„HET KRUISPUNT" Strenger optreden tegen verkeersovertreders LONDEN f 55.90 Ook boomplantfeest in Eist en Rhenen T' Zwervende herder was in Veenendaal n Veiling Septer Tiel Ik doe 't mijn leven lang al E.H.B.O. koos nieuwe bestuursleden Korpschef Dekker: borden staan er niet voor niets Nachtelijke herrie in Eist Diefstal van V.W.-busje Overval Pluimen weg afgesloten voor auto's Bekendmaking Bekendmaking NATUURWIT BOERENBRUIN ALTIJD MET KUDDE OP PAD Gas voor Renswoude 3550 4079 Goede Vrijdag en Tweede Paasdag geen huisvuil MIST u uw Bermbrand met stokken bedwongen AAARKTEN Jongens vonden bijna nieuwe VW I STt* dagblad DE VALLEI? Bel: Jeugd gaat weer boompjes planten tweemaal per dag Hoek van Holland vertrek 12.00 en 23.40 uur Londen aankomst 20.20 en 9.14 uur Hoek van Holland-Harwich DWARSGEBAKKEN DWARSGEBAKKEN Malsheid is nu een weekend lang DINSDAG 21 MAART 1967 VEENENDAAL „Levensgevaarlijke manoeuvres haalt men uit op het kruispunt Hoofdstraat/Hoogstraat, doordat men zich niet aan de voorsorteer- vakken houdt", meent de hoofdinspecteur-korpschef van de Veenendaalse po litie, de heer W. C. H. Dekker. Nu de verkeersgeleiding en -regeling daar de finitief geregeld is, zal hij zijn mannen opdracht geven streng op te treden tegen elke overtreding, die er geconstateerd wordt. De strepen en pijlen op het weg dek zijn duidelijk genoeg en de verkeerslichten zijn goed zichtbaar. Een be roep op „niet gezien" of „niet begrepen" van de aanwijzingen zal nu niet meer als „verzachtende omstandigheid" aangemerkt worden de politie be keurt direct. Behalve echter dat men geen gebruik maakt van de voorsoTteer vakken, schijnt men ook de functie van de verkeerslichten op de Hoofdstraat niet te begrijpen. De vakindeling op „het kruispunt" is als volgt: Hoogstraat: Uiterst rechts een rijwielvak voor rechtsaf en recht- doorgaand verkeer de Zandstraat in. Daarnaast een vak voor het overige verkeer in die richtingen. In het mid den een rijwielvak voor linksaf en een vak voor het overige verkeer, dat de Hoofdstraat in wenst te rijden. Het is hier niet toegestaan voor fietsers, die de Zandstraat in willen om gebruik te ma ken van het vak ongeveer midden op de rijbaan. Het is trouwens levensge vaarlijk, omdat automobilisten, die rechtdoor willen er niet aan dtenken, dat een fietser in dit vak ook wel eens dat voornemen kan hebben. Het snij den door de fietsers is reeds oorzaak van ongelukken geweest. Hoofdstraat: In de aanloop zijn er twee vakken, één voor rechtsaf slaand verkeer en een tweede voor rechtdoor- gaand en linksafslaand verkeer. Na de zebra wordt het linker vak gesplitst in een vak voor rechtdoorgaand en één voor linksafslaand verkeer. Ook fietsers en bromfietsers moeten van deze vak ken gebruik maken! Zandstraat: Hier heeft men twee vak kan: één voor rechtsaf en één voor linksaf en rechtdoor, waar ook door fietsers gebruik van gemaakt moet wor den. Nieuwe weg: Weer twee vakken, waar van de bedoeling gelijk is aan die van de Zandstraat. Hier is voorsorteren, be halve verplicht ook nog een beleefdheid tegenover de medeweggebruikers, om dat het rechts afslaande verkeer tijdens een bepaald deel van de verkeerslicht fase door mag rijden, terwijl het overi ge verkeer nog voor het rode licht moet wachten. „Indien men per ongeluk in het ver keerde vak staat, dan is men ver plicht in de door de pijl aangegeven richting te rijden. Men moet dan later maar weer zien, hoe men in de goede richting komt. De pijlen en andere te kens als het fietsje in de Hoogstraat zijn met invoering van de nieuwe ver keersregels dwingende aanwijzingen