Rbenens „gemeente-ambtenaar" werd vijftien jaar geleden naar de slachtbank gevoerd Kasteleins vrouw komt tijd tekort voor hobby's w m DENK ER EENS OVER NA H schaken dammen bridge cryptogram Onbekwaam in vervulling van zijn plichten Scheidsgerecht Mechanisatie Sigarebandjes Vogelplaatjes Suikerzakjes Lucifersmerken en bloemen V I S 1 s a b mm m door H. KRAMER door J. M. BOM door H. W. FILARSKI I i „Maarteblom" staat met gebogen hoofd op de foto. Wist hij. toen men hem kwam kopen, dat hij een „waar deloze vent" was? Op de achtergrond van links naar rechts de heer G. van Gesink, oud-wethouder en lid van de meentcommissie, meentopzichter H. van Riessen (met alpino), wijlen de heer M. C. v. d. Berg, destijds ook lid van de meentcommissie en met hoed Rhenen's burgemeester, mr. L. Bosch ridder van Rosenthal. RHENEN Eigenlijk zijn er alleen maar een paar grappen en grollen over gemaakt in de gemeenteraad. Nimmer heeft men precies geweten wat er nu eigenlijk aan de hand was. Eén van de toenmalige gemeenteraadsleden riep tot de voorzitter: „Ge had hem geen aanstelling in vaste dienst moeten bezor gen, nu gelooft hij het wel". Maar het sinistere gevolg was, dat de „ambte naar" waar het om ging, naar de slachtbank werd gevoerd. Hij bracht f 975. op. Wie dit verschrikkelijke lot werd beschoren? Niemand minder dan de gemeentestier! Dat gebeurde omstreeks 1951. Pas bij besluit van 31 maart 1959 besloten burgemeester en wethouders het niet meer nodig te achten een gemeentestier aan te houden. De inschaarders werden verplicht hun koeien kunstmatig te laten bevruchten. Het zal vermoedelijk uniek in Neder land zijn geweest, dat een gemeentebe- Rhenen bezit méér dan 100 ha gras land. Jaarlijks krijgen de boeren gele- stuur een eigen stier in dienst had. genheid daarop hun vee te laten weiden, uiteraard tegen betaling. Het gemeente bestuur had als één van de voortvaarden gesteld, dat de koeien dan gedekt moes ten worden door de stier van de ge meente. Daarvoor moest dekgeld wor den betaald. Het bracht jaarlijks een aardig sommetje op. In 1952 nog meer dan tweeduizend gulden. Het doel was de veestapel in Rh enen en omgeving op een hoger plan te bren gen. Wij spraken hierover met de heer H. van Riessen, de gemeenteopzichter, die in een dienstwoning aan de Veen- weg, midden in de Achterbergse meent woont en de leiding heeft over de wei landen in Meent, Remmerdense en Rhe- nense uiterwaarden. Hij kon ons uitvoe rig inlichten over de tragedie van 1951 met de stier „Maarteblom". De heer Van Riessen (58) is al weer 21 jaar in dienst van de gemeente Rhe nen. Hij kwam ongeveer gelijk met bur gemeester Bosch ridder van Rosen thal. De nieuwe burgemeester kwam op het idee een stamboekstier aan te ko pen. Op die manier kon er een beter koeien geslacht worden gefokt. Voorheen „werkte" men altijd mét stieren van wat minder kwaliteit. Dit stierenkopen was het werk van de meentcommissie en wanneer die ndar het noorden van ons land trok, ging burgemeester Bosch prompt mee. Hij had zelf ver stand van stieren. Maar voor alle ze kerheid nam het college toch ook een deskundige mee van het Nederlands Rundvee Stamboek. Talrijke bekende stieren hebben in Rhenen in het verle den hun werk gedaan. Namen als „Wo- dan", „Marshall", ,JIermannus",JJen- y's Adema" en nog vele andere lig gen Van Riessen nog vers in het ge heugen. De stier Maarteblom" zal hij echter niet licht vergeten. Met ,Jdaar- teblom" was er iets mis gegaan. Maarteblomkwam