Veenendaals dagblad Persoonlijke redenen Samengaan van „vier- zonder-rood" blijft basis voor formatie WIc r Hl MI Acht miljoen schade bij brand in Weert Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Minister De Jong als formateur genoemd na het echec van mr. Biesheuvel NUTSSPAARBANK KOPSTUKKEN OP EILAND GUAM Vijf ling in Zweden KAPITEIN DANKT REDDERS President Johnson over oorlog in Viëtnam Onbestendig Testament van Ruby gevonden HUMPHREY BEZOEKT EUROPA Oostenrijk niet in de E.E.G. Na aanrijding overleden LAATSTE POGING LIEVER NIET Paus ontving „Lions" GOEDE VRIJDAG ZATERDAG VOOR PASEN GESLOTEN Rijke negers in V.S. brengen geld bijeen 2jjl Gesprek in Guam beëindigd OPENHARTIG VOORSTEL Rusland blijft van mening: In vijver verdronken Paasomlijsting I Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG 21 MAART I967 4le JAARGANG NU IS DE BEURT AAN DE K.V.P De critici van het „politieke gedoe in Den Haag" zullen lachen nu de for- matiepoging van de heer Biesheuvel mislukt is. In ons toch al niet zo plezierige politieke klimaat is dat te betreuren. Erger nog is het dat door deze mislukking opnieuw tijd verlo ren gaat en welk nieuw kabinet er ook uit de bus zal komen het zal zijn tyd hard nodig hebben wil het althans nog een eigen stempel kunnen druk ken op de nu al op stapel staande be grotingen voor het komende jaar. Toch is naar ons besef ook dat nog niet het meest verontrustende: het meest pijnlijke vinden we dat de for matie-Biesheuvel gestrand is op het niet beschikbaar zijn van capabele ministers. Over de politieke vragen rond de for matiepoging-Biesheuvel kan men van mening verschillen. Velen in den lan de kijken met een boos gezicht naar de KVP: zij vinden dat deze partij wel het laatst in aanmerking behoort te komen voor het op tafel leggen van eisen. „Zij zijn 't die de huidige moeilijkheden hebben veroorzaakt", zo redeneert men. „Zij hebben bij de verkiezingen een flink verlies te in casseren gekregen, een premier van enig formaat kunnen ze niet leveren wat willen ze nu eigenlijk?" Het is een redenering die meer met ge voel dan met verstand te maken heeft. Inderdaad, de KVP is't meest verantwoordelijk voor de val van het kabinet-Cals en voor de vervroegde verkiezingen. Drs. Schmelzer en zijn fractie hebben dit gedaan omdat zij bezorgd waren over de financieel-eco- nomische gang van zaken is het dan niet logisch dat zij in een nieuw te vormen kabinet hetzij het departe ment van economische zaken, hetzij dat van financiën willen beheren? Het lijkt ons dat dit zelfs hun plicht is! De heer Biesheuvel heeft dit tenslotte ook ingezien en was bereid de porte feuille van economische zaken aan een KVP-kandidaat toe te kennen. Maar de heer Biesheuvel stelde wel eisen terecht naar ons gevoelen. Hij mikte op een kabinet dat het vier jaar zou kunnen volhouden en gege ven ons politieke klimaat was (en is) dit een goed uitgangspunt. Hij zocht dus naar capabele mensen, niet al leen vakbekwaam maar ook eniger mate politiek geschoold en vooral be reid om in een team te werken om als team dè komende moeilijke jaren te blijven regeren. Dat team heeft hij niet tot stand kunnen brengen. De kandidaten die door de KVP naar vo ren werden geschoven bleken of niet te passen in het team dat formateur Biesheuvel voor ogen had, of zij wei gerden het ministerschap om persoon lijke redenen. Om dit laatste gaat het. Dat prof. Zijl stra, weigerde langer in de politiek te blijven hebben wij betreurd. Hij had er persoonlijke redenen voor die nooit helemaal precies uit de doeken zijn gekomen. Anderen hebben nu dit voor beeld gevolgd, waarbij sommigen blijk baar ronduit hebben verklaard dat zij geen zin hadden in het vermoeiende ministersbestaan, dat nog niet eens erg lucratief is ook! Gaat het in Ne derland de kant op dat alleen nog fi guren van het tweede plan een poli tieke loopbaan ambiëren? Dan is er inderdaad alle reden om ons politie ke bestel heel grondig door te lich ten! DELFT In de St.