cbfatqet- >\t1s hfeCm, «fqcvc meets, ttuuw /sA fr Is jouw haar nu ook weer stevig? MOEDER KOCHT WASPOEDER verwijderd Mode achter IJzeren Gordijn 4/ may Warenhuis kijkt naar 1892 HUISVROUW TUIN EN HUIS 'fvastveec 9 LUXEMBURG OP 'T HART HET MAG WAT HERMANS TE WEINIG VINDT GEEFT HIJ AAN INDIA WATER PRIJSJE SCEPTISCH KAREL ZEGT E' TWEE KEER PLAATJES SALADES 'n traktatie voor overblijvers D' mantels MEE NAAR KANTOOR Millie STANJA: NA AUTO'S TALEN. NU CABARET Lieve Bianca, Kind. wat heerlijk hè, dat we onze haarversteviger weer kun nen gebruiken. En dan uitgerekend met die wind buiten. Ik zat hele maal in de put, zèg, want ik kon de deur niet uitkomen of ik zag eruit als een ragebol. Wat was ik blij met die tv-uitzending waarin ze zeiden: Dames, het mag weer. Overigen», zegt Karei, dat ze bij die televisie enorm mis hebben zitten slaan. En kun je nagaan, lieverd, wat die fabrikanten de smoor in ge had hebben, want er werd net ge daan of je ik weet niet wat van haarversteviger kon krijgen. Oer dom, zegt Karei: als wij zoiets op de zaak deden zegt hy dan konden we meteen wel Inpakken, ook al vertelde je twee weken later dat het niet zo was. bruiken. Ik geloof niet dat het het water is, zei ik, maar ik moet van mijn Karei eerst duizend of vijftien honderd gulden zien los te peuteren om aan zo'n afwasmachine te komen en daar staat hij sceptisch tegenover. Maar toen legde ze me uit, dat voor goed afwassen met de hand evenveel water nodig is als voor af wassen met een machine en daar %ing het om. O, zei ik, dank u wel. En nu ga ik het vanavond allemaal uitvoerig aan Karei vertellen. Ik denk niet dat het help hoor, want hij heeft weer net zo'n heerlijke blauwe enveloppe in de bus gehad. Dan is hij drie dagen niet te genie ten zèg. En dan moet ik vooral niet zeggen, dat iedereen toch belasting moet betalen, want dan zit hij in de lamp en gaat te keer, vreselijk. Dan en vragen ze dan: Mag ik nu het geld voor wat ik niet gegeten heb? Dan moeten ze maar iets uit hun spaarpot pakken, dat heeft waarde, zegt Karei en ik geloof dat hij deze keer helemaal gelijk heeft. Je hebt er geen idee van hoe ac tief wij tegenwoordig ineens zijn. We hebben iets over ons Karei en ik dat ons bij alles doet reageren. Moet je horen, roept hij ineens gisteravond achter zijn krant, een hoogleraar uit Leiden heeft gezegd dat ze de geneesmiddelen voor kin deren „wat minder lekker en wat minder aantrekkelijk" moeten ma ken in verband met vergiftigingen. Kind, ik schrok me dood, want in gedachten ren je dan door je slaap kamer, langs het medicijnkastje, je denkt: wat staat er allemaal ook een nieuw plaatje en toen ik dat van Truus hoorde, heb ik mijn oude naar die meneer Van Wees, in de Ja- vast raat 110 gestuurd. Want die man heeft een werkgemeenschap en hij wil nu een heleboel van die oude nummerplaatjes hebben, via scholen en verzekeringsmaatschappijen en fietsenmakers. Verkopen doet hij ze voor de schroot, vertelde Truss. En met de opbrengst heeft zijn werkgemeen schap bijvoorbeeld bij een oude me neer in Leiden de kamer opgeknapt, bij een alleenwonende mevrouw de radio gerepareerd en bij een andere invalide man, bij wie zijn huisje on dergelopen was, alles weer droog ge dweild. Dat is gewoon heerlijk dat die men sen er zijn en als jouw jongens nog nummerplaatjes hebben, dan weet je het adres.. Tn kleding naar eigen ontwerp, een geel pak met minirok en gaat jeskousen in dezelfde kleur, zit Stan ja van de Velde tegenover ons. Zij is verbaasd over haar succes. Regelrecht uit een autoshowroom waar