Dr. Van Egeraat was de situatie beu in nieuw boek over Suriname „Op nieuwe N.V. 's is scherper toezicht dringend nodig nur die Spijtk iezers onder jonge anti-revolutionairen zijn „Middenstanders wèl dynamisch" JANDEHAKTDG Toeristisch directeur kon niet met staf en bestuur van instituut overweg Bloemen uit Hawaii Oud burgemeester j^jjjp|, |>(>||ó(>j H. Post levert kritiek op zwoegt nog op kritiek van Dreesmann de begroting... Fel requisitoir in zaak van vluchtige N.\ .'s Tegen 4 mannen 3 jaar geëist RONDUIT SLECHT SPELDEPR1KKEN DEUR DICHT Weer Ned. vlees naar Frankrijk Echtpaar met auto verongelukt ZWAARSTE STRAF GEMEENSCHAP ZONDEBOK Gemeenten praten over uitlenen van agenten aan Amsterdam STICHTING ONVOLDOENDE MUIL Rustige verkiezing in Suriname schrijver van best-sellers als Hollands Glorie, Het ziekenhuis, Het Hemelbed, Gods Geuzen, heeft een nieuw, grandioos boek geschreven Deze ongewoon boeiende roman stond al direct op de Amerikaanse best-seller-lijst en werd ook gekozen tot BOOK OF THE MONTH NUB DIE introduceert prachtige kwaliteitsnylons in modieuze tinten de lengte die bij u past! Stap nu de lente in met nieuwe nylons van NUR DIE. Uw kruidenier heeft ze voor u. DONDERDAG 16 MAART 1967 (Van een onzer verslaggevers) ULVENHOUT „Er ontstaan de wildste geruchten over mij. Ik ben 't beu. Er moet helderheid komen. Ik ga weg omdat ik niet langer kan werken met mijn staf én omdat het bestuur niet achter mij staat". De heer L. van Egeraat legt de nadruk op elk woord. Hij maakt een vermoeide indruk. Ruim een week geleden diende hij zijn ontslagaanvraag in als directeur van het Nederlands instituut voor toe risme in Breda en sindsdien is zijn huis een gekkenhuis. Brieven van ver ontwaardigde leerlingen („U is een man op wie men altijd kan bouwen"; „Wij vinden het erg jammer dat u ons gaat verlaten"), bloemen en telefoontjes maakten de man van de reisgidsen dui delijk dat hij ook veel medestanders had. Er wordt gegist. Van Egeraat zou niet capabel zijn geweest, een slecht docent, een slecht directeur. Van Egeraat was te hautain, te arrogant. Maar de voorzitter van het dagelijks bestuur, mr. Jansen, heeft vrijwel geen commentaar en zegt alleen maar: „De heer Van Egeraat heeft bij ons een ontslagaanvraag ingediend en deze heb ben wij voor kennisgeving aangenomen. Wat zegt u? Hij had een contract met ons van twee jaar? Weet ik niets van". De heer Van Egeraat staat paf over deze opmerking. Het gebruinde gezicht van de man, die van zichzelf zegt dat hij wel eens te hooghartig kan spreken („Maar ik meen er niets van") krijgt een verbeten uitdrukking als hij re ageert met: „Een contract van twee jaar? Hier is het. Er staat in dat ik met ingang van 1 februari 1966 tot aan het einde van het tweede leerjaar (dat is dus juli 1968) benoemd ben als waar nemend directeur. Ondertekend door de heer Jansen". Het conflict tussen het bestuur van de nog zo nieuwe school en de direc teur ervan is nu beland in het stadium: nietes-welles. Overigens, ook de verhouding tussen de heer Van Egeraat en een aantal vast aan de school verbonden docenten die lid zijn van de staf is ronduit slecht, al maanden. Het staat vrijwel vast, de heer Van Egeraat staaft het met een brief van de staf, dat vooral deze ver houding de oorzaak is geweest van de ontslagaanvraag van de directeur. De docenten waren het met vele van zijn beslissingen niet eens en lieten dit mer ken. In de bewuste brief staat onder meer: „Wij kunnen u niet meer als di recteur en docent toerisme tegenover de studenten verdedigen", (reactie van een aantal studenten: „Wij vinden dit ronduit een schandelijke opmerking"). Vervolt7 anne-marie paling Dr. Van Egeraat: „In oktober kreeg ik van het bestuur nog alle lof toege zwaaid, maar daarna kon ik