China, Duitsland Toenadering Europese communisten in Karlsbad bijeengeroepen „Straatsburg" vraagt Euratom: een lijn Vrachtauto zaaide spijkers Frans Somaliland zai morgen stemmen HITLER BIJ DE BELGISCHE JEUGD DE MEEST GEHATE MAN Aspida C.P.N. doet niet mee Ulbriclit en Novotny zijn het eens Over de Al geprobeerd? 1 paar gratis NIET VERSPREIDING Onafhankelijk of Frans? Monaco koopt Onassis uit z- Films van de Viët-Cong buitgemaakt Roemeens bezoek in Moskou Vraag spaarkaart SCHEIDING TOERISME HANDEL CHINA 8 dagen cel voor vals alarm t w-- - En daarna Johnny Hallyday Grote brand op Formosa: 18 doden 1 Vissersschip was te zwaar beladen ZATERDAG 18 MAART 1967 PRAAG Oost-Duitsland en Tsjecho- Slowakije hebben een verdrag van vriendschap, samenwerking en weder zijdse bijstand gesloten. De Oostduitse partijleider Walter Ulbrlcht kwam gis teren in Praag aan om het verdrag met zyn Tjechoslowaakse collega Antonin Novotny te tekenen. Al eerder zijn dergelijke verdragen getekend door Oost-Duitsland en Polen, en Tsjecho-Slowakije en Polen, zodat nu een soort sub-blok is gevormd dat onder meer bedoeld is om stelling te nemen tegen het diplomatieke offensief in Oost-Europa van West-Duitsland. Novotny verklaarde in een rede dat het nieuwe verdrag niet tegen een an der land gericht is. Hij deed een be roep op West-Duitsland de Oder-Neise- grens te erkennen, de pretentie het ge hele Duitse volk te vertegenwoordigen op te geven en het verdrag van Mün- chen 1938 ongeldig te verklaren. Ulbricht betoogde in zijn rede dat „de els van de regering in Bonn het Duitse volk alleen te vertegenwoordigen, een potentiële oorlogsverklaring is aan de Duitse Democratische Republiek Oost- Duitsland). Hij verklaarde dat de rege ring van Kiesinger en Strauss,, een ge leid voert dat nog agressiever is dan dat van haar voorgangers". MOSKOU Een delegatie van Roe meense leiders is in Moskou aangeko men voor geheime besprekingen met Russische leiders. Het is het eerste overleg van deze aard sedert Roeme nië voor onrust in de communistische wereld zorgde door diplomatieke banden met West-Duitsland aan te knopen. Het overleg met de Roemenen volgt op top- overleg van Russische leiders met vrij wel alle andere Oosteuropese landen. De uitzonderingen zijn Oost-Duitsland en Albanië. De Roemeense delegatie staat onder leiding van partijsecretaris Nicolae Ceausescu. Hij wordt beschouwd als de drijvende kracht achter de onafhanke lijke koers van zijn land binnen het oos telijke blok. Hij wordt vergezeld door premier Io Gheorghe Maurer en het lid van het partijbestuur Paul Nicules- cu Mizil. Zij werden verwelkomd op het vlieg veld door een Russisch gezelschap on der leiding van partijleider Leonid I. Breznjef. MONTE CARLO Monaco heeft de belangen van de Griekse reder Aristote- les Onassis in het vorstendom aan de Rivièra overgekomen. De regering heeft meegedeeld 40 miljoen franken (28 mil joen gulden betaald te hebben voor een aantal van 523.471 aandelen in de So- ciété dese Bains de Mer, eigenaresse van het Casino en andere toeristenattracties. Van deze aandelen waren 500.849 in handen van Onassis. De transactie is een uitvloeisel van het „nationaliseren" van de Société door prins Rainier, een stap waarvan de grondwettigheid door Onassis werd aangevochten. Het hooggerechtshof van het vorstendom bepaalde op 6 maart dat de stap van de prins wel degeiyk rechtsgeldig was. Het schijnt dat door het ingrijpen van Monaco een einde is gekomen aan de machtsstrijd tussen de prins en de re der over de werkwijze van de toeristen attracties, die het vorstendom het groot ste deel van zijn inkomen bezorgen. De prins