-Ursulakliniek in Wassenaar is de 61-jarige mevrouw C. Ronteltap-Overschie uit Delft, overle den. Zij en haar man waren vorige week zondagmiddag op een zebrapad in de Hugo de Grootstraat in Delft aange reden door een automobiliste, die vol gens getuigenverklaringen door 'n rood licht reed. MevrouwRonteltap was daar bij ernstig gewond geraakt. Strijd zal nog lang duren (Van onze weerkundige medewerker) westen van Frankrijk bevond zich vanochtend een in betekenis afnemend hogedrukgebied, dat lang zaam naar de Golf van Biscaje be weegt, terwijl een depressie van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het noordoosten trekt. Tussen deze druksystemen staat een westelijke luchtstroming. Hiermee drong gisteravond er. vannacht zachte en vochtige lucht ons land binnen. De temperaturen begonnen in de loop van de nacht dan ook geleidelijk te stijgen. Een koufront trekt nu van het midden van de Oceaan naar onze omgeving en zal ons morgen passeren, vooraf gegaan ddbr een zwakke rug van hoge druk. In verband hiermee zal, na op klaringen, de bewolking morgen in de loop van de dag weer toenemen. De neerslagkansen zijn echter nog on zeker. De wind zal hierbij tijdelijk krachtig worden, zo verwacht het K.N.M.I. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG. De tot het laatst toe nog optimistische verwachtingen in Haagse politieke kringen ten spijt, is mr. B. W. Biesheuvel er toch niet in geslaagd een kabinet te formeren. Gisteren aan het einde van de middag heeft hij koningin Juliana zijn opdracht teruggegeven. De grondslag voor samen werking tussen de drie grote christelijke partijen en de liberalen is echter be houden gebleven. Vanochtend verwachtte men algemeen in Den Haag, dat nu de heer P. J. S. de Jong van de KVP, de minister van Defensie, opdracht zal krijgen een poging te doen op die basir een kabinet samen te stellen. De vier fractievoorzitters drs. Schmelzer van de KVP, mr. Biesheuvel van de ARP (nu weer in die functie), mr. Beernink van de CHU en mr. Toxopeus van de VVD zouden Hare Majesteit vandaag, op haar verzoek, opnieuw advies gaan uitbrengen. Mr. Biesheuvel gaf gisteravond als uitgangspunten van zijn werft als formateur aan: een sterke persoon lijke voorkeur, een eigen stempel op het kabinet, strakke eisen vol gens sommigen te strak met de be doeling om in de nieuwe ploeg teamspi rit te brengen. Hij moest die combine ren met de wensen van de fractievoor zitters. Daarbij wees mr. Biesheuvel op een wezenlijk pur.t: de minimumeis van de KVP om een partijgenoot óf op Fi nanciën óf op Ec onomische Zaken te hebben. Zijn voorkeur voor de handhaving van zijn partijgenoot drs. Bakker op Economische Zaken bracht mr. Bies heuvel er toe eventueel een extra-mi nisterszetel aan de KVP toe te denken. In de nacht van donderdag op vrijdag vorige week bleek daarover bij de frac tievoorzitters teleurstelling te bestaan. Mr. Beernink was het er bovendien niet mee eens, dat prof. mr. G. Schol ten buiten hem om was