f ...als uw gedachten nu uitgaan naar'n zuinige wagen onder de §000 gulden... 555 rFIAT 885 „Gevoel voor stijl is nog geen behoudendheid" BARUCHS „BALLADE DER ZIELIGE MAKKERS Mevrouw Biesheuvel blijft laconiek HET „GEZICHT" VAN DE C.H.U. IFIAT DOO FIAT Moet ik dan in broek en trui naar de Kamer?" Liever Aerdenhout dan het Catshuis r V. V.D. WIL AAN HAAR IMAGE GAAN BOUWEN Uitroeien van vliegen door „geboorte beperking Autofabrieken meldden veel gebreken aan Y.S.-regering -\ 99 Fouten Andere kanten Familieruzie Nog dommer Instructief WOENSDAG 15 MAART 1967 ADVERTENTIE >v sunroof 2 cil., 4-takt, 499,5 cc, 22 pk, 95 km/u., luchtkoeling, neerklapbare achterbank, open dak, ruitensproeiers, autokachel en defrosters, centrifugaal oliefilter, carros serie m.Aqualit-behandeling. Compleet: (laken bekleding) f 3745,- coach 4 cil., 767 cc, 32 pk, 110 km/u., centri fugaal oliefilter, autokachel en defrosters, ruitensproeiers, neerklapbare achterbank, carrosserie met Aqualit behandeling (anti- roest). Compleet: (laken bekleding) f 4195,- giardiniera 2 cil., 4-takt, 499,5 cc, 22 pk, 95 km/u., luchtkoeling, neerklapbare achterbank, open dak, ruitensproeiers, autokachel en defrosters, centrifugaal oliefilter, carros serie m.Aqualit-behandeling. Compleet: f 4150,- 4 cil., 843 cc, 42 pk, 125 km/u., gesloten koelsysteem, 4 versnellingen volledig ge synchroniseerd, regelbare air conditioning en verwarming met aanjager, carrosserie met Aqualit-behandeling. Compleet: (laken bekleding) f 4945,- WASSENAAR „De V.V.D. is in de ogen van velen nog steeds een behou dende partij. Waarom? Omdat wordt gezegd: Het merendeel van haar aanhang bestaat uit welgestelden, die willen behouden wat ze hebben. Het is voor een groot deel onze schuld dat die indruk nog bestaat. De liberalen hebben zich veel te weinig geïnteresseerd voor hun image. In tegenstelling tot andere par tijen denk maar aan D'66 en aan de Partij van de Arbeid hebben wij ons ook bijna niet met publiciteit beziggehouden. Dat moet snel veranderen". Deze woorden komen uit de mond van Wassenaars burgemeester mr. W. J. Geertsema, de man die, keurig in het stijve pak gekleed met zijn kleine grij zende snorretje en met een wat deftig-Leidse tongval door velen wordt gezien als de typische vertegenwoordiger van de liberale „burger-heren". MR. W. J. GEERTSEMA. WASHINGTON. Sedert 1 januari zijn bij de Amerikaanse regering po tentiële gebreken gemeld in meer dan 670.000 personenauto's, vrachtwagens en bussen. De meldingen van binnen- en buitenlandse fabrikanten betroffen voornamelijk de modellen 1967. Uit gegevens van het departement van handel blijkt dat de meeste voor reparaties teruggevraagde wagens af komstig waren van de Amerikaanse grote drie General Motors, Ford cm Chrysler. Het betrof een grote ver- verscheidenheid van mogelijke gebre ken, zoals aan onderdelen van het rem- systeem, de stuurkolom en de ruite- wissers. Behalve de grote drie bericht ten nog drie andere Amerikaanse en zeven buitenlandse producenten meldin gen. Van sommige mogelijke effecten is door de fabrikanten in het openbaar melding gemaakt. Dit wa"s echter niet in alle gevallen zo de nieuwe wet op de verkeersveiligheid vereist dit ook niet. Wel wordt het melden aan het ministerie en het bericht geven aan de eigenaars verplicht gesteld. De buitenlandse maatschappijen die meldingen deden waren Rolls Royce, Jaguar, Porsche, BMW, Datsun, Volks wagen en Renault. Een van de grootste meldingen was die van General Motors, die in januari meldde dat de stuurko- lommen van meer dan 269.000 wagens mogelijk verkeerd gericht waren. Het betrof Chevrolet, Pontiac, Oldsmobile en Buick. Ford liet in februari 217.000 Fords en Mercuries controleren op een mogelijke fout in de