zij auto's verkocht kwam zij bij het cabaret terecht. Zowel als verkoopster van glanzend opge poetste „Amerikanen" als nu als cabaret-artieste draagt zij kleren die zij zelf ontwerpt en uitvoert. Een opleiding aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam was voor haar het uitgangspunt om ook enige tijd in de mode actief te zijn. Nu zingt zij in het Haagse caba ret Salvo dat sinds half februari in de weekeinden en voorlopig maar voor zes weken het artistieke vest zaktheater „De Steeg" bezet over „het kleine meisje dat voor haar fat soen zoveel aan haar image moet doen". Stanja valt bij Salvo in voor een vriendin die ging emigreren. In de Haagse Berlitzschool, een in stituut voor talen, is zij ondanks die fascinerende start als cabaret-ster ook nog actief. Zij geeft er les aan Chinezen die Nederlands willen le ren en aan Nederlanders die het En gels machtig willen worden. Stanja, die als hobby ook nog car toons tekent, heeft de auto's en de mode nu vergeten en zal ook de les sen in talen wel vaarwel kunnen zeggen als zij bij het cabaret haar loopbaan kan voortzetten. „Na Sal vo, dat maar voor zes weken subsi die heeft, zou ik best bij Wim Kan willen", zegt zij. „Als ik daar een kans krijg wil ik hard werken om op dit gebied meer te bereiken". 22e Internationale Huishoud beurs die van 31 maart tot 9 april in het Amsterdamse RAI-ge- bouw wordt gehouden zal in het te ken van de vitaliteit van de Neder landse huisvrouw staan. In vele stands zullen produkten tentoonge steld worden, speciaal bestemd om in de huishouding de efficiëncy te verhogen. Demonstraties voor prak- En heb je haar gezien, hoe heet ze toch ook weer, och, je weet wel schat, dat televisiemeisje bedoel ik, Ellis, kom nou, Ellis Berger geloof ik. „Ik gebruik het zelf ook", zei ze om alles weer goed te maken. En fin, ik was buiten mezelf van plezier, want ik had net zo'n nieuwe bus in huis en bijna negen gulden is toch ook geen kleinigheid. Niet meer op je hoofd, beval Ka- rel, die het ook allemaal op het scherm bekeken had. Nu mag ik weer van hem. Ik heb direct m'n moeder opgebeld. Och, Bianca, dat is zo' schat. Ze wist het name lijk van die nieuwe bus en ze zei: Ik dacht direct aan je, kind, en ik was zo blij dat je hem weer mag gebruiken. Mijn moeder is altijd zo vreselijk lief voor ons. Weet je wat ze me nu ook weer zei! Ik heb was poeder voor je gekocht. Moet je nagaan: zo'n lief lief mens, meer dan honderd kilome ter van me af, rent meteen naar de kruidenier om waspoeder te kopen. heeft hij het over alle particulier ini tiatief dat gedood wordt en over im morele aanslagen, enfin, schat, ik be grijp dat toch niet zo; ik snap alleen dat ik m'n nieuwe zomerjas wel een jaar kan uitstellen. We hebben anders wel plezier ge had met Truus en Herman, die hier gisteravond op bezoek waren. Je weet, zij is een Luxemburgse. Een geweldige gezelligerd en dik, net een tonnetje. Dat is niet gek, want ik heb nog nooit in één plaats zo veel taartjeswinkels gezien als in Luxemburg. Nou je snapt, zij kan er ook niet afblijven. Maar we hadden het over hun le ger. Daarvan gaan ze in Luxemburg vier-vijfde naar huis sturen en dan blijven er nog zeshonderd soldaten over met één kapitein en twee luite nants of zoiets, geloof ik. En die an dere soldaten gaan allemaal taartjes bakken, giechelde Truus. Jij hebt toch zeker ook een voor raadje in huis? Nou, ik wel hoor, want je weet nooit wat die kruide niers de volgende week weer doen. En gewassen moet er toch worden, zeg ik, nietwaar? Ik heb buren zij is erg