Veenendaals dagblad Kabinet kan morgen geformeerd zijn Buiten WIJ Sleper ging zelf bij actie ten onder Ky: „Uitbreiding oorlog nodig" „Natuurmonumenten" kocht in '66 voor bijna f 4 miljoen terreinen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Somaliland wil Frans blijven inde Dode en elf gewonden bij botsing Kogel trof Doetinchemmer, maar ketste op tand af Lodaline groen grote flacon 98 ct Optimistische verwachting in politieke kringen MR. BIESHEUVEL IS WEER DRUK MET TELEFONEREN mws% -» Conferentie op Guam begonnen over strijd in Vietnam Nog geen lenteweer TWEEJARIGE ZAT NEGEN UUR IN PUT Chinese diplomaten uitgewezen Twee kinderen verdronken Twee gezinnen dakloos door boerderijbrand „Interland-gevecht" om meisje Auto met kinderen kantelt van dijk Veertig ezels aan grens opgehouden Tien miljoen vrouwen nemen „de pil" in In douchecel gestikt Kelkenstruik Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent MAANDAG 20 MAART I967 4le JAARGANG „Negen uur in een nauwe schacht gaan je niet in je koude kleren zitten" schijnt de tweejarige Theresa Fregia uit Votaw in Texas te denken na haar redding uit een verlaten, uit gedroogde put. Zij viel zaterdag in de 78 centimeter brede waterput toen zij uit nieuwsgierigheid een houten deksel in de achtertuin van haar oma had opgetild. Op ruim acht meter diepte was zij blijven steken. Er moest een reusachtige boormachine uit Houston de hoofdstad van Texas aan te pas komen om een tweede gat te maken. Via een verbindingsgang met de smalle schacht wist een van de redders de kleuter te bereiken en naar boven te brengen. Het meisje bleek haar eenzame verblijf goed te hebben doorstaan. HEERLEN De zestienjarige J. L. uit Eys is zaterdagmiddag tijdens het nemen van een douche gestikt. Door een defect aan de gasmeter kwam er gas in de douchecel. De hoeveelheid zuurstof in de douchecel werd daardoor zo klein dat de jongen het bewustzijn verloor. IA oor de meeste plattelanders wordt de magnolia foutief tulpeboom genoemd, omdat de bekervormige, sneeuwwitte, roomkleurige tot pur peren bloemen oppervlakkig bezien, veel van grote tulpen weg hebben. We vinden evenwel die boom betrekkelijk zelden in park m tuin, doch onder gunstige omstandigheden kan hij heel hoog en oud worden. Dan verlooche nen deze Liriodendrons niet, dat ze reeds in de Krijtperiode (het tertiair) over het noordelijk halfrond in soms kolossale afmetingen voorkwamen. De deskundige determineert hen aan de versteende typische „afgeknipte, halve" bladeren, zoals die staan in elk boek over de geschiedenis der aarde. In onze tuin beginnen thans van de echte magnolia of beverboom er bestaan evenwel tal van soorten en variëteiten en tot welke de onze be hoort, weet ik niet krachtig de schubloze knoppen te ontplooien. Ze zijn min of meer viltig en dragen spitse mutsjes, die bij de vordering der lente snel openscheuren en op de nog kale takken zo prachtig bloeien, dat de mensen op straat er even voor blijven stilstaan. Ons exemplaar is ge lukkig nooit bevroren, want het heeft een nogal beschutte standplaats en ook zorgen we, dat er in zijn hoek geen kalk komt. Tegen nachtvorst zien we soms deze struiken wel met een stuk vitrage omhangen, wat inder daad schijnt te helpen. Als ze glo riëren met hun weelde van blanke kelken, zal ieder zich graag die kleine moeite getroosten. Zulke grote bloe men vinden we bij geen onzer heesters en eigenlijk behoren ze thuis in Chi nese tempeltuinen. 