Veenendaals dagblad Formateur geeft zichzelf 75 pet kans van slagen Buiten Bunker (72) volgt Cabot Lodge op Bonn betreurt Pools- Oostduits verdrag J mmm HOOFD SCHOTEL VLEES Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nog optimistische mr. Biesheuvel heeft het met de laatste loodjes niet gemakkelijk Drs. F. niet in beroep Praten met fracties Bestuursorganen overgenomen Ambassadeur in Vietnam ULBRICHT NAAR PRAAG VROUW EN KINDEREN UIT BRANDEND HUIS GERED Koude nacht Ky toch bij Guam-gesprek DE GAULLE OP REIS üte,. inde 0 Akkoord over de nieuwe bouw-c.a.o. Braziliaanse president GEDICHT OP DE KOFFIE SCHOLEN MOEILIJK Verloren wild I Azië NEUTEBOOM 2W* KOFFIE Gemeenten vragen Kroon zelf 0111 samenvoeging Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 16 MAART I967 4I. JAARGANG VANAVOND VALT BESLISSING (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het gaat moeilijk met de vorming van een kabinet, maar de formateur blijft hoopvol. Mr. Biesheuvel gaf zichzelf gisteravond in een televisie-interview 75 procent kans van slagen. Met de fractievoorzitters van KVP, VVD, ARP en CHU had hij enkele uren eerder „vrij forse discussies" ge voerd, maar de basis om verder te gaan was gebleven. Het hangt nu op de „mannetjes", de geschikte mensen die bereid zijn zitting te nemen in dit kabinct-met-de-smalle- beurs. „Daar is ook moed voor nodig", zei mr. Biesheuvel gis teravond. Hij verwachtte vanavond tot een beslissing te komen. De beslissing moet vallen in een gezamenlyk gesprek met de vier fractievoorzitters. Zjj waren gistermiddag al by de forma teur, die toen eigenlyk al tot een besluit had willen komen. Gis teravond was hy er duidelijk teleurgesteld over dat vandaag eerst nog weer overleg met de fracties moest worden gevoerd. „Het duurt langer dan ik had gedacht", zei hij, „maar de bereid heid om er gezamenlijk uit te komen heeft m|f sterk getroffen". Grotere macht Chinese leger PEKING In de strategisch belangrijke noordelijke grensgebieden van Sinkiang en Binnen-Mongolië hebben de legergarnizoenen het gezag over al lerlei bestuursorganen overgenomen. Dit blijkt uit de regionale communisti sche pers. Dit betreft niet alleen het toezicht op de politie en de bureaus voor openbare veiligheid, maar ook de controle op het vervoer over de weg, per spoor en door de lucht. Sinkiang heeft een lange grens met de Sovjet-Unie. In dit gebied zijn ook de installaties voor kernonderzoek ge vestigd. In Binnen-Mongolië zijn in opdracht van het regionale militaire commando en de communistische partijleiding militaire eenheden in industriële cen tra gestationeerd om „linkse revolu tionaire arbeiders te helpen in hun be drijven aan de macht te komen". Een dergelijke maatregel is ook in de pro vincie Sjansi, ten westen van Peking, getroffen. Hier zetten Mao-gezinde or ganisaties in januari met steun van het leger de provinciale partijleiding en het regionale betuur aan de kant. In de provincie Hopei, in Midden- China. zullen op 20 maart de lagere en middelbare scholen weer opengaan. Zij zullen worden geleid voor spe ciale commissies, waarin o.a. militai ren zitting zullen hebben. In Peking zijn de meeste scholen al open, na ruim acht maanden gesloten te zijn geweest in verband met de „culture le revolutie". Vorige week stond in het Volksdagblad van Peking een op roep tot het onderwijzend personeel en de leerlingen in geheel China om weer aan het werk te gaan. De moeilijkheid om geschikte minis- teriabele figuren te vinden hangt ook samen met de verdeling van de porte feuilles over de vier partijen. Gister middag zijn in het gesprek tussen de formateur en de vier politieke leiders kennelijk verscheidene gegadigden, die uit de partijen naar voren waren ge bracht, door de zeef gevallen. Het ontbreken van een bekwame fi guur voor een bepaalde zetel kan tot gevolg hebben dat deze stoel, in strijd met de oorspronkelijke opzet, ter be schikking van een andere partij komt, en dan moet er geschoven worden. Hoe wel mr. Biesheuvel gisteravond zei, dat hij over tientallen varianten beschikte, ligt hier ook wel degelijk de moeilijk heid. Over het program bestaat overeen stemming. De teleurstelling van de for mateur geldt het feit, dat het zo moei lijk blijkt mensen te vinden, die dit pro