was van mening dat Onassis veel te weinig deed aan een verdere ontwik keling van de amusementsmogelijkhe den. ADVERTENTIE WARSCHAU De communistische leiders van Europa zullen de komende maand in de Tsjechoslowaakse badplaats Karlsbad (Karlovy Vary) bijeenko men om te trachten onderlinge eenheid te bewerkstelligen. De bijeenkomst is aangekondigd als een conferentie van de regerende en niet- regerende Europese communistische partijen over de „eenheid van Europa". Zij wordt te Warschau, waar een deel van de plannen is gemaakt, beschouwd als een belangrijke stap in de pogingen van het blok van Moskou om de offi ciële politiek van de communistische partijen aan te passen aan de verschui ving van banden van saamhorigheid en de spanningen binnen en buiten het oude continent, die enkele jaren geleden eenvoudig niet zijn voorzien. De rode partijen staan voor problemen zoals het redden van de eenheid inzake Duitsland, het streven naar overeen stemming ten opzichte van China en de neiging om te streven naar ontspanning tussen Oost en West. De communistische partijen van Roe menië, Albanië, Joego-Slavië, Neder land en enkele Scandinavische landen hebben de in februari te Warschau ge houden voorbereidende zitting geboycot en verwacht wordt dat zij ook uit Karslbad weg zullen blijven. Albanië is pro-Chinees, Joego-Slavië en Roemenië geven de voorkeur aan onafhankelijkheid boven eenheid met Moskou en enkele van de Scandinavlërs zijn het niet eens met betrekking tot het Chinese probleem. Het bijeenkomen in het centrum van Europa draagt bij tot dramatisering van het Duitse vraagstuk en de opkomende verdeeldheid tussen een noordelijke groep landen, die zich actief verzet te gen Westduitse ouvertures en een zuide lijke voormalige bondgenoten van het „Reich" die in ernst denkt aan het uitwisselen van ambassadeurs met Bonn. Karslbad ligt nabij de bovenloop van de Elbe, die Oost- en West-Duitsland van elkaar scheidt en voor Duitse, Poolse, Tsjecho-Slowaakse en Russische com munisten symbolisch is als de Westelij ke demarcatielijn van de communisti sche heerschappij en in hun ogen van de veiligheid van Europa. Karlsbad thans Karlovy Vary ligt in het op grond van het verdrag van München door Hitier geannexeerde Su deten! and, dat het voorwerp is van een belangrijk geschil tussen Tsjecho-Slowa kije en West-Duitsland. Praag eist, dat Bonn het verdrag (van München) wraakt als ongeldig vanaf de dag, waarop het werd ondertekend. Bonn neemt ter bescherming van de aanspraken van voormalige Sudeten- Duitsers het standpunt in, dat het gel dig is geweest tot Hitier het zelf heeft geschonden. Na tekenen van weifeling heeft Tsje cho-Slowakije zich nauwer aangesloten bij Polen en Oost-Duitsland en het vormt met die landen thans een sub- blok om zich te verzetten tegen de nieu we avances van Bonn in de richting van het Oosten en de splitsing van Duitsland voor altijd te handhaven. In het begin van deze maand heeft Praag een 20-jarig verbond van vriend schap en militaire bijstand met Polen vernieuwd en verklaard: „Wij zullen nooit akkoord gaant" me het standpunt van de Westduitse kanselier, Kurt Georg Kiesinger, dat Bonn geheel Duitsland vertegenwoordigt. Roemenië daartegenover heeft op 81 januari diplomatieke betrekkingen met Bonn aangeknoopt en verklaard, dat het systeem van tegen elkaar gerichte mili taire blokken in Europa verouderd is. Handel-en toerisme-bewust Bulgarye en Hongarije bestuderen eveneens de mo gelijkheid van uitwisseling van ambas sadeurs met West-Duitsland maar het koortsachtige verzet van Polen en Oost- Duitsland kan een vertragende factor zijn. Behalve het Duitse