20 maart '67 A. B. WIGMAN (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De formateur mr. Biesheuvel kan morgen een kabinet hebben gevormd. Deze optimistische verwachting werd gisteravond laat in Den Haag uitgesproken. De formateur heeft nog geen enkele afspraak gemaakt met de fractievoorzit ters van de K.V.P., V.V.D., A.R.P., en C.H.U. Ook heeft hij nog geen kandi daat-ministers uitgenodigd om vandaag met hem te komen praten. Dat wil niet zeggen, dat mr. Biesheuvel het weekeinde in ledigheid heeft doorgebracht. Tot gisteravond laat heeft hij getelefoneerd. Zeker is, dat zaterdag en zondag in tensief telefonisch contact tussen hem en de vier fractievoorzitters is geweest. Hoewel de formateur nog wel enkele moeilijkheden heeft, zo werd gister avond in Den Haag gezegd, zijn de perspectieven voor de spoedige vorming van een kabinet beslist niet slecht. De KVP heeft inmiddels een kandidaat ge leverd voor Economische Zaken, die voor mr. Biesheuvel aanvaardbaar is:j de 45-jarige economische hoofddirecteur van de Staatsmijnen, drs. W. A. J. Bo ffers. Het is verder de bedoeling, dat de CHU de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Onderwijs krijgt. Een ernstige kandidaat voor de eerste func tie is de burgemeester van Almelo, mr. Rijpstra, Ir. Herwijer komt dan in aan merking voor Onderwijs. Het is niet de bedoeling van mr. Biesheuvel om zijn partijgenoot drs. Baker, door hem het liefst op Econo mische Zaken gezien, te laten vallen. De heer Bakker komt in aanmerking voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De liberalen gaan de ministeries van Financiën (prof. Witteveen), Verkeer en Waterstaat (de heer Keyzer) en Jus titie bezetten. Voor de laatste past is prof. Haerdt afgevallen, omdat hij officieel heeft be dankt. De WD heeft echter een andere serieuze kandidaat. Het schijnt intussen ook wel vas; staan, dat ir. Lardinois (KVP) de zorg krijgt voor het ministe rie van Landbouw en Visserij. De bezetting van het ministerie van Sociale Zaken was in Den Haag nog een grote vraag. PARIJS Ongeveer zestig procent van de bevolking heeft bij de gisteren in Frans Somaliland gehouden volks raadpleging gestemd voor handhaving van de banden met Frankrijk. Het re ferendum ging om de vraag of het 125.000 inwoners tellende gebied los gemaakt moest worden van Frankrijk en volledige zelfstandigheid zou krij gen of dat het onder Frans bestuur zou blijven met meer autonomie. De voorlopige uitslagen van zondagavond lieten zien dat in de hoofdstad Djiboe- ti een meerderheid voor zelfstandig heid was. De stemmen van de noma dische Af ars, die Fransgezind zijn en veel talrijker, deden de weegschaal echter doorslaan naar handhaving van het Franse bestuur. De Franse minister van overzeese gebieden, Pierre Billotte, zei dat Frankrijk op grond van de uitslag verder zal gaan met de economische en technische, sociale en culturele ontwikkeling van het land. Het zal een „nieuw statuut" krijgen. Billotte doelde hiermee op de plannen voor plaatselijke autonomie. Deze voorzien naar verluidt, in de vorming van een plaatselijke regering en een parlement binnen de Franse republiek. XvX: 0 Door de Nederlandse driekleur weg te trekken voor de naam van het te huis heeft de burgemeester van Vee nendaal mr. dr. J. Hazenberg zater dagmiddag het nieuwe ontspannings centrum voor buitenlandse arbeids krachten officieel geopend. Behalve als een stuk sociale begeleiding vormt het nieuwe tehuis een bewijs, dat men In Veenendaal het verschaf fen van werk aan buitenlanders niet als een aflopende zaak beschouwt. Spanjaarden en Marokkanen zullen om beurten gebruik maken van het tehuis. In Veenendaal, Rhenen en Leersum werden Palmpaasoptochten en eier- zoekwedstrjjden georganiseerd. On danks de minder gunstige weersom standigheden was er een grote be langstelling en veel enthousiasme. De voorstanders van een verdere ont wikkeling van Achterberg kregen vrijdagavond tijdens een forumavond te horen, dat deze Rhenense buurt schap alleen met veel financiële of fers tot verdere ontplooiing kan wor den gebracht. 