ook al uit het noorden. Daar kocht je de beste stam boekstieren. Maar hij bleek niet van „klare blom" te zijn. Toen hij enkele weken in Rhenen was, schreef de boer, waarvan hij was gekocht: „Hoe maakt de stier het, burgemeesterf" De boer kreeg omgaand antwoord: ,JUj wil niet dekken". „Tm", zegt Van Riessen nu, „we had den hem al drie keer bij een koetje gehad, maar tot driemaal toe bleek hij niet in staat zijn mannelijke plichten te vervullen. Dan ga je naar een oor zaak zoeken. De één zei hij is nog wat te jong, de ander zei hij moet het nog leren en weer een ander schreef de teleurstelling toe aan het feit, dat de koeien wat te groot waren voor „Maarteblom". Er werd een dierenarts bij gehaald. Die verklaarde als getuige-deskundige dat „Maarteblom" een klein „gebrekje" had. De vorige eigenaar wilde er niets van geloven. Hij zei „Maarteblom" is goed, maar het gemeentebestuur lever de de stier terug. Die werd echter niet geaccepteerd. De boer had namelijk ook een dierenarts geraadpleegd en die had gezien en vastgesteld dat „Maarte blom" wél een echte stier was. Er werd toen door burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad voor gesteld een arbitrage-commissie in te schakelen Bij de uitspraak van die commissie zouden de partijen zich neer leggen. De raad behandelde deze „per soneelszaak" op 8 juni 1950. En bij die gelegenheid werden er in de raadsver gadering talrijke grappen aan opgehan gen en mopjes over getapt. Eén van die grappen was, dat men zei: je had die stier nooit een vaste aanstelling moeten geven. Nu gelooft hij het wel!" Dan komt de uitspraak van de arbi tragecommissie. De gemeente Rhenen wordt in het ongelijk gesteld. „Maarte blom" bleek een horzelbuit op zijn rug te hebben. Hij moet daarvan zo'n last hebben gehad, dat hij tijdelijk was uit geschakeld in zijn voortplantingswerk. maar toen na een week die bult was behandeld en genezen, kon hij weer zijn volle aandacht, geven aan de koe. Vol gens de arbitragecommissie ivas de ge meente Rhenen wat voorbarig geweest in haar oordeel! „Maarteblom" moest weer bij de boer worden opgehaald"vertelt Van Riessen verder, „en opnieuw gingeti we met hem aan het werk. Maar wéér was het mis. Soms gelukte het, soms niet. In de meeste gevallen echter werd het een flop. We konden echt niet zo door gaan en er werd besloten Maarte blom" een hulpje te bezorgen. Dat werd toen penny's Adema", ook een stam- boeker. Die bezorgde „Maarteblom" het schaamrood op de stierekaken". Maar twee stieren te eten geven, waarvan er eigenlijk maar één werkte, dat ging niet. En op 28 november 1950 viel het besluit Maarteblomte ver kopen. Hij was alleen maar geschikt voor de slacht. In het jaar daarop ging hij voor bijna duizend gulden van de hand. Het duurde toen nog een jaar of acht. voordat de gemeentebestuurders besloten de stier af te schaffen en de inschaarders te verplichten gebruik te maken van de K.I. Het betekende het einde van een vreemdsoortige ambte- narenstatus, die de groot-grond-bezit- tende gemeente Rhenen zich jarenlang heeft kunnen veroorloven. Opzichter Van Riessen heeft de me chanisatie van het gemeentelijk bedrijf meegemaakt. Er is in de loop van de jaren een trekker gekomen met nog talrijke andere hulpmiddelen, die het werken op de gemeentelijke weilanden icat aangenamer heeft gemaakt en veel economischer. Samen met zijn hulpen is hij dagelijks in het veld te vinden. Er is altijd werk aan de winkel. Soms te veel