„LA CASA", CENTRUM VOOR GASTARBEIDERS, GEOPEND Op eerste dag al drukte van belang Nieuwe lagere school Meisje bij botsing omgekomen Deelnemers Palmpaasoptocht trotseerden wind en regen WETHOUDER MR. DEEN GAF STARTSCHOT EIERZOEKWEDSTRIJD tfERKmUITVOERING Kroon op werk van Bijstands-commissie ONGEVAL OP POLDERWEG Scapino- ballet trad op Dader aanrijding achterhaald VINYL Ruim 100 kinderen deden mee aan Palmpaasoptocht „Driehoek'' gaat herope nen Nieuw waarschuwingsbord MIST u 3550 4079 A.N.B.B. huldigde jubil arissen DE HEVIGSTE ASTMA-AANVAL Problemen KROMMENIE Ontspanning IN AMERONGEN DE VALLEI? Bel: Pagina 3 MAANDAG 20 MAART 1967 VEENENDAAL Zaterdagmiddag opende burgemeester Hazenberg het nieuwe ontmoetingscentrum voor bui tenlandse arbeiders aan de Kerkewijk en zette daarmee een kroon op het werk van de Commissie Bijstand Bui tenlandse Arbeidskrachten, die sinds 2 jaar in Veenendaal actief is. Na 'n moeilijke start heeft deze commissie nu de eerste, rijpe vrucht van haar werk geplukt. Voorzitter J. H. Vlake, bedrijfsleider bij de Kon. V.S.W., die de aanwezigen zaterdagmiddag in het geheel gemoderniseerde gebouw, waar in voorheen de Stichting Vorming Be- drijfsjeugd gehuisvest was, met een toe spraak verwelkomde, herinnerde nog even aan die beginperiode: „Over dat eerste jaar willen we eigenlijk niet praten om de doodeenvoudige reden dat er weinig van de grond kwam, ge woon omdat we niet wisten hoe het moest." Verschillende instanties, waar onder de Stichting Buitenlandse Werk nemers te Utrecht, stonden de com missie daarna ter zijde. Uit die contac ten kwam in feite het ontmoetingscen trum, dat de eerste dag al door tien tallen Spanjaarden en Marokkanen werd bezocht, voort. De officiële ope ning werd bijgewoond door het vol tallige gemeentebestuur en door vele vertegenwoordigers van het Veenen- daalse bedrijfsleven. De Marokkaanse consul in Nederland, de heer Abbes El Mokri was eveneens naar Veenendaal gekomen. De heer Vlake zei In rijn openingsre de dat de commissie zichzelf niet op de borst wil slaan, nu het centrum offici eel in gebruik werd genomen. „We zijn hier niet met een geweldige trots bij een; het is eerder een zekere voldoe ning die wij voelen, omdat er iets gelukt is in het werk waarmee we maar pas begonnen zijn..." De Commissie Bijstand Buitenlandse Arbeidskrachten heeft tot op heden be trekkelijk weinig aan de weg getim merd en voor de heer Vlake bestond er dan ook aanleiding om zich af te vragen of de activiteiten van de commissie in Veenendaal in feite wel bekend zijn. „Wat doet die commissie nu precies, vragen velen in Veenendaal zich af", aldus de voorzitter. „De aanwezigheid van grote aantallen buitenlandse werk nemers in ons land heeft vele aspecten en gezien vanuit de positie van de werk nemer zou ik drie facetten willen noe men: het wonen, het werken en het zich bewegen in de Nederlandse samenle ving." Het werken is vanzelfsprekend een zaak, die in de eerste plaats de desbe treffende bedrijven aangaat, maar de overige twee facetten, die de heer Vlake noemde, liggen in het bijzonder op het terrein van de commissie. Door onder andere voorlichting, vorming, bemidde ling en zielszorg, wil men de buitenlan- VEENENDAAL Op de Zandstraat werd zaterdagavond de geparkeerde auto van de heer H. door een Volkswa gen aangereden. Hierbij werd een spat bord van de auto van de Veenendaler vernield. De dader reed echter door. Uit een onderzoek bleek