rembekrachtiging die bij koud weer zou kunnen weige ren. Verder liet Ford 5900 Thunder- birds controleren op mogelijke lasfou- ten in de spaken van het stuur. Chrysler controleerde 122.215 wagens van het merk Plymouth op mogelijk niet functioneren van de ruitewissers bij lage temperaturen. Verder werden 10.745 Plymouths, Chrysler Imperials en Dodge Darts nagekeken op een fout in re remcilinder en 6.555 Chryslers en Imperials op de mogelijkheid van schuren van de bedrading op het rem- systeem. Al deze gevallen zijn nog op dezelfde dag aan de overheid gemeld. „Ik weet dat ik deze image heb, maar ik geloof dat ze helemaal fout is. Ik vind het bijzonder vervelend, maar wat kan ik er aan doen? Moet ik dan in trui en broek of om het wat minder extreem te stellen: in een sportcomhi- natie naar de Tweede Kamer gaan om mijn indruk op de mensen te ver beteren? Dat zou niet bij mij passen, dat zou onnatuurlijk zijn en dan schiet je er niets mee op". „Ik geloof niet in een onnatuurlijke manier van benadering. Ik zou het bij voorbeeld niet in mijn hoofd halen om de gemeenteraad zonder jacquet en ambtsketen voor te zitten. Is dat nu uit de tijd? Is het een ouderwetse opvat ting? Er bestaat toch ook nu nog een zekere stijl, die ik niet graag zou la ten schieten". „Iets anders ls, dat ik in mijn hele doen en laten zoals waarschijnlijk wel alle kamerleden fouten maak die kunnen worden verbeterd. Het zou heel nuttig zijn als we een expert op het terrein van de public relations had den, die ons zei: doe dit nu niet of doe dat zo. Zo'n figuur hoeft niet een soort Raspoetin van de VVD te wor den, die zich indirect ook met het be leid gaat bemoeien, maar hij zou onge twijfeld voor een hele hoop kleinere, praktische dingen uiterst nuttig zijn". Nog even terug naar het jaquet. Het is opgevallen dat bij de beëdiging van de nieuwe Tweede Kamer alleen de li berale fractie zonder uitzondering in pandjesjas was gekleed. „Het viel me op dat ditmaal niet alle leden van de confessionele partijen in jacquet waren", reageert Geertse ma. „Vier jaar geleden was dit nog wel zo. Zo'n beëdiging is tenslotte een belangrijke gebeurtenis. Duidt enig ge voel voor stijl dan beslist op behoudend heid?" De VVD heeft de naam een werkge verspartij te zijn. Is het nu juist om een werkgever in de fractie op te ne men, die jarenlang een belangrijke fi guur in zijn verbond is geweest? „Wij zijn tegen elke vorm van dis criminatie. Een van de eerste vormen hiervan zou zijn om een goede man uit je fractie te weren, alleen omdat hij werkgever is. Dat is nu toch wel echt het andere uiterste. Je moet terwille van je image nu ook geen onjuiste dingen gaan doen". „Er zitten heel andere kanten aan de ze zaak", zegt Geertsema, nadat hij zijn ochtendkoffie heeft opgedronken. „Het gaat bijvoorbeeld om de manier waarop je de dingen zegt. Wij hebben veel verantwoordelijkheidsgevoel en wij zijn gewoon bang om een moeilijk pro bleem simpel te vertellen. We zouden weieens een nuance kun nen vergeten en daardoor de waarheid tekort doen. Ik geloof dat dit fout is. We hoeven nu ook geen demagogen te worden, maar waarom geen details weglaten als de zaak er duidelijker door wordt?" „Een voorbeeld. Als wij, op grond van onze liberale beginselen, zeggen dat het financiële en economische even wicht eerst moet worden hersteld en dat er daarom o.a. een sober loonbe- leid moet worden gevoerd, wordt er di rect gezegd: Hoor die V.V.D. nu, ze gunt de werkende man weer niets". „Wij zouden dan niet te veel over conjuncturele en structurele impulsen moeten gaan praten, maar duidelijk zeggen: lieve mensen, wat willen jul lie? Vijf procent meer in je loonzakje betekent nu een hogere belasting en ho gere prijzen. Wat heb je daar aan? Je snijdt