Waterstaat stelt paal en perk aan Grift-vervuiling Nog steeds drijven er kadavers in het water Arbeidsinkomen Gelderse Vallei hoger dan in zandgebieden CïiEL Weekagenda Utrecht REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Taakverdeling wethouders is nog niet opportuun Eerste kievitsei voor burgemeester Constatering secretaris van Gelderse C.B.T.B. Modernisering in Vallei is verder doorgevoerd Zilver voor gouden kleermaker JAN VAN SCHUPPEN 3550 4079 Politie moet flink bekeuren Mening van B. en W. Grondaankoop Begroting Onmiddellijke verlichting van Kadavers 's Nachts Ds. Ytsma sprak voor bejaarden over Mohammedanen MIST u uw dagblad DE VALLEI? Bel: Meisje gewond bij ongeval Oorzaak Oplossing MODE MEMO EVEN NOTEREN: DONDERDAG 16 MAART 1967 VEENENDAAL Onderhoudsperso neel van de Provinciale Waterstaat heeft gisteren, onder het toeziend oog van hoofdinspecteur W. C. H. Dekker het onder de D.S. van Schuppenbrug opgehoopte vuil verwijderd. Dit was een karwei, dat meer voeten in de aar de had dan men zou verwachten. Het vuil had zich namelijk in de Grift on der de brug opgehoopt en moest met louter mankracht onder van worden gehaald. In ons blad van dins dag attendeerden wij op de vervuiling ▼an hetGriftwater, voornamelijk een gevolg van weggeworpen afval van bouwmaterialen, die steeds afkomstig ■ijn uit de Engelenburg. Planken, stukken schuimplastic, verf blikken, dozen, kortom allerlei waarde loze rommel werd uit het water verwij derd. De mannen van de Waterstaat wisten echter nog heel wat andere staaltjes van wangedrag der Veenen- dalers op dit gebied te vertellen. De heer C. J. van Egdom, werkzaam bij de Waterstaat, zegt dat hij elke avond bij de sluis in de Slaperdijk een halve boot hout kan weghalen, verder treft hij er herhaaldelijk bromfietsen, fietsen, gaas, stukken ijzerdraad, dozen papier en jutezakken met allerlei huis vuil aan. Elk ogenblik is zijn boot de fect, omdat er een stuk plastic of ijzer- draad om de schroef is gedraaid. „Als je op de Grift vaart wordt je misselijk van de stank van rottende die renlijken". „De mensen klagen, dat ze tegen al dat vuil zitten aan te kijken", zegt de heer Van Egdom, „maar ze hebben het er soms zelf in gegooid. Enige tijd ge leden vonden we een hoop bladeren in de Grift, precies tegenover de plaats waar we de bladeren vonden stond een huis met een beuk er achter, de blade ren waren beukebladeren, maar bewijs maar eens dat de mensen het hebben gedaan". Personen die op heterdaad worden be trapt by het afval werpen in openbaar water, kunnen een boete krijgen die varieert van f 15,- tot f 75,-. De heer J. Kluiter, kantonnier bij de Waterstaat ziet als enige oplossing dat de politie strenger gaat toezien op deze zaken en •nkele flinke bekeuringen uitdeelt. „Van de Slaperdijk tot Woudenberg is geen vuil in de Grift te vinden, behalve wat van Veenendaal af komt drijven. Ik kan elke dag het vuil van Veenendaal bij de sluis in Woudenberg weghalen", •Idus de heer Kluiter. „Toen het bouwbedrijf Koster nog langs de Grift werkzaam was, konden we wel voortdurend op de Grift blijven om het vuil weg te halen". Ook van de oudijzerhandel, de firma De Ruiter ondervindt de Waterstaat veel last, „Iedereen gooit er alles maar VEENENDAAL Heden, donderdag Motel „De Korenbeurs" 19.30 uur: Bij eenkomst C.P.B. Voorlichting over groente en fruit. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Girl Happy". Morgen, vrydag LEERSUM Het Centrum: Ouderavond Julianaschool. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 u.: „Girl Happy". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen t.m. 1 april: Schilderijen en portretten van Els Am man uit Groningen. Dagelijks geopend van 1112 en 1417 uur. Op zondag en woensdag gesloten.- STADSSCHOUWBURG Zondag 19 en maandag 20 maart, 20 uur: Cabaret Fons Jansen met „Hoe meer zielen". Woensdag 22 maart, 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „Ondine". Zaterdag 25 maart, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Hoe groen is Julia?" GEBOUW VOOR K W Dinsdag 21 maart, 20.15 uur: La Salle- kwartet met werken van Von Weber, Mayuzumi, Brown en Lutoslawski. CONSERVATORIUM L. Nieuw8traat 2 Donderdag 23 maart, 20 uur: Voor drachtsoefeningen door leerlingen. WERFKELDER Oude Gracht 185 Isdere vrijdag, zaterdag, zondag en maandag, 20.30 uur (zaterdags ook 23.30 uur): Muzevalcabaret o.l.v. Hen- nie Oliemuller: „Dat kan je in je zak steken." NICOLA1KERK Iedere zaterdag, 19.30 uur: Orgelvesper. Wisselende organisten. CINE CAVE Oude Gracht 156 Ieder woensdag 21 uur: Café Chantant en cabaret „Domci-Domca". ADVERTENTIE Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten lïeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. in; ik heb het een keer meegemaakt, dat iemand rustig zat te vissen in de vijver in de Engelenburg en dat er plot seling, rakelings langs hem heen, ste nen van de in aanbouw zijnde flat in het water plonsden. Als er geen stro ming in de Grift zat, zouden we hem met het vuil kunnen dempen. Ook treffen de heren van de Water staat vrijwel elke dag dode dieren in de Grift aan, evenals in het slootje, dat van de Enka in Ede afkomt en bij de sluis in de Slaperdijk uitmondt in de Grift. De heren Van Egmond en Klui ter treffen daar vaak varkens en kal veren aan, die helemaal zijn opgezwol len, de stank is er niet te houden. „Soms treffen we er kinderen aan die er aan het spelen zijn" De heer Kluiter heeft het meege maakt, dat een vrachtauto naar de Grift reed en z'n hele lading bedorven worst in het water deponeerde. Als men treurwilgen, die met hun takken in het water hangen, gaat snoei en, vindt men een verzameling dode katten en honden onder de takken. „We zagen eens een sinaasappelkistje drijven, toen we dichterbij kwamen, ontdekten we dat er jonge hondjes in zaten". Onder de brug bij het Panhuis vond de heer Van Egdom enkele jutezakken met kippekoppen. En zo kunnen we doorgaan met voorbeelden. „Als we een droge zomer krijgen, zal het water1 ontzettend gaan stinken", voorspelde de heer Van Egdom en daaraan voegde hij nog een heel ande re, maar niet minder verontrustende ADVERTENTIE voorspelling toe: „Als er binnenkort geen statiegeld meer wordt geheven, bestaat er een grote kans, dat de Grift vol komt te liggen met lege flessen." Het is duideiljk dat hier wat aan ge daan moet worden. Niet alleen de Wa terstaat ondervindt last van deze af keurenswaardige activiteiten maar ook de mensen die bij de Grift wonen en hun huisvuil niet laten verdwijnen in de Grift. De heer W. C. H. Dekker, hoofdin specteur van politie, verklaarde dat het werpen van vuil in de Grift de laat ste tijd zeer was toegenomen en dat politie ook een extra oogje in het zeil zou gaan houden om individuen, die zich met deze zaken bezighouden, op heter daad te betrappen. Vooral 's nachts, als deze activiteiten plaatsvinden, zal de politie scherp