dat de dader een gehuurde auto uit Oosterbeek bestuurde. Het was de heer R. uit Arnhem. ders bijstaan in hun verblijf ver van eigen land. De heer Vlake ging ook nog even in op de financiële consequenties die het nieuwe centrum met zich meebrengt. „Er is veel geld nodig voor ons werk en voor de exploitatie van dit gebouw, vandaar dat onze dank uit gaat naar de bedrijven die ons een periodieke bijdra ge in de kosten hebben toegezegd." Voordat de burgemeester overging tot de officiële opening gaf de heer Vlake de aanwezigen nog de verzekering dat de commissie de toekomst van het cen trum met optimisme tegemoet ziet in de wetenschap dat het in een behoefte voorziet. Burgemeester Hazenberg hield een korte toespraak en ontvouwde daarna een Nederlandse vlag. Door deze daad werd ook de naam van het gebouw ont huld: „La Casa". „Een wereld die in beweging is, roept problemen op", zo begon hij zijn rede. Die problemen de den zich ook voor toen buitenlandse ar beidskrachten op grote schaal naar Ne derland kwamen. „Allerlei vraagstuk ken, die een vlotte aanpassing van de buitenlanders in de weg staan. We moe ten ons goed realiseren wat het wil zeg gen lang gescheiden te zijn van familie en gezin." De burgemeester schetste de belang rijke taak die de commissie vervult in het ondervangen en oplossen van de problemen die er zijn. „Deze commis sie bewijst een dienst aan de vreemde ling, maar ook aan de gemeenschap." Door een vain de Marokkanen werd de burgemeester een koperen sierketel aangeboden. De Marokkaanse consul in Nederland, de heer Abbes El Mokri, hield vervolgens een toespraak in het Frans. Hoewel hij nog maar betrekke lijk kort in Nederland verblijft, had hij zich, naar zijn zeggen, toch wel een be scheiden oordeel kunnen vormen over de wijze waarop zijn landgenoten en de overige buitenlanders in ons land wonen en werken. „Zo heb ik hier eens een zie- ADVERTENTIE gezien op tv Vraag KLEUREN- folders aan bij Linoleum Krommenie te Krommenie AMERONGEN Vanavond komt de gemeenteraad bijeen om onder meer te beslissen over het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een nieuwe christelijke lagere school, die op een terrein ten noorden van de Prinses Beatrixlaan zal worden gebouwd. De tekeningen zyn inmiddels gereed geko men en goedgekeurd zodat met de bouw een begin kan worden gemaakt. De to tale bouwkosten worden geraamd op 191.826,—. VEENENDAAL. Een hevige bot sing op de hoek van kruising Polder wegVijgendam heeft zondagmorgen het leven gekost van het vierjarig doch tertje van de familie Boers van de Mei kade onder de gemeente Ede. Mevrouw Boers naderde de kruising in een busje, dat door haar werd bestuurd en waarin naast het omgekomen meisje bovendien een zevenjarige dochter zat. De 31-jarige mevrouw B. uit Veenen daal, gemeente Ede, kwam met haar personenauto van links en verleende geen voorrang. Bij de botsing die volgde werd het vierjarige meisje uit de auto geslingerd en kwam onder het voertuig in een sloot terecht. Haar zusje werd in zorgwekkende toestand naar het Juliana- ziekenhuis in Veenendaal overgebracht. Mevrouw Boers (33) liep een hersen schudding en verwondingen aan haar benen op. De bestuurster van de personenauto kwam er met een shock af. Zij werd naar haar woning overgebracht, nadat zij in het ziekenhuis was behandeld. De auto's werden zwaar beschadigd. ADVERTENTIE ia 30 Zelfs de hevigste astma-aanval kan ogen blikkelijk worden bedwongen door