Raadslid Tenge kritiseert grondpolitiek van college Burgemeester: Grond is bar en bar n odig BEKEND LEERSUMS ECHTPAAR VERTREKT Jeugd plant bomen langs de straten Palmpasen Forellen naar 300 leden Amerongen Nido bouwt vestigingen in het buitenland „Fijne tijd gehad" Meifeest Amerongens raad gaf veel geld uit voor aankoop bouwterrein Radio-amateurs experimenteren BREUK MET TRADITIE Renners helpen muzikanten AGENDA Eenrichting Illusie Bestuur en ouders gaan vergaderen RUSTIG DINSDAG 21 MAART 1967 AMERONGEN Tijdens de raadsvergadering van gisteravond heeft ir. J. Tenge (V.V.D.) verklaard, dat hij aan de juistheid van de door het colle ge van B. en \V. gevoerde grondpolitiek twijfelt. Het liberale raadslid zei in een langgerekt betoog, dat er volgens zijn zienswijze sprake was van „nieten met twee maten". Zijn bezwaren golden vooral het bedTag van f 137.387,80 dat het gemeentebestuur wilde besteden om er enkele percelen grond van mej. J. A. G. Versteegh aan de Boslaan voor te kopen.*„Van die som ben ik geschrokken", zo zei de heer Tenge. ,Jk ben er niet op uit om de eigenares tekort te doen, maar van die hoge grondprijs begrijp ik niets. Het beleid van de gemeente moet omgebogen worden, men heeft hier bepaald te hoog gesprongen...." De heer A. van der Veer (P.v.d.A.) sloot zich bij deze bezwaren aan. Er ontstond een levendige discussie, die er uiteindelijk toe leidde, dat de heer Tenge een wat gematigder houding aannam. „Gezien de urgentie wil ik niet tegen het voorstel stemmen, maar ik zou wel graag willen dat er bij een vol gende grondaankoop andere maatstaven worden aangelegd". Toen burge meester jhr. mr. O. R. van den Bosch hem deze toezegging deed, keerde de rust in de raad terug. De gemeente wenste tot de aankoop van de grond in kwestie over te gaan om er straks Woningen te bouwen en er wellicht ook te realiseren. Vandaar dat de burgemeester concludeerde: „Nu we de kans krijgen deze grond in ons bezit te krijgen moeten we toe happen, al wil dat niet zeggen, dat we zo maar iets in het wilde weg gaan doen. Als gemeentebestuur moet je soms ellendig opportunistisch zijn. Er zijn vaak details waar je het eigenlijk niet mee eens bent en die het aan de andere kant niet waard zijn om er een bepaald project door te laten struike len". De hoge grondprijs (gemiddeld f 5.60 per m2) vond volgens hem mede zijn oorzaak in de gunstige ligging van de percelen. Bovendien vestigde hij de aandacht op de urgentie van de aan koop. „We hebben die grond bar en bar nodig..." De heer Tenge maakte bovendien bezwaren tegen het voorstel van B. en W. om een vergoeding uit te keren voor het pachtvrij maken van de grond. Hiervoor wilde men een bedrag van f 5.484,80 uittrekken. Het WD- raadslid en later ook de heer Van der Veer vonden, dat dit geld in feite over de balk werd gesmeten omdat er van de beëindiging van pacht eigenlijk geen sprake was. De voorzitter deed de toezegging dit nader te bezien. Uitgebreid werd er gediscussieerd over het voorstel om eenrichtingsver keer op het Zandvoort in te stellen. In de vorige vergadering was deze zaak al aan de orde gekomen en toen werd het voorstel voorlopig teruggenomen omdat men het wenselijk achtte, dat een en ander aan deskundigen de po- lr. J. TENGE (V.V.D.) twee maten litie) zou worden voorgelegd. De heer R. van Mourik (Gem. Be langen) zag het meeste heil in een tij delijke maatregel. „Straks, als de school daar weg is, zouden we het een richtingsverkeer weer kunnen ophef fen", zo stelde hij voor. Volgens de heer A. Putman (AR), zouden er diverse bewoners van het Zandvoort door de verkeersmaatregel worden gedupeerd. Hij vreesde, dat zij bij de gemeente aan de bel zouden trekken omdat er bedrijfsschade zou ontstaan, waarvoor de gemeente aan