voor twee man. Heiningen zet ten, kunstmeststrooien, sloten schoon houden, ploegen, slepen en zorgen dat wanneer eind april de koeien in het Jand komen alles kant en klaar ligt. In de Meent zijn het 72 ha, de uiter- T' waarden bij de stad 15 ha en de uiterwaarden Remmerden 86 ha. Daarbij komt ook het beheer over de gemeentelijke boerderij Cuneraweg 362. Bij elkaar is het 129 ha. Van Riessen is een buitenman. Hij begon als uitvoerder bij de Nederland se Heide Maatschappij. Vlak na de oorlog ging hij over in gemeentedienst. Lange tijd ivas hij ingeschakeld bij de Natuurbeschermingswacht. In dit ver band heeft hij op zijn erf vele jaren lang een ooievaarsnest gehad, hoog bo venop een lange mast. Éénmaal heeft er een paartje op gezeten, maar het nest bleef overigens onaangeroerd. Nog maar een paar dagen geleden werd het nest verwijderd, de mast icas totaal verrot. Van Riessen heeft niet alleen open oog x'oor de ooievaars. Hij kent alle vo gels die in de Achterbergse Meent le ven. En hij laat een prachtige opname zien van een kemphaan langs de Grift, één "an de vogels die intussen niet meer of nauwelijks voorkomt. Een prachtige kleurenfoto blijkt een opna me te zijn van een kwikstaart met jon gen tn de schuur van de Meentopzich- terswoning. Dagelijks ontmoet Van Riessen slechtvalken, buizerds, kieken dieven, sperwers en een groot aantal kieviten. Het i* de Meentopzichter gebleken, dat de kievitenstand in de Meent niet is teruggelopen. Dit in tegenstelling tot de algemene bezorgdheid over het in standhouden van deze vogelsoort. „Ik ben wél van mening, dat men de slui tingstijd voor het kievitseierenzoeken eerder moet stellen". Van Riessen heeft géén stier.meer op stal. De K.I. heeft die taak al lang overgenomen. Maar voor de Meentop zichter van Rhenen is er nog zoveel werk, dat hij net als een echte boer praktisch nooit klaar is. Uit bovenstaand verhaal blijkt, dat er in de gemeenteraad van Rhenen niet altijd over koeien wordt gepraat, maar dat er ook wél eens „stierepraat" aan de orde is geweest. Deze opmerking slaat terug op de laatst gehouden ge meenteraadsvergadering, waarin men kans zag een uur en een kwartier de koeien bij de horens te nemen! rige generatie en als er weer eens zoiets georganiseerd wordt, dan wil hij mijn verzameling er graag bij gebruiken. Weet je, je leeft mee met de mensen en dan heb je voor alles wat ze overkomt belangstelling". Ook voor andere dingen kan de ver zameling van mevr. Van Leth goe de diensten bewijzen. Het comité „Autotocht bejaarden" bijvoorbeeld, heeft de gewoonte om ieder jaar de gemaakte film in een andere zaal te vertonen, dat gaat bij toerbeurt. Om- ELST Er zijn mensen, die met hun vrije tijd geen raad weten, er zijn er ook, die nooit te veel vrije tijd kunnen hebben, omdat ze zoveel liefhebberijen hebben, dat er eigenlijk te weinig tijd voor overschiet. Tot de laatste categorie behoort ongetwijfeld mevr. H. A. van Leth-Swagers, kasteleinsvrouw van Café „Sportlust". Nu zijn er liefhebberijen en liefhebberijen. Veel mensen hebben een vrijetijdsbesteding, waar zij zelf veel plezier van hebben, maar die behalve misschien voor de naaste iamilie voor niemand veel waarde hebben. Een van de hobby's van mevrouw Van Leth kan op den duur waarde vóór de gehele Elster gemeenschap krijgen. Zij verzamelt namelijk alles, wat er over Eist in de kranten verschijnt. Zo heeft ze verhalen over mensen, die reeds gestorven zijn, foto's van plekjes, die een geheel ander aanzien gekregen hebben en allerlei andere bijzonderheden, die over enkele tientallen jaren „historische" waarde hebben. Mocht er ooit nog eens een tentoonstelling van „Oud-Eist" komen, dan mag de collectie van mevr. Van Leth niet ontbreken. Mevr. Van Leth werd op 6 septem ber 1908 in A'rongen geb. in 'n huis je aan de Donkerstraat. Op haar ne gende jaar verhuisde ze naar Leer- sum en een jaar later naar Zeist. Daar heeft ze jaren gewoond, tot ze omstreeks 1925 naar Nijmegen ver huisde. 