alleen in eigen vlees, want je werkt er aan mee dat je straks, als je gepensioneerd bent, voor je gulden weer minder kunt kopen". „Nog een voorbeeld: het plan-Joe- kes. De Kamer had zich toen toch echt wel mogen realiseren wat het betekent om een alternatief op een begroting te geven. Het resultaat was dat iedereen er op in hakte, zelfs zonder werkelijke waardering voor dit unieke initiatief uit te spreken. We hebben er toen echt niet uitgehaald wat er toch wel in zat". „We hebben ons tot nu toe ook veel te weinig gelegen laten liggen aan pu bliciteit. De Partij van de Arbeid orga niseert bijvoorbeeld enorme congressen en ze laat over alle mogelijke zaken rapporten maken. Ze zijn wel niet alle maal wereldschokkend, maar uit een oogpunt van publiciteit toch wel belang rijk. Als er in Deventer mensen worden ontslagen, ggan er socialistische Ka merleden heen en dan worden er pers conferenties en interviews gegeven. Onze Kamerleden zijn er ook geweest, maar daar maakten we geen tam tam van. We hebben het wat onze presenta tie betreft gewoon fout gedaan en we moeten daar snel iets aan gaan doen". Misschien komt er vandaag tijdens de Jaarvergadering van de V.V.D. in Rot terdam wel een fris initiatief. H. F. Heymans. Huize Biesheuvel in Aerdenhout. In de grote steden vindt men nog wel van die oude volksbuurten, waar ruzies in een gezin het karakter van een openbare vermakelijkheid plegen te krijgen. De huizen zijn er klein en gehorig, de mensen vaak emotio neel. Een familietwist, begonnen in de tuin of op de stoep, zet zich voort in de woning, maar de ramen staan open op een warme avond en overal schuiven de buren dan ook hun ramen open en hangen ver naar buiten om mee te genieten van de vuile was die bij de familie X. naar buiten wordt gesmeten. Aan zo'n fikse familieruzie die met alle geweld ten aan horen van „de buurt" moet worden uitgevochten, doet ons een net verschenen boek denken: „Links af/naar rechts", geschreven door F. Baruch, oud-hoofdredacteur van het communistische dagblad De Waarheid (Uitgeve rij Kruseman). Baruch is een cammunist van de oude stempel; hij is even in de zestig, was al voor de oorlog redacteur van het toen malige communistische Volksdagblad, werd in 1945 lid van het dagelijks bestuur van de C.P.N., later hoofdredacteur van De Waarheid. In 1965 werd hij ontslagen, in 1966 als lid van de partij geroyeerd ^FUn neergang, betoogt hij, is vooral het werk geweest van P. de Groot, de „sterke man" der Nederlandse com munisten. Van P. de Groot deugt volgens Baruch zo wei nig, dat hjj 175 pagina's 'nodig heeft om een pittige fami lieruzie te maken, waarbjj een fikse portie van P. de Groots vuile was op straat wordt uitgestald. Een boek dat duidelijk uit rancune is geschreven moet men natuurlijk behoedzaam beetpakken. Al uit het voorwoord valt af te leiden dat de lezer niet een zeer objectief en zakelijk verslag van een ontwikkeling behoeft te verwachten; daarvoor is de betoogtrant van stonde af aan te emotioneel. Waarom is F. Baruch boos op P. de Groot? Waarom is blijkens Baruchs royement die boosheid wederkerig Omdat de C.P.N. in het conflict tussen Moskou en Peking de kant der Chinezen heeft gekozen en omdat, naar Baruchs woorden, „het merendeel van de leden van de C.P.N. nu nog niet precies weet wat er met zijn partij is gebeurd" want we citeren nu nog even het voorwoord „voorzitter P. de Groot en zijn naaste strijdmakkers hebben zich grote moeite getroost, voor de eigen aanhang de wer kelijke stand van zaken te verduisteren. Die neemt schouderophalend kennis van de dagelijkse speldeprikken in de rich ting van Moskou en de leden weten ook dat De Groot de enige ware vertolker van de communistische ideeën in de we reld is. Of ze het ook