...als uw gedachten nu uitgaan naar'n zuinige wagen onder de 5000 gutden... IFIAT 555 iflAT OOO IFIAT 555 Nadelig vroege Pasen Scherpe maatregelen tegen perevuur Falen van formateur Biesheuvel wordt algemeen betreurd NEDERLAND .VERKOPEN' IN MONTREAL F.S.V. noemt personeels beleid bij N.S. feodaal Vrouw van 82 jaar verjoeg inbreker 't Spijt ons Wapendiefstal uit Leg ermuseum Elk jaar weer minder gasten uit buitenland Tegen provo Rob S.' onvoldoende aanwijzingen STROP VOOR FRUITTELERS OP NOORD BEVELAND EXTRA AANDACHT JUIST 50 JONGENS EN MEISJES NEUSJE VAN DE ZALM 4 WEKEN LES GROEN EN BLAUW FLAT Seheepsbotsing op de Waal DINSDAG 21 MAART 1967 ADVERTENTIE sunroof 2 cil., 4-takt, 499.5 cc, 22 pk. 95 km/u., luchtkoeling, neerklapbare achterbank, open dak, ruitensproeiers, autokachel en defrosters, centrifugaal oliefilter, carros serie m. Aqualit-behandeling. Compleet: (laken bekleding) f 3745,- coach 4 cil:, 767 cc, 32 pk, 110 km/u., centri fugaal oliefilter, autokachel en defrosters, ruitensproeiers, neerklapbare achterbank, carrosserie met Aqualit behandeling (anti- r0est>- jiub Compleet: (laken bekleding) f 4195,- giardiniera 2 cil., 4-takt, 499,5 cc, 22 pk, 95 km/u., luchtkoeling, neerklapbare achterbank, open dak, ruitensproeiers, autokachel en defrosters, centrifugaal oliefilter, carros serie m. Aqualit-behandeling. Compleet: f 4150,- ess 4 cil., 843 cc, 42 pk, 125 km/u., gesloten koelsysteem, 4 versnellingen volledig ge synchroniseerd, regelbare air conditioning en verwarming met aanjager, carrosserie met Aqualit-behandeling. Compleet: (laken bekleding) f 4945,- (Van een oneer verslaggevers). WISSEKERKE Alle appel- en pe rebomen in boomgaarden, die zijn be smet met perevuur, moeten worden ge rooid. Deze rigoureuze maatregelen heeft het ministerie van Landbouw ge nomen nu het perevuur behalve In Wis- sekerke op Noord-Beveland ook is ge constateerd in Wolphaartsdijk op Zuid- Beveland. Het perevuur is een uiterst gevaar- DEN HELDER De 82-jarige we duwe C. Bruns-Lengers uit Den Helder heeft gisternacht door haar kordate op treden een inbreker op de vlucht ge jaagd. Toen de vrouw midden in de nacht aan de achterzijde van haar si garenwinkeltje een ruit hoorde breken, ging zij zonder het licht aan te doen de trap af. Halverwege de trap liep ze de indringer tegen het lijf. Toen me vrouw Bruns begon te gillen, nam de man de benen. ADVERTENTIE maar "n grotere advertentie voor Navy Club zou u teveel geld gaan kosten Gewoon een pakje uitstekende sigaretten maken is nog te doen. Het wordt wat moeilijker om 25 uitmuntende Amerika nen in 'n passend pakje te steken voor slechts 1,25. Maar we hebben 't voor elkaar gekregen. Zonder spaarzaam met de kwaliteit te hoeven zijn. Dat moeten we daardoor nu wel met reclame voor .Navy Club. Jammer. In 'n grotere adver tentie zou 't allemaal beter zijn uitgeko men. Maar er kan alleen maar 'n kleintje •L Omdat u 't tenslotte toch wel moet we ten, nietwaar? Dat Navy Club er is. 25 per pakje van 1,25. Vijf lekkere Amerikanen méér voor 'n heel kwartje minder. U rookt er goed van. En daar gaat het uiteindelijk om. Al hadden we ook nog graag verteld hoe we daarvoor verscheidene fijne tabak ken met elkaar hebben vermengd. Toch lastig om zo met ruimte te moeten Woekeren. (Van een onzer verslaggevers). LEIDEN Wapendieven hebben hun slag geslagen in het Legermuseum aan de Pesthnlslaan in Leiden. Ze richtten er een enorme ravage aan en namen drie geweren, drie stenguns en vijftien pistolen mee. Ze waren gisternacht het museum binnengedrongen. Het personeel van het museu m ont dekte de inbraak gisterochtend. De die ven hadden uit de grote hoeveelheid wapens juist die vuurwapens uitgeko zen die nog goed bruikbaar zijn. De Koninklijke Marechaussee die het onderzoek naar de nieuwe wapendief stal in handen heeft, zwijgt over de vraag of aan de werkmethoden bij de ze inbraak kan worden afgeleid dat hier dezelfde rovers him slag hebben geslagen als onlangs in verschillende kazernes en legerplaatsen. lijke ziekte, die