lief hoor, maar hij is altijd zo ongeïnteres seerd, vréselijk en daar wordt wel elke dag gewassen. Ja, wat wil je, elf kinderen, broekje, hemdje en zo. Zo zien er altijd uit als ko lensjouwers, maar zij heeft een vol- automaat, dat wel. Zou ook nauwe lijks anders kunnen, maar ik wilde alleen maar zeggen, dat ze zaterdag even twintig kilo waspoeder is gaan kopen. Achter op haar fietsje, ja ze ker. Dat vind ik toch flinke vrouwen, jij niet? 0 En nu gebruiken we weer te wei nig water, las ik. Dat heeft mejuf frouw ir. O. van Randen op de Jaar beurs gezegd. Ik denk o meid, je weet nog wel hoe ik ben van vroeger, vreselijk impulsief enfin, ik denk dus, daar moet ik meer van weten. En ik opbellen. Naar Wageningen, want daar is die mejuffrouw Van Randen hoofd van een afdeling bij het huishoudelijk instituut of zo. Ik ben blij dat ik dat gedaan heb, Bianca, want weet je wat juffrouw- Van Randen een reuze lief mens aan de telefoon zei? Ze zei: Ik heb het gehad over afwassen. Ik heb ge zegd dat een heleboel Nederlandse vrouwen dén zuinig zijn met water, omdat ze de afwas niet naspoelen met schoon water. Nou, dat doe ik ook niet, maar dat durfde ik niet te vertellen. Maar u heeft toch ook gezegd dat een hoop vrouwen sceptisch staan tegenover het gebruik van afwasmachines, die 45 tot 50 liter water per afwas ge- Zèg schat, wat valt dat even te gen van die schrijver W. F. Her mans, hè? Dat heb je toch wel gele zen of gehoord Hij had een p rijs ge kregen van twee en een half -luizend gulden en gaf die weg aar „Eten voor India". Gut, dacht ik, da's mooi, dat zou ik waarschijnlijk nooit ge daan hebben, want ik heb nog zo'n grote verlanglijst. Ik vond die Her mans een geweldige man. 0 En nu? Weet je wat /lij nu ge zegd heeft? Als ze die prijs meteen naar die actie overschrij /en bespaart het hem een hoop rompslomp; hij vindt het een prys van niks, die niet eens door een burgemeester wordt uitgereikt en |Jie in de kranten ergens achterin vgi meld wordt. „Ze denken zeker dat voor dat bedrag naar Den Haag kom". Hoe vind je dat, lieve kind? Dan ben je toch wel heel erg tevreden met jezelf. Karei heeft bij de biljart club eens een namaak zilveren be kertje gewonnen en we waren er al lemaal geweldig trots op. Dat is toch gewoon, dat mag toch? Maar Her mans vindt het gewoon te weinig. Bah, ik wil nooit meer een boek van die man lezen. Oh, meid, ik zou je nog zoveel wil len schrijven, want we hebben de laatste tijd over zoveel dingen gedis cussieerd. Wat dacht je dan van die kinderen in Den Haag en Zwolle die deze week een dag niet eten, roken of snoepen om geld voor India bij elkaar te krijgen? Karei zegt: Als teken aan de wand tegen de cultus van het eten acht ik het gezond, maar onze kinderen eten gewoon. Want wat doen die kinderen, zegt Karei? Die eten dus thuis niet weer in en vooral wat staat eróp. Overal, las Karei voor, loopt het aantal vergiftigingen omhoog: in Amerika met 57 procent en in Enge land per jaar ook al meer dan zes duizend keer. Nu is Karei een hele felle, in dit soort dingen. Die belt dus meteen een arts die hij kent en vraagt: Wat voor soort geneesmiddelen voor kin deren zijn er dan allemaal, behalve die aspirine met zo'n sinaasappel smaakje eraan? Nou, die arts den ken zeg, en toen zei hy: Er is een hoestsiroop die ze erg zoet hebben gemaakt, anders neemt een klein kind het niet. 0 .Maar, zegt die arts, dat ..aantrek kelijk en lekker", ik weet het niet zo, want is bleekwater aantrekkelijk Is petroleum lekker? Is wasbenzine zo prettig om te drinken En dat