Ziekenhuiszware geneeskundige risico V Ex-directeur werd Limburgse Bonanza' maak 'n Loon naar bekwaamheid HOOGLERAAR WEDT: BIER OF BLOED Premie met 3 procent omhoog Nenni vóór Europese eenwording Prinsfesliesbeker Sextant voor de ouders STROPER ZAT VOOR VRIEND STRAF UIT VAN ONZE LEESTAFEL Wijziging aangekondigd in ministeriële nota NADER BESCHOUWD RUMBO 4.95 Beschamend gebedel Prijs- en pretbederf Comité wenst Linnaeushof te redden Zandvoortse pier mag binnenkort gebouwd worden Alle fondsen nu met richtlijnen akkoord Spoedig weer Ned. vlees naar België Andere jongens waren de aanranders Oosterscheldebrug vergroot trek naar Belgische kust Man troggelt winkeliers geld af Kleuter verdronken Kalmer aan Vier jaar geëist voor twintig inbraken COGNAC T CADEAU VRIJDAG 17 MAART 1967 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) wil in principe de verpleging in het ziekenhuis en de geneeskundige hulp door specialisten in ziekenhuizen de zgn. klinisch-specialistische behandelingen onderbrengen in de Wet op de zware geneeskundige risico's. In het oor spronkelijke wetsontwerp stond, dat de ziekenhuisverpleging pas na het eerste jaar door deze volksverzekering zou worden betaald. De wijziging blykt uit de nota naar aanleiding van het verslag van het mon deling overleg tussen de minister en de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Kamer. Een nota van wijziging op de A.W.Z. zal dezer dagen verschijnen. Minister Veldkamp deelt verder het volgende mee: 0 Het nieuwe kabinet moet beslissen of de nu voorgestelde wijziging al op 1 juli de vermoedelijke dag van in werkingtreding van de A.W.Z. zal in gaan, of dat ze pas later wordt inge voerd. De datum van ingang kan in een algemene maatregel van bestuur worden vastgelegd. 0 Als de kosten voor het ziekenhuis van de eerste dag af onder de A.W.Z. gaan vallen, zal de premie voor deze verzekering met ongeveer drie procent stijgen. Ze wordt dan ongeveer 4,6 pro cent van het loon. Dit percentage zal, evenals de premies voor de A.O.W., wor den geheven via de belastingdienst. De A.W.Z. betaalt alleen de laagste klasse in een ziekenhuis. Wie in een hogere klasse wil liggen en wie meer wil ver zekeren dan alleen de ziekenhuiskosten en de behandeling door specialisten in het ziekenhuis moet een aanvullende verzekering sluiten bij een verzekerings maatschappij. 0 De ziekenfondspremie voor de ver- (Van onze correspondent) HAARLEM In Haarlem is een ac tiecomité opgericht dat onder de naam „Vrienden van de Linnaeushof" een laatste poging zal doen om de verkoop op 23 maart van de failliet verklaarde Linnaeushof tegen te gaan. De musicus J. H. Moolenijzer is ini tiatiefnemer van het comité, waarin ook zitting hebben de letterkundige Godfried Bomans, de architecten ir. H. Ph. van Harreveld en Nico Andriessen, de journalisten drs. H. W. van Run en Jos L. Lodewijks, de kunstschilder Frans Funke, drs. W. Hazevoet en me juffrouw H. Gottmber. Het comité heeft zijn actie ingezet met het versturen van een telegram aan de directie van de Raiffeisenbank. Het verzoekt daarin dringend de ver koop van de Linnaeushof uit te stellen, in afwachting van de pogingen die de overheid en particulieren ondernemen, om een oplossing te vinden voor de fi nanciële moeilijkheden van het Benne- broekse recreatieoord. BRUSSEL De links-radicale Itali aanse partij van Nenni heeft zich de finitief tot de Europese eenwording be keerd. Nenni zelf is lid geworden van het actie-comité voor de Verenigde Staten van Europa, dat onder leiding staat van de Fransman Jean Monnet. Het idee van een Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal en van Eu ratom is van Monnet afkomstig. Het comité zal zich binnenkort bera den over de verdere ontwikkeling van de Europese eenwording en over de verhouding tot de Oosteuropese landen. In een gisteren uitgegeven verklaring bepleitten de leden voorzitters van alle democratische partijen en vak bonden in de zes landen van de ge meenschap de toetreding van Enge land. Het comité meent dat de dan ontsta ne gemeenschap van 240 miljoen Eu ropeanen in staat zal zijn met de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie een begin te maken met de organisatie van de vrede en met een hereniging van Duitsland. Het comité-Monnet kan zijn leden niet dwingen de doelstellingen door dik en dun te verdedigen in de natio nale parlementen. Er blijft evenwel 'n morele verplichting. De positie van 't comité is de laatste weken versterkt, niet alleen door de toetreding van Nen ni, naar in minstens even grote mate dooi- het besluit van de Duitse minis ters Brandt en Wehner om toch lid te blijven, hoewel zij met regerings verantwoordelijkheid zijn bekleed. Meestal laten leden zich vervangen, zodra zij het ministerambt aanvaar den. AMSTERDAM In Zand voort kan men zo langzamerhand beginnen met het bouwen van de wandelpier, die drie honderd meter in zee moet steken. De Rijksgoedkeuring voor de bouw wordt binnenkort verleend. De plannen tot het bouwen van een wandelpier in Zantvoort dateren van 1961. De gemeente gaf toen de Konink lijke Maatschappij voor Havenwerken de nodige grond in optie. De pier komt in het verlengde van de Van Lennep- weg, driehonderd meter ten noorden van het Bouwes Hotel. plicht verzekerden zal tot ongeveer 3,5 procent kunnen zakken. De werknemers hebben daar echter in feite niets aan. Als op 1 juli behalve arbeidsongeschikt heidsverzekering (W.A.O.) de A.W.Z. in zijn oorspronkelijke vorm wordt inge voerd, gaan ze voor hun sociale verzeke ringen 0,75 procent meer premie betalen dan nu het geval is. Mocht de zieken huisverpleging van het eerste jaar af, op die dag worden ingevoerd, dan zal de premie met slechts 0,35 procent stijgen. De schatkist zal niet, zoals oorspron kelijk was vastgesteld, de premie voor de kinderbijslagen gaan betalen. Het rijk wil nu echter ieder jaar zeshonderd mil joen gulden in het fonds algemene zwa re geneeskundige risico's stoppen. De naam van de wet moet worden veranderd als de ziekenhuisverpleging van de eerste dag af hieronder gaat val len. Dr. Veldkamp stelt voor: Algemene wet ziektekosten. 0 Er dreigen moeilijkheden als de A.W.Z. niet op 1 juli van kracht zou worden en als op die dag alleen de W.A.O. zou gaan werken. De werkne mers zouden dan 1,95 procent meer aan UTRECHT Alle zes de ziekenfonds organisaties hebben de afgelopen dagen na intern beraad de richtlijnen aanvaard die minister Veldkamp en staatssecreta ris Bartels 10 maart hebben bekend gemaakt voor het sluiten van een over eenkomst met de huisartsen. De ziekenfondsorganisaties zijn bereid op basis van deze richtlijnen een over eenkomst aan te gaan voor 1967 en voor de jaren 1968 tot en met 1970. De leden vergadering van de Landelijke Huisart sen Vereniging accepteerde vorige week vrijdag de ministeriële richtlijnen al met 46 tegen 17 stemmen. Wanneer de fondsen en artsen weer om de onderhandelingstafel gaan zitten is nog niet bekend. Een aardewerkfabriek te Maastricht heeft al enkele honderdduizenden melkbekers klaar staan om die ter ge legenheid van de geboorte van het nieuwe prinsenkind onder de Neder landse schoolkinderen van de hand te doen. Alleen ontbreekt nog de naam van de Oranjetelg. Zodra die bekend is, gaat de hele bekerproduktie terug naar de glazuurafdeling van de fa briek. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft besloten de naam van het maandblad „Verstandig ouderschap" te wijzigen in „Sextant". Het besluit moet nog worden goedge keurd door de ledenraad. Het is de be doeling dat het nieuwe „Verstandig ou derschap", dat een oplage van ruim tweehonderdduizend exemplaren heeft, 1 januari de nieuwe naam gaat voeren. Dan zal het blad ook weer advertenties gaan plaatsen en voor het eerst in de vrije verkoop komen. Tot nu toe was het alleen beschikbaar voor leden van de NVSH. Het grote congres, waarop de NVSH dit najaar in Rotterdam actuele sexue le vraagstukken gaat bespreken draagt eveneens de naam „Sextant." BRUSSEL Binnen afzienbare tijd zal het invoerverbod van Nederlands vee en vlees in België volledig worden opgeheven. Het Belgische; ministerie van Landbouw heeft gezegd dat het verbod zal verdwijnen, als de gunstige ontwik keling van de mond- en klauwzeerbe- strijding zich voortzet. Vorige maand heeft België het invoer verbod al wat verzacht. Slachtvee uit de provincies Friesland, Noord-Brabant, Noordholland, Zeeland en Groningen werd toen weer toegelaten. premie moeten gaan betalen in plaats van 0,75 of eventueel 0,35 procent. Dit verschil is het gevolg van ingewikkelde berekeningen en verschuivingen tussen premiepercentages voor werkgevers en werknemers, die de minister bij de in diening van zijn sociale wetsontwerpen heeft voorgesteld. Intussen zijn er al ernstige bezwaren gerezen tegen het voorstel om de zie kenhuisverpleging van de eerste dag af in de A.W.Z. onder te brengen. De assu rantiekantoren zijn met name zeer ont stemd. Zij moeten grotendeels leven van de provincie, die de verzekeringsmaat schappijen geven bij het afsluiten van polissen. Naar berekening zal er jaar lijks twintig tot 25 miljoen gulden min der aan provisie behoeven te worden be taald als de hele ziekenhuisverpleging onder de volksverzekering gaat vallen. Dit betekent voor de assuradeuren een soms belangrijke vermindering van in komen, waarvoor het rijk geen schade loosstelling geeft. Omdat deze verzeke ringsportefeuilles in de wet assurantie bezorging als vermogensbestand zijn er kend, spreken de assuradeuren zelfs van een „onteigening van bezit". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De vier jongens die dinsdagavond in Den Haag op het poli tiebureau belandden omdat zij 'n meis je zouden hebben aangerand, zijn vrij. Ze hebben geen schuld. Dat hebben 4 andere jongens, die inmiddels zijn ge arresteerd, wel. Zij hebben bekend. Het eerste viertal bleef volhouden niets met de zaak te maken te hebben. Zij hadden het zestienjarige slachtoffer hulp in de huishouding die avond niet op de grond gedrukt en zij hadden zich ook niet aan haar vergrepen. Wel wist een van de arrestanten dat zijn broer, een achttienjarige varensgezel, zich had ingelaten met een dergelijk „spelletje". De jongen werd gearresteerd, waarna de aanhouding van de overige 3 snel volgde. Het zijn een vijftienjarige leer ling-drukker, een zestienjarige loodgie ter en een zestienjarige banketbakkers knecht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De nieuwe Ooster scheldebrug is er waarschijnlijk de oor zaak van, dat in 1966 aanmerkelijk meer Nederlanders naar de Belgische kust trokken dan in 1965. Vorig jaar werden hier tussen de maanden mei en septem ber ruim 165.000 overnachtingen ge boekt; in het daaraan voorafgaande sei zoen bleef het by ongeveer 124.000. De Belgische minister-staatssecretaris