gevraagd. De AR-fractievoorzitter Roolvink was er niet gelukkig mee, dat de ARP genoe gen zou moeten nemen met slechts twee zetels het premierschap en Economische Zaken in plaats van drie. De KVP-er drs. Schmelzer was het niet eens met het afwijzen van zijn mi nimumeis. Dat mr. Biesheuvel vrijdag, hoewel hij eindrapport zou uitbrengen, toch nog met zijn formatiepoging doorging, be schouwde hij als een strikt eigen ver antwoordelijkheid om alsnog een aller uiterste poging te doen een oplossing te vinden. Mr. Biesheuvel wilde het ver wijt ontlopen, dat hij er te snel mee zou zijn opgehouden. „Met prijzenswaardige medewerking van de vier fractievoorzitters", had mr. Biesheuvel gedurende het weekeinde nog geprobeerd de lijn door te trekken. Toen de KVP-ers drs. Bogers en prof. dr. Steenkamp niet beschikbaar bleken te zijn voor Economische Zaken en So ciale Zaken, beschouwde mr. Biesheuvel zijn poging als mislukt. Het is gebleken, dat de mensen wier namen door drs. Schmelzer aan mr. Biesheuvel waren voorgelegd, niet had den laten weten of zij inderdaad be schikbaar waren. Er bestond dus geen enkele zekerheid of figuren als drs. Bogers en prof. Steenkamp een aan zoek voor het ministerschap zouden aanvaarden. „De heer Schmelzer heeft aan mij gezegd, dat hij er geen notie van had", aldus mr. Biesheuvel. Hij voegde eraan toe, dat dit veelvuldig was gebeurd. Hij had een rijke keuze van kandidaten ge had, maar hij vond het blijkbaar niet nodig, dat de fractievoorzitters zich er van te voren van hadden overtuigd of deze mensen ook werkelijk een minis tersportefeuille zouden aannemen. Mr. Biesheuvel zei nu, dat het de taak van de formateur was om dit na te gaan. Aan het einde van de rit waren er, behalve de bedankjes van drs. Bogers en prof. Steenkamp nog enkele andere „gaten". Er waren er nog twee bij de CHU, maar daarvoor waren twee kan didaten. Ook lag er nog een gat bij de ARP. Mr. Biesheuvel zei, dat er bij de VVD geen problemen waren. Mr. Biesheuvel zei ook, dat hij bij voorkeur geen fractievoorzitters in zijn kabinet had willen opnemen. De toe komst van de te vormen regeringsploeg, die slechts op medewerking van 86 Tweede-Kamerleden kon rekenen, zou erg moeilijk zijn geworden. Daarom wilde de formateur als frac tievoorzitters bekwame mensen zien, die al een tijdje meelopen. Dit standpunt verklaart waarom de fractievoorzitter van de CHU mr. Beernink, de laatste dagen niet meer werd genoemd als mi nister voor Binnenlandse Zaken. Mr. Biesheuvel wilde overigens geen antwoord geven op de vraag of hij straks in het te vormen kabinet een mi nisterspost zal aanvaarden. „Ik loop in ieder geval nog slechts een blauwe maandag als fractievoorzitter mee". Hij had er voorts geen idee van of de formatie nu erg moeilijk gaat worden. Mr. Biesheuvel zei, dat de motieven vin de mensen, die een ministerspost hadden geweigerd, uiteen liepen. Velen hebben een werkkring, die hen bevre digt, die goed wordt betaald en die hun meer vrije tijd geeft dan het ministers ambt. Anderen zijn bang, dat hun mi nisteriële periode zeer kort zal zijn. Wie bewindsman wordt, aldus mr. Biesheuvel, moet in ieder geval alle schepen achter zich verbranden. Hij moet alle maatschappelijke contacten verbreken, hoe dan ook, zo zei de ex- formateur. De motieven voor een wei gering zijn van heel persoonlijk aard. De gemeenteraad van Amerongen had gisterenavond zo'n zwaarlijvig pro gramma, dat men aan het behandelen van de begroting niet meer toekwam. Men