zijn ook de dingen die kinderen pakken. Niet omdat het zo lekker is, maar omdat ze op een bepaalde leeftijd naar alles graaien wat voor hun neus komt en daarom druk ik de ouders altijd op het hart er voor te zorgen steeds maar weer dat kleine kinderen nooit bU genees middelen keukentoestanden kunnen komen; omdat er iets tussendoor kèn lopen dat gevaarlijk is. Zo, en nu moet ik toch echt ophou den. Dadelijk komt Karei thuis en eerlijk gezegd ik heb nog niks aan het eten gedaan. Ik had er van daag gewoon geen zin in. Die zon en wat krokussen, ik had het voorjaar in het hoofd. 0 Ik denk dat ik maar wat maca roni maak, dat is vlug klaar. Gebak ken eitje erover en Karei is altijd de eerste om te zeggen: Doe het toch kalm aan, schat. Dag lieve Bianca, heel veel groetjes voor je hele club en laat me eens horen of hij ook waspoeder-extra ge kocht hebt. Dèg. LOESJE 'en nieuw chirurgisch instrument dat in Engeland is ontwikkeld maakt het mogelijk amandelen pijn loos en zonder bloedverlies te verwij deren. Het is een cryo-chirurgisch (chirur gie d.m.v. bevriezing) instrument be doeld voor neus-, keel- en oorartsen, maar dat ook in de tandheelkunde en in de verloskunde kan worden ge bruikt. Koolzuurgas met een lage tempera tuur wordt door een straalbuis ge- Oh lieve schat, ik ben wel uitvoe rig deze keer, maar het is zo lekker rustig in huis en het zonnetje schijnt op een nieuwe plant, ik heb echt zin om je van alles te vertellen. De bu ren hebben een nieuwe auto, maar de onze zal het nog zeker twee jaar moeten doen. Ik zou wel eens willen weten hoeveel tijd we over zes jaar nodig hebben om op een zondag naar jullie toe te komen, want dan zijn er twee keer zoveel auto's als nu. Weet je dat Karei al in geen maan den meer om zes uur naar huis komt? Heeft geen enkele zin, doe ik er een uur over, heeft hij me uitge legd. Hij wacht tot het half zeven is en dan is hij in twintig minuten thuis. Stel je voor: twee keer zoveel auto's? En dan op een zondag naar de bollen. Oh kind, ik lach me gek, dat kan toch helemaal niet meer? Maar hoe moet dat dan, want er zal toch iets moeten gebeuren. Jij boft nog geloof ik, met dat klei neautootje van jou. Ik zou er ook wel een willen hebben, maar tegen de tijd dat „de bruine het kan trek ken", zoals Karei dat zegt en ik weet nog steeds niet wie „de bruine" is ben je misschien drie uur aan het zoeken naar een parkeerplekje en neemt iedereen de tram of de fiets weer. ADVERTENTIE zuiver scheerwol Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam Het is een gekke wereld, meid, waarin sommige obers weer van het „inclusief" af willen en andere niet. Zoek het maar uit En over Horeca gesproken: bij die Horeca in Den Haag werkt een meneer E. van Wees en weet je wat hij in zijn vrije tijd doet? De nummerplaatjes van brom fietsen verzamelen. Ik heb ook sinds 1 maart weer ook aan de meubilering van de wo ning besteed. De gehele noordhal zal in beslag worden genomen door een expositie van een in Luxemburg ge vestigde Europese meubelhandel. Noviteiten op meubelgebied uit vele Europese landen zal men daar nader kunnen bekijken. J^en nieuw soort tapyt dat zowel *-* binnen als buiten gebruikt kan worden, wordt uit Amerika nu ook in ons land geïmporteerd. Dat tapijt is van geheel synthetische polypro- pilvezels vervaardigd. Binnen en buiten is het kleurecht, krimp- en rekvrij, en vochtbestendig. In Amerika past men dit soort ta pijt, vooral in de groene kleur die op gras lijkt, reeds veel toe op terras sen, gazons, als randen om velden en zwembaden