geloven, is een andere kwestie." STERKE MANPAUL DE GROOT. ]Y[u, dat „merendeel" der Nederlandse communisten moet dan volgens Ba ruch, jarenlang naaste medewerker van De Groot, nog dommer zyn dan men toch al geneigd ls aan te nemen. En bovendien is het uit Baruchs woor den duidelijk dat zij in deze dictatoriaal geregeerde party nog minder in te bren gen hebben dan lege briefjes. Wij houden overigens tegen dat de ge middelde Nederlandse communist niet zou weten dat zijn C.P.N. de Chinese koers vaart; het is nationaal en inter nationaal herhaaldelijk gezegd en ge schreven, en met zoveel nadruk dat een communist er echt niet meer „schouder ophalend kennis van kan nemen." Baruch echter zegt: Niet de C.P.N., maar alleen P. de Groot wil dat. „De Groot moet nü eenmaal van alles een kwestie maken" en dat komt „door zijn rancuneus karakter (pagina 101). Trouwens, daar zegt Baruch ook dat De Groot niet terugschrikt „voor de grofste verdraaiingen als het erom gaat zijn huidige zienswijze te rechtvaardigen." De Groot is zelfs bezig, zegt Baruch, systematisch het verhaal van zijn leven te herschrijven inclu sief een periode tegen het einde van de oorlog die Baruch „duister" noemt. Een jofele verdachtmaking. Overigens: voor het herschrijven van zijn historie behoeft men waarachtig niet pro-Chinees te zijn; de Russen her schrijven hun recente geschiedenis voort durend al naar gelang wie aan de macht is. yVaarom is Baruchs „ballade der zielige makkers", waarin een lamme aan een blinde verwijt dat de C.P.N. een machteloos groepje is en blijft, toch ei genlijk zo instructief? Omdat er duidelijk uit blijkt wat een kinderkamer van politieke warhoofden die C.P.N. eigenlijk is. Een kinderkamer waarin zoals vaker in kinderkamers het „zelfoverschattinkje spelen" het meest geliefkoosde tijdverdrijf is. Die zelfoverschatting blijkt vooral uit de pas sages waar Baruch verhaalt van het be raad in de leiding van de C.P.N. of men zich „al dan niet solidair" zal verklaren met bijvoorbeeld opvattingen van de P.v.d.A. of van de vakbonden, en welke „politieke lijn" men zal gaan volgen, en of men al dan niet achter de regering zal staan"... alsof iemand in Nederland wakker zal liggen van spanning over enig besluit dat de leiding van de C.P.N. ooit neemt of heeft genomen. De leiding van de C.P.N. doet alles met een aplomb alsof er werkelijk van enige politieke macht sprake is. Daar is nooit sprake van geweest Noch tn 1937, toen de communisten 3,3 procent der stemmen bij de Kamerverkiezingen kregen, noch dertig jaar later, toen zij 3,6 procent verwierven. Cijfers waaruit dertig jaren van politieke machteloos heid blijken. De verdienste van Baruchs boek is het dat hij zij het ongewild in zijn ran cune zo duidelijk aantoont waardoor die machteloosheid wordt veroorzaakt: door het stelselmatig onderschatten van het gezonde verstand van de gemiddelde Nederlander. WANNEER een premier in wording met veel nadruk vertelt dat hij niet van plan is in een fraai landgoed als het Catshuis te gaan wonen, rijst onmiddellijk de vraag hoe de man er dan op dit moment bijzit. Mr. B. W. Biesheuvel woont in Aerdenhout, waar het met de verkrotting nog al meevalt. De architect die zijn huis indertijd op papier zette had er welis waar geen behoefte aan het aantal wereldwonderen uit te breiden, maar het werd wel een royaal geheel. Minister Biesheuvel woont er al ja ren en tot zijn opperste genoegen. Het is daarom niet stoutmoedig om te veronderstellen dat hij er ook als mi nister-president zal resideren. Hij wordt dan de eerste premier in de Overste den Oudenlaan te Aerdenhout. Mevrouw Biesheuvel blijft laconiek onder alle politiek emoties. „Het is best mogelijk dat mijn man geen goede bezetting bijeen kan