was op het tijdschema achter ge raakt door een uitvoerige discussie over een grondaankoop. Daarbij trok vooral het VVD-raadslid ir. J. Tenge van leer. Hij vond dat B. en W. twee maten hanteerde en kon zich bijgevolg niet enthousiast tonen over de grond- politiek van het college. Burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch gooide olie op de spraakwatergolven door er op te wijzen dat de gemeente de grond „bar en bar nodig heeft" om de bouw- stromen te kunnen realiseren. Met de grote stille heide mag het in Nederland grotendeels gedaan zijn, de schaapjes zijn er nog compleet met her der en hond. Een familie aan de Rau- weveldseweg kreeg de 62-jarige dolende herder Boudewijn Guiljam op de thee. De verkeersmaatregelen op het kruis punt Hoofdstraat-Hoogstraat-Zandstraat -Nieuweweg worden nog lang niet door alle weggebruikers goed geïnterpre teerd. Korpschef W. C. H. Dekker stort hierover zijn hart uit en vertelt hoe men zich precies heeft te gedragen wil men niet op de bon gezet worden of in het ziekenhuis terecht komen. Leersum ziet het echtpaar May ver trekken, dat jarenlang de scepter zwaai de over het kampeercentrum „De Gin- kelduin". Morgen gaan weer duizenden scholie ren in het kader van de Nationale B oomplantdag de schop ter hand ne men. VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft een groep leden van de „Lions Club" van Genève ontvangen en in een korte Franse toespraak ge waagd van de „hoge morele beginse len" van hun erecode. Hy uitte de wens dat zij zouden willen samenwer ken bij de opbouw van de nieuwe maatschappij van heden ten dage door de inbreng daarbij van de fun damentele elementen van moraal en christelijke spiritualiteit te verzeke ren. ADVERTENTIE Onze kantoren zijn op en De vrijdagavondzitting wordt thans gehouden op donderdag avond 23 maart a.s., van 78 uur. Kantoren VEENENDAAL - RHENEN - AMERONGEN WEERT Een hevige brand in de papierkelders van de N.V. Smeets Drukkerijen te Weert heeft naar schat ting voor acht miljoen gulden schade aangericht. De brand brak maandag avond uit en leek aanvankelijk gemak kelijk door de Weerter brandweer be dwongen te kunnen worden. Later op de avond deed zich echter een explosie voor, die het vuur krachtig aanwakker de. De blussingswerkzaamhede n verlie pen bijzonder moeilijk, doordat de brand onder een zware betonnen vloer woedde. De Eindhovense brandweer, die assistentie verleende, bracht voor de eerste maal de nevelkogel in prak tijk, een vinding van een Eindhovense brandweerman. Dit apparaat, dat een nevel om zich heen spuit, werd door ga ten in de betonnen vloer naar de vuur haard gebracht. In de papierkelders waren reproduk- ties, kostbaar drukwerk en andere drukkersmaterialen opgeslagen. Een felle uitslaande brand heeft maandagavond om kwart voor ne gen vrij grote schade aangericht in de toonzalen op de bovenverdieping van de firma A. Veenstra, een textiel, meubel en woninginrichtingbedrijf aan de Meeuwerderweg te Groningen. De Gro ninger brandweer pakte het vuur met groot materieel aan, omdat het gevaar voor uitbreiding bijzonder groot was in dit dichtbebouwde stadsdeel. Het vuur woedde door tot nu toe onbekende oor zaak op de eerste verdieping achter in het pand en bleef hardnekkig voortwoe keren tussen de lagen van het plafond. Een onderzoek naar de oorzaak is nog gaande. 