..als u zoekt naar'n wagen uit de mldCmklasse van S tot 7 mille Storm om gla drinkwater Uw status verplicht u een ezeltje in de achtertuin te hebben Importeur: „Over een jaar zijn er genoeg Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje: Verbod voor opname Osborne-film Interlandvoetbal uit Leipzig op t.v. Pro£ Muntendam over fluoride: BON BOUQUET 4.95 Grensgevalbrengt nieuwe rage aan het licht BrandstoFfenhandel gaat moderniseren Jonge moeders Ieren zingen PASSAGIERS KWAMEN VERKEERD TERECHT idromatic sportcoupé Toevallig Bezwaren Regering niet Honderd liter Democratisch 55 KLIEKJES witte yoghurt ZES PANTERTJES Ook voorU gemakkelijker en pref tiger eten met Uw kunstgebit, dank zij een grotere kauwkracht. DINSDAG 21 MAART 1967 ADVERTENTIE van 0-125 km/u., zonder koppelen 4 dl., 843 cc, 42 pk, 125 km/u., gesloten koelsysteem, met automatische transmis sie, regelbare air conditioning en verwar ming met aanjager. Compleet:! 5595,* 4 cil., 1089 cc, 53 pk, 130 km/u., schijf remmen vóór, robuuste carrosserie met Aqualit anti-roest behandeling, indirecte stuuroverbrenging.anti-verblindingsspiegel, ruiten-sproeiers, 4-deurs compleet! 5999,- 4 dl., 843 cc, 52 SAE pk, ruim 135 km/u., schijfremmen op voorwielen, 4 versnel lingen met Porsche synchronisatie, pook- versnelling, verstelbare bucket seats voor in, carrosserie met Aqualit- behandeling. Compleet: f 6495,- 4-deurs sedan, 4 dl., 1197 cc, 65 pk, 140 km/u., 4 schijfremmen met remregulator, Aqualit-behandeling, smering „for-life" van alle draaipunten, gesloten koelsysteem, bagageruimte (385 dm3)., (laken bekleding) f 6999,- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Haagse gemeenteraad besloot vorige week na zoals dat heet rijp beraad geen fluoride aan het drinkwater toe te voegen. Twaalf uur later vertelde prof. dr. P. Muntendam via de radio dat de Haagse raad kon worden vergeleken met Els peet, waar de bevolking zich verzet tegen polio-in enting van kinderen. Hierop verklaarde de burgemeester van Den Haag verdrietig dat de raad volkomen democratisch het anti-fluoride-besluit had genomen en dat prof. Muntendam dan niet publiekelijk zijn gemeente met Els peet mocht vergelijken. In zijn hoogleraarskamer in het stei le flatgebouw aan het Leidse Stations plein geniet prof. Muntendam sinds 1964 hoogleraar sociale geneeskunde aan de Leidse universiteit nog wat na over het effect van zijn woorden: „Ze houden me op de meest onver wachte momenten een microfoon voor de mond, en ja, dan zeg je wat je denkt." De strijd rondom de fluoridering van drinkwater gaat in Nederland terug naar 1960 toen het kabinet De Quay overwoog op welke wijze het Neder landse drinkwater al dan niet moest wonjen gefluorideerd. Toevoeging van fluoride aan het drinkwater is een zeer doeltreffend strijdmiddel tegen tandbe derf. Het is vooral belangrijk dat tij dens de opbouw van het menselijk li chaam dus vóór de geboorte fluo ride aan het lichaam wordt toegevoegd. Fluoridering berust op een toevallige ontdekking in Amerika. Artsen consta teerden daar enkele tientallen jaren ge leden dat in een bepaalde streek veel minder tandbederf voorkwam dan el ders. Het bleek, dat het drinkwater in die streek door de speciale bodemge steldheid een stof bevatte die elders niet in het drinkwater voorkwam. Men noemde de stof fluoride en zij bleek chemisch bereidbaar te zijn. In vele steden van Amerika begon men fluoride aan het drinkwater toe te voegen, waarop het tandbederf aan zienlijk afnam. Omstreeks 1950 begon men in Neder land te experimenteren. In Tiel werd het drinkwater gefluorideerd, in Cu- lemborg niet. Na tien jaar waren de resultaten zeer duidelijk: in Tiel was 't tandbederf, vergeleken met dat in Cu- lemborg, tot de helft teruggedrongen. Zoals bij de meeste nieuwe vindin gen kwamen met de resultaten ook de bezwaren. Na uitgebreide debatten ble ven er drie bezwaren over, al waren twee van de drie wetenschappelijk niet te verdedigen. 