Groots opgezet speeltuinplan groeit in Veenendaal-Noord BELIJDENIS-GESCHENK Op het oude terrein van G.V.V.V. aan Buurtlaan Opening op 27 mei Daf „zoent Daffodil VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Hervormd Engelenburg krijgt ds. Vroegindeweij als wijkpredikant Toga met stola KLEEFSMAN S boekhuis VAN WOUT BLAUWKOUS Con Amore deed met Paaszangdienst een goede greep Citroenjenever Haal Henkes in huis! Vuil bedrijf gestraft Bidden of jagen? Liefdemaaltijd Zingende zuster* komen \ieuwe kerk Palmzondag Lustrum „Rendez-vous" voor buitenlanders wordt geopend Koopavond verzet Permanent FORD-show in showroom Svnode Legaat Oud en nieuw Boeken op theologisch gebied Zakbijbels VRIJDAG 17 MAART 1967 ADVERTENTIE I fel rnmmm^ËÊk Een week lang heb ik 'es bijgehoiu.— wat we volgens betrouwbare perso nen op cultureel gebied achterlopen. Ik heb er niet veel moeite voor aan de dag hoeven te leggen. Denk niet, dat ik met een opschrijfboekje langs de prominenten ben geweest om te vragen wat er in onze cultureel zo laag genoteerde gemeente aan schort te. Wel nee, het werd als op een pre senteerblaadje in onze eigen Vallei voorgeschoteld. Hier is de oogst. Dinsdag 7 maart: twee vliegen in één klap. De Volksuniversiteit gaat on danks verminderde belangstelling met haar werk door, verklaart de voor zitter, die vorig jaar hoogstpersoon lijk veertien personen op verantwoor de wijze aan het wijsgerig denken heeft gezet. In dezelfde krant een verzameling jongelui op een prent, die onder aanvoering van een super marktchef inVeenendaal een deur willen gaan inmeppen met een gara gebal. Beat in je ransel, sjoelbak is geen mode meer. Donderdag 9 maart: de secretaris van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer vertelt zonder zich te scha men aaii een verslaggever, dat hem vorig jaar door iemand uit den vreemde is toegevoegd, dat hij en zijn plaatsgenoten zich moesten scha men omdat men hier niet in het be zit was van een VW. En tot slo t op dinsdag 14 maart een geluid uit confessionele hoek. De plaatselijke secretaris van de AR verklaart vrij duidelijk dat we iets voor de ontspanning moeten doen an ders kunnen we wel ophouden met bouwen. We hebben een bioscoop, al- la, maar die is hier dan nog per abuis terechtgekomen omdat we in dertijd de grenspalen van Renswoude een eindje verderop hebben gescho ven. Daar tussen door ik zou het haast vergeten zegt de directie van ho tel „De Korenbeurs" nog even, dat ze maar een televisie heeft aange schaft om de gasten in ieder geval nog wat te kunnen amuseren. Ze kunnen 'n keer op en neer de Hoofd straat door schuiven en dan is het gebeurd met het amusement. Min of meer van armoe een t.v. voor de gasten dus. Dat was het. Van één week. Eén week klachten en klacht jes over het ontbreken van recreatie. Ik begin werkelijk te geloven, dat we boven onze eigen hoogte beginnen uit te stijgen. Het ging toch altijd zo ge noeglijk. Een beetje bij mekaar op visite zitten, een paar soorten gedis tilleerd in huis, gezellig kletsen, om een uur of zo een pikante hap uit één van de talrijke frietbakkerijen en nou zullen we ineens met z'n al len de straat op moeten. Naar de schouwburg, naar de Volksuniversi teit om wat op te steken, of, wie weet, in de toekomst naar een gele genheid waar een juffrouw op d'r blote gaat staan zonder dat een an der d'r een badlaken voor houdt. Ja, want zo ver denken we hier door. Van 't een komt 't ander. Het be gint met een toneelstuk en het draait uit op een bloot stuk. Als je d'r van uitgaat dat je een ander geen beper kingen op mag leggen, komt het zo ver. Gaat het tè