ge worden, waaraan men zich moet hou den. Daarom en om het gevaar, dat verkeerd gebruik van deze aanwijzin gen oplevert, zal er in het vervolg streng worden opgetreden tegen over treders", zegt de heer Dekker. V erkeerslichten „Die twee verkeerslichten op de Hoofdstraat staan er niet voor niets", aldus de korpschef. „Deze oplossing is VEENENDAAL Op Goede Vrij dag, 24 maart en Tweede Paasdag 27 maart wordt er in Veenendaal geen huisvuil afgehaald. De overige diensten blijven die week ongewijzigd. tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur ELST Een groot deel van het dorp was midden in de nacht in rep en roer, toen de politie achter twee vluchtelin gen aanzat, die de uiterwaarden in ge vlucht waren. De politie heeft ze te pakken gekregen; het waren de pupil len van het kamp Overberg: J. J. C. D. en A. B. De jongens kregen de aan dacht, toen ze een auto total loss reden in de tuin van dr. Van Ommeren. De auto hadden ze gestolen in Veenendaal. Eigenaar van de wagen was de heer J. J. v. G. uit de Klaas Katerstraat. gevonden om de voetgangers op de Hoofdstraat enige tijd te geven om rus tig over te steken". Om die voetgangers de tijd te geven heeft men het zebrapad verder van het kruispunt afgelegd. Nu duurt het onge veer 15 seconden voordat het eerste voertuig uit de Hoogstraat bij de zebra is. Die tijd is dus volkomen veilig. Bo vendien heeft deze grote afstand het voordeel, dat men ruim te voren kan zien of er voetgangers op de zebra zijn, zodat men kan stoppen ver plicht! om de voetganger voorrang te verlenen. Iedereen moet zich normaal aan de aanwijzingen van de verkeerslichten houden. De grote bak boven de weg is bedoeld om van grotere afstand het licht zichtbaar te maken en bovendien, als men op het moment dat het licht op geel springt bij het eerste licht is, moet men stoppen voor het tweede licht. Dat kan gemakkelijk indien men de zebra op de juiste wijze, dat is voorzichtig, genaderd is. Het tweede stoplicht bij rechtdoorgaan, of rechtsafslaan nege ren is dus verboden. „We hebben deze situatie zo gemaakt, omdat het de goedkoopste en eenvou digste methode was om de voetgangers gelegenheid te geven om over te ste ken. Natuurlijk had er een voetgangers licht geplaatst kunnen worden, maar dan had er een nieuwe, zeer kostbare installatie aangeschaft moeten worden en wat minstens zo belangrijk is was een groot deel van de capaciteit van het kruispunt kwijtgeraakt. Een voetgangersfase kost ongeveer éénderde van de totale tijd en dat is met het vrij kleine voetgangersaanbod, dat hier de meeste uren van de week is, niet verantwoord', aldus de heer Dekker. VEENENDAAL Maandagmiddag om vijf uur werd de brandweer ge waarschuwd in verband met een bos- brandje aan de Bergweg. Toen de spuit gasten ter plaatse arriveerden, bleek het vuurtje nogal mee te vallen. Met stokken wist men het vuur te bedwin gen; slechts een kleine oppervlakte verbrandde. Aangenomen werd dat jon gens die met vuur speelden voor de brand aansprakelijk kunnen worden ge steld. Paardenmarkt. UTRECHT Aangevoerd 401 dieren. De prijzen waren voor: luxe paarden f 1225 tot f 1650; werkpaarden f 1200 tot f 1600; oude paarden f 900 tot f 1500; 3-jarige paarden f 800 tot f 1175; 2-ja rige paarden f 700 tot f 900; veulens f 300 tot f 650; hitten f 725 tot f 900; slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 3,00 tot f 3,40; jonge slachtpaar den per kg geslacht gewicht f 3,40 tot f 4,00. Handel redelijk. Coöperatieve Velnwse Eier veiling Ede Aanvoer 423.330 stuks. Handel rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,43—f 