plotseling niets goeds meer doen. Wat ik ook in voerde, de staf van docenten was tegen mij en klaagde over mij bij het bestuur. Zo liet ik, vlak voor de kerstvakantie, de leerlingen 's middags om twaalf uur al naar huis gaan. De staf was boos dat hij hier niet in was gekend". Zo waren er tientallen speldeprikken. In een brief van 24 februari liet de heer Van Egeraat in drie vol getikte vellen weten, dat hij zonder steun van het be stuur niet langer zijn werk naar beho ren kon verrichten en ook zijn verant woordelijkheid niet langer kon aanvaar den. Verwijten over en weer. De adjunct directeur A. van der Meiden (voorheen tien jaar lang perschef bij het instituut Kerk en Wereld) en de drs. in de ge schiedenis P. C. Huilmand: „Wij herin neren ons niets van het geval, waarbij de heer Van Egeraat de scholieren eer der naar huis stuurde. Een breuk tussen hem en ons? Geen commentaar." De heer Van der Meiden is een man die het overigens allemaal nogal krach tig weet te zeggen. Nu een tamelijk groot aantal leerlingen niet onder stoe len of banken steekt dat zij het heen gaan van hun directeur betreuren, zegt hij: „Ik zou eigenlijk een onderzoek moeten instellen wie dat zijn, wie het hebben gedurfd om met een journalist hierover te praten. Zij kunnen dan be ter opduvelen. Zij hebben zich niet met deze zaak te bemoeien." Een aantal leerlingen doet dat wel. Zij moesten enkele dagen geleden een ..donderpreek" van adjunct-directeur Van der Meiden aanhoren (,Jn jullie be lang en dat van de heer Van Egeraat verzoek ik jullie je er buiten te houden") en direct daarop werd hen door de heer Van Egeraat weer gezegd dat zij, wat hem betrof, niet hoefden te zwijgen. De heer Van Egeraat: „Zij maakten het me te moeilijk. De staf wilde op een gegeven ogenblik, dat niet ik de beslissingen zou gaan nemen op school, maar dat dit gezamenlijk diende te ge beuren. Dat deed voor mij mede de deur dicht." De heer Van der Meiden: „Weet ik niets van." Thuis in haar bungalow wacht me vrouw Van Egeraat op de dingen die komen gaan. Zij is een kalme, nuchte re vrouw, maar in deze dagen knijpt zij haar handen vaak dicht om zich te beheersen. „Je hebt fouten", zegt ze tegen haar man, „maar nu wordt je onrecht aan gedaan." Het dagelijks bestuur van het Neder lands wetenschappelijk instituut voor toerisme ziet dat anders. Maar het zwijgt. Ten onrechte. Na de spijtoptanten kennen we nu ook de spijtkiezers. De bedroefde stemmers worden gevonden bij de anti-revolutionaire stemgerechtigden en daarvan de jongste lichting. Wat Biesheuvel nu allemaal aan het doen is, is kwaad in hun ogen. Zij hebben een open brief gestuurd aan het Centraal Comité van de ARP, om hun ongenoegen over het verbond met de VVD te luchten. De jonge anti-revolutionairen begin nen vriendelijkheidshalve met de me dedeling dat hun partij voor de verkie zingen goede woorden had gesproken, die samen te vatten zijn in de leuze „evangelische radicaliteit". Verwacht mocht daarom worden dat de partij na Rotterdams burgemeester W. Thomas sen heeft gisteren in de Ahoy'-hal de bloemententoonstelling Lentiade ge opend. Zijn vrouw kreeg bij deze ge legenheid een bosje Hawaiiaanse or chideeën aangeboden, dat nog geen 24 uur daarvoor in de buurt van Ho nolulu was geplukt en met een vlieg tuig naar Rotterdam was gevlogen. de verkiezingen in elk geval serieus contact zou gaan zoeken met anderen, die ook een radicale aanpak wensten van de verdeling van de welvaart in de wereld (lees: de PvdA). Dat is niet gebeurd, constateren de spijtstemmers. „Het gaat", zeggen zij, „bij de formatie niet meer om offers die gebracht moeten worden voor een rechtvaardige samenleving, maar om relatieve bezuinigingen. Het was een mooi plan, een belasting speciaal voor ontwikkelingshulp: wij vragen ons nu af of dit voorstel tijdens de kabinetsforma tie zelfs maar genoemd is. Wel horen wij nu spreken over verminderen van het aantal goedkope woningen. Is dit de realisering van de leuze. „De AR voor kleinen en verdrukten?" zo vragen de nieuwe verontrusten zich af. De klaagzang eindigt: „Wij vrezen nu dat de werkelijke vernieuwing ook niet van de AR zal komen. Dit schrijven wij nu opdat de AR zich duidelijk reali- sere waarom velen op haar hebben ge stemd". Ondertekenaars van de verklaring zijn: P. J. Boukema, G. A. de Bruyne, J. P. Feddema, B. de Gaay Fortman, L. de Graaf, D. Th. Kuiper, J. de Jon ge, A. van Noord, J. van Putten, J. J. P. Verburgh en W. in 't Veld. Voor de televisie heeft de anti-revolu tionaire kabinetsformateur gisteravond op hun brief gereageerd. Hij vond het jammer, dat de bezwaarden hem niet hadden opgebeld. Dan had de zaak uit gepraat kunnen worden. Met het bestuur van de Arjos, dat soortgelijke kritiek had, was hij eveneens om de tafel gaan zitten en in dat gesprek had de anti-re volutionaire jeugd veel begrip voor de situatie gekregen, zei mr. Biesheuvel. Later op de avond zei de formateur nog dat men niet moet denken dat al leen met de PvdA een christelijk-socia- le politiek is te voeren. „Je moet altijd rekening houden met de noodzaak van compromissen", zo verdedigde hij zich. ADVERTENTIE DR. L. VAN EGERAAT daar was niet mee te werken He gemeenteraad van het Noordhol- landse Twisk heeft gisteravond het besluit genomen om samen met Abbebroek een commies aan te stel len, zodat oud-burgemeester J. Pier- hagen van Twisk eindelijk rustig kan gaan genieten van zijn pensioen. De oud-burgemeester, sinds 1 augustus vorig jaar gepensioneerd, zwoegt in zijn eentje aan de begroting van Twisk. Er is geen ambtenaar die het werk kan overnemen. „Ach, ik deed het ook toen ik bur gemeester was. Ik heb me nu op ver zoek van burgemeester P. Krom van Abbebroek, die na mij ook burgemees ter van Twisk is geworden en met wie ik bevriend ben, bereid verklaard in te springen", legde de heer Pierhagen ons uit. „Ik doe het alleen dit jaar, hoor. Als de commies er is, doet hij het voortaan. Burgemeester Krom heeft nogal wat functies en hij had er geen tijd voor. Het is ook een heel werk". „Er is geen verschil met een grote gemeente. In het klein is alles vrijwel hetzelfde. Alleen de bedragen zijn kleiner voor de gewone dienst zo'n zes ton en voor de kapitaaldienst 1,75 miljoen gulden. Maar de zaak sluit niet. Alleen weet ik nog niet hoe groot het tekort zal zijn. Dat weet ik over een week, denk ik". De heer Pierhagen, die bijna 27 jaar burgemeester is geweest, waarvan zes in Opperdoes en ruim twintig in Twisk, verricht het begrotingskarwei pro deo. „Uit vriendschap jegens bur gemeester Krom", verklaart hij. „Ove rigens ben ik niet de enige oud-burge meester die nog iets doet, hoor. In Medemblik hebben ze er een die het archief doet". DEN HAAG Frankrijk laat weer vlees uit Nederland toe, nadat het zijn grens wegens het hier heersende mond en klauwzeer enige maanden had geslo ten. Het land stelt nog wel als voor waarde dat het vlees afkomstig moet zijn uit de provincies Groningen, Fries land. Noord-Holland, Zeeland en Noord- Brabant. Een en ander is gisteren in de Franse staatscourant gepubliceerd. Van een onzer verslagggevers AMSTERDAM Terwijl in Surina me bijna 150.000 kiezers naar de stem bus gingen om een nieuw parlement te kiezen, werd in Amsterdam een nieuwe documentaire over Suriname geïntrodu ceerd. Han Hansen en Gabri de Wagt stelden de afgelopen maanden het boek „Wat doen we in Suriname?" samen en de L'itgevery Polak en Van Gennep gaf het voor hen uit. Oorspronkelijk was het de opzet dat rde gevolmachtigde minister van Surina me, dr. J. F. E. Einaar, over