het ge bruik van één enkel Adozo-tablet De wonderbaarlijke samenstelling van de Adozo-tabletten maakt dat één tablet on middellijk verlichting brengt Adozo is van onschatbare waarde bij dag- of nacht- astma en slaagt veelal, waar andere middelen faalden. Neem da proef I Vei- taijgbaar by apothekers en drogisten. kenhuis bezocht en ik heb er geen spo ren van enige discriminatie ten opzich te van mijn landgenoten bemerkt." De consul wees erop dat Nederland mo menteel een economische crisis door maakt, desondanks vond hij dat geen reden om nu al pessimistisch te zijn. „Het Nederlandse volk zal in staat zijn dit te overwinnen." De heer Abbes El Mokri besloot met: „De buitenlanders zullen het vertrouwen dat men in hen stelt, waardig zijn." Namens de Spaanse bezoekers van „La Casa" sprak vervolgens de heer Pedro Sans Grau, die de wens vertolkte dat het nieuwe gebouw ertoe zal bijdra gen dat er een goede verhouding zal ontstaan tussen de Spanjaarden en de Marokkanen. De heer Mnine Hosseine deed het woord voor de Spaanse werk nemers. „We hoeven nu niet langer langs de straat te lopen, we hebben nu een huis dat van onszelf is", zei hij on der meer. In „La Casa", dat wordt beheerd door een Spaans echtpaar, zal ruime aan dacht worden geschonken aan diverse mogelijkheden tot ontspanning. Daartoe zullen er een aantal voorzieningen wor den getroffen, voorzover dat nog niet reeds is gebeurd. De Marokkaanse consul zegde tij dens gesprekken met enkele van de commissieleden toe, dat hij hieraan zijn medewerking zou verlenen. Het centrum is om beurten voor Spanjaarden en Ma rokkanen geopend. LEERSUM De Leersumse Buurt vereniging „Middelhof" organiseerde za terdag een palmpaasoptocht. De Leer sumse jeugd toonde hiervoor zeer veel belangstelling, want liefst 119 kinderen hadden hun versierde haantje bij gara ge Kooi ingeleverd. Het was voor de ju ry een ontzettend moeilijke taak om de leukste en de origineelste te beoordelen. „Aller Belang" had ook nu weer voor leuke prijzen gezorgd, o.a. een kinder fietsje, rolschaatsen, barbie-poppen enz. Wethouder Van de Valk vond het dan ook een hele eer dat hij deze mooie prij zen mocht uitreiken. Bij de kinderen van 2-6 jaar waren de gelukkigen: le prijs Margreet van Oosten; 2e prijs Huisingh; 3e prijs Joan de Wit; Winnaars van 6-12 jaar waren: le prijs Margreet van Ooste; 2e prijs Bert je Rensink; 3e prijs Wim van Span je. Na de prijsuitreiking gingen de kinde ren op auto's van de firma Van Cooten in optocht door het dorp, voorafgegaan door de muziekvereniging EMM. RHENEN In gebouw „Irene" werden vrijdagavond twee voorstellin gen gegeven voor leerlingen van de streekhuishoudschool, de school voor de middenstand en de beide ulo-scho len door vier leden van het „Scapino"- ballet. Het waren de dames Divera Sta- venuiter en Grada Tuender, alsmede de heren Armondo Navarro en Frank Polak. De begeleidende muziek kwam van de band. Er werden klassieke en moderne dansen gebracht en een sa menspel van modern en klassiek. De traditionele klompendans ontbrak niet op het programma, evenmin als frag menten uit het beroemde „Zwanen- meer". Eén van de leden van het gezel schap gaf explicaties. Daaruit bleek dat men vroeger in dagelijks kostuum danste. Later werden het toneelkos tuums en tegenwoordig bestaat het kostuum uit nylontrico. Het programma, dat ook Indiase en Oosterse dansen bracht, werd vlot af gewerkt. De zaal was bijzonder geani meerd, zowel