Geen Gaullistische kandidaat op Tahiti INVLOED VAN DE GAULLE ...als u zoekt naar'n wagen uit de middenklasse van 5 tot 7 mille Slaapmiddel oorzaak van duizenden misvormde kinderen Mensinger krijgt levenslang BENEDIKTE VERLOOFD Svetlana ontsnapte aan de pers MANOEUVRE TEGEN TEARIK1 Directie chemische fabriek in staat van beschuldiging gesteld Voorlichting via automaat Discipline Duitse leger Britse tuintjes bezaaid met vertrouwelijke documenten GEBLOKKEERD DOSSIERS GESLOTEN Meer particuliere bossen open Jf Superieur Opgeschort Meisje verongelukt met bromfiets D' GOK DISCREET NIETS BETAALD Geheimen over raketten en vliegende bommen WOENSDAG 15 MAART 1967 RECHTSZAAK OM SOFTENONTABLET AKEN Hermann Wirtz, direc teur van de chemische fabriek Chemie Grünenthal te Stolberg en acht hoge functionarissen van die fabriek zijn gistéren in Aken in staat van beschul diging gesteld wegen: 1. het veroorzaken van lichamelijk letsel (in vele gevallen zelfs op zettelijk) aan volwassenen; 2. de dood van 'n groot aantal mis maakt geboren kinderen; 3. het veroorzaken van lichamelijk letsel aan zwangere vrouwen, dat de geboorte van een nog groter aantal misvormde kinderen tot gevolg had; 4. overtreding van een aantal para grafen van de Duitse Wet op de Geneesmiddelen. De staf van de fabriek was volgens de officier van justitie, dr. Glerlich, voor dit alles aansprakelijk wegens de vervaardiging en het in de handel brengen van het thalidomide bevatten de slaap- en kalmeringsmiddel Conter- gan, die ook in Nederland werd ver kocht onder de naam Softenon. Twee jaar lang, van begin 1959 tot 26 november 1961, heeft het Conter- gan-tablet zijn levenverwoestend werk kunnen doen. Slechts heel langzaam kwamen deskundigen erachter, dat het welhaast epidemisch voorkomen van geboorten var mismaakte kinde ren aan het slaapmiddel uit Stolberg te wijten was. In november 1961 werd de verkoop van Contergan door de Westduitse justitie geblokkeerd. Toen waren echter al meer dan tienduizend misvormde Contergan- baby's geboren. Nu leven in West- Duitsland nog ongeveer vijfduizend van deze lichamelijk gehandicapte kinderen Bovendien zijn ongeveer negenhon derd gevallen bekend van volwasse nen die aan gebruik van Contergan chronische zenuwkwalen hebben over gehouden. Ook in Nederland en andere landen zijn nog slachtoffertjes van Contergan in leven. Verscheidene van die gevallen zijn bij het vooronderzoek voor het proces in Aken betrokken ge weest. Onmiddellijk na het stilleggen van de verkoop van Contergan is dat vooronderzoek geopend. Sinds begin 1962 houdt een speciale commissie van achttien man onder leiding van dr. Jos. Havert» zich met de zaak-Conter- gan bezig. In kamer 435 van het Aken- se gerechtsgebouw gaan alle wanden schuil achter de 250 dikke dossiers, die samen meer dan tienduizend akten bevatten. Tijdens het vooronderzoek zijn ongeveer duizend getuigen ge hoord. Verklaringen van honderdvijf tig medische deskundigen zijn in de dossiers vastgelegd Opzienbarend was tijdens dit voor onderzoek de ontdekking, dat al tij dat al tijdens de klinische proefnemin gen met het Contergan-tablet in 1957 een geval van fatale werking van het geneesmiddel bij zwangere vrouwen was geconstateerd. Opzienbarend was ook de doorzoeking van het fabrieks- kantoor. op vermoeden dat daar be langrijke documenten voor de justitie werden achtergehouden. De Australische arts dr. Macbride uit Sydney was de eerste medicus, die in 1959 verband zocht tussen de misvormingen bij pasgeboren kinde ren en het gebruik van Contergan door de moeders. Alle rechtsmiddelen en de duurste Westduitae advocaten In het paleis van justitie te Aken beslaan de gezamenlijke dossiers in het proces tegen Chemie-Grünenthal de gehele wand van een kamer. Alles bij elkaar zijn er zestigduizend pagina's over deze zaak vol getypt. Dr. Gierlich heeft gisteren formeel de fabrikant van