gaan toezien. Wat het afval van de bouw in de Engelenburg betreft was de heer Dekker van mening dat de aannemers het bepaald niet met hun personeel eens zouden zijn, als zij stellingplanken en ander hout, dat nog zeker bruikbaar is, wegwerpen, en deze zaken worden aangetroffen in de Grift. Er is echter maar één goede oplos sing: de mensen die zo graag van hun vuil af zijn moeten zich realiseren, dat zij, wanneer ze hun vuil in de Grift gooien, de enige zijn die van het afval verlost zijn, maar dat ze er de rest van Veenendaal mee opschepen, door de rommelige indruk die het wekt, door de stank en doordat de mannen van de Waterstaat de vaak rottende boel kunnen opruimen. Tenslotte nog een opmerking van de heer C. J. van Egdom: „Op al deze troep, die we in de Grift aantreffen, ko men ratten af, als wij iets aan het op ruimen zijn, duiken er uit het vuil al tijd wel een stuk of twee, drie ratten weg". VEENENDAL Dinsdagmiddag hield de gereformeerde predikant ds. J. Ytsma een lezing met dia's over de Islam voor de bezoekers van de bejaar- denontspanningsmiddag in het O.C.B.- gebouw. De bejaarden zijn na het beluisteren van deze rede goed op de hoogte geko men van een aantal aspecten van het Mohammedaanse geloof. Zo behandelde de spreker allerlei gebruiken, zoals de besnijdenis, het 5 maal daagse gebed, waarbij het gezicht in de richting van Mekka gekeerd moet zijn en het vasten tijdens de maand Ramadan - Volgende week zal de middag ver zorgd worden door het Ned. Bijbelge nootschap. Een functionaris van het NBG zal dia-series vertonen die als ti tel hebben „Wij hebben een woord voor de wereld" en „De bijbel in Came roon". Ook deze middag begint weer om half drie. AMERONGEN Maandagavond komt de raad van Amerongen in vergadering byeen. Er ligt een aanzienlijke agenda op de raadsleden te wachten. Tot de te be handelen punten behoren: benoeming leden Commissie tot Wering van Schoolver zuim. De zittingsperiode is om. B. en W. stellen voor de commissie te herbenoe men. In de plaats van de heer A. N. Maris wordt de heer E. Kuyt voorgedragen. Door enkele raadsleden werd eerder aangedrongen op een taakverdeling van B. en W. Het college heeft zich hierop beraden. In een memorandum aan de raad wordt als standpunt naar voren gebracht dat een taakverdeling in deze gemeente niet opportuun is. In de kleine re gemeenten is de taak van de wef- houders ook zonder taakverdeling al zwaar genoeg. Zij moeten zich immers voortdurend op de hoogte stellen van alles wat de gemeente aangaat, terwijl zij zich over elke beslissing persoonlijk moeten beraden. Een taakverdeling zou de taak van de burgemeester lichter maken. Voorgesteld wordt voor het Zand- voort een inrijverbod in te stellen van af de Nederstraat tot de openbare school. Dit in verband met de geringe breedte van de weg en de school die daaraan is gelegen. Met mej. J. A. G. Versteegh werd een overeenkomst mogelijk tot de aan koop van plm. 23426 m2 grond gelegen aan de Boslaan voor de som van f 137.387.8. Deze grond ligt gedeeltelijk in het uitbreidingsplan en gedeeltelijk niet, doch is voor verdere uitbreiding van de gemeente ter plaatse te zijner tijd nodig voor woningbouw. De grond wordt gedeeltelijk pachtvrij geleverd. Het schoolbestuur te Overberg heeft een verzoek ingediend tot uitbreiding van de school met één lokaal. Het aan tal leerlingen bedraagt thans 140. Een klas krijgt les in de hoofdkamer. B. en W. achten uitbreiding