30 oktober 191/1 trouwde ze met de tegenwoordige eigenaar van café „Sportlust" en sindsdien woont ze in Eist. Tussen 1918 en 1938 had mevr. Van Leth een typische man nenliefhebberij: hengelen. „Als ik maar even kon ging ik vissen. He le dagen heb ik aan de rand van de Waal gezeten, samen met mijn vader. Als klein meisje ging ik bij hem achterop de fiets mee en later al leen. Vaak zat hij er al, als ik des middags vrij had en dan ging ik naar hem toe". Toen haar man ongeveer tien jaar geleden Sportlust overnam, begon mevr. Van Leth aan een andere lief hebberij: Biljarten. Ze doet dit te genwoordig zo verdienstelijk, dat ze meespeelt in de competitie van de biljartclub. ,J)e laatste drie jaar sta ik regelmatig opgesteld, eerst als re serve, later als vaste speelster. Voor die tijd ging ik altijd al met 't twee de mee om „te schrijven". De grote liefhebberij van mevr. Van Leth is echter verzamelen. Ze verzamelt alles, postzegels, sigare bandjes, suikerzakjes, bloemplaatjes, diere foto's en kinderplaatjes. En dan natuurlijk „nieuws", nieuws over Eist, over haar bekenden en over dingen, die haar interesseren. Die laatste categorie is enorm groot: 'n variatie die loopt van het Koninklijk huis. tot het bloed kruipt waar het niet gaan kan) vooral afgebran de café's. Daartussenin foto's van artiesten, biljartkampioenen en gebeurtenissen uit h'r geboorteplaats Amerongen. Ongeveer 5 jaar geleden begon zij met haar verzameling over Eist. Nu zijn er twee plakboekexi vol en liggen er stapels kranteknipsels op inplakken te wachten. Alles wat er met Eist in de loop van die ja ren gebeurd is vindt men nauwkeu rig terug. Berichtjes over ongelukken advertenties van 't overdoen van za ken, verhalen over overledenen nieuw geopende winkels, foto's van 't sport park in alle stadia van voorberei ding, de muziektent en noem maar op Bij elk berichtje staat de datum genoteerd. In berichtjes over onge lukken zijn de gegeven initialen uit gebreid met naam en toenaam. ,Jk woon nu al weer meer dan 25 jaar in Eist en ik ken bijna ieder een. Als je dan iets over iemand leest, dan interesseert je dat en ik denk, dat veel andere mensen het ook wel leuk vinden om later nog eens iets over nu te kunnen lezen. Daarom bewaar ik al die dingen. Trouwens meneer Hulsebos het hoofd van de openbare school, heeft eens tegen me gezegd, dat ik hier beslist mee door moet gaan, want hij vond dit ook belangrijk voor de toekomst. Er is al eens een expositie geweest in de schoolover de tijd van de vo- dat mevr. Van Leth de verslagen er van bewaart, kan zij precies vertel len, wie er aan de beurt is. In haar verzameling zitten ook de foto's van de leden van de Rlienen- se gemeenteraad. „Dat is makkelijk, want om te onthouden, wie er in de raad zit is zo lastig en nu weet ik het precies. Als je ooit eens iets hebt, dan weet je bij wie je moet zijn". Urenlang kan mevr. Van Leth met haar knipsels bezig zijn, niet alleen om ze te ordenen en in te