het slaapmiddel Con tergan ook wel bekend als Softe non in staat van beschuldiging gesteld. heeft de Stolbergse fabrieksdirectie te baat genomen om een proces te voor komen of althans op een (nog veel) langere baan te schuiven. Halverwege liet een bekende advocaat uit Bonn, rof. Dahs, de fabriek plotseling in de steek. Dr. Neuberger nam zijn werk over. Niet lang daarna werd deze ju rist tot het ambt van minister van justitie in de deelstaat Nordrhein- Westfalen geroepen. De Duitse wet bepaalt, dat in be langrijke strafprocedures, de minister ~n justitie in de definitieve aanklacht gekend moet worden. Gezien zijn vroe gere relatie met de beschuldigde fa- brieksleiding in dit monsterproces heeft minister Neuberger in Düssel- dorf de affaire geheel aan zijn staats secretaris dr. Krille moeten overlaten, De aanklacht tegen de fabriekslei- ding telt 972 oladzijden. De eerste grote strafkamer van de Akense rechtbank zal ongeveer een jaar nodig hebben om van de inhoud van alle stukken kennis te nemen. Pas dan kan het proces beginnen, dat in West-Duits- weerga niet heeft gehad. Pas tegen land en wellicht ir heel Europa, zijn die tijd ook zal de president van de Akense rechtbank, dr. Jos Mainz, moe ten uitzien naar een geschikte zaal voor het proces. Het grote rechtbankgebouw aan de Adelbert Steinweg in Aken heeft geen zaal, die daarvoor groot genoeg is. Men houdt er rekening mee, dat het vonnis in dit proces pas in 1970 zal worden uitgesproken. Tot zolang blij ven de dossiers van de tientallen ci viele procedures, die tegen Chemie Grünenthal zijn aangespannen, nog gesloten. DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft de eerste financiële tege moetkomingen toegezegd aan particu liere boseigenaren, die hun bossen open willen stellen voor het publiek. De regeling bosbijdrage particulieren is 7 juli 1966 vastgesteld, (Nederlandse Staatscourant van 1 augustus 1966en voorziet in bijdragen in de kosten van instandhouding en toegankelijkstelling voor de openlucht-recreatie van „hout- opstanden en kapvlakten" van tenmin ste 10 ha. De bijdragen kunnen worden toege kend voor de duur van telkens vijf jaar. Voor het jaar 1967 is hiervoor op de begroting van CR M. twee mil joen gulden uitgetrokken. De desbetreffende bossen zullen ken baar zijn aan groene borden bij de toegangswegen, met in witte letters de aankondiging „opengesteld", gevolgd door enkele algemene voorwaarden. Verwacht wordt, dat circa duizend bos sen als gevolg van de regeling voor het publiek toegankelijk worden. Het Staatsbosbeheer is belast met de uit voering van de regeling. BREMEN De vroegere S.S'er Philipp Mensinger, ook bekend als het Beest van Galicië vanwege zijn wreedheden als bewaker van twee concentratiekampen in de Poolse pro vincie Galicië, is gisteren in Bremen veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. De rechtbank vond dat Mensinger een uit Zuid-Slavië afkomstige Duitser uit louter zucht tot doden en haat jegens andere rassen talloze joden had vermoord. Getuigen schilderden hem af als de meest bloeddorstige kampbewaker van de twee kampen. Bij de minste of geringste aanleiding trok hij zijn re volver of sloeg hij kampbewoners met een rijzweep. De rechtbank noemde de wreedheden pogingen om te be wijzen dat Mensinger een zuiver lid van het zogenaamde superieure Duitse ras was. Veel getuigen bevestigden dat Mensinger nu 45 jaar oud acht joden, onder wie een dertienjari ge jongen, zonder enige reden had ge dood nadat hij hen in een schuil plaats had ontdekt. De kampbewaker werd in maart 1965 gearresteerd tijdens het onder zoek naar zijn voormalige kampcom mandant Fritz Hildebrand. De pu 64- jarige Hildebrand staat voor een an dere rechtbank in Bremen terecht. Dat proces werd deze week opge schort om getuigenverhoren in Israël en de Verenigde Staten mogelijk te maken. BABBERICH Op de Arnhemseweg nabij »s Heerejiberg, tussen Bahberich en Beek, is de 19-jarige mej. H. M. Buiting uit Didam verongelukt. Zij werd met haar bromfiets bij het links- afslaan aangereden door een auto, be stuurd door S. uit Groenlo, en bezweek een kwartier later aan de daarbij op gelopen verwondingen. DEN HAAG In Den Haag kunnen toeristen voortaan voor een kwartje een volledige lijst van hotels, pensions' en kampeerterreinen krijgen. De VW heeft twee automaten aan geschaft, waardoor de toeristen ook 's avonds kunnen worden ingelicht over slaapmogelijkheden. Eén automaat hangt aan het kantoor van de WV in de Parkstraat, de andere komt te han gen bij de uitgang van het station Staatsspoor. Deze dienstverlening kost de Haagse WV ongeveer dertienhon derd gulden. Het idee is afkomstig uit Zurich waar de automaten een groot succes zijn. Prinses Benedikte van Denemarken heeft zich gisteren verloofd met de 32-jarige Duitse prins Richard Casimir zu Sayn-Wittgenstein Berleburg. De verloving van de 22-jarige prinses, die tweede is in de troonopvolging, wordt echter pas officieel als de Deense Raad van State en de regering van premier Jenz Otto Krag hun toestemming hebben verleend. Prinses Benedikte is de laatste van de drie Deense prinsessen die gaat trouwen. Haar jongste zusje Anne-Marie is koningin van Griekenland en haar oudere zusje Margrethe trouwt op 10 juni met de Franse graaf Henri de Monpezat. De graaf kreeg juist gisteren het Deense staatsburgerschap. Prinses Benedikte geboren op 29 april 1944 is een donker, knap meisje dat doorgaat voor erg verlegen. Zij is een vurig liefhebster van de paardesport en bezit verschillende renpaarden, 's Winters gaat zij vaak skiën in de Noorse bergen. Ongeveer een jaar geleden leerde zij prins Richard kennen. De prins werd geboren op 29 oktober 1934 in Giessen in West-Duitsland. Hij heeft een broer en twee zusters. Zijn vader, prins Gustav Albrechty geraakte in de Tweede Wereldoorlog vermist aan het Russische frónt. PATEETE (Tahiti) De meer derheid van één zetel die de Gaullis ten in de nieuwe Franse Kamer heb ben, zal in geen geval groter worden. De Gaullistische kandidaat voor de zetel van Tahiti, die zondag zal wor den betwist, heeft zich op last van het hoofdkwartier van de Gaullisten in Parijs teruggetrokken. De strijd ie scherpe terechtwijzing die presi dent de Gaulle zondag van de Franse kiezers heeft gekregen, zal nau welijks van invloed zijn op het toe komstige regeringsbeleid. De grote pre sidentiële bevoegdheden die de Gaulle krachtens de grondwet van de Vijfde republiek bezit, stellen hem in staat desnods met een minderheid in de Ka mer te regeren. Zelfs als de gaullisten de absolute meerderheid in de Nationa le Vergadering niet hadden gehaald, zou de Gaulle nog voldoende pijlen op zijn boog hebben gehad om de Kamer zijn wil op te leggen. Zo kan hy bijvoorbeeld altijd naar he\ middel van Kamerontbinding gre pen als het parlement te lastig zou worden. Maar het ziet er niet naar uit dat hij dat middel zal behoeven toe te passen. Ofschoon de meerderheid van de Gaullisten uitermate wankel is één zetel zullen zij in de meeste ge vallen ook kunnen rekenen op de steun van de vijftien onafhankelijke conser vatieve afgevaardigden, die voor een deel hun verkiezing te danken hebben aan de terugtrekking van de minder gunstig geplaatste gaullistische kandi daten. Aan de andere kant is de oppositie, ondanks de voorbeeldige samenwer king tydens de tweede verkiezingsron de, onderling te sterk verdeeld om doeltreffend tegen het gaullistische blok te kunnen optornen. Hoe het ook z(j, de politiek van de Franse regering zal in de komende ja ren niét veranderen. Het is zelfs niet waarschijnlijk dat de Gaulle wijzigin gen zal aanbrengen in zijn regering. Krachtens de grondwet behoeft het door de president benoemde kabinet geen goedkeuring van het parlement. Ook de lijn van de buitenlandse po litiek zal ongetwijfeld worden doorge trokken. Dat betekent: 9 een voortzetting van het beleid, dat is gericht op ontspanning tussen oost en west. De Gaulle is van plan in juni een bezoek te brengen aan Polen en hij gaat in het najaar vermoedelijk naar Roemenië. 