ver. We hebben lie ver kopers dan kijkers. Maar wie zal het de kopers kwalijk nemen, dat ze tussendoor ook wel 'es ergens een kijkje aan willen wagen? Misschien vinden we zelf niks aan al dat culturele gedoe, maar we moeten er toch wel rekening mee houden, dat we de dagen waarin de lotgeval len van een bekende varkenshande laar in ruste zich afspeelden een poosje achter ons hebben liggen. Ik dacht, dat we gerust 'es een beet je toeschietelijk konden zijn zonder dat we ons eigen geweten daarmee aan het knipperen maken. Alleen dik geld verdienen is, dacht ik, ook geen deugd. Laten we maar 'es wat uitgeven aan verantwoorde cul turele doeleinden. Of gewoon aan ont spanning. Ik heb het in m'n leven nooit verder gebracht dan een avondje amateur toneel. Maar zelfs daar heb ik nie mand over de buurvrouw horen klet sen, of over de ploegbaas. Ik wil daar helemaal niks mee zeggen. Maar zo'n avondje verantwoord uit kan geen kwaad. Het is zelfs goed. Ook voor ons. Wout Blauwkous. VEENENDAAL „We krijgen hier de mooiste speeltuin van Neder land", zegt de heer G. H. van Baren, voorzitter van de Speeltuinvereniging Noord. Sinds november is men in „Gelders" Veenendaal bezig met de oprichting van een speeltuinvereni ging. Momenteel is men in het stadium van de ledenwerving een actie die begonnen is met het rondzenden van een folder. Enkele dagen geleden zijn de leden van het voorlopig bestuur be gonnen met de huisbezoeken om de antwoorden van de betrokkenen te ver nemen en zoals de heer Van Baren meedeelde, er zit een goede gang in. Een zeer groot deel van de bewoners in Veenendaal-Noord geeft zich op als lid of donateur. Dat moet ook wel, want de aanleg van een speeltuin kost enorm veel ook al zal de gemeente wel met een subsidie in de kosten te gemoetkomen. Nadat de „moeilijke" delen van de aanleg achter de rug zijn wil de heer Van Baren tot een zelfwerkzaamheid van de leden komen. Dit zal de bouw kosten enorm drukken en bovendien geeft het voldoening, indien men kan zeggen, dat men meegeholpen heeft bij de totstandkoming van een dergelijk werk. De plannen voor de speeltuin zijn 1 uitgewerkt door de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties (NUSO). Het lidmaatschap van dit overkoepelend orgaan bedraagt f52,50 per jaar, maar daarbij is inbegrepen een ongevallen verzekering voor alle kinderen die ge bruik maken van de speeltuin. De juiste samenstelling van de op te brengen grond zal geadviseerd worden door des kundigen van de Landbouwhogeschool in Wageningen. Het gehele terrein krijgt een opper vlakte van ongeveer 70 x 70 meter. Ge zien vanaf de Buurtlaan krijgt men links een ruimte van 35 x 35 m be stemd voor de kleuters, met kleuter schommels en wippen, een ruime zand bak, een waterpartij waar de kleuters de gelegenheid hebben zich uit te le ven in „waterknoeien", en een klimrek. Het zand in de zandbak wordt van een uitgekiende structuur zodat het een zeer groot percentage water kan bevatten: uitstekend geschikt voor „taartjesbak- ken". De heer G. H. van Baren, voorzitter vande speeeltuinvereniging, die met grote plannen rondloopt voor het in stalleren van een speeltuin aan de Buurtlaan. Naast de kleuterafdeling komt een even groot verhard gedeelte. Dit is ge schikt voor rolschaatsen, balspelen en dergelijke. Een speelmuur maakt ook volleybal mogelijk, terwijl tevens doel palen voor voet- en handbal en korfbal manden geplaatst zullen worden. Het bestuur stelt zich voor regelmatig wed strijden en competities te organiseren. Achter de kleuterafdeling komt de af deling voor de schoolgaande jeugd, met alle denkbare toestellen. Geheel