plakken, men er andere op tafel. Ook deze hebben een duidelijk doel: amusant maar ook om ze zo maar te bekijken, te lezen en te laten zien. Als de plak boeken met kranteknipsels bewonderd zijn, komen er andere op tafel. Ook deze hebben 'n duidelijk doel: amu sement voor de kinderen. Eerst laat de kasteleinsvrouw 'n boek zien met „kinderplaten". Foto's met kinderen in allerlei standen, met poesjes, hond jes, enz. Dat boek is voor haar klein kind, zodra het lezen kan. Een ander boek is volgeplakt met vogelafbeéldingen. Bij elke plaat is de naam van de vogel genoemd en zodoende is het een uitstekend leer boek en kijkboek geworden. Tussen de grote vogelplaten staan kleinere met bloemen. Bloemen hebben toch een speciale genegenheid van mevr. Van Leth. Er is namelijk ook nog een op het vogelboek gelijkend al bum, met allerlei bloemen en plan ten met naam en bijnaam. En dan de andere verzamelingen, de suikerzakjes, postzegels, sigare- bandes en lucifersmerken. „Ik wil deze dingen alleen sparen, als ik ze krijg. Kopen doe ik ze nooit", ver telt de Elster verzamelaarster. ,J)an is er geen aardigheid meer aan: als je maar genoeg geld eraan besteedt, dan kan iedereen wel een complete verzameling krijgen. Iedereen brengt echter allerlei dingen voor me mee en als ik hier iemand zie met een mooi lucifersdoosje, ruil ik dat al tijd direct om. In de café's waar ik kom met de biljartvereniging koop ik altijd koffie en zo heb ik heel wat suikerzakjes bij elkaar gespaard. Och er komen hier nogal eens men sen, die overal komen en die bren gen de zakjes voor me mee". Onder 't kijken naar de verzameling suikerzakjes komt er een klant het café binnen. Toevallig ook een lief hebber van deze „emballage". Hij vertelt een verzameling van duizen den exemplaren te hebben en doet di rect daarop de belofte: „Maandag kom ik weer en dan zal ik mijn dub bele exemplaren meenemen" De kastelijnsvrouw, met haar vele hobby's en liefhebberijen is nog ver rassend actief. Het leven in 'n "zaak" is alttja druk, maar ieder vrij half uurtje („als het 's avonds even rus tig is ga ik naar binnen".} gebruikt ze om haar verzamelingen bij te werken. Men ziet haar trouwens de leeftijd niet aan. Misschien heeft ze deze vitaliteit te danken aan wat ze zelf als verstandig betitelt: haar hu welijk toen ze al 33 jaar was. ,JDe meisjes trouwen tegenwoordig veel te jong. Zij hebben op die manier niets aan hun jeugd en ze komen zo veel te kort". DE 31-jarige Zuidslavische Dragoljub Ciric heeft in het Hoog ovenschaaktoernooi de derde priji- gewonnen. Hij heeft dat gedaan zonde i bijzonder op te vallen. Tegen de buiten landers won hij slechts van Robatsch; a de andere partijen werden remise. Zlji score behaalde hij vooral in zijn partij en tegen de Nederlanders. Hij won na melijk van Langeweg. Kuipers en Ree speelde remise tegen Donner en verloo' van Van Geet. Wat overigens zl1n entc nederlaag in het toernooi was. De stijl van Ciric kenmerkt zich doo degelijkheid Zelfs als hij. zoals In de hieronder besproken partij, een zo scherp mogelijke opzet kiest, neemt hij de gelegenheid waar om de partij zo spoedig mogelijk in rustiger banen lelden. Wit: D. CIRIC. Zwart: K. LANGEWEf (Beverwllk 19671 Slciliaanse verdediging. 1. e2e4, c7—c5 2. Pgl—13. e7—eB j d2—d4 C5xd4 4. Pf3xd4. Pg8—f6 5 Pblc3. d7d6 6. g2—g4 (Deze zg. bajo- netaanvai is door Keres in de DraktUk ingevoerd.» 6. a7ab 7. g4—g5 Pf6—d7 8 Lfl—g2. b7—b5, 9. f2—f4. Lc8—b7 10. 