0 Een grote brand heeft maandag avond in enige uren tijds de kapitale boerderij van de familie Van der Helm te Capelle aan de IJssel geheel in de as gelegd. Persoonlijke ongelukken de den zich hierbij echter niet voor en ook het vee kon worden gered. Onmiddellijk na de melding van de brand, die om ongeveer negen uur uit brak, is de vrijwillige brandweer van Capelle uitgerukt. Zij kon echter niets meer uitrichten tegen de vuurmassa. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand, die waar schijnlijk in de veestal is begonnen. DETROIT In de garage van een advocaat in Dallas (Texas) is een met de hand geschreven testament gevonden van Jack Ruby, de man die de vermoe delijke moordenaar van president Ken nedy, Oswald, heeft doodgeschoten. Het papier, dat zestien jaar in de garage heeft gelegen, is als geledig aanvaard. Twee zusters en een neef erven Ru by's bezittingen. Behalve de revolver waarmee Oswald is gedood, zijn dat 'n ring, een horloge, een hoed en een kos tuum. NEW YORK Een groep van 47 van de rijkste negers in de V.S. wil jaar lijks een miljoen dollar bijeenbrengen voor rechtskundige steun aan negers en blanken, die betrokken zijn in processen over de burgerrechten. De groep wil dui zend negers bereid vinden om elk dui zend dollar per jaar bij te dragen. VASTERAS Een 28 jaar oude Zweedse vrouw heeft vanmorgen in een kraamkliniek te Vasteras het le ven geschonken aan een vijfling. Twee der kinderen zijn inmiddels overleden. De vier meisjes en de ene jongen wogen van 470 tot 800 gram. De be valling kwam drie maanden te vroeg. Een der meisjes, het lichtste van de vijfling, overleed kort na de geboorte. „De toestand van de drie overige kinderen is goed", aldus is door de kraamkliniek bekendgemaakt. De moeder, wier naam niet bekend gemaakt is, heeft in de kliniek van professor Carl Gemzell te Uppsala een hormonenbehandeling ondergaan. De belangrijkste kopstukken voor de conferentie van Guam, van links naar rechts: de Zuidviëtnamese premier Ky; president Johnsonhet Zuidviët namese staatshoofd Van Thieu; Robert McNamara (minister van Defensie) en Dean Rusk (Buitenlandse Zaken). BONN Dë vice-president van de Verenigde Staten, Hubert Humphrey, zal op 27 maart een Europese reis van twee weken beginnen. Hy zal onder meer Bonn, Londen, Parijs en Rome bezoeken. Doel van de reis is, zo wordt meegedeeld, de Europese leiders ervan te overtuigen, dat het conflict in Viët nam de V.S. niet blind maakt voor de problemen in Europa. O PUNTA ARENAS (CHILI) Sir Francis Chichester, de Brit die in zijn eentje aan boord van rijn jacht „Gipsy Moth-6" een wereldreis maakt, blijkt erin geslaagd te zijn ondanks zware zeeën rond Kaap Hoorn, de uiterste zuidpunt van Zuid-Amerika, te varen (zie ook elders in dit blad). ADVERTENTIE Kapitein Plug, die in de nacht van zaterdag op zondag met zijn acht koppen tellende bemanning op zo spectaculaire manier in de mond van de Nieuwe Waterweg van de Vüzingbank werd gered, was gistermiddag op de vlieg basis Valkenburg. Daar bedankte hij uitvoerig luitenant ter zee I. N. van Damadjudant-onderofficier C. J. Heinen en korporaal-vliegtuigmaker R. Naumann, die de negen mannen v«i de reddeloze sleepboot haalden. GUAM. President Johnson heeft vanmorgen tijdens een persconferen tie voor zijn vertrek van Guam naar Washington verklaard, dat de mili taire toestand in Viëtnam aanzien lijk is verbeterd, maar dat het onmo gelijk is de duur van het conflict te voorspellen. De oorlog zal nog moei lijk zijn en lang duren, aldus de pre sident. Hij verklaarde verder dat er tijdens het overleg op Guam geen enkel be langrijk besluit