0 In Scherpenzeel werd een schoolraad ingesteld en huldigde de A.N.B.B. een viertal jubilarissen. MOSKOU De Russische regering heeft twee Chinese diplomaten uitgewe zen. Ze worden beschuldigd van het voeren van activiteiten tegen de Sovjet- Unie. Het zijn de eerste ambassade se cretaris Miao Tsjioeng en de derde am bassadesecretaris Soen Lin. ADVERTENTIE Druivensap drinken-veilig rijden GRAPILLON alcoholvrij druivensap f'-f GUAM Terwijl president Johnson op de openingszitting van de Vietna mese conferentie op Guam in de Grote Oceaan over pacificatie sprak, heeft de Zuidviëtnamese premier Nguyen Cao Ky aangedrongen op uitbreiding van de Vietnamese oorlog. „Hoelang kan Hanoi nog profiteren van de beperkingen waaraan de bom bardementen op militaire doelen zijn gebonden?" zo vroeg Ky. „Hoelang kan nog worden toegestaan dat de Viët-Congs Cambodja als toevluchts oord gebruiken, waar zij zich hergroe peren om weer naar Zuid-Viëtnam te gaan? Hoelang kan worden toege staan dat de vijand via Laos bevoor raad wordt? Hoelang mag oorlogsma- terieel nog in Haiphong worden aange voerd? Hoelang kan het noorden wor den toegestaan militairen en wapens via de demarcatielijn te infiltreren?" In zijn openingstoespraak legde Johnson echter de nadruk op de niet- militaire aspecten van de toestand ln Viëtnam. Hij merkte op dat de Zuid viëtnamese vergadering juist gereed is gekomen met een ontwerp-grond- wet. Hij vertelde zijn Vlëtnamese gasten: „Uw grote taak ls nu natio nale verkiezingen voor een nieuwe re gering te houden. Het welslagen van die verkiezing is even belangrijk als onverschillig welke van de militaire operaties die we in de komende maanden zullen voeren." Johnson merkte op dat de Zuidviët- namezen en hun bondgenoten nu het initiatief in handen hebben en zware verliezen toebrengen aan de bolwer ken van de Viet-Cong en de Noord- viëtnamezen. Een begin is gemaakt", zo vervolgde hij, „met het opbouwen van een nieuw land". Het Zuidviëtnamese staatshoofd Van Thieu betoogde, dat de militaire lei ders van Viëtnam „al het mogelijke doen om onze politieke basis te ver stevigen". Hij kondigde aan dat bin nen een half jaar gemeenteraadsver kiezingen en nationale verkiezingen zullen worden gehouden en de nieuwe grondwet zal worden afgekondigd. Generaal William Westmoreland, de Amerikaanse commandant in Viëtnam gaf de conferentie, welke door 21 Amerikaanse en Zuidviëtnamese func tionarissen wordt bijgewoond, 'n over zicht over de Amerikaanse operaties. Ook Dean Rusk (buitenl. zaken) en Robert McNamara (defensie) zijn bij dit overleg aanwezig. CAO KY hardere strijder BIRDAARD In Birdaard, (Fries land) zijn zaterdagmiddag, zonder dat iemand het merkte, de 10-jarige Jisk Pruiksma uit Wanswerd en de 9-jarige Willem Elgersma uit Birdaard, die sa men op een fietsje zaten in het water van de Dokkumer Ee gereden en ver dronken. De kinderen werden pas 's avonds vermist, toen ze niet thuiskwamen voor het eten. Nadat aanvankelijk naar de jongens was gezocht, ging men tegen half negen in de Dokkumer Ee dreggen. Ruim een uur later werden de lijkjes gevonden, vlakbij het fietsje. De politie neemt aan, dat de knapen via een steegje naar de Eewal zijn ge reden, die langs de Dokkumer Ee loopt. Op het aflopende tegelpaadje in het steegje zou het fietsje teveel vaart ge kregen hebben, waarop het dwars over de Eewal in de Dokkumer Ee is gere den. MAASBRACHT Bij een frontale botsing tussen twee auto's onder Maas- bracht is gistermiddag één man omge komen; elf mensen werden ernstig ge wond. De auto's botsten vermoedelijk op elkaar als gevolg van een hevige rukwind. De negentienjarige J. Munnix uit Roermond, de bestuurder van één der wagens, was op slag dood. Zijn verloofde, mej. Jambroers en haar va der werden levensgevaarlijk gewond. In de andere wagen zaten negen men sen. Het echtpaar Schlicher met zes kinderen en een grootmoeder, allen uit Linne, werden ernstig gewond. 