vraagstuk zijn er andere aangelegenheden die moeten wor den gecoördineerd en uitgelegd aan de niet-regerende communistische oppositie partijen in Europa, van welke sommige ülegaal zijn en sommige niet eensge zind ten aanzien van het Chinese vraag stuk. Deze zijn de enorm toegenomen han del tussen Oost en West, het toenemend aantal bilaterale contracten tussen com munistische en NAYO-regeringen en mogelijke samenwerking tussen Oost en West ten aanzien van vermindering van de strijdkrachten, het niet verspreiden van atoomwapens en non-agressie-ver dragen. De Franse communistische functiona ris Raymond Guyot heeft na de voorbe reidende bijeenkomst te Warschau ge zegd, dat ook het vraagstuk van de ver vanging van de blokken door een pan- Europees veiligheidssysteem aan de or de zal komen. De postitieve reactie van Engeland op het voorstel van Sovjet-premier Kosy- gin inzake een non-agressiepact heeft het communistische denken in die richting gestimuleerd. De ontwikkelingen in Europa worden overschaduwd door de moeilijkheden van Moskou met zijn oostelijke nabuur communistisch China. De aanstaande conferentie is lang be schouwd als een inleiding op het door de Sovjet-Unie sinds de regering van ex-premier Nikita S. Kroestjef geëiste congres van het wereldcommunisme. Oorspronkelijk was de bedoeling daar van, Peking in de ban te doen en de leiding van Moskou over het wereldcom munisme te bekrachtigen. Maar zodani ge doelstellingen werden ontkend. Toen het houden van het congres onmogelijk bleek wegens onenigheid onder de Azia tische en Afrikaanse communisten en verzet van enkele Europese partijen te gen het veroordelen van of het geven van de leiding aan een bepaalde partij. Terwijl de Sovjet-partij zich op de achtergrond hield, hebben de commu nistische partijen van Polen en Frank rijk de huidige stap ondernomen om te streven naar een gemeenschappelijke standpunt van de Moskou-gezinde Euro pese partyen, teneinde van daaruit ver der te gaan. De communisten leggen de bijeenkom sten nu uit als volstrekt noodzakelijk om de marxistische ideologie aan te passen zowel aan de veranderde toestand in Europa als aan het Chinese pro bleem. BRUSSEL In Brugge is vrijdag een man veroordeeld tot 8 dagen gevange nisstraf, omdat hij na een bomaan slag op het paleis van Justitie in de stad ruim een maand geleden te lefonisch de politie op een dwaalspoor had gebracht met de mededeling dat men eens op een bepaald adres een on derzoek moest instellen. Naar de dader of daders van de aan- slag wordt overigens nog steeds ge zocht. Deskundigen hebben inmiddels berekend, dat de explosie voor ruim 350.000 gld schade heeft veroorzaakt aan het oude paleis van Justitie en histo rische gebouwen in de nabijheid, w.o. de basiliek van het heilig bloed. Vader en zoon Lewis Mills willen in een vlet van 45 meter in Gloucester (Mass. V.Sde oceaan op. Wij koer den naar Engeland, naar Frankrijk of Schotland." Mills senior, een potige vrachtwagen chauffeur en kreeftvisser van 54 jaar, zei dat alle voorbereidingen voor het avontuur getroffen zijn. Met zijn 21-ja- rige zoon denkt hij onafgebroken roei end in beurten van vier uur de oceaan in 40 dagen over te steken. Onder hun uitrusting bevinden zich drie paar riemen en een grote hoeveel heid flessen water. STRAATSBURG „Verlangend een doeltreffende bijdrage te leveren tot een verspreidingsverbod van kernwa pens" heeft het Europese parlement in Straatsburg een resolutie aangenomen, waarin het zijn goedkeuring hecht aan „de door de Euratomcommissie in de huidige fase van de besprekingen aan genomen houding, volgens welke alle lidstaten der gemeenschap