van de school dringend noodzakelijk. B. en W. stellen verder voor dat Amerongen aan een nieuwe bouw- stroom zal deelnemen. Dit zou beteke nen 36 woningwetwoningen, 18 premie woningen van een duurder type en 18 premiewoningen van een goedkoper ty pe. De woningen werden ontworpen door architect Olthof te Den Bosch. Als aanvangsdatum wordt genoemd zo mer 1968. De prijs van de premiewonin gen zal zijn resp. beneden f 35000,- en beneden f 30.000,-. De huizen kunnen worden gebouwd door het aannemers bedrijf J. Visser te Huizen. Het belangrijkste punt op de agenda is het behandelen van de gemeentebe groting. Deze begroting geeft een te kort aan van f 23.522.82,-. Vorig jaar was dit f 36.658.18,-. Nieuwe objecten, behalve degenen waartoe de raad reeds heeft besloten, komen in de begroting niet voor. De commissie van onderzoek merkt o.a. op dat zij verheugd is dat de tekorten de laatste jaren een dalen de lijn vertonen. Met nadruk wordt ge vraagd een verbeteringsplan te maken voor de Utrechtsestraatweg, verbete ring bestrating, trottoirs en beplanting. Tevens wordt gevraagd om in de open bare school naadloze vloeren aan te leggen. Verbetering van het sportter rein is nodig door wateroverlast. De suggestie wordt gedaan van het terrein hoek Pr. Bernhardlaan - Industrieweg een speeltuin te maken. tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 VEENENDAAL De 9-jarige Elisa beth J. reed met haar fiets over de Geerseweg in de richting van de Ka naalstraat, toen ze plotseling naar links ging. Op dat moment naderde vanuit de tegenovergestelde richting een perso nenauto, bestuurd door de heer W. v. d. W. uit Veenendaal. Het was voor' de heer Van de W. on mogelijk het meisje te ontwijken, waar door ze geschept werd en op het koffer deksel terechtkwam. Toen de auto stil stond viel ze op de grond, maar haar verwondingen vielen ondanks de klap erg mee. De fiets werd zwaar bescha digd. VEENENDAAL Naar aanleiding van een vorige week geplaatste publikatie van de secretaris van de Gelderse C.B.T.B., drs. E. Broekhuis, waarin hij de finan ciële uitkomsten van agrarische bedrijven in het oostelijk zandgebied vergeleek met de resultaten in de Gelderse Vallei is een aantal verzoeken binnengekomen om de conclusies nog wat duidelijker te formuleren. Drs. Broekhuis geeft hieraan graag gevolg en benut tevens de gelegenheid ook de uitkomsten van het zuidelijk zand gebied in de beschouwing te betrekken. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft voor de rentabiliteitsberekeningen een aantal landbouwgebieden onderschei den. Bij deze indeling is rekening gehou den met de produktie-omstandigheden en de bedrijfsstructuur. Men onderscheidt: het Oostelijk zand gebied Drenthe, Overijssel, Graaf schap en OostrVeluwe; de Gelderse Vallei West-Veluwe en Oost-Utrecht; het Zuidelijk zandgebied Oost- en Midden Noordbrabant. In deze drie gebieden zijn groepen be drijven gekozen, die geacht kunnen wor den het redelijk goed geleide, sociaal en economisch verantwoorde bedrijf weer te geven. De bedrijven liggen in de oppervlakteklasse van 7 tot 15 ha. Uit bijgaande tabel blijkt, de de ge middelde uitkomsten een verschil ver tonen van 4000 k 5000 gulden. De uit komsten als zodanig zullen wellicht wat gunstiger zijn. De melkprijs is in de LEI-berekeningen gesteld op f 34,50. Dat wordt in elk geval f 35,-. Verder kunnen ook andere prijzen een wat gunstiger resultaat te zien geven. De geconstateer