14—f5 (Om de tegenstander tot een ver klaring te dwingen.) 10e6e5 11. Pd4—b3I (Na 11. Pde2. Pb6 heeft zwart hei steunpunt d5 goed onder druk, maar de tekstzet doorkruist dit plan omdat wit over de storende tussenzet Pa5 beschikt.) 11Pb8—c6 12. Lel—e.i .v rujAuo. UUDACM 14. 0- V*d7—b6 15. Ddl—f3, D5b4. 16. Pc3—dj .Jb6xd5 17. e4xd5, Lf8-e7 18. a2—a31 (De vltspeler is helemaal niet van plan cherp op aanval te spelen met een even- ueel f6: hij vergaart liever kleine positi onele voordelen, zoals meer bewe- ingsvrljheid. open a-li1n druk tegen de itandeliike a-pion.) 18Ta8c8 19. a3xb4. Da5xb4 20. 2—c3. Db4-h4 21. Df3g3, Dh4xg3 22. i2xg3. n—f6 23. g5xf6. g7xfb (Meer :ans op tegenspel biedt 23. Lxf6 in /erblnding met Ke7. h6 en eventueel I.R5.) 24 Tal—a4. Le7—d8 25. Ta4b4. rc8—C7 26. Kgl—f2, a6—a5 27. Tb4—b6. rc7—d7 28. Tb6b3. Th8—g8 TE VEEL (Van tegenspel via de open g-lijn »eeft de zwartspeier zich te veel voor gesteld zoals spoedig blijkt.) 29. Lg2—f3!. Lb7a6 30. Tfl—gl. Td7—b7 31. Tb3xb7. La6xb7 32. c3—c4, Tg8—g7 33. Lf3—h5t (Een storend tussenschaak waardoor wit bereikt, dat de zwarte stukken elkaar wat in de weg blijven staan.) 33. Ke8e7 34. Tgl—al. Lb7—a6 15 Lh5e2. LaSc8 (Er dreigde 36. b4.) Vanuit deze stelling vond de Zuidsla- vische grootmeester een dwingende winstvoortzetting. Doet u het hem na? De oplossing komt In de volgende iu- brlek. OPLOSSING De stelling na de 16de zet van wit In LANGEWEG v XI b c d e f g h CIRIC de partij Worobtev Masurenko was: Wit: Kcl, Dd2, Tdl en hl. Pc3. pion nen a3, b2, c2. d5, f4. g2, h2. Zwart: Ke8. Db6. Ta8 en h8. Lf8. Pb4. pionnen e6. f6. f7. h7. Het slot van de partij luidde als volgt; 16Ta8xa31 17. Dd2—e2 (Of: 17. bxa3. Pa2t! 18. Pxa2. Lxa3 mat. resp 17 Pbl. Pc2 mat.) 17Ta3—alt 18. Kcl-d2. Db6d4t 19. Kd2—el. Talxdlt 20. Pc3xdl. Pb4xd5 en wit gaf het op. TIM DE JONG bewees in ae «ioi ronde van de 4 maart begonnei. strijd om de nationale damtitel wee» eens, dat zijn kracht niet schuilt in zijn grote strategische gaven, maar voorname lijk in het creëren van tactische wendin gen, waarin de tegenstander de draa' kwii» raakt Wanneei dal goed «saai. jehoon n» vast tot de gegadigden voor de titel maar wij vrezen, dat de huidige bezet ting hem niet zoveel kansen meer za bieden om zijn magische trucs met sue ces toe te passen. Hoewel zijn stijl in een strategisch sterk gezelschap hem dus veelal niet op de allerhoogste plaatsen doet belanden, blijven zijn partijen al tijd uiterst aantrekkelijk. Hieronder zijn iongste prestatie op dl' gebied: Wit: W. de Jong; Zwart: W. v. d. Sluis Eerste ronde Kamp. van Nederland 1967 l. 31—27 17—22, 2. 36—31 19-23: Me' (22—28) en (16—21) heeft de Amsterdam mer al eens moeilijkheden gehad, waar om hij dit nu nalaat. HYPERMODERN 3. 34—29 23x34. 4. 40x29 14—19, 5. 32—28 Deze hypermoderne opening geeft wit zeer bevredigend spel. maar bezorgi zwart ook vrijwel geen moeilijkheden 5 19—24, 6. 28x17 12x32. 7. 37x28 20—25 Dit had geen haast. De halve hekstelling Is als partijwapen ook zeer aantrekkelijk. 8. 29x20 25x14 9 45—40 14—19. 10. 40—34 7—12. 11. 38—32 10—14. 12. 43- 38 Ook iz—38 met sterkere druk van wil tegen zwarts linkervleugel verd'out over- wcy.:ri3. '2. t- ,3 13. 41 -37 15—20, 1. <6- 41 10—15: 15. 41—36 1—7: 16. 31—27 11—17: 17. 49—43 7—11; 18. 37—31 18—23: 19 U—ói U—18; zu. 34—2». Het witte spel is geheel *eDaseera op net bereiken van een aanvalspositie en zwart komt inderdaad onder enige druk te staan. 20 23X34 21. 39x30 8—12 22. 