de teelt van peren in enkele Amerikaanse staten en sommige delen van Engeland onmogelijk heeft gemaakt Toen de ziekte onlangs ook In Wissekerke de kop opstak, werd be sloten alle meidoorns in deze gemeente en in de wijde omstreken te vermieti- gen. De meidoorn staat bekend als de voornaamste „bacillendrager" van het perevuur. Alle fruitbomen die waren aangetast, werden gerooid. Het besluit de gezonde bomen in de besmette percelen eveneens te rooien is genomen wegens uitbreiding van de ziekte. Men wil voor alles voorkomen, dat het perevuur zijn weg vindt naar de fruitteeltgebieden op Zuid-Beveland, die de grootste van ons land zijn. Ook de appel- en perebomen in boomgaar den, die aan besmette percelen gren zen, zullen worden opgeruimd. BIJEN. Voor de vier tot vijf miljoen bijen in de bedreigde gemeenten staat een gro te volksverhuizing voor de deur. Zeven tig bijenvolken, die in Wissekerke en Wolphaartsdijk in even zoveel kasten wonen, moeten naar elders worden over gebracht omdat de bijen bij hun be zoek aan de bloesems tot verspreiding van het perevuur kunnen bijdragen. De getroffen fruitkwekers zijn intus sen, anders dan enkele weken geleden, bereid aan de bestrijding van het pere vuur mee te werken. „Er wordt nu ten minste aan een schadevergoeding ge werkt", zegt de heer A. de Nooijer, één van de grootste telers op Noord-Beve land. „Hoewel het voor ons een strop zal blijven, wordt nu in ieder geval er kend dat wij recht hebben op schade loosstelling. Daardoor is de lucht opge klaard". Hoe ingrijpend de jongste maatregel van de minister is, blijkt hieruit dat de heer De Nooijer zestienhonderd perebo men moet rooien, terwijl er slechts 28 bomen zijn aangetast. Verhoudingsge wijs zijn de cijfers voor andere bedrij ven vrijwel dezelfde. Vertegenwoordigers van een groot aantal diensten pleegden gisteren in Wissekerke overleg over de schadever goeding aan de kwekers. Het geld zal door de overheid en het bedrijfsleven gezamenlijk bijeen worden gebracht. Het Produktschap voor groenten en fruit heeft zich bereid verklaard 300.000 gulden voor te schieten als het minis terie van Landbouw eenzelfde bedrag beschikbaar stelt. Het produktschar wil het voor te schieten bedrag terug innen door heffingen op aangevoerde peren en appelen. (Van een onzer redacteuren) Er zullen inet de paasdagen waar schijnlijk nog minder buitenlanders naar ons land komen dan het vorige jaar. De dalende lijn wordt dan door getrokken: in 1962: 750.000 bezoe kers, in 1965: zeshonderdduizend en in 1966 vijfhonderdduizend. De trek van Nederlanders naar het buitenland neemt toe. Er is vooral veel belangstelling voor Parijs, Londen, Brus sel, de Eifel, het Teutoburgerwoud, de Rijn (zuidelijk van Keulen) en de Ita liaanse Rivièra. De eerste vliegreizen naar Mallorca, de Canarische Eilanden, het Spaanse Torremolinos zijn met Pa sen volgeboekt. Ook enkele ski-gebieden in Zwitserland en Oostenrijk zijn in trek. Een groot aantal ouders maakt gebruik van de paasvakantie om met hun kinderen al voor Pasen op stap te gaan. Veel buitenlanders vinden, dat Pasen dit jaar te vroeg komt. Zij willen nog een week of langer wachten totdat de meeste bollenvelden in bloei staan. Men moet het nu nog doen met de Keukenhof in Lisse en de kleine veld jes met crocussen en narcissen in de buurt daarvan. De toeristen, die wél komen, zullen evenals de Nederlanders die in eigen land blijven voornamelijk koers zet ten naar Amsterdam, de Keuekenhof, de kuststreek, de grote steden in de Randstad Holland, Limburg en Brabant (zeer in trek bij de Belgen), de Velu- we, het Veluwemeer (geliefd bij de Duitsers) en trekpleisters als de Efte- ling en Madurodam. Er zal veel per spoor worden gereisd. De mini-trips van de Spoorwegen zijn uitverkocht. De meeste hotels in Nederland hebben nog bedden vrij. Alleen in Amsterdam wordt het moeilijk nog onderdak te vin den. De sectie bijzondere verkeerstaken van de Rijkspolitie in Den Haag zal vrijdag, zaterdag en Tweede Paasdag meer politiemensen op de been brengen