1. Fluoride zou vervorming van het beenderstelsel kunnen veroorza ken. 2. Fluoride zou godsdienstig niet ver antwoord zijn ingreep in de na tuur. 8. Fluoridering van het drinkwater zou in strijd zijn met de menselijke vrijheid. Zelfs het Verdrag van Ro me en de daarin opgesomde Rech ten van de Mens werd erbij gehaald. De regering benoemde in 1960 een propaganda-commissie die de vader landers de zaak moest uitleggen. Te vens besloot zij dat de regering het be ter aan de lagere publiekrechtelijke or ganen over kon laten of in een bepaal de plaats of streek het drinkwater zou worden gefluorideerd. Waarom heeft de regering van de fluoridering geen regeringsmaatregel gemaakt, als zij van het nut overtuigd was? Nu zeggen gemeenteraadsleden - vooral in de kleine plaatsen: >rAls de regering het besluit niet wil nemen, waarom wij dan wel?" Prof. Muntendam: „Het beleid om de mensen zoveel mogelijk zelf te laten beslissen, past geheel in het overheids beleid met betrekking tot de volksge zondheid. Zelfs de inentingswet van 1939 verplicht niet. De overheid wil op dit punt geen dwang, maar drang. Ik acht dit punt nog steeds juist, ook na Den Haag, al ben ik er zeker van dat een voorstel tot wet in 1960 de goed keuring van een ruime Kamermeer derheid zou hebben gehaald." „Ik vermoed dat er iets heeft geha perd aan onze voorlichting. We zijn wellicht te wetenschappelijk geweest, te weinig populair. Mijn gevoel van teleurstelling ten opzichte van Den Haag komt vooral voort uit het gebrek aan vertrouwen in de weten schap. Men heeft in de Haagse raad ge zegd: „De deskundigen zijn het niet eens". Daarmee stelde men de rappor ten van de Wereldgezondheidsraad, van de Medische adviescommissie in Ne derland en van T.N.O. op één lijn met de zeer weinige ingezonden brieven van enkele conservatieve artsen, die het we tenschappelijk debat in de vakbladen meden." Kan fluoride gevaarlijk zijn voor het beenderstelsel en voldoet het innemen van fluoridetabletten niet even goed? „De hoeveelheid fluoride die aan het drinkwater wordt toegevoegd zou een microscopische afwijking van het been derstelsel kunnen geven als men ja ren achtereen bijvoorbeeld iedere dag honderd liter water zou drinken. Wat de tabletten betreft: men weet niet nauwkeurig hoeveel van die tabletten wordt opgenomen in het lichaam. Van drinkwater weet men dat nauwkeurig." Zijn de juridische argumenten tegen fluoridering onderzocht ,Om een modewoord te gebruiken: de argumenten van de tegenstanders verduisteren de ware situatie. v Vele raadsleden nemen kennelijk niet de moeite onze publikaties te lézen. Men plukt dan als de zaak actueel wordt hier en daar wat argumenten weg. Men praat over rechten van de mens en dan zou niemand by generale maatregel gedwongen worden tot het innemen van medicijn." ,Ten eerste is fluoride geen medicijn maar bovendien: als men dan toch die rechten van de mens bestudeert, komt men ook de rechten van het kind te gen. In de Rechten van de Mens staat dat alles moet worden gedaan om het kind lichamelijk