47— 42 2—8 23. 44—39 20—25; 24. 50—44 15X34; 25. 39x30 15—20; 26. 43-39 Wit wil zijn steunpunt op 30 benutten voor een 'atere omsingeling van het zwarte cen trum, waarvoor hij nu al de voorbe- eidingen heeft getroffen. 26. 17—22; 27. 28x17 12x21; 28. (0—25 Moet nu wel, omdat ook 31—26 we gens (20—25) niet kan. 28. 19—23! Belet weer 31—26. nu door (23—28!) 29 48—43. TYPISCH Dit is typisch Wim de Jong. In plaats -/an een vrij star gevorderd klassiek mid denspel kiest hij een beweglngsstrljd. die strategisch gezien voor hem nadelig is. maar waarin hij vele tactische kansen kan uitbuiten. 29. 21—26, 30. 39—34 Misschien was 27—22 te prefere ren. 30. 20—24. 31. 43—39 13—19: (zie diagram). Op dit moment begint wit zijn actie die tenslotte tot de winst leidt. Hoewel niet geheel correct, is de Idee zeker de moeite waard om bestudeerd te worden! 32. 33—29 24X33. 33. 38x29 Beter is 39x28 3311—17!. 34. 39-33 14-201.35 ?5xl4 19x10? Zwart en ook wit ..zag" het volgende (17—22) 34—30 (23x34) 30x39 (8—12) 32—28! en (3—8) faalt op de dam 28X17 (12x41) 36x47 (26x48) 39—34!. ter wijl op (12—17) 37—32! en 39—34 volgt met gunstig afspel. Fraai gezien. Echter zwart 35. (9x20) 33—28 of? (17-22) 28x17 (19-24!) met winst. Nu volgde: 36. 35—30 9—13. 37. 30—25 6—11, 78. 42—38 17—22. 39. 34—20 23x34. 40 30x39 10—14. Belet 32—28 door de meerslag met (18—23). Zwart had alles echter niet helemaal goed gezien en werd hier slachtoffer van een geraffineerde dwangcombinatie. Als opgave voor de lezers deze week Hoe ging dit in zlln werk? OPLOSSING Wit (Esselman): 24. 25. 27. 28. 29, 30. 32. 36. 37. 38. 42. 46 (12 St.). Zwart (Westerloo): 12. 14. 15. 16. 17. 18. 20. 21, 26, 45 (10 St.). Geraffineerd volgde: 26-31! (37x26) 14-19! (24x11) 16x7 (26x8) 45—50! het vrijgekomen tempo! (25x14) en nu 50x48! (7 schijven) en won na nog een vrij lang afspel. Hebt u het Zaanse zes-harten contract dat ik u vorige week liet zien, ook gemaakt? De kansen leken na de schop- penuUkoinst niet bijzonder groot, maar met enig geluk en enig beleid zijn de 12 slagen toch binnen te halen: B 8 4 Z> 10 6 5 O A H 6 5 A H V 2 -ir.it ci.iit.-i vviitu verstoord en nu Kan alleen nog het volgende redding brengen. Slag 1 schoppenaas, slagen 2, 3 en 4 hoge hartens, vervolgens viermaal ruiten waarop zuid een klaver wegdoet. In slag 9 volgt klaverheer uit noord, oost moet dekken met het aas en zuid troeft af. Nu speelt zuid schoppen in de hoop dat oost alleen nog de heer of vrouw van die kleur heeft Oost neemt V 6 5 3 2 c 8 7 2 O 9 7 3 A 10 7 H 10 O 4 O B 10 4 A A B 9 8 6 4 3 A 9 7 9 A H V B 9 3 O V 8 2 5 Noord gever NZ kwetsbaar. Zuia speelt zes narten en krijgt de uit komst van schoppen drie, noord de vlei, oost de tien en zuid schoppenaas. Zuid hoopt op het rondvallen der troeven en ruitens: na tweemaal troef zou dan vier maal ruiten kunnen volgen (zuid klaver weg) en hierna klaverheer, gedekt mei klaveraas en afgetroefd door zuid. De harten tien in noord is dan een rentree om met klavervrouw de twaalfde slag te maken Na twee troef(harten)ronden wordt deze en moet klaver spelen hetgeen NZ het slemcontract thuisbrengt. Gelukkig? Ja, maar Je moet het toch eerst nog maar zo spelen! De Zaankanters die zes harten speelden hadden het eenvoudiger: west kwam met klaver uit (oost bood die kleur) en dat ontwikkelt reeds de 12e slag voor NZ. VERRASSEND Éénmaal per maand komen een paar dozijn van Nederlandse jongere topspe- lers bijeen in Utrecht om zich daar