de achterstand van het Oostelijk zand gebied zal volgens de LEI-berekeningen blijven, ja wellicht zelfs nog toenemen. Het gemiddeld inkomen per gewerkt ar beidsuur zal volgens het LEI in het Oostelijk zandgebied f 3,25 bedragen. Het verschil in beloning tussen het Oos telijk zandgebied en de Gelderse Vallei nadert tot f 1,- per uur! De boeren zullen bij het beschouwen van de cijfers spoedig concluderen, dat „dus" het landbouwbeleid gefaald heeft. Omgekeerd wórden de voorlichters niet moede de boeren voor te houden, dat ze goede ondernemers moeten zijn. Niemand zal het prijsklimaat waar binnen de zandboer werkt en de laatste jaren heeft moeten werken, royaal kun nen noemen. Ook de beste bedrijven hebben er moeite mee de investeringen bij te houden. „Zijn de boeren in de Gelderse Vallei betere ondernemers?", vroeg iemand. Eerlijk duurt het langst. In de Gelderse Vallei is de modernise ring verder voortgeschreden dan in het Oostelijk zandgebied. Maar we moeten er ook eerlijkheidshalve direct aan toevoegen, dat een boer die al wat is gevorderd met de verbete ring van zijn inkomenspositie, ook meer risico kan nemen. Lagen inko mens zijn een belangrijke oorzaak voor het laag blijven van die inko mens, aldus drs. Broekhuis. De EEG gaat een nieuwe fase in. Het vaststellen van prijzen op basis van kostprijsberekeningen is voorbij. Het LEI wordt een rijksinstituut met een wat andere opdracht. De voorvechters van de zogenaamde vrije economie krij gen voor een fractie hun zin. Het EEG- beleid zal iets liberaler zijn. Dit biedt betere kansen voor de economisch "ster keren. Maar wat gaat er van de zwakke ren worden? Komt er in het Oosten een massale sanering en zullen zich daar boeren vestigen uit andere gebieden met meer vermogen, met meer ondernemers zin zo men wil? Dat kan de ontwikke ling zyn, maar is dat een „oplossing"? zo vraagt drs. Broekhuis zich af. In de tabel is het aantal bewerkings- VEENENDAAL Voor de 62-ja rige heer J. Wvan de Pol, Nieuwe- weg 228, was hel woensdag een bijzon dere dag. Hij herdacht toen namelijk dat hij vijftig jaar werkzaam was in het kleermakersbedrijf Anne van Manen aan de Prins Bernhardlaa/i. Voor zijn trouw aan deze zaak vereer de H.M. de Koninging hem met de zil veren medaille, behorend bij de orde van Oranje Nassau, die hem gisteren door burgemeester Hazenberg werd opgespeld. Overigens is de tegenwoordige heer Anne van Manen nog slechts ongeveer 12 jaar zijn baas. Voordien heeft de heer Van de Pol echter ook al gewerkt bij de grootvader en vader van zijn huidige patroon. eenheden per man aangegeven. Dit is de optelsom van de koeien, varkens, kippen en oppervlakte grond die door één man wordt bewerkt. Het is een maatstaf voor de arbeidsproduktiviteit, die in belangrijke mate het arbeidsinko men bepaalt. Uit de cijfers blijkt, dat het Oostelijk zandgebied het laagste aantal bewer kingseenheden per man heeft. Het Zui delijk zandgebied staat hiermee boven aan, terwijl ook de stijging van de ar beidsproduktiviteit daar het hoogst is. Toch kunnen de boeren in Noordbra bant met hun inkomen nog niet tegen de Gelderse Vallei aan. Het gaat bij het streven naar verbete ring van de bedrijfsresultaten dus blijk baar om twee dingen: meer eenhe den per man en betere resultaten per eenheid. Grotere eenheden zonder meer garan deren nog geen betere uitkomsten. De resultaten per eenheid moeten ook goed zijn. Een bedrijfseconomische boekhou ding