rechts van het terrein, ongeveer in het mid den, komt het verblijf voor de toezicht houder, met daarbij een toiletgroep. Ruimte is opengelaten voor een in de toekomst te bouwen ontspanningsge bouw, dat ook als buurthuis dienst zal kunnen doen. Achter de „rolschaatsbaan" komt een stuk van ruim 20 x 35 meter, Waar de jeugd zich naar hartelust kan uitleven. Het bestuur denkt aan de plaatsing van enkele oude auto's, het neerleggen van balken, planken en dergelijke voor hut- tenbouw, terwijl er ook een kuil komt waarin „fikkie-stoken" toegestaan is! Enkele bossages verhogen de mogelijk heden van dit deel van het terrein. De gehele speeltuin zal omgeven worden met een stevig hekwerk, terwijl de slootzijde bovendien een beplanting met doornstruiken krijgt, zodat in het water raken absoluut uitgesloten is. Aan de kant van de Buurtlaan wordt een open strook van ongeveer 2 meter gehouden tot het trottoir. Het bestuur zal de gemeente vragen hier een groe ne beplanting aan te leggen, hetgeen zowel speeltuin als Buurtlaan zeker zal verfraaien. Met. recht kan gezegd wor den dat het oude GVW-terrein een waardige bestemming zal krijgen, in dien de plannen van deze vereniging doorgang zullen vinden en daaraan twijfelt de heer Van Baren niet. De streefdatum voor de opening van de speeltuin is zaterdag 27 mei a.s., te gelijk met de officiële openstelling van de vernieuwde Buurtlaan-West. RENSWOUDE „Rondom Passie en Pasen" was het thema van de Paas- zangdienst, die gisteren in de Ned. Herv. kerk plaatsvond. De Hervormde predikant, ds. L. van de Peut, hield een meditatie naar aanleiding van Mat- theus 27: 57-66. Hij begon de zondag te noemen als een dag van rust, dag van vrij-zijn, dag van meditatie. Dat was de sabbat ook. Laat na de sabbat (zoals Mat- theus 28:1 zegt), als na de dood van Jezus alles even erg lijkt, kwam er 'n nieuwe dag, kwam er iets heel nieuws. Daar was een open graf, omdat de steen was weggewenteld. Er was iets verbazingwekkends gebeurd: Jezus was opgestaan, en door zijn opstanding over won Hij de dood. Wij allen gaan de weg van alle vlees, er komt eenmaal een punt achter ons leven, maar na de sabbat is alles heerlijk geworden. Wij zeggen vaak: „afschuwelijk", God zegt echter: „Dat is genade". De discipelen gingen elkaar vertel len: „Jezus leeft", dat moeten ook wij elkaar vertellen. Want nu de heer is opgestaan, nu vangt het nieuwe leven aan. Na de dood is er een nieuw leven voor Jezus, en voor allen, die zijn ver schijning hebben liefgehad. „Een leven door Zijn dood bereid, een leven in Zijn heerlijkheid". De Chr. gemengde zangvereniging „Con Amore", die deze avond had ge organiseerd, zong met overgave de paascantate „Opstanding". Door één der koorleden werd de declamatie uit dit stuk verzorgd, terwijl de sopraanso lo ook door één der dames van het koor werd uitgevoerd. Door ziekte moest helaas de baritonsolo vervallen. De solostukken werden daarom gede clameerd, wat ook heel goed uitkwam. Ook het kinderkoor liet zich niet onbe tuigd. De organist, Leo van Stempvoort speelde een variatie op Gezang 32 „O hoofd, bedekt met wonden" en op Ge zang 61 „Christus onze Heer verrees". Zijn spel was, evenals de begeleiding, perfect. Het geheel stond onder leiding van de heer Henny Pomp uit Veenen- daaL Het koor, dat sinds kort lid is van de Koninklijke Bond van Chr. zang en Oratoriumverenigingen, bewees hier mee een goede greep te hebben gedaan. ADVERTENTIE HOEDEN IN GROTE VERSCHEIDENHEID IN DE BESTE MERKEN LEUKE STOFHOEDEN VOOR JONGELUI VANAF f 15.90 DE HOEDENSPECIALIST HOOFDSTRAAT 75 VEENENDAAL ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal VEENENDAAL Het doorzoeken van vuilnisemmers leverde 3 jongens, allen woonachtig in het woonwagen kamp, een wandeling naar het poltie- bureau op. Het waren de 14-jarige J. G., de 13-ja- rige H. R. en de evenoude N. de J. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiimtiiiimmiiiiiiiiiiiiimii hi minimi in ii ii In de „Groningse Kerkbode" vraagt een van de gereformeerde predikanten zich af of het nog wel serieus genomen kan worden, dat er gebeden wordt voor een pastor die enkele beroepen in beraad heeft. Zo is er een predikant die in enkele dagen maar liefst twaalf be roepen op zich kreeg afgestuurd. De Groningse predikant neemt in de kerkbode een welgemeend loopje met de tot de gemeente gerichte op wekking om voor deze predikant te bidden. Hij schrijft o.a.: Het schijnt eigentijds gerefor meerd te zijn, dat de ene kerk niet rekent met de andere, maar dat el ke kerk in een „edele" wedstrijd 't uitverkoren deel najaagt. In mijn verbeelding zie ik al een bord bevestigd bij de voordeur van de pastorie (van de beroepen predi kant in kwestie): „Wachtkamer hoorcommissies links op de hoek." En daaronder: „Aanbieding be roepsbrieven elke middag tussen 5 en 6 uur." Intussen wordt de vertoning voortgezet, want in een kerkbode van een der gemeenten die mede een gokje had gewaagd, lezen we: Spannende week. Dsdenkt en wikt en weegt. Eén ding zal hem duidelijk zijn, namelijk dat hij in... zéér begeerd wordt. Ik heb hem zo even gebeld. Ik dacht: wie weet, wéét hij het al. Dan kan ik prompt een kerkbode vol-juichen Hij wist het nog niet. Moest zelfs nog twee gemeenten gaan bekij ken. Toestand hoor, twaalf beroe pen. Ons gebed in deze dagen voor ds.... lijkt me uiterst zinvol. „Ons helemaal niet" voegt „Kerk nieuws" er aan toe. De traditie getrouw zal de her vormde gemeente te Rhenen op wit te donderdag 23 maart een zo genaamde liefdemaaltijd beleggen in gebouw „Irene". Tijdens deze een voudige maaltijd zal in lied, gebed en schriftlezing het lijden van Christus worden herdacht. Alle ge meenteleden kunnen aan de maal tijd deelnemen, niet alleen de lidma ten. voogden der hervormde gemeente te Rhenen een legaat van 2000 gulden. Op uitnodiging van het Katholieke Vrouwen Gilde te Rhenen komen de zes zingende zusters van Bethanië op maandag 24 april naar Rhenen. De avond zal bestaan uit lezing, dia's en muzikale omlijsting. De on derwerpen omvatten reclasserings- werk, heropvoedingswerk en kln- derbeschermingswerk. Na afloop van de lezing zullen de zusters enige vrolijke liedjes ten ge hore brengen. Ook niet-leden van 't gilde zijn welkom. Als alles meezit zal in mei wor den begonnen met de bouw van een kerkgebouw voor de gereformeerde kerk vrijgemaakt te Veenendaal. Het gebouw dat in „De Engelen burg" komt te staan, kan in totaal 300 personen herbergen. De eigenlij ke kerkzaal telt 200 plaatsen, maar deze kan door het wegschuiven van de vouwwand worden uitgebreid met de ruimte van de bijzalen, die ook nog plaats bieden voor 100 perso nen. Palmzondag (19 maart a.s.) zal door de parochie van de H. Cunera te Rhenen worden gevierd met o.a. een palmwijding en palmprocessie voor de mis van half 11. Dit gebeu ren vindt plaats in en vanuit de hal van de kerk. Kinderen zullen met hun „palm-pasen" medewerking verlenen. In een extra dienst zal het vijfja rig bestaan worden herdacht van de hervormde jeugdkerk te Rhenen. Verschillende oud-medewerkers zul len tijdens deze dienst optreden. Als voorlopige datum is aangehouden 7 mei a.s. VEENENDAAL Mevrouw G. J. C.