0 In de nacht van vrijdag op zater dag is de 20-jarige ongehuwde dienstplichtig soldaat H. Roll uit Rot terdam bij een verkeersongeluk op de autoweg Bockel - Grundbergsee (Did) om het leven gekomen. Twee andere Nederlandse militairen, de 20-jarige dienstplichtig korporaal W. H. en de 23-jarige dpi. korporaal W. D., beiden uit Amsterdam, werden licht gewond en zijn opgenomen in het Martin Lu ther Krankenhaus in Zeven. Het ongeluk gebeurde, doordat de jeep, waar de drie militairen in zaten, stopte, omdat voor hen op de weg een drietonner stilstond. Vermoedelijk heb ben zij willen vragen wat er aan de hand was. Een Nederlandse vrachtwa gen is daarna op de jeep gereden. De 65-jarige mevr. J. Spoor-Verha- gen uit Leeuwarden is zondagmid dag op een zebrapad in de Julianalaan in haar woonplaats door een personen auto aangereden en om het leven ge komen. Haar man probeerde haar nog voor de naderende auto weg te trekken maar de vrouw werd toch door de au to geschept. GRONINGEN Een boerderij aan de Provincialeweg te Adorp is zater dagavond door brand geheel verwoest. De boerderij werd bewoond door twee gezinnen: het echtpaar YVeerheem en het echtpaar Haan met drie kinderen. Het vuur werd om half tien ontdekt Op dat moment was alleen van de fami lie Haan het jongste kind, een vijf jarig jongetje, thuis Hij werd door bu ren uit het brandende pand gered. AMSTERDAM. De Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland heeft in het afgelopen jaar voor bijna vier miljoen gulden terreinen aangekocht. Ongeveer twee miljoen gulden hiervan nam het R(jk voor zijn rekening. De vereniging kwam in het bezit van zes nieuwe natuur monumenten, waarmee het aantal terreinen, die in de afge lopen zestig jaar door de vereniging werden aangekocht, tot 93 is gestegen. Allee bijeen is 644 ha in eigendom verworven tegen v.j. 675 ha, waarmee de mijlpaal van 20.000 ha is gepasseerd. Dit zei zaterdagmiddag de secretaris van de vereniging, mr. H. P. Gorter, op de algemene ledenvergadering in Krasna- polsky te Amsterdam, waar hij het jaarverslag uitbracht. De vereniging telt thans meer dan 63.000 leden. Tot de pas ln het bezit van de vereniging gekomen natuurmonumenten behoort het Bennekomse Bos in de gemeenten Ede en Wa- geningen. Het is een ongeveer 85 ha groot landgoed, dat aan de vereniging werd geschonken door een oud-bestuurslid, mej. mr. E. Ribbius Peletler. Éli II - I I oüH De sleepboot Vikingbank (links onder) strandde zaterdagavond op de kop van de zuiderdam bij Hoek van Holland bij een poging de Alkyone vlot te trekken, nadat dit vrachtschip enkele uren eerder nog juist binnen de pieren was vastgeraakt. De negen bemanningsleden van de sleper zijn tijdens een spectaculaire reddingsactie door een helikopter van de Marine Luchtvaart dienst van boord gehaald. Meer daarover leest u elders in dit nummer. (Luchtfoto Dick Lemcke) DOETINCHEM Bij onenigheid tus sen Nederlandse en Duitse jongelui in de nacht van zaterdag op zondag voor een café in Doetinchem, na afloop van een dansavond is de 29-jarige Doetin chemmer J. M. op het nippertje aan de dood ontsnapt. Op een gegeven moment vuurde de 18-jarige H. W. van Z. uit Bocholt van