een gelijk luidend standpunt dienen in te nemen". Het parlement wijst „op het zeer grote belang van de betrokken vraag stukken voor de bevoegdheden, de wer king en de ontwikkeling van de Euro pese gemeenschappen". Het wijst er verder op, „dat het in het belang is van alle lidstaten van de Europese gemeenschap voor atoomenergie, om door een eensgezind optreden tegen over de grote mogendheden te tonen, dat zij vastbesloten zijn te voorkomen dat de ontwikkeling van de kernindus trie voor vreedzame doeleinden in ge vaar wordt gebracht". Het overweegt dat de besprekingen nog niet zijn afgesloten en nog in voortdurende ontwikkeling verkeren en het draagt zijn politieke commissie op de ontwikkeling van de diverse problemen aandachtig te volgen en hierover zo spoedig mogelijk verslag uit te brengen. Bij de stemming over deze resolutie onthielden zich de Nederlandse socia listische afgevaardigden dr. ir. A. P. Oele, de heer R. Laan en ir. H. Vrede- ling en de Belgische socialist G. Brey- ne. Over twee amendementen, ingediend door de heer Oele, weigerde de voor zitter van het parlement te laten MELUN Onbewust van het feit dat zijn vrachtauto duizenden spijkers op de weg zaaide, reed de chauffeur rus tig door. Daardoor echter kregen op de bijna honderd kilometer weg tussen Vitry-Le- Frangois en Rozay ia het Franse depar tement Seine-et-Marne honderden auto's een lekke band. Het verkeer werd er geheel onmogelijk door. De vrachtwagen verdween in alle rust. De politie zoekt er nu ijverig naar. Tientallen automobilisten kregen twee of meer lekke banden en konden niet verder, een vrachtwagen kreeg zelfs ze ven spijkers in de banden. Verschiedene automobilisten hebben nog tevergeefs geprobeerd de spijkers strooiende wagen in te halen om de chauffeur te waarschuwen. Vrijdag heeft de onderhoudsdienst de weg weer begaanbaar gemaakt met be hulp van veegwagens en magneten. stemmen, omdat het quorum niet aan wezig was. Het eerste amendement van de heer Oele luidde dat het parlement als zijn mening te kennen geeft dat bij de veiligheidscontrole, die volgens het nonprüiferatieverdrag zal worden uitge oefend op het grondgebied van de Euro pese gemeenschap voor atoomenergie, het beproefde controlesysteem van Euratom in aanmerking zal wor den genomen en in overleg met het internationaal bureau voor atoomener gie zal worden ingepast in het kader van een samenwerkingsovereenkomst. Het tweede amendement luidde dat het Europese parlement verlangt dat moet worden gestreefd naar de on dertekening van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. PARIJS De volksraadpleging wel ke zondag a.s. wordt gehouden in Frans Somaliland, gelegen aan de Oostafrikaan- se kust daar waar de Rode Zee ln de Golf van Aden uitmondt, zal in het te ken staan van de traditionele vijand schap tussen de twee grote volksgroe pen ln dit 125.000 inwoners tellende ge bied, namelijk de Afars in het noorden, die zeer aan Frankrijk gehecht zijn, en de Somalische Issa-Stam in het uiterste zuiden en in de stad Djiboeti. Zoals bekend, gaat het bij dit referen dum om de vraag of het gebied volledi ge onafhankelijkheid zal kiezen, dan wel handhaving van de Franse soevereini teit zij het met grote autonomie. Tot het houden van dit referendum werd des tijds besloten, nadat zich einde zomer vorig Jaar heftige relletjes hadden voor gedaan naar aanleiding van het bezoek dat president De Gaulle aan dit gebied bracht. Genoemde Jssa's, veel ontwikkelder dan de nomadische Aflars, zijn bijna allen voor de onafhankelijkheid. Hun nationalistisch streven wordt aangewak kerd vanuit de aangrenzende republiek Somalië die zich over een langgerekte strook verder naar het zuiden langs de kust uitstrekt en „Somalische" aan spraken op Djiboeti en het gebied daar omheen doet gelden. Ook een aantal andere Afrikaanse sta- ADVERTENTIE Exclusieve regenjas van Polyester katoen (Tergal chappe quality). Hooggesloten raglan model met sierstiksels (zadelsteek). Bovenkant dubbel uitgevoerd en kontrasterende Johnson-ruitvoering, beige. Prijs f119.