en geestelijk zo opti maal mogelijk te laten opgroeien. Tandbederf betekent voor de meeste mensen in onze samenleving een bron van ellende en van vele andere kwalen en ziekten." „Wanneer ik als volwassene, moet kiezen tussen een algemeen recht en een recht van het kind, dan gaan bij mij de rechten van het kind vóór. We hebben deze kwestie al jaren geleden laten uitzoeken door juristen van naam en zij kwamen tot de eensluiden de conclusie dat fluoridering van drink water op geen enkel juridisch bezwaar stuitte." Was het in 1960 mogelijk geweest dat de regering via de wet fluoridering van drinkwater had opgelegd, gezien de privaatrechtelijke status van de Neder landse drinkwaterbedrijven „De regering had het kunnen opleg gen via de Drinkwaterwet, maar ik ben ook na Den Haag nog voorstander van de democratische weg die in 1960 werd gekozen. We zijn ons toen bewust ge weest dat deze vorm het risico van af wijzing had. Vooral in kleine plaatsen achtten wij toen dat risico reëel, maar meestal v^ilt daar de beslissing in een groep van gemeenten die samen één waterbedrijf hebben." „In de grote steden hadden we geen moeilijkheden voorzien, zoals die er in Amsterdam en Rotterdam ook niet zijn PROF. DR. P. MUNTENDAM ADVERTENTIE EEN WIJN MET ECHTE FRANSE C06NAC 'i VERRASSING COGNAC CADEAU geweest. Het is onbegrijpelijk dat de Haagse raad het heeft afgewezen. Een politicus laten we hem maar zo noe men zei in de Haagse raad: „Ne derland hoeft niet altijd vooraan te lo pen." Je hoort soms de krankzinnigste argumenten: in Helmond werd de fluo ridering met een kleine meerderheid afgewezen omdat er het gerucht ging dat de kwaliteit van het bier achteruit zou gaan." Acht u het besluit van Den Haag van grote invloed op de rest van Neder land? „Een tijdelijke beperking van de voor uitgang acht ik niet uitgesloten, makr ik heb toch wel vertrouwen in het ge zonde verstand. Uiteindelijk hebben al bijna zes miljoen Nederlanders be sloten tot fluoridering. Ik heb een werkgroep van de voorlichtingscommis sie bijeengeroepen en we zullen er den kelijk een socioloog bij betrekken. De voorlichting eist wellicht een andere aanpak." (Van een onzer verslaggever*) TILBURG Het klinkt wat gek, maar veel Nederlanders hebben op het ogenblik e«en ezeltje In hun achtertuin staan. Een ezel als statussymbool, want hun buurman had er ook een. De man die de dieren levert, is de Tilburgse dierenhandelaar-in-het-groot Christ van D(jk (24). H(j zegt: „De mensen kopen de ezels niet alleen als symbool voor hun status. De mensen, en vooral de Nederlanders, gaan steeds meer dieren hou den. Het is een compensatie voor de steeds harder wordende maatschappy. Als je de hele dag zaken hebt gedaan, wil je 's avonds rust met een kanarie op Je schouder, met een reuzen schildpad die door de kamer schuift, of met een ezel in de achtertuin". Gisteren werd veertig Zuidslavische ezels, die Christ van Dijk ons land wil de binnenvoeren, aan de Nederlands- Duitse grens by Venlo een hall toege roepen. Hij was vergeten op tijd een invoervergunning in Den Haag aan te vragen. De dieren moeten bovendien in quarantaine worden gehouden en wor den ingeënt. Het gemeentelijk slacht- huig in Venlo heeft de ezels tijdelijk on derdak geboden. Gistermiddag werd de invoervergun ning afgegeven en vandaag gaan de ezels met vrachtauto's naar Tilburg. Daar zullen ze t jdelijk in het dieren park van Van Dijk worden geplaatst, voordat ze naar de verschillende parti culieren in het land