voor toerisme, de heer J. Piers, noemde deze cijfers gistermiddag in Amsterdam. Hij liet verder weten, dat ook in andere delen van België zich in 1966 meer Ne derlandse toeristen hebben opgehouden dan in de voorafgaande jaren. Ook het aantal Duitse en Amerikaanse overnach tingen steeg. De toeloop van Britse en Franse toeristen liep met negen procent terug. ROTTERDAM De politie In Den Haag, Rotterdam en Utrecht is op zoek naar een ongeveer 35-jarige man, die tientallen winkeliers in deze steden op een slinkse manier geld heeft afgetrog- geld. De man vertelde de winkeliers, dat hij binnenkort in Oisterwijk een nieuw hotel zou openen. Voor de inrichting daarvan plaatste hij de ene grote bestelling na de andere. Speculerend op de goodwill, die zo was ontstaan, vroeg hij de winkeliers hem wat geld te lenen, „omdat hij die dag toevallig wat krap zat". Niemand van de winkeliers zag ooit iets terug van wat zij hem hadden voorgeschoten. Sommige winkeliers waren zelfs zo onder de indruk van de door de „hote lier" geplaatste bestelling, dat zij hem voor copieuze diners uitnodigden. HEEMSTEDE De anderhalf jaar oude Harmke Harthoorn uit Heemstede is gistermiddag nabij zijn huis aan de Talmastraat in de Glippervaart ge raakt en verdronken. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Stropen is bij de wet verboden. Het is niet zomaar een „over treding" zoals het rijden zonder achterlicht, maar de wet beschouwt het als een „misdrijf". Er zyn beroepsstropers en mensen, die het zuiver als een sport zien. Tot die laatste groep behoort de 43-jarige Martinus Wilhelmus Verstegen uit Ot- tersum by Nymegen. Vrienden noemen hem „Tini", in de hele wyde omgeving kent men zijn hynaam: „Bonanza" een kerel uit één stuk, een prima schutter, de grootste stroper uit de buurt, die keer op keer aan de klopjachten van de po litie weet te ontkomen. „Bonanza" Verstegen woont met zijn vrouw en bijna volwassen zoons Karei en Jan in een oud spoorwachtershuisje aan de Duitse grens, vlakbij het Reichs- wald. Reusachtige herdershonden, stuk voor stuk kampioenen bij iedere wed strijd van de politiehondenvereniging, bewaken het huis. Het zijn er nu ze ven. „Ik heb er net een paar verkocht in het buitenland", vertelt Verstegen, een plezierige verteller, die duidelijk laat merken dat er hem niets boven vrijheid gaat. Met de politie staat hij op een niet al te beste voet. „Ik stroop praktisch iedere avond", legt hij uit, „en dat weet de politie. Ze zijn er dan ook altijd op uit om me te pakken. Logisch natuurlijk; dat is hun plicht en daar heb ik ook niets tegen. Integendeel, de aanwezig heid van de politie brengt juist de span ning aan de stroperij. Zonder politie zou er niets aan zijn. Dan kan je wel gewoon gaan jagen." Verstegen kwam gisteren in het nieuws door het bekend worden van een stunt, die hij met een vriend, ook een stroper, had uitgehaald. Toen de politie hem na maandenlange klop jachten eindelijk eens had gepakt bij het wildstropen, werd hij tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Zijn vriend Jan Lamers ging die straf toen voor hem uitzitten en nooit zou iemand er achter gekomen zijn, als niet een andere gedetineerde z'n mond voorbij gepraat had. Toen moest Verstegen alsnog zijn straf gaan uitzitten. In het oude spoorwachtershuisje is veel gelachten om deze stunt. Het is nog maar één van de vele, die daar zijn bedacht. De politie en de justitie bij de neus nemen is een van de hob by's van Tini Verstegen. Om eens een ander staaltje te noe men: Toen de politie weer eens dagen lang achter hem aan had gezeten, om te