- BRUSSEL Hitler Is de man die de Belgische schooljeugd het meest verafschuwt, terwijl president Kenne dy het meest bewonderd wordt. Dit blijkt uit een enquete onder de school jeugd die het weekblad „Germinal" in een school heeft gehouden. De gemid delde leeftijd van de ondervraagden was 12 jaar. Bijna evenveel stemmen als Kenne dy behaalde de in Italië geboren zan ger Salvatore Adamo, gevolgd door koning Albert I van België, die tijdens de eerste wereldoorlog regeerde, A. Schweitzer, koningin-moeder Elisabeth van België, de Franse acteur Fernan- del, de Amerikaanse komieken Stan Laurel en Oliver Hardy, de Franse geleerde Louis Pasteur, de Amerikaan se filmer Walt Disney en de Franse acteur D^rry Cr owl. Op de lijst van de meest gehate fi guren wordt Hitier onmiddelijk ge volgd door de Franse popzangers An- toine en Johnny Halliday. Op hen vol gen president Johnson en Lee Harvey Oswald. Als reden gaven de kinderen onder meer op: Johnson: omdat hij geen einde maakt aan de oorlog in Viëtnam - omdat hij mensen van honger laat sterven - om dat hij alles wil hebben net als Na poleon - omdat hij een wereldoorlog kan veroorzaken. Oswald: omdat hij president Kenne dy heeft vermoord. De Gaulle: zijn redevoeringen zijn te lang - hij verveelt iedereen - hij is een opschepper - hij heeft de Verenig de Staten eruit gegooid, die naar Bel gië zijn gekomen - hij is ouderwets. Hitier: omdat hij mensen in concen tratiekampen doodde - omdat hij de wereld de oorlog verklaarde - omdat hij zich als een verrader gedroeg - omdat hij Joden martelde - omdat hij een schoft (salaud) is. Een ander antwoord op de vraag „Wie haat ik het meest": „mijn moe der - omdat ze me in de steek heeft gelaten". Een 12-jarig meisje antwoordde op de vraag van wie ze het meeste hield: „Van mijn moeder omdat ze aardig is tegen iedereen" en een 11- hij vrede bracht en oorlog in Viëtnam jarige jongen: „Van Kennedy omdat voorkwam". ten zou Somaliland onafhankelijk willen zien in het kader van hun streven naar dekolonisatie. Tegen de aanspraken van de repu bliek Somali kant zich echter Ethiopië dat heeft laten weten nimmer de aan wezigheid van Somalië in Djiboeti het beginpunt van de spoorwegverbin ding met Addis Abeba te zullen dul den. Vrijwel het gehele handelsverkeer met Ethiopië is op die spoorlijn aange wezen. Van de 125.000 officieel geregistreer de inwoners van Somaliland wonen er zo'n 70.000 in de stad Djiboeti en dat zijn voor het overgrote deel Is- sa's en Somali's. Laatstgenoemden zijn in de loop van de laatste tien jaar ln groten getale uit de republiek Somalië in Frans Somaliland binnengekomen. Van Franse zijde houdt men hen ver antwoordelijk voor de incidenten welke zich sedert vorig najaar voortdurend in Somaliland hebben voorgedaan. Overigens kan het stemrecht pas ver kregen worden na een verblijf van drie jaar in het land. De militairen stemmen niet. Volgens de officiële statistieken zou den zich thans in Frans Somaliland 46.000 Affars en 29.000 Issa's of Franse Somali's met stemrecht bevinden, waar naast een dertigduizend buitenlanders. De waarnemers achten daarom een uit spraak voor behoud van de banden met Frankrijk als resultaat van de volks stemming wel als