dan normaal. De mannen van de witte Porsches krijgen versterking van twee vliegtuigen. Het verkeersplein Ouden rijn nu in de vorm van een ruit zal extra aandacht krijgen van de Rijks- en Gemeentepolitie. Vorming van files kan hier worden tegengegaan als de automobilisten ervoor zorgen dat zij tijdig op de juiste rijstrook komen. O 0 Prinses Margaret van Engeland en haar man, Lord Snowdon, zijn gisteren in Londen teruggekeerd van een tiendaagse vakantie op de Baha- ma-eilanden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG „Wij zijn geen pro vo's. We komen met constructieve voorstellen." Met deze woorden onder lijnde de economisch adviseur van de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (F.S.V.), drs. A. J. B. H. A. M. Cre- rners, gisteren het actieprogramma van deze categorale bond, bekend door ac ties en demonstraties. In het nieuwe programma stelt de FSV zich bijvoorbeeld wat positiever op tegenover de drie „erkende" vervoer- bonden. „Wij zijn er niet om hen tegen te werken. We zijn bereid tot overleg", zo lichtte voorzitter J. Gijsbertse toe. De eerste contacten met de erkende collega's zijn inmiddels gelegd, in een vertrouwelijk gesprek met bestuurders van het NVV. Een belangrijk deel van het actiepro gramma is gevuld met wensen en kri- V De A.R. fractievoorzitter B. Roolvink vindt het spijtig dat het met de formatie- Biesheuvel slecht is afgelopen. Mr. Biesheuvel had, volgens hem, de kwaliteiten, die nodig z(jn voor een minister-president. Hij had bovendien het vertrouwen van de vier samenwerkende fractievoorzitters. De heer Roolvink vond het zeer beden kelijk, dat. het mislukken van deze formatiepoging weer stagnatie geeft. Hij had er overigens geen enkele be hoefte aan om de Zwarte Piet naar iemand toe te schuiven. Het was hem gisteren nog onvoldoende duidelijk waarop de formatie van de heer Bies heuvel ten slotte was gestrand, hoewel hij dacht dat het ging om de weigering v;.n bepaalde mensen een ministersze tel te aanvaarden. Er was volgens hem echter geen enkele reden om de verde re gang van zaken met groot pessimis me tegemoet te zien. In de fase die nu aanbreekt zal, aldus de heer Roolvink, het partij- en het per soonlijk belang in ieder geval moeten wijken voor het belang v&n het land. Er is een krachtig bestuur nodig, dat de lijn van het kabinet -Zijlstra doortrekt. De socialistische fractievoorzitter, drs. J. M. den Uyl, -betreurde het bijzonder dat er nog geen kabinet is.» De fracties die zich in eerste instantie achter prof. Zijlstra en daarna achter mr. Blesheu vel schaarden, hebben toch wel een bij zondere verantwoordelijkheid op zich genomen, vond drs. Den Uyl. Hij wist niet of de Partij van de Ar beid nu weer aan bod zou komen. De gang van zaken bij deze formatie toon de volgens hem in ieder geval duidelijk aan, hoe belangrijk een hervorming van ons politieke stelsel is. In de KVP kon men gisteravond zo als dat gedurende de afgelopen weken reeds het geval was, horen dat deze par tij de formateur een voldoende keuze aan aanvaardbare kandidaten had voor gelegd. Mr. Biesheuvel had daaraan echter getwijfeld en deze twijfel, gecom bineerd met een complex van andere factoren, had de doorslag gegeven voor het besluit om ermee op te houden. Al twee weken geleden, in het gesprek met prof. dr. L. J. M. Beel, had mr. Biesheuvel de minimumeis van de KVP leren kennen. Deze eis betrof drie mi nistersposten: financiën of economische zaken, sociale zaken of volkshuisves ting, onderwijs of c. r. en m. Daarbij lagen de namen van de kandidaten van de KVP op tafel. In de KVP legde men er gisteravond de nadruk op, dat mr. Biesheuvel met kennis van zaken, zowel van de eis als van de kandidaten, ja had gezegd. Over niemand is toen het niet-aanvaardbaar uitgesproken, ook niet over drs. Hoefna gels voor financiën. Indien het bedanken van de KVP'er drs. Bogers voor economische zaken voor mr. Biesheuvel de do'orslag had gegeven, dan had hij vrijdag al zijn be slissing kunnen nemen. Tijdens de nacht op het departement