proberen hem bij het stropen te be trappen, trok hij met Jan Lamers naar het huis van een van de agenten. „Die vent had een hele grote tuin en daar zat ook nog wel wat wild zo tegen ADVERTENTIE vla-flip de avond", legde hij uit. „Afijn, terwijl die agenten in het veld naar ons aan het zoeken waren, schoten we daar nog twee prachtige hazen." Jan Lamers geeft toe dat hij bij die gelegenheid toch wel wat in de piepzak heeft gezeten. Dat kwam echter niet door het stropen in de politietuin, maar door het feit, dat men nog een derde man had meegenomen. „Die vent kon helemaal niet schieten", vertelt hij, „en terwijl we daar druk bezig zijn en toch al de nodige aandacht trokken, schoot hij ook nog per ongeluk in de deurpost van de woning!" Verstegen is een vrijbuiter in hart en nieren. Hij kent de Jachtwet als geen ander en weet alle mogelijkheden om door de mazen van het net heen te stropen. In de boekenkast in de woon kamer, die veel van een jachthut weg heeft, kreeg het Burgerlijk Wetboek naast een encyclopedie een ereplaats. „Je moet van alles op de hoogte blij ven", zegt Verstegen. Enkele jaren geleden had deze stro per in hart en nieren nog een bloeiend schoonmaakbedrijf en een jaloezieënfa- briek in Gouda. Vijfenzeventig man personeel had hij daar werken en de zaak liep prima. „Maar ik had een zor gen aan m'n hoofd van heb ik jou daar", zegt de ex-directeur, „en op een gegeven moment, toen de dokter had gezegd dat ik het beslist kalmer aan moest doen, heb ik direct de hele zaak verkocht, dit huisje hier voor vijf gul den per week gehuurd, en ben ik gaan genieten van de vrijheid." Ik hou van jagen en dat kan hier. Uit het Reichswald, waar vroeger Her mann Goering jaagde, komt veel wild deze kant op. Herten, wilde zwijnen, hazen, patrijzen en fazanten. Ik had ook gewoon kunnen gaan jagen, zoals iedereen dat doet, maar dat is in mijn ogen geen sport. Nee je moet er alleen op uittrekken met altijd de wetenschap dat de politie op je loert. Ik jaag praktisch iedere avond, be halve in het gesloten seizoen, en iedere avond zit er ook de mogelijkheid in, dat de politie je grijpt. Maar ik ben ze steeds te slim af. Ik merk het gewoon aan de gedragingen van de dieren of er mensen in het jachtterrein zijn. Soms komen ze met wel twintig man en proberen je te omsingelen: dan wordt het pas werkelijk spannend!" In de hele streek weet men hoe zui ver Verstegen schiet. Elke avond voor dat hij en zijn zoons en zijn vriend La mers er op uittrekt, wordt even gecon troleerd of het vizier wel goed staat. Vanuit de deurpost van het spoorwach tershuisje kanllen dan de schoten door het stille land en vliegen de splinters van een tientallen meters verderop staande paal in het rond. Iedereen in de wijde omgeving weet dan, dat ..Bonan za" weer op pad is. XJet moet sommigen enigszins vreemd in de oren klinken, wanneer in een periode van werkloosheid, voorzover die naam althans kan worden gegeven aan de „ontspanning van de arbeidsmarkt", mensen zonder werk feestelijk bedanken voor een nieuwe baan. De Ocrietfabriek in Baarn echter merkt aan den lijve dat de animo onder de werklozen om een betrekking te aanvaarden niet bijster groot is. Toch is deze toestand niet zo mei-k- waardig als zij wel lijkt. De Baarnse fabriek zoekt ongeschoolden en biedt een loon tot 140 gulden per week. Het minimumloon is wettelijk vastgesteld op 126 gulden. Werklozen die zich bij de Baarnse fabriekspoort meldden, vertrokken weer snel met de mededeling, dat de uitke ringen die zij ingevolge de wachtgeld en werkloosheidregelingen kregen, hoger waren dan het loon dat