0 dat de Franse regering haar inzich ten over het non-proliferatieverdrag handhaaft. Zij beschouwt dit verdrag, bedoeld om de verspreiding van kern wapens tegen te gaan, als een armza lige vervanging van de algehele ont wapening, ofschoon z(J de Westduitse bezwaren tegen het verdrag niet deelt. Eén ding hebben deze verkiezingen duldeiyk gemaakt: het gaullisme is op de terugtocht. Deze ontwikkeling zal de gaullisten zorg baren. Hun kracht danken zij aan de aanwezigheid en het prestige van president de- Gaulle. Men moet verwachten dat als de Gaulle er niet meer zal zyn, de U.N.R., de partij van de gaullisten, zal terugvallen tot het niveau van de andere partijen. Zy zal daarmee in politieke constellatie niet meer verschillen van de politieke partijen uit de Vierde republiek, die de Gaulle altijd zo hartgrondig heeft verfoeid. Cr is in de nieuwe parlementaire si tuatie in Frankrijk één byzonder pikant punt. De Gaulle moet nu rege ren met een meerderheid van maar één zetel. Het is nog maar zeer kort gele den dat hij zich spottend uitliet over de Engelse premier Wilson, die moest regeren met een meerderheid van drie zetels. De Franse president vond daar in toen aanleiding om te zeggen dat daaruit toch wel bleek dat men Enge land niet op gezag van Wilson in de Europese gemeenschap kon binnenla ten. Maar Wilson regeert nu met een meerderheid die zelfs nog groter is dan die welke de Gaulle tot voor enke le dagen bezat en de Gaulle moet het stellen met de kleinst mogeiyk meer derheid. Het is echter de vraag of de Franse president uit die ommekeer in de onderlinge posities enige gevolg trekking ten gunste van Engeland zal maken. zal nu gaan tussen een onafhanke lijke en een conservatieve kandidaat. Volgens politieke deskundigen is de terugtrekking een tactische manoeu vre van de gaullisten. De opzet zou zijn de herverkiezing van John Teari- ki, de onafhankelijke kandidaat, te be letten. Teariki is tegen de vestiging van een Franse atoombasis in Poly- nesië en streeft naar onafhankelijk heid voor het gebied. In de eerste ronde kreeg Teariki 8.222 stemmen. Op de tweede plaats volgde de conservatief Francis San- ford met 6.820 stemmen. De gaullisti sche kandidaat verzamelde 4.256 stem men. Door hun eigen kandidaat terug te trekken, hopen de gaullisten te be reiken dat de gaullistische kiezers in de tweede ronde op Sanford zullen stemmen. Zondag wordt in Somaliland een re ferendum gehouden over de toekomst van het gebiedsdeel. Als het Frans wenst te blijven, zal dit nog een zetel in de Nationale Vergadering beteke nen. BONN De zelfdiscipline van de Westduitse strijdkrachten wordt met ingang van volgende maand op de proef gesteld. Een aantal soldaten van de Bundeswehr mag met ingang van april naa. bed en opstaan naar eigen goeddunken. Ook hoeven deze militai ren geen verlofpasjes voor het week einde meer aan te vragen Voorwaarde is echter dat de proef konijnen 's ochtends om precies ze ven uur tot in de puntjes gekleed op appèl verschijnen en uit eigen be weging hun wachtdiensten vervullen. Als de modernisering van de leger- discipline (naar Amerikaans voor beeld) slaagt, zal het experiment tot het hele Westduitse leger worden uit gebreid. BERN Svetlana Stalin is giste ren op het nippertje ontkomen aan een legertje nieuwsgierigen. Door 'n haastige vlucht midden in de nacht slaagde zij er voor de tweede maal sinds haar aankomst in Zwitserland is spoorloos te verdwijnen. De eigenaar van een klein hotel, J ungfraublick, in Beatenberg kon de toegestroomde achtervolgers alleen vertellen dat Svetlana volkomen on verwacht en zonder te betalen was