van strikt militaire aard is genomen en dat generaal West- moreland, de Amerikaanse opperbevel hebber in Viëtnam, geen verzoek om versterkingen van overzee had gedaan. De houding van de Noordviëtnamese leiders is niet veranderd en niets wijst erop dat zij bereid zijn aan de confe rentietafel plaats te nemen, ondanks de vredesgeruchten die de ronde blij ven doen, aldus de president, die het overleg van de afgelopen dagen zeer constructief en zeer openhartig noem de. De scheidende Amerikaanse ambas sadeur in Viëtnam, Henry Cabot Lod ge, had een gedetailleerd verslag uit gebracht omtrent de „andere oorlog" de pacificatie, de landhervorming en verbetering van de politieke, econo mische en sociale toestand. Het Zuidviëtnamese staatshoofd Van Thieu onthulde bij zijn terugkeer te Saigon, dat zijn regering voor de con ferentie op Guam aan Noord-Viëtnam had voorgesteld een vredesconferentie te houden. Tot dusverre heeft Hanoi nog niet geantwoord. „Indien Hanoi bereid is met ons over vrede te spreken, zijn wij bereid hen te ontmoeten", aldus verklaarde Thieu op een persconferentie bij zijn aan komst op het vliegveld van Saigon. Johnson noch zijn naaste medewer kers reageerden onmiddellijk op de verklaring van Thieu. MOSKOU De Oostenrijkse kanse lier Josef Klaus heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat hij er niet in geslaagd is de Russische oppositie tegen Oostenrijks associatie met de EEG weg te nemen. Het standpunt van premier Alexei N. Kosygin wijkt niet af van dat wat pre sident Podgorny verleden jaar novem ber in Wenen heeft ingenomen. Het Sovjet-standpunt was en is dat Oosten rijk door associatie met de EEG zijn neutrale status verliest. VRDEZENVEEN Het 8-jarig zoon tje van het echtpaar J. Smelt is zon dagmiddag bij het spelen in de naast de woning gelegen vijver te water ge raakt en verdronken. TVrl van planten en vele bloemen ver- tolken het lijden van Christus, dat in ongebroken jaarlijkse herdenking deze week zijn hoogtepunt vindt Ook over sommige bomen strekten de vaak zo poëtische, naïeve overleveringen zich uit en werd b.v. van onze gewone pijnboom gezegd, dat hij eens de be schermende takken tijdens een zware regenbui over de Heiland uitstrekte en daarvoor als beloning de eeuwig- groene naalden ontving. Aan het mos, dat er onder stond en een zachte rust plaats bood, ontsproot een roosje, dat ge hier en daar als rozekransfe (An- tennaria) op onvruchtbare grond vindt. Toen de Christus bekommerd door de Hof van Gethsemane schreed, bogen volgens een oude legende alle bloemen devoot het hoofd. Zijn lijden weerspie gelde zich in de gebroken hartjes en in de hulst, die zou zijn voortgekomen uit de palmtakken bij de intocht te Jeruzalem. Ze kregen uit gramschap stekels, toen het volk hem met „Krui sigt hem" verguisde. De lelie schaam de zich zo diep, dat haar kelk door een rode blos werd overtogen en daar ziet ge thans nog altoos de overgebleven rode spikkels van. Anemoontjes kre gen onder het kruis bloeddruppels op de bloembladen, evenals de Christus doorn (Euforbia) en de rupsklaver, die erdoor werden getekend. Naar oeroud volksgeloof hing Judas zich na zijn verraad op aan een vlier of wilg, al wordt ook de onrustige populier ge noemd. De laatste kende nadien nim mer meer vrede, de wilg barstte van berouw en menige oude vlier zien we hol en verteerd; er stoelen zwammen op het zwarte hout, die judas-oren ge heten worden. Lentedag 1967 A. B. WIGMAN

De Vallei | 1967 | | pagina 1