het boek zou gaan discussiëren met mr. G. J. P. Cammelbeek, lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. Mr. Cam melbeek was gisteren wèl in Amster dam, dr. Einaar niet. De gevolmachtid de minister had de proeven van het boek gelezen en dat was voor hem vol doende aanleiding om niet te komen. Bovendien zit hij inmiddels in Surina me. Wie het boekje doorleest, begrijpt al heel snel waarom de gevolmachtigd mi nister ontstemd was. Hansen en De Wagt laten niets na om de persoon en het beleid van premier Pengel te kriti seren. Surinaamse oppositiebladen wor den uitvoerig geciteerd. Objectief mag men dit werk dus zeker riiet noemen, „maar", zei gistermiddag Gabri de Wagt, „dat is ook niet de opzet ge weest". Hij hoopte dat het boek zou bij dragen tot het vaststellen van een dui delijke termijn waarbinnen Suriname onafhankelijk moet worden. (Van onze correspondent) AMERSFOORT Op de ryksweg na- by Amersfoort zyn gisteren twee men sen verongelukt. De 75-jarige A. van der B. uit Zeist reed met zijn auto door de middenberm en ramde toen een beton nen paal. Hy was op slag dood. Zijn vrouw, die naast hem zat moest met ernstige verwondingen naar een zieken huis worden gebracht, waar zij enige tijd later is overleden. (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR „Ik vraag me af of de controle op de oprichting van nieuwe naamloze vennootschappen niet moet worden verbeterd". De officier van justitie, jhr. mr. A. Reigersman, oefende gisteren voor de Alkmaarse rechtbank in zijn re quisitoir tegen de accountant Joachim R. M. (43) en zyn drie medeverdachten, „handelaren in lege N.V.'s", kritiek op die controle. „In de eerste plaats worden nieuwe n.v.'s te lichtvaardig ingeschreven door de Kamers van Koophandel. In de twee de plaats verlijden de notarissen de op richtingsaktes zonder te kijken of de n.v.'s wel een reële basis hebben en in de derde plaats geeft het ministerie van Justitie een verklaring van geen be zwaar af." Dat nam voor de officier evenwel niet de grote verantwoordelijkheid weg die hij bij de verdachten zag liggen voor het onbetaald blijven van een half mil joen gulden voor grotendeels buiten landse leveranties aan de N.V. For- tas en de N.V. Osva. Het waren de twee in de telastlegging genoemde n.v.'s uit de rij van vijftien stuks die kort na el kaar waren opgericht om even vlug weer failliet te gaan en waar de naam van Joachim als een rode draad door heen liep. Daarom zou deze man met een ver boven het gemiddelde uitreikende intel ligentie, die al jong het diploma van het Nederlands Instituut voor Accoun tancy haalde maar daar wegens oneer lijk gedrag als Hd werd geschrapt, ook de zwaarste straf moeten hebben. Drie jaar' gevangenisstraf met aftrek luidde de eis van jhr. mr. Reigersman. „De rampspoeden die hij aanrichtte lieten hem onbewogen. Hij was een gespleten, op zich zelf gerichte figuur die zich graag liet gelden en laatdunkend deed tegenover ieder die iets minder van fi nanciële zaken wist dan hij." De advocaat van de accountant, mr. Th. Ph. van Raalte, haakte ook op het psychiatrisch rapport in, omdat daarin een behandeling was aanbevolen. „Na een ernstig auto-ongeluk in 1959 is er een breuk in zijn persoonlijkheid opge treden. Zijn neergang leek daarna niet meer te stuiten, maar die door dit pro ces is gestuit, moet er ook iets met hem gebeuren en moeten we hem niet alleen maar opsluiten." Mr. Van Raalte had uitgerekend dat een gedetineerde de gemeenschap ge middeld 45 gulden per dag kost. „Als hij de geëiste straf krijgt moet de ge meenschap dus nog 59 mille op hem toe leggen en dan moet de gemeenschap in die tijd ook zijn gezin nog onderhouden." De raadsman dacht dat kosten van de detentie beter zouden worden besteed als de accountant