- H. stond donderdagmiddag met haar Daffodil voorgesorteerd op de Kerke wijk om rechtsaf de Patrimoniumlaan in te gaan. Voordat ze echter zover kwam moest ze eerst aan enkele fiet sers voorrang verlenen. Achter haar na derde een grote DAF-vrachtauto, waar van de bestuurder, de heer R. V. het veel kleinere zusje van zijn vlagen mogelijk te laat opmerkte. Het gèvolg was een stevige omhelzing tussen beide auto's. De Daffodil werd aan de achterzijde zo zwaar beschadigd, dat ze als „total- loss" te beschouwen is. De politie maak te omdat de schade boven de f 1000,- ligt proces-verbaal op. VEENENDAAL Het door de Com missie Bijstand Buitenlandse Arbeids krachten opgerichte ontmoetingscen trum voor buitenlandse werknemers in het pand Kerkewijk 9 is vrijwel gereed. De officiële opening zal zaterdag 18 maart om 16 uur verricht worden door de burgemeester mr. dr. .J Hazenberg. SCHERPENZEEL In verband met Goede Vrijdag zijn de winkels vrijdag 24 maart 's avonds na zes uur geslo ten. De koopavond zal in verband hier mee nu op donderdagavond 23 maart worden gehouden. de toga. Rood, de kleur van de Heilige Geest. Die hebben we altijd nodig. Ik heb er één keer een gezien. Was inderdaad fantastisch. Ook zou er eventueel te praten zijn over een toga wit of zwart, het zal mij een zorg zijn) met daaroverheen een sto la in de kleur van het kerkelijk jaar. Ik mag daarbij misschien ook opmerken, dat zo omstreeks 1950 een toga f J/00,- d f 500,- kostte, dus nu waarschijnlijk f 700,a f 750,Als er gemeenteleden zijn, die andere kleuren wensen, dan zie ik hun giften gaarne tegemoet! Ik dacht dat de kerk zich niet voor dergelijke publiciteitsstunts moest lenen. Dat is beneden de waardig heid. Misschien dat er op dit gebied iets te regelen valt. Nu staat er nl. helemaal niets vast, en elke artiest kan een toga aantrekken in alle kleuren van de regenboog. Dat zou ook iets kunnen zijn, een regenboog toga (zie Genesis 9, het verhaal van de regenboog)." ADVERTENTIE Telefoon (08385) 2244 In het hervormde kerkblad van de gemeente HeTlendoorn schreef de plaatselijke predikant ds. Ph. J. Stoutjesdijk, het volgende: „Op catechisatie werd mij ge vraagd hoe ik over een witte toga dacht. Dat vind ik eerlijk jjezegd domweg flauwe kul. tfIa, maar wit is de kleur van de blijdschap". Dat is dan een belediging voor al die bruidegommen die op DE feestdag van hun leven in het zwart verschij nen. Bovendien is er in een kerk dienst ook wel eens een mengeling van vreugde en rouw. Dan dus een zwart-wit geblokte togaSoms is paars wel aangewezen of groen als kleur van de hoop, "óf blhuw als we erg hemels willen doen of rose als er alleen meisjes gedoopt worden. Er zou te voelen zijn voor een ro- Uit de nalatenschap van een inwo ner ontving het college van kerk- De generale kerkelijke vergade ring van de evangelisch-lutherse kerken wordt dit jaar in Ede gehou- de en wel op 8 mei. De vergade ring vindt plaats in het gemeente centrum van de Lutherse gemeente te Ede en de daarop aansluitende synode op kasteel Hoekelum. Uit een advertentie in het Gouds advertentieblad: „Te koop: Oud Testament, zo goed als nieuw". iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiini ADVERTENTIE Voor een slaagt u zeker bij ZANDSTRAAT 3 PATRIMONIUMLAAN 22 VEENENDAAL Ds. A. Vroegindewey heeft een andere wykgemeente. Was hy tot voor kort predikant van de centrale gemeente, thans is hij wykpredi- kant in de nieuwe wijkgemeente „De Engelenburg", momenteel nog de klein ste, maar ook beslist de snelstgroeiende wykgemeente van de Hervormde kerk in Veenendaal. De centrale kerkeraad heeft het logisch gevonden, dat een dergelyke uitgestrekte nieuwe woonwyk tot een