sprakelijk zou zijn. De heer Tenge had veel woorden nodig om zijn standpunt uiteen te zet ten .maar tenslotte bleek uit zijn rede nering, dat hij de urgentie van het eenrichtingsverkeer in twijfel trok. „Is er wel aanleiding om de nu voor gestelde maatregel te nemen?", zo wilde hij weten. De voorzitter antwoordde, dat hij de argumenten wel kon begrijpen en dat hij dientengevolge niet afwijzend stond tegenover het voorstel de maat regel een tijdelijke geldigheidsduur (tot 1 november 1967) te verlenen. De heer M. Doornenbal (AR) opper de de suggestie een bord te plaatsen waarop vermeld zou moeten worden dat er na een bepaald aantal meters een eenrichtingsverkeer van kracht wordt. Over deze mogelijkheid werd ruim schoots van gedachten gewisseld. De heer Putman deed de raad een ande re mogelijkheid aan de hand. Hij wil de een maximumsnelheid van 20 km instellen, maar hiervoor was men niet warm te krijgen. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Alleen de heer Tenge vroeg aante- kenning te hebben tegengestemd. De burgemeester had voordat er beslist werd nog duidelijk gesteld dat het een richtingsverkeer niet zal gelden voor „agrariërs en belanghebbenden". De heer Tenge kwam opnieuw aan het woord toen de onbewoonbaarver klaring van de woning Burg. Jhr. Van den Boschstraat 55 aan de orde kwam. Hij wilde weten of de gemeente er bij de eigenaar, de heer G. A. Berendsen voldoende op had aangedrongen om de woning te verbeteren. Wethouder G. J. van Barneveld (AR) deelde mee dat het huis .voor het college al jarenlang een probleem heeft betekend en dat men zich daar om geen enkele illusie er over maakte dat de eigenaar op een verzoek van de gemeente zou ingaan. Het bestuur van de vereniging „Een School met de Bijbel" in Overberg vroeg een tegemoetkoming in de kos ten voor de uitbreiding van de school met één lokaal. De raad stelde zich op het standpunt dat dit uitermate nood zakelijk is gezien het aantal leerlingen van de school. „In ieder geval een bewijs dat Over- A. PUTMAN (A.-R.) gedupeerd RHENEN Positie bepalen is een dagelijkse door vele duizenden schepen en vliegtuigen uitgevoerde noodzake lijkheid. En van de vele hulpmiddelen daarbij is het peilen van een bekend radio-baken. Ook de radio-amateur houdt zich bezig met peilingen, maar dan uit liefhebberij. Het opsporen van een verborgen zender met behulp van draagbare peilontvangers, het zoge naamde „vossejagen", is een sportie ve tak van een veelzijdige hobby, het radio-amateurisme. Als voorbereiding hierop organiseert de afdeling Wageningen en omgeving een Veron-bijeenkomst op woensdag 22 maart in de restauratie van het NBM- busstation op de Stadsbrink in Wage ningen met als onderwerp: „Pleinont vangers en vossejachtervaringen." Ieder die belangstelling heeft voor deze elektronische buitensport of de radio-elektronica in het algemeen is van harte welkom, aldüs de heer Osinga, die secretaris is van de afde ling Wageningen en woonachtig is aan het Akeleiplantsoen 18 in Rhenen. Burgemeester jhr. mr. O. R. VAN DE BOSCH nodig berg groeit", riep de heer A. Hasse laar (CHU) even tussen de beraadsla gingen door. Met de gemeenten Wijk bij Duur stede, Maarn en Leersum zal Ame- rongen deelnemen aan een tweede bouwstroom die de gemeenten 36 wo ningen en 36 premiewoningen op le vert. Van deze laatste categorie zal de helft bestaan uit een goedkope en een dure uitvoering. In het begin van de zomer van 1968 zal met de bouw hiervan worden begonnen. Aannemer is de fa. J. Visser uit Huizen, die ook de huidige bouwstroom voor het groot ste gedeelte heeft gerealiseerd. De heer Doornenbal maakte geen bezwaren tegen het voorstel van B. en W. om aan de bouwstroom deel te nemen, maar hij pleitte wel voor de bouw van wat meer goedkopere