gram willen uitvoeren. „Zij moeten het ook beslist niet doen als zij enige po pulariteit willen verwerven", zei hij gisteravond. In tegenstelling tot de afgelopen ja ren, toen het kabinet telkens kon reke nen op een stijging van de overheids uitgaven van elf procent zit er voor de komende jaren beslist niet meer dan zes procent in. Mr. Biesheuvel verheel de niet, dat het heel moeilijk zal wor den. Allerlei nieuwe beleidstaken zullen niet of pas op langere termijn kunnen worden uitgevoerd. Dit beleid zal moeten worden toege past door mensen die, behalve be kwaam, ook bereid zijn om politiek in die lijn te bedrijven. Als er bepaalde vi tale overheidstaken in het gedrang ko men zal dit kabinet daarin een beslis- ging moeten nemen", aldus mr. Bies heuvel. r\mtrent een maand geleden heb ik wat van de droevige balans ver teld, die een automobilist in onze drie noordelijke provincies opmaakte van dieren, die over het verloop van een jaar als slachtoffers van het verkeer vielen. Veel triester is het cijfermateri aal, dat door Faunabeheer verzameld werd (over 1965) betreffende reewild, dat als gevolg van aanrijding, strope rij en botsing tegen rasters een andere, dande natuurlijke dood vond, doch nog geschikt bleek voor de consump tie. In werkelijkheid ligt het percen tage veel hoger en ie cijferaars van Faunabeheer hebben berekend dat in 't algemeen het valwild geschat wordt op 10 15% van de populatie, hetgeen voor Nederland zou betekenen uit gaande van een stand ad 18.000 stuks reewild een aantal gelegen tussen J de 1.800 en 2.700 stuks, d.w.z. gemid- deld 2.250 stuks per jaar. Per provincie blijkt, dat de reeën in Gelderland (Ve- luwe en Achterhoek) de hoogste tol moeten betalen, n.L 293 stuks, waar tegenover Groningen met slechts 6. N.-Holland met 4, Z.-Holland met 0, maar Drente met 222 en Overijssel met 157. Uit zulke cijfers valt duidelijk af te lezen, wóór deze dieren het meest voorkomen en ook geven ze een beeld van de grote gevaren, waaraan zij blootstaan. Faunabeheer bezint er zich voortdurend op, hoe men er iets aan kan doen. WASHINGTON Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse ambassadeur in Vietnam, treedt af. Hij wordt opgevolgd door de 72-jarige beroepsdiplomaat Ellsworth Bunker, die in 1962 voor Oe Thant is opgetreden als bemiddelaar bij de regeling van de kwestie tussen Nederland en Indonesië over Nieuw- Guinea. Het ontslag van Lodge kwam niet als 'n verrassing. Al geruime tijd deden geruchten de ronde dat hij zich zou terugtrekken. Bunker zal als ambassadeur in Viëtnam worden bijgestaan door Eugene Locke, de Amerikaanse am bassadeur in Paki stan. Deze neemt de plaats in van de vice-ambassa- deur in Viëtnam, William Porter, die eveneens aftreedt. Bunker zelf is ondanks zyn hoge leeftijd kerngezond. Onlangs trouwde hij voor de tweede maal. Zijn vrouw, Carol Laise, is de Amerikaanse ambassadeur in Nepal. Hoewel Bunker zijn jongste ervaringen vooral in Latijns-Amerika heeft opge daan, is hij ook goed ingevoerd in Aziatische vraagstukken. BUNKER De teruggetreden Cabot Lodge zal nog wel deelnemen aan de conferentie over Viëtnam die maandag op het eiland Guam begint. Op Guam zal hij ontmoe ten: president Johnson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, en de Amerikaanse minister van Defensie Robert McNamara. Cabot Lod ge vertrekt uit Viëtnam naar de confe rentie in gezelschap van generaal West- moreland, de Amerikaanse opperbevel hebber in Viëtnam. Nadat aanvankelijk werd veronder steld dat de conferentie een louter Amerikaanse aangelegenheid zou wor den werd gisteren bekend dat ook de Zuidviëtnamese premier, Ky, en enke le van zijn raadgevers er aan zullen deelnemen. ADVERTENTIE SAIGON De generaals Ky en Van Theiu, respectievelijk premier en presi dent van Zuid-Viëtnam, zullen maandag en dinsdag deelnemen aan de conferen tie van Amerikaanse leiders onder lei ding van president Johnson op Guam, van de Zuidviëtnamese delegatie zul len voorts deel uitmaken minister van Buitenlandse Zaken Tran Van Do, mi nister van Ontwikkeling Ngoejen Due Thang en de Zuidviëtnamese ambassa deur in Washington Diem. Eerder was gemeld dat Zuid-Viëtnam vermoedelijk niet op de conferentie ver tegenwoordigd zou zijn. De fractievoorzitters van de vier politieke