zij zouden kun nen verdienen. Zeker in het Westen van het land, is dat zeker wel denkbaar. Juist in de drie westelijke provincies was het tekort aan personeel de laatste jaren het grootst. Nog is de werkloosheid in vergelijking tot andere provincies aanzienlijk gerin ger. In het verleden zullen de onderne mers dan ook omwille van hun perso neelsbezetting bereid zijn geweest ook hun ongeschoolde medewerkers lonen uit te betalen, die hoger lagen dan het wettelijk minimum. gedurende een half jaar krijgen men- sen die onvrijwillig ontslag hebben gekregen uitkeringen tot tachtig procent van hun laatst verdiende loon. Zo is het mogelijk dat de lonen van de Ocrietfa briek altijd nog onder de uitkeringen blijven. De ontslagen in de Randstad zijn bo vendien van recente datum. Voor de werklozen is er dus nog een ruime pe riode om werk te zoeken, dat meer aan sluit op hun bekwaamheden. De voor keur om nog even te wachten wordt bo vendien nog bevorderd door de ver wachting dat de bedrijvigheid weer zal toenemen. Aanvaarding van een baan als onge schoold arbeider betekent voor de ge schoolde werknemer op zijn minst een maatschappelijke stap terug. Hij wordt van de lijst van arbeidszoekenden afge voerd. Zou er nieuw, hem meer passend werk komen, dan hebben zijn nog steeds werkloze collega's een voorsprong. De laatsten immers kunnen direct aan de slag, de ander werk aanvaard hebbende man, moet de opzegtermijn in acht ne men en is dientengevolge voor een on dernemer die direct personeel wil heb ben minder aantrekkelijk. De man loopt gevaar dat hij ondanks zijn scholing of ervaring toch blijft hangen aan de baan, die hij slechts in nood - en in zijn ge dachten ook tijdelijk - heeft aanvaard. Tiet geval in Baarn staat dan ook niet alleen. Er zijn meer bedrijven die personeel zoeken, vaak specialisten die altijd schaars zullen zijn, vaak onge schoolden. De animo om zich te laten omscholen is veelal nog gering, omdat men verwacht dat op vrij korte termijn het getij weer zal keren en er weer werk zal zijn naar ieders aanleg en opleiding. Men zal er daarnaast rekening mee moeten houden dat in een geïndustriali seerde maatschappij - de ervaringen in Zwitserland, Amerika en Engeland leren dat - aan de vraag naar mensen voor „vuil werk" vrijwel alleen kan worden voldaan door arbeiders uit minder wel varende landen aan te trekken. Vrienden door dik en dun: de vroegere Goudse fabrieksdirecteur Tini Verste gen, die nu in het Noordlimburgse Ottersum bekend staat als Bonanza (links) en Jan Lamers. Samen leiden zij een romantisch wild-westbestaan. De buurt ziet hem als een tikje zon derling. Verstegen is een man, die niet of nauwelijks werkt, („Ik heb het niet slecht en bovendien is dit leven veel in teressanter", zegt hij zelf) en zelfs geen geld vraagt voor de jachtbuit. Al het geschoten wild wordt, als het niet door het gezin wordt geconsumeerd, weggegeven aan vrienden en kennissen en zelfs de bonafide jagers in de omge ving mogen Verstegen wel. Althans men doet alsof, want de wraak van deze vrijbuiter wordt alom gevreesd. Hij vertelt daar zelf een staaltje van „Toen ik hier pas woonde, werd Ik steeds door de politie geschaduwd. Ik kon de deur gewoon niet uitgaan, of er was al zo'n vent in de buurt. Dat kwam omdat die jagers, elke keer als ze me zagen gaan, de politie belden. Als ik dan met de smoor in weer uit het veld kwam, zag ik ze grijnzend achter de ramen staan. Dat zat me natuurlijk niet lekker, maar ik dacht: Dat leer ik jullie wel af!" Met Sinterklaas maakte ik een pak ketje met twintig hazepoten en dat stuurde ik ze toe met