van landbouw had drs. Schmelzer deza kandidaat van de KVP genoemd. Mr. Biesheuvel had rus tig het onderzoek van drs. Schmelzer of de nieuwe kandidaat beschikbaar was, kunnen afwachten. Hij had dan vrijdag niet naar Soestdijk hoeven te gaan, maar na de polsing van drs. Schmelzer zelf contact kunnen opnemen met drs. Bogers en dan zijn besluit kunnen ne men. In de kring van de KVP wees men dus gisteravond enige schuld aan het mislukken van mr. Biesheuvel af. Er waren vele andere redenen, zoals de mennigsverschillen in de ARP en de wens, dat mr. Biesheuvel fractieleider moest blijven. Ook zou deze zich te veel hebben vastgeklampt aan drs. Bakker op Economische Zaken, en slotte zou de CHU onvoldoende kandidaten voor slechts een klein aantal posten hebben aangedragen. Mr. E. H. Toxopeus, de voorzitter van de liberale fractie, betreurde het OLk en vond het eveneens juist, dat de basis aangehouden wordt. Verder wilde mr. Toxopeus afwachten wat er nu gaat gebeuren. "De christelijk-historische fractieleider, mr. H. K. J. Beernink, vond het voor mr. Biesheuvel persoonlijk te betreuren. Bovendien vond hij het jammer, omdat daarmee weer tijd verloren ging. Hij achtte het juist dat de grondslag van overeenstemming wat betreft het pro gramma en de zetelverdeling wordt aan gehouden, zodat men daarop verder kan werken. tiek. Felle kritiek vaak, vooral op de directie van de Nederlandse Spoorwe gen: 0 Het personeelsbeleid is al jaren „verouderd". Het systeem van promo tie is verouderd: rangeninflatie aan de top, gebrek aan bevorderingskansen voor lager en middelbaar personeel. 9 Actie voor betere arbeidsvoorwaar den blijft nodig. Het personeel mag niet de dupe worden van de slechte be drijfsresultaten, waarop de directie zich steeds weer beroept. 0 In geval van correctie of strafmaat regelen moet het personeel de mogelijk heid van beroep hebben. Nu kunnen mensen worden overgeplaatst of op an der werk worden gezet, zonder dat ver weer mogelijk is. 9 De N.S. heeft recht op een langs de mocratische weg gekozen onderne mingsraad. 0 Personeel, betrokken bij nalatighe den of strafbare handelingen, moet zich van onpartijdige rechtskundige bijstand kunnen verzekeren. Op het ogenblik moet de spoorwegman zelf zijn zaken opknappen. Brandend probleem voor de categora le vakbond blijft: erkenning. De direc tie en de „erkenden" weigeren de bond een plaats aan de onderhandelingstafel, hoewel hij vijftien procent van het ge organiseerd personeel van de N..S bun delt: in totaal 3200 man. Daarmee is de organisatie groter dan de erkende chris telijke vervoerbond. Hoopvol wordt uitgezien naar een beslissing van het parlement over het Europees sociaal handvest. Wordt het aangenomen dan ontstaan nieuwe kansen. Wat de arbeidsvoorwaarden betreft pleit de FSV voor: 9 loonsverhogingen in centen in plaats van procenten; een minimumloon van 660 gulden per maand; 0 een vijfdaagse werkweek van veer tig (nu 45) uur, ingaande mei 1968; drie weken aaneengesloten vakan tie; 0 ey*n december-uitkering gelijk aan de gemiddelde winstdeling in het be drijfsleven. (Van onze Amsterdamse redactie). AMSTERDAM De provo Rob S., die door de politie was aangehouden wegens medeplichtigheid aan de bom aanslag op het Van Heutszmonument in Amsterdam, is gisteren door de officier van Justitie vrijgelaten wegens onvol doende aanwijzingen. Vijf andere arrestanten worden nog vastgehouden. (Van onze redactie voor de vrouw) AMSTERDAM „Kijk, het gaat er niet om dat wij elke bezoeker zoveel mogelijk over Nederland vertellen. Belangrijk is aan wie je wat vertelt. Gezich ten lezen is een vak." Dat zegt Mariëtte Steenstra-Toussaint (22), studente in de cultuurpedagogie te Amsterdam. Samen met vijfentwintig meisjes overwegend studentes, alsmede een gelyk aan tal jongens is zy uit vyfhonderd sollicitanten gekozen om Nederland op de komen de wereldtentoonstelling in Montreal te vertegenwoordigen. Student Taco van Peye (21): „Ja wy moeten welhaast het neusje van de zalm zyn. Ik weet nog steeds niet waarom