tijdens zijn straf zou worden verpleegd in de Van der Hoeven- kliniek in Utrecht. Tegen de mededirecteur van Joachim, de 57-jarige Cornelis B., eiste de offi cier twee jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek. Als een van de be wijzen voor de te last gelegde flesse- trekkerijen zag mr. Reigersman de keu ze van de namen van de n.v.'s. De Os- va droeg de naam van een bekend Ita liaans concern en dat wekte bij de ve le kleine Italiaanse leveranciers de in druk dat de Alkmaarse Osva daar iets mee te maken had. Hetzelfde trucje was toegepast in Duitsland met de naam van een groot bedrijf en in België met de naam van een warenhuis. Voor Jan G. M. B. uit Zaandam die bij de Fortas en Osva de izikoop had 1 verzorgd, kwam een heel andere eis uit de bus. De Amsterdamse rechtbank heeft hem al drie jaar opgelegd voor zijn aandeel in de andere vijftien n.v.'s en daarom dacht zijn advocaat dat er geen nieuwe straf bij kon komen. De officier wilde hem echter toch nog vier maanden opgelegd zien. „Hij is in 1962 al wegens verduistering veroordeeld en heeft een onscrupuleuze zakenmentali- teit", aldus mr. Reigersman De laatste verdachte, Johannes B. (53), was pas in een laat stadium di recteur van de Osva geworden. „Hij fladderde nogal eens uit zijn gezin weg en kon daardoor heel wat geld aan", al dus het requisitoir van mr. Reigers man, dat door vele herhalingen en op sommingen bijna tweeëneenhalf uur duurde. „Ook nadat het duidelijk had moeten worden dat de zaak fout zat is hij doorgegaan en heeft hij ook ongedek te cheques aangeboden om krediteuren zoet te houden." Ook ai omdat Johan nes eerder was veroordeeld voor dief stal moest volgens de officier de straf voor hem anderhalf jaar gevangenis straf luiden. De raadsman, mr. F. Zeiler, ging daar fel tegen in. „Hij kwam argeloos in de zaak toen de te last gelegde or ders al waren geplaatst. Hij heette di recteur, maar de inkoper verdiende (Van onze correspondent) HAARLEM De burgemeesters en korpschefs van negentien gemeenten in Noord-Holland gaan morgenmiddag in Haarlem praten over het verzoek van de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, politiemannen uit hun ge meenten beschikbaar te stellen aan de Amsterdamse politie. De commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. F. T. Kranenburg, zal de bespreking leiden. Verder zullen aanwezig zijn de directeur-generaal voor de openbare orde en veiligheid, mr. J. Mijnlief, en de procureur-gene raal in Amsterdam, mr. R. Gelinck. Tot dusver verlenen de Rijkspolitie en de Koninklijke Marechaussee de Amsterdamse politie bijstand bij de handhaving van de orde. De mobiele eenheid van de Amster damse politie heeft vier nieuwe com mandanten gekregen, die om beurten de leiding zullen hebben. Zij vervangen het viertal dat in november 1966 werd aangesteld. De „nieuwelingen" zullen, indien nodig, worden bijgestaan door het drietal dat eerst met de leiding werd belast. Het team van leidingge vende mensen is hiermee tot elf uitge breid. De mobiele eenheid komt voort uit de vroegere karabijnbrigade. Zij bestaat uit pelotons speciaal opgeleide man schappen uit het Amsterdamse politie korps, aangevuld met Rijkspolitie en Marechaussee. De eenheid werd vorige zomer opgericht, toen Amsterdam gere geld door rellen werd getroffen die hun hoogtepunt vonden in het grote oproer van 14 juni. twee keer zoveel. Hij moest alleen de gehoorzame zondebok zijn: hij mocht s.o.s. seinen, tei'wijl de kapitein en de eerste stuurman in de reddingboot weg voeren. Hoe kan de officier mijn cliënt ver wijten dat hij niet tijdig argwaan heeft gekoesterd. Op 4 mei 1965 gaf de bank nog een goede informatie over de Osva, hoewel die bank wist dat ze er bij een andere bank was uitgetrapt. Als