het gedicht: „Ja gers die alles aan de politie vertellen, krijgen dit jaar van Sint alleen de vel len". Daar hadden ze enorm de smoor in, maar ze namen het sportief op en sindsdien heb ik met hen nooit meer last gehad. Het is zelfs zo, dat ver schillende jagers me komen opzoeken om 'n praatje te maken en dan vragen of ik niet teveel op hun terrein wil ko men. Kijk dat doe ik dan ook, temeer omdat ze zoieis altijd weten te honore ren met een paar kisten bier als ze aan het eind van het seizoen ontdekt hebben, dat ik voor hen ook wat wild heb overgelaten". In zijn jarenlange „loopbaan" is Tini Verstegen één keer door de po litie betrapt. „Dat zit ze niet lekker", zegt hij, „maar het leuke is, de strijd blijft sportief". De politie in Gennep, waaronder 't plaatsje Otter sum, ressorteert, bevestigt dat graag. „Deze man pleegt een strafbaar feit als hij stroopt", zegt men daar, „maar verder is het een eerlijke ke rel, die het spel zelf ook sportief speelt. Wij noemen hem ook „Bonan za", omdat die wild-westgeest er bij die man nog helemaal inzit. Maar vandaag of morgen lukt het ons wel weer om hem te pakken!" Van onze correspondent HAARLEM De officier van justi tie bij de Haarlemse rechtbank heeft vier jaar gevangenisstraf geëist tegen de 43-jarige Haarlemmer C. L. Hij zou in zes weken tijds twintig in braken hebben gepleegd en voor hon derdduizend gulden aan geld en siera den hebben buitgemaakt. ADVERTENTIE EEN WIJN MET ECHTE JAMAICA RUM 'i VERRASSING ^yeel van de financiële ellende by het beroepsvoetbal is terug te voeren op de beroerde manier waarop deze sector is georganiseerd, zegt „De Groe ne Amsterdammer" (links-rad.). Er zijn veel te veel betaalde voetbalspe lers en een drastische concentratie is nodig om tot financieel, én sportief ge zonder verhoudingen te komen. „Niet toe te schrijven aan een be roerde organisatie is echter de fi nanciële nood waarin andere takken van sport verkeren. De Nederlandse volleybal-kampioen BlokkeerDES heeft een unieke prestatie geleverd door in de wedstrijden om de beker voor volleybalkampioenen de Alba nese kampioen uit te schakelen en de Roemeense titelhouder althans in Den Haag te verslaan. Deze prach tige resultaten (van de Oosteuropese top werd tot nu toe altijd verloren) leveren echter geen geld op, maar kosten ontzettend veel. De opbreng sten uit de kaartverkoop zijn im mers veel kleiner dan de kosten voor de zeer lange reizen die men moet maken om zijn buitenlandse wedstrijden te kunnen spelen. Tot nu toe is men erin geslaagd het beno digde geld bijeen te brengen. Maar de manier, waarop zulks moest ge beuren is beschamend voor Neder land. Wanneer een vereniging, die voor ons land een bepaalde goodwill kweekt, allerlei gecompliceerde ma nieren moet bedenken om dit finan cieel mogelijk te maken, dan zit er iets scheef. Heel scheef zelfs. En dat niet alleen bij de volleyballers, maar evenzeer bij de basketballers, de zaalhandballers, de tafeltennis spelers en andere beoefenaars van de snel aan populariteit winnende zaalsporten. En wat moet er gezegd worden over het „geval" Stien Kaiser, die voor Nederland een wereldkam pioenschap op de schaats veroverde, maar niet naar revanchewedstrijden in Moskou mocht omdat daarvoor geen geld was en voor wie een be delpartij moest worden opgezet om haar in de gelegenheid te stellen een nieuwe kans te krijgen in het Duitse plaatsje Inzeil een wereldrecord te vestigen. Het is hoog tijd dat er een fonds wordt gecreëerd, waaruit voor al deze sportlieden de gelden kunnen worden geput die het hun mogelijk moeten maken de prestaties te leve ren waartoe zij in staat blijken te zijn". ^"\nder het motto „De mecenas is dood leve de mecenas!" zou een ode te schrijven zijn op instellingen als Prins Bernhardfonds en Jan Campert- stichting, aldus „De Volkskrant" (r.