krijgen", opperde zij voorzichtig. In dat geval is van een minister-presidentsvrouw geen sprake. Door deze nuchtere, zakelijke instel ling „zo ben ik" valt met me vrouw Biesheuvel over een potentiële nieuwe taak te praten. „Het is al lemaal nog te voorbarig", weert zij af. „Bovendien ben ik niet gewend mij zorgen voor de dag van morgen te ma ken." 9* CAPRI (Italië). Het schilderachti ge eiland Capri is uitgekozen tot proef- terrein voor een experiment, ten doel hebbende vast te stellen of het moge lijk is door sterilisering van fruitvlie gen een einde aan .hun voortplanting te maken om beschadiging van vrucht bomen te voorkomen: De Italiaanse commissie voor de kernenergie en de te Rome gevestigde Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN (FAO) zijn de initiatiefnemers tot dit plan. Grote aantallen door bestraling in atoomlaboratoria onvruchtbaar ge maakte vliegen zullen over het gehele eiland worden losgelaten om zich te mengen onder de daar reeds aanwezi ge vruchtbare fruitvliegen. Men gaat uit van de theorie, dat de vliegen niet in staat zijn, onderscheid te maken tussen de vruchtbare en de onvruchtbaar gemaakte. De geleerden nemen aan, dat het geboortecijfer zal da len naarmate meer onvruchtbare vliegen op 't eiland worden losgelaten en dat Capri tenslotte vrij van vliegen zal zijn. Dit experiment, waarmede in april wordt begonnen, is nooit tevoren in Europa uitgevoerd en kan grote econo mische gevolgen hebben. De fruitvliegen veroorzaken nl. omvangrijke schade aan de fruitproduktie in het gehele Middellandse Zeegebied. Toch is mevrouw Biesheuvel danig in haar rust gestoord. Zodra bekend was dat haar man een formatie-opdracht had gekregen, stond de telefoon in hui ze Biesheuvel niet stil. Wanhopig be kent zijn vrouw: ,,'s Avonds heb ik de stop er gewoon uitgetrokken. De kinde ren werden er zo onrustig van." Dappere belangstellenden gingen de volgende morgen rustig door. Mevrouw Biesheuvel begrijpt al die belangstel ling voor haar persoon niet. „Ik vind mijn violen mooier dan mijzelf." Mr. J. W. van Gelder, die op eigen verzoek niet meer in de Tweede Kamer terugkwam, is blij met de commissie- Scholten die door het dageiyks be stuur van de CHU is ingesteld om na te gaan wat er aan de image van de Unie schort. Maar de oud-secretaris van de CHU meent dat er meer moet gebeuren. Hij noemt op: 1. Een groep mensen die representa tief is voor het denken in de CHU moet zich op de consequenties van de veranderde situaties voor de Unie be- bezinnen. 2. Het beleggen van meerdaagse con ferenties over dat thema. 3. Nauwer contact met ARP en KVP. Veel protestanten staan ook nu nog afkerig tegenover tegenover de KVP, schrijft mr. Van Gelder in het jongste nummer van het christelijk-historische weekblad De Nederlander. „Maar is dat vaak niet een gevolg van gebrek aan inzicht in wat zich in die KVP heeft ontwikkeld en nog steeds aan het veranderen is?" „Ik bedoel niet", zegt mr. Van Gel der, „dat we de Unie nu maai- zo gauw mogelijk moeten opheffen. Wel dring ik er op aan dat wij nu diepgaand onder zoeken of de CHU in deze vorm in de, toekomst moeten blijven bestaan en zo neen, aan welke voorwaarden dan zal moeten worden voldaan wil zij zich met andere groepen kunnen verenigen." „Wij moeten vooral ook de jeugd van ons volk dienen. Ik dacht dat de jeugd van nu misschien nog wel meer bereid is tot een persoonlijke inzet dan des tijds wijzelf. Daarop wijzen tal van prestaties en uitingen van de jeugd. De indringende vraag voor ons is of wij ook op politiek terrein die jeugd niet in de kou laten staan. Of wij haar een aanvaardbaar antwoord pogen te geven op haar vraag wat op staatkun dig terrein werkelijk waard is ervoor te strijden."

De Vallei | 1967 | | pagina 6