die bank geen argwaan had, hoe kon mijn cliënt die dan hebben?" Mr. Zeiler had nog scherpere pijlen op zijn kunstig gespannen boog. „De curator in het faillissement van Fortas had 24 februari 1965 de officier al een uitvoerig exposé met zware be schuldigingen jegens de drie andere ver dachten gestuurd, maar dat bleef onbe antwoord. In maart kwam de advocaat mr. Zoetmulder namens een krediteur met een klacht bij de officier. Pas toen hij had gerapporteerd kreeg hij ant woord: „Er kon niet van een strafbare aangelegenheid worden gesproken", schreef de officier. Als zelfs de officier van justitie de manipulaties toen niet strafbaar achtte, hoe had mijn cliënt dat dan wel moeten beseffen?" AMSTERDAM De heer H(erman) Post (58) windt er geen doekjes om. Re soluut is z(jn oordeel: „Dreesmann zit er naast. Maar dan ook volkomen". Neen, boos is hy niet geworden. Dat is nooit verstandig. Bovendien vindt hy de geleerde directeur van het warenhuis een te aardige vent. Maar gelijk had Dreesmann niet, toen hy zyn felle verwyten tot de middenstanders richtte, toen hy hem, inclusief z.yn organisatie, gebrek aan durf, visie en ondernemersbloed verweet. De vitale directeur van het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedryf de dienstverlenende organisatie van de vier middenstandsbonden weet nameiyk beter. In het splinternieuwe kantoor aan een woelige Sloterplas In Amsterdam schildert hy een dynamischer portret van de winkelier. Hij vertelt van zijn ondernemers die zich voor tonnen in de schuld ste ken om koning klant modern te bedie nen. Alleen al via zijn instituut staat gemiddeld zo'n vijftig miljoen uit, vaak verkregen op het enige onderpand „on der nemerskwaliteit". Hij noemt ook activiteiten van de bonden: „Mijnheer Dreesmann weet blijkbaar niet dat we sinds januari 8 bedrijfsconsulenten op de weg hebben, die met hulp van specialisten zaken doorlichten en adviezen geven. We gaan het woord doorlichting zo popu lair maken, dat tenslotte iedere winke lier zich afvraagt: „Moet dat bij mij ook niet gebeuren?" De joviale hulp in nood van de winke lier, die al zoveel jaren met het bijltje hakt, brengt nog een ander wapen in stelling: „Zou de regering soms vele miljoenen aan een verkreukelde midden stand verspillen?" Want sinds februari kunnen de mensen die hun zaak willen sluiten of opknappen bij de overheid aankloppen. Er is een Stichting ontwik keling en sanering van het midden- en kleinbedrijf opgericht, waarvan de heer Post secretaris is, die dit jaar zeven tot acht miljoen gulden mag uitkeren. Voor de jaren die volgen zullen nog ve le miljoenen nodig zijn. De stichting wordt overstroomd met aanvragen. De winkelsluiters zijn ver in de meerderheid. De secretaris is ge schrokken van het leed dat na vele ja ren eindelijk naar buiten kwam. Van zie ken en bejaarden, van mensen die geen uitkomst meer zien en reikhalzend uit kijken naar het ogenblik dat de over heid de sluiting van de zaak verzacht met een bescheiden pensioen. Ordner 1601-1950 meldt: „Ik ben 57 jaar en leef sinds het overlijden van mijn man van het ver lies van de zaak en een weduwenpen- sioen. We waren nergens tegen verze kerd. Ziekenhuis en begrafenis, alles heb ik moeten betalen". „Wij hebben een bakkerij. Mijn om zet is 's winters acht zak bloem en zo mers negen zak bloem". „Ik ben kleermaker. Mijn inkomen is sinds 1961 teruggelopen van 3.963 naar 1.457 gulden". „Ik ben schoenmaker, 76 jaar en verdien twaalf gulden per week". „Ik heb een groentezaak. De laat ste jaren loopt de omzet terug. Nu is er weer een supermarkt bij gekomen en het is voor mij haast niet doenlijk meer de zaak voort te zetten". „Eenendertig jaar lang ben ik hor logemaker en mijn inkomen is nu ge daald tot 5000 gulden." „Een kastelein