij in het komende seizoen zullen gaan uitvoeren. „Eigenlijk zie ik het als een soort leerzame sport, waarbij je verschrikke lijk veel met de natuur geconfronteerd wordt", merkt de heer Van Appeldoorn op. Als je achter in de boomgaard met de bijen aan het werken bent voel je je één met de natuur. Veelal beschouw ik de bijen als mijn collega's. Je tracht tenslotte samen een prestatie te leve ren. De heer Van Appeldoorn legt uit, dat de bij zo'n enorm belangrijke rol speelt bij het bevruchtingsproces in de fruitteelt. Er ontstaat een zogenaamde kruisbevruchting, die veel beter is dan wanneer de bomen zichzelf bestuiven. „Op het momen beseffen eigenlijk nog te weinig fruittelers, welke invloed de imkerij heeft op de kwaliteit van de vrucht. Sommigen zeggen, dat de na tuur daar zelf wel voor zorgt, maar zij vergeten dan dat de bij ook tot de na tuur behoort. Men beweert dat de vrucht er toch wel komt. De bewijzen zijn echter gele verd, dat door de kruisbevruchting, die alleen mogelijk is door de imkerij, een betere vrucht ontstaat", aldus de voor zitter van de imkersvereniging te Kes teren. De leden van de vereniging be zitten met elkaar ongeveer 1000 bijen- pak. De onderwijzers besteden derhalve ook veel meer aandacht aan de examens, al zijn de resultaten er vaak niet minder om. i:ï- "r J. VAN APPELDOORN sport O volken. Ieder bijenvolk telt ruim 20.000 bijen. „Een eenvoudig rekensommetje", aldus de heer Van Apeldoorn, „zegt ons dat wij ieder jaar ruim 20 miljoen ar beidskrachten leveren, want dat zijn het beslist". „Bijen verafschuwen de mens", ver volgt hij. „Volgens mij komt dat door de geur, die wij bij ons hebben. Voor hen is die beslist niet zo aangenaam. Als je ze kalm behandelt, zul je er beslist weinig last van hebben, maar zodra er wild mee omgegaan wordt is de boot aan, want een bijenvolk kan dan soms knap lastig zijn." De heer Van Appeldoorn heeft plezier in zijn sport. „Bovendien levert de ho ning tegenwoordig een leuk bedrag op", zegt hij, maair winstgevend kun je het echt niet noemen. In een goed honing- jaar produceert een bijenvolk ongever 10 kilogram honing. Dit komt slechts eens in de 4 of 5 jaar voor. Wat dat be treft zijn wij hier in Holland ook op dit gebied weer enorm afhankelijk van de weersgesteldheid. In de warmere landen is eigenlijk ieder jaar een goed honing- jaar". Tijdens de jaarvergadering van de imkersvereniging Kesteren en Omstre ken, die gisteravond onder voorzit terschap van de heer Van Appeldoorn in café „De Kuip" in Kesteren plaatsvond, werd besloten de 26ste bijenmarkt dit jaar op 12 april te hou den. Deze lentemarkt is een traditionele gebeurtenis, in de gemeente Kesteren geworden en behoort tot één der groot ste in Nederland. De markt wordt ge houden op het Dorpsplein en belooft ook dit jaar weer vele belanghebbenden uit geheel Nederland op de been te bren gen. RENSWOUDE Gistermorgen stak het vijfjarige zoontje van de familie De J. uit de Barneveldsestraat ter hoogte van de Meidoornlaan plotseling de weg over en zag niet de auto, die uit de richting Barneveld kwam. Een botsing was onvermijdelijk. De toestand van de jongen blijkt niet ernstig te zijn. VEENENDAAL De jongens S. v. M., J. en B. van L. en J., in leeftijd variërende van 11 tot 13 jaar zijn aan gehouden in verband met het ingooien van het in aanbouw zijnde lyceum aan de Kerkewijk. De ouders van de jeugdi ge vandalen hebben toegezegd de scha de, die meer dan f 100 bedroeg, te be talen. De roofdieren in Ouwehands Dieren park vasten elke zaterdag. Deze maat regel moet gezien worden in het licht van de gezondheidszorg voor de dieren. In de wildernis vangt een roofdier zijn prooi, eet zich er dik en rond van, waarna het soms dagen kan duren, voordat het dier opnieuw op jacht gaat. De maag krijft in de natuurlijke staat voldoende rust om weer op verhaal te komen. In het dierenpark worden de roofdieren elke dag gevoederd met vlees. De porties zijn weliswaar kleiner dan wanneer de dieren in vrijheid le ven, het vlees is zorgvuldig gekozen en vaak voorzien van vitaminepreparaten, maar toch is het nodig, dat de roofdie renmaag ook in gevangenschap althans één dag in de week rust krijgt. Dit vas ten heeft niets te maken met carnaval. Trouwens de dieren hebben het zo goed, dat het eigenlijk iedere dag feest voor hen is. RENSWOUDE Toen de heer E. J. V. met zijn Opel de Eikenlaan uitreed lette hij niet voldoende op het verkeer van rechts met het gevolg, dat een uit de richting Barneveld naderende Merce des de Opel opzij raakte. Beide wagens werden zwaar beschadigd. VEENENDAAL. De centrale di rectie van de PTT verstrekte een aan tal cijfers, waaruit blijkt, dat het aan tal TV-toestellen in onze omgeving ge durende het tweede halfjaar van 1966 weer met ongeveer 500 is toegenomen tot 9.244. De stijging van het aantal toestellen blijkt vrij regelmatig over alle plaatsen verdeeld te zijn. Hieron der laten we de cijfers volgen, die voor de gehele gemeentes gelden, waarbij men in acht moet nemen, dat het hele hele dorp Eist onder Amerongen ge teld is en dus niet bij Rhenen. De cijfers achter de plaatsnamen zijn achtereenvolgens van 1 juni 1966 en 1 januari 1967. Amerongen 1138, 1202; Leersum 787, 847; Renswoude 211, 234; Rhenen 1830, 1903; Scherpenzeel 643, 677; Veenendaal 4139, 4381. VEENENDAAL De 14-jarige J. S., een pupil uit Overberg, blijkt in het af gelopen weekend de inbraak bij Aug. Stenman te hebben gepleegd. Het is J. S. uit Meppel. Na zijn inbraak is hij naar Arnhem gelift, waar hij een auto gestolen heeft. Hij werd aangehouden in zijn ouderlijke woning. De auto is la ter teruggevonden. Vraag per briefkaart gratis gezellig boekje "Rozegeur en Maneschijn". Vol tips voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z. ADVERTENTIE STTte"** keur Het Stica-merk B is uw garantie voor de kwaliteit var. m^m vulling en tijk. M f-. «s»

De Vallei | 1967 | | pagina 3