kan de ondernemer de weg wijzen in de richting van een werkelijke verbe tering. Het doorvoeren van de noodzakelijke modernisering ls een zaak van de indivi duele ondernemer. Daarbij moeten boer, bedrijf en bedrijfsplan goed bij elkaar passen. In de Gelderse Vallei houdt men gemiddeld 2 koeien en 500 kippen meer dan in het Oostelijk zandgebied. Van bedrijf tot bedrijf treden er in dit opzicht grote verschillen op, al naar de produktie-omstandigheden en capacitei ten van de boer. Elke verbetering kan geheel of ten de le worden teniet gedaan door de prijs ontwikkeling. Hierin staat de individue le ondernemer machteloos. Dit is een zaak van gezamenlijk ondernemen. Land- en tuinbouw moeten samen voor komen, dat de vruchten van him inspan ning elders worden geoogst. De achterstand van het Oostelijk zand gebied is verontrustend groot. Daarom achten wij het voorshands noodzakelijk, dat de overheid de ondernemer te hulp komt, zowel bij de individuele bedrijfs- verbeteringen als bij het gezamenlijk ondernemen, aldus drs. E. Broekhuis. VEENENDAAL. Ook in Veenen daal is het eerste kievitsei gevonden. l>e gelukkige, die het ei traditioneel aan de burgemeester overhandigd heeft, is de 12-jarige leerling van de Koningin Ju lianaschool Martien Terschegget, Mun- nikenweg 55. Woensdagmiddag om half drie ging de school uit en om vier uur stond Martien in de burgemeesterska mer op het gemeentehuis om het ei te overhandigen: een voorspoedige „expe ditie" dus. De burgemeester, de heer mr. dr. J. Hazenberg, ontving Martien vrijwel di rect 'na zijn aankomst op het gemeen tehuis. Hiervoor moest zelfs een bezoe ker, die een afspraak had om die tijd, even wachten. Nadat Martien verteld had waar hij het ei gevonden had, overhandigde hij het aan de burgemees ter, die daarop vroeg: „Heb je een spaarpot?". Na een bevestigend ant woord van Martien: „Zul je wat ik je nu geef er werkelijk in stoppen en niet versnoepen?". Martien, wat onder de indruk: „Ja, eh nee burgemeester". Hierop „betaalde" de burgemeester het eerste kievitsei in zijn gemeente met een briefje van tien gulden. Martien vertelde ons dat hij al onge veer drie jaar eieren zoekt. Nog nooit was het hem gelukt het eerste ei te ra pen, en dus moest hij zijn eieren langt de „gewone" weg slijten. Hij levert ze aan zijn grootvader in Eist, die hem er f 0,75 per stuk voor betaalde. Martien zit in de zesde klas van de Koningin Julianaschool. In september gaat hij naar de VGLO en als hij die afgelopen heeft wil hij net als zijn va der bij de VSW gaan werken. Het tien tje van de burgemeester komt in zijn spaarpot en is bestemd voor het nieu we trainingspak waarvoor hij spaart. Martien is namelijk lid van de voet balvereniging Oranje-Wit in Eist de club waarin ook zijn vader gevoetbald heeft. Hij is de oudste jongen uit een gezin met vijf kinderen, twee jongens en drie meisjes. Eén zusje is ouder dan hij. Hoe doe je dat nu, dat eieren zoeken, vroegen we: „Oh gewoon hè. Ik ga een weiland in en dan zoek ik maar. Dit ei lag in het derde weiland, plotseling zo maar voor mijn voeten". ADVERTENTll de harde matras met alle comfort van een zachte! CARACAS Moise Tsjombe, oud premier van Kongo, is een inreisvi sum in Venezuela geweigerd. Tsjombe is onlangs door een Kongo lese rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld. Tsjombe bevindt zich op het ogenblik in Spanje. ADVERTENTIE HOOFDSTRAAT 90 VEENENDAAL

De Vallei | 1967 | | pagina 3