pre miewoningen. Volgens de voorzitter kwam men niet meer toe. Dit werd ver anderen omdat dit eerder een zaak is die de Stichting Bouwstroom Zuid- Oost-Utrecht aangaat. De heer Tenge pleitte voor meer variatie in de bouw en werd daarna weer het middelpunt van een discussie toen hij aanvoerde dat de fa. Visser te veel hooi op de vork nam. Hij vroeg zich daarom af of de financiële positie van deze aannemer wel zodanig was dat de gemeente geen risico's zou lo pen. „Ik kan niets meer doen dan u vertrouwelijk inzage te geven van de accountantsrapporten", antwoordde de burgemeester. Zonder commentaar ging men vervolgens akkoord met een lening van f 225.000 ten behoeve van de bouw van een chr. school. Aan het behandelen van de begro ting, die wel op de agenda stond, schoven naar een speciale vergadering die op dinsdag 28 maart gehouden zal worden. „We maken er geen nacht van Schmel- zer van", zei de voorzitter onder hila riteit. Ook de heer Tenge, die nog een beschouwing zou houden over de taak verdeling van de wethouders moest zijn woorden tot een volgende keer be waren. LEERSUM Op Eerste Paasdag be staat de gelegenheid om afscheid te ne men van het echtpaar May dat het va kantiecentrum De Ginkelduin jarenlang heeft beheerd. Dit zal kunnen gebeuren in de grote zaal van het hoofdgebouw- van Ginkelduin tussen 3 en 5 uur. Het klinkt misschien gek dat de heer May „Ginkelduin" gaat verlaten. Hij is haast niet weg te denken op het terrein van het vakantiecentrum. „Inderdaad we hebben een beslissing moeten nemen en we gaan nu Iets an ders doen. We hebben er heel lang over nagedacht, maar dit werk kunnen we jammer genoeg niet blijven doen", aldus de heer May. Dertien jaar lang hebben zij de be drijfsleiding over Ginkelduin gevoerd en ieder jaar hebben ze „hun werk" zien groeien. Zij begonnen met 3112 overnachtin gen van kampeerders, vorig jaar wa ren dat er 35.298. Dus ruim 10 maal zo veel. In de loop van die jaren is het van een klein intiem bezit naar een modern vakantiebedrijf uitgegroeid. De totale oppervlakte van Ginkelduin dat eigendom is van de Algemene Neder landse Metaalwerkers Bond, bedraagt 90 ha. Hier spreekt ook de welvaart een woordje mee, want gelukkig kun nen nu veel meer mensen met vakan tie en er wordt ook gebruik van ge maakt. Vier jaar geleden heeft de heer May een voedselvergiftiging gehad en sinds die tijd is hij nooit meer de oude ge worden. In het begin werd er steeds ge hoopt dat alles weer in orde zou ko men, maar veel verbetering zit er niet in. Na een gesprek met de huisdokter is de familie May eens rond gaan kij ken naar iets anders. Een en ander in goed overleg met het stichtingsbestuur van „Ginkelduin". Het echtpaar May heeft nu in Elle- com een groot huis gekocht, waar het een pension gaat beginnen. Liefst een pension waar de mensen voor langere tijd blijven, zoals volontairs van be drijven. Over een paar maanden hoopt men daar te starten. Het echtpaar heeft in die dertien jaar OVERBERG Woensdagavond 22 maart houdt de School met de Bijbel een ledenvergadering in het schoolge bouw aan de Haarweg. Naast de jaar verslagen van secretaris en penning meester staat er een bestuursverkie zing op de agenda. Aftredend en her kiesbaar zijn de heren J. H. Koopman en W. Veldhuizen. Als tegenkandidaten zijn gesteld de heren J. Dek en T. van Grootveld. LEERSUM. Woensdagmiddag is er voor de leerlingen van de zesde klas sen van de School met de Bijbel en de Openbare School weer werk aan de winkel. Ze gaan dan gewapend met schop werken aan de verfraaiing van Leersum. Als onderdeel van het be plantingsplan van landschapsarchitect de heer Blauwboer worden ongeveer 70 bomen geplant. Tijdens voorafgaande boomplantda- gen moesten de kinderen bomen plan ten in de