gaan. Een ezel in de tuin is overigens niet duur. Voor ongeveer vierhonderd gul den zijn ze te koop. Voor dat geld biedt de ezel: een hautaine bereidheid zich zo nu en dan te laten strelen; hij (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Bedrijfsvergelijkend onderzoek, elektronische verwerking van gegevens en een uniforme admi nistratie voor de brandstof fenhandel, zijn de uitgangspunten bij een onder zoek op advies van de commissie op voering produktiviteit. Op advies van deze commissie van de S.E.R. heeft het ministerie van eco nomische zaken een subsidie toegekend van f 50.500,- aan de stichting „Vodo- vo". Het totale programma van de stichting voorlichting, documentatie en vorming zal ongeveer tachtigduizend gulden kosten. In de stichting werken samen de Christelijke bond van brandstoffenhan- delaren, de Nederlandse bond van han delaren in brandstoffen en de Neder landse katholieke bond van handelaren in brandstoffen. Het onderzoek is nodig door de ver anderingen in de Nederlandse brand stof fenhandel. Die zijn bijzonder ver sneld door het oprukken van aardgas. Gestreefd wordt naar een betere geo grafische verdeling van de afzet. ADVERTENTIE rode limonade verdraagt Jantje Van drie een paar hon derd meter op zijn fug en h(j is gene gen de kliekjes op te eten die het ge zin van de baas overlaat. Voor het overige eet hij weidehooi (dagelijks te verversen), gras, bloemen planten, heesters en al het andere wat 'n tuin mooi pleegt te maken. Men hoeft geen gras meer te maaien, maar 't kan gebeuren dat zo'n statussymbool de tuin ruïneert. „Zo'n ezel kost je niet meer dan pakweg vijftien gulden per week. afgezien van eventuele schade aan de tuin", zegt de heer Van Dijk. Het status-symbool-nieuwe-vorm schijnt het hart van stadsmensen nog niet te hebben kunnen vermurwen. De meeste ezels gaan naar mengen die „buiten" wonen en een niet te kleine tuin tot hnn beschikking hebben. Zo woont er in Bergen op Zoom een rijkaard die al zes ezels heeft gekocht.' „Die man houdt zoveel van beesten, dat hij een privé dierentuin met kame len en dromedarissen heeft ingericht", zegt Christ van Dijk. Hij heeft in de vier jaar dat hij met deze negorie in de weer is al ongeveer achthonderd ezels aan de man gebracht. Hij heeft ook ezels geleverd aan het woonwagenkamp bij Tilburg. „Ik ver koop ze aan iedereen. Voor de woonwa genbewoners is zo'n ezel ook luxe. Denk niet dat zij ze als lastdieren gebruiken". De dieren, die de heer Van Dijk in Nederland in omloop brengt zijn 'n ge degenereerd soort Nubische ezels. „In het begin van de achttiende eeuw had den de legers van de Slavische landen ezels nodig als lastdieren. Er werden toen- uit Nubië wilde ezels geïmpor teerd". Toen de legers de dieren niet meer nodig hadden, lieten de soldaten ze los. Nu, in de twintigste eeuw, leven die beesten nog in het wild, o.a. in Zuid- Slavië. Wij hebben contact met 'n Zuid- slaviach overheidsbedrijf dat de dieren voor ons vangt", zegt Christ van Dijk. Voor iedere ezel die hij de Neder landse grens overbrengt, betaalt de heer Van Dijk 275 gulden. „Dat is niet veel. H.t is ook een ruilhandel. Wij leveren de Zuidslaviërs bijvoorbeeld leeuwen. Wij staffelen met dieren, zoals 'n an der dat doet met geld en goederen''. Over twee jaar, zo denkt de heer Van Dijk, is de Nederlandse markt ver zadigd. „Dan kun je zo'n ezel aan de straatstenen niet meer kwijt. De men sen krijgen dan weer belangstelling voor andere gekke beesten. Zo gaat 't altijd. „Vier