en op kampeerterrei nen. Regen en wind kunnen dit spe ciale tapijt niet deren, evenmin als felle zonnestralen. Vorst en sneeuw hebben er ook geen vat op. Uitge rold over een voldoende stevige en vlakke ondergrond lijkt dit soort ta pijt in de groene kleur op een gras veld. „Outdoor-Indoor" tapijt heet deze nieuwe bodembedekking die het kampeerders mogelijk maakt rond om tent of caravan altijd een groen en schoon plekje te hebben, ook als de rest van de camping een mod derpoel is. De man die een grondige afkeer van het gazon bijgehouden heeft, kan nu bij de woninginrich ter terecht voor een altijd groene, en altijd even korte en schone gras mat. ADVERTENTIE tisch huishouden tonen verder de huisvrouw hoe zij een huishouding goed op gang kan houden zonder al teveel een slaaf daarvan te zijn. Speciale aandacht wordt ditmaal voerd en bevriest in minder dan een seconde tot een temperatuur van min 70 graden Celsius. Wanneer de sonde tegen de tonsillen wordt gebracht storten de huidcellen praktisch ineen, zodat de weefsels kunnen worden verwijderd. Wanneer de voetpedaal wordt losgelaten, sluit een klep het koolzuurgas af, waardoor miniatuur verwarmingselementen in de sonde het uiteinde ervan in nog geen acht seconden doen ontdooien en van de oppervlakte van de huid doet losla ten (B.I.S.). A Een wollen mantel van kleine zwart-witte ruit/es met kleine staande kraag en steekzakken. De sluiting is een rits, met aan de trekker een forse vierkante broche. Uit de Poolse zomercollectie. A Poolse zomermode voor het jonge meisje: een eenvoudige mouwloze japon van wit-geel-gestreept tinnen met een smal opstaand kraagje en steekzakken. De mini-mode van nu ontmoette de romantische maar ongemakkelijke „Queue de Paris" op een show waar mede V. en D. in Rotterdam haar vijf enzeventigjarig bestaan herdacht. In een zaal die door wandversie ringen van blinkend aluminium en een plafond vol flitsende repen spiegelglas er aan herinnerde dat wij in de tijd van de ruimtevaart le ven stond opeens in al haar glorie de „Queue de Paris" voor het voet licht. Dat gebeurde by een warenhuis ln Rotterdam op een show ter gelegen heid van het vijfenzeventigjarig be staan van die onderneming. Met wes pentaille en al zorgde die Parijse queue voor een terugblik naar 1892, toen dat warenhuis in Rotterdam de eerste winkel waarin men vrij kon rondwandelen. De sortering ging in dat eerste warenhuis nog wel niet veel verder dan „hoeden, petten en corsetten", maar dat was voor die tijd al een hele verscheidenheid! Met de mode uit 1892 als start gaf men op de voorjaarsshow van dat nu zo moderne winkelpaleis een over zicht van hetgeen wij vrouwen zoal droegen tot aan deze tijd van de mi nirok. De toiletten waarin de man nequins voor deze terugblik waren gekleed werden uit de collectie van de Haagse verzamelaar Fred van der Laken gekozen. Uit 1898 stamde de kanten jurk met brede manchetten die men „soep- slepen" noemde, omdat men er aan tafel zo mee te worstelen had. Uit 1912 waren er pakken met strompel- rokken, zo nauw dat de draagsters daarvan door sterke armen recht standig in de paar de tram moesten worden getild. Mariene Dietrich en de Blauwe En gel uit 1937 herleefde met lange sleepgewaden van zijden jersey en tieners uit 1947 verschenen in lange „New Look" jurken naar Dior op het podium als finale van deze inte ressante herinneringen aan vroeger. Het contrast met het verleden maakte duidelijk dat de vrouw wat het uiterlijk aangaat in elk geval he lemaal is geëmancipeerd.

De Vallei | 1967 | | pagina 11