onder mijn leiding te bekwamen in de moei lijke taktiek en techniek van het wed- strijdbridge. In 'ie praktische partijtjes die daar zo nu en dan gespeeld worden, blijken on dernemingslust en afkeer van fantasie loos spel ln voldoende mate aanwezig om verrassende resultaten te waarbor- 'on. Gaat u eens op de zuidplaats zitten, niemand kwetsbaar en score volgens viertallenwedstriid. met het volgende spel: A84 <?HB7 <>8752 +876 Oost past zuid (u) past west een schoppen noord past oost twee sansatout zuid past west drie Sans- atout eindé. Voor u verder leest mag u eerst eens een uitkomst voor de zuid- speler kiezen. In de praktijk kwam de zuidspeler uit met de ruiten acht en nadat de tafel (west geëtaleerd was. zag hij het vol gende: HB 10976 10 5 H 6 3 A A V $A 8 4 H B 7 O 8 7 5 2 876 Zuid begon dus met ruiten acht, ruiten drie op tafel, noord ruiten vier (afwij zend signaal) en oost won de slag met ruitenvrouw. In slag 2 speelde oost schoppen twee na. Vragen: Wanneer u vroeger of later met schoppenaas aan slag komt, wat speelt u dan na? En neemt u schoppenaas direct of geeft u de leider de kans te snijden op de vrouw? Het kan natuurlijk ook ziin, dat oost de schoppenvrouw zelf heeft. Een Juiste mening over al deze Sroblemen zal u aanzienlijk ln de acti ng van uw partner doen stijgen! vol gende week wéét u het. HORIZONTAAL: 1. Dit past bij een lolbroek (7) 4. hij moppert op zijn fiets (7) 8. de samenhang op het letsel (7) 10. daar wordt het dun van (7) -1. maatspaan om de broek (4) 12. in Groot-Britannië hangt de min naar aan de bomen (5) 13. de wagen der groten (4) 16. miniem stukje hout (5) 17. het hoofd ligt ot> bed (5) 19. wiebelen op het water (5) 21. het gewaad op de grond (5) 24 zo iemand is niet gewoon (4) 25. zuiverend cijfer (5) 26. of dat in Duitsland ligt (4) 29. passen op het pad der liefde (7) 30. daar is meestal niet makkelijk op te komen (7) 31. aansluiting (7) 32. metalen of houten beurs (7) v iDRTIKAAL: 1. wie over het water komt loopt risi co's (7) 2. tweemaal bereids (7) 3. zo'n jongen kan pijn doen (4) 5. lichaamsdelen om vast te pakker (4) 6. bij deze elementen zijn vissen (7) 7. het ve aan de wal (7) 9. een stekelige j laats (5) 10 de knol van de ritmeester (5) 14. haar aan de sleutel (5) 15. die vindt men dikwijls tussen de greppels (5) 18. deftige ontspanning (7) 19. deftige uitbrander (7) 20. het is dat men dit dient '.n te vullen, maar men zou het ook kun nen laten (5) V redstrijd op de beurs (5) 22. zoiets overleef je niet (7) 23. kerfjes in de ondernemingen (7) 27. middel om wijs te worden (4) 28. rood aan de hals (4) Oplossing vorige kruisivoord raadsel HORIZONTAAL: 1. sateh, 5. erica; 6. tl; 10. genodigde: 14. al; 15. Dole; 16. rond; 18. Ate; 20. persoon; 23. Eli; 25. kolf: 27. totem: 28 glas: 29. Slam- 31 eer; 32. Erin; 33. Noë; 35. sla; 36. Alfons; 37. Meppel; 38. ark: 40. mep; 41. Iers: 43. kor; 45. neep; 47. snee: 48. malen; 50. neen; 52. tin; 53. verlies; 55. nno; 56. door; 58. rood; 60. af: 82. rekenboek: 53 si: 64. mager: 65 serre. VERTIKAAL: 1. strak; 2. al; 3. ego; 4. help; 5. Edon; 6. ren; 7. ca; 8. Aleld; ïl. heet; 12. distel; 13. grom; 15. Dell; 17. Deli; 19. Toscanlni; 21. roe; 22. oer. 24. landlopen. 26. fanfare. 28. grappen. 30. Moors. 32. elpen. 34. enk. 35. Sem. 39. sollen. 42. eend. 43. kar. 44, rel. 46. eend. 47. stram. 48. merk. 49. Nero. 51. notie 53. voer. 54. soes. 57. ore. 59. oké. 6'. fa 63 sr.

De Vallei | 1967 | | pagina 15