ze nu juist ons hebben aangenomen". Welke factoren bij de selectie van be lang zijn geweest zullen de uitverkore nen nooit te weten komen. „Een brede algemene ontwikkeling, een positieve instelling en groot enthousiasme voor het werk was in elk geval een eerste vereiste", aldus een van de organisato ren. In het Nederlandse paviljoen op de Expo wil men de image van Holland als het land van boter, kaas en tul pen vooral niet accentueren. De nadruk is gelegd op de waterbouwkundige as- aspectep van ons land en tevens de economische achtergronden. Op dit terrein zijn de hostessen en hosts gedegen georiënteerd. Vier we ken duurde het instructieprogramma. Onder meer werd een bezoek gebracht aan het waterloopkundig laboratorium De Voorst in de Noord-Oostpolder, de rijksdienst IJsselmeerpolders te Zwolle, het gemeentelijk havenbedrijf in Rotter dam. de Holland-Amerikalijn en de Del tawerken. Voorts bezocht het gezelschap de staatsmijnen te Heerlen en Philips in Eindhoven. Ook bij de KLM en de vliegtuigfabrieken Fokker heeft de groep haar licht opgestoken. Een zeer belangrijk onderdeel was bovendien de causerie over het Nederlandse parle mentaire stelsel door de oud-voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonk man. „Enorm veel vragen zijn' er toen los gekomen. Vooral ook van de meisjes", vertelt een docent. Over enkele weken (12 april) ver trekt de eerste groep per vliegtuig naar Canada. Na drie maanden wordt zij door de tweede groep afgelost. Met deze splitsing wordt een belang rijk doel nagestreefd: de gastvrouwen en -heren elke dag fris voor de dag te laten komen. „Wie zes maanden achter elkaar als hostess op een tentoonstel ling staat, toont op den duur minder in teresse; de aandacht verslapt. En dat kunnen we niet hebben", aldus een zegsman. „Tenslotte zijn op zo'n expo sitie de f vertegenwoordigers van een land het enige levende element. Die moeten levendig blijven." „Aan mij zal het niet liggen," al dus Mariëtte Steenstra-Toussaint. „Ik heb enorm veel zin om straks te vertrekken." Enthousiast is zij ook over de uni formen. Het zijn terlenka japonnen met iets gerende rok. De kleuren: donker groen en staalblauw. Hierbij behoort een jasje voor in de frisse avonduren en een sjaal om in de wind het kap sel in model te houden. De jongens verschijnen in olijfgroene pakken en eveneens in het staalblauw, Wat betreft de roklengte van de meis jes, die is keurig op kniehoogte. In te genstelling tot die van de Engelse hos tessen; zij zullen Carnaby-street verte genwoordigen. De gastvrouwen komen in rood-wit-blauwe jurken, die het dij been laten zien. De werkuren van het voorlichtende Expo-personeel liggen tussen tien uur 's morgens en vier uur 's middags of tussen vier en tien uur 's avonds. Zij verdienen twaalf dollars per dag. "Be ben erg benieuwd hoe we daar met z'n allen zullen wonen," zegt Ma riëtte. „Voor de meisjes is een flat gehuurd. Daar kunnen we eventueel zelf koken. Vlak naast ons staat het huis voor de Japanse ambassadrices en vijf minuten van ons vandaan wonen de Nederlandse ambassa deurs. Wat we in onze vrije tijd zul len gaan doen? Afwachten maar! In elk geval neem ik mijn gitaar mee." „En ik mijn dwarsfluit," aldus Taco de Peye, die op het ogenblik druk doende is om voor zijn vertrek nog even een tentamen te doen. Straks zullen de studenten voor studieboe ken weinig tijd meer hebben. Want Nederland op de Expo goed verkopen eist heel wat energie op. ADVERTENTIE TIEL Op de Waai zijn gistermid dag het duizend ton metende tankschip Louise Catharina en het zevenhonderd ton metende motorschip Globo met el kaar in aanvaring gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de tanker uit het roer liep en zich met volle kracht midscheeps in de Globo boorde, die onmiddellijk zonk. De schipper van de Globo had het gevaar zien aankomen en was met zijn vrouw en een matroos in het water gesprongen. Het drietal werd door de bemanning van de tan ker aan boord gehaald. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 8