10,74; 56-57 gram f 11,89 f 12,08; 60-61 gram f 12,46—f 12,85; 64-65 gram f 13,09—f 13,39. UTRECHT Nuchtere-kalveren- markt. Aanvoer: 456 kalveren. Prijs per kg van f 1,40 tot f 1,60. Prijs per stuk van 35 tot 55 gulden. Handel matig. RENSWOUDE Een inwoner van Renswoude kwam in het afgelopen weekende tot de onplezierige ontdek king dat een door hem gehuurd Volks wagenbusje was gestolen. De dief kwam overigens niet ver met de bus, want niet ver van de plaats waar het voertuig was gestolen werd het zon dagmorgen onbeheerd aangetroffen op een zijweg van de Utrechtsestraat. De politie die een onderzoek instelde heeft de indentiteit van de dief nog niet kunnen vaststellen. VEENENDAAL Woensdagmiddag aanstaande wordt in Veenendaal weer de jaarlijkse boomplantdag gehouden. Dit jaar zullen leerlingen van diverse Veenendaalse lagere scholen ongeveer vijfendertig boompjes planten aan de Groenelaan. Om ongeveer twee uur zal de actie van start gaan. 's Morgens zullen gemeentewerkers de gaten voor de boompjes graven, zodat de leerlin gen 's middags direct met planten kun nen beginnen. ADVERTENTIE VEENENDAAL-RHENEN Twee jongens vonden maandagmiddag in 't zandgat naast het Julianaziekenhuis een bijna nieuwe VW 1300. ze deden van hun vondst aangifte bij de politie in Veenendaal, die de zaak doorgaf aan die van Rhenen. Uit een onderzoek is gebleken, dat de wagen toebehoort aan de heer S. uit Amesfoort, waar de auto in de nacht van zaterdag op zon dag werd gestolen. De auto is waar schijnlijk bij het inrijden van het zand gat beschadigd. De bestuurder schijnt over een smal paadje een bosje hebben willen inrijden, maar toen hij niet ver der kon de wagen tegen de boompjes gezet te hebben. Volgens de resultaten van het voorlopige onderzoek wordt er niets uit de auto vermist, zodat het hoogstwaarschijnlijk een geval van joy riding is. De politie in Amersfoort tracht de dader(s) op te sporen. 1IIINH miiiimmimi VEENENDAAL Zondagavond leek z het er even op dat er in Veenendaal een bankoverval had plaats gevon- j: den. Om ongeveer half elf begon de i alarminstallatie van de Algemene Bank Nederland, die tifdelijk is ge- z 5 huisvest in het pand Kerkewijk II, 5 lawaai te maken. De politie werd ge- 5 waaarschuwd omdat het allemaal 5 bijzonder echt leek. Zelfs het redac- E tiebureau van onze krant kreeg be- E zoek van enkele Veenendalers die „getuige waren geweest van de over- E val" of althans de alarminstallatie hadden horen rinkelen. Nadat de politie haar voelhorens had uitge- E stoken bleef er van de overval nog z z dit over: kortsluiting Een loos alarm dus. De lichten in het gebouw E van de Algemene Bank Nederland E E werden gedoofd en de voorbijgan- 5 E gers, die onze redactie hadden ge- E alarmeerd (nog bedankt) konden met E een gerust hart onder de dekens E kruipen. TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwniiiiiiiiiiaMiiiiiiiuiiiiHiHiiiiiiiiT SCHERPENZEEL Toen enige maanden geleden de verlengde Indus trielaan van de Glashorst tot de Sta tionsweg doorgetrokken en kortgeleden rechtgetrokken en opnieuw bestraat werd, werd reeds de mededeling ge daan dat de Pluimen weg voor het ver keer gesloten zou worden. Maandag heeft men aan beide zijden van de Pluimenweg de borden geplaatst. De Pluimenweg is nu voor beide zijden ge sloten voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend dat alle gemeeentelijke bureaus op vrijdag 24 maart 1967 (Goede Vrij dag) gesloten zullen zijn. Veenendaal, 20 maart 1967 B. en W. voornoemd: De burgemeester, J. Hazenberg. De secretaris, Van Manen. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend dat zij, op grond van artikel 1, sub e, van de Verordening als bedoeld in artikel 11, lid 1, van de Winkelslui tingswet 1951, hebben besloten dat de winkels op donderdag 23 maart 1967 ge opend zijn tot uiterlijk 21.00 uur. Veenendaal, 20 maart 1967 B. en W. voornoemd: De burgemeester, J. Hazenberg. De secretaris, Van Manen. ADVERTENTIE RHENEN-ELST. Er zijn stellig maar weinig feestdagen die de mens tot eigen activiteit aanzetten. Een feest is tenslotte iets dat men ondergaat. Niet volkomen passief weliswaar, want er moet iets „gevierd" worden en dat betekent op zich zelf al een vorm van activiteit. Maar het scheppend element is aan de meeste feestdagen vreemd. Het is meer een herscheppen, recreatie zo u wilt. Ook dit jaar zullen op 22 maart weer ruim 25.000 schoolkinderen de Nationale Boomfeestdag vieren. Dat ge beurt nu al voor de elfde achtereenvol gende maal, zodat in totaal al ruim 150.000 kinderen een herinnering aan deze feestdag meedragen en, naar wij hopen en verwachten, ook zullen uit dragen. En hier hebben wij nu het twee de kenmerk van de Boomfeestdag: het is een feest voor de jeugd. Het zijn de jongens en meisjes uit de hoogste klassen van de lagere school, die op deze dag een waardevolle bijdrage le veren gaan tot het behoud van ons land als leefbaar woongebied. Om het maar eens kort en simpel te stellen: staal en beton zijn de symbo len van onze welvaart, van onze onstui mige technische vooruitgang. Groen is daarentegen het symbool van de rustge vende gelijkmatigheid, van dat wonder baarlijke raderwerk dat „natuur" heet en waarin immers alles geleidelijk en op zijn tijd gebeurt. Tegengestelde dingen trekken de mens aan en ontspannen hem. Wie da gelijks autorijdt, „wil" 's zondags wan delen. Wie dagelijks op een kantoor zit, wil 's zondags autorijden. Wie door de week tussen staal en beton verkeert, wil in zijn vrije tijd het groen tegemoet. En dit is dan ook het ware doel van de Nationale Boomfeestdag; het instand houden van deze onmisbare tegenstel ling, het scheppen en behouden van *t groen, van de natuur. Nu eens niet om de natuur als zodanig, maar zuiver praktisch gezien om de gezondheid en het welzijn van de mens, van onszelf en van onze kinderen. Mens en natuur. Mens en natuur weer bij elkaar bren gen is dikwijls geen eenvoudige zaak. Er zijn in onze tijd zoveel mensen, die noodgedwongen overigens ver van de natuur zijn komen af te staan. Toch blijkt veelal de herinnering te zijn gebleven. Die herinnering, dat va ge verlangen moet wel de gelukkige oorzaak zijn van de huidige trek naar buiten, van de oplevende belangstelling en waardering voor „al wat leeft en groeit en ons steeds weer boeit". Als wij deze waardering op onze kinderen weten over te dragen, dan zullen ook zij de natuur leren kennen als een toe vluchtsoord waar vrijheid en ontspan ning te vinden zijn. En hieraan wil de Nationale Boom feestdag een goed deel bijdragen door het planten van lanen en bossen voor de jeugd tot een belevenis en een feest te maken. Ook in Rhenen en in Eist gaat men deze Boomfeestdag beleven. Om 9.15 uur zullen de leerlingen van de Christelijke scholen aan de Achter- bergsestraatweg en de P la tanenlaan bo men planten aan de Oude Veenendaal- seweg. Om 9.00 uur planten de leerlingen van de Halschool, de Bantuinschool, de Lijsterbergschool, de Ericaschool en de R.K. school op de Camping „De Thijm- se Berg". Na afloop van dit plantfastijn zal de eerstgenoemde groep limonade wor den aangeboden op het schoolplein van de Platanenschool. De tweede groep ontvangt een