bossen. Dit jaar wordt van deze traditie afgeweken. Nu wordt de omgeving van de Uilentoren verfraaid. In de Lommerlaan, de Gezichtslaan, de Vogelkerslaan en op de Plaggenberg, wordt een nieuwe aanplant aangebracht. Naar het waarom hiervan zegt wet houder J. M. van de Valk: „Het spreekt meer tot de kinderen dat ze een boom planten in een straat dan in het bos. Bijna elke dag komen de kinderen door deze straten en dan geeft het een leuk idee, dat ze die en die boom zelf heb ben geplant. Bovendien heeft het een grote pedagogische waarde". „De tech nische aanpak is wat moeilijker, maar de kinderen zien later beter hun resul taat". De kinderen zullen in groepjes van twee zelf hun boom naar het plantgat brengen. Ieder kind mag een boom planten. De jongens en meisjes zullen worden geassisteerd door mensen van de Leersumse plantsoenendienst. Na afloop worden in „Het Centrum" een aantal natuurfilms vertoond. De kinderen zullen dan ook weer een reep chocolade krijgen en een vaantje. veel goede vrienden gekregen, die het zeker zal missen. „Trouwens al die men selijke contacten die je in onze functie had en die op „Ginkelduin" per se an ders zijn dan op een particulier terrein zullen we eveneens missen". Tijdens hun verblijf op Ginkelduin waren er veel hoogtepunten. De uitvoe ringen van de volksdansgroep. En en kele jaren geleden de spontane actie voor polio-patiëntjes, de 1 mei-bijeen komsten en de weken waarin de ad- mittentleden hun gasten waren. De heer en mevrouw May vormden ook een verdienstelijk zangduo, waarvan niet alleen de gasten op Ginkelduin veel hebben genoten, maar ook zijn ze verschillende keren opgetreden voor verenigingen in Leersum. „Ja, we hebben hier een fijne tijd ge had en helaas gaan we nu weg. Maar we hebben er vertrouwen .in dat we er in Ellecom ook iets goeds van kunnen maken en nemen er mooie herinnerin gen aan Ginkelduin en de bezoekers mee naar toe." maart is de nieuwe Ginkelduin zijn Het is de Met ingang van 1 bedrijfsleider van werkzaamheden begonnen, heer H. Hellinga. Een rustig leven heeft de heer Hel linga niet gehad. Geboren in Hooge- zand, doorliep hij daar de vijfjarige h.b.s. en ging toen in dienst. In zijn diensttijd heeft hij een jaar als mari nier in Suriname doorgebracht. Terug in Nederland kreeg hij een functie in Groningen bij de Gemeentelijke Com missie voor Lichamelijke Opvoeding. In diezelfde tijd was hij een van de eerste semi-profvoetballers bij GVAV. Niet lang want in 1957 vertrok hij met zijn vrouw naar Nieuw-Guinea, waar hij tot de overdracht in 1962 als administratief ambtenaar werkzaam was. „Het is mij daar wel eens kwa lijk genomen, dat ik er als enige blan ke met de Papoeas een partijtje voet balde". Weer terug in Nederland kre gen ze het beheer over de Turkse Tent op Texel. Dit is een van de vakantie verblijven van de Stichting Vakantie verblijven van het NW en omvat 52 bungalows, 21 sta-caravans ook voor de verhuur en een kampeerterrein, waar 500 mensen een plekje vinden. „Ik beïi erg blij dat ik nu de leiding krijg van het mooie vakantiecentrum „Ginkelduin". Ook al zal het de eerste tijd wat moeten wennen, we zullen het met de staf en hopelijk ook met de steun van de gasten wel klaren". De heer Hellinga wil zijn ervaring op het gebied van de sport graag in dienst stellen van de vakantiegasten, want hij zal het onderdeel sport op Ginkelduin so veel mogelijk stimuleren. AMERONGEN Zaterdagmiddag werd ook te Amerongen een palmpaasop- tocht gehouden, die was georganiseerd door de plaatselijke winkeliersvereni ging in samenwerking met de kleuter scholen en de muziekvereniging Ons Genoegen. Aan de optocht namen 75 jongens en meisjes deel. Het grootste aantal hiervan was jonger dan negen jaar. Dank zij een royale gift van een