zeker. SAIGON Bij de operatie Junc tion City van Amerikaanse troepen in de provincie Tay Ninh, de grootste ope ratie tot dusverre in de strijd in Zuid- Viëtnam, hebben troepen een onder grondse donkere kamer ontdekt met 120 spoelen film en vele foto's. De vondst wordt nog onderzocht door de inlichtingendiensten, maar wordt toch reeds omschreven als een der voor naamste ontdekkingen op het gebied van informatie over de vijand van de gehele oorlog. Een deel van de films wordt in aller ijl gereedsgemaakt voor vertoning voor president Johnson en leden van zijn ge zelschap op het eiland Guam. Een an der deel wordt gereedgemaakt om aan nieuwsmedia ter beschikking te stellen. Er zijn vele opnamen bij van Ngoyen Chi-Tanh, de 51-jarige oud-onderwijzer uit Noord-Viëtnam, die met de rang van generaal de communistische troepen in Zuid-Viëtnam zou leiden. De Peking-gezinde generaal zou de tweede man in de Noordviëtnamese mili taire hiërarchie zijn onder generaal Vo Ngoeyen-Giap. Er zijn opnamen van hem lezende ln een veldbivak, liggende in een hangmat en gekleed in de zwarte pyjama van de guerrilla's. Aangenomen wordt dat 't recente opna men zijn. De achtergrond is onmisken baar oerwoud, maar er kan niet met ze kerheid worden vastgesteld of de opna men in Zuid-Viëtnam zijn gemaakt. Reeds in 1965 werd gemeld dat Tanh in Tay Ninh de leiding had van de Noordviëtnamezen en de Viet-Cong. Er werden toen echter ook andere namen genoemd van opperbevelhebbers. De laatste tijd zijn er meldingen bin nengekomen dat Thanh een zo belang rijke positie bekleedt, dat hij de enige helikopter die de communisten in het zuiden hebben, tot zijn beschikking heeft. Het is een kleine wentelwiek van Frans fabrikaat, die volgens Amerikaanse zegslieden opereert van bases in het Cambodjaanse oerwoud dicht bij de grens met Zuid-Viëtnam. Behalve de opnamen van Thanh, be vatten de films ook opnamen van twee andere figuren waarvan men aanneemt dat het Noordviëtnamese generaals zijn. Verder komen er figuren van het Natio naal bevrijdingsfront (de Viët-Cong) c." de films voor. Bovendien zijn er films over opleidin gen, journaalopnamen van Hanoi en op namen van diverse militaire eenheden en plechtigheden. Men schat dat het maanden zal du ren voordat men gereed is met het na pluizen van al de films op strategische gegevens. TAIPEH Bij een brand in een hou ten gebouw van vier verdiepingen in in Keeloeng op Formosa zijn achttien mensen omgekomen van wie veertien kinderen. Zes mensen werden ernstig gwond. Er sliepen 44 personen in het huis, toen de brand uitbrak. 'IV ■m Mi Het feit, Griekse dat 15 officieren van het leger wegens verraad tot langdurige gevangenisstraffen zijn ver oordeeld, zal niet nalaten grote beroe ring ln het van oudsher royalistische Griekse leger te verwekken. Bovendien wordt te Athene gevreesd, dat het koning Constantijn een deel van zijn populariteit zal kosten. De krijgsraad te Athene heeft de des betreffende 15 officieren veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot 18 jaar. De krijgsraad achtte de mannen schul dig aan een samenzwering tot omver werping van de Griekse monarchie door middel van een geheime linkse mili taire organisatie, de „Aspida" (schild). De officieren zouden een socialistisch bewind hebben willen invoeren. Hoewel de krijgsraad 13 andere officieren vrij sprak, slaagde hij er niet in, Het Griekse volk te overtuigen, dat de aspi da werkelijk bestaat. Y^oor sommige rechtse extremisten is de aspida een realiteit. In liberale en linkse kringen bestaat grote twijfel. Oud-premier Georgia Papandrece noemt de aspide „een spook, een sa menzwering", die te