kerkelijke wyk werd gevormd en de classis was het daarmee eens. Begin februari kreeg men de officiële toestemming de wijkgemeente op te richten. Overigens zyn de ver anderingen voor ds. Vroegindeweij nog niet zo groot, want hy blyft zoveel mogelijk het centrale werk doen, terwijl hij reeds langer met de opvanging van de nieuwe leden in „de Engelenburg" belast was. Zyn nieuwe werkgebied loopt nu van het Valleikanaal tot de Industrielaan, van het bejaardencentrum tot de Groeneveldselaan één ding blijft in ieder geval onveranderd: de hervormden in het bejaardencentrum houden ds. Vroegindewy als hun pre dikant. „De nieuwe wijk is nog niet zo groot, ik schat met in begrip van 't bejaardencentrum dat zij uit on geveer 250 pastorale eenheden be staat. In de toekomst zal dit echter wel uitbreiden tot ongeveer 600 h 700. We hebben de bedoeling gehad een 7e predikantsplaats in te stellen, maar dat plan is voorlopig uitge steld, voornamelijk om financiële redenen. Er is zelfs nog geen toe stemming voor de instelling van de ze predikantsplaats gevraagd." aldus ds. Vroegindeweij. In de nieuwe wijk komt geen kerk, wel een wijkcentrum. Overwogen wordt nog om bij het wijkcentrum een kapel te plaatsen, maar dat zal geheel van de fondsen afhangen. Er is voor dit centrum reeds lang een potje bij de kerkvoogdij ge vormd zodat de financiering wel ongeveer rond is. Indien mogelijk zal het zeker spoedig na het gereed komen van de woonwijk geplaatst worden, maar over een termijn kan op dit moment nog niets gezegd wor den, omdat dat nog van te veel fac toren afhangt. Dit wijkcentrum heeft niets te maken met het geld, dat ds. Vroegindeweij wekelijks ver antwoordt in het „Veens Kerkblad", E want dat is bestemd voor een wijk- E centrum in het Molenbrugplan." E „Een kerk bouwen in „De Enge- E lenburg" is niet zo noodzakelijk, ge- S loof ik, omdat zowel de Vredeskerk als de Oude Kerk dichtgenoeg bij de- 5 ze wijk ligt om de stroom kerkgan- E gers te kunnen opvangen. Het is E trouwens nu reeds zo, dat niet iede- E re wijk haar eigen kerkgebouw Ds. Vroegindeweij vertelde, dat hij S al veel huisbezoeken in „De Enge- E lenburg" heeft afgelegd, veelal bij E jonge gezinnen. „Ik word overal E hartelijk ontvangen, ook bij de niet E kerkelijk-meelevenden." Het werk in E de wijk komt op gang. Er is reeds een begin van een kerkeraad geko- S zen en ook zijn er „orde"-besluiten 5 gekomen. Zo heeft men voor het iimiiiiiiiiiiauiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii eventuele verkiezen van ambtsdra gers bewust voor het systeem geko zen van een door de kerkeraad ge steld dubbeltal uit aanbevelingen van de leden en daarna een stem ming door de stemgerechtigde lid maten. Overigens zijn dat er nog niet veel in deze wijk, omdat men om stemgerechtigd te zijn tenmin ste voor 1 juli 1966 in de wijk moest wonen. De besluiten, die nu geno men zijn blijven daarom slechts drie jaar geldig, in plaats van de normale termijn van zes jaar. Na drie jaar kan een breder verband an dere regelingen treffen maar het is nu noodzakelijk te kunnen werken. De kerkeraad zal in de loop van en kele jaren nog uitgebreid moeten worden, aangepast aan de grootte van de wijk. Het opdelen van ,de Engelenburg' in de reeds bestaande wijken in Veenendaal was onmogelijk omdat die eigenlijk al te groot zijn. Een zevende predikantsplaats zou geen luxe zijn, maar daarvoor moet geld beschikbaar zijn. Overigens was ds. Vroegindeweij tevreden met de re sultaten van de lopende actie voor vrijwillige bijdragen: het gemiddel de ligt beduidend hoger, dan vorig jaar.

De Vallei | 1967 | | pagina 3