verrassing op de Camping. Daarna wandelen de leerlingen naar het Eigen Gebouw om t kijken naar 'n VEENENDAAL. Jk was aan het was ophangen toen ik plotse ling een man en een koppel scha pen aan zag komen. Hij vroeg of ie hier mocht blijven", vertelde de schoondochter van landbouwer E. Beijer aan de Rouweveldseweg gistermiddag, terwijl ze met haar hoofd knikte in de richting van de 62-jarige zwervende herder Boude- wijn Guiljam. De oorspronkelijk uit Sint Philipsland afkomstige schaapherder bivakkeert sinds gis teren in het hooi van een van de veeschuren van landbouwer Beijer. Ete plotselinge Zeeuwse gast, die zo maar uit het niets vandaan leek te komen, zal overigens niet lang van de gastvrijheid van de landbou wersfamilie gebruik maken. Hij trekt al dertig jaar met zijn kudde door heel Nederland en vandaag zet hij zijn tocht voort naar Lunte- ren en Barneveld. Een merkwaardige man, die Bou- dewijn Guiljam. Een verweerd uiter lijk, een pijp recht in de mond, een verschoten regenjas en half afgesne den laarzen. Een zwerver zoals Ne derland er nog maar weinig kent. Met zijn kudde van 37 schapen zoekt hij z(jn weg, van plaats naar plaats, onbekommerd om de dag van mor gen. Hij strijkt zo maar ergens neer. Meestal bij een boerderij, waar hij met een hooiberg al tevreden is. Z'n schapen brengen de nacht buiten door, bewaakt door zijn trouwe zwarte honddie op verbluffende wijze aan zijn baas gehoorzaamt. Het enige be zit van Boudewijn („ik heet precies zoals de koning van België") is zijn pijp en zijn oude zachtleren porte feuille vol ansichten van plaatsen tweetal films, .w. „Wij Surinamersr", en „De Lage Landen". De bekende cho coladereep met een bijzondere „prijs- wikkel" zal weer op school worden uit gereikt. Ook in ELst gaat de schooljeugd weer planten en wel aan de Schoolstraat en de Beatrixstraat. 's Middags om 2.00 uur stellen de scholieren zich op het schoolplein van de Christelijke school op. Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 x Golden Delicious k.2 6877 6673 6366 54—62 x Goudreinet k.l 6368 5861 x Goudreinet k.2 5966 5356 4954 x Jonathan k.l 70—72 68—70 60—65 56—59 x Jonathan k.2 4866 4664 4252 x Laxton Superbe k.2 7896 7075 6266 5154 x Lombarts Calville k.l 7173 6870 x Lombarts Calville k.2 5964 6467 5363 RtJnzoet 64—71 55—59 Winston verpakt k.28585 6366 Winston k.2 4547 Fabrieksfruit per 100 kg f 28,20; rood f 21,zoet f 8,40. Peren: x Brederode 41—55 3842 Conference k.2 109—111 90—95 St.-Remy 39-^2 31—38 Giezewildeman 7478 Provisieperen 2833 Win ter jannen 4657 2743 LJsbouten 3744 2634 Perenkroet per 100 kg f 3,30. Groenten: kassla per 100 krop f 15,0019,30, f 9.707,10; prei 33—56, 4144; radijs per bosje 2730; stoof sla 5254; uien 4244. x Is hoofdaanvoer. Alles ln centen per kg Unsjj anders vermeld. die hij op zijn wonderlijke tocht aan gedaan heeft. Boudewijn, die uit een herdersfa milie stamt en naar zijn zeggen de laatste telg is die de dag nog tus sen de schapen doorbrengt, is flink doof, vandaar dat het een hele toer is met hem over zijn merkwaardige bestaan van gedachten te wisselen. „Ik kom uit de Betuwe", vertelde hij. „De politie heeft meegeholpen toen ik met het veer over moest..." Hij beseft zelf terdege dat hij een van de laatste vertegenwoordigers is van een uitstervend beroep. „Mijn va der had vroeger vierhonderd scha pen en mijn grootvader wel zeshon derd... Met zijn armen maakt hij een machteloos gebaar. Zijn gelaat drukt spijt uit als hij zegt: „Ik ben nog alleen over en bij de jongeren is geen belangstelling meer voor mijn vak... De zwervende herder („ik