tijdens de eerste als de tweede voorstelling. De organisatoren willen nu graag de reacties vernemen van de leerlingen, om te weten of men op deze voet moet voortgaan. Het co mité schoolconcerten wil bij gunstige reacties méér leden van het Scapino- ballet naar Rhenen laten komen om de uitvoeringen op groter schaal te kunnen geven. In gebouw „Irene" is de mogelijkheid daartoe aanwezig. VEENENDAAL Zaterdagmiddag trotseerden ongeveer vijfhonderd Vee- nendaalse jongens en meisjes regen en wind om met hun „haantje-pik" door Veenendaal te trekken. Er waren dit jaar twee Palmpaasoptochten. Eén in Veenendaal-Zuid, met als verzamel plaats het Dr. Slotemaker de Bruïne- plein en één door het centrum van Veenendaal met als start- en eindpunt het gebouw van de Instuif, de voor malige Dr. Heksterschool. In het Instuifgebouw waren 's mor gens al zo'n driehonderd kinderen sa mengekomen om onder leiding van de heer G. van der Schee een mooie haantje pik te maken, behangen met eitjes en kleurige papierstroken en na tuurlijk ontbraken ook de traditionele lustrumtakjes niet. 's Middags kwamen er nog eens twee honderd kinderen bij en zo werd het om 3 uur een massaal vertrek. Het was voor de kleuters een feest van kleur en enthousiasme, dat ondanks de regen allerminst in het water is gevallen. Sommige kleuters waren zelfs al om twee uur bij het startpunt aanwezig, maar wachtten geduldig, tot iedereen er was en de bonnetjes uitgedeeld kon den worden, die aan het eindpunt een flesje chocolademelk en een chocola de paasei opleverden. De heer Van der Schee vond het jammer, dat het niet te verwezenlijken was, warme chocolademelk uit te de len maar de haantje-pik-dragers bleken met hun beloning dik tevreden te zijn. Sommige rakkers probeerden zelfs op slinkse wijze twee maal van de verras sing te profiteren, maar deze pogin gen gingen door de scherpe ogen van de kleuterleidsters in rook op. In de gangen van de Dr. Hekster School, kwam het tot opstoppingen, doordat enkele kleuters niet langs de met hongerige ogen naar de haantjes kijkende ram van de Scheepjeswolhar- monie durfden te lopen. Al met al was het voor de jonge Veenendalers een tocht vol avonturen en na afloop zal er wel flink gesmuld zijn van de traktatie en van het haantje, hoewel dit het bij sommige kleuters tijdens de tocht al moest ontgelden. Het ziet er dan ook heerlijk uit, zo'n kip aan 't spit... RHENEN Café „De Driehoek" aan de Nieuwe Veenendaalseweg heeft een nieuwe leiding gekregen in de familie Schrijvershof. In de afgelopen weken is er hard gewerkt aan een modernisering van dit bedrijf, dat donderdag 23 maart wordt heropend met een receptie voor genodigden. RHENEN Zaterdagmiddag hebben een kleine tweeduizend kinderen op de gemeentelijke weilanden naast de Veer- weg naarstig gezocht naar 1200 gekleur de stenen eieren, die daar 's ochtends in alle vroegte door het bestuur van de Rhenense Middenstands Centrale waren verstopt. Het weer was bijzonder slecht doch de talrijke jeugd stoorde zich daar niet aan. Er werd gewroet en gegra ven in het drassige weiland, dat het een lieve lust was. Talrijke moeders moes ten hun kroost opnieuw in het zaterdag se bad stoppen. Ze zaten van onder tot boven onder de klei. Maar de vreugde was groot, want bij het VW-kantoor op het Fred. v. d. Paltshof konden de or ganisatoren een kleine zevenduizend echte eieren uitdelen aan de grote schare van gelukkige vinders van ge kleurde