schrijft minister Bak ker: „Ik ben 58 en ernstig ziek. De dokter verbiedt me de zaak voort te zet ten. maar sociale zaken kan me niet helpen. De mensen van de bijstandswet zeggen: Verkoop je zaak maar, maak de centjes op en kom dan nog maar eens terug. Het gevolg is dat ik toch in de zaak sta, van elf uur 's morgens en tot vier uur 's middags. De verdien sten zijn echter onvoldoende om van te leven". Er zijn nu vijfduizend brieven in de dossiers aan de Sloterplas opgeborgen. Daarvan zijn er nog geen tweehonderd van mensen die ontwikkelingshulp wen sen. Bijna de helft van hen die willen sluiten, zijn kruideniers, slagers, melk boeren. Daarnaast springen naar voren schoenherstellers, textielhandelaars, bin nenschippers, fietsenmakers, kolenboe ren en kappers. De vrouw van een kapper schrijft: „Heren, leg deze brief niet onverschillig opzij. Maar laat ons toch zo vlug mo gelijk iets horen, zodat er misschien weer een klein beetje de zon voor ons gaat schijnen. We zitten momenteel to taal aan de grond. Mijn man kan er niet langer tegenop en ligt al weken ziek op bed. Onze inkomsten zijn op het ogenblik nihil". De kapper verdien de het laatste jaar 3.700 gulden. Voor de heer Post is het een marte ling deze brieven door te lezen. Maai de aanvragen bewijzen voor hem niet de nood van de hele vaderlandse mid denstand. Tot uiting komt slechts wat jaren verborgen bleef. Het leed van men sen die de veranderde koopgewoonten van hun publiek niet de baas konden worden. De buurtzaken die hun klandi zie kwijt raakten aan gezellige winkel centra waar de zelfstandige winkelier overigens wel zijn plaats als speci aalzaak behield en zal behouden. Jaarlijks sluiten gemiddeld 11.000 win keliers hun zaak, uitgebannen door de moderne winkelpaleizen. Een cijfer ove rigens, dat op een totaal van 280.000 middenstandsbedrijven in ons land aan betekenis inboet. Dat er zich nu in en kele weken tijd zo'n vijfduizend „sa neerders" meldden, vindt de heer Post dan ook helemaal niet zo vreemd. Een flink aantal heeft de overheids steun gewoon afgewacht, heel begrijpe lijk, vindt hij. De hoofdcommissaris in de padvinderij bestrijdt echter vinnig dat met dit sombere cijfer de toestand van de winkelstand wordt gekarakteri seerd. Van gejammer houdt hij niet. Medelijden kan hij missen. Probleem van de heer Post is slechts Hoe krijgen we de afwikkeling tijdig voor eikaart Dit jaar wil de stichting nog 2000 mensen uit de brand helpen. In juni komen de eersten aan bod. De overigen zullen geduld moeten hebben met de sluiting. Voor menig noodlijden de winkelier zal dat een zware beproe ving zijn. PARAMARIBO De algemene ver kiezingen voor het Surinaamse par lement, die gisteren werden gehou den, zijn rustig verlopen. De propa gandisten van de elf deelnemende par tijen waren de harde woorden tijdens de verkiezingsstrijd vergeten, en brachten de dag in goede verstandhou ding door op de stembureaus om de kiezers te instrueren hoe zyn hun inge wikkelde stembiljet moesten invullen. Enkele uren na de opening van de stembureaus kreeg de politie bericht dat twee stembussen in Paramaribo spoorloos waren verdwenen. Verder de den vele geruchten de ronde over de slechte bezorging van de oproepings- kaarten, die onregelmatigheden als dubbel stemmen tot gevolg zouden heb ben gehad. Of die geruchten juist zijn zal vandaag blijken; om half één (Ne derlandse tijd) zal met het tellen van de stemmen worden begonnen. Het nieuwe Surinaamse parlement zal 39 zetels tellen, drie meer dan het oude. ADVERTENTIE DEKANIEIN Revu brengt, na de grote politieke enquête, na het wereldschokkende verslag van Manchester's „Dood van President", wéér groots werk: DE KAPITEIN. Reeds nu als vervolgverhaal in Revu van deze week.

De Vallei | 1967 | | pagina 9