jaar geleden wilden de mensen geen reuzenschildpadden. Nu zeuren ze je er gek om. Hetzelfde geldt in mindere mate voor kleine pantertjes, de z.g. oce- lotten. Die beesten verkopen wij aan mooie vrouwen die duur willen doen en indruk willen maken". ASSEN De Asser muziekschool gaat een zangcursus voor jonge moe ders geven. Gebleken is namelijk aldus de directeur, de heer H. Keuning, dat veel jonge moeders maar weinig van kinderliedjes afweten. Het gevolg daar van is meestal dat de kinderen ook niet zingen, hetgeen nadelige gevolgen kan hebben voor de muzikale ontwikkeling van de spruiten. De cursus die volgen de maand begint bestaat uit acht les sen. ADVERTENTIE Als U last hebt met Uw kunstgebit, zal Uw tandarts U het speciale Dentofix-kleef- poeder kunnen aanbevelen. Uw gebit komt daardoor vaster te zitten en zal bij het spreken niet gaan schuiven of loslaten, zodat U zich zekerder gevoelt. Het ge voelige tandvlees wordt door Dentofix beschermd, zodat U steviger kunt bijten en gemakkelijker kauwen. Dank zij Dento fix kunt U zonder bezwaar weer lachen, hoesten, zelfs niezen en U spreekt duide lijker. Dentofix voorkomt ook slecht rie kende adem (gebitsgeur). Schaft U nog heden Dentofix aan. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in neutrale, plastic strooiflacons fl. 2,35. Importeur Van Dijk (met een ocelot). LONDEN Een Londense rechter heeft de toneelschrijver John Osborne en twee Britse filmmaatschappijen een voor lopig verbod opgelegd om een film te pro duceren op basis van Osborne's scenario naar de vermaarde „Charge van de ich- te brigade". De rechter was van oordeel dat dit scenario „opmerkelijk veel" overeen komst vertoonde met het boek „The rea son why" van Cecil Woodham-Smith. Zo lang niet is uitgemaakt of hier sprake is van schending van auteursrechten mag de film niet worden gemaakt. Regisseur Tony Richardson die volgen de maand met de opnamen zou beginnen (in Engeland en in Turkije) zei dat het een produktie van twintig miljoen gulden betreft, die nu op dood spoor is gezet. Het proces is aangespannen door de Harman filmmaatschappij, gevestigd op Curacao, waarin de Britse acteur Lau rence Harvey belangen heeft. HILVERSUM De voetbalwedstrijd Oost-Duit sland Nederland zal op woensdag 5 april in zyn geheel recht streeks op het scherm komen. De uit zending begint om v(jf uur. Deze ont moeting, die in Leipzig wordt gespeeld, zal van commentaar worden voorzien door ir. A. van Enimenes. Het is een wedstryd uit het toernooi om de Euro pese voetbalbeker voor nationale ploe gen. LONDEN De Britse luchtvaart maatschappij BOAC vraagt zich af wat er met vier passagiers eigenlijk ver keerd is gegaan. Zij kwamen alle vier op geheel andere plaats terecht dan de bedoeling was. Dit weekeinde kwam de oude Chinees Sjanseng met zijn dochter uit Hong kong in Londen aan en keek daar heel verbaasd om zich heen. Hij had naar Nairobi gewild. Daarvoor hadden zij in Karatsji moeten overstappen. De Amerikaan Elliott Horen belandde in Amman, Jordanië. Hij had zaterdag uit Londen niet verder willen vliegen dan Frankfort. In een Londens ziekenhuis is de oude Nigeriaan Mallan Adadama Azere met longontsteking opgenomen. Hij kwam uit Lagoswaar hij het vliegtuig had genomen naar Kano, achthonderd kilo meter verder. Het vliegtuig zette hem in Londen neer. De luchtvaartmaatschappij beloofde de vier passagiers zonder extra kosten naar hun werkelijke bestemming te brengen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9