heb m'n hele leven niet anders gedaan") houdt zich nadat hij zich welwillend heeft laten fotograferen weer met zijn blatende kudde bezig. „Kees, kees, kees, kees", roept hij met de stem van een vooroorlogse dorpsom roeper. Welk schaap hij nu precies bedoelt wordt niet duidelijk, want al le dieren volgen hem gedwee over 't asfalt van de Rauweveldseweg. Wat mensen uit de omgeving blij ven staan om dit ongewone tafereel tje gade te slaan. Boudewijn Guiljam ziet hen nauwelijks, hij lijkt alleen oog voor zijn schapen te hebben. Schapen, die hem wellicht meer te zeggen hebben dan mensen VEENENDAAL Gisteravond werd in de kantine van de Ritmeester siga renfabriek de jaarvergadering gehouden van de EHBO, afdeling Veenendaal. Op de agenda stond onder meer het kiezen van twee nieuwe bestuursleden. De vergadering werd geopend door de arts G. J. Verschoor, waarna secre taris A. van Ginkel het woord kreeg voor het jaarverslag. Hieruit bleek, dat het de afdeling goed gaat. In het totaal zijn in het afgelopen jaar 21 leden ge slaagd voor het EHBO-diploma. De oe fenavonden werden goed bezocht en de onderlinge verhoudingen in de vereni ging lieten niets te wensen over. Financieel gaat het de EHBO in Vee nendaal ook goed. De penningmeester, de heer Van Leeuwen, maakte bekend dat de balans van het afgelopen jaar voor de vereniging een voordelig saldo van ongeveer f 175,- opleverde. Na de ze bemoedigende geluiden werden er nieuwe bestuursleden gekozen. De arts G. J. Verschoor, die sinds 1 oktober van het vorige jaar waarnemend voor zitter is geweest, werd nu officieel tot voorzitter benoemd. Twee andere be stuursleden zijn mej. J. N. de Bruin en de heer W. van Veenendaal. Het nieuwe bestuur werd door de leden met een hartelijk applaus verwelkomd. Na de pauze kwam de rondvraag. Hierin werd o.m. aandacht besteed aan de saaie rayonwedstrijden. Saai zowel voor het publiek als voor de deelne mers. Het publiek krijgt een hele mid dag één zelfde handeling te zien en de deelnemers moeten uren opgesloten worden in een afzonderingsruimte om dat zij de verrichtingen van de tegen standers niet mogen gadeslaan. De heer C. F. A. Knegtjens, districtsbe stuurder voor de provincie Utrecht van de EHBO zei hierover o.m.: „Er is 'n andere oplossing mogelijk, maar die is technisch bijzonder moeilijk uitvoer baar, het brengt erg veel werk met zich mee, maar misschien dat het in de toekomst verwezenlijkt wordt dat de wedstrijden voor het publiek en de deel nemers interessanter worden". Het hoofdbestuur moet in deze zaken ech ter beslissen, aldus de heer Knegtjens. Na de rondvraag volgde nog de hul diging van de secretaris, de heer A. van Ginkel, die 10 jaar bestuurslid is. De heer Van Ginkel werd een presentje beloofd, maar omdat men nog moest uitzoeken, op welke dag hij precies in het bestuur is gekomen, moet hij er nog even op wachten. Verder werd bekend gemaakt dat de Veenendaalse bedrijven, verenigingen en scholen gratis les kunnen krijgen van de Veenendaalse EHBO-instructeur de heer Aalderink, in mond-op-mond be ademing. Hij heeft reeds enkele lessen gegeven met bijzonder succes. RENSWOUDE De gemeente Rens woude, dte nog geen gasvoorzienlng via leidingen heeft, zal binnenkort op iTet aardgasnet worden aangesloten als de algemene raad van het Gasbedrijf Cen traal Nederland zich met een daartoe strekkend voorstel kan verenigen. De aanleg van deze gas voorziening vergt dit jaar voor Renswoude f 317.000. Het bestuur van het Gasbedrijf Centraal Ne derland heeft de algemene raad ge vraagd de kredieten te verlenen.

De Vallei | 1967 | | pagina 3