partijen die het land moe ten gaan regeren, gingen gistermid dag bij de kabinetsformateur op be zoek. Aan het hoofd van de tafel mr. Biesheuvel. Rechts van hem de heren Roolvink (A.R.P.) en drs. Schmelzer (K.V.P.), links van hem mr. Toxopeus van de V.V.D. en mr. Beernink van de C.H.U. PARIJS. President De Gaulle zal voor de herfst vijf buitenlandse reizen maken, naar Italië, West-Duitsland, Ca nada. Polen en Roemenië, zo bericht de France-Soir. Het Elysee deelde mee. dat de pre sident zeker enige van deze landen zal bezoeken, maar dat niet alle door de krant vermelde landen op zijn program ma staan. De Gaulle heeft al te kennen gege ven dat hij een bezoek aan Rome over weegt ter gelegenheid van de plechtige viering van de tiende verjaardag van het verdrag van Rome, waarbij de EEG werd opgericht. Een reis naar Bonn In juni of juli zou normaal zijn. Op grond van het sa menwerkingsverdrag tussen^ beide lan den zijn halfjaarlijkse besprekingen tussen de staatslieden gebruikelijk. WARSCHAU Polen en Oost-Duits- land hebben gisteren in Warschau een verdrag van vriendschap en wederzijd se hulp getekend, dat een looptijd van 20 jaar heeft. De twee landen betuigen hierin hun instemming met de huidige grenzen in Europa. De Oostduitse partijleider Walter Ul- bricht is te Praag aangekomen, waar hij een soortgelijk vriendschapsverdrag met Tsjechoslowakije zal sluiten. De rede die Ulbricht na onderteke ning van het Pools-Oostduitse vriend schapsverdrag hield, scheen direct ge richt tot Bulgarije en Hongarije, de twee communistische landen die naar wordt aangenomen Roemenië's voor beeld hadden willen volgen en onvoor waardelijk de betrekkingen met West- Duitsland herstellen. Ulbricht beschul digde West-Duitsland ervan te pogen het Oosteuropese blok te infiltreren en Oost-Duitsland te isoleren en te omsin gelen. Ulbricht zei dat West-Duitsland er op uit is het een en het andere socialisti sche land tegen het andere uit te spe- 16-3-'67 A. B. WIGMAN O Feestpartijije? Geef een vlees pasteitje! Echt 'n gezellig voor gerechtje waarvoor u alleen maar ragout hoeft te maken want de pasteivormpjes koopt u kant en klaar in de winkel. Voor de ragout hebtu keus te over: kalfpoelet, lever, ham, lunchworst, nier, tong, zweze rik enz. Kostelijk...! Q De agrariërs in de Gelderse Val lei kunnen zich wat hun arbeidsin komen betreft nog wel niet meten met hun collega's op de kleigronden, ze staan er in ieder geval heel wat beter voor dan de eigenaren van de gemengde bedrijven in de oostelijke en zuidelijke zandgebieden. Tot deze conclusie komt drs. Broekhuis, secre taris van de Gelderse CBTB in een aanvullende publikatie op een artikel, dat vorige week van zijn hand ver scheen. Drs. Broekhuis schenkt daar bij niet alleen aandacht aan de oor zaak van de verminderde opbrengst op de zandgronden, maar geeft ook een oplossing voor de mensen op de zandgronden: moderniseren en meer uren maken. De vervuiling van het Valleikanaal heeft de laatste dagen ook de ton gen en de pennen los gemaakt. De voormalige Grift wordt, gezien de rommel die men er in aantreft, meer en meer beschouwd als een open riool dat de gelegenheid geeft zich zonder veel kosten en moeite te ont doen van afval, kadavers, enz. Water schapfunctionarissen doen een boekje open wat er alzo in het water wordt aangetroffen en in dit opzicht komen de Veenendalers er niet zo best af. Verder op onze pagina's vandaag: 9 Leersumse dames als t.v.-mede- werksters. De bouw van een bejaardencentrum in Leersum. Koninklijk zilver voor een gouden kleermaker. Goed nieuws voor de liefhebbers van jazzconcerten. In een pand aan de Tweede Jan Steenstraat te Amsterdam heeft gistermiddag een felle uitslaande brand gewoed, waarbij de tweede en derde etage geheel zijn uit gebrand. Een vrouw en 2 kinderen zijn door voorbijgangers uit het huis gehaald. len en hen te dwingen Wet het aankno pen van betrekkingen met West-Duits land ook de Hallstein-doctrine en de Westduitse pretentie heel Duitsland te vertegenwoordigen, te erkennen." Een woordvoerder heeft verklaard, dat de Westduitse regering de onderte kening van een verdrag tussen Polen en Oost-Duitsland, waarin wederzijdse hulp in geval van een Westduitse aan val wordt toegezegd, betreurt. Perschef Von