maken had met de val van zijn centrum-unie regering in juli 1965. Hij en koning Constantijn konden toen geen overeenstemming bereiken over de wijze waarop een onderzoek tegen de Aspida diende te worden ingesteld. De koning gaf er de voorkeur aan hem af te zetten, in plaats van hem ook de por tefeuille van Defensie te geven. Door dat ontslag onstonden bloedige ongere geldheden. De getuigen charge verklaarden tij dens het proces van 100 dagen, dat som migen van de veroordeelde officieren geprobeerd hadden hen voor de Aspida te winnen. Ondanks die verklaringen heerst nog steeds twijfel over de ware doeleinden van de organisatie. T~\e gehele zaak begon intern geheim- zinnig en grijpt thans steeds verder om zich heen. Velen zijn van mening, dat koning Constantijn het bij het rechte eind had toen hij premier Papandreoe ontsloeg. Voor vele parlementsleden betekent het het einde van de zaak. Voor Papandreoe en zijn zoon An- GEORGIS PAPANDREOE uur der waarheid? dreas betekent het het begin van een nieuwe strijd om zichzelf te zuiveren van de blaam, dat zij op de een of an dere wijze bij de Aspida betrokken wa ren. Er zijn velen, die een rol gespeeld hebben om de Aspida uit te coulissen te halen en in het brandpunt van de be langstelling te plaatsen. Maar verluidt is de Aspida begonnen in in de Griekse inlichtingendienst in Athene. Zij kreeg eerst veel aanhang bij de troepen in Noord-Griekenland en later ook bij de Griekse eenheden op Cyprus. De aandacht van Papandreoe werd in januari 1965, toen hij nog premier was, op de Aspida gevestigd en de ko ning gelastte een onderzoek naar de ge heime organisatie. Welk soort onderzoek werd ingesteld is nimmer duidelijk geworden, maar uit alles is gebleken, dat de koning on tevreden was over de vorderingen. Waarom Papandreoe geprobeerd heeft de portefeuille van Defensie over te ne men toen het Aspida-onderzoek aan de gang was, blijft 'n mysterie. In de loop van het onderzoek is de naam van zijn zoon genoemd en de koning verzocht een persoon, die het vertrouwen van allen genoot, de portefeuille van De fensie te beheren totdat de zaak gere geld was. In mei van dit jaar zullen verkiezin gen worden gehouden. Indien Georgis Papandreoe in zijn ambt hersteld zou worden, zou dat uitgelegd kunnen wor den als een afkeuring van het besluit van koning Constantijn om hem heen te zenden. Indien de rechtse Nationale Radicale Unie 'n duidelijke parlementaire meer derheid zou krijgen, zou zulks een goed keuring van het volk voor het besluit van koning Constantijn betekenen. Georgis Papandreoe noemt de ver oordeelde officieren „onschuldige slachtoffers van een samenzwering." De verkiezingen in mei worden thans zeer belangrijk geacht, zij kunnen een aanwijzing vormen voor de ware reac tie van het Griekse volk op de Aspida- affaire en de gebeurtenissen, die hebben geleid tot de val van Papandreoe. Het is niet de eerste maal, dat het huidige Griekse koningshuis in gevaar van de troon is. De porspronkelijk meer dan honderd jaar geleden (1848) aange wezen Griekse koning, Otto L een Bei erse prins, werd al gauw weggezonden Later werd een Deense prins stamva der van het huidige vorstenhuis. Maa: zowel koning Constantijn I, grootvadei van de huidige vorst als koning Georg» II, een oom van de koning, werd bl volksstemming van de troon verdrever de laatste liefst twee maal. THORSHAVN FaroërHet 456 ton metende Deense vissersschip „Asör" dat thuis hoort op de Faröer is tij dens slecht weer met een buitenge woon zware lading haring vergaan. De bemaning is aan boord van een Duitse treüer genomen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5