Ame- rongse ingezetene was het mogelijk de prijswinnaars een surprise aan te kun nen bieden. Toen vanaf half een de kinderen met hun vaak prachtig ver sierde Haantje Pik bij het zaaltje Lie- vendael kwamen was het voor de jury, bestaande uit de dames d' Audretsch, Steffers en Varenbrink echt niet een voudig om te beoordelen wie voor de prijzen in aanmerking kwamen. Vele inzendingen waren bijzonder fraai zodat het bijzonder moeilijk was prijs winnaars aan te kunnen wijzen. In het bijzonder werd daarom gelet of de in zendingen voldeden aan de folklore. Hoe meer folklore-elementen aanwe zig waren, hoe gunstiger de beoorde ling. Daarnaast waren er ook versie ringen e.d. aangebracht die niets te maken hadden met palmpasen; b.v. hulst (meer kerstidee). RHENEN Tijdens een door de motorclub „Macro" gehouden leden vergadering werd besloten de muziek vereniging „Ons Genoegen", die bin nenkort met nieuwe uniformen op straat komt, te helpen door een kolbak beschikbaar te stellen voor de tam- boer-makre. De Macro hoopt, dat deze geste na volging zal krijgen. „Het kan een sneeuwbal worden voor „Ons Genoe gen", hetgeen deze vereniging talrijke besparingen kan bezorgen op de grote uitgaaf die er met de nieuwe uitrusting is gemoeid, temeer, daar deze vereni ging een centrale plaats inneemt bij de burgerij", aldus de Macro-voorzit ter. Volgende week wordt er voor leden van de „Macro" een premietraining ge organiseerd op het terrein aan de Oude Veenendaalseweg. De renners zullen in verenigingstenue aan de start verschijnen Het hoofdbestuur van de Nederland se Motorsport Bond, waarbij de Ma cro is aangesloten, gaat thans zorgen voor het „rennefrspakket" voor de gro te jaarlijkse cross. W* X- RHENEN Gisteravond zou het „Forellen"-bestuur bijzondere aandacht besteden aan het tweehonderdvijftigste lid. En dat is ook gebeurd Maar in fei te had men beter het 300e zwemlid kun nen huldigen, want in enkele dagen tijds kwamen er zoveel nieuwe, leden bij dat er al weer een nieuwe mijlpaal was bereikt. Een „ploeg" van niet min der dan vierentwintig gehuwde dames kwam zich en bloc aanmelden voor een wekelijks zwem uur. Het bestuur van de Rhenense Zwem en Poloclub accepteerde deze nieuwe groep van leden dankbaar en wanneer de vooruitzichten gunstig blijven en wie zou daaraan twijfelen dan kon het weieens gebeuren, zo zegt de actieve secretaris G. L. Meijer, tech nisch hoofdambtenaar van de gemeente Kesteren, dat in het komende wintersei zoen de Rhenense Zwemclub drie of vier avonden het overdekte bad aan de „Lijsterberg" zal moeten huren van de gemeente Rhenen. Het was gisteravond een drukte van belang. Niet omdat er zoveel leden wa ren ingeschreven, maar een gewone drukte. De zwemelubbestuurders weten zich geen raad. De trainingsavonden stromen vol. „De Forellen", opgericht in 1957, gaat een grote bloeiperiode te gemoet. Het is een feit dat zwemmen in de wintermaanden hieraan zeer veel heeft bijgedragen. Nog enkele weken en op 13 mei gaat het open seizoen begin nen. Dan vindt er een volksverhuizing plaats naar de Grebbeberg, naar het zo merk wartier van de zwemclub, het Na tuurbad Ouwehand. Hoewel de 250e allang weer was ach terhaald, viel toch de eer te beurt aan Bert van der Linden, Cuneralaan 46, 11 jaar oud, dat hij een herinneringsdiplo ma kreeg, omdat hij nu juist die 250e was geweest, die zich als zodanig bij de zwemclub had aangemeld. Hij was er maar wat trots op. Bert behoort bovendien tot die jongeren die in dit overdekte bad hun eerste zwem diploma hebben gehaald, het diploma A. Onze fotograaf was erbij,toen hij na de eenvoudige huldiging te water sprong. LEERSUM. Op 28 april wordt het meifeest gehouden in hotel „Damlust". De meirede zal worden uitgesproken door het Tweede-Kamerlid drs. Neder- horst. De rest van de avond zal worden verzorgd door de „Condros" uit Utrecht. De afdelingen die zullen mee werken zijn: PvdA, Bestuurdersbond, VARA en Vrouwenbond van het NW. Daar er over de landelijke meifeesten nog weinig bekend is wordt de om liggende afdelingen (die deze avond willen bezoeken) verzocht zich vroeg tijdig te melden en zich in verbinding te stellen met het meicomité. Heden, dinsdag VEENENDAAL 't Trefpunt 20 uur: Jaarvergadering NCVB. Diepeveen 19.30 uur: Modeshow. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, geen voorstel ling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Diepeveen 19.30 uur: Modeshow. OVERBERG School met den Bijbel, 20 uur: Ledenver gadering. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal. 19.30 uur: „Onze man in Libanon". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen t.m. 4 april: Schilderijen en portretten van El« Amman uit Groningen. Dagelijks geo pend van 1112 en 1417 uur. Op zondag en woensdag gesloten. RHENEN. Nic. Drost, direc teur van de N.V. Machinefabriek N. Drost en Zn., is net vierentwintig uur terug uit Londen. Daar voerde hij besprekingen niet een enorme maatschappij, die zijn produkten op de wereldmarkt wil brengen. Maar zover is het nog niet. Eerst zal waar schijnlijk Denemarken aan de beurt komen, tot groot verdriet van de En gelsen, die de primeur willen hebben. Wanneer men op die manier aan iemand „trekt", dan zit het wel goed. De heer Drost, met wie wij een ge sprek hadden over zijn twee nieuwe vindingen, waarop hij octrooi verkreeg van de Nederlandse Octrooi Raad, wilde het niet direct toegeven, maar wij kregen de indruk, dat hij wel iets in de melk te brokken heeft. Het gaat om een zelfrijdende en la dende kantenploeg, waarvoor veel be langstelling bestaat in de technische wereld, voor zover die- te maken heeft met het onderhoud van rijks-, provin ciale en gemeentewegen. Het tweede „ei van Columbus" zoals de heer Drost zijn vinding betitelt is een zo genaamde tapijtlegger, geschikt om zout, zand, kunstmest en compost te strooien. Bijzonder geschikt voor plant soendiensten, voor rijwielpaden en sportvelden. De dikte kan geregeld worden van 4 gram per m2 tot 10 cm dikte of meer. Wat die kantenploeg betreft, daar over was iedereen op de laatste jaar beurs buitengewoon enthousiast. Zowel in binnen- als buitenland. Er zijn zelfs aanvragen binnengekomen uit Spanje. Er zijn wel gelijksoortige werktuigen in de handel, maar ze zijn verkeersge- vaarlijk. Dat is niet het geval met het apparaat van de N.V. „Nido". Wanneer deze machine langs de weg is gereden, dan zijn niet alleen de kanten opgesto ken, maar dan zijn ook de resten opge ruimd, alles volautomatisch. „Ik heb beide machines al twee jaar in de ijskast gehad," zegt de heer Drost, „maar eerst heb ik de markt verkend. Die is momenteel gunstig en daarom ben ik er mee te voorschijn ge komen. Ik heb er meteen octrooi op aangevraagd en juist vandaag kreeg ik bericht van de Octrooiraad dat de zaak onder nummer 6703519 is geregeld." Eind deze week stapt de heer Drost in zijn wagen met bestemming het Deense Aarhuus. Daar wordt voor de Scandinavische landen een fabriek ge bouwd, waarbij de N.V. „Nido" ten nauwste is betrokken. „Ik ga de Scan dinavische landen voorzien van mijn machines, niet alleen kantenploegen of tapijtleggers, maar ook sneeuwruimers. De gemeente Kopenhagen heeft er al talrijke in gebruik en wanneer een an der merk versleten is, wordt dat prompt omgeruild voor een machine van Rhenense. makelij. Wanneer ik in Denemarken ga produceren, betekent dat bovendien, dat ik de Scandinavi sche markt kan beconcurreren. Ik ben niet onderhevig aan invoerrechten en talrijke andere faciliteiten."

De Vallei | 1967 | | pagina 5