paaseieren. De hele ochtend werkten in het VW- kantoor vier tot vijf man, die de infor- matrice van de VVV kwamen assiste ren, om alle kinderen in het bezit te stellen van een deelnemerskaart. In het plantsoen achter 't gemeentehuis stond al heel vroeg een grote schare kinde ren te wachten op de optocht, die werd voorafgegaan door „Ons Genoegen". Op het weiland aangekomen moesten al le deelnemers zich verzamelen in hun leeftijdsvakken. Daarna gaf wethouder mr. J. Deen het startsignaal en toen hij dit gedaan had (door beide armen omhoog te steken) werd hij bijna onder de voet gelopen. Het was weer een fan tastisch gezicht al die kinderen uit te zien zwermen. Er waren er bij, die niets vonden. Maar zij kregen toch in elk ge val een troostprijs. Bovendien kunnen de kinderen nog extra prijzen winnen in de vorm van tien grote chocolade paashazen, die door de RMC beschik baar zijn gesteld voor die kinderen, die de meeste deelnemingsformulieren heb ben ingeleverd. Hiervan wordt de uit slag deze week, vóór Pasen, bij het VW-kantoor bekendgemaakt. Enkele kwajongens probeerden bij het VW-kantoor, waar de gevonden eieren werden ingeleverd, de organisatoren te verschalken. Zij hadden zelf stenen eieren geverfd. Maar omdat die verf nogal kleefde, kwamen de eieruitdelers er achter en de knapen dropen stiekem af. De RMC heeft nu al enkele jaren de ze Paasactie gehouden. Het belooft een ware traditie te worden, alhoewel men nog steeds zoekende is naar betere spel regels. De jeugd blijkt zéér vindingrijk te zijn. Het voltallige college van bur gemeester en wethouders gaf blijk van belangstelling. RHENEN Bij de restauratiewerk zaamheden aan de Cuneratoren is een nieuw model waarschuwingsbord ge plaatst, dat nergens voorkomt in de bij lage van het wegenverkeersreglement. Het is een driehoek, waarop een werk man voorkomt, die een kruiwagen voortduwt. Er staat bijgeschreven: „Werk in uitvoering". We kennen in ons land wel het driehoekige bord: „Werkzaamheden aan de weg", waar op een spittende man voorkomt. Rhe nen heelt een primeur, maar gaat bui ten het voorschriftenboekje. dagblad UW tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur SCHERPENZEEL Op de vrijdag avond gehouden jaarvergadering van de afdeling Scherpenzeel van de Alge mene Ned. Bouwbedrijfs Bond werden maar liefst vijf jubilarissen gehuldigd. Vier hiervan, namelijk de heren J .v. Daatselaar, R. Bakker, D. Hazeleger en C. Renes, waren 40 jaar lid, terwijl de heer J. ter Burg 25 jaar lid was. De secretaris van de bond, de heer H. Kaper, speldde hen respectievelijk de gouden (voor 40 jaar) en de zilveren spel (voor 25 jaar) op. Verder kregen de vier meegekomen dames een bloe metje. De rest van de vergadering stond onder leiding van de heer A. Floor, en had een zeer vlot verloop. De aftredende bestuursleden, de he ren E. Floor, W. Zwanink en P. van Kampen, werden allen herkozen en als bode de heer W. Zwanink. Uit de jaar verslagen kon men horen dat de afde ling zowel bij feestelijkheden als bij ziekte blijk van hun belangstelling had getoond. Door de offervaardigheid van de leden kon men aan invaliden en we duwen boven de 65 jaar weer een va kantie-uitkering geven. Aan het eind van de vergadering gaf de heer Kaper een overzicht over de loononderhandelingen in het bouwbedrijf en nadat de vragenstellers een antwoord hadden gekregen, kon de voorzitter de ze goed-bezochte vergadering sluiten.

De Vallei | 1967 | | pagina 3