vertrokken, nadat zij sinds zaterdag bij hem had gelogeerd. De schuilplaats van Svetlana was bekend geworden nadat een meisjs in een winkel voor sportartikelen in de kleine wintersportplaats Beaten berg haar had herkend. Maandag morgen kocht de dochter van Stalin in de winkel een blauw skikostuum en een witte wollen muts. Ze sprak En gels en een paar woorden Duits „met een Russisch accent". Er waren twee mannen bij haar die buiten bleven wachten toen ze inkopen deed. Nadat een Zwitserse krant de ver blijfplaats van Svetlana had onthuld waren allerlei mensen naar Beaten berg geijld waar ze ontdekten dat hun moeizame tocht naar het afgele gen bergplaatsje vergeefs was ge weest. Hans Zahler, de eigenaar van ho tel Jungfraublick. vertelde dat de Zwitserse bondspolitie hem vrijdag telefonisch had gevraagd of hij voor drie maanden „een zeer belangrijk persoon met de meeste discretie", kon herbergen. Zaterdagavond kwam Svetlana in Beatenberg aan. „Ze zag er erg vermoeid uit en trok zich met een terug", aldus Zahler. „Er waren twee mannen in burgerkleding bij haar". Hij vertelde verder dat Svetlana. wier identiteit hem door de politie niet was bekendgemaakt, zich erg rustig gedroeg. Zij gebruikte de maaltijden met de andere hotelgas ten. Toen haar verblijfplaats niet lan ger geheim was verdween ze midden in de nacht. „Niemand heeft tot nu toe haar rekening betaald. Maar ik ben er zeker van dat dat wel voor el kaar komt". Beatenberg ligt op 1150 meter hoog te ten noorden van het Meer van Thun, vijftien kilometer ten westen van Interlaken. Het plaatsje is moei lijk over de weg te bereiken. De meeste bezoekers komen en verlaten het per gondelbaan. Rond de eeuw wisseling was Beatenberg erg in trek bij de Russische adel. LONDEN Ze blijven maar rond fladderen in Engeland en zelfs ook in Schotland, de geheime papieren van het Britse ministerie van defensie en van de strijdkrachten. Eerst waren het deze week lijsten met geheime telefoon nummers van honderden hoge ambte naren van het ministerie, die door twee kleine jongetjes in Londen werden ge vonden. Gisteren bleken er in Aberdeen (Schotland) tuinen bezaaid te zijn met vertrouwelijke documenten over raket ten en vliegende hommen van de R.A.F. Verbaasde inwoners van Aberdeen zagen deze paperassen over de Blue Steel en andere wapens van de Britse luchtmacht op straat en in hun tuin tjes. Een wakkere woordvoerder van het ministerie van defensie had dit commentaar op deze zaak: „Stel je voor, we kunnen niet hebben dat er ge heime papieren zo maar op straat vlie gen". Hij legde uit dat de papieren over de raketten weliswaar geheim zijn, maar niet zo erg geheim als bijv. de aan duiding „streng geheim" ze zou hebben Op het ministerie van defensie in gemaakt. Londen had men gisteren rode hoofden van het onderzoeken van al deze weg vliegende documenten. De minister heeft spoed bevolen bij het onderzoek, want vanmiddag moet hij er vragen over beantwoorden in het Lagerhuis. idromatic van 0-125 km/u.f zonder koppelen 4 cil., 843 cc, 42 pk, 125 km/u., gesloten koelsysteem, met automatische transmis sie, regelbare air conditioning en verwar ming met aanjager. Compleet:f 559 4 cil., 1089 cc, 53 pk, 130 km/u., schijf remmen vóór, robuuste carrosserie met Aqualit anti-roest behandeling, indirecte stuuroverbrenging.anti-verblindingsspiegel, ruiten-sproeiers, 4-deurs compleet! 5999,- 888 sportcoupé 4 cil., 843 cc, 52 SAE pk, ruim 135 km/u., schijfremmen op voorwielen, 4 versnel lingen met Porsche synchronisatie, pook- versnelling, verstelbare bucket seats voor in, carrosserie met Aqualit- A behandeling. Compleet: f O495," 4-deurs sedan, 4 cil., 1197 cc, 65 pk, 140 km/u., 4 schijfremmen met remregulator, Aqualit-behandeling, smering „for-life" van alle draaipunten, gesloten koelsysteem, bagageruimte (385 dm3)._ (laken bekleding) f 6999,"

De Vallei | 1967 | | pagina 7