Has? herinnerde er aan dat de Westduitse regeringsleiders her haaldelijk hebben verklaard dat hun beleid er op gericht is de tegenstellin gen tussen Oost en West te overwinnen. Hij zei dat dit streven uiteindelijk zal zegevieren. AMSTERDAM De 50-jarige voor malige enig beherendl vennoot van het in staat van definitieve surséance van betaling verkerende Amsterdamse bankiershuis Gebrs. Teixeira de Mat- tos, drs. J. M. F., gaat niet in hoger beroep bij het Amsterdamse gerechts hof van het vonnis van de rechtbank, die hem 3 maart j.l. veroordeelde tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Deze straf was een half jaar hoger dan de officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, had geëist. De rechtbank verbond als bijzondere voorwaarde aan het vonnis een ontzegging uit het recht om het beroep van bankier uit te oefe nen voor de tijd van acht jaar. De rechtbank achtte deze maatregel nood zakelijk ter voorkoming in de toekomst van herhaling van drs. F's manipula ties, „die gezien zijn persoonlijkheids structuur niet bij voorbaat uitgesloten kan worden geacht". Dr». F. werd schuldig bevonden aan all* v$Jf ten laste gelegde feiten: vals- haU In geschrifte (drie keer), oplichting en verduistering. Ruim negen maanden geleden, werd de bankier op zijn kan toor aan de Herengracht gearresteerd. DEN HAAG Werkgevers en werk nemers zyn het eens geworden over de loonsverhogingen in de nieuwe cao voor het bouwbedrijf per 1 maart j.l. en per 1 juli a.s. Dit akkoord zal zo spoedig mogelijk aan het CoUege van Rijksbe middelaars worden voorgelegd. Het college is bereid op de kortst mogelijke termijn hierover een beslis sing te nemen. De verhoging van de lo nen en met name de interpretatie van de regeringsaanwijzing, was het laatste punt, dat het akkoord in de cao nog in de weg stond. Nader vernemen wij, dat de lonen volgens dit voorstel per 1 maart j.l. ver hoogd zullen worden met resp 11, 11, 11, 12 en 12 cent per uur. Deze lonen worden per 1 juli nog eens verhoogd met resp. 4, 4, 5, 5, en 5 cent per uur, variërend van categorie I (onge schoold) tot categorie V (vakbekwaam). De 64-jarige maarschalk Arthur da Costa e Silva heeft gisteren het ambt van president van Brazilië aanvaard. Hij is de 25ste president van dit land dat 90 miljoen inwoners telt. Zijn ambtstermijn is vier jaar. ADVF.RTF.N1 IE (op de wijs van: Piet Hein) Heb je wel gehoord van dat Zilveren Pak Met vijfhonderd gram koffiebonen? Van de beste koffie- branders uit 't vak: 'n Kwaliteit om te bekronen! Vol geur, vol kracht! Vol geur, vol pit, vol kracht! Voordelig en zo goed, Voordelig en zo goed: 't Is Dinee Koffie die 't 'm doet - 't Is Dinee Koffie ja koffie van Neuteboom... 't ls Dinee Koffie van Neuteboom! 500 gram familie-pak roodmerk 3.42 250 gram roodmerk' 1.75 156*, VENHUIZEN In een gisteravond combineerde gemeenteraadsvergadering hebben de gemeenteraden van Venhuizen (4.000 inwoners), YVydenes (1.000 inwo ners) en Schellinkhout (550 inwoners) unaniem besloten by de Kroon een ver- niem besloten bij de Kroon een ver zoek tot samenvoeging in te dienen. (Van onze weerkundige medewerker) Gistermiddag passeerde ons een koufront, vergezeld van wat regen. Tussen een depressie, die vanochtend boven Noord Scandinavië lag, en een hogedrukgebied ten zuiden van Ier land werd daarna met noordwestelijke winden koele en enigszins onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd. In de afgelopen nacht daalde de tempe ratuur in het binnenland tot 1 2 graden; dichter bij zee tot omstreeks 6 graden. Een nieuwe depressie koerst van het westelijk deel van de Oceaan naar het zeegebied ten noorden van IJs land. Het bijbehorende frontensys teem trekt naar het oosten en zal morgen de Britse eilanden bereikt hebben. Deze fronten worden vooraf gegaan door een rug van hoge druk. In verband met deze ontwikkeling, zal er aanvankelijk een wisselende bewolking zijn met op de meeste plaatsen droog weer, terwijl in de komende nacht de temperatuur in het binnenland tot dicht bij het vriespunt kan dalen. Morgen zal in de loop van de dag de bewolking weer toenemen en hier bij ook de kans op regen. De aan vankelijk nog noordwestelijke wind krimpt hierbij naar richtingen tussen west en zuidwest.

De Vallei | 1967 | | pagina 1