zeer korte afstand een revolver op M. af. De kogel trof de Doetinchemmer tussen de lippen, verbrijzelde een tand en ketste terug. Een andere kogel trof geen doel. Van Z. en zijn eveneens 18-jarige vriend en plaatsgenoot H. H., die met een stiletto had gedreigd, zijn zondag in Doetinchem gearresteerd. De wapens zijn in beslag genomen. Waarschijnlijk is de onenigheid, die ontstond voor een café aan de Terborg- seweg, begonnen om een meisje. Nadat de Duitsers met wapengeweld begonnen en Van Z. geschoten had, schoten land genoten de bedreigde Nederlanders te hulp. W. maakte Van Z. zijn pistool af handig, 'terwijl B. de stiletto van H. afpakte. De ontwapende Duitsers kozen met hun auto het hazepad richting Ter- borg. Een onderzoek aldaar leverde niets op. Direct stelde de politie de grenspost Bergh van het gebeurde op de hoogte en verzocht naar het tweetal uit te kijken. Zondagmiddag verschenen de Duit sers, die niet naar hun land waren terug gegaan, opnieuw in Doetinchem, waarop zij prompt door de politie werden gear resteerd. DINTELOORD By een auto-onge luk onder Dinteloord is een zoontje van de familie Sijtel uit Dinteloord gisteren levensgevaarlijk gewond. De heer A. Bierens uit Dinteloord, zijn zoontje en een zoontje van de familie Buijs uit Steenbergen werden ernstig gewond. De heer Bierens maakte met de kin deren in de leeftijd van vier tot dertien jaar een ritje, toen hij op een dijk de macht over het stuur verloor. De wa gen kantelde van de dijk, botste tegen een boom en brak in tweeën. VENLO Veertig uit Corsica af komstige ezels, die in Venlo ons land zijn binnengekomen, hebben tijdelijk on derdak gekregen in het slachthuis te Venlo. De dieren worden daar vastge houden totdat de vereiste invoervergun ning is verkregen. De ezels zijn be stemd voor een dierenhandelaar uit Til burg en ze zullen eerst nog een onder zoek door de veterinaire dienst moeten onde.gaan. De verzorging van de ezels geschiedt door personeel van het slacht huis. UTRECHT Volgens een bereke ning van de International Planned Pa renthood Federation, waarbij ook de NVSH is aangesloten, gebruiken mo menteel in de hele wereld ruim tien miljoen vrouwen de pil. De Verenig de Staten staat met vijf miljoen vrou wen aan de spits. Verwacht wordt dat het er in 1985 ruim 19 miljoen zullen zijn. In Australië en Nieuw-Zeeland ge bruikt 20 procent van de vrouwen de pil reeds, maar in India nog geen half procent. Verwacht wordt dat om streeks 1980 de pil „in" zal zijn bij 40 miljoen vrouwen in de hele wereld. ADVERTENTIE ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT met lanoline (ivb) ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT (Van onze weerkundige medewerker) ILTorgen om 8.37 uur passeert de zon het lentepunt van de dierenriem. Dit betekent het officiële begin van de lente. De natuur houdt zich niet aan de kalender. Weliswaar stroomt er nu iets zachtere oceaanlucht naar onze omgeving, maar voorjaarstem- peraturen zijn niet bereikbaar, zolang de lucht van de zeekant wordt aan gevoerd tussen een zeer krachtig hoge- drukgebied ten zuidwesten van de Britse eilanden (1040 millibar) en een stroom depressies over IJsland en Scandinavië naar de Oostzee. Het recept voor warmer weer is ge makkelijk te geven. Het weer met Pasen zal warm en zonnig worden, wanneer het Britse maximum zich losmaakt en naar ons land of de Noordzee komt, maai wij zien dit nog niet gebeuren. De warmste 21ste maart van de jaren '60 hadden wij in 1964 met 13 graden C, de koudste in 1963 met 3 graden C., de zonnigste in 1961 (5l/2 uur) en de natste in 1965 met 6Y2 uur regen, alles volgens De BUL

De Vallei | 1967 | | pagina 1