-k.). Zij doen voortreffelijk werk ten bate van kunst en kunstenaar, mis schien wat minder joyeus dan de prachtlievende vorsten en prelaten van weleer, maar ook met minder wille keur. Bij het toekennen van prijzen bij voorbeeld kiten zij zich adviseren door jury's, welker competentie en achtens waardigheid buiten elke verdenking staan. „Maar wie goed doet, niet altijd goed ontmoet. De beide genoemde instellingen moesten het pas weer ervaren: beide ontvingen een zure brief van een door hen bekroond auteur. De een stuurde zijn prijs te rug en de ander vond het niet eens de moeite waard hem te gaan halen, gaf alleen te kennen: geef 't maar aan „Eten voor India". De motieven leken minder gebouwd op principiële stellingname dan ingegeven door ge kwetste ijdelheid en persoonlijke rancune. De mensen, die al dit wrangs moe ten opvangen, reageren meestal nog al laconiek. Al lijkt dit de beste hou ding, er blijft toch nog wel wat te zeggen over. Namelijk dat ook van schrijvers verwacht mag worden, dat ze de deugd van collegialiteit in het oog houden. In de gesignaleerde gevallen werd die met voeten getre den. De weigeraars bedierven na melijk een flink deel van de pret van tegelijkertijd door dezelfde in stellingen bekroonde auteurs. Is dit pret-bederf oncollegiaal, a- sociaal is het prijs-bederf in het al gemeen dat met dit soort theatrale gebaren bedreven wordt. Zijn het niet de kunstenaars zelf die het hardst om nieuwe mecenassen ge roepen hebben? Laten ze dan doen als Carmiggelt: de charme waar mee hij onlangs een prijs in ont vangst nam was een stichtend voor beeld voor alle toekomstige laurea ten en een troost voor de gevers, die zich door de lastpakken bepaald niet moeten laten ontmoedigen." (Van onze correspondent) TILBURG De Tilburgse hoogle raar prof. dr. H. F. J. M. van den Eerenbeemt heeft vijfhonderd liter bier op het spel gezet om de zevenhonderd leden van de studentenvereniging Sint Olof te prikkelen voor 13 april 75.000 gulden bijeen te brengen. Slagen de stu denten daar niet in, dan moeten zij hem honderd liter bloed afstaan. Inzet van de weddenschap is het voortbestaan van de zeventiende-eeuw- se Tongerlose Hoeve. De gemeente Til burg, die eigenaar is van de hoeve, heeft vergeefs geprobeerd gegadigden te vinden die de kostbare restauratie willen bekostigen. Het terrein van de hoeve heeft als bouwgrond een waarde van anderhalve ton. De stichting Tongerlose Hoef, waar van prof. Van den Eerenbeemt voorzit ter is, wil de hofstede redden. De opzet is dat de studenten de hoeve kopen om er hun sociëteit Asgard in te vestigen. Met de aankoop, restauratie en inrich ting is een bedrag van circa vier ton gemoeid. „Als de 75.000 gulden er komen, kan de rest worden gedekt uit de jaarlijkse contributies," zei ons prof. Van den Eerenbeemt. „Monumentenzorg geeft nog een subsidie en er zijn mensen die garanties willen geven. Met de wedden schap een particuliere zaak heb ik de heren tot daden willen brengen. Als de heren moeten bloeden, heb ik daar ten minste tweehonderd studenten voor nodig en heus, daar zien ze wel tegen op." Prof. Van den Eerenbeemt onderte kende de overeenkomst van de wedden schap met ingedikt bier; de praeses van de studentenvereniging doopte zijn pen in eigen bloed. Verliezen de studen ten, dan schenkt de hoogleraar hun bloed aan het Rode Kruis.

De Vallei | 1967 | | pagina 11